British Cycling 2023 National Cross Country Series Round 1

MTB XC , Tong Village – Saturday, 25 Mar 2023

Event Summary

Event Overview

ENTRIES CLOSE AT 23:55 ON THE 20TH MARCH.  NO LATE ENTRIES.

The Open Race is open to any competitor in the year of their 13th birthday or older.

For all other races:

Anyone holding a licence issued by British Cycling can enter the event as normal.

Anyone holding a licence issued by an Overseas Governing Body, please email a copy of the licence to marknulty@britishcycling.org.uk.   Once the details have been checked, you will receive a code to enter the event using the 'Overseas Licence Holder' option.

Camping can be booked here: https://shibdencc.teamapp.com/events/20385724?_detail=v1

Event Details

Event URN:

520545

Start Date:

Sat, 25th Mar 2023

Finish date:

Sun, 26th Mar 2023

Event Type:

MTB XC (Competitive)

Venue:

Parkwood Outdoor Centre, Parkwood Outdoor Centre, Home Farm, Tong Village, BD4 0RR

View map

Series:

British Cycling National Cross Country Series

Results

Confirmed Results

Short Course Juvenile / Youth

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Short Course Juvenile / Youth - Results
1.  Max Standen Southfork Racing.co.uk Finished Youth 00:17:52:900 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:17:52:900
2.  Leon Atkins Welwyn Wheelers CC Finished Youth 00:17:59:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:17:59:000
3.  Alex Hart Mid Shropshire Wheelers Finished Youth 00:18:20:600 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:18:20:600
4.  Declan Oldham Hope Tech Factory Racing Finished Youth 00:18:34:900 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:18:34:900
5.  Leon Parker ROTOR Race Team Finished Juvenile 00:19:52:200 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:19:52:200
6.  Freddie Dixon Hope Tech Factory Racing Finished Youth 00:20:13:400 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:20:13:400
7.  Logan Stander Finished Youth --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth
8.  Oliver Barker Shibden Cycling Club Finished Youth --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth
9.  Zachary Hutchinson Clifton CC Finished Juvenile --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Juvenile
10.  Madeline Moorhouse Smith Hope Tech Factory Racing Finished Youth --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth
11.  Benjamin Whitehouse Wolverhampton Wheelers Finished Juvenile --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Juvenile
12.  Jody Mills East Bradford CC Finished Youth --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth
13.  Arthur Oliver Lichfield City CC Finished Juvenile --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Juvenile
14.  Charlotte Lissaman Newark Castle CC Finished Juvenile --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Juvenile
15.  Joseph Laidler Stafford Road Club Finished Youth --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth
16.  Frederic Moorhouse-Smith Shibden Cycling Club Finished Juvenile --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Juvenile
17.  Charlie Colley Chase Racing Finished Youth --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth
18.  Grace Ward 365 Shutt Ridley Finished Youth --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth
19.  Harriet Gilmore Hetton Hawks Cycling Club Finished Juvenile --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Juvenile
--- David Carter Hetton Hawks Cycling Club Did not finish Juvenile --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Juvenile

Short Course Veteran +

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Short Course Veteran + - Results
1.  Paul Oldham Hope Tech Factory Racing Finished Veteran 00:20:22:500 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:20:22:500
2.  Richard Middleton Shibden Cycling Club Finished Veteran 00:21:19:900 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:21:19:900
3.  Ian Taylor Shibden Cycling Club Finished G/Vet 00:21:49:700 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 00:21:49:700
4.  Llewellyn Holmes Finished Veteran 00:21:55:200 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:21:55:200
5.  Richard Freshwater Hunt Bike Wheels Finished Veteran 00:22:23:900 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:22:23:900
6.  Stewart Crooks Finished Veteran --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran
7.  Benjamin Colley Chase Racing Finished Veteran --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran
8.  Mark Wood Barrow Central Wheelers Finished G/Vet --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: G/Vet
9.  Will Hutchins WarVena Racing Team Finished G/Vet --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: G/Vet
10.  Matthew Ainsworth Pine Sport Finished Veteran --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran

Short Course Junior / Senior

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Short Course Junior / Senior - Results
1.  Max Greensill Hope Factory Racing Finished Junior 00:18:32:500 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:18:32:500
2.  Corran Carrick-Anderson T-Mo Racing Finished Elite 00:18:39:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:18:39:000
3.  Oliver Akers Albion Cycling Co Finished Junior 00:19:08:900 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:19:08:900
4.  Scott Fisher Hope Tech Factory Racing Finished Junior 00:20:28:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:20:28:000
5.  Rhys Hidrio Caesarean CC Jersey Finished Elite 00:20:42:300 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:20:42:300
6.  Samuel Howes Sleaford Wheelers Cycling Club Finished Elite --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
7.  Liam Cadoret Caesarean CC Jersey Finished Expert --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Expert
8.  Robin Godden Hope Factory Racing Finished Expert --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Expert
9.  Bethany-Ann Jackson WXC World Racing Finished Junior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior
10.  Aidan Worden 360cycling Finished Junior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior
11.  Thomas Williams Origin Race Team Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
12.  Florence Lissamore Finished --- 0

12.  Florence Lissamore -

Points: 0 | Status: Finished
13.  Sullivan Berry ROTOR Race Team Finished Expert --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Expert
14.  Charlotte Gibson Saint Piran WRT Finished Sport --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Sport
--- James Dilks Big Maggys Did not start Expert --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Expert
--- Reuben Orr Clancy Briggs Cycling Academy Did not finish Elite --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Elite

Sport Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Sport Male - Results
1.  Jim Vernon Ride Revolution Coaching Finished Sport 01:10:27:000 150
Points: 150 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:10:27:000
2.  Jack Bent UEA Cycling Club Finished Sport 01:11:15:000 125
Points: 125 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:11:15:000
3.  Giorgio Coppola Four4th Finished Expert 01:13:31:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:13:31:000
4.  Thomas Stegeman Royal Air Force CA Finished Sport 01:14:45:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:14:45:000
5.  Samuel Holder Liverpool Century RC Finished Sport 01:15:57:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:15:57:000
6.  Thomas Ellis Lichfield City CC Finished Sport 01:19:13:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:19:13:000
7.  Tim Robinson Army Cycling Union Finished Sport 01:20:52:000 70
Points: 70 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:20:52:000
8.  Christopher Little Studio Velo Finished Sport 01:23:21:000 65
Points: 65 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:23:21:000
9.  Chris Sherriffs Shibden Cycling Club Finished Sport 01:27:22:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:27:22:000
10.  Dru Dennis Panagua CC Finished Sport 01:28:34:000 55
Points: 55 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:28:34:000
11.  Joshua Cushway ROTOR Race Team Finished Sport 01:30:19:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:30:19:000
12.  Boe Harper Finished Sport 01:31:52:000 47

12.  Boe Harper -

Points: 47 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:31:52:000
13.  Jack Bougourd Guernsey Velo Club (LBG) Finished Sport 01:36:18:000 44
Points: 44 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:36:18:000
14.  Thomas Jenkins Yomp Bonk Crew Finished Sport --- 41
Points: 41 | Status: Finished | Category: Sport
15.  Louis Evans Finished Sport --- 38
Points: 38 | Status: Finished | Category: Sport
16.  Paul Mitchell Finished Sport --- 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Sport
--- Christopher Capp Sleaford Wheelers Cycling Club Did not finish Sport --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Sport
--- Tom Hartwell University of Leeds Cycling Cl... Did not finish Sport --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Sport
--- Joshua Murphy Lakes RC Did not finish Sport --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Sport
--- Richard Poynter Bristol South CC Did not finish Sport --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Sport
--- David Zeederberg Did not finish Veteran --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Veteran

Open Male

Position Name Club name Rider status Category Points
Open Male - Results
1.  Max Boardman Finished 0

1.  Max Boardman -

Points: 0 | Status: Finished
2.  David Mckee Finished 0

2.  David Mckee -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Daniel Hodsdon Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Jon White Chase Racing Finished Veteran 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran
5.  Carl Salisbury Team JMC Finished G/Vet 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: G/Vet
6.  Stuart SUCKLING Finished 0

6.  Stuart SUCKLING -

Points: 0 | Status: Finished
7.  Neil Upton Finished 0

7.  Neil Upton -

Points: 0 | Status: Finished
8.  Nikki Taylor Chase Racing Finished Veteran 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran
9.  Thomas Hall Army Cycling Union Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
10.  Benjamin Hext Oneplanet Adventure Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
11.  Milo Hull East Bradford CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
12.  Russell McAusland Lichfield City CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
13.  Stuart Devine Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
14.  Andrew Watton Chase Racing Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
15.  Richard Jackson Finished 0

15.  Richard Jackson -

Points: 0 | Status: Finished
16.  Phillp Blackburn Finished 0

16.  Phillp Blackburn -

Points: 0 | Status: Finished
17.  Stuart Hull East Bradford CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
18.  Charles Enston Finished 0

18.  Charles Enston -

Points: 0 | Status: Finished
19.  Toby Kemp Stafford Road Club Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
--- Darren Binks Sowerby Sunday Club Did not finish Veteran 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Veteran
--- Keith Buchan Did not finish 0

Keith Buchan -

Points: 0 | Status: Did not finish
--- Chris Buchan Did not finish 0

Chris Buchan -

Points: 0 | Status: Did not finish
--- Steven Chambers Did not finish 0

Steven Chambers -

Points: 0 | Status: Did not finish
--- Benjamin Colley Chase Racing Did not finish Veteran 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Veteran
--- Andrew Devine Did not finish 0

Andrew Devine -

Points: 0 | Status: Did not finish
--- Thomas Frater Did not finish Sport 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Sport

Open Female

Position Name Club name Rider status Category Points
Open Female - Results
1.  Amber Hull University of Leeds Cycling Cl... Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Anna Hull East Bradford CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Joanna Morris Shibden Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Veteran Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Veteran Male - Results
1.  Paul Oldham Hope Tech Factory Racing Finished Veteran 01:25:03:085 150
Points: 150 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:25:03:085
2.  Sam Humphrey Finished Veteran 01:26:46:045 125
Points: 125 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:26:46:045
3.  Philip Holwell www.Zepnat.com RT - Lazer helm... Finished Veteran 01:28:51:030 110
Points: 110 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:28:51:030
4.  Lewis Craven Wheelbase CabTech Castelli Finished Veteran 01:29:32:045 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:29:32:045
5.  Alan Gunner Verulam - reallymoving.com Finished Veteran 01:30:43:040 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:30:43:040
6.  Richard Freshwater Hunt Bike Wheels Finished Veteran 01:31:01:040 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:31:01:040
7.  Llewellyn Holmes Finished Veteran 01:31:08:010 70
Points: 70 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:31:08:010
8.  Kevin Smith Shibden Cycling Club Finished Veteran 01:31:39:095 65
Points: 65 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:31:39:095
9.  Matthew Loake Southfork Racing.co.uk Finished Veteran 01:32:00:045 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:32:00:045
10.  John Hopkinson Finished Veteran 01:33:00:000 55
Points: 55 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:33:00:000
11.  Alexander Paterson Finished Expert 01:33:01:095 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:33:01:095
12.  Richard Middleton Shibden Cycling Club Finished Veteran 01:33:58:055 47
Points: 47 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:33:58:055
13.  Tony Fawcett SCOTT Pioneer DJ Finished Veteran 01:37:00:090 44
Points: 44 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:37:00:090
14.  David Morris www.cyclocrossrider.com Finished Veteran 01:37:10:090 41
Points: 41 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:37:10:090
15.  Matt Limacher Bioracer UK RT Finished Veteran 01:38:05:030 38
Points: 38 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:38:05:030
16.  George Gori Saddleback Racing Finished Veteran 01:38:46:045 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:38:46:045
17.  Richard Gorst CicloPro Finished Veteran 01:38:54:065 34
Points: 34 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:38:54:065
18.  Ian Nixon Albarosa Cycling Club Finished Veteran 01:44:14:055 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:44:14:055
19.  Peter Armistead Barrow Central Wheelers Finished Veteran 01:44:55:070 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:44:55:070
20.  Christopher Clark Clifton CC Finished Veteran 01:49:09:070 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:49:09:070
21.  Christian Aucote Cycle Mickleover Finished Veteran --- 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Veteran
22.  Matthew Greensill Chase Racing Finished Veteran --- 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Veteran
23.  Daniel Varley Finished Veteran --- 22
Points: 22 | Status: Finished | Category: Veteran
24.  Garry Hurst ASSOS UK Racing Team Finished Veteran --- 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Veteran
25.  Stewart Crooks Finished Veteran --- 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Veteran
26.  Mark Smith North Cheshire Clarion Finished Veteran --- 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Veteran
27.  John MacDonald Chorlton Velo Finished Veteran --- 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Veteran
28.  Dave Allen Alford Wheelers Finished Veteran --- 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Veteran
29.  Richard Miller Cambridge Junior Cycling Club Finished N/A --- 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: N/A
30.  Matthew Ainsworth Pine Sport Finished Veteran --- 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Veteran
--- Wayne Barr Velocity 44 RT Did not finish Veteran --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Veteran
--- Elliot Baxter Manx Viking Wheelers CC Did not finish Veteran --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Veteran
--- Paul Bennett Origin Race Team Did not finish N/A --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A
--- Andrew Clegg TORQ Performance Did not finish Veteran --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Veteran
--- Paddy Daly Did not finish --- 0

Paddy Daly -

Points: 0 | Status: Did not finish
--- Russell Hall Lichfield City CC Did not finish Veteran --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Veteran
--- Ryan Henry Team Enable - M.I.Racing - McC... Did not finish Expert --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Expert
--- Matthew Kipling VC Briganti Did not finish Veteran --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Veteran
--- Steve Osgerby City RC (Hull) Did not finish Veteran --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Veteran
--- Jonathan Pendrill Did not finish Veteran --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Veteran
--- Duncan Putman Derby Mercury RC Did not finish Veteran --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Veteran
--- Derek Shanks North Argyll Cycle Club Did not finish Veteran --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Veteran
--- Konrad Siebrits Sorby Hinds CC (2015) Did not finish Veteran --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Veteran
--- Tom Williams Did not finish Veteran --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Veteran
--- Oliver Yates Southfork Racing.co.uk Did not finish Veteran --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Veteran

Grand Veteran Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Grand Veteran Male - Results
1.  Nicholas Craig SCOTT Pioneer DJ Finished G/Vet 01:26:23:000 150
Points: 150 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:26:23:000
2.  Douglas Cameron Finished G/Vet 01:29:31:000 125
Points: 125 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:29:31:000
3.  Marc Chamberlain Hunt Bike Wheels Finished G/Vet 01:29:57:000 110
Points: 110 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:29:57:000
4.  Nicholas Whitley Team Enable - M.I.Racing - McC... Finished G/Vet 01:38:48:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:38:48:000
5.  Nicholas Popham Team Enable - M.I.Racing - McC... Finished G/Vet 01:40:31:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:40:31:000
6.  Jason Elliott Doncaster Whls CC Finished G/Vet 01:41:14:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:41:14:000
7.  David King-Smith Finished G/Vet 01:42:53:000 70
Points: 70 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:42:53:000
8.  Jason Henry Finished 01:44:35:000 0

8.  Jason Henry -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:44:35:000
9.  Stefan Macina Shibden Cycling Club Finished G/Vet 01:48:00:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:48:00:000
10.  Ian Palmer Finished G/Vet 01:48:26:000 55

10.  Ian Palmer -

Points: 55 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:48:26:000
11.  Nigel Brown Finished G/Vet --- 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: G/Vet
12.  Andy Collins Mid Shropshire Wheelers Finished G/Vet --- 47
Points: 47 | Status: Finished | Category: G/Vet
13.  Richie Johnson Abergavenny Road Club Finished G/Vet --- 44
Points: 44 | Status: Finished | Category: G/Vet
14.  Kenny Kentley Velocity 44 RT Finished G/Vet --- 41
Points: 41 | Status: Finished | Category: G/Vet
15.  Carl Salisbury Team JMC Finished G/Vet --- 38
Points: 38 | Status: Finished | Category: G/Vet
16.  Patrick Stokes Finished G/Vet --- 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: G/Vet
17.  Ian Jefferson Infinity Cycles Finished G/Vet --- 34
Points: 34 | Status: Finished | Category: G/Vet
18.  Steven Bloor Matlock CC Finished G/Vet --- 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: G/Vet
19.  Will Hutchins WarVena Racing Team Finished G/Vet --- 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: G/Vet
20.  Lawson Thrower Bournemouth Jubilee Wheelers Finished G/Vet --- 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: G/Vet
21.  Andrew Graham Finished G/Vet --- 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: G/Vet
22.  Mark Wood Barrow Central Wheelers Finished G/Vet --- 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: G/Vet
23.  Adrian Hoyle Royal Air Force CA Finished G/Vet --- 22
Points: 22 | Status: Finished | Category: G/Vet
24.  Chris Spencer Bioracer UK RT Finished G/Vet --- 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: G/Vet
25.  Alastair Ross Finished G/Vet --- 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: G/Vet
26.  Greg Vallance Cheshire Maverick CC Finished G/Vet --- 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: G/Vet
27.  Neil Mansfield Magspeed Racing Finished G/Vet --- 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: G/Vet
28.  Philip Bromwich Stratford CC Finished G/Vet --- 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: G/Vet
29.  Philip Wilkinson Rockingham Forest Whls Finished G/Vet --- 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: G/Vet
30.  Robert Wimble Drogon Racing Team Finished G/Vet --- 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: G/Vet
31.  John Wilkinson Moonglu CC Finished G/Vet --- 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: G/Vet
32.  Gordon Kemp Out Of The Saddle Finished G/Vet --- 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: G/Vet
--- Stephen Bradbrook Marsh Tracks Racing - Trek Did not finish G/Vet --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: G/Vet
--- Lee Eaton Team JMC Did not finish G/Vet --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: G/Vet
--- Paul Lehan Harrogate Nova CC Did not finish G/Vet --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: G/Vet
--- Keith Siddle Reifen Racing Did not finish G/Vet --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: G/Vet
--- Ian Taylor Shibden Cycling Club Did not finish G/Vet --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: G/Vet
--- Daniel Wood Stevenage CC Did not finish G/Vet --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: G/Vet

Super Veteran Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Super Veteran Male - Results
1.  Grant Johnson Finished S/Vet 01:20:19:000 150
Points: 150 | Status: Finished | Category: S/Vet | Time: 01:20:19:000
2.  Kevin Holloway Racing Club Ravenna Finished S/Vet 01:22:03:000 125
Points: 125 | Status: Finished | Category: S/Vet | Time: 01:22:03:000
3.  Andy Weaving Cotswold Cycles RT Finished S/Vet 01:22:43:000 110
Points: 110 | Status: Finished | Category: S/Vet | Time: 01:22:43:000
4.  Kirby Bennett Team Enable - M.I.Racing - McC... Finished S/Vet 01:27:42:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: S/Vet | Time: 01:27:42:000
5.  David Lawless Finished 01:30:15:000 0

5.  David Lawless -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:30:15:000
6.  Timothy Stowe Team Enable - M.I.Racing - McC... Finished S/Vet 01:37:35:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: S/Vet | Time: 01:37:35:000
7.  Richard House WarVena Racing Team Finished S/Vet 01:39:01:000 70
Points: 70 | Status: Finished | Category: S/Vet | Time: 01:39:01:000
--- Mark Hardwicke Poole Wheelers CC Did not finish S/Vet --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: S/Vet
--- Peter Harris Pearce Cycles RT Did not finish S/Vet --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: S/Vet
--- Donald MacGregor Dream Cycling Did not finish S/Vet --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: S/Vet

Youth Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Youth Male - Results
1.  Innes McDonald Scotia Offroad Race Team (SORT... Finished Youth 00:46:18:000 150
Points: 150 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:46:18:000
2.  Max Standen Southfork Racing.co.uk Finished Youth 00:48:14:000 125
Points: 125 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:48:14:000
3.  Noah Ellison Shibden Cycling Club Finished Youth 00:49:13:000 110
Points: 110 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:49:13:000
4.  Oscar Amey GKR Racing Finished Youth 00:49:35:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:49:35:000
5.  Leon Atkins Welwyn Wheelers CC Finished Youth 00:50:01:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:50:01:000
6.  Cian Howard Team RL360 Isle Of Man Finished Youth 00:51:01:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:51:01:000
7.  Conor Murphy Finished 00:51:06:000 0

7.  Conor Murphy -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:51:06:000
8.  William Curphey Team RL360 Isle Of Man Finished Youth 00:51:42:000 65
Points: 65 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:51:42:000
9.  Mak Larkin ROTOR Race Team Finished Youth 00:52:46:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:52:46:000
10.  Freddie Dixon Hope Tech Factory Racing Finished Youth 00:52:47:000 55
Points: 55 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:52:47:000
11.  Sam Ferry Peebles CC Finished Youth 00:53:34:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:53:34:000
12.  Curtis Mckee Finished 00:53:53:000 0

12.  Curtis Mckee -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:53:53:000
13.  Arthur Limb Matlock CC Finished Youth 00:54:02:000 44
Points: 44 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:54:02:000
14.  Ryan Daly Finished 00:54:48:000 0

14.  Ryan Daly -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:54:48:000
15.  Jacob Steed Sherwood Pines Cycles Forme Finished Youth 00:55:07:000 38
Points: 38 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:55:07:000
16.  Magnus Denwood Harrogate Nova CC Finished Youth 00:55:28:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:55:28:000
17.  Finlay Barr Royal Albert CC Finished Youth 00:57:15:000 34
Points: 34 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:57:15:000
18.  Cameron Annable Derwentside CC Finished Youth 00:57:24:000 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:57:24:000
19.  Luca Hill A403 Rogue Finished Youth 00:57:25:000 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:57:25:000
20.  Samuel Greenwell Solihull CC Finished Youth 00:57:38:000 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:57:38:000
21.  Daniel Ward Mercia CC - Lloyds Cycles Finished Youth 00:57:47:000 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:57:47:000
22.  Teddy Taylor Chase Racing Finished Youth 00:57:55:000 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:57:55:000
23.  Jem Henderson Hetton Hawks Cycling Club Finished Youth 00:58:42:000 22
Points: 22 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:58:42:000
24.  George Cooper Sherwood Pines Cycles Forme Finished Youth 00:59:07:000 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:59:07:000
25.  Cameron Henry Finished 00:59:27:000 0

25.  Cameron Henry -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:59:27:000
26.  Henry O'Brien Scotia Offroad Race Team (SORT... Finished Youth 01:00:36:000 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:00:36:000
27.  Jody Mills East Bradford CC Finished Youth 01:01:04:000 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:01:04:000
28.  Finn Davies Clee Cycles Finished Youth 01:01:13:000 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:01:13:000
29.  Logan Stander Finished Youth 01:01:17:000 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:01:17:000
30.  Ashley Watton Chase Racing Finished Youth 01:01:28:000 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:01:28:000
31.  George Joyce Hafren CC Finished Youth 01:02:14:000 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:02:14:000
32.  Harrison Evans Ellmore Factory Racing Finished Youth 01:02:22:000 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:02:22:000
33.  Tom Norris Finished Youth 01:04:56:000 5

33.  Tom Norris -

Points: 5 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:04:56:000
34.  Finley Wilkinson Shibden Cycling Club Finished Youth 01:05:34:000 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:05:34:000
35.  Jefferson Tear-Verweij Team Enable - M.I.Racing - McC... Finished Youth 01:07:50:000 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:07:50:000
36.  Harry Woodhouse VC Londres Finished Youth 01:07:57:000 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:07:57:000
37.  Patrick Mannion ESV Manchester Finished Youth 01:08:36:000 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:08:36:000
38.  Eric Till Discovery Junior Cycling Club Finished Youth 01:08:38:000 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:08:38:000
39.  Declan Oldham Hope Tech Factory Racing Finished Youth 01:09:34:000 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:09:34:000
40.  Ioan Johnson Abergavenny Road Club Finished Youth --- 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Youth
41.  Charlie Colley Chase Racing Finished Youth --- 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Youth
42.  James Harrison Seacroft Wheelers Finished Youth --- 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Youth
--- Oliver Barker Shibden Cycling Club Did not finish Youth --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Youth
--- Sam Budd Magspeed Racing Did not finish Youth --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Youth
--- Harry Hudson Matlock CC Did not finish Youth --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Youth
--- Joseph Laidler Stafford Road Club Did not finish Youth --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Youth
--- Euan White Chase Racing Did not finish Youth --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Youth

Youth Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Youth Female - Results
1.  Evie Strachan RR23 - runandride.co.uk Finished Youth 01:00:09:000 150
Points: 150 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:00:09:000
2.  Madeline Moorhouse Smith Hope Tech Factory Racing Finished Youth --- 125
Points: 125 | Status: Finished | Category: Youth
3.  Zoe Roche WXC World Racing Finished Youth 01:03:12:000 110
Points: 110 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:03:12:000
4.  Greta Lawless Finished --- 0

4.  Greta Lawless -

Points: 0 | Status: Finished
5.  Daisy Wilkinson Scotia Offroad Race Team (SORT... Finished Youth 01:05:35:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:05:35:000
6.  Tulsi Bakrania WXC World Racing Finished Youth 01:06:42:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:06:42:000
7.  Freya Mowbray Scotia Offroad Race Team (SORT... Finished Youth 01:10:07:000 70
Points: 70 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:10:07:000
8.  Mazie Harper Pine Sport Finished Youth 01:10:30:000 65
Points: 65 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:10:30:000
9.  Faye Williams ROTOR Race Team Finished Youth 01:10:37:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:10:37:000
10.  Grace Ward 365 Shutt Ridley Finished Youth 01:10:45:000 55
Points: 55 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:10:45:000
11.  Freya Gibson Peebles CC Finished Youth --- 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Youth
12.  Lara Dix Dartmoor Velo Finished Youth --- 47
Points: 47 | Status: Finished | Category: Youth
13.  Cara Suckling Finished --- 0

13.  Cara Suckling -

Points: 0 | Status: Finished
14.  Harriet Greensill Chase Racing Finished Youth --- 41
Points: 41 | Status: Finished | Category: Youth
15.  Ilana Lord VC Deal Finished Youth --- 38
Points: 38 | Status: Finished | Category: Youth
16.  Katherine Bucknell Otley CC Finished Youth --- 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Youth

Juvenile Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Juvenile Male - Results
1.  Gus Lawson Pentland Racers Finished Juvenile 00:35:08:000 150
Points: 150 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:35:08:000
2.  Luke Trafford Shibden Cycling Club Finished Juvenile 00:36:07:000 125
Points: 125 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:36:07:000
3.  Leon Parker ROTOR Race Team Finished Juvenile 00:36:28:000 110
Points: 110 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:36:28:000
4.  Freddie Winkley Shibden Cycling Club Finished Juvenile 00:37:13:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:37:13:000
5.  Zach Buchan Pentland Racers Finished Juvenile 00:37:23:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:37:23:000
6.  Xander Graham SCOTT Pioneer DJ Finished Juvenile 00:38:42:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:38:42:000
7.  Cormac Denwood Harrogate Nova CC Finished Juvenile 00:39:19:000 70
Points: 70 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:39:19:000
8.  Charlie Albone Shibden Cycling Club Finished Juvenile 00:40:27:000 65
Points: 65 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:40:27:000
9.  Alarik Knox Verulam - reallymoving.com Finished Juvenile 00:40:35:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:40:35:000
10.  Zachary Hutchinson Clifton CC Finished Juvenile 00:40:53:000 55
Points: 55 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:40:53:000
11.  Josh Buchan Pentland Racers Finished Juvenile 00:41:08:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:41:08:000
12.  Rupert Hext Marsh Tracks Racing - Trek Finished Juvenile 00:41:10:000 47
Points: 47 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:41:10:000
13.  Alfie Steed Sherwood Pines Cycles Forme Finished Juvenile 00:41:51:000 44
Points: 44 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:41:51:000
14.  Finley Hudson Matlock CC Finished Juvenile 00:42:05:000 41
Points: 41 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:42:05:000
15.  Benjamin Whitehouse Wolverhampton Wheelers Finished Juvenile 00:43:26:000 38
Points: 38 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:43:26:000
16.  Arthur Oliver Lichfield City CC Finished Juvenile 00:43:26:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:43:26:000
17.  Joseph Wooliscroft Shibden Cycling Club Finished Juvenile 00:43:52:000 34
Points: 34 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:43:52:000
18.  Oliver Larner Lichfield City CC Finished Juvenile 00:45:05:000 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:45:05:000
19.  Bayley Woodger Mid Devon CC Finished Juvenile 00:45:35:000 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:45:35:000
20.  Iestyn John Rowlands Hafren CC Finished Juvenile 00:45:36:000 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:45:36:000
21.  Isaac Holwell Matlock CC Finished Juvenile 00:45:53:000 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:45:53:000
22.  Olly Smith ROTOR Race Team Finished Juvenile 00:46:20:000 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:46:20:000
23.  Finn Crowther Team Andrew Allan Architecture Finished Juvenile 00:47:08:000 22
Points: 22 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:47:08:000
24.  Corin Bradley Lichfield City CC Finished Juvenile 00:47:34:000 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:47:34:000
25.  Joseph Throp Matlock CC Finished Juvenile 00:49:16:000 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:49:16:000
26.  Thomas Chamberlain Finished Juvenile 00:50:29:000 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:50:29:000
27.  Frederic Moorhouse-Smith Shibden Cycling Club Finished Juvenile 00:50:53:000 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:50:53:000
28.  Darragh Murphy Finished 00:51:44:000 0

28.  Darragh Murphy -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:51:44:000
29.  Joshua Page Marsh Tracks Racing - Trek Finished Juvenile 00:51:44:000 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:51:44:000
30.  Charlie Priest Clancy Briggs Cycling Academy Finished Juvenile 00:51:55:000 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:51:55:000
31.  Ted Carey Harrogate Nova CC Finished Juvenile 00:56:32:000 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:56:32:000
32.  Matthew Holmes Mid Devon CC Finished Juvenile 00:56:37:000 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:56:37:000
33.  Tilen Whitworth Sheffield Youth Cycling Club Finished Juvenile 01:00:29:000 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:00:29:000
34.  Thomas Smith Clifton CC Finished Juvenile 01:14:14:000 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:14:14:000
--- Ben Allen Stafford Road Club Did not finish Juvenile --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Juvenile
--- Joseph Brown Derwentside CC Did not finish Juvenile --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Juvenile
--- James Calvert Origin Race Team Did not finish Juvenile --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Juvenile
--- Daniel Davies Maindy Flyers CC Did not finish Juvenile --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Juvenile
--- Will Hocking North Cheshire Clarion Did not finish Juvenile --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Juvenile
--- George Hughes Shibden Cycling Club Did not finish Juvenile --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Juvenile
--- Casey Jackson Shibden Cycling Club Did not finish Juvenile --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Juvenile
--- Luke Spencer North Cheshire Clarion Did not finish Juvenile --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Juvenile
--- Benjamin Taylor Sheffield Youth Cycling Club Did not finish Juvenile --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Juvenile

Juvenile Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Juvenile Female - Results
1.  Olivia Poole Deeside Thistle CC Finished Juvenile 00:41:47:000 150
Points: 150 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:41:47:000
2.  Orla White Dartmoor Velo Finished Juvenile 00:44:28:000 125
Points: 125 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:44:28:000
3.  Katie Allsop ROTOR Race Team Finished Juvenile 00:45:39:000 110
Points: 110 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:45:39:000
4.  Rose Lewis Halesowen A & CC Finished Juvenile 00:46:48:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:46:48:000
5.  Annabelle Griffiths Marsh Tracks Racing - Trek Finished Juvenile 00:51:59:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:51:59:000
6.  Macey Arrowsmith Sherwood Pines Cycles Forme Finished Juvenile 00:54:40:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:54:40:000
7.  Poppy Spencer Shibden Cycling Club Finished Juvenile 00:55:05:000 70
Points: 70 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:55:05:000
8.  Harriet Gilmore Hetton Hawks Cycling Club Finished Juvenile 01:03:40:000 65
Points: 65 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:03:40:000
9.  Alice Joyce Hafren CC Finished Juvenile 01:04:50:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:04:50:000
10.  Mia Lewis Stafford Road Club Finished Juvenile 01:10:12:000 55
Points: 55 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:10:12:000

Elite Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Elite Female - Results
1.  Anna McGorum Peebles CC Finished N/A 01:35:41:000 150
Points: 150 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:35:41:000
2.  Elena McGorum Peebles CC Finished Elite 01:41:17:000 125
Points: 125 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:41:17:000
3.  Amy Henchoz SCOTT Pioneer DJ Finished Elite 01:41:37:000 110
Points: 110 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:41:37:000
4.  Joanne Thom TORQ Performance Finished Elite 01:45:47:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:45:47:000
5.  Mieke Kalmijn Finished Elite 01:47:05:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:47:05:000
6.  Jane Barr Velocity 44 RT Finished Elite 01:49:53:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:49:53:000
7.  Christina Wiejak Saint Piran WRT Finished Elite 01:52:04:000 70
Points: 70 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:52:04:000
8.  Kylie Vaudin Guernsey Velo Club (LBG) Finished Elite 01:53:15:000 65
Points: 65 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:53:15:000
9.  Kerry Jago Finished Elite 01:55:20:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:55:20:000
10.  Kirree Quayle Manx Viking Wheelers CC Finished Elite 01:55:36:000 55
Points: 55 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:55:36:000
11.  Grace Whitehouse WarVena Racing Team Finished Elite --- 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Elite
12.  Daphne Jones RR23 - runandride.co.uk Finished Elite --- 47
Points: 47 | Status: Finished | Category: Elite
13.  Davina McLelland Finished Elite --- 44
Points: 44 | Status: Finished | Category: Elite
14.  Indi Malzard Big Maggys Finished Elite --- 41
Points: 41 | Status: Finished | Category: Elite
15.  Libby Harman Wadebridge Coasters Cycling Cl... Finished Elite --- 38
Points: 38 | Status: Finished | Category: Elite
--- Lisa Mansell Big Maggys Did not finish Elite --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Elite
--- Caoimhe May Did not finish --- 0

Caoimhe May -

Points: 0 | Status: Did not finish
--- Nicole Walters Race Off Road Did not finish Elite --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Elite

Junior Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Junior Female - Results
1.  Aine Doherty Finished --- 0

1.  Aine Doherty -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Kacey Eyeington Derwentside CC Finished Junior 01:22:48:000 125
Points: 125 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:22:48:000
3.  Daisy Taylor Royal Albert CC Finished Junior 01:25:06:000 110
Points: 110 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:25:06:000
4.  Phoebe Roche WXC World Racing Finished Junior 01:26:37:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:26:37:000
5.  Lucy Allsop ROTOR Race Team Finished Junior 01:27:27:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:27:27:000
6.  Daisy Freer Stockton Wheelers CC Finished Junior 01:27:58:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:27:58:000
7.  Rebecca Woodvine RR23 - runandride.co.uk Finished Junior 01:30:20:000 70
Points: 70 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:30:20:000
8.  Christina Mcgorum Peebles CC Finished N/A 01:30:43:000 65
Points: 65 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:30:43:000
9.  Evie Steed Sherwood Pines Cycles Forme Finished Junior 01:32:01:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:32:01:000
10.  Layla Bradbrook Marsh Tracks Racing - Trek Finished Junior 01:32:22:000 55
Points: 55 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:32:22:000
11.  Bethany-Ann Jackson WXC World Racing Finished Junior 01:32:27:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:32:27:000
12.  Beatrix Kiehlmann Royal Albert CC Finished Junior 01:32:48:000 47
Points: 47 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:32:48:000
13.  Harriette Taylor Chase Racing Finished Junior 01:33:17:000 44
Points: 44 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:33:17:000
14.  Hannah McClorey RFDA Finished Junior 01:34:14:000 41
Points: 41 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:34:14:000
15.  Florence Lissaman Newark Castle CC Finished Junior --- 38
Points: 38 | Status: Finished | Category: Junior
16.  Heather Robinson Hetton Hawks Cycling Club Finished Junior --- 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Junior
17.  Florence Whiteley Huddersfield Star Wheelers Finished Junior --- 34
Points: 34 | Status: Finished | Category: Junior
18.  Amelia Walton Shibden Cycling Club Finished Junior --- 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Junior
--- Harriet Limb WXC World Racing Did not finish Junior --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Junior
--- Abigail Miller WXC World Racing Did not finish Junior --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Junior

Sport/Expert Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Sport/Expert Female - Results
1.  Melissa Baker Team Empella Finished Expert 01:38:36:000 150
Points: 150 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:38:36:000
2.  Ffyona Booker University of Nottingham CC Finished Sport 01:38:55:000 150
Points: 150 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:38:55:000
3.  Holly Bradbrook Marsh Tracks Racing - Trek Finished Expert 01:42:59:000 125
Points: 125 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:42:59:000
4.  Naomi Metcalfe Army Cycling Union Finished Sport 01:46:59:000 125
Points: 125 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:46:59:000
5.  Sacha Horsthuis Manx Viking Wheelers CC Finished N/A 01:48:29:000 110
Points: 110 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:48:29:000
6.  Heather Shanks North Argyll Cycle Club Finished Expert --- 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Expert
7.  Katrina Jenkinson Finished Sport --- 110
Points: 110 | Status: Finished | Category: Sport
8.  Rebecca Houston Army Cycling Union Finished Sport --- 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Sport
9.  Loren Ward Finished Sport --- 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Sport
10.  Erica Tibbot Moonglu CC Finished Expert --- 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Expert
11.  Amy Moore Performance Cycles Finished Expert --- 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Expert
--- Charlotte Gibson Saint Piran WRT Did not finish Sport --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Sport

Veteran Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Veteran Female - Results
1.  Ceris Styler Finished Veteran 01:39:37:000 150
Points: 150 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:39:37:000
2.  Helen Jackson Kendal Cycle Club Finished Veteran 01:40:30:000 125
Points: 125 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:40:30:000
3.  Verity Appleyard Velo Fixers Finished Veteran 01:41:15:000 110
Points: 110 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:41:15:000
4.  Natalie Smith ROTOR Race Team Finished Veteran --- 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Veteran
5.  Gail Dillon Shibden Cycling Club Finished Veteran --- 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Veteran
--- Sarah Grimshaw Element Cycling Team Did not finish Veteran --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Veteran
--- Karen Heppenstall Race Off Road Did not finish Veteran --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Veteran
--- Ruth Miller Ben Thomas Coaching Club Did not finish Veteran --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Veteran
--- Lynne Scofield Rockingham Forest Whls Did not finish Veteran --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Veteran

Grand Veteran Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Grand Veteran Female - Results
1.  Cheri Mills Oneplanet Adventure Finished G/Vet 01:34:18:000 150
Points: 150 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:34:18:000
2.  Alison Kinloch Shibden Cycling Club Finished G/Vet 01:45:33:000 125
Points: 125 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:45:33:000
3.  Caroline Mansfield Magspeed Racing Finished G/Vet --- 110
Points: 110 | Status: Finished | Category: G/Vet
--- Geri Gorton Team Manvers Did not finish G/Vet --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: G/Vet
--- Donna Hayman West Suffolk Wheelers Did not finish G/Vet --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: G/Vet

Super Veteran Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Super Veteran Female - Results
1.  Carolyn Speirs Kendal Cycle Club Finished S/Vet 00:01:47:500 150
Points: 150 | Status: Finished | Category: S/Vet | Time: 00:01:47:500

Elite Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Elite Male - Results
1.  Cameron Mason Trinity Racing Finished Elite 01:21:40:000 150
Points: 150 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:21:40:000
2.  Corran Carrick-Anderson T-Mo Racing Finished Elite 01:26:22:000 125
Points: 125 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:26:22:000
3.  Huw Buck Jones Wales Racing Academy Finished Elite 01:27:05:000 110
Points: 110 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:27:05:000
4.  Grant Ferguson Hope Factory Racing Finished Elite 01:29:34:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:29:34:000
5.  Joseph Blackmore Team Inspired Finished Elite 01:30:39:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:30:39:000
6.  Jason Bouttell Espresso Library Finished Elite 01:33:01:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:33:01:000
7.  Bjoern Koerdt CC Etupes Finished Elite 01:34:10:000 70
Points: 70 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:34:10:000
8.  Sam Chisholm The Cycling Academy Finished Elite 01:34:21:000 65
Points: 65 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:34:21:000
9.  Phillip Pearce Hope Tech Factory Racing Finished Elite 01:35:20:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:35:20:000
10.  Tom Scott Trek Sheffield Fox Valley Finished Elite 01:35:32:000 55
Points: 55 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:35:32:000
11.  Rhys Hidrio Caesarean CC Jersey Finished Elite 01:35:36:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:35:36:000
12.  Lewis Martin Studio Velo Finished Elite 01:38:41:000 47
Points: 47 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:38:41:000
13.  Joseph Beckingsale THRIVA-SRCT Finished Elite 01:38:45:000 44
Points: 44 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:38:45:000
14.  William Gell Bedfordshire Road Cycling Club Finished Elite --- 41
Points: 41 | Status: Finished | Category: Elite
15.  Gareth McKee Finished --- 0

15.  Gareth McKee -

Points: 0 | Status: Finished
16.  Thomas Timberlake Dyson Cycles Finished Elite --- 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Elite
17.  Kishan Bakrania Finished Elite --- 34
Points: 34 | Status: Finished | Category: Elite
18.  Max Gibbons Orbea Racing Team Finished Elite --- 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Elite
19.  Patrick Atkinson Charlotteville CC Finished Elite --- 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Elite
20.  Samuel Howes Sleaford Wheelers Cycling Club Finished Elite --- 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Elite
--- Rory McGuire Leslie Bike Shop-Bikers Boutiq... Did not finish Elite --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Elite
--- Thomas Mein Hope Factory Racing Did not finish Elite --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Elite
--- Luke Peyton Four4th Did not finish Elite --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Elite
--- Sam Sayers Did not finish Elite --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Elite
--- Ben Wadey Did not finish Elite --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Elite

Junior Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Junior Male - Results
1.  Max Greensill Hope Factory Racing Finished Junior 00:59:08:000 150
Points: 150 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:59:08:000
2.  Reuben Oakley ROTOR Race Team Finished Junior 01:00:56:000 125
Points: 125 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:00:56:000
3.  Oliver Akers Albion Cycling Co Finished Junior 01:02:02:000 110
Points: 110 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:02:02:000
4.  Ben Allan Peebles CC Finished Junior 01:04:05:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:04:05:000
5.  Nathaniel Henderson Hetton Hawks Cycling Club Finished Junior 01:04:30:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:04:30:000
6.  Billy Reed Louth Cycle Centre RT Finished Junior 01:06:31:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:06:31:000
7.  Alfie Amey GKR Racing Finished Junior 01:06:41:000 70
Points: 70 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:06:41:000
8.  Ben Coppola Four4th Finished Junior 01:06:48:000 65
Points: 65 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:06:48:000
9.  Ruan Vorster West Lothian Clarion CC Finished Junior 01:08:48:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:08:48:000
10.  Oscar Taylor Clifton CC Finished Junior 01:08:56:000 55
Points: 55 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:08:56:000
11.  Douglas Main Derby Mercury RC Finished Junior 01:09:25:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:09:25:000
12.  Oliver Murphy ROTOR Race Team Finished Junior 01:09:27:000 47
Points: 47 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:09:27:000
13.  Milo McIntosh The Cycling Academy Finished Junior 01:10:04:000 44
Points: 44 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:10:04:000
14.  Ewan Dix Finished Junior 01:13:15:000 41

14.  Ewan Dix -

Points: 41 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:13:15:000
15.  Harry Howlett Origin Race Team Finished Junior 01:11:53:000 38
Points: 38 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:11:53:000
16.  Scott Fisher Hope Tech Factory Racing Finished Junior 01:13:05:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:13:05:000
17.  Oliver Meentzen-Alldritt Wolverhampton Wheelers Finished Junior 01:13:17:000 34
Points: 34 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:13:17:000
18.  Ethan Grimshaw Cookson Cycles Finished Junior 01:13:20:000 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:13:20:000
19.  Alfie Davies Clee Cycles Finished N/A 01:13:50:000 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:13:50:000
20.  Ioan Oldfield Marsh Tracks Racing - Trek Finished N/A 01:15:20:000 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:15:20:000
21.  Charles Hart Jersey Youth Cycling Finished Junior 01:16:06:000 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:16:06:000
22.  Callum Evans Ellmore Factory Racing Finished Junior 01:16:44:000 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:16:44:000
23.  Evan McKenzie ROTOR Race Team Finished Junior 01:18:15:000 22
Points: 22 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:18:15:000
24.  James Elves Reifen Racing Finished Junior --- 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Junior
25.  Corben Haynes Finished Junior --- 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Junior
--- Travis Harkness Did not finish --- 0

Travis Harkness -

Points: 0 | Status: Did not finish
--- Finn Mason The Cycling Academy Did not finish Junior --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Junior
--- Lewis Smith Origin Race Team Did not finish Junior --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Junior
--- Thomas Williams Origin Race Team Did not finish N/A --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A

Expert Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Expert Male - Results
1.  Joe Barker Shibden Cycling Club Finished Expert 01:26:00:000 150
Points: 150 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:26:00:000
2.  Joe Curran Muckle Cycle Club Finished Expert 01:26:04:000 125
Points: 125 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:26:04:000
3.  Spencer Davies Wales Racing Academy Finished Elite 01:27:25:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:27:25:000
4.  Josh Matthews Finished Expert 01:28:16:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:28:16:000
5.  Jack Jee HIVE Racing Finished Elite 01:29:47:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:29:47:000
6.  Sullivan Berry ROTOR Race Team Finished Expert 01:29:59:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:29:59:000
7.  Kieran Jarvis Brother UK - On Form Finished Expert 01:32:40:000 70
Points: 70 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:32:40:000
8.  James Dilks Big Maggys Finished Expert 01:33:12:000 65
Points: 65 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:33:12:000
9.  Tobyn Horton SPATZWEAR Finished Expert 01:33:47:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:33:47:000
10.  Richard Jones HUUB WattShop Finished Expert 01:34:10:000 55
Points: 55 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:34:10:000
11.  James Patterson Casp Racing Finished Expert 01:34:38:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:34:38:000
12.  Kieran Wynne-Cattanach Team Lifting Gear Products Finished Expert 01:35:22:000 47
Points: 47 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:35:22:000
13.  Ashley de Lotz Finished Expert 01:35:41:000 44
Points: 44 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:35:41:000
14.  Jay Cracknell Caesarean CC Jersey Finished Expert 01:35:57:000 41
Points: 41 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:35:57:000
15.  Michael Newton Barnsley Road Club Finished Expert 01:36:24:000 38
Points: 38 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:36:24:000
16.  Alex Rhodes Vittoria Sigma Sports Finished Expert 01:40:04:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:40:04:000
17.  Nathan Wilson Wilsons Wheels Race Team Finished Expert 01:40:25:000 34
Points: 34 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:40:25:000
18.  Eric Kelly Manx Viking Wheelers CC Finished Expert 01:43:29:000 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:43:29:000
19.  Jeremy Bigg Finished Expert 01:44:10:000 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:44:10:000
20.  George Holland Albarosa Cycling Club Finished Expert 01:44:13:000 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:44:13:000
21.  Liam Cadoret Caesarean CC Jersey Finished Expert 01:48:05:000 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:48:05:000
22.  Nathan Judge Finished Expert --- 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Expert
23.  Matthew Cuthbertson Chase Racing Finished Expert --- 22
Points: 22 | Status: Finished | Category: Expert
24.  Christopher Hilbert Sherwood Pines Cycles Forme Finished Expert --- 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Expert
25.  Oleksii Kolbasko Finished Expert --- 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Expert
26.  Robin Godden Hope Factory Racing Finished Expert --- 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Expert
27.  Joseph Ricciardi Finished Expert --- 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Expert
28.  Ben Watts Army Cycling Union Finished Expert --- 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Expert
--- Dan Clark Magspeed Racing Did not finish Expert --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Expert
--- Thomas Colley Pro Vision Did not finish Expert --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Expert
--- Mark Horsthuis Cycling Club Isle of Man Did not finish Expert --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Expert
--- Daniel Moore Muckle Cycle Club Did not finish Expert --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Expert
--- Marco Ruggeri Did not finish Expert --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Expert
--- William Weatherill Hope Factory Racing Did not finish Expert --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Expert
--- Leo White Reflex Racing Did not finish Expert --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Expert

About the Event

Info for Riders

Thanks for entering the British Cycling National Cross Country Series. Once entries have closed we will send out a rider information guide in the week before the event. If you have any queries regarding the event logistics please feel free to email us.

We look forward to seeing you there.

British Cycling Events Team

The Races

Short Course Juvenile / Youth Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 25/03/23 10:00 Non-Ranking None Juvenile, Youth 20 mins
Entry:
Sat 25/03/23 – 10:00
Short Course Veteran + Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 25/03/23 10:30 Non-Ranking None G/Vet, S/Vet, V... 20 mins
Entry:
Sat 25/03/23 – 10:30
Short Course Junior / Senior Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 25/03/23 11:00 Non-Ranking None Elite, Expert, ... 20 mins
Entry:
Sat 25/03/23 – 11:00
U12 Skills Sessions Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 25/03/23 12:00 Non-Ranking None N/A 02 hr
Entry: On Day: (£10.00)
Sat 25/03/23 – 12:00
Non-Ranking, None | N/A
02 hr
Sport Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 25/03/23 14:30 MTB National B MTB XC National B Sport
Entry:
Sat 25/03/23 – 14:30
MTB National B, MTB XC National B | Sport
Open Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 25/03/23 14:30 Non-Ranking None N/A
Entry: On Day: (£20.00)
Sat 25/03/23 – 14:30
Non-Ranking, None | N/A
Open Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 25/03/23 14:30 Non-Ranking None N/A
Entry: On Day: (£20.00)
Sat 25/03/23 – 14:30
Non-Ranking, None | N/A
Veteran Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 26/03/23 09:00 MTB National B MTB XC National B Veteran
Entry:
Sun 26/03/23 – 09:00
MTB National B, MTB XC National B | Veteran
Grand Veteran Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 26/03/23 09:00 MTB National B MTB XC National B G/Vet
Entry:
Sun 26/03/23 – 09:00
MTB National B, MTB XC National B | G/Vet
Super Veteran Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 26/03/23 09:00 MTB National B MTB XC National B S/Vet
Entry:
Sun 26/03/23 – 09:00
MTB National B, MTB XC National B | S/Vet
Youth Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 26/03/23 11:00 MTB National B MTB XC National B Youth
Entry:
Sun 26/03/23 – 11:00
MTB National B, MTB XC National B | Youth
Youth Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 26/03/23 11:00 MTB National B MTB XC National B Youth
Entry:
Sun 26/03/23 – 11:00
MTB National B, MTB XC National B | Youth
Juvenile Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 26/03/23 11:00 MTB National B MTB XC National B Juvenile
Entry:
Sun 26/03/23 – 11:00
MTB National B, MTB XC National B | Juvenile
Juvenile Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 26/03/23 11:00 MTB National B MTB XC National B Juvenile
Entry:
Sun 26/03/23 – 11:00
MTB National B, MTB XC National B | Juvenile
Elite Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 26/03/23 13:30 MTB National B MTB XC National B Elite
Entry:
Sun 26/03/23 – 13:30
MTB National B, MTB XC National B | Elite
Junior Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 26/03/23 13:30 MTB National B MTB XC National B Junior
Entry:
Sun 26/03/23 – 13:30
MTB National B, MTB XC National B | Junior
Sport/Expert Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 26/03/23 13:30 MTB National B MTB XC National B Expert, Sport
Entry:
Sun 26/03/23 – 13:30
MTB National B, MTB XC National B | Expert, Sport
Veteran Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 26/03/23 13:30 MTB National B MTB XC National B Veteran
Entry:
Sun 26/03/23 – 13:30
MTB National B, MTB XC National B | Veteran
Grand Veteran Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 26/03/23 13:30 MTB National B MTB XC National B G/Vet
Entry:
Sun 26/03/23 – 13:30
MTB National B, MTB XC National B | G/Vet
Super Veteran Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 26/03/23 13:30 MTB National B MTB XC National B S/Vet
Entry:
Sun 26/03/23 – 13:30
MTB National B, MTB XC National B | S/Vet
Elite Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 26/03/23 15:30 MTB National B MTB XC National B Elite
Entry:
Sun 26/03/23 – 15:30
MTB National B, MTB XC National B | Elite
Junior Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 26/03/23 15:30 MTB National B MTB XC National B Junior
Entry:
Sun 26/03/23 – 15:30
MTB National B, MTB XC National B | Junior
Expert Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 26/03/23 15:30 MTB National B MTB XC National B Expert
Entry:
Sun 26/03/23 – 15:30
MTB National B, MTB XC National B | Expert

Event Summary

Event Overview

ENTRIES CLOSE AT 23:55 ON THE 20TH MARCH.  NO LATE ENTRIES.

The Open Race is open to any competitor in the year of their 13th birthday or older.

For all other races:

Anyone holding a licence issued by British Cycling can enter the event as normal.

Anyone holding a licence issued by an Overseas Governing Body, please email a copy of the licence to marknulty@britishcycling.org.uk.   Once the details have been checked, you will receive a code to enter the event using the 'Overseas Licence Holder' option.

Camping can be booked here: https://shibdencc.teamapp.com/events/20385724?_detail=v1

Event Details

Event URN:

520545

Start Date:

Sat, 25th Mar 2023

Finish date:

Sun, 26th Mar 2023

Event Type:

MTB XC (Competitive)

Venue:

Parkwood Outdoor Centre, Parkwood Outdoor Centre, Home Farm, Tong Village, BD4 0RR

View map

Series:

British Cycling National Cross Country Series

Results

Confirmed Results

Short Course Juvenile / Youth

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Short Course Juvenile / Youth - Results
1.  Max Standen Southfork Racing.co.uk Finished Youth 00:17:52:900 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:17:52:900
2.  Leon Atkins Welwyn Wheelers CC Finished Youth 00:17:59:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:17:59:000
3.  Alex Hart Mid Shropshire Wheelers Finished Youth 00:18:20:600 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:18:20:600
4.  Declan Oldham Hope Tech Factory Racing Finished Youth 00:18:34:900 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:18:34:900
5.  Leon Parker ROTOR Race Team Finished Juvenile 00:19:52:200 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:19:52:200
6.  Freddie Dixon Hope Tech Factory Racing Finished Youth 00:20:13:400 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:20:13:400
7.  Logan Stander Finished Youth --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth
8.  Oliver Barker Shibden Cycling Club Finished Youth --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth
9.  Zachary Hutchinson Clifton CC Finished Juvenile --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Juvenile
10.  Madeline Moorhouse Smith Hope Tech Factory Racing Finished Youth --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth
11.  Benjamin Whitehouse Wolverhampton Wheelers Finished Juvenile --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Juvenile
12.  Jody Mills East Bradford CC Finished Youth --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth
13.  Arthur Oliver Lichfield City CC Finished Juvenile --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Juvenile
14.  Charlotte Lissaman Newark Castle CC Finished Juvenile --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Juvenile
15.  Joseph Laidler Stafford Road Club Finished Youth --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth
16.  Frederic Moorhouse-Smith Shibden Cycling Club Finished Juvenile --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Juvenile
17.  Charlie Colley Chase Racing Finished Youth --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth
18.  Grace Ward 365 Shutt Ridley Finished Youth --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth
19.  Harriet Gilmore Hetton Hawks Cycling Club Finished Juvenile --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Juvenile
--- David Carter Hetton Hawks Cycling Club Did not finish Juvenile --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Juvenile

Short Course Veteran +

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Short Course Veteran + - Results
1.  Paul Oldham Hope Tech Factory Racing Finished Veteran 00:20:22:500 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:20:22:500
2.  Richard Middleton Shibden Cycling Club Finished Veteran 00:21:19:900 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:21:19:900
3.  Ian Taylor Shibden Cycling Club Finished G/Vet 00:21:49:700 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 00:21:49:700
4.  Llewellyn Holmes Finished Veteran 00:21:55:200 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:21:55:200
5.  Richard Freshwater Hunt Bike Wheels Finished Veteran 00:22:23:900 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:22:23:900
6.  Stewart Crooks Finished Veteran --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran
7.  Benjamin Colley Chase Racing Finished Veteran --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran
8.  Mark Wood Barrow Central Wheelers Finished G/Vet --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: G/Vet
9.  Will Hutchins WarVena Racing Team Finished G/Vet --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: G/Vet
10.  Matthew Ainsworth Pine Sport Finished Veteran --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran

Short Course Junior / Senior

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Short Course Junior / Senior - Results
1.  Max Greensill Hope Factory Racing Finished Junior 00:18:32:500 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:18:32:500
2.  Corran Carrick-Anderson T-Mo Racing Finished Elite 00:18:39:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:18:39:000
3.  Oliver Akers Albion Cycling Co Finished Junior 00:19:08:900 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:19:08:900
4.  Scott Fisher Hope Tech Factory Racing Finished Junior 00:20:28:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:20:28:000
5.  Rhys Hidrio Caesarean CC Jersey Finished Elite 00:20:42:300 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:20:42:300
6.  Samuel Howes Sleaford Wheelers Cycling Club Finished Elite --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
7.  Liam Cadoret Caesarean CC Jersey Finished Expert --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Expert
8.  Robin Godden Hope Factory Racing Finished Expert --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Expert
9.  Bethany-Ann Jackson WXC World Racing Finished Junior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior
10.  Aidan Worden 360cycling Finished Junior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior
11.  Thomas Williams Origin Race Team Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
12.  Florence Lissamore Finished --- 0

12.  Florence Lissamore -

Points: 0 | Status: Finished
13.  Sullivan Berry ROTOR Race Team Finished Expert --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Expert
14.  Charlotte Gibson Saint Piran WRT Finished Sport --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Sport
--- James Dilks Big Maggys Did not start Expert --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Expert
--- Reuben Orr Clancy Briggs Cycling Academy Did not finish Elite --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Elite

Sport Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Sport Male - Results
1.  Jim Vernon Ride Revolution Coaching Finished Sport 01:10:27:000 150
Points: 150 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:10:27:000
2.  Jack Bent UEA Cycling Club Finished Sport 01:11:15:000 125
Points: 125 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:11:15:000
3.  Giorgio Coppola Four4th Finished Expert 01:13:31:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:13:31:000
4.  Thomas Stegeman Royal Air Force CA Finished Sport 01:14:45:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:14:45:000
5.  Samuel Holder Liverpool Century RC Finished Sport 01:15:57:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:15:57:000
6.  Thomas Ellis Lichfield City CC Finished Sport 01:19:13:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:19:13:000
7.  Tim Robinson Army Cycling Union Finished Sport 01:20:52:000 70
Points: 70 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:20:52:000
8.  Christopher Little Studio Velo Finished Sport 01:23:21:000 65
Points: 65 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:23:21:000
9.  Chris Sherriffs Shibden Cycling Club Finished Sport 01:27:22:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:27:22:000
10.  Dru Dennis Panagua CC Finished Sport 01:28:34:000 55
Points: 55 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:28:34:000
11.  Joshua Cushway ROTOR Race Team Finished Sport 01:30:19:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:30:19:000
12.  Boe Harper Finished Sport 01:31:52:000 47

12.  Boe Harper -

Points: 47 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:31:52:000
13.  Jack Bougourd Guernsey Velo Club (LBG) Finished Sport 01:36:18:000 44
Points: 44 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:36:18:000
14.  Thomas Jenkins Yomp Bonk Crew Finished Sport --- 41
Points: 41 | Status: Finished | Category: Sport
15.  Louis Evans Finished Sport --- 38
Points: 38 | Status: Finished | Category: Sport
16.  Paul Mitchell Finished Sport --- 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Sport
--- Christopher Capp Sleaford Wheelers Cycling Club Did not finish Sport --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Sport
--- Tom Hartwell University of Leeds Cycling Cl... Did not finish Sport --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Sport
--- Joshua Murphy Lakes RC Did not finish Sport --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Sport
--- Richard Poynter Bristol South CC Did not finish Sport --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Sport
--- David Zeederberg Did not finish Veteran --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Veteran

Open Male

Position Name Club name Rider status Category Points
Open Male - Results
1.  Max Boardman Finished 0

1.  Max Boardman -

Points: 0 | Status: Finished
2.  David Mckee Finished 0

2.  David Mckee -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Daniel Hodsdon Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Jon White Chase Racing Finished Veteran 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran
5.  Carl Salisbury Team JMC Finished G/Vet 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: G/Vet
6.  Stuart SUCKLING Finished 0

6.  Stuart SUCKLING -

Points: 0 | Status: Finished
7.  Neil Upton Finished 0

7.  Neil Upton -

Points: 0 | Status: Finished
8.  Nikki Taylor Chase Racing Finished Veteran 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran
9.  Thomas Hall Army Cycling Union Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
10.  Benjamin Hext Oneplanet Adventure Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
11.  Milo Hull East Bradford CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
12.  Russell McAusland Lichfield City CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
13.  Stuart Devine Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
14.  Andrew Watton Chase Racing Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
15.  Richard Jackson Finished 0

15.  Richard Jackson -

Points: 0 | Status: Finished
16.  Phillp Blackburn Finished 0

16.  Phillp Blackburn -

Points: 0 | Status: Finished
17.  Stuart Hull East Bradford CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
18.  Charles Enston Finished 0

18.  Charles Enston -

Points: 0 | Status: Finished
19.  Toby Kemp Stafford Road Club Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
--- Darren Binks Sowerby Sunday Club Did not finish Veteran 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Veteran
--- Keith Buchan Did not finish 0

Keith Buchan -

Points: 0 | Status: Did not finish
--- Chris Buchan Did not finish 0

Chris Buchan -

Points: 0 | Status: Did not finish
--- Steven Chambers Did not finish 0

Steven Chambers -

Points: 0 | Status: Did not finish
--- Benjamin Colley Chase Racing Did not finish Veteran 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Veteran
--- Andrew Devine Did not finish 0

Andrew Devine -

Points: 0 | Status: Did not finish
--- Thomas Frater Did not finish Sport 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Sport

Open Female

Position Name Club name Rider status Category Points
Open Female - Results
1.  Amber Hull University of Leeds Cycling Cl... Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Anna Hull East Bradford CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Joanna Morris Shibden Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Veteran Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Veteran Male - Results
1.  Paul Oldham Hope Tech Factory Racing Finished Veteran 01:25:03:085 150
Points: 150 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:25:03:085
2.  Sam Humphrey Finished Veteran 01:26:46:045 125
Points: 125 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:26:46:045
3.  Philip Holwell www.Zepnat.com RT - Lazer helm... Finished Veteran 01:28:51:030 110
Points: 110 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:28:51:030
4.  Lewis Craven Wheelbase CabTech Castelli Finished Veteran 01:29:32:045 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:29:32:045
5.  Alan Gunner Verulam - reallymoving.com Finished Veteran 01:30:43:040 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:30:43:040
6.  Richard Freshwater Hunt Bike Wheels Finished Veteran 01:31:01:040 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:31:01:040
7.  Llewellyn Holmes Finished Veteran 01:31:08:010 70
Points: 70 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:31:08:010
8.  Kevin Smith Shibden Cycling Club Finished Veteran 01:31:39:095 65
Points: 65 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:31:39:095
9.  Matthew Loake Southfork Racing.co.uk Finished Veteran 01:32:00:045 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:32:00:045
10.  John Hopkinson Finished Veteran 01:33:00:000 55
Points: 55 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:33:00:000
11.  Alexander Paterson Finished Expert 01:33:01:095 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:33:01:095
12.  Richard Middleton Shibden Cycling Club Finished Veteran 01:33:58:055 47
Points: 47 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:33:58:055
13.  Tony Fawcett SCOTT Pioneer DJ Finished Veteran 01:37:00:090 44
Points: 44 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:37:00:090
14.  David Morris www.cyclocrossrider.com Finished Veteran 01:37:10:090 41
Points: 41 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:37:10:090
15.  Matt Limacher Bioracer UK RT Finished Veteran 01:38:05:030 38
Points: 38 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:38:05:030
16.  George Gori Saddleback Racing Finished Veteran 01:38:46:045 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:38:46:045
17.  Richard Gorst CicloPro Finished Veteran 01:38:54:065 34
Points: 34 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:38:54:065
18.  Ian Nixon Albarosa Cycling Club Finished Veteran 01:44:14:055 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:44:14:055
19.  Peter Armistead Barrow Central Wheelers Finished Veteran 01:44:55:070 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:44:55:070
20.  Christopher Clark Clifton CC Finished Veteran 01:49:09:070 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:49:09:070
21.  Christian Aucote Cycle Mickleover Finished Veteran --- 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Veteran
22.  Matthew Greensill Chase Racing Finished Veteran --- 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Veteran
23.  Daniel Varley Finished Veteran --- 22
Points: 22 | Status: Finished | Category: Veteran
24.  Garry Hurst ASSOS UK Racing Team Finished Veteran --- 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Veteran
25.  Stewart Crooks Finished Veteran --- 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Veteran
26.  Mark Smith North Cheshire Clarion Finished Veteran --- 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Veteran
27.  John MacDonald Chorlton Velo Finished Veteran --- 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Veteran
28.  Dave Allen Alford Wheelers Finished Veteran --- 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Veteran
29.  Richard Miller Cambridge Junior Cycling Club Finished N/A --- 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: N/A
30.  Matthew Ainsworth Pine Sport Finished Veteran --- 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Veteran
--- Wayne Barr Velocity 44 RT Did not finish Veteran --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Veteran
--- Elliot Baxter Manx Viking Wheelers CC Did not finish Veteran --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Veteran
--- Paul Bennett Origin Race Team Did not finish N/A --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A
--- Andrew Clegg TORQ Performance Did not finish Veteran --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Veteran
--- Paddy Daly Did not finish --- 0

Paddy Daly -

Points: 0 | Status: Did not finish
--- Russell Hall Lichfield City CC Did not finish Veteran --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Veteran
--- Ryan Henry Team Enable - M.I.Racing - McC... Did not finish Expert --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Expert
--- Matthew Kipling VC Briganti Did not finish Veteran --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Veteran
--- Steve Osgerby City RC (Hull) Did not finish Veteran --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Veteran
--- Jonathan Pendrill Did not finish Veteran --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Veteran
--- Duncan Putman Derby Mercury RC Did not finish Veteran --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Veteran
--- Derek Shanks North Argyll Cycle Club Did not finish Veteran --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Veteran
--- Konrad Siebrits Sorby Hinds CC (2015) Did not finish Veteran --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Veteran
--- Tom Williams Did not finish Veteran --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Veteran
--- Oliver Yates Southfork Racing.co.uk Did not finish Veteran --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Veteran

Grand Veteran Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Grand Veteran Male - Results
1.  Nicholas Craig SCOTT Pioneer DJ Finished G/Vet 01:26:23:000 150
Points: 150 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:26:23:000
2.  Douglas Cameron Finished G/Vet 01:29:31:000 125
Points: 125 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:29:31:000
3.  Marc Chamberlain Hunt Bike Wheels Finished G/Vet 01:29:57:000 110
Points: 110 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:29:57:000
4.  Nicholas Whitley Team Enable - M.I.Racing - McC... Finished G/Vet 01:38:48:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:38:48:000
5.  Nicholas Popham Team Enable - M.I.Racing - McC... Finished G/Vet 01:40:31:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:40:31:000
6.  Jason Elliott Doncaster Whls CC Finished G/Vet 01:41:14:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:41:14:000
7.  David King-Smith Finished G/Vet 01:42:53:000 70
Points: 70 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:42:53:000
8.  Jason Henry Finished 01:44:35:000 0

8.  Jason Henry -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:44:35:000
9.  Stefan Macina Shibden Cycling Club Finished G/Vet 01:48:00:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:48:00:000
10.  Ian Palmer Finished G/Vet 01:48:26:000 55

10.  Ian Palmer -

Points: 55 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:48:26:000
11.  Nigel Brown Finished G/Vet --- 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: G/Vet
12.  Andy Collins Mid Shropshire Wheelers Finished G/Vet --- 47
Points: 47 | Status: Finished | Category: G/Vet
13.  Richie Johnson Abergavenny Road Club Finished G/Vet --- 44
Points: 44 | Status: Finished | Category: G/Vet
14.  Kenny Kentley Velocity 44 RT Finished G/Vet --- 41
Points: 41 | Status: Finished | Category: G/Vet
15.  Carl Salisbury Team JMC Finished G/Vet --- 38
Points: 38 | Status: Finished | Category: G/Vet
16.  Patrick Stokes Finished G/Vet --- 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: G/Vet
17.  Ian Jefferson Infinity Cycles Finished G/Vet --- 34
Points: 34 | Status: Finished | Category: G/Vet
18.  Steven Bloor Matlock CC Finished G/Vet --- 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: G/Vet
19.  Will Hutchins WarVena Racing Team Finished G/Vet --- 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: G/Vet
20.  Lawson Thrower Bournemouth Jubilee Wheelers Finished G/Vet --- 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: G/Vet
21.  Andrew Graham Finished G/Vet --- 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: G/Vet
22.  Mark Wood Barrow Central Wheelers Finished G/Vet --- 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: G/Vet
23.  Adrian Hoyle Royal Air Force CA Finished G/Vet --- 22
Points: 22 | Status: Finished | Category: G/Vet
24.  Chris Spencer Bioracer UK RT Finished G/Vet --- 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: G/Vet
25.  Alastair Ross Finished G/Vet --- 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: G/Vet
26.  Greg Vallance Cheshire Maverick CC Finished G/Vet --- 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: G/Vet
27.  Neil Mansfield Magspeed Racing Finished G/Vet --- 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: G/Vet
28.  Philip Bromwich Stratford CC Finished G/Vet --- 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: G/Vet
29.  Philip Wilkinson Rockingham Forest Whls Finished G/Vet --- 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: G/Vet
30.  Robert Wimble Drogon Racing Team Finished G/Vet --- 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: G/Vet
31.  John Wilkinson Moonglu CC Finished G/Vet --- 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: G/Vet
32.  Gordon Kemp Out Of The Saddle Finished G/Vet --- 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: G/Vet
--- Stephen Bradbrook Marsh Tracks Racing - Trek Did not finish G/Vet --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: G/Vet
--- Lee Eaton Team JMC Did not finish G/Vet --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: G/Vet
--- Paul Lehan Harrogate Nova CC Did not finish G/Vet --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: G/Vet
--- Keith Siddle Reifen Racing Did not finish G/Vet --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: G/Vet
--- Ian Taylor Shibden Cycling Club Did not finish G/Vet --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: G/Vet
--- Daniel Wood Stevenage CC Did not finish G/Vet --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: G/Vet

Super Veteran Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Super Veteran Male - Results
1.  Grant Johnson Finished S/Vet 01:20:19:000 150
Points: 150 | Status: Finished | Category: S/Vet | Time: 01:20:19:000
2.  Kevin Holloway Racing Club Ravenna Finished S/Vet 01:22:03:000 125
Points: 125 | Status: Finished | Category: S/Vet | Time: 01:22:03:000
3.  Andy Weaving Cotswold Cycles RT Finished S/Vet 01:22:43:000 110
Points: 110 | Status: Finished | Category: S/Vet | Time: 01:22:43:000
4.  Kirby Bennett Team Enable - M.I.Racing - McC... Finished S/Vet 01:27:42:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: S/Vet | Time: 01:27:42:000
5.  David Lawless Finished 01:30:15:000 0

5.  David Lawless -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:30:15:000
6.  Timothy Stowe Team Enable - M.I.Racing - McC... Finished S/Vet 01:37:35:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: S/Vet | Time: 01:37:35:000
7.  Richard House WarVena Racing Team Finished S/Vet 01:39:01:000 70
Points: 70 | Status: Finished | Category: S/Vet | Time: 01:39:01:000
--- Mark Hardwicke Poole Wheelers CC Did not finish S/Vet --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: S/Vet
--- Peter Harris Pearce Cycles RT Did not finish S/Vet --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: S/Vet
--- Donald MacGregor Dream Cycling Did not finish S/Vet --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: S/Vet

Youth Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Youth Male - Results
1.  Innes McDonald Scotia Offroad Race Team (SORT... Finished Youth 00:46:18:000 150
Points: 150 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:46:18:000
2.  Max Standen Southfork Racing.co.uk Finished Youth 00:48:14:000 125
Points: 125 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:48:14:000
3.  Noah Ellison Shibden Cycling Club Finished Youth 00:49:13:000 110
Points: 110 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:49:13:000
4.  Oscar Amey GKR Racing Finished Youth 00:49:35:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:49:35:000
5.  Leon Atkins Welwyn Wheelers CC Finished Youth 00:50:01:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:50:01:000
6.  Cian Howard Team RL360 Isle Of Man Finished Youth 00:51:01:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:51:01:000
7.  Conor Murphy Finished 00:51:06:000 0

7.  Conor Murphy -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:51:06:000
8.  William Curphey Team RL360 Isle Of Man Finished Youth 00:51:42:000 65
Points: 65 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:51:42:000
9.  Mak Larkin ROTOR Race Team Finished Youth 00:52:46:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:52:46:000
10.  Freddie Dixon Hope Tech Factory Racing Finished Youth 00:52:47:000 55
Points: 55 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:52:47:000
11.  Sam Ferry Peebles CC Finished Youth 00:53:34:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:53:34:000
12.  Curtis Mckee Finished 00:53:53:000 0

12.  Curtis Mckee -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:53:53:000
13.  Arthur Limb Matlock CC Finished Youth 00:54:02:000 44
Points: 44 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:54:02:000
14.  Ryan Daly Finished 00:54:48:000 0

14.  Ryan Daly -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:54:48:000
15.  Jacob Steed Sherwood Pines Cycles Forme Finished Youth 00:55:07:000 38
Points: 38 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:55:07:000
16.  Magnus Denwood Harrogate Nova CC Finished Youth 00:55:28:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:55:28:000
17.  Finlay Barr Royal Albert CC Finished Youth 00:57:15:000 34
Points: 34 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:57:15:000
18.  Cameron Annable Derwentside CC Finished Youth 00:57:24:000 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:57:24:000
19.  Luca Hill A403 Rogue Finished Youth 00:57:25:000 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:57:25:000
20.  Samuel Greenwell Solihull CC Finished Youth 00:57:38:000 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:57:38:000
21.  Daniel Ward Mercia CC - Lloyds Cycles Finished Youth 00:57:47:000 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:57:47:000
22.  Teddy Taylor Chase Racing Finished Youth 00:57:55:000 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:57:55:000
23.  Jem Henderson Hetton Hawks Cycling Club Finished Youth 00:58:42:000 22
Points: 22 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:58:42:000
24.  George Cooper Sherwood Pines Cycles Forme Finished Youth 00:59:07:000 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:59:07:000
25.  Cameron Henry Finished 00:59:27:000 0

25.  Cameron Henry -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:59:27:000
26.  Henry O'Brien Scotia Offroad Race Team (SORT... Finished Youth 01:00:36:000 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:00:36:000
27.  Jody Mills East Bradford CC Finished Youth 01:01:04:000 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:01:04:000
28.  Finn Davies Clee Cycles Finished Youth 01:01:13:000 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:01:13:000
29.  Logan Stander Finished Youth 01:01:17:000 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:01:17:000
30.  Ashley Watton Chase Racing Finished Youth 01:01:28:000 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:01:28:000
31.  George Joyce Hafren CC Finished Youth 01:02:14:000 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:02:14:000
32.  Harrison Evans Ellmore Factory Racing Finished Youth 01:02:22:000 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:02:22:000
33.  Tom Norris Finished Youth 01:04:56:000 5

33.  Tom Norris -

Points: 5 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:04:56:000
34.  Finley Wilkinson Shibden Cycling Club Finished Youth 01:05:34:000 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:05:34:000
35.  Jefferson Tear-Verweij Team Enable - M.I.Racing - McC... Finished Youth 01:07:50:000 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:07:50:000
36.  Harry Woodhouse VC Londres Finished Youth 01:07:57:000 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:07:57:000
37.  Patrick Mannion ESV Manchester Finished Youth 01:08:36:000 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:08:36:000
38.  Eric Till Discovery Junior Cycling Club Finished Youth 01:08:38:000 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:08:38:000
39.  Declan Oldham Hope Tech Factory Racing Finished Youth 01:09:34:000 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:09:34:000
40.  Ioan Johnson Abergavenny Road Club Finished Youth --- 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Youth
41.  Charlie Colley Chase Racing Finished Youth --- 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Youth
42.  James Harrison Seacroft Wheelers Finished Youth --- 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Youth
--- Oliver Barker Shibden Cycling Club Did not finish Youth --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Youth
--- Sam Budd Magspeed Racing Did not finish Youth --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Youth
--- Harry Hudson Matlock CC Did not finish Youth --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Youth
--- Joseph Laidler Stafford Road Club Did not finish Youth --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Youth
--- Euan White Chase Racing Did not finish Youth --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Youth

Youth Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Youth Female - Results
1.  Evie Strachan RR23 - runandride.co.uk Finished Youth 01:00:09:000 150
Points: 150 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:00:09:000
2.  Madeline Moorhouse Smith Hope Tech Factory Racing Finished Youth --- 125
Points: 125 | Status: Finished | Category: Youth
3.  Zoe Roche WXC World Racing Finished Youth 01:03:12:000 110
Points: 110 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:03:12:000
4.  Greta Lawless Finished --- 0

4.  Greta Lawless -

Points: 0 | Status: Finished
5.  Daisy Wilkinson Scotia Offroad Race Team (SORT... Finished Youth 01:05:35:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:05:35:000
6.  Tulsi Bakrania WXC World Racing Finished Youth 01:06:42:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:06:42:000
7.  Freya Mowbray Scotia Offroad Race Team (SORT... Finished Youth 01:10:07:000 70
Points: 70 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:10:07:000
8.  Mazie Harper Pine Sport Finished Youth 01:10:30:000 65
Points: 65 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:10:30:000
9.  Faye Williams ROTOR Race Team Finished Youth 01:10:37:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:10:37:000
10.  Grace Ward 365 Shutt Ridley Finished Youth 01:10:45:000 55
Points: 55 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:10:45:000
11.  Freya Gibson Peebles CC Finished Youth --- 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Youth
12.  Lara Dix Dartmoor Velo Finished Youth --- 47
Points: 47 | Status: Finished | Category: Youth
13.  Cara Suckling Finished --- 0

13.  Cara Suckling -

Points: 0 | Status: Finished
14.  Harriet Greensill Chase Racing Finished Youth --- 41
Points: 41 | Status: Finished | Category: Youth
15.  Ilana Lord VC Deal Finished Youth --- 38
Points: 38 | Status: Finished | Category: Youth
16.  Katherine Bucknell Otley CC Finished Youth --- 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Youth

Juvenile Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Juvenile Male - Results
1.  Gus Lawson Pentland Racers Finished Juvenile 00:35:08:000 150
Points: 150 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:35:08:000
2.  Luke Trafford Shibden Cycling Club Finished Juvenile 00:36:07:000 125
Points: 125 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:36:07:000
3.  Leon Parker ROTOR Race Team Finished Juvenile 00:36:28:000 110
Points: 110 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:36:28:000
4.  Freddie Winkley Shibden Cycling Club Finished Juvenile 00:37:13:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:37:13:000
5.  Zach Buchan Pentland Racers Finished Juvenile 00:37:23:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:37:23:000
6.  Xander Graham SCOTT Pioneer DJ Finished Juvenile 00:38:42:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:38:42:000
7.  Cormac Denwood Harrogate Nova CC Finished Juvenile 00:39:19:000 70
Points: 70 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:39:19:000
8.  Charlie Albone Shibden Cycling Club Finished Juvenile 00:40:27:000 65
Points: 65 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:40:27:000
9.  Alarik Knox Verulam - reallymoving.com Finished Juvenile 00:40:35:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:40:35:000
10.  Zachary Hutchinson Clifton CC Finished Juvenile 00:40:53:000 55
Points: 55 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:40:53:000
11.  Josh Buchan Pentland Racers Finished Juvenile 00:41:08:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:41:08:000
12.  Rupert Hext Marsh Tracks Racing - Trek Finished Juvenile 00:41:10:000 47
Points: 47 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:41:10:000
13.  Alfie Steed Sherwood Pines Cycles Forme Finished Juvenile 00:41:51:000 44
Points: 44 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:41:51:000
14.  Finley Hudson Matlock CC Finished Juvenile 00:42:05:000 41
Points: 41 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:42:05:000
15.  Benjamin Whitehouse Wolverhampton Wheelers Finished Juvenile 00:43:26:000 38
Points: 38 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:43:26:000
16.  Arthur Oliver Lichfield City CC Finished Juvenile 00:43:26:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:43:26:000
17.  Joseph Wooliscroft Shibden Cycling Club Finished Juvenile 00:43:52:000 34
Points: 34 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:43:52:000
18.  Oliver Larner Lichfield City CC Finished Juvenile 00:45:05:000 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:45:05:000
19.  Bayley Woodger Mid Devon CC Finished Juvenile 00:45:35:000 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:45:35:000
20.  Iestyn John Rowlands Hafren CC Finished Juvenile 00:45:36:000 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:45:36:000
21.  Isaac Holwell Matlock CC Finished Juvenile 00:45:53:000 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:45:53:000
22.  Olly Smith ROTOR Race Team Finished Juvenile 00:46:20:000 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:46:20:000
23.  Finn Crowther Team Andrew Allan Architecture Finished Juvenile 00:47:08:000 22
Points: 22 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:47:08:000
24.  Corin Bradley Lichfield City CC Finished Juvenile 00:47:34:000 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:47:34:000
25.  Joseph Throp Matlock CC Finished Juvenile 00:49:16:000 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:49:16:000
26.  Thomas Chamberlain Finished Juvenile 00:50:29:000 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:50:29:000
27.  Frederic Moorhouse-Smith Shibden Cycling Club Finished Juvenile 00:50:53:000 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:50:53:000
28.  Darragh Murphy Finished 00:51:44:000 0

28.  Darragh Murphy -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:51:44:000
29.  Joshua Page Marsh Tracks Racing - Trek Finished Juvenile 00:51:44:000 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:51:44:000
30.  Charlie Priest Clancy Briggs Cycling Academy Finished Juvenile 00:51:55:000 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:51:55:000
31.  Ted Carey Harrogate Nova CC Finished Juvenile 00:56:32:000 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:56:32:000
32.  Matthew Holmes Mid Devon CC Finished Juvenile 00:56:37:000 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:56:37:000
33.  Tilen Whitworth Sheffield Youth Cycling Club Finished Juvenile 01:00:29:000 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:00:29:000
34.  Thomas Smith Clifton CC Finished Juvenile 01:14:14:000 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:14:14:000
--- Ben Allen Stafford Road Club Did not finish Juvenile --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Juvenile
--- Joseph Brown Derwentside CC Did not finish Juvenile --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Juvenile
--- James Calvert Origin Race Team Did not finish Juvenile --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Juvenile
--- Daniel Davies Maindy Flyers CC Did not finish Juvenile --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Juvenile
--- Will Hocking North Cheshire Clarion Did not finish Juvenile --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Juvenile
--- George Hughes Shibden Cycling Club Did not finish Juvenile --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Juvenile
--- Casey Jackson Shibden Cycling Club Did not finish Juvenile --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Juvenile
--- Luke Spencer North Cheshire Clarion Did not finish Juvenile --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Juvenile
--- Benjamin Taylor Sheffield Youth Cycling Club Did not finish Juvenile --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Juvenile

Juvenile Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Juvenile Female - Results
1.  Olivia Poole Deeside Thistle CC Finished Juvenile 00:41:47:000 150
Points: 150 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:41:47:000
2.  Orla White Dartmoor Velo Finished Juvenile 00:44:28:000 125
Points: 125 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:44:28:000
3.  Katie Allsop ROTOR Race Team Finished Juvenile 00:45:39:000 110
Points: 110 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:45:39:000
4.  Rose Lewis Halesowen A & CC Finished Juvenile 00:46:48:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:46:48:000
5.  Annabelle Griffiths Marsh Tracks Racing - Trek Finished Juvenile 00:51:59:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:51:59:000
6.  Macey Arrowsmith Sherwood Pines Cycles Forme Finished Juvenile 00:54:40:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:54:40:000
7.  Poppy Spencer Shibden Cycling Club Finished Juvenile 00:55:05:000 70
Points: 70 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:55:05:000
8.  Harriet Gilmore Hetton Hawks Cycling Club Finished Juvenile 01:03:40:000 65
Points: 65 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:03:40:000
9.  Alice Joyce Hafren CC Finished Juvenile 01:04:50:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:04:50:000
10.  Mia Lewis Stafford Road Club Finished Juvenile 01:10:12:000 55
Points: 55 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:10:12:000

Elite Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Elite Female - Results
1.  Anna McGorum Peebles CC Finished N/A 01:35:41:000 150
Points: 150 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:35:41:000
2.  Elena McGorum Peebles CC Finished Elite 01:41:17:000 125
Points: 125 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:41:17:000
3.  Amy Henchoz SCOTT Pioneer DJ Finished Elite 01:41:37:000 110
Points: 110 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:41:37:000
4.  Joanne Thom TORQ Performance Finished Elite 01:45:47:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:45:47:000
5.  Mieke Kalmijn Finished Elite 01:47:05:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:47:05:000
6.  Jane Barr Velocity 44 RT Finished Elite 01:49:53:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:49:53:000
7.  Christina Wiejak Saint Piran WRT Finished Elite 01:52:04:000 70
Points: 70 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:52:04:000
8.  Kylie Vaudin Guernsey Velo Club (LBG) Finished Elite 01:53:15:000 65
Points: 65 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:53:15:000
9.  Kerry Jago Finished Elite 01:55:20:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:55:20:000
10.  Kirree Quayle Manx Viking Wheelers CC Finished Elite 01:55:36:000 55
Points: 55 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:55:36:000
11.  Grace Whitehouse WarVena Racing Team Finished Elite --- 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Elite
12.  Daphne Jones RR23 - runandride.co.uk Finished Elite --- 47
Points: 47 | Status: Finished | Category: Elite
13.  Davina McLelland Finished Elite --- 44
Points: 44 | Status: Finished | Category: Elite
14.  Indi Malzard Big Maggys Finished Elite --- 41
Points: 41 | Status: Finished | Category: Elite
15.  Libby Harman Wadebridge Coasters Cycling Cl... Finished Elite --- 38
Points: 38 | Status: Finished | Category: Elite
--- Lisa Mansell Big Maggys Did not finish Elite --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Elite
--- Caoimhe May Did not finish --- 0

Caoimhe May -

Points: 0 | Status: Did not finish
--- Nicole Walters Race Off Road Did not finish Elite --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Elite

Junior Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Junior Female - Results
1.  Aine Doherty Finished --- 0

1.  Aine Doherty -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Kacey Eyeington Derwentside CC Finished Junior 01:22:48:000 125
Points: 125 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:22:48:000
3.  Daisy Taylor Royal Albert CC Finished Junior 01:25:06:000 110
Points: 110 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:25:06:000
4.  Phoebe Roche WXC World Racing Finished Junior 01:26:37:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:26:37:000
5.  Lucy Allsop ROTOR Race Team Finished Junior 01:27:27:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:27:27:000
6.  Daisy Freer Stockton Wheelers CC Finished Junior 01:27:58:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:27:58:000
7.  Rebecca Woodvine RR23 - runandride.co.uk Finished Junior 01:30:20:000 70
Points: 70 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:30:20:000
8.  Christina Mcgorum Peebles CC Finished N/A 01:30:43:000 65
Points: 65 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:30:43:000
9.  Evie Steed Sherwood Pines Cycles Forme Finished Junior 01:32:01:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:32:01:000
10.  Layla Bradbrook Marsh Tracks Racing - Trek Finished Junior 01:32:22:000 55
Points: 55 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:32:22:000
11.  Bethany-Ann Jackson WXC World Racing Finished Junior 01:32:27:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:32:27:000
12.  Beatrix Kiehlmann Royal Albert CC Finished Junior 01:32:48:000 47
Points: 47 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:32:48:000
13.  Harriette Taylor Chase Racing Finished Junior 01:33:17:000 44
Points: 44 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:33:17:000
14.  Hannah McClorey RFDA Finished Junior 01:34:14:000 41
Points: 41 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:34:14:000
15.  Florence Lissaman Newark Castle CC Finished Junior --- 38
Points: 38 | Status: Finished | Category: Junior
16.  Heather Robinson Hetton Hawks Cycling Club Finished Junior --- 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Junior
17.  Florence Whiteley Huddersfield Star Wheelers Finished Junior --- 34
Points: 34 | Status: Finished | Category: Junior
18.  Amelia Walton Shibden Cycling Club Finished Junior --- 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Junior
--- Harriet Limb WXC World Racing Did not finish Junior --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Junior
--- Abigail Miller WXC World Racing Did not finish Junior --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Junior

Sport/Expert Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Sport/Expert Female - Results
1.  Melissa Baker Team Empella Finished Expert 01:38:36:000 150
Points: 150 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:38:36:000
2.  Ffyona Booker University of Nottingham CC Finished Sport 01:38:55:000 150
Points: 150 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:38:55:000
3.  Holly Bradbrook Marsh Tracks Racing - Trek Finished Expert 01:42:59:000 125
Points: 125 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:42:59:000
4.  Naomi Metcalfe Army Cycling Union Finished Sport 01:46:59:000 125
Points: 125 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:46:59:000
5.  Sacha Horsthuis Manx Viking Wheelers CC Finished N/A 01:48:29:000 110
Points: 110 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:48:29:000
6.  Heather Shanks North Argyll Cycle Club Finished Expert --- 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Expert
7.  Katrina Jenkinson Finished Sport --- 110
Points: 110 | Status: Finished | Category: Sport
8.  Rebecca Houston Army Cycling Union Finished Sport --- 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Sport
9.  Loren Ward Finished Sport --- 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Sport
10.  Erica Tibbot Moonglu CC Finished Expert --- 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Expert
11.  Amy Moore Performance Cycles Finished Expert --- 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Expert
--- Charlotte Gibson Saint Piran WRT Did not finish Sport --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Sport

Veteran Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Veteran Female - Results
1.  Ceris Styler Finished Veteran 01:39:37:000 150
Points: 150 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:39:37:000
2.  Helen Jackson Kendal Cycle Club Finished Veteran 01:40:30:000 125
Points: 125 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:40:30:000
3.  Verity Appleyard Velo Fixers Finished Veteran 01:41:15:000 110
Points: 110 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:41:15:000
4.  Natalie Smith ROTOR Race Team Finished Veteran --- 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Veteran
5.  Gail Dillon Shibden Cycling Club Finished Veteran --- 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Veteran
--- Sarah Grimshaw Element Cycling Team Did not finish Veteran --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Veteran
--- Karen Heppenstall Race Off Road Did not finish Veteran --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Veteran
--- Ruth Miller Ben Thomas Coaching Club Did not finish Veteran --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Veteran
--- Lynne Scofield Rockingham Forest Whls Did not finish Veteran --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Veteran

Grand Veteran Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Grand Veteran Female - Results
1.  Cheri Mills Oneplanet Adventure Finished G/Vet 01:34:18:000 150
Points: 150 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:34:18:000
2.  Alison Kinloch Shibden Cycling Club Finished G/Vet 01:45:33:000 125
Points: 125 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:45:33:000
3.  Caroline Mansfield Magspeed Racing Finished G/Vet --- 110
Points: 110 | Status: Finished | Category: G/Vet
--- Geri Gorton Team Manvers Did not finish G/Vet --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: G/Vet
--- Donna Hayman West Suffolk Wheelers Did not finish G/Vet --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: G/Vet

Super Veteran Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Super Veteran Female - Results
1.  Carolyn Speirs Kendal Cycle Club Finished S/Vet 00:01:47:500 150
Points: 150 | Status: Finished | Category: S/Vet | Time: 00:01:47:500

Elite Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Elite Male - Results
1.  Cameron Mason Trinity Racing Finished Elite 01:21:40:000 150
Points: 150 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:21:40:000
2.  Corran Carrick-Anderson T-Mo Racing Finished Elite 01:26:22:000 125
Points: 125 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:26:22:000
3.  Huw Buck Jones Wales Racing Academy Finished Elite 01:27:05:000 110
Points: 110 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:27:05:000
4.  Grant Ferguson Hope Factory Racing Finished Elite 01:29:34:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:29:34:000
5.  Joseph Blackmore Team Inspired Finished Elite 01:30:39:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:30:39:000
6.  Jason Bouttell Espresso Library Finished Elite 01:33:01:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:33:01:000
7.  Bjoern Koerdt CC Etupes Finished Elite 01:34:10:000 70
Points: 70 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:34:10:000
8.  Sam Chisholm The Cycling Academy Finished Elite 01:34:21:000 65
Points: 65 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:34:21:000
9.  Phillip Pearce Hope Tech Factory Racing Finished Elite 01:35:20:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:35:20:000
10.  Tom Scott Trek Sheffield Fox Valley Finished Elite 01:35:32:000 55
Points: 55 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:35:32:000
11.  Rhys Hidrio Caesarean CC Jersey Finished Elite 01:35:36:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:35:36:000
12.  Lewis Martin Studio Velo Finished Elite 01:38:41:000 47
Points: 47 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:38:41:000
13.  Joseph Beckingsale THRIVA-SRCT Finished Elite 01:38:45:000 44
Points: 44 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:38:45:000
14.  William Gell Bedfordshire Road Cycling Club Finished Elite --- 41
Points: 41 | Status: Finished | Category: Elite
15.  Gareth McKee Finished --- 0

15.  Gareth McKee -

Points: 0 | Status: Finished
16.  Thomas Timberlake Dyson Cycles Finished Elite --- 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Elite
17.  Kishan Bakrania Finished Elite --- 34
Points: 34 | Status: Finished | Category: Elite
18.  Max Gibbons Orbea Racing Team Finished Elite --- 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Elite
19.  Patrick Atkinson Charlotteville CC Finished Elite --- 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Elite
20.  Samuel Howes Sleaford Wheelers Cycling Club Finished Elite --- 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Elite
--- Rory McGuire Leslie Bike Shop-Bikers Boutiq... Did not finish Elite --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Elite
--- Thomas Mein Hope Factory Racing Did not finish Elite --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Elite
--- Luke Peyton Four4th Did not finish Elite --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Elite
--- Sam Sayers Did not finish Elite --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Elite
--- Ben Wadey Did not finish Elite --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Elite

Junior Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Junior Male - Results
1.  Max Greensill Hope Factory Racing Finished Junior 00:59:08:000 150
Points: 150 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:59:08:000
2.  Reuben Oakley ROTOR Race Team Finished Junior 01:00:56:000 125
Points: 125 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:00:56:000
3.  Oliver Akers Albion Cycling Co Finished Junior 01:02:02:000 110
Points: 110 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:02:02:000
4.  Ben Allan Peebles CC Finished Junior 01:04:05:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:04:05:000
5.  Nathaniel Henderson Hetton Hawks Cycling Club Finished Junior 01:04:30:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:04:30:000
6.  Billy Reed Louth Cycle Centre RT Finished Junior 01:06:31:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:06:31:000
7.  Alfie Amey GKR Racing Finished Junior 01:06:41:000 70
Points: 70 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:06:41:000
8.  Ben Coppola Four4th Finished Junior 01:06:48:000 65
Points: 65 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:06:48:000
9.  Ruan Vorster West Lothian Clarion CC Finished Junior 01:08:48:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:08:48:000
10.  Oscar Taylor Clifton CC Finished Junior 01:08:56:000 55
Points: 55 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:08:56:000
11.  Douglas Main Derby Mercury RC Finished Junior 01:09:25:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:09:25:000
12.  Oliver Murphy ROTOR Race Team Finished Junior 01:09:27:000 47
Points: 47 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:09:27:000
13.  Milo McIntosh The Cycling Academy Finished Junior 01:10:04:000 44
Points: 44 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:10:04:000
14.  Ewan Dix Finished Junior 01:13:15:000 41

14.  Ewan Dix -

Points: 41 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:13:15:000
15.  Harry Howlett Origin Race Team Finished Junior 01:11:53:000 38
Points: 38 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:11:53:000
16.  Scott Fisher Hope Tech Factory Racing Finished Junior 01:13:05:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:13:05:000
17.  Oliver Meentzen-Alldritt Wolverhampton Wheelers Finished Junior 01:13:17:000 34
Points: 34 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:13:17:000
18.  Ethan Grimshaw Cookson Cycles Finished Junior 01:13:20:000 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:13:20:000
19.  Alfie Davies Clee Cycles Finished N/A 01:13:50:000 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:13:50:000
20.  Ioan Oldfield Marsh Tracks Racing - Trek Finished N/A 01:15:20:000 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:15:20:000
21.  Charles Hart Jersey Youth Cycling Finished Junior 01:16:06:000 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:16:06:000
22.  Callum Evans Ellmore Factory Racing Finished Junior 01:16:44:000 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:16:44:000
23.  Evan McKenzie ROTOR Race Team Finished Junior 01:18:15:000 22
Points: 22 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:18:15:000
24.  James Elves Reifen Racing Finished Junior --- 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Junior
25.  Corben Haynes Finished Junior --- 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Junior
--- Travis Harkness Did not finish --- 0

Travis Harkness -

Points: 0 | Status: Did not finish
--- Finn Mason The Cycling Academy Did not finish Junior --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Junior
--- Lewis Smith Origin Race Team Did not finish Junior --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Junior
--- Thomas Williams Origin Race Team Did not finish N/A --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A

Expert Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Expert Male - Results
1.  Joe Barker Shibden Cycling Club Finished Expert 01:26:00:000 150
Points: 150 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:26:00:000
2.  Joe Curran Muckle Cycle Club Finished Expert 01:26:04:000 125
Points: 125 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:26:04:000
3.  Spencer Davies Wales Racing Academy Finished Elite 01:27:25:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:27:25:000
4.  Josh Matthews Finished Expert 01:28:16:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:28:16:000
5.  Jack Jee HIVE Racing Finished Elite 01:29:47:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:29:47:000
6.  Sullivan Berry ROTOR Race Team Finished Expert 01:29:59:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:29:59:000
7.  Kieran Jarvis Brother UK - On Form Finished Expert 01:32:40:000 70
Points: 70 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:32:40:000
8.  James Dilks Big Maggys Finished Expert 01:33:12:000 65
Points: 65 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:33:12:000
9.  Tobyn Horton SPATZWEAR Finished Expert 01:33:47:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:33:47:000
10.  Richard Jones HUUB WattShop Finished Expert 01:34:10:000 55
Points: 55 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:34:10:000
11.  James Patterson Casp Racing Finished Expert 01:34:38:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:34:38:000
12.  Kieran Wynne-Cattanach Team Lifting Gear Products Finished Expert 01:35:22:000 47
Points: 47 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:35:22:000
13.  Ashley de Lotz Finished Expert 01:35:41:000 44
Points: 44 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:35:41:000
14.  Jay Cracknell Caesarean CC Jersey Finished Expert 01:35:57:000 41
Points: 41 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:35:57:000
15.  Michael Newton Barnsley Road Club Finished Expert 01:36:24:000 38
Points: 38 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:36:24:000
16.  Alex Rhodes Vittoria Sigma Sports Finished Expert 01:40:04:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:40:04:000
17.  Nathan Wilson Wilsons Wheels Race Team Finished Expert 01:40:25:000 34
Points: 34 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:40:25:000
18.  Eric Kelly Manx Viking Wheelers CC Finished Expert 01:43:29:000 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:43:29:000
19.  Jeremy Bigg Finished Expert 01:44:10:000 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:44:10:000
20.  George Holland Albarosa Cycling Club Finished Expert 01:44:13:000 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:44:13:000
21.  Liam Cadoret Caesarean CC Jersey Finished Expert 01:48:05:000 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:48:05:000
22.  Nathan Judge Finished Expert --- 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Expert
23.  Matthew Cuthbertson Chase Racing Finished Expert --- 22
Points: 22 | Status: Finished | Category: Expert
24.  Christopher Hilbert Sherwood Pines Cycles Forme Finished Expert --- 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Expert
25.  Oleksii Kolbasko Finished Expert --- 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Expert
26.  Robin Godden Hope Factory Racing Finished Expert --- 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Expert
27.  Joseph Ricciardi Finished Expert --- 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Expert
28.  Ben Watts Army Cycling Union Finished Expert --- 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Expert
--- Dan Clark Magspeed Racing Did not finish Expert --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Expert
--- Thomas Colley Pro Vision Did not finish Expert --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Expert
--- Mark Horsthuis Cycling Club Isle of Man Did not finish Expert --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Expert
--- Daniel Moore Muckle Cycle Club Did not finish Expert --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Expert
--- Marco Ruggeri Did not finish Expert --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Expert
--- William Weatherill Hope Factory Racing Did not finish Expert --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Expert
--- Leo White Reflex Racing Did not finish Expert --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Expert

About the Event

Info for Riders

Thanks for entering the British Cycling National Cross Country Series. Once entries have closed we will send out a rider information guide in the week before the event. If you have any queries regarding the event logistics please feel free to email us.

We look forward to seeing you there.

British Cycling Events Team

The Races

Short Course Juvenile / Youth Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 25/03/23 10:00 Non-Ranking None Juvenile, Youth 20 mins
Entry:
Sat 25/03/23 – 10:00
Short Course Veteran + Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 25/03/23 10:30 Non-Ranking None G/Vet, S/Vet, V... 20 mins
Entry:
Sat 25/03/23 – 10:30
Short Course Junior / Senior Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 25/03/23 11:00 Non-Ranking None Elite, Expert, ... 20 mins
Entry:
Sat 25/03/23 – 11:00
U12 Skills Sessions Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 25/03/23 12:00 Non-Ranking None N/A 02 hr
Entry: On Day: (£10.00)
Sat 25/03/23 – 12:00
Non-Ranking, None | N/A
02 hr
Sport Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 25/03/23 14:30 MTB National B MTB XC National B Sport
Entry:
Sat 25/03/23 – 14:30
MTB National B, MTB XC National B | Sport
Open Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 25/03/23 14:30 Non-Ranking None N/A
Entry: On Day: (£20.00)
Sat 25/03/23 – 14:30
Non-Ranking, None | N/A
Open Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 25/03/23 14:30 Non-Ranking None N/A
Entry: On Day: (£20.00)
Sat 25/03/23 – 14:30
Non-Ranking, None | N/A
Veteran Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 26/03/23 09:00 MTB National B MTB XC National B Veteran
Entry:
Sun 26/03/23 – 09:00
MTB National B, MTB XC National B | Veteran
Grand Veteran Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 26/03/23 09:00 MTB National B MTB XC National B G/Vet
Entry:
Sun 26/03/23 – 09:00
MTB National B, MTB XC National B | G/Vet
Super Veteran Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 26/03/23 09:00 MTB National B MTB XC National B S/Vet
Entry:
Sun 26/03/23 – 09:00
MTB National B, MTB XC National B | S/Vet
Youth Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 26/03/23 11:00 MTB National B MTB XC National B Youth
Entry:
Sun 26/03/23 – 11:00
MTB National B, MTB XC National B | Youth
Youth Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 26/03/23 11:00 MTB National B MTB XC National B Youth
Entry:
Sun 26/03/23 – 11:00
MTB National B, MTB XC National B | Youth
Juvenile Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 26/03/23 11:00 MTB National B MTB XC National B Juvenile
Entry:
Sun 26/03/23 – 11:00
MTB National B, MTB XC National B | Juvenile
Juvenile Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 26/03/23 11:00 MTB National B MTB XC National B Juvenile
Entry:
Sun 26/03/23 – 11:00
MTB National B, MTB XC National B | Juvenile
Elite Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 26/03/23 13:30 MTB National B MTB XC National B Elite
Entry:
Sun 26/03/23 – 13:30
MTB National B, MTB XC National B | Elite
Junior Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 26/03/23 13:30 MTB National B MTB XC National B Junior
Entry:
Sun 26/03/23 – 13:30
MTB National B, MTB XC National B | Junior
Sport/Expert Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 26/03/23 13:30 MTB National B MTB XC National B Expert, Sport
Entry:
Sun 26/03/23 – 13:30
MTB National B, MTB XC National B | Expert, Sport
Veteran Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 26/03/23 13:30 MTB National B MTB XC National B Veteran
Entry:
Sun 26/03/23 – 13:30
MTB National B, MTB XC National B | Veteran
Grand Veteran Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 26/03/23 13:30 MTB National B MTB XC National B G/Vet
Entry:
Sun 26/03/23 – 13:30
MTB National B, MTB XC National B | G/Vet
Super Veteran Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 26/03/23 13:30 MTB National B MTB XC National B S/Vet
Entry:
Sun 26/03/23 – 13:30
MTB National B, MTB XC National B | S/Vet
Elite Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 26/03/23 15:30 MTB National B MTB XC National B Elite
Entry:
Sun 26/03/23 – 15:30
MTB National B, MTB XC National B | Elite
Junior Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 26/03/23 15:30 MTB National B MTB XC National B Junior
Entry:
Sun 26/03/23 – 15:30
MTB National B, MTB XC National B | Junior
Expert Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 26/03/23 15:30 MTB National B MTB XC National B Expert
Entry:
Sun 26/03/23 – 15:30
MTB National B, MTB XC National B | Expert

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk