South Circuit League [7:7]

Closed Circuit – Sunday, 04 Sep 2005

Event Summary

Event Details

Event URN:

9242005079

Start Date:

Sun, 4th Sep 2005

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Results

Confirmed Results

3/J

Position Name Club name Rider status Category Points
3/J - Results
1.  Colin Mattinson VeloVitesse Unknown 2nd 13
Points: 13 | Status: Unknown | Category: 2nd
1.  Colin Mattinson VeloVitesse Unknown 3rd 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: 3rd
1.  Colin Mattinson VeloVitesse Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Stephen Shellard Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Stephen Shellard Unknown 2nd 9
Points: 9 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Stephen Shellard Unknown 3rd 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Wayne Smith Leeds RRC Unknown 3rd 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  Dean Robson Somerset Road Club Unknown Junior 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: Junior
5.  Ben De Wet Oxford University Cycling Club Unknown 3rd 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: 3rd
6.  James Griffin Cheltenham & County CC Unknown 2nd 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: 2nd
6.  James Griffin Cheltenham & County CC Unknown 3rd 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: 3rd
6.  James Griffin Cheltenham & County CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
7.  Stephen Hill VeloVitesse Unknown 3rd 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: 3rd
8.  Matthew Coates VC St Raphael Unknown Junior 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: Junior
9.  G. Charles Stocker Unknown 3rd 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: 3rd
10.  Scott Chalmers Team Ford Ecoboost Unknown Junior 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: Junior

4/W/J

Position Name Club name Rider status Category Points
4/W/J - Results
1.  Scott Gilchrist Unknown 3rd 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: 3rd
1.  Scott Gilchrist Unknown 4th 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: 4th
1.  Scott Gilchrist Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Timothy Morris Swindon RC Unknown Junior 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: Junior
3.  Rob Sherrin a3crg Unknown 4th 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: 4th
4.  Marcus Browning Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  Michael Bisson Crabwood CC Unknown 4th 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: 4th
6.  Russell Davies Unknown 4th 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 4th

EL/1/2

Position Name Club name Rider status Category Points
EL/1/2 - Results
1.  Neil Coleman Cycleurope Bianchi Unknown Elite 15
Points: 15 | Status: Unknown | Category: Elite
2.  Joe Bayfield AW Cycles Unknown 2nd 13
Points: 13 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Greg Sandy- Cycleurope Bianchi Unknown Elite 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: Elite
4.  Graeme Lackford Cycleurope Bianchi Unknown 1st 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: 1st
5.  Simon Smith Comedy SuperTeam Eddie Griffin... Unknown 1st 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: 1st
6.  Ian Alexander Cheltenham & County CC Unknown 2nd 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: 2nd
7.  Lee Day Liphook Cycles RT Unknown Elite 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: Elite
8.  Robert Hurd Bioagrico - Fabelec Selexion Unknown Elite 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: Elite
9.  Robin Didymus Unknown 1st 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: 1st
10.  Tim Bedingfield AW Cycles Unknown N/A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: N/A

U10

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 - Results
1.  Michael Charlton Chippenham & Dist Whls Unknown D 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: D
2.  Laura Clode Sid Valley CC Unknown D 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: D

U12

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 - Results
1.  Jonathan Dibben I-Team Cyclists' Club Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C
2.  Rob Yeatman Unknown 0

2. Rob Yeatman -

Points: 0 | Status: Unknown
3.  William Couch North Devon Wheelers Unknown C 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: C

U14

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 - Results
1.  Peter Dibben I-Team Cyclists' Club Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
2.  Tom Stockdale Evesham & District Whls CC Unknown B 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: B
3.  Cameron Smalley Evesham & District Whls CC Unknown B 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: B

U16

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 - Results
1.  Thomas Butt Unknown A 3

1. Thomas Butt -

Points: 3 | Status: Unknown | Category: A
2.  Matthew Davison Unknown A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: A
3.  Alexander Asher Unknown A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: A

U8

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 - Results
1.  David Couch Bournemouth Arrow Unknown E 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: E
2.  Ashley Hutchison Cheltenham & County CC Unknown E 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: E
3.  Robert Higgs Chippenham & Dist Whls Unknown E 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: E

Women

Position Name Club name Rider status Category Points
Women - Results
1.  Marianne Streather Severn RC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
1.  Marianne Streather Severn RC Unknown N/A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: N/A
1.  Marianne Streather Severn RC Unknown N/A 13
Points: 13 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Claire Sadler Bicester Millennium CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Claire Sadler Bicester Millennium CC Unknown N/A 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Claire Sadler Bicester Millennium CC Unknown N/A 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Kim Young CC Giro Unknown N/A 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Joanne Smithers I-Team Cyclists' Club Unknown 3rd 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: 3rd

About the Event

Info for Riders

[Old Thier Ref: S09/01-05]

The Races

3/J Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 04/09/05 00:00 --- Band B --- 56km / 35 miles
Entry: Online: (£7.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£10.00)
Sun 04/09/05 – 00:00

3/J

Band B
56km / 35 miles
4/W/J Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 04/09/05 00:00 --- Band A --- 46km / 29 miles
Entry: Online: (£7.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£10.00)
Sun 04/09/05 – 00:00
Band A
46km / 29 miles
EL/1/2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 04/09/05 00:00 --- Band B --- 51km / 32 miles
Entry: Online: (£7.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£10.00)
Sun 04/09/05 – 00:00
Band B
51km / 32 miles
U10 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 04/09/05 00:00 --- Youth ---
Entry:
Sun 04/09/05 – 00:00

U10

Youth
U12 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 04/09/05 00:00 --- Youth ---
Entry:
Sun 04/09/05 – 00:00

U12

Youth
U14 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 04/09/05 00:00 --- Youth ---
Entry:
Sun 04/09/05 – 00:00

U14

Youth
U16 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 04/09/05 00:00 --- Youth ---
Entry: Online: (£3.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£5.00)
Sun 04/09/05 – 00:00

U16

Youth
U8 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 04/09/05 00:00 --- Youth ---
Entry:
Sun 04/09/05 – 00:00

U8

Youth
Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 04/09/05 00:00 --- Band B --- 46km / 29 miles
Entry:
Sun 04/09/05 – 00:00
Band B
46km / 29 miles

Event Summary

Event Details

Event URN:

9242005079

Start Date:

Sun, 4th Sep 2005

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Results

Confirmed Results

3/J

Position Name Club name Rider status Category Points
3/J - Results
1.  Colin Mattinson VeloVitesse Unknown 2nd 13
Points: 13 | Status: Unknown | Category: 2nd
1.  Colin Mattinson VeloVitesse Unknown 3rd 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: 3rd
1.  Colin Mattinson VeloVitesse Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Stephen Shellard Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Stephen Shellard Unknown 2nd 9
Points: 9 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Stephen Shellard Unknown 3rd 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Wayne Smith Leeds RRC Unknown 3rd 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  Dean Robson Somerset Road Club Unknown Junior 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: Junior
5.  Ben De Wet Oxford University Cycling Club Unknown 3rd 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: 3rd
6.  James Griffin Cheltenham & County CC Unknown 2nd 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: 2nd
6.  James Griffin Cheltenham & County CC Unknown 3rd 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: 3rd
6.  James Griffin Cheltenham & County CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
7.  Stephen Hill VeloVitesse Unknown 3rd 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: 3rd
8.  Matthew Coates VC St Raphael Unknown Junior 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: Junior
9.  G. Charles Stocker Unknown 3rd 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: 3rd
10.  Scott Chalmers Team Ford Ecoboost Unknown Junior 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: Junior

4/W/J

Position Name Club name Rider status Category Points
4/W/J - Results
1.  Scott Gilchrist Unknown 3rd 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: 3rd
1.  Scott Gilchrist Unknown 4th 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: 4th
1.  Scott Gilchrist Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Timothy Morris Swindon RC Unknown Junior 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: Junior
3.  Rob Sherrin a3crg Unknown 4th 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: 4th
4.  Marcus Browning Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  Michael Bisson Crabwood CC Unknown 4th 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: 4th
6.  Russell Davies Unknown 4th 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 4th

EL/1/2

Position Name Club name Rider status Category Points
EL/1/2 - Results
1.  Neil Coleman Cycleurope Bianchi Unknown Elite 15
Points: 15 | Status: Unknown | Category: Elite
2.  Joe Bayfield AW Cycles Unknown 2nd 13
Points: 13 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Greg Sandy- Cycleurope Bianchi Unknown Elite 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: Elite
4.  Graeme Lackford Cycleurope Bianchi Unknown 1st 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: 1st
5.  Simon Smith Comedy SuperTeam Eddie Griffin... Unknown 1st 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: 1st
6.  Ian Alexander Cheltenham & County CC Unknown 2nd 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: 2nd
7.  Lee Day Liphook Cycles RT Unknown Elite 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: Elite
8.  Robert Hurd Bioagrico - Fabelec Selexion Unknown Elite 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: Elite
9.  Robin Didymus Unknown 1st 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: 1st
10.  Tim Bedingfield AW Cycles Unknown N/A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: N/A

U10

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 - Results
1.  Michael Charlton Chippenham & Dist Whls Unknown D 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: D
2.  Laura Clode Sid Valley CC Unknown D 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: D

U12

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 - Results
1.  Jonathan Dibben I-Team Cyclists' Club Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C
2.  Rob Yeatman Unknown 0

2. Rob Yeatman -

Points: 0 | Status: Unknown
3.  William Couch North Devon Wheelers Unknown C 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: C

U14

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 - Results
1.  Peter Dibben I-Team Cyclists' Club Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
2.  Tom Stockdale Evesham & District Whls CC Unknown B 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: B
3.  Cameron Smalley Evesham & District Whls CC Unknown B 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: B

U16

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 - Results
1.  Thomas Butt Unknown A 3

1. Thomas Butt -

Points: 3 | Status: Unknown | Category: A
2.  Matthew Davison Unknown A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: A
3.  Alexander Asher Unknown A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: A

U8

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 - Results
1.  David Couch Bournemouth Arrow Unknown E 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: E
2.  Ashley Hutchison Cheltenham & County CC Unknown E 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: E
3.  Robert Higgs Chippenham & Dist Whls Unknown E 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: E

Women

Position Name Club name Rider status Category Points
Women - Results
1.  Marianne Streather Severn RC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
1.  Marianne Streather Severn RC Unknown N/A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: N/A
1.  Marianne Streather Severn RC Unknown N/A 13
Points: 13 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Claire Sadler Bicester Millennium CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Claire Sadler Bicester Millennium CC Unknown N/A 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Claire Sadler Bicester Millennium CC Unknown N/A 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Kim Young CC Giro Unknown N/A 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Joanne Smithers I-Team Cyclists' Club Unknown 3rd 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: 3rd

About the Event

Info for Riders

[Old Thier Ref: S09/01-05]

The Races

3/J Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 04/09/05 00:00 --- Band B --- 56km / 35 miles
Entry: Online: (£7.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£10.00)
Sun 04/09/05 – 00:00

3/J

Band B
56km / 35 miles
4/W/J Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 04/09/05 00:00 --- Band A --- 46km / 29 miles
Entry: Online: (£7.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£10.00)
Sun 04/09/05 – 00:00
Band A
46km / 29 miles
EL/1/2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 04/09/05 00:00 --- Band B --- 51km / 32 miles
Entry: Online: (£7.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£10.00)
Sun 04/09/05 – 00:00
Band B
51km / 32 miles
U10 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 04/09/05 00:00 --- Youth ---
Entry:
Sun 04/09/05 – 00:00

U10

Youth
U12 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 04/09/05 00:00 --- Youth ---
Entry:
Sun 04/09/05 – 00:00

U12

Youth
U14 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 04/09/05 00:00 --- Youth ---
Entry:
Sun 04/09/05 – 00:00

U14

Youth
U16 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 04/09/05 00:00 --- Youth ---
Entry: Online: (£3.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£5.00)
Sun 04/09/05 – 00:00

U16

Youth
U8 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 04/09/05 00:00 --- Youth ---
Entry:
Sun 04/09/05 – 00:00

U8

Youth
Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 04/09/05 00:00 --- Band B --- 46km / 29 miles
Entry:
Sun 04/09/05 – 00:00
Band B
46km / 29 miles

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk