London League Round 1

Cyclo-Cross , Deal – Sunday, 12 Sep 2010

Event Summary

Event Details

Event URN:

232638

Start Date:

Sun, 12th Sep 2010

Event Type:

Cyclo-Cross (Competitive)

Venue:

Betteshanger Country Park, Sandwich Road, Deal, Kent, CT14 0BF

View map

Series:


London League

Results

Confirmed Results

Under 10

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Under 10 - Results
1.  Ben Tulett Palmer Park Velo RT Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
2.  Toby Anderton VC Deal Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
3.  Rowan Fuss VC Deal Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
4.  Thomas Ives Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
5.  James Finch VC Deal Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
6.  Joseph Blackmore Herne Hill Youth CC Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
7.  Flynn Robinson Thanet RC Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
8.  Lucas Mead Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
9.  Megan Anderton Braintree BMX Racing Club Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
10.  Kelsey Harris Finished 00:00:00:00 0

10. Kelsey Harris -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
11.  James Manor Finished 00:00:00:00 0

11. James Manor -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
12.  Oscar Rendall-Todd Team Darenth Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
13.  Evie Whitworth Finished 00:00:00:00 0

13. Evie Whitworth -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
14.  Matilda Kennison Finished 00:00:00:00 0

14. Matilda Kennison -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00

Under 12

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Under 12 - Results
1.  Daniel Tulett Palmer Park Velo RT Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
2.  Toby Martin Team Darenth Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
3.  Matthew McGovern Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
4.  George Finch VC Deal Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
5.  Luke Mitchie Team Darenth Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
6.  Nathan Martin Team Darenth Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
7.  Freddie Argent Herne Hill Youth CC Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
8.  Kelsey Fuss VC Deal Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
9.  Hayden Cassidy Herne Hill Youth CC Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
10.  Joshua Mead Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
11.  Oliver Robinson Thanet RC Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
12.  Archie Bailey Finished 00:00:00:00 0

12. Archie Bailey -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
13.  Toby Cook Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
14.  Joseph Lyons VC Deal Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
15.  Amelia Coombes Herne Hill Youth CC Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00

Youth

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Youth - Results
1.  Harry Franklin Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished Youth 00:00:00:00 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:00:00:00
2.  Joshua Parkin VC Londres Finished Youth 00:00:00:00 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:00:00:00
3.  Liam Cowell VC Londres Finished N/A 00:00:00:00 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
4.  Rory Townsend Hillingdon Slipstreamers Finished Youth 00:00:00:00 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:00:00:00
5.  Thomas Butler VC Deal Finished Youth 00:00:00:00 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:00:00:00
6.  Christopher McGovern Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Finished Youth 00:00:00:00 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:00:00:00
7.  Jez McCann Team Darenth Finished Youth 00:00:00:00 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:00:00:00
8.  Jack Hoyle Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished Youth 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:00:00:00
9.  Louis Magnani Hillingdon Slipstreamers Finished Youth 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:00:00:00
10.  Sam Judd Herne Hill Youth CC Finished N/A 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
11.  Thomas Paine VC Jubilee Finished Youth 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:00:00:00
12.  Luke Bandy VC Jubilee Finished Youth 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:00:00:00
13.  Kimberley English Welwyn Wheelers CC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
14.  Oliver Priddle VC Jubilee Finished Youth 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:00:00:00
15.  Calum Anderton VC Deal Finished Youth 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:00:00:00
16.  Michael Taylor Herne Hill Youth CC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
17.  Thomas Finch VC Deal Finished Youth 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:00:00:00
18.  Stanley Nutter Herne Hill Youth CC Finished Youth 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:00:00:00
19.  Harrison Coombes Herne Hill Youth CC Finished Youth 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:00:00:00
20.  Sam Titmarsh Team Darenth Finished Youth 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:00:00:00
21.  Jonah Hawkes Thanet RC Finished Youth 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:00:00:00
22.  Alfred Villeneau Herne Hill Youth CC Finished Youth 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:00:00:00
23.  Daniel Nash Team Darenth Finished Youth 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:00:00:00
24.  Matthew Newington VC Deal Finished Youth 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:00:00:00
25.  Abigail Van Twisk VC Londres Finished Youth 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:00:00:00
26.  Jason Newell Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Finished Youth 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:00:00:00
27.  Sophie Newington VC Deal Finished Youth 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:00:00:00

Junior

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Junior - Results
1.  Alec Briggs Arctic Tacx RT Finished Junior 00:00:00:00 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:00:00:00
2.  Taylor Johnstone Team De Ver Finished Junior 00:00:00:00 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:00:00:00
3.  Jack Spicer VC Deal Finished Junior 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:00:00:00
4.  Matthew Gater VC Deal Finished Junior 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:00:00:00
5.  Liam White VC Deal Finished N/A 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00

Senior/Junior/Veteran/Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Senior/Junior/Veteran/Women - Results
1.  Matt Holmes Arctic Tacx RT Finished Senior 00:00:00:00 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
2.  Darren Barclay Arctic Tacx RT Finished Senior 00:00:00:00 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
3.  Gary Record VC Deal Finished Senior 00:00:00:00 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
4.  Andrew Waterman Dulwich Paragon CC Finished Senior 00:00:00:00 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
5.  Jon Lyons GS Invicta/ELO/Herberts Cycles Finished Veteran 00:00:00:00 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:00:00:00
6.  Alec Briggs Arctic Tacx RT Finished Junior 00:00:00:00 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:00:00:00
7.  Kevin Knox Dulwich Paragon CC Finished Veteran 00:00:00:00 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:00:00:00
8.  Phillip Webb San Fairy Ann CC Finished Senior 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
9.  Matthew Zietz Pearson Cycling Club Finished Senior 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
10.  Philip Glowinski VC Londres Finished Senior 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
11.  Paul Sheers Finished Senior 00:00:00:00 0

11. Paul Sheers -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
12.  Russell Short London Dynamo Finished Senior 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
13.  James Wilson Team IG - Sigma Sport Finished Senior 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
14.  Edward Clark Redmon CC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
15.  Michael Butler Activ Cycles Folkestone Finished Junior 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:00:00:00
16.  Richard Kennison Medway Velo Finished Veteran 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:00:00:00
17.  Christopher Dick London Phoenix CC Finished Senior 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
18.  Dan Braid Finished 00:00:00:00 0

18. Dan Braid -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
19.  David Rees Dulwich Paragon CC Finished Senior 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
20.  Stuart Spies London Dynamo Finished Senior 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
21.  Stuart Lockyear London Phoenix CC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
22.  Konrad Manning Cyclefit RT Finished Veteran 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:00:00:00
23.  Mark Field Finished Senior 00:00:00:00 0

23. Mark Field -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
24.  Martin O'Grady Team Toachim Finished Veteran 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:00:00:00
25.  Taylor Johnstone Team De Ver Finished Junior 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:00:00:00
26.  Neil Simpson London Phoenix CC Finished Veteran 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:00:00:00
27.  Jeremy Bishop Bigfoot CC Finished Senior 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
28.  Jack Spicer VC Deal Finished Junior 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:00:00:00
29.  Mark Russell Finished Senior 00:00:00:00 0

29. Mark Russell -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
30.  Matthew Gater VC Deal Finished Junior 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:00:00:00
31.  Kevin Ball Dulwich Paragon CC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
32.  James Drain Gemini BC Finished Senior 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
33.  Benedict Spurrier Rapha Cycling Club Finished Senior 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
34.  Glenn Hord Finished N/A 00:00:00:00 0

34. Glenn Hord -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
35.  Liam White VC Deal Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
36.  Wilfred Sinclair Pearson Cycling Club Finished Junior 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:00:00:00
37.  Thomas Rampulla Finished Veteran 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:00:00:00
38.  Thomas Pettit Finished N/A 00:00:00:00 0

38. Thomas Pettit -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
39.  Charles Codrington Dulwich Paragon CC Finished Veteran 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:00:00:00
40.  Neil McCann Finished N/A 00:00:00:00 0

40. Neil McCann -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
41.  Pieter Du Toit Downland Cycles Finished Senior 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
42.  Claire Beaumont Rapha Cycling Club Finished Senior 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
44.  Nick Frendo Finished N/A 00:00:00:00 0

44. Nick Frendo -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
45.  Sammy Smithson Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
46.  Deke Strentz Finished N/A 00:00:00:00 0

46. Deke Strentz -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
47.  Geoff Nutter Herne Hill Youth CC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
48.  Martin Dankim Finished 00:00:00:00 0

48. Martin Dankim -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
49.  Joanne McRae 3T Racing - Team Tyre Tribe Finished Senior 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
50.  Delia Beddis Dulwich Paragon CC Finished Senior 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
51.  Peter Lawrence Southborough & District Whls Finished Veteran 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:00:00:00
52.  Richard Munday Addiscombe CC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
53.  Phil Bendall San Fairy Ann CC Finished Senior 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
54.  John Allen Redmon CC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
55.  Stephen Blackmore Seeds Cycling Club Finished 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
56.  Samuel Cheesman Onelife-Fuga Racing Team Finished Senior 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
57.  Eddie Allen Redmon CC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
58.  Paul Buckley Wigmore CC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
59.  Nigel Franklin Arctic Tacx RT Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
60.  Andrew Murray Norwood Paragon CC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
61.  Tabitha Rendall Finished 00:00:00:00 0

61. Tabitha Rendall -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
62.  Paul Atkinson Seeds Cycling Club Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
63.  Stephen Payne Finished N/A 00:00:00:00 0

63. Stephen Payne -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
64.  Daniel Rudd Arctic Tacx RT Finished Senior 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
65.  Monica Lichtner Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
66.  David Bishop Wigmore CC Finished 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
67.  Chris Abbott Finished N/A 00:00:00:00 0

67. Chris Abbott -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
68.  Simon Neame Finished 00:00:00:00 0

68. Simon Neame -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
69.  John Burrows Finished N/A 00:00:00:00 0

69. John Burrows -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
70.  Leona Kadir Team IG - Sigma Sport Finished Senior 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
71.  Brian Scarboro Finished 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
72.  Tracy Corbett Rapha Cycling Club Finished Senior 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
73.  Chris Tree Rapha Cycling Club Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
74.  Antony Lockyer Rollapaluza CC Finished Senior 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
75.  Andrew Hoyle Finished Veteran 00:00:00:00 0

75. Andrew Hoyle -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:00:00:00
76.  Philip Harris San Fairy Ann CC Finished Veteran 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:00:00:00
77.  Clive Titmarsh Team Darenth Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
78.  Hayley Notton Army Cycling Union Finished Senior 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
79.  Jane Blackmore Finished 00:00:00:00 0

79. Jane Blackmore -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
80.  Christopher Brewer Redmon CC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00

Veterans

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Veterans - Results
1.  Jon Lyons GS Invicta/ELO/Herberts Cycles Finished Veteran 00:00:00:00 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:00:00:00
2.  Kevin Knox Dulwich Paragon CC Finished Veteran 00:00:00:00 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:00:00:00
3.  Richard Kennison Medway Velo Finished Veteran 00:00:00:00 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:00:00:00
4.  Stuart Lockyear London Phoenix CC Finished N/A 00:00:00:00 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
5.  Konrad Manning Cyclefit RT Finished Veteran 00:00:00:00 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:00:00:00
6.  Martin O'Grady Team Toachim Finished Veteran 00:00:00:00 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:00:00:00
7.  Neil Simpson London Phoenix CC Finished Veteran 00:00:00:00 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:00:00:00
8.  Glenn Hord Finished N/A 00:00:00:00 0

8. Glenn Hord -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
9.  Thomas Rampulla Finished Veteran 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:00:00:00
10.  Charles Codrington Dulwich Paragon CC Finished Veteran 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:00:00:00

Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Women - Results
1.  Claire Beaumont Rapha Cycling Club Finished Senior 00:00:00:00 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
2.  Joanne McRae 3T Racing - Team Tyre Tribe Finished Senior 00:00:00:00 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
3.  Delia Beddis Dulwich Paragon CC Finished Senior 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
4.  Tabitha Rendall Finished 00:00:00:00 0

4. Tabitha Rendall -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
5.  Monica Lichtner Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00

About the Event

The Races

Under 10 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 12/09/10 11:00 Category B None --- 10 mins
Entry: On Day: (£1.00)
Sun 12/09/10 – 11:00
Category B, None
10 mins
Under 12 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 12/09/10 11:15 Category B None --- 15 mins
Entry: On Day: (£1.00)
Sun 12/09/10 – 11:15
Category B, None
15 mins
Youth Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 12/09/10 11:45 Category B Cyclo-Cross Category B --- 30 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Sun 12/09/10 – 11:45
Category B, Cyclo-Cross Category B
30 mins
Junior Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 12/09/10 13:00 Category B Cyclo-Cross Category B --- 01 hr
Entry: On Day: (£7.00)
Sun 12/09/10 – 13:00
Category B, Cyclo-Cross Category B
01 hr
Senior/Junior/Veteran/Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 12/09/10 13:00 Category B Cyclo-Cross Category B --- 01 hr
Entry: On Day: (£12.00)
Sun 12/09/10 – 13:00
Category B, Cyclo-Cross Category B
01 hr
Veterans Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 12/09/10 13:00 Category B Cyclo-Cross Category B ---
Entry:
Sun 12/09/10 – 13:00
Category B, Cyclo-Cross Category B
Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 12/09/10 13:00 Category B Cyclo-Cross Category C ---
Entry:
Sun 12/09/10 – 13:00
Category B, Cyclo-Cross Category C

Event Summary

Event Details

Event URN:

232638

Start Date:

Sun, 12th Sep 2010

Event Type:

Cyclo-Cross (Competitive)

Venue:

Betteshanger Country Park, Sandwich Road, Deal, Kent, CT14 0BF

View map

Series:


London League

Results

Confirmed Results

Under 10

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Under 10 - Results
1.  Ben Tulett Palmer Park Velo RT Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
2.  Toby Anderton VC Deal Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
3.  Rowan Fuss VC Deal Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
4.  Thomas Ives Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
5.  James Finch VC Deal Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
6.  Joseph Blackmore Herne Hill Youth CC Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
7.  Flynn Robinson Thanet RC Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
8.  Lucas Mead Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
9.  Megan Anderton Braintree BMX Racing Club Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
10.  Kelsey Harris Finished 00:00:00:00 0

10. Kelsey Harris -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
11.  James Manor Finished 00:00:00:00 0

11. James Manor -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
12.  Oscar Rendall-Todd Team Darenth Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
13.  Evie Whitworth Finished 00:00:00:00 0

13. Evie Whitworth -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
14.  Matilda Kennison Finished 00:00:00:00 0

14. Matilda Kennison -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00

Under 12

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Under 12 - Results
1.  Daniel Tulett Palmer Park Velo RT Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
2.  Toby Martin Team Darenth Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
3.  Matthew McGovern Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
4.  George Finch VC Deal Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
5.  Luke Mitchie Team Darenth Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
6.  Nathan Martin Team Darenth Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
7.  Freddie Argent Herne Hill Youth CC Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
8.  Kelsey Fuss VC Deal Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
9.  Hayden Cassidy Herne Hill Youth CC Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
10.  Joshua Mead Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
11.  Oliver Robinson Thanet RC Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
12.  Archie Bailey Finished 00:00:00:00 0

12. Archie Bailey -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
13.  Toby Cook Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
14.  Joseph Lyons VC Deal Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00
15.  Amelia Coombes Herne Hill Youth CC Finished Under 12 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12 | Time: 00:00:00:00

Youth

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Youth - Results
1.  Harry Franklin Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished Youth 00:00:00:00 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:00:00:00
2.  Joshua Parkin VC Londres Finished Youth 00:00:00:00 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:00:00:00
3.  Liam Cowell VC Londres Finished N/A 00:00:00:00 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
4.  Rory Townsend Hillingdon Slipstreamers Finished Youth 00:00:00:00 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:00:00:00
5.  Thomas Butler VC Deal Finished Youth 00:00:00:00 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:00:00:00
6.  Christopher McGovern Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Finished Youth 00:00:00:00 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:00:00:00
7.  Jez McCann Team Darenth Finished Youth 00:00:00:00 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:00:00:00
8.  Jack Hoyle Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished Youth 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:00:00:00
9.  Louis Magnani Hillingdon Slipstreamers Finished Youth 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:00:00:00
10.  Sam Judd Herne Hill Youth CC Finished N/A 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
11.  Thomas Paine VC Jubilee Finished Youth 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:00:00:00
12.  Luke Bandy VC Jubilee Finished Youth 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:00:00:00
13.  Kimberley English Welwyn Wheelers CC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
14.  Oliver Priddle VC Jubilee Finished Youth 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:00:00:00
15.  Calum Anderton VC Deal Finished Youth 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:00:00:00
16.  Michael Taylor Herne Hill Youth CC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
17.  Thomas Finch VC Deal Finished Youth 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:00:00:00
18.  Stanley Nutter Herne Hill Youth CC Finished Youth 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:00:00:00
19.  Harrison Coombes Herne Hill Youth CC Finished Youth 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:00:00:00
20.  Sam Titmarsh Team Darenth Finished Youth 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:00:00:00
21.  Jonah Hawkes Thanet RC Finished Youth 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:00:00:00
22.  Alfred Villeneau Herne Hill Youth CC Finished Youth 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:00:00:00
23.  Daniel Nash Team Darenth Finished Youth 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:00:00:00
24.  Matthew Newington VC Deal Finished Youth 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:00:00:00
25.  Abigail Van Twisk VC Londres Finished Youth 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:00:00:00
26.  Jason Newell Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Finished Youth 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:00:00:00
27.  Sophie Newington VC Deal Finished Youth 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:00:00:00

Junior

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Junior - Results
1.  Alec Briggs Arctic Tacx RT Finished Junior 00:00:00:00 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:00:00:00
2.  Taylor Johnstone Team De Ver Finished Junior 00:00:00:00 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:00:00:00
3.  Jack Spicer VC Deal Finished Junior 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:00:00:00
4.  Matthew Gater VC Deal Finished Junior 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:00:00:00
5.  Liam White VC Deal Finished N/A 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00

Senior/Junior/Veteran/Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Senior/Junior/Veteran/Women - Results
1.  Matt Holmes Arctic Tacx RT Finished Senior 00:00:00:00 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
2.  Darren Barclay Arctic Tacx RT Finished Senior 00:00:00:00 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
3.  Gary Record VC Deal Finished Senior 00:00:00:00 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
4.  Andrew Waterman Dulwich Paragon CC Finished Senior 00:00:00:00 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
5.  Jon Lyons GS Invicta/ELO/Herberts Cycles Finished Veteran 00:00:00:00 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:00:00:00
6.  Alec Briggs Arctic Tacx RT Finished Junior 00:00:00:00 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:00:00:00
7.  Kevin Knox Dulwich Paragon CC Finished Veteran 00:00:00:00 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:00:00:00
8.  Phillip Webb San Fairy Ann CC Finished Senior 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
9.  Matthew Zietz Pearson Cycling Club Finished Senior 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
10.  Philip Glowinski VC Londres Finished Senior 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
11.  Paul Sheers Finished Senior 00:00:00:00 0

11. Paul Sheers -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
12.  Russell Short London Dynamo Finished Senior 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
13.  James Wilson Team IG - Sigma Sport Finished Senior 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
14.  Edward Clark Redmon CC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
15.  Michael Butler Activ Cycles Folkestone Finished Junior 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:00:00:00
16.  Richard Kennison Medway Velo Finished Veteran 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:00:00:00
17.  Christopher Dick London Phoenix CC Finished Senior 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
18.  Dan Braid Finished 00:00:00:00 0

18. Dan Braid -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
19.  David Rees Dulwich Paragon CC Finished Senior 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
20.  Stuart Spies London Dynamo Finished Senior 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
21.  Stuart Lockyear London Phoenix CC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
22.  Konrad Manning Cyclefit RT Finished Veteran 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:00:00:00
23.  Mark Field Finished Senior 00:00:00:00 0

23. Mark Field -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
24.  Martin O'Grady Team Toachim Finished Veteran 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:00:00:00
25.  Taylor Johnstone Team De Ver Finished Junior 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:00:00:00
26.  Neil Simpson London Phoenix CC Finished Veteran 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:00:00:00
27.  Jeremy Bishop Bigfoot CC Finished Senior 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
28.  Jack Spicer VC Deal Finished Junior 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:00:00:00
29.  Mark Russell Finished Senior 00:00:00:00 0

29. Mark Russell -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
30.  Matthew Gater VC Deal Finished Junior 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:00:00:00
31.  Kevin Ball Dulwich Paragon CC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
32.  James Drain Gemini BC Finished Senior 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
33.  Benedict Spurrier Rapha Cycling Club Finished Senior 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
34.  Glenn Hord Finished N/A 00:00:00:00 0

34. Glenn Hord -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
35.  Liam White VC Deal Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
36.  Wilfred Sinclair Pearson Cycling Club Finished Junior 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:00:00:00
37.  Thomas Rampulla Finished Veteran 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:00:00:00
38.  Thomas Pettit Finished N/A 00:00:00:00 0

38. Thomas Pettit -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
39.  Charles Codrington Dulwich Paragon CC Finished Veteran 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:00:00:00
40.  Neil McCann Finished N/A 00:00:00:00 0

40. Neil McCann -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
41.  Pieter Du Toit Downland Cycles Finished Senior 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
42.  Claire Beaumont Rapha Cycling Club Finished Senior 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
44.  Nick Frendo Finished N/A 00:00:00:00 0

44. Nick Frendo -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
45.  Sammy Smithson Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
46.  Deke Strentz Finished N/A 00:00:00:00 0

46. Deke Strentz -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
47.  Geoff Nutter Herne Hill Youth CC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
48.  Martin Dankim Finished 00:00:00:00 0

48. Martin Dankim -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
49.  Joanne McRae 3T Racing - Team Tyre Tribe Finished Senior 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
50.  Delia Beddis Dulwich Paragon CC Finished Senior 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
51.  Peter Lawrence Southborough & District Whls Finished Veteran 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:00:00:00
52.  Richard Munday Addiscombe CC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
53.  Phil Bendall San Fairy Ann CC Finished Senior 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
54.  John Allen Redmon CC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
55.  Stephen Blackmore Seeds Cycling Club Finished 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
56.  Samuel Cheesman Onelife-Fuga Racing Team Finished Senior 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
57.  Eddie Allen Redmon CC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
58.  Paul Buckley Wigmore CC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
59.  Nigel Franklin Arctic Tacx RT Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
60.  Andrew Murray Norwood Paragon CC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
61.  Tabitha Rendall Finished 00:00:00:00 0

61. Tabitha Rendall -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
62.  Paul Atkinson Seeds Cycling Club Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
63.  Stephen Payne Finished N/A 00:00:00:00 0

63. Stephen Payne -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
64.  Daniel Rudd Arctic Tacx RT Finished Senior 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
65.  Monica Lichtner Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
66.  David Bishop Wigmore CC Finished 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
67.  Chris Abbott Finished N/A 00:00:00:00 0

67. Chris Abbott -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
68.  Simon Neame Finished 00:00:00:00 0

68. Simon Neame -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
69.  John Burrows Finished N/A 00:00:00:00 0

69. John Burrows -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
70.  Leona Kadir Team IG - Sigma Sport Finished Senior 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
71.  Brian Scarboro Finished 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
72.  Tracy Corbett Rapha Cycling Club Finished Senior 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
73.  Chris Tree Rapha Cycling Club Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
74.  Antony Lockyer Rollapaluza CC Finished Senior 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
75.  Andrew Hoyle Finished Veteran 00:00:00:00 0

75. Andrew Hoyle -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:00:00:00
76.  Philip Harris San Fairy Ann CC Finished Veteran 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:00:00:00
77.  Clive Titmarsh Team Darenth Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
78.  Hayley Notton Army Cycling Union Finished Senior 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
79.  Jane Blackmore Finished 00:00:00:00 0

79. Jane Blackmore -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
80.  Christopher Brewer Redmon CC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00

Veterans

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Veterans - Results
1.  Jon Lyons GS Invicta/ELO/Herberts Cycles Finished Veteran 00:00:00:00 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:00:00:00
2.  Kevin Knox Dulwich Paragon CC Finished Veteran 00:00:00:00 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:00:00:00
3.  Richard Kennison Medway Velo Finished Veteran 00:00:00:00 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:00:00:00
4.  Stuart Lockyear London Phoenix CC Finished N/A 00:00:00:00 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
5.  Konrad Manning Cyclefit RT Finished Veteran 00:00:00:00 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:00:00:00
6.  Martin O'Grady Team Toachim Finished Veteran 00:00:00:00 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:00:00:00
7.  Neil Simpson London Phoenix CC Finished Veteran 00:00:00:00 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:00:00:00
8.  Glenn Hord Finished N/A 00:00:00:00 0

8. Glenn Hord -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
9.  Thomas Rampulla Finished Veteran 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:00:00:00
10.  Charles Codrington Dulwich Paragon CC Finished Veteran 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:00:00:00

Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Women - Results
1.  Claire Beaumont Rapha Cycling Club Finished Senior 00:00:00:00 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
2.  Joanne McRae 3T Racing - Team Tyre Tribe Finished Senior 00:00:00:00 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
3.  Delia Beddis Dulwich Paragon CC Finished Senior 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:00:00:00
4.  Tabitha Rendall Finished 00:00:00:00 0

4. Tabitha Rendall -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
5.  Monica Lichtner Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00

About the Event

The Races

Under 10 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 12/09/10 11:00 Category B None --- 10 mins
Entry: On Day: (£1.00)
Sun 12/09/10 – 11:00
Category B, None
10 mins
Under 12 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 12/09/10 11:15 Category B None --- 15 mins
Entry: On Day: (£1.00)
Sun 12/09/10 – 11:15
Category B, None
15 mins
Youth Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 12/09/10 11:45 Category B Cyclo-Cross Category B --- 30 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Sun 12/09/10 – 11:45
Category B, Cyclo-Cross Category B
30 mins
Junior Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 12/09/10 13:00 Category B Cyclo-Cross Category B --- 01 hr
Entry: On Day: (£7.00)
Sun 12/09/10 – 13:00
Category B, Cyclo-Cross Category B
01 hr
Senior/Junior/Veteran/Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 12/09/10 13:00 Category B Cyclo-Cross Category B --- 01 hr
Entry: On Day: (£12.00)
Sun 12/09/10 – 13:00
Category B, Cyclo-Cross Category B
01 hr
Veterans Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 12/09/10 13:00 Category B Cyclo-Cross Category B ---
Entry:
Sun 12/09/10 – 13:00
Category B, Cyclo-Cross Category B
Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 12/09/10 13:00 Category B Cyclo-Cross Category C ---
Entry:
Sun 12/09/10 – 13:00
Category B, Cyclo-Cross Category C

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk