Wheelbase North of England Championships

Cyclo-Cross , Cumbria – Sunday, 05 Dec 2010

Event Summary

Event Details

Event URN:

232688

Start Date:

Sun, 5th Dec 2010

Event Type:

Cyclo-Cross (Competitive)

Venue:

Lake District Visitor Centre at Brockhole, Windermere, Cumbria, LA23 1LJ
View map

Results

Confirmed Results

Youth

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Youth - Results
1.  Jake Womersley Sowerby Brothers CRT Finished Youth 00:00:00:00 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:00:00:00
2.  Billy Harding Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished Youth 00:00:00:00 34
Points: 34 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:00:00:00
3.  Christopher Lawless VCUK Finished Youth 00:00:00:00 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:00:00:00
4.  Michael Thompson Finished Youth 00:00:00:00 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:00:00:00
5.  Edwyn Oliver-Evans East Bradford CC Finished Youth 00:00:00:00 23
Points: 23 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:00:00:00
6.  Sebastian Marsh Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished Youth 00:00:00:00 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:00:00:00
7.  Benjamin Pygott Pedalsport Cycling Club Finished Youth 00:00:00:00 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:00:00:00
8.  Christian Braybrooke Sportcity Velo Finished N/A 00:00:00:00 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
9.  Samuel Roper Finished Youth 00:00:00:00 14

9. Samuel Roper -

Points: 14 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:00:00:00
10.  James Edmond Ferryhill Wheelers CC Finished Youth 00:00:00:00 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:00:00:00
11.  Joe Dransfield Wakefield Triathlon Club Finished Youth 00:00:00:00 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:00:00:00
12.  Ashley Clitheroe Red Rose Olympic CC Finished Youth 00:00:00:00 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:00:00:00
13.  Andrew Nixon Red Rose Olympic CC Finished Youth 00:00:00:00 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:00:00:00
14.  Zoe Armstrong Bill Nickson Cycles RT Finished Youth 00:00:00:00 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:00:00:00
15.  Robert Armstrong Bill Nickson Cycles RT Finished Youth 00:00:00:00 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:00:00:00
16.  Oliver Payton Eastlands Velo Finished Youth 00:00:00:00 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:00:00:00
17.  Alexander Braybrooke Sportcity Velo Finished Youth 00:00:00:00 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:00:00:00
18.  Christopher Barnes Seacroft Wheelers Finished Youth 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:00:00:00
19.  Adam Hartley Eastlands Velo Finished Youth 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:00:00:00
20.  Matthew Walls Eastlands Velo Finished Youth 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:00:00:00
21.  Jessica Wilkinson Birkenhead North End CC Finished Youth 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:00:00:00
22.  Amira Mellor Holme Valley Whls Finished Youth 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:00:00:00
23.  Joe Westwood Red Rose Olympic CC Finished Youth 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:00:00:00
24.  Emma Brady MTS Cycle Sport Finished Youth 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:00:00:00
25.  Ben Dransfield Wakefield Triathlon Club Finished Youth 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:00:00:00
26.  Joseph Parker East Bradford CC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00

Under 12

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Under 12 - Results
1.  Thomas Mein MTS Cycle Sport Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
2.  George Taylor Finished 00:00:00:00 0

2. George Taylor -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
3.  Mark Donovan Border City Wheelers CC Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
4.  Nathan Hawthorn Cycle Sport Pendle Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
5.  Joseph Armstrong Border City Wheelers CC Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
6.  Lewis Hartley Eastlands Velo Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
7.  Kim Baptista Eastlands Velo Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
8.  Matthew Braybrooke Eastlands Velo Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
9.  Jacob Feetham Wakefield Triathlon Club Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
10.  Jenson Young Pedalsport Cycling Club Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
11.  Matti Egglestone Border City Wheelers CC Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
12.  Tyla Loftus Salt Ayre Cog Set Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
13.  Anna Armstrong Border City Wheelers CC Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
14.  Matthew Baptista Eastlands Velo Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
15.  Adam Nelson Finished 00:00:00:00 0

15. Adam Nelson -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
16.  Simeon Young Pedalsport Cycling Club Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
17.  Marcus Hiley Finished 00:00:00:00 0

17. Marcus Hiley -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
18.  Matthew Turner Finished 00:00:00:00 0

18. Matthew Turner -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
19.  Chloe Loftus Salt Ayre Cog Set Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
20.  Tom Martin Finished 00:00:00:00 0

20. Tom Martin -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00

Juniors

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Juniors - Results
1.  Thomas Armstrong Wheelbase Castelli MGD Finished Junior 00:00:00:00 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:00:00:00
2.  Jack Clarkson Pedalsport Cycling Club Finished Junior 00:00:00:00 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:00:00:00
3.  Edward McParland Ilkley Cycles RT Finished Junior 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:00:00:00
4.  Jack Humphreys Wheelbase Castelli MGD Finished Junior 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:00:00:00
5.  Nicholas Barnes www.Zepnat.com RT - Lazer helm... Finished Junior 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:00:00:00
--- Joseph Moses Paul Milnes - Bradford Olympic... Did not finish Junior 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Junior | Time: 00:00:00:00
--- Matthew Williams-Jones Red Rose Olympic CC Did not finish Junior 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Junior | Time: 00:00:00:00

Veterans

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Veterans - Results
1.  Noel Clough Fietsen Tempo Finished Veteran 00:00:00:00 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:00:00:00
2.  Dan Cook Carnac-Planet X Finished N/A 00:00:00:00 34
Points: 34 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
3.  Pete Middleton www.Zepnat.com RT - Lazer helm... Finished Veteran 00:00:00:00 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:00:00:00
4.  Jonathan Watson Charge Bikes Finished Veteran 00:00:00:00 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:00:00:00
5.  David Haygarth Wheelbase Castelli MGD Finished Veteran 00:00:00:00 23
Points: 23 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:00:00:00
6.  Julian Hodgson Pedalsport Cycling Club Finished Veteran 00:00:00:00 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:00:00:00
7.  Stephen Barnes Seacroft Wheelers Finished N/A 00:00:00:00 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
8.  John Mein Derwentside CC Finished Veteran 00:00:00:00 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:00:00:00
9.  Mick Style Manchester Wheelers Club Finished Veteran 00:00:00:00 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:00:00:00
10.  Peter Wilkin Fietsen Tempo Finished N/A 00:00:00:00 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
11.  Mike Young Pedalsport Cycling Club Finished Veteran 00:00:00:00 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:00:00:00
12.  Dean Smith St Helens CRC Finished Veteran 00:00:00:00 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:00:00:00
13.  Keith Ashbridge Lakeland Sprinters Finished Veteran 00:00:00:00 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:00:00:00
14.  Richard Allen Here Come The Belgians Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
15.  Chris Young Wheelbase Castelli MGD Finished Veteran 00:00:00:00 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:00:00:00
16.  Sean Beswick Buxton CC/Sett Valley Cycles Finished Veteran 00:00:00:00 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:00:00:00
17.  Clifford Featherstone **MTS Cyclesport/Indbuild** - ... Finished Veteran 00:00:00:00 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:00:00:00
18.  Duncan Stuart Keswick Bikes - KMB Finished N/A 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
19.  Ray Pugh Liverpool Mercury (Dolan) CC Finished N/A 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
20.  David Jennaway Finished Veteran 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:00:00:00
21.  Michael Speirs Horwich CC Finished Veteran 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:00:00:00
22.  Timothy Evans East Bradford CC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
23.  Ian Chapman Moonglu CC Finished Veteran 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:00:00:00
24.  Sean Hoban Lakeland Sprinters Finished Veteran 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:00:00:00
25.  Carl Nelson Finished N/A 00:00:00:00 0

25. Carl Nelson -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
26.  Simon Cunningham Manchester Wheelers Club Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
27.  Kevin Hoban Honister '92 Finished Veteran 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:00:00:00
28.  John Ginley Condor RC (Calderdale) Finished Veteran 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:00:00:00
29.  Graham Kennerley Lancaster CC Finished Veteran 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:00:00:00
30.  Ian Kendall Liverpool Century RC Finished Veteran 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:00:00:00
31.  Adrian Nelhams Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
32.  Paul Andrews Lancaster CC Finished Veteran 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:00:00:00
33.  Graham Theobald Finished Veteran 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:00:00:00
34.  Graham Piccavey Huddersfield Star Wheelers Finished Veteran 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:00:00:00
35.  Mark Turner Here Come The Belgians Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
36.  Clive Wilkinson Birkenhead North End CC Finished Veteran 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:00:00:00
37.  Jamie Brady Tyne&Wear Fire&Rescue CC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
38.  Eric Taylor Horwich CC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
39.  David Norton Derwent Valley CC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
40.  Ed Cooper Tyne&Wear Fire&Rescue CC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
41.  Alan Shuttleworth Altrincham RC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
42.  Garry Marsh Seacroft Wheelers Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
43.  Ian Vatter Finished 00:00:00:00 0

43. Ian Vatter -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
44.  Christopher Parker East Bradford CC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00

Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Women - Results
1.  Victoria Wilkinson Finished Senior 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
2.  Rebecca Preece Red Rose Olympic CC Finished Junior 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:00:00:00
3.  Nikola Matthews Pedalsport Cycling Club Finished Senior 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
4.  Eve Dixon Wheelbase Castelli MGD Finished Youth 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:00:00:00

Senior

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Senior - Results
1.  Paul Oldham Hope Factory Racing Finished Senior 00:00:00:00 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
2.  Robert Jebb Wheelbase Castelli MGD Finished Senior 00:00:00:00 34
Points: 34 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
3.  Steven Ward MTS Cycle Sport Finished Senior 00:00:00:00 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
4.  Peter Middlehurst MG-Maxifuel Pro Cycling Finished Senior 00:00:00:00 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
5.  Robert Watson Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished Senior 00:00:00:00 23
Points: 23 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
6.  Tim Baldwin Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished Senior 00:00:00:00 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
7.  Tony Fawcett Hetton Hawks Cycling Club Finished Senior 00:00:00:00 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
8.  James Thompson Boneshakers Race Team Finished Senior 00:00:00:00 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
9.  Lewis Craven Herbalife-Leisure Lakes Bikes.... Finished Senior 00:00:00:00 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
10.  Keith Murray Hope Factory Racing Finished Senior 00:00:00:00 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
11.  Malcolm Lewis **MTS Cyclesport/Indbuild** - ... Finished Senior 00:00:00:00 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
12.  Paul Bethell Team Elite Finished N/A 00:00:00:00 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
13.  Paul Young Glendene CC Finished Senior 00:00:00:00 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
14.  Giles Drake Colnago / BBB / Morgan Blue Finished Senior 00:00:00:00 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
15.  Stuart Reid Herbalife-Leisure Lakes Bikes.... Finished Senior 00:00:00:00 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
16.  Anthony Morris Evans Cycles Race Team Finished Senior 00:00:00:00 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
17.  Martin Woffindin Cycle Sport Pendle Finished Senior 00:00:00:00 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
18.  David Crawley Border City Wheelers CC Finished Senior 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
19.  Jonathan Limebear Batley Cycling Club Finished N/A 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
20.  Tom Stockill Malton Wheelers Road Club Finished Senior 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
21.  Niall Paterson Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
22.  Jerrod Hartley Teamwallis Racing Team Finished Senior 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
23.  Luke Beswick Buxton CC/Sett Valley Cycles Finished Senior 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
24.  Matthew Hoyle Wheelbase Castelli MGD Finished Senior 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
25.  Mike Tomes Finished N/A 00:00:00:00 0

25. Mike Tomes -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
26.  Nicolas Bertrand Lune RCC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00

About the Event

Info for Riders

Advance entry only, except for Under 12s. Closing date 21 November 2010

The Races

Youth Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 05/12/10 10:30 Category A Cyclo-Cross Category A --- 30 mins
Entry: Postal: (£4.00)
Sun 05/12/10 – 10:30
Category A, Cyclo-Cross Category A
30 mins
Under 12 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 05/12/10 11:30 Category A None --- 15 mins
Entry:
Sun 05/12/10 – 11:30
Category A, None
15 mins
Juniors Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 05/12/10 12:00 Category A Cyclo-Cross Category C ---
Entry:
Sun 05/12/10 – 12:00
Category A, Cyclo-Cross Category C
Veterans Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 05/12/10 12:00 Category A Cyclo-Cross Category A --- 40 mins
Entry: Postal: (£10.00)
Sun 05/12/10 – 12:00
Category A, Cyclo-Cross Category A
40 mins
Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 05/12/10 12:00 Category A Cyclo-Cross Category C ---
Entry:
Sun 05/12/10 – 12:00
Category A, Cyclo-Cross Category C
Senior Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 05/12/10 13:30 Category A Cyclo-Cross Category A --- 01 hr
Entry: Postal: (£10.00)
Sun 05/12/10 – 13:30
Category A, Cyclo-Cross Category A
01 hr

Event Summary

Event Details

Event URN:

232688

Start Date:

Sun, 5th Dec 2010

Event Type:

Cyclo-Cross (Competitive)

Venue:

Lake District Visitor Centre at Brockhole, Windermere, Cumbria, LA23 1LJ
View map

Results

Confirmed Results

Youth

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Youth - Results
1.  Jake Womersley Sowerby Brothers CRT Finished Youth 00:00:00:00 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:00:00:00
2.  Billy Harding Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished Youth 00:00:00:00 34
Points: 34 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:00:00:00
3.  Christopher Lawless VCUK Finished Youth 00:00:00:00 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:00:00:00
4.  Michael Thompson Finished Youth 00:00:00:00 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:00:00:00
5.  Edwyn Oliver-Evans East Bradford CC Finished Youth 00:00:00:00 23
Points: 23 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:00:00:00
6.  Sebastian Marsh Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished Youth 00:00:00:00 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:00:00:00
7.  Benjamin Pygott Pedalsport Cycling Club Finished Youth 00:00:00:00 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:00:00:00
8.  Christian Braybrooke Sportcity Velo Finished N/A 00:00:00:00 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
9.  Samuel Roper Finished Youth 00:00:00:00 14

9. Samuel Roper -

Points: 14 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:00:00:00
10.  James Edmond Ferryhill Wheelers CC Finished Youth 00:00:00:00 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:00:00:00
11.  Joe Dransfield Wakefield Triathlon Club Finished Youth 00:00:00:00 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:00:00:00
12.  Ashley Clitheroe Red Rose Olympic CC Finished Youth 00:00:00:00 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:00:00:00
13.  Andrew Nixon Red Rose Olympic CC Finished Youth 00:00:00:00 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:00:00:00
14.  Zoe Armstrong Bill Nickson Cycles RT Finished Youth 00:00:00:00 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:00:00:00
15.  Robert Armstrong Bill Nickson Cycles RT Finished Youth 00:00:00:00 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:00:00:00
16.  Oliver Payton Eastlands Velo Finished Youth 00:00:00:00 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:00:00:00
17.  Alexander Braybrooke Sportcity Velo Finished Youth 00:00:00:00 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:00:00:00
18.  Christopher Barnes Seacroft Wheelers Finished Youth 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:00:00:00
19.  Adam Hartley Eastlands Velo Finished Youth 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:00:00:00
20.  Matthew Walls Eastlands Velo Finished Youth 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:00:00:00
21.  Jessica Wilkinson Birkenhead North End CC Finished Youth 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:00:00:00
22.  Amira Mellor Holme Valley Whls Finished Youth 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:00:00:00
23.  Joe Westwood Red Rose Olympic CC Finished Youth 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:00:00:00
24.  Emma Brady MTS Cycle Sport Finished Youth 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:00:00:00
25.  Ben Dransfield Wakefield Triathlon Club Finished Youth 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:00:00:00
26.  Joseph Parker East Bradford CC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00

Under 12

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Under 12 - Results
1.  Thomas Mein MTS Cycle Sport Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
2.  George Taylor Finished 00:00:00:00 0

2. George Taylor -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
3.  Mark Donovan Border City Wheelers CC Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
4.  Nathan Hawthorn Cycle Sport Pendle Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
5.  Joseph Armstrong Border City Wheelers CC Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
6.  Lewis Hartley Eastlands Velo Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
7.  Kim Baptista Eastlands Velo Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
8.  Matthew Braybrooke Eastlands Velo Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
9.  Jacob Feetham Wakefield Triathlon Club Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
10.  Jenson Young Pedalsport Cycling Club Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
11.  Matti Egglestone Border City Wheelers CC Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
12.  Tyla Loftus Salt Ayre Cog Set Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
13.  Anna Armstrong Border City Wheelers CC Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
14.  Matthew Baptista Eastlands Velo Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
15.  Adam Nelson Finished 00:00:00:00 0

15. Adam Nelson -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
16.  Simeon Young Pedalsport Cycling Club Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
17.  Marcus Hiley Finished 00:00:00:00 0

17. Marcus Hiley -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
18.  Matthew Turner Finished 00:00:00:00 0

18. Matthew Turner -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
19.  Chloe Loftus Salt Ayre Cog Set Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
20.  Tom Martin Finished 00:00:00:00 0

20. Tom Martin -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00

Juniors

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Juniors - Results
1.  Thomas Armstrong Wheelbase Castelli MGD Finished Junior 00:00:00:00 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:00:00:00
2.  Jack Clarkson Pedalsport Cycling Club Finished Junior 00:00:00:00 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:00:00:00
3.  Edward McParland Ilkley Cycles RT Finished Junior 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:00:00:00
4.  Jack Humphreys Wheelbase Castelli MGD Finished Junior 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:00:00:00
5.  Nicholas Barnes www.Zepnat.com RT - Lazer helm... Finished Junior 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:00:00:00
--- Joseph Moses Paul Milnes - Bradford Olympic... Did not finish Junior 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Junior | Time: 00:00:00:00
--- Matthew Williams-Jones Red Rose Olympic CC Did not finish Junior 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Junior | Time: 00:00:00:00

Veterans

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Veterans - Results
1.  Noel Clough Fietsen Tempo Finished Veteran 00:00:00:00 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:00:00:00
2.  Dan Cook Carnac-Planet X Finished N/A 00:00:00:00 34
Points: 34 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
3.  Pete Middleton www.Zepnat.com RT - Lazer helm... Finished Veteran 00:00:00:00 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:00:00:00
4.  Jonathan Watson Charge Bikes Finished Veteran 00:00:00:00 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:00:00:00
5.  David Haygarth Wheelbase Castelli MGD Finished Veteran 00:00:00:00 23
Points: 23 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:00:00:00
6.  Julian Hodgson Pedalsport Cycling Club Finished Veteran 00:00:00:00 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:00:00:00
7.  Stephen Barnes Seacroft Wheelers Finished N/A 00:00:00:00 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
8.  John Mein Derwentside CC Finished Veteran 00:00:00:00 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:00:00:00
9.  Mick Style Manchester Wheelers Club Finished Veteran 00:00:00:00 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:00:00:00
10.  Peter Wilkin Fietsen Tempo Finished N/A 00:00:00:00 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
11.  Mike Young Pedalsport Cycling Club Finished Veteran 00:00:00:00 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:00:00:00
12.  Dean Smith St Helens CRC Finished Veteran 00:00:00:00 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:00:00:00
13.  Keith Ashbridge Lakeland Sprinters Finished Veteran 00:00:00:00 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:00:00:00
14.  Richard Allen Here Come The Belgians Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
15.  Chris Young Wheelbase Castelli MGD Finished Veteran 00:00:00:00 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:00:00:00
16.  Sean Beswick Buxton CC/Sett Valley Cycles Finished Veteran 00:00:00:00 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:00:00:00
17.  Clifford Featherstone **MTS Cyclesport/Indbuild** - ... Finished Veteran 00:00:00:00 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:00:00:00
18.  Duncan Stuart Keswick Bikes - KMB Finished N/A 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
19.  Ray Pugh Liverpool Mercury (Dolan) CC Finished N/A 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
20.  David Jennaway Finished Veteran 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:00:00:00
21.  Michael Speirs Horwich CC Finished Veteran 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:00:00:00
22.  Timothy Evans East Bradford CC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
23.  Ian Chapman Moonglu CC Finished Veteran 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:00:00:00
24.  Sean Hoban Lakeland Sprinters Finished Veteran 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:00:00:00
25.  Carl Nelson Finished N/A 00:00:00:00 0

25. Carl Nelson -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
26.  Simon Cunningham Manchester Wheelers Club Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
27.  Kevin Hoban Honister '92 Finished Veteran 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:00:00:00
28.  John Ginley Condor RC (Calderdale) Finished Veteran 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:00:00:00
29.  Graham Kennerley Lancaster CC Finished Veteran 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:00:00:00
30.  Ian Kendall Liverpool Century RC Finished Veteran 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:00:00:00
31.  Adrian Nelhams Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
32.  Paul Andrews Lancaster CC Finished Veteran 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:00:00:00
33.  Graham Theobald Finished Veteran 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:00:00:00
34.  Graham Piccavey Huddersfield Star Wheelers Finished Veteran 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:00:00:00
35.  Mark Turner Here Come The Belgians Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
36.  Clive Wilkinson Birkenhead North End CC Finished Veteran 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:00:00:00
37.  Jamie Brady Tyne&Wear Fire&Rescue CC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
38.  Eric Taylor Horwich CC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
39.  David Norton Derwent Valley CC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
40.  Ed Cooper Tyne&Wear Fire&Rescue CC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
41.  Alan Shuttleworth Altrincham RC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
42.  Garry Marsh Seacroft Wheelers Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
43.  Ian Vatter Finished 00:00:00:00 0

43. Ian Vatter -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
44.  Christopher Parker East Bradford CC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00

Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Women - Results
1.  Victoria Wilkinson Finished Senior 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
2.  Rebecca Preece Red Rose Olympic CC Finished Junior 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:00:00:00
3.  Nikola Matthews Pedalsport Cycling Club Finished Senior 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
4.  Eve Dixon Wheelbase Castelli MGD Finished Youth 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:00:00:00

Senior

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Senior - Results
1.  Paul Oldham Hope Factory Racing Finished Senior 00:00:00:00 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
2.  Robert Jebb Wheelbase Castelli MGD Finished Senior 00:00:00:00 34
Points: 34 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
3.  Steven Ward MTS Cycle Sport Finished Senior 00:00:00:00 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
4.  Peter Middlehurst MG-Maxifuel Pro Cycling Finished Senior 00:00:00:00 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
5.  Robert Watson Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished Senior 00:00:00:00 23
Points: 23 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
6.  Tim Baldwin Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished Senior 00:00:00:00 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
7.  Tony Fawcett Hetton Hawks Cycling Club Finished Senior 00:00:00:00 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
8.  James Thompson Boneshakers Race Team Finished Senior 00:00:00:00 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
9.  Lewis Craven Herbalife-Leisure Lakes Bikes.... Finished Senior 00:00:00:00 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
10.  Keith Murray Hope Factory Racing Finished Senior 00:00:00:00 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
11.  Malcolm Lewis **MTS Cyclesport/Indbuild** - ... Finished Senior 00:00:00:00 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
12.  Paul Bethell Team Elite Finished N/A 00:00:00:00 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
13.  Paul Young Glendene CC Finished Senior 00:00:00:00 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
14.  Giles Drake Colnago / BBB / Morgan Blue Finished Senior 00:00:00:00 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
15.  Stuart Reid Herbalife-Leisure Lakes Bikes.... Finished Senior 00:00:00:00 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
16.  Anthony Morris Evans Cycles Race Team Finished Senior 00:00:00:00 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
17.  Martin Woffindin Cycle Sport Pendle Finished Senior 00:00:00:00 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
18.  David Crawley Border City Wheelers CC Finished Senior 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
19.  Jonathan Limebear Batley Cycling Club Finished N/A 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
20.  Tom Stockill Malton Wheelers Road Club Finished Senior 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
21.  Niall Paterson Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
22.  Jerrod Hartley Teamwallis Racing Team Finished Senior 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
23.  Luke Beswick Buxton CC/Sett Valley Cycles Finished Senior 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
24.  Matthew Hoyle Wheelbase Castelli MGD Finished Senior 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
25.  Mike Tomes Finished N/A 00:00:00:00 0

25. Mike Tomes -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
26.  Nicolas Bertrand Lune RCC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00

About the Event

Info for Riders

Advance entry only, except for Under 12s. Closing date 21 November 2010

The Races

Youth Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 05/12/10 10:30 Category A Cyclo-Cross Category A --- 30 mins
Entry: Postal: (£4.00)
Sun 05/12/10 – 10:30
Category A, Cyclo-Cross Category A
30 mins
Under 12 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 05/12/10 11:30 Category A None --- 15 mins
Entry:
Sun 05/12/10 – 11:30
Category A, None
15 mins
Juniors Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 05/12/10 12:00 Category A Cyclo-Cross Category C ---
Entry:
Sun 05/12/10 – 12:00
Category A, Cyclo-Cross Category C
Veterans Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 05/12/10 12:00 Category A Cyclo-Cross Category A --- 40 mins
Entry: Postal: (£10.00)
Sun 05/12/10 – 12:00
Category A, Cyclo-Cross Category A
40 mins
Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 05/12/10 12:00 Category A Cyclo-Cross Category C ---
Entry:
Sun 05/12/10 – 12:00
Category A, Cyclo-Cross Category C
Senior Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 05/12/10 13:30 Category A Cyclo-Cross Category A --- 01 hr
Entry: Postal: (£10.00)
Sun 05/12/10 – 13:30
Category A, Cyclo-Cross Category A
01 hr

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk