West Suffolk Wheelers Ixworth Cycle Races 2023

Town Centre Crit , Bury St Edmunds – Monday, 01 May 2023

Event Summary

Event Overview

Welcome to the West Suffolk Wheelers Ixworth Cycle Races 2023.

West Suffolk Wheelers and Triathlon Club are promoting a six race criterium programme in the picturesque village of Ixworth on the May bank holiday weekend. Ixworth is located 5 miles North of Bury St Edmunds on the A143. The course is on a closed road circuit which makes for fast, exciting, close racing, offering spectators the opportunity to see close up many of the UK’s finest riders battle it out for the top honours.

East Anglia’s premier day of circuit races are aimed at riders of all ages and abilities.  Held on Bank Holiday Monday, 1st May, it has consistently produced fast exciting racing, with close finishes which often need a photo to decide the places.

The course, a demanding circuit of about 900m centred in the village of Ixworth is good test of rider abilities. Race winners will need to have good speed, backed up by excellent bike handling skills and the desire to be the first over the line. 
This is very evident in the youth races, which often produces the most competitive racing and the most enthusiastic crowd of spectators and Mums & Dads.

Event Details

Event URN:

518797

Start Date:

Mon, 1st May 2023

Event Type:

Town Centre Crit (Competitive)

Venue:

Ixworth Village Hall, High Street, Ixworth, Bury St Edmunds, IP31 2HH

View map

Series:

Eastern Region Youth Circuit Series 2022

Entry close date

Sun, 23rd Apr 2023

Results

Confirmed Results

4th Cat only

Position Name Club name Rider status Category Points
4th Cat only - Results
1.  Edward Howard UEA Cycling Club Finished 4th 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 4th
2.  David Jacobs UEA Cycling Club Finished 4th 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 4th
3.  David Hebblethwaite Orwell Velo Finished 4th 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Daniel Hall Colchester Rovers CC Finished 4th 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Atticus Pawson UEA Cycling Club Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Samuel Kitto Newmarket Cycling &Triathlon C... Finished 4th 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Jasper Raistrick UEA Cycling Club Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Oliver Clark Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
9.  James Shaw CC London Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
10.  Robert Boyle Newmarket Cycling &Triathlon C... Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Joe Turner UEA Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Dan Murphy Finished 4th 0

12.  Dan Murphy -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Josh Arksey Newmarket Cycling &Triathlon C... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
14.  Martin Brown West Suffolk Wheelers Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
15.  George Rudland Orwell Velo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
16.  Alex Purcell CC Sudbury Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
17.  Jack Sutton Schils - Doltcini Racing Team Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
18.  William Burton Cambridge CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
19.  Lewis Bird Gt Yarmouth CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
20.  James Evans Finished 0

20.  James Evans -

Points: 0 | Status: Finished
21.  Derek Gallacher Newmarket Cycling &Triathlon C... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
22.  Dan Upton Finished 0

22.  Dan Upton -

Points: 0 | Status: Finished
23.  Myles Higby Kings Lynn MTB Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
24.  Connor Holland Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
25.  Jason Fowler West Suffolk Wheelers Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
26.  Dean Death Finished 0

26.  Dean Death -

Points: 0 | Status: Finished
27.  Stephen Brook West Suffolk Wheelers Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
28.  Andrew Bigg TEAM TYPE ONE STYLE Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
29.  Jay Farrar Gt Yarmouth CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
30.  Mark Sinnett Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
31.  Cameron Hall Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
--- Tom Moore Velo Club Baracchi Did not start N/A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: N/A
--- Robert Speers Cambridge CC Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Mujtaba Taimur VC Londres Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Isaac Barral Team Milton Keynes Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  James Clarke Colchester Rovers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Benjie Williams Hitchin Nomads CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Ashton Moore Velo Club Baracchi Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Elizabeth Whall Colchester Rovers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Liberty Missenden Finished 0

2.  Liberty Missenden -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Jennifer Clarke Tuxford Clarion CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

2/3/4 Women

Position Name Club name Rider status Category Points
2/3/4 Women - Results
1.  Georgia Lancaster Brother UK - On Form Finished 2nd 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Mia Rutterford Tofauti Everyone Active Finished 3rd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Rebekah Nash Jadan Vive le Velo Glasdon Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Mathilde Pauls Wolfox x Pedal Mafia RT Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Rebecca Hair Wolfox x Pedal Mafia RT Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Laura Davies Jadan Vive le Velo Glasdon Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Isabella Johnson Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Harriet Evans Brother UK - On Form Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Nicola Soden Tactic UK WRT Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Nicola Powell Stowmarket & District CC Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Lindsay Clarke Fenland Clarion CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Jennifer Andrews Cycle Club Ashwell (CCA) Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Charlotte Head London Academy Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
14.  Alice Butcher Wolfox x Pedal Mafia RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Karolina Chudzikiewicz Jadan Vive le Velo Glasdon Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Rachel Dunn Verulam - reallymoving.com Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Laura Prime West Suffolk Wheelers Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
18.  Amy Marks Team LDN Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
19.  Megan Free West Suffolk Wheelers Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
20.  Melanie Hathaway Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
21.  Amy Cook Wobble Cycle Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
22.  Alice Connor Velociposse Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
--- Sabrina Crothall St Ives CC Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th
--- Marion Denby West Suffolk Wheelers Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th
--- Louise Wren Athlon CC Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd

Master 50+ Men

Position Name Club name Rider status Category Points
Master 50+ Men - Results
1.  Barry McDonald Tactic Sport UK Race Team Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Leigh Matthews Ride Revolution Coaching Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Mike Smith Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Richard Norris Haste cc Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Steve Dunn Verulam - reallymoving.com Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Wayne Crombie East London Velo Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Andrew Lowe Club Corley Cycles RC Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Noah Faiers Cinnamon Cafe-SaddleDrunk RT Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Martin Lawless Cycle Club Ashwell (CCA) Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Paul Butler PB Cycle Coaching Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Andy Bathe Newmarket Cycling &Triathlon C... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Tim Preece Albarosa Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Adrian Hoyle Royal Air Force CA Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Malcolm Macfarlane West Suffolk Wheelers Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
15.  Stuart Howard PB Cycle Coaching Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
16.  Steven Clarke Fenland Clarion CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Anthony Preece Mildenhall CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
--- Ivan Carr Velouse Flyers Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Kevin Hickman API-Angliasport Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Kevin Knox ViCiOUS VELO Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Trevor Ormes Rapha Cycling Club Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  George Collins Schils - Doltcini Racing Team Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
2.  Arthur Steer Cycling Club Hackney Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
3.  Harvey Woodroffe Ely & District CC Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
4.  Daniel Elliott Welwyn Wheelers CC Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
5.  Monty Melville Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
6.  Henry Jago Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
7.  Alex MacInnes Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
8.  Ciaran Ho Hadleigh Cycling Club Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
9.  Montgomery Clarke Tuxford Clarion CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
10.  Elijah Storti Welwyn Wheelers CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
--- Freddie Farr Matlock CC Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Peggy Knox ViCiOUS VELO Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Esmee Bone Welwyn Wheelers CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Cecilia Linden Team Milton Keynes Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Lois Rogerson Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
--- Abbey Thompson Stonham Barns Park – SYRT Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Thomas Lewis Ely & District CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Oskar Everett Orwell Velo Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  William Horspool Wisbech Whls CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Thomas Fincham Cambridge Junior Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Samuel Brook West Suffolk Wheelers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
--- Henry Hobbs Welwyn Wheelers CC Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Toby Tombs Lee Valley Youth Cycling Club Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Edith Smith Stonham Barns Park – SYRT Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A

2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
2/3/4 - Results
1.  Callum Laborde Wheelbase CabTech Castelli Finished 2nd 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Matthew Wilson Ride Revolution Coaching Finished 2nd 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Thomas Timberlake TRASH MILE Finished 2nd 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Edward Calow Royal Air Force CA Finished 2nd 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Kieran Jarvis Brother UK - On Form Finished 2nd 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Mark Barningham ViCiOUS VELO Finished 2nd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Stephen Clark Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Aaron Freeman Richardsons Trek DAS Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Craig Rogers Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Lyle Simpson Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Ethan Storti Lee Valley Youth Cycling Club Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Chris Bartlett Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Matthew Holland DAP Cycling Club Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Alan Jay Brazier Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  George Hunt UEA Cycling Club Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Mark McGrady Verulam - reallymoving.com Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Ryan Klein Schils - Doltcini Racing Team Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
18.  Sebastian Anderson Lee Valley Youth Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
19.  Max Avery Colchester Rovers CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
20.  Andrew Braithwaite West Suffolk Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
21.  Stephen Messenger East London Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
22.  Jack Sutton Stonham Barns Park – SYRT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
23.  Peter Fuller Schils - Doltcini Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
25.  Kristian Mitchell Stowmarket & District CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
26.  Cameron Hurst Schils - Doltcini Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
27.  Harley Gregory West Suffolk Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
--- Ross Fawcett Orwell Velo Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- Liam Flannery Team PB Performance Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- Chris King Lee Valley Youth Cycling Club Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Samuel Leslie Lee Valley Youth Cycling Club Did not start N/A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: N/A
--- Iain McNaught CC London Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- Callum Riley Richardsons Trek DAS Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- Benedict Thompson Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd

About the Event

Info for Riders

Online entry only. No entry on the day.

The circuit is approx 890 metres on closed roads around a village centre.

The event will have electronic timing via MyLaps chips. Transponders will be supplied as part of the entry fee. This simplifies everything for us.

The Races

4th Cat only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 01/05/23 12:00 Regional C+ Band 5 4th 40 mins
Entry: On Day: (£30.00)
Mon 01/05/23 – 12:00
Regional C+, Band 5 | 4th
40 mins
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 01/05/23 12:55 Youth Only None C 20 mins
Entry:
Mon 01/05/23 – 12:55
Youth Only, None | C
20 mins
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 01/05/23 12:55 Youth Only None C 20 mins
Entry:
Mon 01/05/23 – 12:55
Youth Only, None | C
20 mins
2/3/4 Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 01/05/23 13:30 Regional A Band 4 --- 40 mins
Entry: On Day: (£30.00)
Mon 01/05/23 – 13:30
Regional A, Band 4
40 mins
Master 50+ Men Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 01/05/23 13:30 Regional Masters C+ Band 5 2nd, 3rd, 4th 40 mins
Entry: On Day: (£30.00)
Mon 01/05/23 – 13:30
Regional Masters C+, Band 5 | 2nd, 3rd, 4th
40 mins
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 01/05/23 14:25 Youth Only Band 5 B 30 mins
Entry:
Mon 01/05/23 – 14:25
Youth Only, Band 5 | B
30 mins
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 01/05/23 14:25 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) B 25 mins
Entry:
Mon 01/05/23 – 14:25
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants) | B
25 mins
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 01/05/23 15:05 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) A 40 mins
Entry:
Mon 01/05/23 – 15:05
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants) | A
40 mins
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 01/05/23 15:05 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) A 40 mins
Entry:
Mon 01/05/23 – 15:05
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants) | A
40 mins
2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 01/05/23 15:50 Regional A Band 3 2nd, 3rd, 4th, ... 45 mins
Entry: On Day: (£30.00)
Mon 01/05/23 – 15:50
Regional A, Band 3 | 2nd, 3rd, 4th, ...
45 mins

Event Summary

Event Overview

Welcome to the West Suffolk Wheelers Ixworth Cycle Races 2023.

West Suffolk Wheelers and Triathlon Club are promoting a six race criterium programme in the picturesque village of Ixworth on the May bank holiday weekend. Ixworth is located 5 miles North of Bury St Edmunds on the A143. The course is on a closed road circuit which makes for fast, exciting, close racing, offering spectators the opportunity to see close up many of the UK’s finest riders battle it out for the top honours.

East Anglia’s premier day of circuit races are aimed at riders of all ages and abilities.  Held on Bank Holiday Monday, 1st May, it has consistently produced fast exciting racing, with close finishes which often need a photo to decide the places.

The course, a demanding circuit of about 900m centred in the village of Ixworth is good test of rider abilities. Race winners will need to have good speed, backed up by excellent bike handling skills and the desire to be the first over the line. 
This is very evident in the youth races, which often produces the most competitive racing and the most enthusiastic crowd of spectators and Mums & Dads.

Event Details

Event URN:

518797

Start Date:

Mon, 1st May 2023

Event Type:

Town Centre Crit (Competitive)

Venue:

Ixworth Village Hall, High Street, Ixworth, Bury St Edmunds, IP31 2HH

View map

Series:

Eastern Region Youth Circuit Series 2022

Entry close date

Sun, 23rd Apr 2023

Results

Confirmed Results

4th Cat only

Position Name Club name Rider status Category Points
4th Cat only - Results
1.  Edward Howard UEA Cycling Club Finished 4th 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 4th
2.  David Jacobs UEA Cycling Club Finished 4th 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 4th
3.  David Hebblethwaite Orwell Velo Finished 4th 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Daniel Hall Colchester Rovers CC Finished 4th 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Atticus Pawson UEA Cycling Club Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Samuel Kitto Newmarket Cycling &Triathlon C... Finished 4th 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Jasper Raistrick UEA Cycling Club Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Oliver Clark Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
9.  James Shaw CC London Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
10.  Robert Boyle Newmarket Cycling &Triathlon C... Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Joe Turner UEA Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Dan Murphy Finished 4th 0

12.  Dan Murphy -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Josh Arksey Newmarket Cycling &Triathlon C... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
14.  Martin Brown West Suffolk Wheelers Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
15.  George Rudland Orwell Velo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
16.  Alex Purcell CC Sudbury Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
17.  Jack Sutton Schils - Doltcini Racing Team Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
18.  William Burton Cambridge CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
19.  Lewis Bird Gt Yarmouth CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
20.  James Evans Finished 0

20.  James Evans -

Points: 0 | Status: Finished
21.  Derek Gallacher Newmarket Cycling &Triathlon C... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
22.  Dan Upton Finished 0

22.  Dan Upton -

Points: 0 | Status: Finished
23.  Myles Higby Kings Lynn MTB Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
24.  Connor Holland Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
25.  Jason Fowler West Suffolk Wheelers Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
26.  Dean Death Finished 0

26.  Dean Death -

Points: 0 | Status: Finished
27.  Stephen Brook West Suffolk Wheelers Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
28.  Andrew Bigg TEAM TYPE ONE STYLE Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
29.  Jay Farrar Gt Yarmouth CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
30.  Mark Sinnett Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
31.  Cameron Hall Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
--- Tom Moore Velo Club Baracchi Did not start N/A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: N/A
--- Robert Speers Cambridge CC Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Mujtaba Taimur VC Londres Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Isaac Barral Team Milton Keynes Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  James Clarke Colchester Rovers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Benjie Williams Hitchin Nomads CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Ashton Moore Velo Club Baracchi Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Elizabeth Whall Colchester Rovers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Liberty Missenden Finished 0

2.  Liberty Missenden -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Jennifer Clarke Tuxford Clarion CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

2/3/4 Women

Position Name Club name Rider status Category Points
2/3/4 Women - Results
1.  Georgia Lancaster Brother UK - On Form Finished 2nd 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Mia Rutterford Tofauti Everyone Active Finished 3rd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Rebekah Nash Jadan Vive le Velo Glasdon Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Mathilde Pauls Wolfox x Pedal Mafia RT Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Rebecca Hair Wolfox x Pedal Mafia RT Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Laura Davies Jadan Vive le Velo Glasdon Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Isabella Johnson Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Harriet Evans Brother UK - On Form Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Nicola Soden Tactic UK WRT Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Nicola Powell Stowmarket & District CC Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Lindsay Clarke Fenland Clarion CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Jennifer Andrews Cycle Club Ashwell (CCA) Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Charlotte Head London Academy Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
14.  Alice Butcher Wolfox x Pedal Mafia RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Karolina Chudzikiewicz Jadan Vive le Velo Glasdon Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Rachel Dunn Verulam - reallymoving.com Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Laura Prime West Suffolk Wheelers Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
18.  Amy Marks Team LDN Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
19.  Megan Free West Suffolk Wheelers Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
20.  Melanie Hathaway Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
21.  Amy Cook Wobble Cycle Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
22.  Alice Connor Velociposse Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
--- Sabrina Crothall St Ives CC Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th
--- Marion Denby West Suffolk Wheelers Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th
--- Louise Wren Athlon CC Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd

Master 50+ Men

Position Name Club name Rider status Category Points
Master 50+ Men - Results
1.  Barry McDonald Tactic Sport UK Race Team Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Leigh Matthews Ride Revolution Coaching Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Mike Smith Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Richard Norris Haste cc Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Steve Dunn Verulam - reallymoving.com Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Wayne Crombie East London Velo Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Andrew Lowe Club Corley Cycles RC Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Noah Faiers Cinnamon Cafe-SaddleDrunk RT Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Martin Lawless Cycle Club Ashwell (CCA) Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Paul Butler PB Cycle Coaching Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Andy Bathe Newmarket Cycling &Triathlon C... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Tim Preece Albarosa Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Adrian Hoyle Royal Air Force CA Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Malcolm Macfarlane West Suffolk Wheelers Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
15.  Stuart Howard PB Cycle Coaching Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
16.  Steven Clarke Fenland Clarion CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Anthony Preece Mildenhall CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
--- Ivan Carr Velouse Flyers Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Kevin Hickman API-Angliasport Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Kevin Knox ViCiOUS VELO Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Trevor Ormes Rapha Cycling Club Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  George Collins Schils - Doltcini Racing Team Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
2.  Arthur Steer Cycling Club Hackney Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
3.  Harvey Woodroffe Ely & District CC Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
4.  Daniel Elliott Welwyn Wheelers CC Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
5.  Monty Melville Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
6.  Henry Jago Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
7.  Alex MacInnes Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
8.  Ciaran Ho Hadleigh Cycling Club Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
9.  Montgomery Clarke Tuxford Clarion CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
10.  Elijah Storti Welwyn Wheelers CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
--- Freddie Farr Matlock CC Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Peggy Knox ViCiOUS VELO Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Esmee Bone Welwyn Wheelers CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Cecilia Linden Team Milton Keynes Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Lois Rogerson Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
--- Abbey Thompson Stonham Barns Park – SYRT Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Thomas Lewis Ely & District CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Oskar Everett Orwell Velo Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  William Horspool Wisbech Whls CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Thomas Fincham Cambridge Junior Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Samuel Brook West Suffolk Wheelers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
--- Henry Hobbs Welwyn Wheelers CC Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Toby Tombs Lee Valley Youth Cycling Club Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Edith Smith Stonham Barns Park – SYRT Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A

2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
2/3/4 - Results
1.  Callum Laborde Wheelbase CabTech Castelli Finished 2nd 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Matthew Wilson Ride Revolution Coaching Finished 2nd 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Thomas Timberlake TRASH MILE Finished 2nd 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Edward Calow Royal Air Force CA Finished 2nd 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Kieran Jarvis Brother UK - On Form Finished 2nd 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Mark Barningham ViCiOUS VELO Finished 2nd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Stephen Clark Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Aaron Freeman Richardsons Trek DAS Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Craig Rogers Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Lyle Simpson Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Ethan Storti Lee Valley Youth Cycling Club Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Chris Bartlett Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Matthew Holland DAP Cycling Club Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Alan Jay Brazier Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  George Hunt UEA Cycling Club Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Mark McGrady Verulam - reallymoving.com Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Ryan Klein Schils - Doltcini Racing Team Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
18.  Sebastian Anderson Lee Valley Youth Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
19.  Max Avery Colchester Rovers CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
20.  Andrew Braithwaite West Suffolk Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
21.  Stephen Messenger East London Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
22.  Jack Sutton Stonham Barns Park – SYRT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
23.  Peter Fuller Schils - Doltcini Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
25.  Kristian Mitchell Stowmarket & District CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
26.  Cameron Hurst Schils - Doltcini Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
27.  Harley Gregory West Suffolk Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
--- Ross Fawcett Orwell Velo Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- Liam Flannery Team PB Performance Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- Chris King Lee Valley Youth Cycling Club Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Samuel Leslie Lee Valley Youth Cycling Club Did not start N/A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: N/A
--- Iain McNaught CC London Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- Callum Riley Richardsons Trek DAS Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- Benedict Thompson Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd

About the Event

Info for Riders

Online entry only. No entry on the day.

The circuit is approx 890 metres on closed roads around a village centre.

The event will have electronic timing via MyLaps chips. Transponders will be supplied as part of the entry fee. This simplifies everything for us.

The Races

4th Cat only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 01/05/23 12:00 Regional C+ Band 5 4th 40 mins
Entry: On Day: (£30.00)
Mon 01/05/23 – 12:00
Regional C+, Band 5 | 4th
40 mins
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 01/05/23 12:55 Youth Only None C 20 mins
Entry:
Mon 01/05/23 – 12:55
Youth Only, None | C
20 mins
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 01/05/23 12:55 Youth Only None C 20 mins
Entry:
Mon 01/05/23 – 12:55
Youth Only, None | C
20 mins
2/3/4 Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 01/05/23 13:30 Regional A Band 4 --- 40 mins
Entry: On Day: (£30.00)
Mon 01/05/23 – 13:30
Regional A, Band 4
40 mins
Master 50+ Men Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 01/05/23 13:30 Regional Masters C+ Band 5 2nd, 3rd, 4th 40 mins
Entry: On Day: (£30.00)
Mon 01/05/23 – 13:30
Regional Masters C+, Band 5 | 2nd, 3rd, 4th
40 mins
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 01/05/23 14:25 Youth Only Band 5 B 30 mins
Entry:
Mon 01/05/23 – 14:25
Youth Only, Band 5 | B
30 mins
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 01/05/23 14:25 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) B 25 mins
Entry:
Mon 01/05/23 – 14:25
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants) | B
25 mins
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 01/05/23 15:05 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) A 40 mins
Entry:
Mon 01/05/23 – 15:05
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants) | A
40 mins
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 01/05/23 15:05 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) A 40 mins
Entry:
Mon 01/05/23 – 15:05
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants) | A
40 mins
2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 01/05/23 15:50 Regional A Band 3 2nd, 3rd, 4th, ... 45 mins
Entry: On Day: (£30.00)
Mon 01/05/23 – 15:50
Regional A, Band 3 | 2nd, 3rd, 4th, ...
45 mins

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk