ACT Track League

Track League , Manchester – Monday, 23 Feb 2009

Event Summary

Event Details

Event URN:

557/EN/003/2009

Start Date:

Mon, 23rd Feb 2009

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Manchester Velodrome, National Cycling Centre, Stuart Street, Manchester, Lancashire, M11 4DQ

View map

Results

Confirmed Results

Event 1 - Flying 200m Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 1 - Flying 200m Time Trial - Results
1.  Ben Matthews Graham Weigh Racing Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Spencer Beagley SSC Cycle Sport - Bikes For Al... Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Matthew Walls Eastlands Velo Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

Event 2 - Youth Group 1 - 8 lap Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 2 - Youth Group 1 - 8 lap Handicap - Results
1.  Alex Taylor Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Leighton Sharman Eastlands Velo Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
3.  Katie Noakes Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

Event 3 - Youth Group 2 - 12 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 3 - Youth Group 2 - 12 lap Scratch - Results
1.  Christopher Lawless Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Spencer Beagley SSC Cycle Sport - Bikes For Al... Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  James Grady Eastlands Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

Event 4 - Senior 12 lap Scratch - Group 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 4 - Senior 12 lap Scratch - Group 1 - Results
1.  Dave Readle Science In Sport.com Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
2.  Marc Knight Sportcity Velo Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
3.  Gary Hartles Unknown 4th 0

3. Gary Hartles -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th

Event 4 - Senior 12 lap Scratch - Group 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 4 - Senior 12 lap Scratch - Group 2 - Results
1.  Ian Sharp MK Cycles Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Luke Boulton Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  Joshua Gibson Sportcity Velo Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Event 5 - Youth Group 1 - Devil Take The Hindmost

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 5 - Youth Group 1 - Devil Take The Hindmost - Results
1.  Thomas Caldwell Eastlands Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Clare Gore Sportcity Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Alex Taylor Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

Event 6 - Youth Group 2 - 12 lap Course des Primes

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 6 - Youth Group 2 - 12 lap Course des Primes - Results
1.  Joe Turner Eastlands Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Eric Fitton Mossley CRT Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Christopher Lawless Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

Event 7 - Senior Devil Take The Hindmost - Group 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 7 - Senior Devil Take The Hindmost - Group 1 - Results
1.  Mick Browne Preston CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Robbie Duncan Manchester Wheelers Club Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Geoffrey Downs Bury Clarion Cycling Club Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Event 7 - Senior Devil Take The Hindmost - Group 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 7 - Senior Devil Take The Hindmost - Group 2 - Results
1.  Mike Farwell Port Sunlight Whls CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Callum Fletcher Eastlands Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  Paul Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Event 8 - Youth Group 1 - 6 lap Keirin Heat 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 8 - Youth Group 1 - 6 lap Keirin Heat 1 - Results
1.  Leighton Sharman Eastlands Velo Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
2.  Max Gartery Holme Valley Whls Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Paige Milward Lyme RC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

Event 8 - Youth Group 1 - 6 lap Keirin Heat 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 8 - Youth Group 1 - 6 lap Keirin Heat 2 - Results
1.  Alex Taylor Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Joshua Moulson Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Katie Noakes Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

Event 8 - Youth Group 1 - 6 lap Keirin Heat 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 8 - Youth Group 1 - 6 lap Keirin Heat 3 - Results
1.  Thomas Caldwell Eastlands Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Clare Gore Sportcity Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Joel Partington Eastlands Velo Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

Event 9 - Youth Group 2 Devil Take The Hindmost

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 9 - Youth Group 2 Devil Take The Hindmost - Results
1.  Christopher Lawless Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Christian Braybrooke Eastlands Velo Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Samuel Birchall Lyme RC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

Event 10 - Senior 12 lap Course des Primes Group 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 10 - Senior 12 lap Course des Primes Group 1 - Results
1.  Dave Readle Science In Sport.com Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
2.  Marc Knight Sportcity Velo Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
3.  Mick Browne Preston CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Event 10 - Senior 12 lap Course des Primes Group 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 10 - Senior 12 lap Course des Primes Group 2 - Results
1.  Luke Boulton Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Paul Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Joshua Gibson Sportcity Velo Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Event 11 - Youth Group 1 Italian Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 11 - Youth Group 1 Italian Pursuit - Results
1.  Skye Beagley SSC Cycle Sport - Bikes For Al... Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
1.  Clare Gore Sportcity Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
1.  Thomas Rotherham Eastlands Velo Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
1.  Matthew Walls Eastlands Velo Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
1.  Alex Taylor Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
1.  Robert Davis Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
1.  Joel Partington Eastlands Velo Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
1.  Fabio Close Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

Event 12 - Youth Group 2 - 20 lap Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 12 - Youth Group 2 - 20 lap Points Race - Results
1.  James Grady Eastlands Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Eric Fitton Mossley CRT Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Ryan Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

Event 13 - Senior 40 lap Points Race - Groups 1 & 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 13 - Senior 40 lap Points Race - Groups 1 & 2 - Results
1.  Paul Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Paul Brady Unknown 4th 0

2. Paul Brady -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
3.  James McGillick G.S. Surosa Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

Event 14 - 50 lap Madison

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 14 - 50 lap Madison - Results
1.  John Leach East Kilbride Road Club Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
1.  Dan Whelan Liverpool Century RC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Joshua Gibson Sportcity Velo Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Michael Workman Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Karl McLelland Manchester Wheelers Club Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
3.  Luke Boulton Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

About the Event

Info for Riders

Closing date one week prior

The Races

Event 1 - Flying 200m Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 23/02/09 19:30 Regional C MTB IA ---
Entry: Online: (£4.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£4.00)
Mon 23/02/09 – 19:30
Event 2 - Youth Group 1 - 8 lap Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 23/02/09 19:31 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 23/02/09 – 19:31
Event 3 - Youth Group 2 - 12 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 23/02/09 19:32 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 23/02/09 – 19:32
Event 4 - Senior 12 lap Scratch - Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 23/02/09 19:33 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 23/02/09 – 19:33
Event 4 - Senior 12 lap Scratch - Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 23/02/09 19:34 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 23/02/09 – 19:34
Event 5 - Youth Group 1 - Devil Take The Hindmost Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 23/02/09 19:35 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 23/02/09 – 19:35
Event 6 - Youth Group 2 - 12 lap Course des Primes Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 23/02/09 19:36 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 23/02/09 – 19:36
Event 7 - Senior Devil Take The Hindmost - Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 23/02/09 19:37 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 23/02/09 – 19:37
Event 7 - Senior Devil Take The Hindmost - Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 23/02/09 19:38 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 23/02/09 – 19:38
Event 8 - Youth Group 1 - 6 lap Keirin Heat 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 23/02/09 19:39 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 23/02/09 – 19:39
Event 8 - Youth Group 1 - 6 lap Keirin Heat 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 23/02/09 19:40 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 23/02/09 – 19:40
Event 8 - Youth Group 1 - 6 lap Keirin Heat 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 23/02/09 19:41 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 23/02/09 – 19:41
Event 9 - Youth Group 2 Devil Take The Hindmost Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 23/02/09 19:42 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 23/02/09 – 19:42
Event 10 - Senior 12 lap Course des Primes Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 23/02/09 19:43 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 23/02/09 – 19:43
Event 10 - Senior 12 lap Course des Primes Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 23/02/09 19:44 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 23/02/09 – 19:44
Event 11 - Youth Group 1 Italian Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 23/02/09 19:45 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 23/02/09 – 19:45
Event 12 - Youth Group 2 - 20 lap Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 23/02/09 19:46 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 23/02/09 – 19:46
Event 13 - Senior 40 lap Points Race - Groups 1 & 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 23/02/09 19:47 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 23/02/09 – 19:47
Event 14 - 50 lap Madison Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 23/02/09 19:48 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 23/02/09 – 19:48
Regional C, MTB IA

Event Summary

Event Details

Event URN:

557/EN/003/2009

Start Date:

Mon, 23rd Feb 2009

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Manchester Velodrome, National Cycling Centre, Stuart Street, Manchester, Lancashire, M11 4DQ

View map

Results

Confirmed Results

Event 1 - Flying 200m Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 1 - Flying 200m Time Trial - Results
1.  Ben Matthews Graham Weigh Racing Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Spencer Beagley SSC Cycle Sport - Bikes For Al... Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Matthew Walls Eastlands Velo Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

Event 2 - Youth Group 1 - 8 lap Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 2 - Youth Group 1 - 8 lap Handicap - Results
1.  Alex Taylor Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Leighton Sharman Eastlands Velo Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
3.  Katie Noakes Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

Event 3 - Youth Group 2 - 12 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 3 - Youth Group 2 - 12 lap Scratch - Results
1.  Christopher Lawless Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Spencer Beagley SSC Cycle Sport - Bikes For Al... Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  James Grady Eastlands Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

Event 4 - Senior 12 lap Scratch - Group 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 4 - Senior 12 lap Scratch - Group 1 - Results
1.  Dave Readle Science In Sport.com Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
2.  Marc Knight Sportcity Velo Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
3.  Gary Hartles Unknown 4th 0

3. Gary Hartles -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th

Event 4 - Senior 12 lap Scratch - Group 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 4 - Senior 12 lap Scratch - Group 2 - Results
1.  Ian Sharp MK Cycles Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Luke Boulton Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  Joshua Gibson Sportcity Velo Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Event 5 - Youth Group 1 - Devil Take The Hindmost

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 5 - Youth Group 1 - Devil Take The Hindmost - Results
1.  Thomas Caldwell Eastlands Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Clare Gore Sportcity Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Alex Taylor Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

Event 6 - Youth Group 2 - 12 lap Course des Primes

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 6 - Youth Group 2 - 12 lap Course des Primes - Results
1.  Joe Turner Eastlands Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Eric Fitton Mossley CRT Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Christopher Lawless Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

Event 7 - Senior Devil Take The Hindmost - Group 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 7 - Senior Devil Take The Hindmost - Group 1 - Results
1.  Mick Browne Preston CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Robbie Duncan Manchester Wheelers Club Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Geoffrey Downs Bury Clarion Cycling Club Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Event 7 - Senior Devil Take The Hindmost - Group 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 7 - Senior Devil Take The Hindmost - Group 2 - Results
1.  Mike Farwell Port Sunlight Whls CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Callum Fletcher Eastlands Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  Paul Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Event 8 - Youth Group 1 - 6 lap Keirin Heat 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 8 - Youth Group 1 - 6 lap Keirin Heat 1 - Results
1.  Leighton Sharman Eastlands Velo Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
2.  Max Gartery Holme Valley Whls Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Paige Milward Lyme RC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

Event 8 - Youth Group 1 - 6 lap Keirin Heat 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 8 - Youth Group 1 - 6 lap Keirin Heat 2 - Results
1.  Alex Taylor Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Joshua Moulson Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Katie Noakes Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

Event 8 - Youth Group 1 - 6 lap Keirin Heat 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 8 - Youth Group 1 - 6 lap Keirin Heat 3 - Results
1.  Thomas Caldwell Eastlands Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Clare Gore Sportcity Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Joel Partington Eastlands Velo Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

Event 9 - Youth Group 2 Devil Take The Hindmost

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 9 - Youth Group 2 Devil Take The Hindmost - Results
1.  Christopher Lawless Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Christian Braybrooke Eastlands Velo Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Samuel Birchall Lyme RC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

Event 10 - Senior 12 lap Course des Primes Group 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 10 - Senior 12 lap Course des Primes Group 1 - Results
1.  Dave Readle Science In Sport.com Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
2.  Marc Knight Sportcity Velo Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
3.  Mick Browne Preston CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Event 10 - Senior 12 lap Course des Primes Group 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 10 - Senior 12 lap Course des Primes Group 2 - Results
1.  Luke Boulton Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Paul Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Joshua Gibson Sportcity Velo Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Event 11 - Youth Group 1 Italian Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 11 - Youth Group 1 Italian Pursuit - Results
1.  Skye Beagley SSC Cycle Sport - Bikes For Al... Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
1.  Clare Gore Sportcity Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
1.  Thomas Rotherham Eastlands Velo Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
1.  Matthew Walls Eastlands Velo Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
1.  Alex Taylor Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
1.  Robert Davis Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
1.  Joel Partington Eastlands Velo Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
1.  Fabio Close Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

Event 12 - Youth Group 2 - 20 lap Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 12 - Youth Group 2 - 20 lap Points Race - Results
1.  James Grady Eastlands Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Eric Fitton Mossley CRT Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Ryan Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

Event 13 - Senior 40 lap Points Race - Groups 1 & 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 13 - Senior 40 lap Points Race - Groups 1 & 2 - Results
1.  Paul Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Paul Brady Unknown 4th 0

2. Paul Brady -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
3.  James McGillick G.S. Surosa Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

Event 14 - 50 lap Madison

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 14 - 50 lap Madison - Results
1.  John Leach East Kilbride Road Club Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
1.  Dan Whelan Liverpool Century RC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Joshua Gibson Sportcity Velo Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Michael Workman Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Karl McLelland Manchester Wheelers Club Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
3.  Luke Boulton Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

About the Event

Info for Riders

Closing date one week prior

The Races

Event 1 - Flying 200m Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 23/02/09 19:30 Regional C MTB IA ---
Entry: Online: (£4.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£4.00)
Mon 23/02/09 – 19:30
Event 2 - Youth Group 1 - 8 lap Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 23/02/09 19:31 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 23/02/09 – 19:31
Event 3 - Youth Group 2 - 12 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 23/02/09 19:32 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 23/02/09 – 19:32
Event 4 - Senior 12 lap Scratch - Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 23/02/09 19:33 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 23/02/09 – 19:33
Event 4 - Senior 12 lap Scratch - Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 23/02/09 19:34 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 23/02/09 – 19:34
Event 5 - Youth Group 1 - Devil Take The Hindmost Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 23/02/09 19:35 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 23/02/09 – 19:35
Event 6 - Youth Group 2 - 12 lap Course des Primes Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 23/02/09 19:36 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 23/02/09 – 19:36
Event 7 - Senior Devil Take The Hindmost - Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 23/02/09 19:37 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 23/02/09 – 19:37
Event 7 - Senior Devil Take The Hindmost - Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 23/02/09 19:38 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 23/02/09 – 19:38
Event 8 - Youth Group 1 - 6 lap Keirin Heat 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 23/02/09 19:39 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 23/02/09 – 19:39
Event 8 - Youth Group 1 - 6 lap Keirin Heat 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 23/02/09 19:40 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 23/02/09 – 19:40
Event 8 - Youth Group 1 - 6 lap Keirin Heat 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 23/02/09 19:41 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 23/02/09 – 19:41
Event 9 - Youth Group 2 Devil Take The Hindmost Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 23/02/09 19:42 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 23/02/09 – 19:42
Event 10 - Senior 12 lap Course des Primes Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 23/02/09 19:43 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 23/02/09 – 19:43
Event 10 - Senior 12 lap Course des Primes Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 23/02/09 19:44 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 23/02/09 – 19:44
Event 11 - Youth Group 1 Italian Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 23/02/09 19:45 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 23/02/09 – 19:45
Event 12 - Youth Group 2 - 20 lap Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 23/02/09 19:46 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 23/02/09 – 19:46
Event 13 - Senior 40 lap Points Race - Groups 1 & 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 23/02/09 19:47 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 23/02/09 – 19:47
Event 14 - 50 lap Madison Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 23/02/09 19:48 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 23/02/09 – 19:48
Regional C, MTB IA

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk