KFS Special Vehicles Upavon Summer Series 13

Closed Circuit , Pewsey – Monday, 16 Aug 2010

Event Summary

Event Details

Event URN:

347/EN/009/2010

Start Date:

Mon, 16th Aug 2010

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Upavon Airfield, Upavon Station, Trenchard Lines, Upavon, Pewsey, Wiltshire, SN9 6BE

View map

Results

Confirmed Results

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U10 Boys - Results
1.  Alex Hall Andover Whls Finished N/A 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U12 Boys - Results
1.  Thomas Sewell Swindon RC Finished C 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
2.  Jake Davies Chippenham & Dist Whls Finished C 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U14 Boys - Results
1.  Taylor Rowe Chippenham & Dist Whls Finished B 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
2.  Matthew Harris Finished 00:00:00:00 0

2. Matthew Harris -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
3.  Brad Harris Finished 00:00:00:00 0

3. Brad Harris -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U14 Girls - Results
1.  Emily Hall Andover Whls Finished N/A 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U16 Boys - Results
1.  Luke Davies Chippenham & Dist Whls Finished A 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U16 Girls - Results
1.  Lili McLean Andover Whls Finished A 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00

E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Time Points
E/1/2/3 - Results
1.  Justin Hoy Felt Racing Finished Elite 00:00:00:00 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:00:00
2.  William Bjergfelt Wilier/Live to Ride Finished Elite 00:00:00:00 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:00:00
3.  Lee Davis Giordana-Mitsubishi Electric R... Finished 1st 00:00:00:00 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
4.  Llewellyn Kinch GWR Team/Swindon Cycles/High5/... Finished Elite 00:00:00:00 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:00:00
5.  Tim Elverson Felt Racing Finished Elite 00:00:00:00 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:00:00
6.  Peter Kench GWR Team/Swindon Cycles/High5/... Finished 1st 00:00:00:00 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
7.  Grant Bayton Wilier/Live to Ride Finished Elite 00:00:00:00 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:00:00
8.  Ian Rees Wilier/Live to Ride Finished Elite 00:00:00:00 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:00:00
9.  David Sinclair GWR Team/Swindon Cycles/High5/... Finished Elite 00:00:00:00 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:00:00
10.  Rowan Horner VC St Raphael Finished N/A 00:00:00:00 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
11.  John Wager Felt Racing Finished N/A 00:00:00:00 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
12.  Lee Smith Felt Racing Finished Elite 00:00:00:00 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:00:00
13.  Tom Smith Felt Racing Finished Elite 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:00:00
14.  Nick Watson Dream Cycling Finished 2nd 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
15.  Tom Wrzecionowski London Dynamo Finished 2nd 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
16.  Garry Clark Felt Racing Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
17.  Christopher Peden WyndyMilla Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
18.  Dexter Gardias Zappi's Cycling Club Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
19.  Jonny Noton Finished 2nd 00:00:00:00 0

19. Jonny Noton -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
20.  Thomas Marshall Chippenham & Dist Whls Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00

3/4

Position Name Club name Rider status Category Time Points
3/4 - Results
1.  Benjamin Pearce Andover Whls Finished 4th 00:00:00:00 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
2.  Ian Packer Velo Club Montpellier Finished 3rd 00:00:00:00 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
3.  Michael Murphy Zappi's Cycling Club Finished 3rd 00:00:00:00 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
4.  Robert Ward VC St Raphael Finished 3rd 00:00:00:00 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
5.  Scott Chappell Behind The Bikeshed Finished 3rd 00:00:00:00 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
6.  Matt Dunsbier BAD Tri Finished 3rd 00:00:00:00 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
7.  Jack Reed Chippenham & Dist Whls Finished A 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
8.  Carl Silver Finished N/A 00:00:00:00 2

8. Carl Silver -

Points: 2 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
9.  Adrian Chaplin Zappi's Cycling Club Finished N/A --- 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: N/A
10.  Mark Cox Didcot Phoenix CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
11.  Samuel McCurdy Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
12.  Nicholas Mawson Swindon RC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
13.  Brian O'Kelly Bristol RC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
14.  Andrew Roberts Evans Cycles Race Team Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
15.  Neil Johnson Finished 3rd 00:00:00:00 0

15. Neil Johnson -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
16.  Joseph Frend South Western RC - Evans Cycle... Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
17.  Mathew Blackmore Bristol RC Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
18.  Aaron Collins Swindon RC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
19.  Craig Warnett Finished 3rd 00:00:00:00 0

19. Craig Warnett -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
20.  Gary Smith Velo Club Montpellier Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
21.  Michael Gray Swindon RC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
22.  Philip Hopley Finished 4th 00:00:00:00 0

22. Philip Hopley -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
23.  Russell O'Shea Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
24.  Mike Smith Gillingham and District Wheele... Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
25.  Duncan Lancashire Behind The Bikeshed Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
26.  Darren Chappell Behind The Bikeshed Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
27.  David Harper Andover Whls Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
28.  Brett Shaw Army Cycling Union Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
29.  Emma Bradley TORQ Performance Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
30.  James Chant Gillingham and District Wheele... Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
31.  Gawain Young Sotonia CC Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
32.  Ruan Simpson Finished 4th 00:00:00:00 0

32. Ruan Simpson -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
33.  Ian Russell Kingston Wheelers CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
34.  Ruby Chappell Behind The Bikeshed Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00

About the Event

Info for Riders

Entry on the day only at the race trailer on the airfield.

The Races

U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 16/08/10 18:30 Youth Only Youth ---
Entry:
Mon 16/08/10 – 18:30
Youth Only, Youth
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 16/08/10 18:30 Youth Only Youth ---
Entry:
Mon 16/08/10 – 18:30
Youth Only, Youth
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 16/08/10 18:30 Youth Only Youth ---
Entry:
Mon 16/08/10 – 18:30
Youth Only, Youth
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 16/08/10 18:30 Youth Only Youth ---
Entry:
Mon 16/08/10 – 18:30
Youth Only, Youth
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 16/08/10 18:30 Youth Only Youth ---
Entry:
Mon 16/08/10 – 18:30
Youth Only, Youth
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 16/08/10 18:30 Youth Only Youth ---
Entry:
Mon 16/08/10 – 18:30
Youth Only, Youth
E/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 16/08/10 19:15 National B Band 3 --- 1hr + 5 laps
Entry: On Day: (£10.00)
Mon 16/08/10 – 19:15
National B, Band 3
1hr + 5 laps
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 16/08/10 19:16 Regional B Band 5 --- 1hr + 3 laps
Entry: On Day: (£10.00)
Mon 16/08/10 – 19:16

3/4

Regional B, Band 5
1hr + 3 laps

Event Summary

Event Details

Event URN:

347/EN/009/2010

Start Date:

Mon, 16th Aug 2010

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Upavon Airfield, Upavon Station, Trenchard Lines, Upavon, Pewsey, Wiltshire, SN9 6BE

View map

Results

Confirmed Results

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U10 Boys - Results
1.  Alex Hall Andover Whls Finished N/A 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U12 Boys - Results
1.  Thomas Sewell Swindon RC Finished C 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
2.  Jake Davies Chippenham & Dist Whls Finished C 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U14 Boys - Results
1.  Taylor Rowe Chippenham & Dist Whls Finished B 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
2.  Matthew Harris Finished 00:00:00:00 0

2. Matthew Harris -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
3.  Brad Harris Finished 00:00:00:00 0

3. Brad Harris -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U14 Girls - Results
1.  Emily Hall Andover Whls Finished N/A 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U16 Boys - Results
1.  Luke Davies Chippenham & Dist Whls Finished A 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U16 Girls - Results
1.  Lili McLean Andover Whls Finished A 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00

E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Time Points
E/1/2/3 - Results
1.  Justin Hoy Felt Racing Finished Elite 00:00:00:00 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:00:00
2.  William Bjergfelt Wilier/Live to Ride Finished Elite 00:00:00:00 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:00:00
3.  Lee Davis Giordana-Mitsubishi Electric R... Finished 1st 00:00:00:00 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
4.  Llewellyn Kinch GWR Team/Swindon Cycles/High5/... Finished Elite 00:00:00:00 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:00:00
5.  Tim Elverson Felt Racing Finished Elite 00:00:00:00 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:00:00
6.  Peter Kench GWR Team/Swindon Cycles/High5/... Finished 1st 00:00:00:00 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
7.  Grant Bayton Wilier/Live to Ride Finished Elite 00:00:00:00 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:00:00
8.  Ian Rees Wilier/Live to Ride Finished Elite 00:00:00:00 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:00:00
9.  David Sinclair GWR Team/Swindon Cycles/High5/... Finished Elite 00:00:00:00 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:00:00
10.  Rowan Horner VC St Raphael Finished N/A 00:00:00:00 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
11.  John Wager Felt Racing Finished N/A 00:00:00:00 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
12.  Lee Smith Felt Racing Finished Elite 00:00:00:00 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:00:00
13.  Tom Smith Felt Racing Finished Elite 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:00:00
14.  Nick Watson Dream Cycling Finished 2nd 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
15.  Tom Wrzecionowski London Dynamo Finished 2nd 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
16.  Garry Clark Felt Racing Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
17.  Christopher Peden WyndyMilla Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
18.  Dexter Gardias Zappi's Cycling Club Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
19.  Jonny Noton Finished 2nd 00:00:00:00 0

19. Jonny Noton -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
20.  Thomas Marshall Chippenham & Dist Whls Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00

3/4

Position Name Club name Rider status Category Time Points
3/4 - Results
1.  Benjamin Pearce Andover Whls Finished 4th 00:00:00:00 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
2.  Ian Packer Velo Club Montpellier Finished 3rd 00:00:00:00 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
3.  Michael Murphy Zappi's Cycling Club Finished 3rd 00:00:00:00 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
4.  Robert Ward VC St Raphael Finished 3rd 00:00:00:00 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
5.  Scott Chappell Behind The Bikeshed Finished 3rd 00:00:00:00 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
6.  Matt Dunsbier BAD Tri Finished 3rd 00:00:00:00 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
7.  Jack Reed Chippenham & Dist Whls Finished A 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
8.  Carl Silver Finished N/A 00:00:00:00 2

8. Carl Silver -

Points: 2 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
9.  Adrian Chaplin Zappi's Cycling Club Finished N/A --- 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: N/A
10.  Mark Cox Didcot Phoenix CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
11.  Samuel McCurdy Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
12.  Nicholas Mawson Swindon RC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
13.  Brian O'Kelly Bristol RC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
14.  Andrew Roberts Evans Cycles Race Team Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
15.  Neil Johnson Finished 3rd 00:00:00:00 0

15. Neil Johnson -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
16.  Joseph Frend South Western RC - Evans Cycle... Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
17.  Mathew Blackmore Bristol RC Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
18.  Aaron Collins Swindon RC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
19.  Craig Warnett Finished 3rd 00:00:00:00 0

19. Craig Warnett -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
20.  Gary Smith Velo Club Montpellier Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
21.  Michael Gray Swindon RC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
22.  Philip Hopley Finished 4th 00:00:00:00 0

22. Philip Hopley -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
23.  Russell O'Shea Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
24.  Mike Smith Gillingham and District Wheele... Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
25.  Duncan Lancashire Behind The Bikeshed Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
26.  Darren Chappell Behind The Bikeshed Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
27.  David Harper Andover Whls Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
28.  Brett Shaw Army Cycling Union Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
29.  Emma Bradley TORQ Performance Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
30.  James Chant Gillingham and District Wheele... Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
31.  Gawain Young Sotonia CC Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
32.  Ruan Simpson Finished 4th 00:00:00:00 0

32. Ruan Simpson -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
33.  Ian Russell Kingston Wheelers CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
34.  Ruby Chappell Behind The Bikeshed Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00

About the Event

Info for Riders

Entry on the day only at the race trailer on the airfield.

The Races

U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 16/08/10 18:30 Youth Only Youth ---
Entry:
Mon 16/08/10 – 18:30
Youth Only, Youth
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 16/08/10 18:30 Youth Only Youth ---
Entry:
Mon 16/08/10 – 18:30
Youth Only, Youth
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 16/08/10 18:30 Youth Only Youth ---
Entry:
Mon 16/08/10 – 18:30
Youth Only, Youth
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 16/08/10 18:30 Youth Only Youth ---
Entry:
Mon 16/08/10 – 18:30
Youth Only, Youth
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 16/08/10 18:30 Youth Only Youth ---
Entry:
Mon 16/08/10 – 18:30
Youth Only, Youth
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 16/08/10 18:30 Youth Only Youth ---
Entry:
Mon 16/08/10 – 18:30
Youth Only, Youth
E/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 16/08/10 19:15 National B Band 3 --- 1hr + 5 laps
Entry: On Day: (£10.00)
Mon 16/08/10 – 19:15
National B, Band 3
1hr + 5 laps
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 16/08/10 19:16 Regional B Band 5 --- 1hr + 3 laps
Entry: On Day: (£10.00)
Mon 16/08/10 – 19:16

3/4

Regional B, Band 5
1hr + 3 laps

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk