John Hinksman Memorial Circuit Races

Closed Circuit , Ashbourne – Saturday, 26 Aug 2006

Event Summary

Event Details

Event URN:

124/EN/006/2006

Start Date:

Sat, 26th Aug 2006

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Darley Moor Sports Centre, A515, Ashbourne, Derbyshire, DE6 2ET
View map

Results

Confirmed Results

U10

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 - Results
1.  Luke Selibas Halesowen A & CC Unknown D 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: D

U12

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 - Results
1.  Sam Lowe Pearl Izumi - Planet X - High ... Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C
2.  Toby Fletcher Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

U14

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 - Results
1.  Perry Bowater Walsall RCC Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
2.  George Moore Velo Schils - Interbike RT Unknown B 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: B
3.  Benjamin Dunn Barton Whls CC Unknown B 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: B

U8

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 - Results
1.  George Shaw Unknown 0

1. George Shaw -

Points: 0 | Status: Unknown
2.  Amy Selibas Halesowen A & CC Unknown E 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: E

U16

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 - Results
1.  George Atkins Welland Valley CC Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A
2.  Rhys Matcham Mid Shropshire Wheelers Unknown A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: A
3.  James Ison Melton Olympic CC Unknown A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: A

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  Paul Wain Go Sports Spex RT Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
1.  Paul Wain Go Sports Spex RT Unknown 2nd 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: 2nd
1.  Paul Wain Go Sports Spex RT Unknown 3rd 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Dominic Jelfs Bromsgrove Olympique CC Unknown 3rd 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Sam Freeman Unknown 2nd 0

3. Sam Freeman -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
4.  Adam Mitchell Preston CC Unknown N/A 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  Robert Rouse Go Sports Spex RT Unknown N/A 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: N/A
6.  Michael Davies Lichfield City CC Unknown 3rd 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: 3rd
7.  William Penn Velo Schils - Interbike RT Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A
8.  John Hopper Cottingham Coureurs RT Unknown 3rd 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: 3rd
9.  Simon Allen Sheffield Phoenix Unknown 3rd 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 3rd
10.  Dane Percival Cardiff Ajax CC Unknown 3rd 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 3rd
11.  Carl Cavers Go Sports Spex RT Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
12.  Owain Lovell Ashfield RC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Women's Team Series

Position Name Club name Rider status Category Points
Women's Team Series - Results
1.  Janet Birkmyre Polypipe Cycling Team Unknown Elite 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: Elite
2.  Katie Prankerd Cardiff Ajax CC Unknown 1st 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: 1st
3.  Melissa Mather Team Luciano Unknown 1st 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: 1st
4.  Sarah Reynolds Evans Cycles Race Team Unknown A 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: A
5.  Helen Gutteridge Team Luciano Unknown Elite 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: Elite
6.  Katie Colclough Sleaford Whls CC Unknown A 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: A
7.  Jeanette Caldicott South Shields Velo Cycling Clu... Unknown Elite 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: Elite
8.  Linda Hubbard Welland Valley CC Unknown N/A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: N/A
9.  Sara Burling CC Giro Unknown Elite 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: Elite
10.  Jessica Allen Abergavenny Road Club Unknown 2nd 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 2nd

EL/1/2

Position Name Club name Rider status Category Points
EL/1/2 - Results
1.  David Clarke Team Nippo KFS Unknown Elite 40
Points: 40 | Status: Unknown | Category: Elite
2.  Benjamin Price JLT Condor Unknown 1st 33
Points: 33 | Status: Unknown | Category: 1st
3.  Andrew Stuart Ashfield RC Unknown 1st 28
Points: 28 | Status: Unknown | Category: 1st
4.  Paul Wright Go Sports Spex RT Unknown N/A 24
Points: 24 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  Neil Beasley Ashfield RC Unknown 2nd 21
Points: 21 | Status: Unknown | Category: 2nd
6.  Christopher Siepen Wills Wheels Cycling Club Unknown N/A 18
Points: 18 | Status: Unknown | Category: N/A
7.  Jimmy Froggatt Wills Wheels Cycling Club Unknown Elite 16
Points: 16 | Status: Unknown | Category: Elite
8.  Michael Harrison Sigma Sport.co.uk Unknown Elite 14
Points: 14 | Status: Unknown | Category: Elite
9.  Gareth Williams Cherry Valley Racing Team Unknown 2nd 12
Points: 12 | Status: Unknown | Category: 2nd
10.  Andy Hayton Cherry Valley Racing Team Unknown 2nd 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: 2nd
11.  David Perry Ashfield RC Unknown 2nd 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: 2nd
12.  Robert Parkin Heanor Clarion CC Unknown 2nd 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: 2nd
13.  Matthew Charity I-Ride.co.uk Unknown 1st 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: 1st
14.  Steven Palmer Heanor Clarion CC Unknown 2nd 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: 2nd
15.  Richard Hepworth Wakefield CC Unknown 1st 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 1st

About the Event

Info for Riders

Incorporates East Midlands Youth Circuit Race Championships

The Races

U10 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 26/08/06 00:00 Regional C+ Youth ---
Entry:
Sat 26/08/06 – 00:00

U10

Regional C+, Youth
U12 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 26/08/06 00:00 Regional C+ Youth ---
Entry:
Sat 26/08/06 – 00:00

U12

Regional C+, Youth
U14 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 26/08/06 00:00 Regional C+ Youth ---
Entry:
Sat 26/08/06 – 00:00

U14

Regional C+, Youth
U8 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 26/08/06 00:00 Regional C+ Youth ---
Entry:
Sat 26/08/06 – 00:00

U8

Regional C+, Youth
U16 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 26/08/06 10:00 Regional C+ Youth --- 15km / 9 miles
Entry: Online: (£3.50 + £0.60 Application fee), On Day: (£4.00)
Sat 26/08/06 – 10:00

U16

Regional C+, Youth
15km / 9 miles
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 26/08/06 11:00 Regional B Band 6 --- 55km / 34 miles
Entry: Online: (£10.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£14.00)
Sat 26/08/06 – 11:00

3/4

Regional B, Band 6
55km / 34 miles
Women's Team Series Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 26/08/06 13:00 Regional B Band 6 --- 55km / 34 miles
Entry: Online: (£10.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£14.00)
Sat 26/08/06 – 13:00
Regional B, Band 6
55km / 34 miles
EL/1/2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 26/08/06 15:00 National B Band 3 --- 55km / 34 miles
Entry: Online: (£10.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£14.00)
Sat 26/08/06 – 15:00
National B, Band 3
55km / 34 miles

Event Summary

Event Details

Event URN:

124/EN/006/2006

Start Date:

Sat, 26th Aug 2006

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Darley Moor Sports Centre, A515, Ashbourne, Derbyshire, DE6 2ET
View map

Results

Confirmed Results

U10

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 - Results
1.  Luke Selibas Halesowen A & CC Unknown D 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: D

U12

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 - Results
1.  Sam Lowe Pearl Izumi - Planet X - High ... Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C
2.  Toby Fletcher Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

U14

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 - Results
1.  Perry Bowater Walsall RCC Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
2.  George Moore Velo Schils - Interbike RT Unknown B 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: B
3.  Benjamin Dunn Barton Whls CC Unknown B 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: B

U8

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 - Results
1.  George Shaw Unknown 0

1. George Shaw -

Points: 0 | Status: Unknown
2.  Amy Selibas Halesowen A & CC Unknown E 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: E

U16

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 - Results
1.  George Atkins Welland Valley CC Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A
2.  Rhys Matcham Mid Shropshire Wheelers Unknown A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: A
3.  James Ison Melton Olympic CC Unknown A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: A

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  Paul Wain Go Sports Spex RT Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
1.  Paul Wain Go Sports Spex RT Unknown 2nd 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: 2nd
1.  Paul Wain Go Sports Spex RT Unknown 3rd 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Dominic Jelfs Bromsgrove Olympique CC Unknown 3rd 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Sam Freeman Unknown 2nd 0

3. Sam Freeman -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
4.  Adam Mitchell Preston CC Unknown N/A 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  Robert Rouse Go Sports Spex RT Unknown N/A 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: N/A
6.  Michael Davies Lichfield City CC Unknown 3rd 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: 3rd
7.  William Penn Velo Schils - Interbike RT Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A
8.  John Hopper Cottingham Coureurs RT Unknown 3rd 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: 3rd
9.  Simon Allen Sheffield Phoenix Unknown 3rd 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 3rd
10.  Dane Percival Cardiff Ajax CC Unknown 3rd 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 3rd
11.  Carl Cavers Go Sports Spex RT Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
12.  Owain Lovell Ashfield RC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Women's Team Series

Position Name Club name Rider status Category Points
Women's Team Series - Results
1.  Janet Birkmyre Polypipe Cycling Team Unknown Elite 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: Elite
2.  Katie Prankerd Cardiff Ajax CC Unknown 1st 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: 1st
3.  Melissa Mather Team Luciano Unknown 1st 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: 1st
4.  Sarah Reynolds Evans Cycles Race Team Unknown A 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: A
5.  Helen Gutteridge Team Luciano Unknown Elite 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: Elite
6.  Katie Colclough Sleaford Whls CC Unknown A 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: A
7.  Jeanette Caldicott South Shields Velo Cycling Clu... Unknown Elite 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: Elite
8.  Linda Hubbard Welland Valley CC Unknown N/A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: N/A
9.  Sara Burling CC Giro Unknown Elite 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: Elite
10.  Jessica Allen Abergavenny Road Club Unknown 2nd 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 2nd

EL/1/2

Position Name Club name Rider status Category Points
EL/1/2 - Results
1.  David Clarke Team Nippo KFS Unknown Elite 40
Points: 40 | Status: Unknown | Category: Elite
2.  Benjamin Price JLT Condor Unknown 1st 33
Points: 33 | Status: Unknown | Category: 1st
3.  Andrew Stuart Ashfield RC Unknown 1st 28
Points: 28 | Status: Unknown | Category: 1st
4.  Paul Wright Go Sports Spex RT Unknown N/A 24
Points: 24 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  Neil Beasley Ashfield RC Unknown 2nd 21
Points: 21 | Status: Unknown | Category: 2nd
6.  Christopher Siepen Wills Wheels Cycling Club Unknown N/A 18
Points: 18 | Status: Unknown | Category: N/A
7.  Jimmy Froggatt Wills Wheels Cycling Club Unknown Elite 16
Points: 16 | Status: Unknown | Category: Elite
8.  Michael Harrison Sigma Sport.co.uk Unknown Elite 14
Points: 14 | Status: Unknown | Category: Elite
9.  Gareth Williams Cherry Valley Racing Team Unknown 2nd 12
Points: 12 | Status: Unknown | Category: 2nd
10.  Andy Hayton Cherry Valley Racing Team Unknown 2nd 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: 2nd
11.  David Perry Ashfield RC Unknown 2nd 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: 2nd
12.  Robert Parkin Heanor Clarion CC Unknown 2nd 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: 2nd
13.  Matthew Charity I-Ride.co.uk Unknown 1st 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: 1st
14.  Steven Palmer Heanor Clarion CC Unknown 2nd 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: 2nd
15.  Richard Hepworth Wakefield CC Unknown 1st 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 1st

About the Event

Info for Riders

Incorporates East Midlands Youth Circuit Race Championships

The Races

U10 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 26/08/06 00:00 Regional C+ Youth ---
Entry:
Sat 26/08/06 – 00:00

U10

Regional C+, Youth
U12 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 26/08/06 00:00 Regional C+ Youth ---
Entry:
Sat 26/08/06 – 00:00

U12

Regional C+, Youth
U14 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 26/08/06 00:00 Regional C+ Youth ---
Entry:
Sat 26/08/06 – 00:00

U14

Regional C+, Youth
U8 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 26/08/06 00:00 Regional C+ Youth ---
Entry:
Sat 26/08/06 – 00:00

U8

Regional C+, Youth
U16 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 26/08/06 10:00 Regional C+ Youth --- 15km / 9 miles
Entry: Online: (£3.50 + £0.60 Application fee), On Day: (£4.00)
Sat 26/08/06 – 10:00

U16

Regional C+, Youth
15km / 9 miles
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 26/08/06 11:00 Regional B Band 6 --- 55km / 34 miles
Entry: Online: (£10.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£14.00)
Sat 26/08/06 – 11:00

3/4

Regional B, Band 6
55km / 34 miles
Women's Team Series Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 26/08/06 13:00 Regional B Band 6 --- 55km / 34 miles
Entry: Online: (£10.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£14.00)
Sat 26/08/06 – 13:00
Regional B, Band 6
55km / 34 miles
EL/1/2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 26/08/06 15:00 National B Band 3 --- 55km / 34 miles
Entry: Online: (£10.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£14.00)
Sat 26/08/06 – 15:00
National B, Band 3
55km / 34 miles

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk