British Cycling Cyclo-Cross National Trophy Series 2022/23 Round 2

Cyclo-Cross , Falkirk – Saturday, 22 Oct 2022

Event Summary

Event Overview

Entries close on the 11/10/22 @23:55

Event Details

Event URN:

512813

Start Date:

Sat, 22nd Oct 2022

Finish date:

Sun, 23rd Oct 2022

Event Type:

Cyclo-Cross (Competitive)

Venue:

Callendar Park, Falkirk, FK1 1YR

View map

Series:

British Cycling Cyclo-Cross National Trophy Series

Results

Confirmed Results

Under 14 Girls Trophy

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Under 14 Girls Trophy - Results
1.  Melanie Rowe Deeside Thistle CC Finished Youth U14 00:33:03:300 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:33:03:300
2.  Olivia Poole Deeside Thistle CC Finished Youth U14 00:33:56:100 68
Points: 68 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:33:56:100
3.  Rose Lewis Halesowen A & CC Finished Youth U14 00:34:59:300 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:34:59:300
4.  Charlotte Lissaman Newark Castle CC Finished Youth U14 00:36:37:900 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:36:37:900
5.  Isla Pattinson Solent Pirates Finished Youth U14 00:37:01:100 46
Points: 46 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:37:01:100
6.  Isabel Beale Welwyn Wheelers CC Finished Youth U14 00:37:51:500 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:37:51:500
7.  Aoife Craig Finished Youth U14 00:38:34:500 0

7.  Aoife Craig -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:38:34:500
8.  Emer Heverin Finished 00:38:48:200 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:38:48:200
9.  Katie Colling ESV Manchester Finished Youth U14 00:39:20:100 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:39:20:100
10.  Katie Allsop ROTOR Race Team Finished Youth U14 00:39:37:500 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:39:37:500
11.  Katie Lawson Secret-Training.cc Finished Youth U14 00:39:42:200 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:39:42:200
12.  Zara Main Deeside Thistle CC Finished Youth U14 00:40:36:200 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:40:36:200
13.  Izabel Young Shibden Cycling Club Finished Youth U14 00:42:05:600 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:42:05:600
14.  Heidi Roscoe Cheltenham Town Wheelers Finished Youth U14 00:42:32:900 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:42:32:900
15.  Mairi Dowens West Lothian Clarion CC Finished Youth U14 00:44:32:200 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:44:32:200
16.  Emma Hall Pentland Racers Finished Youth U14 --- 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Youth U14
17.  Isabelle Goodwin Louth Cycle Centre RT Finished Youth U14 --- 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Youth U14
18.  Lily Speak Clifton CC Finished Youth U14 --- 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Youth U14
19.  Ava Luce Forres CC Finished Youth U14 --- 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Youth U14
20.  Emma Campbell Deeside Thistle CC Finished Youth U14 --- 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Youth U14
21.  Jaime Downing Wolverhampton Wheelers Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
22.  Millie Boothman East Kilbride Road Club Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
23.  Freyja Shackley Cumbernauld Centurions BMX Clu... Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
--- Izzy Barbour SteppingStanes Youth Cycling C... Did not finish Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Youth U14
--- Isabelle Gaffney Did not finish Youth U14 --- 0

Isabelle Gaffney -

Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Youth U14
--- Olivia Smallshaw Secret-Training.cc Did not finish Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Youth U14

Under 14 Boys Trophy

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Under 14 Boys Trophy - Results
1.  Noah White Mid Shropshire Wheelers Finished Youth U14 00:30:40:400 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:30:40:400
2.  Xander Graham Jukebox Cycling Team Finished Youth U14 00:30:53:000 68
Points: 68 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:30:53:000
3.  Daniel Davies Maindy Flyers CC Finished Youth U14 00:31:37:100 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:31:37:100
4.  Gus Lawson Pentland Racers Finished Youth U14 00:32:15:100 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:32:15:100
5.  George Hughes Shibden Cycling Club Finished Youth U14 00:32:42:000 46
Points: 46 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:32:42:000
6.  Noah Smith GKR Racing Finished Youth U14 00:32:43:500 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:32:43:500
7.  Zach Buchan Pentland Racers Finished Youth U14 00:32:53:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:32:53:000
8.  Luke Trafford Shibden Cycling Club Finished Youth U14 00:33:24:300 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:33:24:300
9.  Charlie Albone Shibden Cycling Club Finished Youth U14 00:33:37:500 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:33:37:500
10.  Rian McCrystal Finished Youth U14 00:33:50:800 0

10.  Rian McCrystal -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:33:50:800
11.  Freddie Winkley Shibden Cycling Club Finished Youth U14 00:34:10:300 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:34:10:300
12.  Jake Bird Beeston Cycling Club Finished Youth U14 00:34:14:100 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:34:14:100
13.  Cormac Denwood Harrogate Nova CC Finished Youth U14 00:34:31:400 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:34:31:400
14.  Joel Gibbon Hetton Hawks Cycling Club Finished Youth U14 00:34:37:000 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:34:37:000
15.  Alarik Knox Verulam - reallymoving.com Finished Youth U14 00:34:39:800 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:34:39:800
16.  Harrison Hendy Team HUP Finished Youth U14 00:34:40:400 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:34:40:400
17.  Oscar Shaw Beeston Cycling Club Finished Youth U14 00:34:44:000 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:34:44:000
18.  Joe Carpenter C and N Cycles RT Finished Youth U14 00:34:44:700 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:34:44:700
19.  Rhuairdh Fulton West Lothian Clarion CC Finished Youth U14 00:34:55:300 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:34:55:300
20.  Josh Buchan Pentland Racers Finished Youth U14 00:35:05:100 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:35:05:100
21.  Alfie Steed Sherwood Pines Cycles Forme Finished Youth U14 00:35:28:400 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:35:28:400
22.  Leon Parker ROTOR Race Team Finished Youth U14 00:35:35:300 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:35:35:300
23.  Josh McClune Finished Youth U14 00:35:36:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:35:36:000
24.  Benjamin Whitehouse Wolverhampton Wheelers Finished Youth U14 00:35:53:700 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:35:53:700
25.  James Calvert Clifton CC Finished Youth U14 00:35:58:500 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:35:58:500
26.  Oliver Swinburn Velo Club Lincoln Finished Youth U14 00:36:18:700 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:36:18:700
27.  Joseph Wooliscroft Clancy Briggs Cycling Academy Finished Youth U14 00:36:31:200 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:36:31:200
28.  Alex Box NSP Cycling Team Finished Youth U14 00:36:37:300 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:36:37:300
29.  Innes Long Deeside Thistle CC Finished Youth U14 00:36:51:900 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:36:51:900
30.  Lewis Anderson Manilla Cycling Finished Youth U14 00:36:56:800 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:36:56:800
31.  Matthew Mather Derwentside CC Finished Youth U14 00:36:58:200 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:36:58:200
32.  Oliver Glass Hetton Hawks Cycling Club Finished Youth U14 00:37:02:700 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:37:02:700
33.  Bayley Woodger Mid Devon CC Finished Youth U14 00:37:58:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:37:58:000
34.  Shane O'Brien Finished Youth U14 00:37:59:700 0

34.  Shane O'Brien -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:37:59:700
35.  Joseph Brown Derwentside CC Finished Youth U14 00:38:25:200 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:38:25:200
36.  Joel Gillan Finished Youth U14 00:38:50:700 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:38:50:700
37.  Billy Ladle Kirklees Cycling Academy Finished Youth U14 00:39:05:600 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:39:05:600
38.  Reuben McLardie Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished Youth U14 00:39:18:800 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:39:18:800
39.  Cameron Reeves Abergavenny Road Club Finished Youth U14 00:39:23:400 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:39:23:400
40.  Louis Inman Ashfield RC Finished Youth U14 00:39:45:100 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:39:45:100
41.  Matthew Sanderson VC Azzurri Finished Youth U14 00:39:55:300 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:39:55:300
42.  Theo Wan Fenland Clarion CC Finished Youth U14 00:40:06:300 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:40:06:300
43.  Sebastian Blackburn Deeside Thistle CC Finished Youth U14 00:40:13:500 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:40:13:500
44.  Lewis McAusland Falkirk Junior Bike Club Finished Youth U14 00:40:34:300 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:40:34:300
45.  Casey Jackson Shibden Cycling Club Finished Youth U14 00:41:56:300 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:41:56:300
46.  Darragh Murphy Finished Youth U14 00:42:20:000 0

46.  Darragh Murphy -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:42:20:000
47.  Joshua Page Dyffryn Conwy Finished Youth U14 00:42:37:300 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:42:37:300
48.  William Coles Velo Myrddin CC powered by Y B... Finished Youth U14 00:42:37:900 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:42:37:900
49.  Wilfred Pugh Allen Valley Velo Finished Youth U14 00:43:07:900 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:43:07:900
50.  Finn Crowther Team Andrew Allan Architecture Finished Youth U14 00:43:34:900 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:43:34:900
51.  Ben Bramford-Hale Newport Shropshire CC Finished Youth U14 00:43:41:900 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:43:41:900
52.  Matt Baker Hetton Hawks Cycling Club Finished Youth U14 00:44:26:300 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:44:26:300
53.  Arran Drackford Falkirk Junior Bike Club Finished Youth U14 00:44:55:300 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:44:55:300
54.  Micah Myles Edinburgh RC Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
55.  Oliver Paterson West Lothian Clarion CC Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
56.  Andrew Levinson Edinburgh RC Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
--- Johnny Darling West Lothian Clarion CC Did not start Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Youth U14
--- Jake Jardine Falkirk Junior Bike Club Did not finish Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Youth U14
--- Frederic Moorhouse-Smith Shibden Cycling Club Did not start Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Youth U14
--- Felix Oliver Sheffield Youth Cycling Club Did not start Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Youth U14
--- Finlay Storrie Team HUP Did not start Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Youth U14

Under 16 Girls Trophy

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Under 16 Girls Trophy - Results
1.  Madeline Moorhouse Smith Shibden Cycling Club Finished Youth U16 00:31:36:800 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:31:36:800
2.  Arabella Blackburn Deeside Thistle CC Finished Youth U16 00:31:57:500 68
Points: 68 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:31:57:500
3.  Zoe Roche WXC World Racing Finished Youth U16 00:32:56:300 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:32:56:300
4.  Ellie Mitchinson Welwyn Wheelers CC Finished Youth U16 00:34:02:400 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:34:02:400
5.  Tulsi Bakrania WXC World Racing Finished Youth U16 00:34:28:100 46
Points: 46 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:34:28:100
6.  Zoe Parker Solihull CC Finished Youth U16 00:34:41:500 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:34:41:500
7.  Ella Tandy Solihull CC Finished Youth U16 00:34:46:400 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:34:46:400
8.  Daisy Wilkinson Edinburgh RC Finished Youth U16 00:35:07:200 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:35:07:200
9.  Lara Dix Dartmoor Velo Finished Youth U16 00:35:09:900 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:35:09:900
10.  Greta Lawless Finished 00:35:34:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:35:34:000
11.  Charlotte Smith Solent Pirates Finished Youth U16 00:35:34:500 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:35:34:500
12.  Phoebe Taylor Shibden Cycling Club Finished Youth U16 00:35:51:600 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:35:51:600
13.  Megan Cherry Origin Race Team Finished Youth U16 00:36:03:300 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:36:03:300
14.  Faye Williams North Cheshire Clarion Finished Youth U16 00:36:07:300 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:36:07:300
15.  Megan Lloyd Harry Middleton Cycling Club Finished Youth U16 00:36:09:600 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:36:09:600
16.  Hope Thomson Deeside Thistle CC Finished Youth U16 00:36:33:400 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:36:33:400
17.  Georgia Mahoney Magspeed Racing Finished Youth U16 00:36:44:000 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:36:44:000
18.  Thea Aitken Deeside Thistle CC Finished Youth U16 00:36:55:600 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:36:55:600
19.  Grace Ward Mid Devon CC Finished Youth U16 00:37:49:200 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:37:49:200
20.  Rianna Mahoney Woolwich CC Finished Youth U16 00:38:31:200 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:38:31:200
21.  Evie Strachan RR23 - runandride.co.uk Finished Youth U16 00:38:32:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:38:32:000
22.  Elsie Haygarth Wheelbase CabTech Castelli Finished Youth U16 00:38:48:700 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:38:48:700
23.  Niamh Waters Edinburgh RC Finished Youth U16 00:38:59:900 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:38:59:900
24.  Harriet Greensill Chase Racing Finished Youth U16 00:39:11:100 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:39:11:100
25.  Rebecca Mayes Cleveland Wheelers CC Finished Youth U16 00:41:56:300 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:41:56:300
26.  Aoibhinn Sharkey Finished Youth U16 00:42:15:300 0

26.  Aoibhinn Sharkey -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:42:15:300
27.  Ayesha Vose ESV Manchester Finished Youth U16 00:42:19:400 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:42:19:400
28.  Cara Suckling Finished Youth U16 00:42:46:800 0

28.  Cara Suckling -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:42:46:800
29.  Aisha Gannon Finished Youth U16 00:42:53:800 0

29.  Aisha Gannon -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:42:53:800
30.  Bethany Goodwin Louth Cycle Centre RT Finished Youth U16 00:43:09:800 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:43:09:800
31.  Mya Doocey Finished 00:43:49:500 0

31.  Mya Doocey -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:43:49:500
32.  Freya Mowbray Edinburgh RC Finished Youth U16 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16
33.  Lola Arnold WXC World Racing Finished Youth U16 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16
34.  Ilana Lord VC Deal Finished Youth U16 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16
35.  Eva Murphy Deeside Thistle CC Finished Youth U16 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16
36.  Iona Simcock Finished Youth U16 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16
37.  Esme Pugh Allen Valley Velo Finished Youth U16 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16
38.  Harriet Hendry Deeside Thistle CC Finished Youth U16 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16
39.  Holly McCaffrey Finished Youth U16 --- 0

39.  Holly McCaffrey -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16
40.  Abigail Chaplin Carnegie Cyclones Finished Youth U16 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16
--- Erin Boothman East Kilbride Road Club Did not start Youth U16 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Youth U16
--- Sarah Darling West Lothian Clarion CC Did not finish Youth U16 --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Youth U16
--- Sarah Gaffney Did not start Youth U16 --- 0

Sarah Gaffney -

Points: 0 | Status: Did not start | Category: Youth U16
--- Freya Gibson Peebles CC Did not start Youth U16 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Youth U16
--- Gabby Scott Shibden Cycling Club Did not start Youth U16 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Youth U16

Under 16 Boys Trophy

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Under 16 Boys Trophy - Results
1.  Innes McDonald Edinburgh RC Finished Youth U16 00:28:37:100 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:28:37:100
2.  Peter Carpenter C and N Cycles RT Finished N/A 00:29:04:400 68
Points: 68 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:29:04:400
3.  Noah Ellison Shibden Cycling Club Finished Youth U16 00:29:10:200 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:29:10:200
4.  Alex Hart Mid Shropshire Wheelers Finished Youth U16 00:29:12:000 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:29:12:000
5.  Oscar Amey GKR Racing Finished Youth U16 00:29:24:200 46
Points: 46 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:29:24:200
6.  Mak Larkin ROTOR Race Team Finished Youth U16 00:29:49:200 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:29:49:200
7.  Mackenzie Riley Shibden Cycling Club Finished Youth U16 00:29:50:500 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:29:50:500
8.  Leon Atkins Ribble - Verge Sport Finished Youth U16 00:29:53:600 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:29:53:600
9.  Declan Oldham Hope Tech Factory Racing Finished Youth U16 00:29:54:100 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:29:54:100
10.  Jamie Stewart Shibden Cycling Club Finished Youth U16 00:30:32:200 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:30:32:200
11.  Luca Bednarek Kirklees Cycling Academy Finished Youth U16 00:30:35:600 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:30:35:600
12.  Conor Murphy Finished Youth U16 00:30:36:000 0

12.  Conor Murphy -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:30:36:000
13.  Matthew Bell Kirklees Cycling Academy Finished Youth U16 00:30:42:400 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:30:42:400
14.  Cian Evans Evolution Racing Academy Finished Youth U16 00:30:59:200 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:30:59:200
15.  Curtis McKee Finished Youth U16 00:31:02:000 0

15.  Curtis McKee -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:31:02:000
16.  Evander Wishart Fenland Clarion CC Finished Youth U16 00:31:10:100 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:31:10:100
17.  Dillon Air Ilkeston Cycle Club Finished Youth U16 00:31:10:900 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:31:10:900
18.  Freddie Dixon Hope Tech Factory Racing Finished Youth U16 00:31:42:000 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:31:42:000
19.  Oliver Barker Shibden Cycling Club Finished Youth U16 00:31:51:800 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:31:51:800
20.  Theo Sandell Southborough & District Whls Finished Youth U16 00:31:54:300 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:31:54:300
21.  Seth Jackson Kirklees Cycling Academy Finished Youth U16 00:31:54:600 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:31:54:600
22.  Luca Hill A403 Rogue Finished Youth U16 00:31:54:800 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:31:54:800
23.  Isaac Oliver Sheffield Youth Cycling Club Finished Youth U16 00:32:01:800 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:32:01:800
24.  Oliver Beale Welwyn Wheelers CC Finished Youth U16 00:32:01:800 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:32:01:800
25.  Jem Henderson Hetton Hawks Cycling Club Finished Youth U16 00:32:04:300 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:32:04:300
26.  Matthew Peace Otley CC Finished Youth U16 00:32:23:500 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:32:23:500
27.  Sam Budd Magspeed Racing Finished Youth U16 00:32:29:600 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:32:29:600
28.  Finley Wilkinson Shibden Cycling Club Finished Youth U16 00:32:31:100 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:32:31:100
29.  Dillon Preece RTD - J'sCycleShack Finished Youth U16 00:32:38:300 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:32:38:300
30.  Harry Knox Barnesbury CC Finished Youth U16 00:32:39:500 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:32:39:500
31.  Arthur Limb Matlock CC Finished Youth U16 00:32:51:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:32:51:000
32.  Samuel Brownsword Solihull CC Finished Youth U16 00:32:57:100 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:32:57:100
33.  Tomas McIntosh Peebles CC Finished Youth U16 00:33:00:300 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:33:00:300
34.  Jack Woods Finished Senior 00:33:09:000 0

34.  Jack Woods -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:33:09:000
35.  Lucas Elwell East Bradford Race Team Finished Youth U16 00:33:13:900 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:33:13:900
36.  Magnus Denwood Harrogate Nova CC Finished Youth U16 00:33:24:700 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:33:24:700
37.  David Gaffney Finished Youth U16 00:33:25:500 0

37.  David Gaffney -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:33:25:500
38.  Jody Mills East Bradford Race Team Finished Youth U16 00:33:28:500 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:33:28:500
39.  Daniel Thompson Cleveland Wheelers CC Finished Youth U16 00:33:45:600 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:33:45:600
40.  Charlie Hoyle Ashfield RC Finished Youth U16 00:33:49:300 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:33:49:300
41.  Jacob Steed Sherwood Pines Cycles Forme Finished Youth U16 00:33:51:600 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:33:51:600
42.  Cameron Annable Derwentside CC Finished Youth U16 00:33:54:400 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:33:54:400
43.  Benjamin Massey West Lothian Clarion CC Finished Youth U16 00:33:54:500 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:33:54:500
44.  Cillian Lewis Manilla Cycling Finished Youth U16 00:34:04:200 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:34:04:200
45.  Teddy Taylor Chase Racing Finished Youth U16 00:34:05:200 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:34:05:200
46.  Jamie Hall Pentland Racers Finished Youth U16 00:34:07:700 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:34:07:700
47.  Sam Ferry Peebles CC Finished Youth U16 00:34:23:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:34:23:000
48.  Samuel Stewart-Ball ESV Manchester Finished Youth U16 00:34:52:100 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:34:52:100
49.  Thomas Lewis Ely & District CC Finished Youth U16 00:34:57:700 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:34:57:700
50.  Samuel Greenwell Solihull CC Finished Youth U16 00:35:02:500 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:35:02:500
51.  Finn Davies Clee Cycles Finished Youth U16 00:35:09:300 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:35:09:300
52.  Fionn Killeen Finished Youth U16 00:35:23:400 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:35:23:400
53.  Callum McCaffrey Finished Youth U16 00:35:46:800 0

53.  Callum McCaffrey -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:35:46:800
54.  George Cranston Barnesbury CC Finished Youth U16 00:35:53:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:35:53:000
55.  Fraser Cummings Matlock CC Finished Youth U16 00:36:47:900 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:36:47:900
56.  Harry Speak Clifton CC Finished Youth U16 00:37:25:400 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:37:25:400
57.  Gregor Calvert West Lothian Clarion CC Finished Youth U16 00:37:26:300 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:37:26:300
58.  Ashley Watton Chase Racing Finished Youth U16 00:37:36:700 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:37:36:700
59.  Ewan Sexton West Lothian Clarion CC Finished Youth U16 00:38:08:800 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:38:08:800
60.  Milo Wood East Bradford CC Finished Youth U16 00:38:09:400 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:38:09:400
61.  Fraser Anderson Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished Youth U16 00:38:17:300 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:38:17:300
62.  Brodie Duncan West Lothian Clarion CC Finished Youth U16 00:38:37:100 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:38:37:100
63.  Elliott McKeegan Finished Youth U16 00:38:37:500 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:38:37:500
64.  Isaac March Derwentside CC Finished Youth U16 00:39:28:300 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:39:28:300
65.  Mason Bulfin Racing Metro 15 Finished Youth U16 00:40:49:200 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:40:49:200
66.  Oliver Bain Deeside Thistle CC Finished Youth U16 00:42:39:200 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:42:39:200
67.  Cailean Vorster West Lothian Clarion CC Finished Youth U16 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16
68.  Noah Roscoe Cheltenham Town Wheelers Finished Youth U16 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16
--- Zach Barbour SteppingStanes Youth Cycling C... Did not start Youth U16 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Youth U16
--- Ryan Daly Did not start Youth U16 --- 0

Ryan Daly -

Points: 0 | Status: Did not start | Category: Youth U16
--- Alasdair Easton Edinburgh RC Did not start Youth U16 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Youth U16
--- Cameron Henry Did not start Youth U16 --- 0

Cameron Henry -

Points: 0 | Status: Did not start | Category: Youth U16
--- Albie Jones North Cheshire Clarion Did not start Youth U16 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Youth U16
--- James Kiehlmann Royal Albert CC Did not start Youth U16 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Youth U16
--- Henry O'Brien Peebles CC Did not start Youth U16 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Youth U16

Junior Women's Trophy

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Junior Women's Trophy - Results
1.  Elizabeth McKinnon Montezuma's Race Team Finished Junior 00:42:29:300 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:42:29:300
2.  Alice Colling Shibden Cycling Club Finished Junior 00:42:43:100 68
Points: 68 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:42:43:100
3.  Emily Carrick-Anderson T-Mo Racing Finished Junior 00:43:24:600 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:43:24:600
4.  Daisy Taylor Royal Albert CC Finished Junior 00:43:53:900 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:43:53:900
5.  Hope Inglis Brother UK - On Form Finished Junior 00:44:08:400 46
Points: 46 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:44:08:400
6.  Kacey Eyeington Derwentside CC Finished Junior 00:44:26:600 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:44:26:600
7.  Matilda McKibben Shibden Cycling Club Finished Junior 00:44:38:700 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:44:38:700
8.  Aine Doherty Finished 00:44:45:700 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:44:45:700
9.  Florence Greenhalgh Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished N/A 00:45:10:000 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:45:10:000
10.  Freya Whiteside Shibden Cycling Club Finished Junior 00:45:28:100 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:45:28:100
11.  Rebecca Woodvine RR23 - runandride.co.uk Finished Junior 00:45:35:200 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:45:35:200
12.  Isabel Mayes JRC-INTERFLON Race Team (2023) Finished Junior 00:46:27:200 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:46:27:200
13.  Florence Lissaman Newark Castle CC Finished Junior 00:46:36:600 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:46:36:600
14.  Bethany-Ann Jackson WXC World Racing Finished Junior 00:47:09:800 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:47:09:800
15.  Evie Steed Sherwood Pines Cycles Forme Finished Junior 00:47:34:300 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:47:34:300
16.  Amy Mourne Shibden Cycling Club Finished Junior 00:48:07:900 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:48:07:900
17.  Harriette Taylor Chase Racing Finished Junior 00:48:18:200 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:48:18:200
18.  Hannah McClorey RFDA Finished Junior 00:48:30:500 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:48:30:500
19.  Amelia Cebak Team Milton Keynes Finished Junior 00:48:44:200 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:48:44:200
20.  Lucy Allsop ROTOR Race Team Finished Junior 00:48:53:900 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:48:53:900
21.  Phoebe Skinner Derwentside CC Finished Junior 00:48:54:800 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:48:54:800
22.  Greta Carey Pedalon.co.uk Finished Junior 00:49:12:900 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:49:12:900
23.  Heather Robinson Hetton Hawks Cycling Club Finished Junior 00:49:31:500 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:49:31:500
24.  Harriet Limb WXC World Racing Finished Junior 00:51:44:600 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:51:44:600
25.  Abigail Miller WXC World Racing Finished Junior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior
--- Libby Bell Ribble - Verge Sport Did not finish Junior --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Junior
--- Amelia Cleathero Racing Metro 15 Did not finish Junior --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Junior
--- Melissa Cooper Ignite Did not finish Junior --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Junior
--- Niamh Murphy Montezuma's Race Team Did not finish Junior --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Junior

Senior / U23s Women's Trophy

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Senior / U23s Women's Trophy - Results
1.  Millie Couzens Fenix-Deceuninck Finished Senior 00:51:57:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:51:57:000
2.  Alderney Baker Team Empella Finished Senior 00:52:32:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:52:32:000
3.  Ishbel Strathdee Finished Senior 00:52:44:000 70
Points: 70 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:52:44:000
4.  Lotta Mansfield Montezuma's Race Team Finished Senior 00:53:03:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:53:03:000
5.  Sophie Thackray DAS-Handsling Bikes Finished Senior 00:54:20:000 55
Points: 55 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:54:20:000
6.  Christina Wiejak Saint Piran WRT Finished Senior 00:54:53:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:54:53:000
7.  Elena Day Ignite Finished Senior 00:55:24:000 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:55:24:000
8.  Grace Inglis Muckle Cycle Club Finished Senior 00:55:51:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:55:51:000
9.  Madeline Cooper Montezuma's Race Team Finished Senior 00:57:10:000 35
Points: 35 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:57:10:000
10.  Amy Perryman Montezuma's Race Team Finished Senior 00:58:11:000 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:58:11:000
11.  Ffion Gilbert Finished Senior 00:58:28:000 27
Points: 27 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:58:28:000
12.  Darcey Harkness Finished Senior 00:58:47:000 0

12.  Darcey Harkness -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:58:47:000
13.  Joanne Thom TORQ Performance Finished Vet 40-49 00:59:18:000 22
Points: 22 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:59:18:000
14.  Katie Hadnum Reifen Racing Finished Senior 00:59:27:000 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:59:27:000
15.  Adeline Moreau Magspeed Racing Finished Senior 01:00:02:000 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:00:02:000
16.  Jane Barr Velocity 44 RT Finished Vet 40-49 01:00:37:000 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 01:00:37:000
17.  Daphne Jones RR23 - runandride.co.uk Finished Senior 01:01:19:000 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:01:19:000
18.  Natasha Reddy Team Empella Finished Senior 01:02:18:000 13
Points: 13 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:02:18:000
19.  Roisin Lally Loughborough Lightning Finished Senior 01:02:44:000 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:02:44:000
20.  Eilidh Shaw Tofauti Everyone Active Finished Senior --- 11
Points: 11 | Status: Finished | Category: Senior
21.  Lucy Dalgleish Cog Set Papyrus Racing Club Finished Senior --- 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Senior
22.  Shona Mosley JRC-INTERFLON Race Team (2023) Finished Senior --- 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Senior
23.  Beth Harley-Jepson Jadan Vive le Velo Glasdon Finished Senior --- 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Senior
24.  Alexandra Hayden Vanelli-Project Go Finished Senior --- 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Senior
--- Tizzie Robinson-Gordon WestSide Coaching, 73 Degrees Did not finish Senior --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Senior

Veteran Women 40-49 Trophy

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Veteran Women 40-49 Trophy - Results
1.  Ceris Styler Backstedt Bike Performance RC Finished Vet 40-49 00:42:48:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:42:48:000
2.  Lucy Siddle Reifen Racing Finished Vet 40-49 00:45:46:800 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:45:46:800
3.  Deborah Smith Nova Race Team Finished Vet 40-49 00:48:16:300 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:48:16:300
4.  Karen Heppenstall Finished Vet 40-49 00:49:46:700 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:49:46:700
5.  Melanie Annable Allen Valley Velo Finished N/A 00:49:49:100 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:49:49:100
6.  Kelly Wilby Shibden Cycling Club Finished Vet 40-49 00:53:07:300 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:53:07:300
7.  Caroline Cunningham North Tyneside Riders Finished Vet 40-49 00:53:58:600 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:53:58:600
8.  Ailsa Curtis West Lothian Clarion CC Finished Vet 40-49 00:54:02:700 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:54:02:700
9.  Nikola Matthews Shibden Cycling Club Finished Vet 40-49 --- 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
10.  Jaime Nicholson Hoddom Velo Finished Vet 40-49 --- 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
11.  Donna Goodwin Louth Cycle Centre RT Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
12.  Zofia Lisowski Peebles CC Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
13.  Tracy Henderson Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
14.  Nicola Bishop Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
15.  Sandra Scally Hervelo Cycling Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
16.  Steph Rorke Peebles CC Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49

Veteran Women 50-59 Trophy

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Veteran Women 50-59 Trophy - Results
1.  Helen Pattinson Montezuma's Race Team Finished Vet 50-59 00:46:30:000 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:46:30:000
2.  Caroline Harvey Peebles CC Finished N/A 00:48:46:800 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:48:46:800
3.  Clare Hoskins Cardiff JIF Finished Vet 50-59 00:49:31:100 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:49:31:100
4.  Anne Murray Ben Wyvis Cycle Club Finished Vet 50-59 00:54:47:200 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:54:47:200
5.  Caroline Mansfield Magspeed Racing Finished Vet 50-59 --- 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
--- Alison Brown Stirling Bike Club Did not start Vet 50-59 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Vet 50-59
--- Rosine Eisma Did not start Vet 50-59 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Vet 50-59
--- Elizabeth McKie Verulam - reallymoving.com Did not start Vet 50-59 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Vet 50-59
--- Tracy Wilkinson-Begg TWB - ON TIME RACE TEAM Did not start Vet 50-59 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Vet 50-59

Veteran Women 60+ Trophy

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Veteran Women 60+ Trophy - Results
1.  Nicola Davies www.cyclocrossrider.com Finished Vet 60+ 00:53:33:400 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Vet 60+ | Time: 00:53:33:400
2.  Carolyn Speirs Kendal Cycle Club Finished Vet 60+ --- 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Vet 60+
3.  Elizabeth Clayton RT23 Finished Vet 60+ --- 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Vet 60+

Junior Men's Trophy

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Junior Men's Trophy - Results
1.  Oliver Akers Ribble - Verge Sport Finished Junior 00:42:56:200 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:42:56:200
2.  Max Greensill Hope Factory Racing Finished Junior 00:43:35:100 68
Points: 68 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:43:35:100
3.  Alfie Amey GKR Racing Finished Junior 00:44:05:200 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:44:05:200
4.  Sebastian Grindley Ribble - Verge Sport Finished Junior 00:44:52:800 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:44:52:800
5.  Nathaniel Henderson Hetton Hawks Cycling Club Finished Junior 00:45:14:500 46
Points: 46 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:45:14:500
6.  Lewis Tinsley ROTOR Race Team Finished Junior 00:45:21:100 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:45:21:100
7.  Joel Hurt Derwentside CC Finished Junior 00:46:15:600 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:46:15:600
8.  Luke Gibson 4T+ Cyclopark Finished Junior 00:46:22:900 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:46:22:900
9.  Liam O'Brien Finished Junior 00:46:41:600 0

9.  Liam O'Brien -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:46:41:600
10.  Oscar Davies CC Abergavenny - Owen Associat... Finished Junior 00:46:47:600 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:46:47:600
11.  Oliver Peace Tofauti Everyone Active Finished Junior 00:47:02:000 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:47:02:000
12.  Reuben Oakley ROTOR Race Team Finished Junior 00:47:13:900 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:47:13:900
13.  Ethan Grimshaw Cookson Cycles Finished Junior 00:47:22:000 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:47:22:000
14.  Mark Lightfoot Tofauti Everyone Active Finished Junior 00:47:27:900 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:47:27:900
15.  Alfie Davies Clee Cycles Finished N/A 00:47:46:600 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:47:46:600
16.  Ben Coppola Four4th Finished Junior 00:47:53:700 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:47:53:700
17.  Dan Eastham Cog Set Papyrus Racing Club Finished Junior 00:48:00:800 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:48:00:800
18.  Joe Watkins-Wilson North Cheshire Clarion Finished Junior 00:48:03:600 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:48:03:600
19.  Kieron Heuberger Backstedt Bike Performance RC Finished Junior 00:48:09:700 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:48:09:700
20.  Otto Chilton Derby Mercury RC Finished Junior 00:48:13:200 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:48:13:200
21.  Oscar Taylor Clifton CC Finished Junior 00:48:15:600 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:48:15:600
22.  Ruan Vorster West Lothian Clarion CC Finished Junior 00:48:22:800 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:48:22:800
23.  Tomos Pattinson Halesowen A & CC Finished Junior 00:48:33:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:48:33:000
24.  Arlo Carey HIVE Racing Finished Junior 00:48:38:600 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:48:38:600
25.  Joseph Mullen Finished 00:49:03:200 0

25.  Joseph Mullen -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:49:03:200
26.  Oscar Martin ROTOR Race Team Finished Junior 00:49:03:700 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:49:03:700
27.  Finlay Taylor Royal Albert CC Finished Junior 00:49:15:600 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:49:15:600
28.  Pedro Hutchinson Velo Club Venta Finished Junior 00:49:26:900 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:49:26:900
29.  Rowan Baxter Huddersfield Star Wheelers Finished Junior 00:49:38:400 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:49:38:400
30.  Ewan Dix Finished Junior 00:49:55:700 0

30.  Ewan Dix -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:49:55:700
31.  Sam Barbour SteppingStanes Youth Cycling C... Finished Junior 00:50:15:600 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:50:15:600
32.  Tadhg Killeen Finished Junior 00:50:16:800 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:50:16:800
33.  Benjamin Kennedy Spokes Racing Team Finished Junior 00:51:09:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:51:09:000
34.  Curtis Neill Sportcity Velo (2022) Finished N/A 00:51:12:500 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:51:12:500
35.  John White North Cheshire Clarion Finished Junior 00:51:51:100 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:51:51:100
36.  Cal Tutty Finished Junior 00:52:13:100 0

36.  Cal Tutty -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:52:13:100
37.  Evan McKenzie West Lothian Clarion CC Finished Junior 00:52:21:800 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:52:21:800
38.  Lewis Smith Origin Race Team Finished Junior 00:52:22:700 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:52:22:700
39.  Oliver Blyth Edinburgh RC Finished Junior 00:52:34:500 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:52:34:500
40.  Campbell Mackintosh West Highland Wheelers Finished Junior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior
41.  Sean Tolan Finished Junior --- 0

41.  Sean Tolan -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior
42.  Toby Bush Beeston Cycling Club Finished Junior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior
43.  Milo McIntosh Peebles CC Finished Junior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior
44.  Felix Earth Sleaford Wheelers Cycling Club Finished Junior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior
45.  Cameron Archibald Falkirk Junior Bike Club Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
46.  Bilal Hardaker East Bradford CC Finished Junior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior
47.  Murray Gray Edinburgh RC Finished Junior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior
48.  Harley Gregory West Suffolk Wheelers Finished Junior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior
49.  James Elves Reifen Racing Finished Junior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior
50.  Peter Ferguson ROTOR Race Team Finished Junior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior
51.  Luke Harris Halesowen A & CC Finished Junior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior
52.  Arran Robinson Hetton Hawks Cycling Club Finished Junior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior
53.  Ethan Campbell Newport Shropshire CC Finished Junior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior
54.  Alasdair Ray West Lothian Clarion CC Finished Junior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior
55.  Oliver Stevens Falkirk Junior Bike Club Finished Junior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior
56.  Ellis Jackson Origin Race Team Finished Junior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior
--- Jacob Bush Fensham Howes - MAS Design Did not finish Junior --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Junior
--- Harry Ellison Shibden Cycling Club Did not finish N/A --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A
--- Travis Harkness Did not finish Junior --- 0

Travis Harkness -

Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Junior

Senior / U23 Men's Trophy

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Senior / U23 Men's Trophy - Results
1.  Cameron Mason Trinity Racing Finished Senior 00:58:07:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:58:07:000
2.  Ben Chilton Spectra Racing Finished Senior 00:59:16:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:59:16:000
3.  Toby Barnes Ribble - Verge Sport Finished Senior 00:59:19:000 70
Points: 70 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:59:19:000
4.  Jenson Young Ribble - Verge Sport Finished Senior 00:59:56:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:59:56:000
5.  Bjoern Koerdt Shibden Cycling Club Finished Senior 01:00:44:000 55
Points: 55 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:00:44:000
6.  Rory McGuire Wheelbase CabTech Castelli Finished Senior 01:00:59:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:00:59:000
7.  Dean Harvey Finished 01:01:07:000 0

7.  Dean Harvey -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:01:07:000
8.  Joseph Beckingsale Wales Racing Academy Finished Senior 01:01:32:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:01:32:000
9.  Matthew Ellis Finished 01:02:40:000 0

9.  Matthew Ellis -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:02:40:000
10.  Tom Couzens Montezuma's Race Team Finished Senior 01:02:58:000 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:02:58:000
11.  Giles Drake Wheelbase CabTech Castelli Finished Senior 01:03:05:000 27
Points: 27 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:03:05:000
12.  Simon Wyllie Spectra Racing Finished Senior 01:03:13:000 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:03:13:000
13.  Gary MacDonald North Argyll Cycle Club Finished Senior 01:03:15:000 22
Points: 22 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:03:15:000
14.  Benjamin Bright Marsh Tracks Racing - Trek Finished Senior 01:03:13:000 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:03:13:000
15.  James Madgwick ALL IN Racing Finished Senior 01:03:48:000 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:03:48:000
16.  William Weatherill Hope Factory Racing Finished Senior 01:03:56:000 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:03:56:000
17.  Joe Coukham Cycling Sheffield Finished Senior 01:04:09:000 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:04:09:000
18.  Flynn Gregory Derby Mercury RC Finished Senior 01:04:10:000 13
Points: 13 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:04:10:000
19.  Ben Askey FlandersColor Galloo Finished Senior 01:04:39:000 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:04:39:000
20.  James Swadling NSR - Nigel Smith Racing Finished Senior 01:04:51:000 11
Points: 11 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:04:51:000
21.  Sam Chisholm The Cycling Academy Finished Senior 01:05:03:000 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:05:03:000
22.  Nicholas Craig SCOTT Pioneer DJ Finished Vet 50-59 01:05:11:000 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 01:05:11:000
23.  Spencer Davies CC Abergavenny - Owen Associat... Finished Senior 01:05:24:000 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:05:24:000
24.  Jake Jackson Rose Race Team Finished Senior 01:05:25:000 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:05:25:000
25.  Joe Brookes Halesowen A & CC Finished Senior 01:05:33:000 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:05:33:000
26.  David Lines Wheelbase CabTech Castelli Finished Vet 40-49 01:05:37:000 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 01:05:37:000
27.  Joshua Jones ALL IN Racing Finished Senior 01:06:24:000 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:06:24:000
28.  Darnell Moore Finished 01:06:43:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:06:43:000
29.  Joseph Smith Tofauti Everyone Active Finished Senior 01:07:11:000 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:07:11:000
30.  Nathan Cracknell Pedalon.co.uk Finished Senior 01:07:25:000 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:07:25:000
31.  George Thompson Rose Race Team Finished Senior 01:07:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:07:46:000
32.  Joe Barker Shibden Cycling Club Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
33.  Samuel Howes Sleaford Wheelers Cycling Club Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
34.  Joseph Taylor Magspeed Racing Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
35.  Patrick Kiehlmann Royal Albert CC Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
36.  Thomas Crapper Abergavenny Road Club Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
37.  Neil Scott Deeside Thistle CC Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
38.  Jamie Gostick Loughborough Students CC Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
39.  Giorgio Coppola Four4th Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
40.  Kieren Brown Sherwood Pines Cycles Forme Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
41.  Grant Scott Ronde Cycling Club Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
42.  Richard McDonald Vanelli-Project Go Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
43.  Robin Godden Hope Tech Factory Racing Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
44.  Liam Douglas Finished --- 0

44.  Liam Douglas -

Points: 0 | Status: Finished
45.  John MacLeod Hart's Cyclery Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
46.  Finlay Wright Exeter Wheelers Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
47.  Lee Harvey Finished --- 0

47.  Lee Harvey -

Points: 0 | Status: Finished
48.  Liam Lamb Edinburgh RC Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
49.  Frederik Scheske Spectra Racing Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
50.  Felix Barker Hope Factory Racing Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
51.  Clarke James Abergavenny Road Club Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
52.  Jonathan Pybus Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
53.  Luke Bates EH Star Cycling Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
54.  Craig Owen Finished Senior --- 0

54.  Craig Owen -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
55.  Ciaran Sherry Finished --- 0

55.  Ciaran Sherry -

Points: 0 | Status: Finished
56.  Jack Jee HIVE Racing Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
57.  Ethan Whiteside Prologue Racing Team Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
58.  Ruben Villalain Edinburgh RC Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
59.  Gregor Mcphaden West Lothian Clarion CC Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
60.  William Simons Halesowen A & CC Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
61.  Matt Fleming Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
--- Thomas Colley Pro Vision Did not finish Senior --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Senior
--- William Dykes Spokes Racing Team Did not finish Senior --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Senior
--- Sean Gordon JG Cycles CC Did not finish Senior --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Senior
--- Lewis Martin Studio Velo Did not finish Senior --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Senior
--- Paul Oldham Hope Tech Factory Racing Did not finish Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Vet 40-49

Veteran Men 40-49 Trophy

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Veteran Men 40-49 Trophy - Results
1.  Paul Oldham Hope Tech Factory Racing Finished Vet 40-49 00:43:33:600 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:43:33:600
2.  Tony Fawcett SCOTT Pioneer DJ Finished Vet 40-49 00:44:19:100 34
Points: 34 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:44:19:100
3.  Robert Jebb Hope Tech Factory Racing Finished N/A 00:45:11:700 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:45:11:700
4.  David Earth Rose Race Team Finished Vet 40-49 00:45:28:800 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:45:28:800
5.  David Lines Wheelbase CabTech Castelli Finished Vet 40-49 00:46:10:300 23
Points: 23 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:46:10:300
6.  Dave Powell Horwich CC Finished Vet 40-49 00:46:41:500 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:46:41:500
7.  Crispin Doyle Magspeed Racing Finished Vet 40-49 00:46:59:200 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:46:59:200
8.  Alan Gunner Verulam - reallymoving.com Finished Vet 40-49 00:47:19:800 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:47:19:800
9.  David Morris www.cyclocrossrider.com Finished Vet 40-49 00:47:20:800 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:47:20:800
10.  Malcolm Bain Granite City RT Finished Vet 40-49 00:47:45:700 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:47:45:700
11.  David Ogden Deeside Thistle CC Finished Vet 40-49 00:47:49:500 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:47:49:500
12.  Chris Thomas North Cheshire Clarion Finished Vet 40-49 00:47:54:200 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:47:54:200
13.  Robert Thackray Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished N/A 00:47:59:200 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:47:59:200
14.  Paul Colling Shibden Cycling Club Finished Vet 40-49 00:48:19:000 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:48:19:000
15.  Neil Ellison Specialized Ruislip Finished Vet 40-49 00:48:42:700 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:48:42:700
16.  Dominic Rorke Peebles CC Finished Vet 40-49 00:49:07:900 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:49:07:900
17.  Kevin Smith Shibden Cycling Club Finished Vet 40-49 00:49:26:300 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:49:26:300
18.  Nigel Wood Kendal Cycle Club Finished Vet 40-49 00:49:43:100 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:49:43:100
19.  Dave Wilby Ilkley Cycling Club Finished Vet 40-49 00:50:25:300 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:50:25:300
20.  David Beachill Geared Up RT Finished Vet 40-49 00:50:32:400 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:50:32:400
21.  Wayne Barr Velocity 44 RT Finished Vet 40-49 00:50:36:800 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:50:36:800
22.  Damian Robertson www.cyclocrossrider.com Finished Vet 40-49 00:50:40:700 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:50:40:700
23.  Roddy Fawbert Vanelli-Project Go Finished Vet 40-49 00:50:40:800 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:50:40:800
24.  Phil Mowbray Finished Vet 40-49 00:50:56:800 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:50:56:800
25.  Chris Mather Derwentside CC Finished Vet 40-49 00:50:59:200 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:50:59:200
26.  Nick Taylor Shibden Cycling Club Finished Vet 40-49 00:51:41:800 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:51:41:800
27.  Lee Campbell Glasgow Nightingale CC Finished N/A 00:52:44:900 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:52:44:900
28.  Paul Hendy Team HUP Finished Vet 40-49 00:52:47:300 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:52:47:300
29.  Chris Main Deeside Thistle CC Finished Vet 40-49 00:52:59:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:52:59:000
30.  Tim Kershaw Finished Vet 40-49 00:53:29:900 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:53:29:900
31.  Callum Sharp Veloclub Edinburgh Finished Vet 40-49 00:54:10:400 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:54:10:400
32.  Gerard Craig Finished 00:54:28:500 0

32.  Gerard Craig -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:54:28:500
33.  Leon Goodwin Louth Cycle Centre RT Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
34.  David Tomb Finished Vet 40-49 --- 0

34.  David Tomb -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
35.  Jamie Ward Mid Devon CC Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
36.  Steve Pugh Allen Valley Velo Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
37.  Andrew Mosley Lincoln Wheelers CC Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
38.  Keith Froude Edinburgh RC Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
39.  Alistair Aitken Deeside Thistle CC Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
40.  Scott Logan Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
41.  Lee Sanderson VC Azzurri Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
42.  Daniel Brazier Orkney Cycling Club Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
43.  Keith Stocker Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
44.  Sam Long Deeside Thistle CC Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
45.  Ally Anderson Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
46.  David Whittaker Origin Race Team Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
47.  Richard Foxton Berwick Wheelers CC Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
48.  Barry Sturrock Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
49.  Stuart Suckling Finished Vet 40-49 --- 0

49.  Stuart Suckling -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
--- Graeme Cross SR Albannach Did not start Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Vet 40-49
--- Chris Gibson Livingston Cycling Club Did not start Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Vet 40-49
--- Christer McNulty Did not finish Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Vet 40-49
--- Graham McQueen Falkirk Junior Bike Club Did not finish Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Vet 40-49
--- Craig McQueen Did not start Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Vet 40-49
--- Tommy O'Connell Hoddom Velo Did not start Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Vet 40-49
--- Steven Strathie Scottish Adventure Did not start Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Vet 40-49
--- Ross Tricker ViCiOUS VELO Did not start Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Vet 40-49

Veteran Men 50-59 Trophy

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Veteran Men 50-59 Trophy - Results
1.  Nicholas Craig SCOTT Pioneer DJ Finished Vet 50-59 00:45:31:800 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:45:31:800
2.  Ian Taylor Shibden Cycling Club Finished Vet 50-59 00:46:03:600 68
Points: 68 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:46:03:600
3.  Nicholas Whitley Chester RC Finished Vet 50-59 00:46:32:900 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:46:32:900
4.  Daniel Alexander www.Zepnat.com RT - Lazer helm... Finished N/A 00:46:44:600 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:46:44:600
5.  James Bryan www.Zepnat.com RT - Lazer helm... Finished Vet 50-59 00:47:05:000 46
Points: 46 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:47:05:000
6.  Pete Middleton www.Zepnat.com RT - Lazer helm... Finished Vet 50-59 00:47:20:400 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:47:20:400
7.  Paul Nutton Shibden Cycling Club Finished Vet 50-59 00:47:46:800 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:47:46:800
8.  Steven Henshall Port Sunlight Wheelers Finished Vet 50-59 00:47:53:700 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:47:53:700
9.  Andrew Brindle Horwich CC Finished Vet 50-59 00:48:24:300 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:48:24:300
10.  Phillip Craker Barrow Central Wheelers Finished Vet 50-59 00:48:48:000 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:48:48:000
11.  Ian Knights Team VC Finished Vet 50-59 00:49:10:100 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:49:10:100
12.  Philip Simcock Team JMC Finished Vet 50-59 00:49:26:300 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:49:26:300
13.  Carl Jackson Ellmore Factory Racing Finished Vet 50-59 00:49:28:000 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:49:28:000
14.  Crawford Carrick-Anderson Peebles CC Finished Vet 50-59 00:49:31:300 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:49:31:300
15.  Gary McCrae Leslie Bike Shop-Bikers Boutiq... Finished Vet 50-59 00:49:34:000 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:49:34:000
16.  Andy Collis Cero - Cycle Division Racing T... Finished Vet 50-59 00:49:55:100 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:49:55:100
17.  Michael Burdon Shibden Cycling Club Finished Vet 50-59 00:49:59:400 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:49:59:400
18.  Adrian Hill Wilsons Wheels Race Team Finished N/A 00:50:10:600 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:50:10:600
19.  David Haygarth Wheelbase CabTech Castelli Finished Vet 50-59 00:50:24:800 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:50:24:800
20.  Malcolm Gray Team VC Finished N/A 00:50:41:500 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:50:41:500
21.  Simon Muir Blumilk.com Finished Vet 50-59 00:50:45:400 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:50:45:400
22.  John Docker Here Come The Belgians Finished Vet 50-59 00:51:07:100 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:51:07:100
23.  James Melville Glasgow United CC Finished Vet 50-59 00:51:18:100 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:51:18:100
24.  Phil Oliver Rutland CC Finished Vet 50-59 00:51:22:200 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:51:22:200
25.  John Elwell www.Zepnat.com RT - Lazer helm... Finished Vet 50-59 00:51:35:400 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:51:35:400
26.  Russell Bayliss GS Metro Finished Vet 50-59 00:51:45:900 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:51:45:900
27.  Steve Robertson Ilkley Cycling Club Finished Vet 50-59 00:51:55:100 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:51:55:100
28.  Leon Field 365 Shutt Ridley Finished Vet 50-59 00:51:56:600 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:51:56:600
29.  Nigel Dykes Finished Vet 50-59 00:52:05:800 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:52:05:800
30.  Scott Anderson Royal Albert CC Finished Vet 50-59 00:52:09:900 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:52:09:900
31.  Neil Mansfield Magspeed Racing Finished Vet 50-59 00:52:55:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:52:55:000
32.  Keith Sheridan Magspeed Racing Finished Vet 50-59 00:52:58:600 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:52:58:600
33.  Robin Murray Buxton CC - Sett Valley Cycles Finished Vet 50-59 00:53:41:400 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:53:41:400
34.  Jim Davies Kendal Cycle Club Finished Vet 50-59 00:53:52:500 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:53:52:500
35.  Thomas Bardgett www.cyclocrossrider.com Finished Vet 50-59 00:54:29:200 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:54:29:200
36.  Mark Shepherd Stafford Road Club Finished Vet 50-59 00:54:35:700 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:54:35:700
37.  David Menzies Aberdeen Wheelers Cycling Club Finished Vet 50-59 00:55:11:800 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:55:11:800
38.  James Moore Peebles CC Finished Vet 50-59 00:55:16:100 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:55:16:100
39.  Neil Raitt Dundee Thistle RC Finished Vet 50-59 00:55:21:800 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:55:21:800
40.  Sean Beswick www.Zepnat.com RT - Lazer helm... Finished Vet 50-59 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
41.  Jonathan Watson SCOTT Pioneer DJ Finished Vet 50-59 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
42.  Robert Wimble Drogon Racing Team Finished Vet 50-59 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
43.  David Kent Whitby Wheelers CC Finished Vet 50-59 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
44.  Franco Porco Forth Valley Velo Finished Vet 50-59 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
45.  Victor Allan Deeside Thistle CC Finished Vet 50-59 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
46.  Timothy Peters Horsham Cycling Finished Vet 50-59 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
47.  Craig Tabiner Port Sunlight Wheelers Finished Vet 50-59 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
48.  Stephen Crawford Dunfermline CC Finished Vet 50-59 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
49.  Kenny Kentley Velocity 44 RT Finished Vet 50-59 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
50.  Michael Thomson Deeside Thistle CC Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
51.  Andrew Strathdee Nevis Cycles Racing Team Finished Vet 50-59 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
52.  Paul Steadman South Shields Velo Cycling Clu... Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
53.  David Jennaway Finished Vet 50-59 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
54.  Duncan Fortune EH Star Cycling Finished Vet 50-59 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
55.  David Lindsay Musselburgh RCC Finished Vet 50-59 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
56.  Martin Peace Shibden Cycling Club Finished Vet 50-59 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
57.  Damien Slorach Leslie Bike Shop-Bikers Boutiq... Finished Vet 50-59 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
58.  John Reid Finished Vet 50-59 --- 0

58.  John Reid -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
59.  Andrew Whiteside Shibden Cycling Club Finished Vet 50-59 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
60.  Alastair Ross Finished Vet 50-59 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
61.  Rene Coupek Kelso Wheelers Finished Vet 50-59 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
62.  Benjamin Box NSP Cycling Team Finished Vet 50-59 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
63.  John Owen Ronde Cycling Club Finished Vet 50-59 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
64.  Simon Titmuss Ronde Cycling Club Finished Vet 50-59 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
65.  Ian Kendall Liverpool Century RC Finished Vet 50-59 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
66.  Stephen Clayton RT23 Finished Vet 50-59 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
67.  Peter Houston Fietsclub Balerno Finished Vet 50-59 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
68.  Mark Shaw Royal Albert CC Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
69.  Andrew Martin Falkirk Bicycle Club Finished Vet 50-59 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
70.  Cameron Gray Royal Albert CC Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
71.  Graham Wilson Royal Albert CC Finished Vet 50-59 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
72.  Joseph Fee Deeside Thistle CC Finished Vet 50-59 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
--- David Baird Loudoun RC Did not start N/A --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: N/A
--- Jim Foulis Dundee Wheelers CC Did not start Vet 50-59 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Vet 50-59
--- Norman Gillan Did not start Vet 50-59 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Vet 50-59
--- Jason Henry Did not start --- 0
Points: 0 | Status: Did not start
--- Scott Heyhoe Handsling Racing Did not finish Vet 50-59 --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Vet 50-59
--- David Hogg Dunfermline CC Did not finish Vet 50-59 --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Vet 50-59
--- Julian Howell Gala Cycling Club Did not start Vet 50-59 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Vet 50-59
--- Harvey Levann Team Enable - M.I.Racing - McC... Did not start Vet 50-59 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Vet 50-59
--- Allan Maclean VC Glasgow South Did not start Vet 50-59 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Vet 50-59
--- Steve Macluskie VC Glasgow South Did not start Vet 50-59 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Vet 50-59
--- Alex McDonald Livingston Cycling Club Did not start Vet 50-59 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Vet 50-59
--- Stephen McDowall Pedal Power RT Did not start N/A --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: N/A
--- Michael Nally Dunfermline CC Did not start Vet 50-59 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Vet 50-59
--- Rob Nicholson Classic Racing Team Did not finish Vet 50-59 --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Vet 50-59
--- Andrew Peace Shibden Cycling Club Did not start Vet 50-59 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Vet 50-59
--- Rob Pettitt Chester RC Did not start Vet 50-59 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Vet 50-59
--- George Roberts VC Glasgow South Did not start Vet 50-59 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Vet 50-59
--- Edd Shackley Glasgow Ivy CC Did not start Vet 50-59 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Vet 50-59
--- Clive Sharman Montvelo CC Did not start Vet 50-59 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Vet 50-59
--- Rob Watson SKCC Did not start N/A --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: N/A
--- John Watt Paisley Velo Cycling Club Did not start N/A --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: N/A
--- Rod Weir Livingston Cycling Club Did not finish Vet 50-59 --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Vet 50-59

Veteran Men 60+ Trophy

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Veteran Men 60+ Trophy - Results
1.  Grant Johnson Finished Vet 60+ 00:49:59:300 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Vet 60+ | Time: 00:49:59:300
2.  Michael Davies Pedal Power Loughborough Finished Vet 60+ 00:52:37:500 68
Points: 68 | Status: Finished | Category: Vet 60+ | Time: 00:52:37:500
3.  Brendan Roe Ryan's Bike Surgery-Thomson Ho... Finished N/A 00:52:41:200 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:52:41:200
4.  Roy Hunt Team Bottecchia Finished Vet 60+ 00:53:32:700 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: Vet 60+ | Time: 00:53:32:700
5.  John Galway Scarborough Coast Cycle Club Finished Vet 60+ --- 46
Points: 46 | Status: Finished | Category: Vet 60+
6.  Peter Golding West Suffolk Wheelers Finished Vet 60+ --- 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Vet 60+
7.  Timothy Beachill Geared Up RT Finished N/A --- 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: N/A
8.  Jan Kardasz Fibrax Fenwick's Wrexham Cycli... Finished Vet 60+ --- 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Vet 60+
9.  Tom Nicholson Finished Vet 60+ --- 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Vet 60+
10.  Colin Shearer Musselburgh RCC Finished Vet 60+ --- 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Vet 60+
11.  David Collins Here Come The Belgians Finished Vet 60+ --- 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Vet 60+
12.  Philip Roach Team Enable - M.I.Racing - McC... Finished Vet 60+ --- 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Vet 60+
13.  Clifford Featherstone MTS Cycle Sport Finished Vet 60+ --- 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Vet 60+
14.  Ian Robson ProSport UK Finished Vet 60+ --- 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Vet 60+
15.  Jeremy Toy Dundee Wheelers CC Finished Vet 60+ --- 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Vet 60+
16.  Donald Gray Cardiff JIF Finished Vet 60+ --- 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Vet 60+
17.  Martin Eadon Ride Coventry Finished Vet 60+ --- 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Vet 60+
18.  Chris Watts Matlock CC Finished Vet 60+ --- 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Vet 60+
19.  James Dickinson Finished Vet 60+ --- 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Vet 60+
20.  Peter Anderson VC Rhodanien Finished Vet 60+ --- 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Vet 60+
21.  Duncan Maycroft Hoddom Velo Finished Vet 60+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 60+
22.  Peter Murray Salford Cycling Club Finished Vet 60+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 60+
23.  Howard Perkins Finished Vet 60+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 60+
24.  Martin McTavy South Shields Velo Cycling Clu... Finished Vet 60+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 60+
25.  John Newton Leslie Bike Shop-Bikers Boutiq... Finished Vet 60+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 60+
26.  Michael Speirs Kendal Cycle Club Finished Vet 60+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 60+
27.  Thomas McNeish Royal Albert CC Finished Vet 60+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 60+
28.  Stuart Green Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
29.  Christopher White Fife Century RC Finished Vet 60+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 60+
--- Colin Blacklock Muckle Cycle Club Did not start Vet 60+ --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Vet 60+
--- Alistair Dow Peebles CC Did not finish N/A --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A
--- Peter Harris Pearce Cycles RT Did not start Vet 60+ --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Vet 60+
--- John Hodgson Carnoustie Cycling Club Did not start Vet 60+ --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Vet 60+
--- Euan Ritchie Carnoustie Cycling Club Did not start Vet 60+ --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Vet 60+

About the Event

Info for Riders

Event Organiser: Fraser Johnston fraser@fjbc.scot

Entry on-line only via BC website; no paper entries or entries on the day.

Places will be by selection, based on the up to date National Rankings on the closing date of the event.  The continued growth in participation means that we are approaching realistic capacity at many rounds, so please note that an entry to an event does not guarantee acceptance.  The maximum field size has been set at 100 for any one category, or a total of 140 where there are two or more waves in the same race.  Please note that there will not be a reserve list.

Please note that race regulations and schedules are subject to change at any point up to and including on the day.  Any changes will of course be communicated to riders.

The Races

Under 14 Girls Trophy Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 22/10/22 13:47 Category A CX Band 3 (Pre Sept 2023) --- 30 mins
Sat 22/10/22 – 13:47
Category A, CX Band 3 (Pre Sept 2023)
30 mins
Under 14 Boys Trophy Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 22/10/22 14:30 Category A CX Band 3 (Pre Sept 2023) --- 30 mins
Sat 22/10/22 – 14:30
Category A, CX Band 3 (Pre Sept 2023)
30 mins
Under 16 Girls Trophy Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 22/10/22 13:45 Category A CX Band 3 (Pre Sept 2023) --- 30 mins
Sat 22/10/22 – 13:45
Category A, CX Band 3 (Pre Sept 2023)
30 mins
Under 16 Boys Trophy Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 22/10/22 15:15 Category A CX Band 3 (Pre Sept 2023) --- 30 mins
Sat 22/10/22 – 15:15
Category A, CX Band 3 (Pre Sept 2023)
30 mins
Junior Women's Trophy Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 23/10/22 11:15 Category A CX Band 3 (Pre Sept 2023) ---
Sun 23/10/22 – 11:15
Category A, CX Band 3 (Pre Sept 2023)
Senior / U23s Women's Trophy Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 23/10/22 13:00 Category A CX Band 2 (Pre Sept 2023) --- 40 mins
Sun 23/10/22 – 13:00
Category A, CX Band 2 (Pre Sept 2023)
40 mins
Veteran Women 40-49 Trophy Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 22/10/22 12:00 Category A CX Band 4 (Pre Sept 2023) --- 40 mins
Sat 22/10/22 – 12:00
Category A, CX Band 4 (Pre Sept 2023)
40 mins
Veteran Women 50-59 Trophy Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 22/10/22 01:00 Category A CX Band 5 (Pre Sept 2023) ---
Sat 22/10/22 – 01:00
Category A, CX Band 5 (Pre Sept 2023)
Veteran Women 60+ Trophy Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 22/10/22 01:00 Category A CX Band 6 (Pre Sept 2023) ---
Sat 22/10/22 – 01:00
Category A, CX Band 6 (Pre Sept 2023)
Junior Men's Trophy Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 23/10/22 10:00 Category A CX Band 3 (Pre Sept 2023) --- 40 mins
Sun 23/10/22 – 10:00
Category A, CX Band 3 (Pre Sept 2023)
40 mins
Senior / U23 Men's Trophy Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 23/10/22 14:45 Category A CX Band 2 (Pre Sept 2023) --- 01 hr
Sun 23/10/22 – 14:45
Category A, CX Band 2 (Pre Sept 2023)
01 hr
Veteran Men 40-49 Trophy Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 22/10/22 11:00 Category A CX Band 3 (Pre Sept 2023) --- 40 mins
Sat 22/10/22 – 11:00
Category A, CX Band 3 (Pre Sept 2023)
40 mins
Veteran Men 50-59 Trophy Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 22/10/22 09:45 Category A CX Band 3 (Pre Sept 2023) --- 40 mins
Sat 22/10/22 – 09:45
Category A, CX Band 3 (Pre Sept 2023)
40 mins
Veteran Men 60+ Trophy Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 22/10/22 09:47 Category A CX Band 3 (Pre Sept 2023) --- 40 mins
Sat 22/10/22 – 09:47
Category A, CX Band 3 (Pre Sept 2023)
40 mins

Event Summary

Event Overview

Entries close on the 11/10/22 @23:55

Event Details

Event URN:

512813

Start Date:

Sat, 22nd Oct 2022

Finish date:

Sun, 23rd Oct 2022

Event Type:

Cyclo-Cross (Competitive)

Venue:

Callendar Park, Falkirk, FK1 1YR

View map

Series:

British Cycling Cyclo-Cross National Trophy Series

Results

Confirmed Results

Under 14 Girls Trophy

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Under 14 Girls Trophy - Results
1.  Melanie Rowe Deeside Thistle CC Finished Youth U14 00:33:03:300 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:33:03:300
2.  Olivia Poole Deeside Thistle CC Finished Youth U14 00:33:56:100 68
Points: 68 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:33:56:100
3.  Rose Lewis Halesowen A & CC Finished Youth U14 00:34:59:300 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:34:59:300
4.  Charlotte Lissaman Newark Castle CC Finished Youth U14 00:36:37:900 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:36:37:900
5.  Isla Pattinson Solent Pirates Finished Youth U14 00:37:01:100 46
Points: 46 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:37:01:100
6.  Isabel Beale Welwyn Wheelers CC Finished Youth U14 00:37:51:500 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:37:51:500
7.  Aoife Craig Finished Youth U14 00:38:34:500 0

7.  Aoife Craig -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:38:34:500
8.  Emer Heverin Finished 00:38:48:200 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:38:48:200
9.  Katie Colling ESV Manchester Finished Youth U14 00:39:20:100 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:39:20:100
10.  Katie Allsop ROTOR Race Team Finished Youth U14 00:39:37:500 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:39:37:500
11.  Katie Lawson Secret-Training.cc Finished Youth U14 00:39:42:200 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:39:42:200
12.  Zara Main Deeside Thistle CC Finished Youth U14 00:40:36:200 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:40:36:200
13.  Izabel Young Shibden Cycling Club Finished Youth U14 00:42:05:600 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:42:05:600
14.  Heidi Roscoe Cheltenham Town Wheelers Finished Youth U14 00:42:32:900 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:42:32:900
15.  Mairi Dowens West Lothian Clarion CC Finished Youth U14 00:44:32:200 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:44:32:200
16.  Emma Hall Pentland Racers Finished Youth U14 --- 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Youth U14
17.  Isabelle Goodwin Louth Cycle Centre RT Finished Youth U14 --- 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Youth U14
18.  Lily Speak Clifton CC Finished Youth U14 --- 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Youth U14
19.  Ava Luce Forres CC Finished Youth U14 --- 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Youth U14
20.  Emma Campbell Deeside Thistle CC Finished Youth U14 --- 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Youth U14
21.  Jaime Downing Wolverhampton Wheelers Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
22.  Millie Boothman East Kilbride Road Club Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
23.  Freyja Shackley Cumbernauld Centurions BMX Clu... Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
--- Izzy Barbour SteppingStanes Youth Cycling C... Did not finish Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Youth U14
--- Isabelle Gaffney Did not finish Youth U14 --- 0

Isabelle Gaffney -

Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Youth U14
--- Olivia Smallshaw Secret-Training.cc Did not finish Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Youth U14

Under 14 Boys Trophy

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Under 14 Boys Trophy - Results
1.  Noah White Mid Shropshire Wheelers Finished Youth U14 00:30:40:400 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:30:40:400
2.  Xander Graham Jukebox Cycling Team Finished Youth U14 00:30:53:000 68
Points: 68 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:30:53:000
3.  Daniel Davies Maindy Flyers CC Finished Youth U14 00:31:37:100 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:31:37:100
4.  Gus Lawson Pentland Racers Finished Youth U14 00:32:15:100 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:32:15:100
5.  George Hughes Shibden Cycling Club Finished Youth U14 00:32:42:000 46
Points: 46 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:32:42:000
6.  Noah Smith GKR Racing Finished Youth U14 00:32:43:500 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:32:43:500
7.  Zach Buchan Pentland Racers Finished Youth U14 00:32:53:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:32:53:000
8.  Luke Trafford Shibden Cycling Club Finished Youth U14 00:33:24:300 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:33:24:300
9.  Charlie Albone Shibden Cycling Club Finished Youth U14 00:33:37:500 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:33:37:500
10.  Rian McCrystal Finished Youth U14 00:33:50:800 0

10.  Rian McCrystal -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:33:50:800
11.  Freddie Winkley Shibden Cycling Club Finished Youth U14 00:34:10:300 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:34:10:300
12.  Jake Bird Beeston Cycling Club Finished Youth U14 00:34:14:100 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:34:14:100
13.  Cormac Denwood Harrogate Nova CC Finished Youth U14 00:34:31:400 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:34:31:400
14.  Joel Gibbon Hetton Hawks Cycling Club Finished Youth U14 00:34:37:000 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:34:37:000
15.  Alarik Knox Verulam - reallymoving.com Finished Youth U14 00:34:39:800 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:34:39:800
16.  Harrison Hendy Team HUP Finished Youth U14 00:34:40:400 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:34:40:400
17.  Oscar Shaw Beeston Cycling Club Finished Youth U14 00:34:44:000 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:34:44:000
18.  Joe Carpenter C and N Cycles RT Finished Youth U14 00:34:44:700 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:34:44:700
19.  Rhuairdh Fulton West Lothian Clarion CC Finished Youth U14 00:34:55:300 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:34:55:300
20.  Josh Buchan Pentland Racers Finished Youth U14 00:35:05:100 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:35:05:100
21.  Alfie Steed Sherwood Pines Cycles Forme Finished Youth U14 00:35:28:400 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:35:28:400
22.  Leon Parker ROTOR Race Team Finished Youth U14 00:35:35:300 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:35:35:300
23.  Josh McClune Finished Youth U14 00:35:36:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:35:36:000
24.  Benjamin Whitehouse Wolverhampton Wheelers Finished Youth U14 00:35:53:700 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:35:53:700
25.  James Calvert Clifton CC Finished Youth U14 00:35:58:500 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:35:58:500
26.  Oliver Swinburn Velo Club Lincoln Finished Youth U14 00:36:18:700 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:36:18:700
27.  Joseph Wooliscroft Clancy Briggs Cycling Academy Finished Youth U14 00:36:31:200 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:36:31:200
28.  Alex Box NSP Cycling Team Finished Youth U14 00:36:37:300 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:36:37:300
29.  Innes Long Deeside Thistle CC Finished Youth U14 00:36:51:900 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:36:51:900
30.  Lewis Anderson Manilla Cycling Finished Youth U14 00:36:56:800 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:36:56:800
31.  Matthew Mather Derwentside CC Finished Youth U14 00:36:58:200 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:36:58:200
32.  Oliver Glass Hetton Hawks Cycling Club Finished Youth U14 00:37:02:700 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:37:02:700
33.  Bayley Woodger Mid Devon CC Finished Youth U14 00:37:58:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:37:58:000
34.  Shane O'Brien Finished Youth U14 00:37:59:700 0

34.  Shane O'Brien -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:37:59:700
35.  Joseph Brown Derwentside CC Finished Youth U14 00:38:25:200 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:38:25:200
36.  Joel Gillan Finished Youth U14 00:38:50:700 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:38:50:700
37.  Billy Ladle Kirklees Cycling Academy Finished Youth U14 00:39:05:600 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:39:05:600
38.  Reuben McLardie Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished Youth U14 00:39:18:800 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:39:18:800
39.  Cameron Reeves Abergavenny Road Club Finished Youth U14 00:39:23:400 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:39:23:400
40.  Louis Inman Ashfield RC Finished Youth U14 00:39:45:100 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:39:45:100
41.  Matthew Sanderson VC Azzurri Finished Youth U14 00:39:55:300 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:39:55:300
42.  Theo Wan Fenland Clarion CC Finished Youth U14 00:40:06:300 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:40:06:300
43.  Sebastian Blackburn Deeside Thistle CC Finished Youth U14 00:40:13:500 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:40:13:500
44.  Lewis McAusland Falkirk Junior Bike Club Finished Youth U14 00:40:34:300 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:40:34:300
45.  Casey Jackson Shibden Cycling Club Finished Youth U14 00:41:56:300 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:41:56:300
46.  Darragh Murphy Finished Youth U14 00:42:20:000 0

46.  Darragh Murphy -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:42:20:000
47.  Joshua Page Dyffryn Conwy Finished Youth U14 00:42:37:300 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:42:37:300
48.  William Coles Velo Myrddin CC powered by Y B... Finished Youth U14 00:42:37:900 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:42:37:900
49.  Wilfred Pugh Allen Valley Velo Finished Youth U14 00:43:07:900 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:43:07:900
50.  Finn Crowther Team Andrew Allan Architecture Finished Youth U14 00:43:34:900 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:43:34:900
51.  Ben Bramford-Hale Newport Shropshire CC Finished Youth U14 00:43:41:900 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:43:41:900
52.  Matt Baker Hetton Hawks Cycling Club Finished Youth U14 00:44:26:300 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:44:26:300
53.  Arran Drackford Falkirk Junior Bike Club Finished Youth U14 00:44:55:300 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:44:55:300
54.  Micah Myles Edinburgh RC Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
55.  Oliver Paterson West Lothian Clarion CC Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
56.  Andrew Levinson Edinburgh RC Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
--- Johnny Darling West Lothian Clarion CC Did not start Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Youth U14
--- Jake Jardine Falkirk Junior Bike Club Did not finish Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Youth U14
--- Frederic Moorhouse-Smith Shibden Cycling Club Did not start Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Youth U14
--- Felix Oliver Sheffield Youth Cycling Club Did not start Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Youth U14
--- Finlay Storrie Team HUP Did not start Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Youth U14

Under 16 Girls Trophy

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Under 16 Girls Trophy - Results
1.  Madeline Moorhouse Smith Shibden Cycling Club Finished Youth U16 00:31:36:800 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:31:36:800
2.  Arabella Blackburn Deeside Thistle CC Finished Youth U16 00:31:57:500 68
Points: 68 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:31:57:500
3.  Zoe Roche WXC World Racing Finished Youth U16 00:32:56:300 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:32:56:300
4.  Ellie Mitchinson Welwyn Wheelers CC Finished Youth U16 00:34:02:400 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:34:02:400
5.  Tulsi Bakrania WXC World Racing Finished Youth U16 00:34:28:100 46
Points: 46 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:34:28:100
6.  Zoe Parker Solihull CC Finished Youth U16 00:34:41:500 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:34:41:500
7.  Ella Tandy Solihull CC Finished Youth U16 00:34:46:400 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:34:46:400
8.  Daisy Wilkinson Edinburgh RC Finished Youth U16 00:35:07:200 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:35:07:200
9.  Lara Dix Dartmoor Velo Finished Youth U16 00:35:09:900 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:35:09:900
10.  Greta Lawless Finished 00:35:34:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:35:34:000
11.  Charlotte Smith Solent Pirates Finished Youth U16 00:35:34:500 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:35:34:500
12.  Phoebe Taylor Shibden Cycling Club Finished Youth U16 00:35:51:600 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:35:51:600
13.  Megan Cherry Origin Race Team Finished Youth U16 00:36:03:300 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:36:03:300
14.  Faye Williams North Cheshire Clarion Finished Youth U16 00:36:07:300 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:36:07:300
15.  Megan Lloyd Harry Middleton Cycling Club Finished Youth U16 00:36:09:600 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:36:09:600
16.  Hope Thomson Deeside Thistle CC Finished Youth U16 00:36:33:400 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:36:33:400
17.  Georgia Mahoney Magspeed Racing Finished Youth U16 00:36:44:000 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:36:44:000
18.  Thea Aitken Deeside Thistle CC Finished Youth U16 00:36:55:600 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:36:55:600
19.  Grace Ward Mid Devon CC Finished Youth U16 00:37:49:200 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:37:49:200
20.  Rianna Mahoney Woolwich CC Finished Youth U16 00:38:31:200 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:38:31:200
21.  Evie Strachan RR23 - runandride.co.uk Finished Youth U16 00:38:32:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:38:32:000
22.  Elsie Haygarth Wheelbase CabTech Castelli Finished Youth U16 00:38:48:700 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:38:48:700
23.  Niamh Waters Edinburgh RC Finished Youth U16 00:38:59:900 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:38:59:900
24.  Harriet Greensill Chase Racing Finished Youth U16 00:39:11:100 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:39:11:100
25.  Rebecca Mayes Cleveland Wheelers CC Finished Youth U16 00:41:56:300 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:41:56:300
26.  Aoibhinn Sharkey Finished Youth U16 00:42:15:300 0

26.  Aoibhinn Sharkey -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:42:15:300
27.  Ayesha Vose ESV Manchester Finished Youth U16 00:42:19:400 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:42:19:400
28.  Cara Suckling Finished Youth U16 00:42:46:800 0

28.  Cara Suckling -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:42:46:800
29.  Aisha Gannon Finished Youth U16 00:42:53:800 0

29.  Aisha Gannon -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:42:53:800
30.  Bethany Goodwin Louth Cycle Centre RT Finished Youth U16 00:43:09:800 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:43:09:800
31.  Mya Doocey Finished 00:43:49:500 0

31.  Mya Doocey -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:43:49:500
32.  Freya Mowbray Edinburgh RC Finished Youth U16 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16
33.  Lola Arnold WXC World Racing Finished Youth U16 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16
34.  Ilana Lord VC Deal Finished Youth U16 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16
35.  Eva Murphy Deeside Thistle CC Finished Youth U16 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16
36.  Iona Simcock Finished Youth U16 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16
37.  Esme Pugh Allen Valley Velo Finished Youth U16 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16
38.  Harriet Hendry Deeside Thistle CC Finished Youth U16 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16
39.  Holly McCaffrey Finished Youth U16 --- 0

39.  Holly McCaffrey -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16
40.  Abigail Chaplin Carnegie Cyclones Finished Youth U16 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16
--- Erin Boothman East Kilbride Road Club Did not start Youth U16 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Youth U16
--- Sarah Darling West Lothian Clarion CC Did not finish Youth U16 --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Youth U16
--- Sarah Gaffney Did not start Youth U16 --- 0

Sarah Gaffney -

Points: 0 | Status: Did not start | Category: Youth U16
--- Freya Gibson Peebles CC Did not start Youth U16 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Youth U16
--- Gabby Scott Shibden Cycling Club Did not start Youth U16 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Youth U16

Under 16 Boys Trophy

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Under 16 Boys Trophy - Results
1.  Innes McDonald Edinburgh RC Finished Youth U16 00:28:37:100 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:28:37:100
2.  Peter Carpenter C and N Cycles RT Finished N/A 00:29:04:400 68
Points: 68 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:29:04:400
3.  Noah Ellison Shibden Cycling Club Finished Youth U16 00:29:10:200 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:29:10:200
4.  Alex Hart Mid Shropshire Wheelers Finished Youth U16 00:29:12:000 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:29:12:000
5.  Oscar Amey GKR Racing Finished Youth U16 00:29:24:200 46
Points: 46 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:29:24:200
6.  Mak Larkin ROTOR Race Team Finished Youth U16 00:29:49:200 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:29:49:200
7.  Mackenzie Riley Shibden Cycling Club Finished Youth U16 00:29:50:500 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:29:50:500
8.  Leon Atkins Ribble - Verge Sport Finished Youth U16 00:29:53:600 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:29:53:600
9.  Declan Oldham Hope Tech Factory Racing Finished Youth U16 00:29:54:100 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:29:54:100
10.  Jamie Stewart Shibden Cycling Club Finished Youth U16 00:30:32:200 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:30:32:200
11.  Luca Bednarek Kirklees Cycling Academy Finished Youth U16 00:30:35:600 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:30:35:600
12.  Conor Murphy Finished Youth U16 00:30:36:000 0

12.  Conor Murphy -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:30:36:000
13.  Matthew Bell Kirklees Cycling Academy Finished Youth U16 00:30:42:400 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:30:42:400
14.  Cian Evans Evolution Racing Academy Finished Youth U16 00:30:59:200 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:30:59:200
15.  Curtis McKee Finished Youth U16 00:31:02:000 0

15.  Curtis McKee -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:31:02:000
16.  Evander Wishart Fenland Clarion CC Finished Youth U16 00:31:10:100 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:31:10:100
17.  Dillon Air Ilkeston Cycle Club Finished Youth U16 00:31:10:900 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:31:10:900
18.  Freddie Dixon Hope Tech Factory Racing Finished Youth U16 00:31:42:000 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:31:42:000
19.  Oliver Barker Shibden Cycling Club Finished Youth U16 00:31:51:800 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:31:51:800
20.  Theo Sandell Southborough & District Whls Finished Youth U16 00:31:54:300 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:31:54:300
21.  Seth Jackson Kirklees Cycling Academy Finished Youth U16 00:31:54:600 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:31:54:600
22.  Luca Hill A403 Rogue Finished Youth U16 00:31:54:800 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:31:54:800
23.  Isaac Oliver Sheffield Youth Cycling Club Finished Youth U16 00:32:01:800 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:32:01:800
24.  Oliver Beale Welwyn Wheelers CC Finished Youth U16 00:32:01:800 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:32:01:800
25.  Jem Henderson Hetton Hawks Cycling Club Finished Youth U16 00:32:04:300 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:32:04:300
26.  Matthew Peace Otley CC Finished Youth U16 00:32:23:500 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:32:23:500
27.  Sam Budd Magspeed Racing Finished Youth U16 00:32:29:600 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:32:29:600
28.  Finley Wilkinson Shibden Cycling Club Finished Youth U16 00:32:31:100 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:32:31:100
29.  Dillon Preece RTD - J'sCycleShack Finished Youth U16 00:32:38:300 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:32:38:300
30.  Harry Knox Barnesbury CC Finished Youth U16 00:32:39:500 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:32:39:500
31.  Arthur Limb Matlock CC Finished Youth U16 00:32:51:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:32:51:000
32.  Samuel Brownsword Solihull CC Finished Youth U16 00:32:57:100 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:32:57:100
33.  Tomas McIntosh Peebles CC Finished Youth U16 00:33:00:300 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:33:00:300
34.  Jack Woods Finished Senior 00:33:09:000 0

34.  Jack Woods -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:33:09:000
35.  Lucas Elwell East Bradford Race Team Finished Youth U16 00:33:13:900 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:33:13:900
36.  Magnus Denwood Harrogate Nova CC Finished Youth U16 00:33:24:700 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:33:24:700
37.  David Gaffney Finished Youth U16 00:33:25:500 0

37.  David Gaffney -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:33:25:500
38.  Jody Mills East Bradford Race Team Finished Youth U16 00:33:28:500 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:33:28:500
39.  Daniel Thompson Cleveland Wheelers CC Finished Youth U16 00:33:45:600 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:33:45:600
40.  Charlie Hoyle Ashfield RC Finished Youth U16 00:33:49:300 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:33:49:300
41.  Jacob Steed Sherwood Pines Cycles Forme Finished Youth U16 00:33:51:600 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:33:51:600
42.  Cameron Annable Derwentside CC Finished Youth U16 00:33:54:400 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:33:54:400
43.  Benjamin Massey West Lothian Clarion CC Finished Youth U16 00:33:54:500 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:33:54:500
44.  Cillian Lewis Manilla Cycling Finished Youth U16 00:34:04:200 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:34:04:200
45.  Teddy Taylor Chase Racing Finished Youth U16 00:34:05:200 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:34:05:200
46.  Jamie Hall Pentland Racers Finished Youth U16 00:34:07:700 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:34:07:700
47.  Sam Ferry Peebles CC Finished Youth U16 00:34:23:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:34:23:000
48.  Samuel Stewart-Ball ESV Manchester Finished Youth U16 00:34:52:100 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:34:52:100
49.  Thomas Lewis Ely & District CC Finished Youth U16 00:34:57:700 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:34:57:700
50.  Samuel Greenwell Solihull CC Finished Youth U16 00:35:02:500 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:35:02:500
51.  Finn Davies Clee Cycles Finished Youth U16 00:35:09:300 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:35:09:300
52.  Fionn Killeen Finished Youth U16 00:35:23:400 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:35:23:400
53.  Callum McCaffrey Finished Youth U16 00:35:46:800 0

53.  Callum McCaffrey -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:35:46:800
54.  George Cranston Barnesbury CC Finished Youth U16 00:35:53:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:35:53:000
55.  Fraser Cummings Matlock CC Finished Youth U16 00:36:47:900 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:36:47:900
56.  Harry Speak Clifton CC Finished Youth U16 00:37:25:400 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:37:25:400
57.  Gregor Calvert West Lothian Clarion CC Finished Youth U16 00:37:26:300 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:37:26:300
58.  Ashley Watton Chase Racing Finished Youth U16 00:37:36:700 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:37:36:700
59.  Ewan Sexton West Lothian Clarion CC Finished Youth U16 00:38:08:800 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:38:08:800
60.  Milo Wood East Bradford CC Finished Youth U16 00:38:09:400 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:38:09:400
61.  Fraser Anderson Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished Youth U16 00:38:17:300 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:38:17:300
62.  Brodie Duncan West Lothian Clarion CC Finished Youth U16 00:38:37:100 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:38:37:100
63.  Elliott McKeegan Finished Youth U16 00:38:37:500 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:38:37:500
64.  Isaac March Derwentside CC Finished Youth U16 00:39:28:300 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:39:28:300
65.  Mason Bulfin Racing Metro 15 Finished Youth U16 00:40:49:200 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:40:49:200
66.  Oliver Bain Deeside Thistle CC Finished Youth U16 00:42:39:200 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:42:39:200
67.  Cailean Vorster West Lothian Clarion CC Finished Youth U16 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16
68.  Noah Roscoe Cheltenham Town Wheelers Finished Youth U16 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16
--- Zach Barbour SteppingStanes Youth Cycling C... Did not start Youth U16 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Youth U16
--- Ryan Daly Did not start Youth U16 --- 0

Ryan Daly -

Points: 0 | Status: Did not start | Category: Youth U16
--- Alasdair Easton Edinburgh RC Did not start Youth U16 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Youth U16
--- Cameron Henry Did not start Youth U16 --- 0

Cameron Henry -

Points: 0 | Status: Did not start | Category: Youth U16
--- Albie Jones North Cheshire Clarion Did not start Youth U16 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Youth U16
--- James Kiehlmann Royal Albert CC Did not start Youth U16 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Youth U16
--- Henry O'Brien Peebles CC Did not start Youth U16 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Youth U16

Junior Women's Trophy

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Junior Women's Trophy - Results
1.  Elizabeth McKinnon Montezuma's Race Team Finished Junior 00:42:29:300 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:42:29:300
2.  Alice Colling Shibden Cycling Club Finished Junior 00:42:43:100 68
Points: 68 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:42:43:100
3.  Emily Carrick-Anderson T-Mo Racing Finished Junior 00:43:24:600 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:43:24:600
4.  Daisy Taylor Royal Albert CC Finished Junior 00:43:53:900 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:43:53:900
5.  Hope Inglis Brother UK - On Form Finished Junior 00:44:08:400 46
Points: 46 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:44:08:400
6.  Kacey Eyeington Derwentside CC Finished Junior 00:44:26:600 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:44:26:600
7.  Matilda McKibben Shibden Cycling Club Finished Junior 00:44:38:700 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:44:38:700
8.  Aine Doherty Finished 00:44:45:700 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:44:45:700
9.  Florence Greenhalgh Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished N/A 00:45:10:000 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:45:10:000
10.  Freya Whiteside Shibden Cycling Club Finished Junior 00:45:28:100 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:45:28:100
11.  Rebecca Woodvine RR23 - runandride.co.uk Finished Junior 00:45:35:200 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:45:35:200
12.  Isabel Mayes JRC-INTERFLON Race Team (2023) Finished Junior 00:46:27:200 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:46:27:200
13.  Florence Lissaman Newark Castle CC Finished Junior 00:46:36:600 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:46:36:600
14.  Bethany-Ann Jackson WXC World Racing Finished Junior 00:47:09:800 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:47:09:800
15.  Evie Steed Sherwood Pines Cycles Forme Finished Junior 00:47:34:300 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:47:34:300
16.  Amy Mourne Shibden Cycling Club Finished Junior 00:48:07:900 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:48:07:900
17.  Harriette Taylor Chase Racing Finished Junior 00:48:18:200 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:48:18:200
18.  Hannah McClorey RFDA Finished Junior 00:48:30:500 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:48:30:500
19.  Amelia Cebak Team Milton Keynes Finished Junior 00:48:44:200 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:48:44:200
20.  Lucy Allsop ROTOR Race Team Finished Junior 00:48:53:900 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:48:53:900
21.  Phoebe Skinner Derwentside CC Finished Junior 00:48:54:800 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:48:54:800
22.  Greta Carey Pedalon.co.uk Finished Junior 00:49:12:900 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:49:12:900
23.  Heather Robinson Hetton Hawks Cycling Club Finished Junior 00:49:31:500 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:49:31:500
24.  Harriet Limb WXC World Racing Finished Junior 00:51:44:600 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:51:44:600
25.  Abigail Miller WXC World Racing Finished Junior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior
--- Libby Bell Ribble - Verge Sport Did not finish Junior --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Junior
--- Amelia Cleathero Racing Metro 15 Did not finish Junior --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Junior
--- Melissa Cooper Ignite Did not finish Junior --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Junior
--- Niamh Murphy Montezuma's Race Team Did not finish Junior --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Junior

Senior / U23s Women's Trophy

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Senior / U23s Women's Trophy - Results
1.  Millie Couzens Fenix-Deceuninck Finished Senior 00:51:57:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:51:57:000
2.  Alderney Baker Team Empella Finished Senior 00:52:32:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:52:32:000
3.  Ishbel Strathdee Finished Senior 00:52:44:000 70
Points: 70 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:52:44:000
4.  Lotta Mansfield Montezuma's Race Team Finished Senior 00:53:03:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:53:03:000
5.  Sophie Thackray DAS-Handsling Bikes Finished Senior 00:54:20:000 55
Points: 55 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:54:20:000
6.  Christina Wiejak Saint Piran WRT Finished Senior 00:54:53:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:54:53:000
7.  Elena Day Ignite Finished Senior 00:55:24:000 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:55:24:000
8.  Grace Inglis Muckle Cycle Club Finished Senior 00:55:51:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:55:51:000
9.  Madeline Cooper Montezuma's Race Team Finished Senior 00:57:10:000 35
Points: 35 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:57:10:000
10.  Amy Perryman Montezuma's Race Team Finished Senior 00:58:11:000 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:58:11:000
11.  Ffion Gilbert Finished Senior 00:58:28:000 27
Points: 27 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:58:28:000
12.  Darcey Harkness Finished Senior 00:58:47:000 0

12.  Darcey Harkness -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:58:47:000
13.  Joanne Thom TORQ Performance Finished Vet 40-49 00:59:18:000 22
Points: 22 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:59:18:000
14.  Katie Hadnum Reifen Racing Finished Senior 00:59:27:000 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:59:27:000
15.  Adeline Moreau Magspeed Racing Finished Senior 01:00:02:000 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:00:02:000
16.  Jane Barr Velocity 44 RT Finished Vet 40-49 01:00:37:000 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 01:00:37:000
17.  Daphne Jones RR23 - runandride.co.uk Finished Senior 01:01:19:000 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:01:19:000
18.  Natasha Reddy Team Empella Finished Senior 01:02:18:000 13
Points: 13 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:02:18:000
19.  Roisin Lally Loughborough Lightning Finished Senior 01:02:44:000 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:02:44:000
20.  Eilidh Shaw Tofauti Everyone Active Finished Senior --- 11
Points: 11 | Status: Finished | Category: Senior
21.  Lucy Dalgleish Cog Set Papyrus Racing Club Finished Senior --- 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Senior
22.  Shona Mosley JRC-INTERFLON Race Team (2023) Finished Senior --- 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Senior
23.  Beth Harley-Jepson Jadan Vive le Velo Glasdon Finished Senior --- 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Senior
24.  Alexandra Hayden Vanelli-Project Go Finished Senior --- 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Senior
--- Tizzie Robinson-Gordon WestSide Coaching, 73 Degrees Did not finish Senior --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Senior

Veteran Women 40-49 Trophy

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Veteran Women 40-49 Trophy - Results
1.  Ceris Styler Backstedt Bike Performance RC Finished Vet 40-49 00:42:48:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:42:48:000
2.  Lucy Siddle Reifen Racing Finished Vet 40-49 00:45:46:800 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:45:46:800
3.  Deborah Smith Nova Race Team Finished Vet 40-49 00:48:16:300 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:48:16:300
4.  Karen Heppenstall Finished Vet 40-49 00:49:46:700 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:49:46:700
5.  Melanie Annable Allen Valley Velo Finished N/A 00:49:49:100 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:49:49:100
6.  Kelly Wilby Shibden Cycling Club Finished Vet 40-49 00:53:07:300 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:53:07:300
7.  Caroline Cunningham North Tyneside Riders Finished Vet 40-49 00:53:58:600 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:53:58:600
8.  Ailsa Curtis West Lothian Clarion CC Finished Vet 40-49 00:54:02:700 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:54:02:700
9.  Nikola Matthews Shibden Cycling Club Finished Vet 40-49 --- 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
10.  Jaime Nicholson Hoddom Velo Finished Vet 40-49 --- 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
11.  Donna Goodwin Louth Cycle Centre RT Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
12.  Zofia Lisowski Peebles CC Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
13.  Tracy Henderson Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
14.  Nicola Bishop Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
15.  Sandra Scally Hervelo Cycling Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
16.  Steph Rorke Peebles CC Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49

Veteran Women 50-59 Trophy

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Veteran Women 50-59 Trophy - Results
1.  Helen Pattinson Montezuma's Race Team Finished Vet 50-59 00:46:30:000 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:46:30:000
2.  Caroline Harvey Peebles CC Finished N/A 00:48:46:800 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:48:46:800
3.  Clare Hoskins Cardiff JIF Finished Vet 50-59 00:49:31:100 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:49:31:100
4.  Anne Murray Ben Wyvis Cycle Club Finished Vet 50-59 00:54:47:200 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:54:47:200
5.  Caroline Mansfield Magspeed Racing Finished Vet 50-59 --- 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
--- Alison Brown Stirling Bike Club Did not start Vet 50-59 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Vet 50-59
--- Rosine Eisma Did not start Vet 50-59 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Vet 50-59
--- Elizabeth McKie Verulam - reallymoving.com Did not start Vet 50-59 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Vet 50-59
--- Tracy Wilkinson-Begg TWB - ON TIME RACE TEAM Did not start Vet 50-59 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Vet 50-59

Veteran Women 60+ Trophy

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Veteran Women 60+ Trophy - Results
1.  Nicola Davies www.cyclocrossrider.com Finished Vet 60+ 00:53:33:400 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Vet 60+ | Time: 00:53:33:400
2.  Carolyn Speirs Kendal Cycle Club Finished Vet 60+ --- 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Vet 60+
3.  Elizabeth Clayton RT23 Finished Vet 60+ --- 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Vet 60+

Junior Men's Trophy

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Junior Men's Trophy - Results
1.  Oliver Akers Ribble - Verge Sport Finished Junior 00:42:56:200 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:42:56:200
2.  Max Greensill Hope Factory Racing Finished Junior 00:43:35:100 68
Points: 68 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:43:35:100
3.  Alfie Amey GKR Racing Finished Junior 00:44:05:200 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:44:05:200
4.  Sebastian Grindley Ribble - Verge Sport Finished Junior 00:44:52:800 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:44:52:800
5.  Nathaniel Henderson Hetton Hawks Cycling Club Finished Junior 00:45:14:500 46
Points: 46 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:45:14:500
6.  Lewis Tinsley ROTOR Race Team Finished Junior 00:45:21:100 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:45:21:100
7.  Joel Hurt Derwentside CC Finished Junior 00:46:15:600 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:46:15:600
8.  Luke Gibson 4T+ Cyclopark Finished Junior 00:46:22:900 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:46:22:900
9.  Liam O'Brien Finished Junior 00:46:41:600 0

9.  Liam O'Brien -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:46:41:600
10.  Oscar Davies CC Abergavenny - Owen Associat... Finished Junior 00:46:47:600 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:46:47:600
11.  Oliver Peace Tofauti Everyone Active Finished Junior 00:47:02:000 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:47:02:000
12.  Reuben Oakley ROTOR Race Team Finished Junior 00:47:13:900 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:47:13:900
13.  Ethan Grimshaw Cookson Cycles Finished Junior 00:47:22:000 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:47:22:000
14.  Mark Lightfoot Tofauti Everyone Active Finished Junior 00:47:27:900 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:47:27:900
15.  Alfie Davies Clee Cycles Finished N/A 00:47:46:600 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:47:46:600
16.  Ben Coppola Four4th Finished Junior 00:47:53:700 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:47:53:700
17.  Dan Eastham Cog Set Papyrus Racing Club Finished Junior 00:48:00:800 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:48:00:800
18.  Joe Watkins-Wilson North Cheshire Clarion Finished Junior 00:48:03:600 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:48:03:600
19.  Kieron Heuberger Backstedt Bike Performance RC Finished Junior 00:48:09:700 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:48:09:700
20.  Otto Chilton Derby Mercury RC Finished Junior 00:48:13:200 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:48:13:200
21.  Oscar Taylor Clifton CC Finished Junior 00:48:15:600 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:48:15:600
22.  Ruan Vorster West Lothian Clarion CC Finished Junior 00:48:22:800 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:48:22:800
23.  Tomos Pattinson Halesowen A & CC Finished Junior 00:48:33:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:48:33:000
24.  Arlo Carey HIVE Racing Finished Junior 00:48:38:600 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:48:38:600
25.  Joseph Mullen Finished 00:49:03:200 0

25.  Joseph Mullen -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:49:03:200
26.  Oscar Martin ROTOR Race Team Finished Junior 00:49:03:700 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:49:03:700
27.  Finlay Taylor Royal Albert CC Finished Junior 00:49:15:600 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:49:15:600
28.  Pedro Hutchinson Velo Club Venta Finished Junior 00:49:26:900 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:49:26:900
29.  Rowan Baxter Huddersfield Star Wheelers Finished Junior 00:49:38:400 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:49:38:400
30.  Ewan Dix Finished Junior 00:49:55:700 0

30.  Ewan Dix -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:49:55:700
31.  Sam Barbour SteppingStanes Youth Cycling C... Finished Junior 00:50:15:600 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:50:15:600
32.  Tadhg Killeen Finished Junior 00:50:16:800 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:50:16:800
33.  Benjamin Kennedy Spokes Racing Team Finished Junior 00:51:09:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:51:09:000
34.  Curtis Neill Sportcity Velo (2022) Finished N/A 00:51:12:500 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:51:12:500
35.  John White North Cheshire Clarion Finished Junior 00:51:51:100 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:51:51:100
36.  Cal Tutty Finished Junior 00:52:13:100 0

36.  Cal Tutty -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:52:13:100
37.  Evan McKenzie West Lothian Clarion CC Finished Junior 00:52:21:800 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:52:21:800
38.  Lewis Smith Origin Race Team Finished Junior 00:52:22:700 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:52:22:700
39.  Oliver Blyth Edinburgh RC Finished Junior 00:52:34:500 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:52:34:500
40.  Campbell Mackintosh West Highland Wheelers Finished Junior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior
41.  Sean Tolan Finished Junior --- 0

41.  Sean Tolan -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior
42.  Toby Bush Beeston Cycling Club Finished Junior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior
43.  Milo McIntosh Peebles CC Finished Junior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior
44.  Felix Earth Sleaford Wheelers Cycling Club Finished Junior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior
45.  Cameron Archibald Falkirk Junior Bike Club Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
46.  Bilal Hardaker East Bradford CC Finished Junior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior
47.  Murray Gray Edinburgh RC Finished Junior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior
48.  Harley Gregory West Suffolk Wheelers Finished Junior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior
49.  James Elves Reifen Racing Finished Junior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior
50.  Peter Ferguson ROTOR Race Team Finished Junior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior
51.  Luke Harris Halesowen A & CC Finished Junior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior
52.  Arran Robinson Hetton Hawks Cycling Club Finished Junior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior
53.  Ethan Campbell Newport Shropshire CC Finished Junior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior
54.  Alasdair Ray West Lothian Clarion CC Finished Junior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior
55.  Oliver Stevens Falkirk Junior Bike Club Finished Junior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior
56.  Ellis Jackson Origin Race Team Finished Junior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior
--- Jacob Bush Fensham Howes - MAS Design Did not finish Junior --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Junior
--- Harry Ellison Shibden Cycling Club Did not finish N/A --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A
--- Travis Harkness Did not finish Junior --- 0

Travis Harkness -

Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Junior

Senior / U23 Men's Trophy

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Senior / U23 Men's Trophy - Results
1.  Cameron Mason Trinity Racing Finished Senior 00:58:07:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:58:07:000
2.  Ben Chilton Spectra Racing Finished Senior 00:59:16:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:59:16:000
3.  Toby Barnes Ribble - Verge Sport Finished Senior 00:59:19:000 70
Points: 70 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:59:19:000
4.  Jenson Young Ribble - Verge Sport Finished Senior 00:59:56:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:59:56:000
5.  Bjoern Koerdt Shibden Cycling Club Finished Senior 01:00:44:000 55
Points: 55 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:00:44:000
6.  Rory McGuire Wheelbase CabTech Castelli Finished Senior 01:00:59:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:00:59:000
7.  Dean Harvey Finished 01:01:07:000 0

7.  Dean Harvey -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:01:07:000
8.  Joseph Beckingsale Wales Racing Academy Finished Senior 01:01:32:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:01:32:000
9.  Matthew Ellis Finished 01:02:40:000 0

9.  Matthew Ellis -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:02:40:000
10.  Tom Couzens Montezuma's Race Team Finished Senior 01:02:58:000 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:02:58:000
11.  Giles Drake Wheelbase CabTech Castelli Finished Senior 01:03:05:000 27
Points: 27 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:03:05:000
12.  Simon Wyllie Spectra Racing Finished Senior 01:03:13:000 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:03:13:000
13.  Gary MacDonald North Argyll Cycle Club Finished Senior 01:03:15:000 22
Points: 22 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:03:15:000
14.  Benjamin Bright Marsh Tracks Racing - Trek Finished Senior 01:03:13:000 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:03:13:000
15.  James Madgwick ALL IN Racing Finished Senior 01:03:48:000 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:03:48:000
16.  William Weatherill Hope Factory Racing Finished Senior 01:03:56:000 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:03:56:000
17.  Joe Coukham Cycling Sheffield Finished Senior 01:04:09:000 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:04:09:000
18.  Flynn Gregory Derby Mercury RC Finished Senior 01:04:10:000 13
Points: 13 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:04:10:000
19.  Ben Askey FlandersColor Galloo Finished Senior 01:04:39:000 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:04:39:000
20.  James Swadling NSR - Nigel Smith Racing Finished Senior 01:04:51:000 11
Points: 11 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:04:51:000
21.  Sam Chisholm The Cycling Academy Finished Senior 01:05:03:000 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:05:03:000
22.  Nicholas Craig SCOTT Pioneer DJ Finished Vet 50-59 01:05:11:000 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 01:05:11:000
23.  Spencer Davies CC Abergavenny - Owen Associat... Finished Senior 01:05:24:000 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:05:24:000
24.  Jake Jackson Rose Race Team Finished Senior 01:05:25:000 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:05:25:000
25.  Joe Brookes Halesowen A & CC Finished Senior 01:05:33:000 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:05:33:000
26.  David Lines Wheelbase CabTech Castelli Finished Vet 40-49 01:05:37:000 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 01:05:37:000
27.  Joshua Jones ALL IN Racing Finished Senior 01:06:24:000 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:06:24:000
28.  Darnell Moore Finished 01:06:43:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:06:43:000
29.  Joseph Smith Tofauti Everyone Active Finished Senior 01:07:11:000 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:07:11:000
30.  Nathan Cracknell Pedalon.co.uk Finished Senior 01:07:25:000 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:07:25:000
31.  George Thompson Rose Race Team Finished Senior 01:07:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:07:46:000
32.  Joe Barker Shibden Cycling Club Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
33.  Samuel Howes Sleaford Wheelers Cycling Club Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
34.  Joseph Taylor Magspeed Racing Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
35.  Patrick Kiehlmann Royal Albert CC Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
36.  Thomas Crapper Abergavenny Road Club Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
37.  Neil Scott Deeside Thistle CC Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
38.  Jamie Gostick Loughborough Students CC Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
39.  Giorgio Coppola Four4th Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
40.  Kieren Brown Sherwood Pines Cycles Forme Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
41.  Grant Scott Ronde Cycling Club Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
42.  Richard McDonald Vanelli-Project Go Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
43.  Robin Godden Hope Tech Factory Racing Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
44.  Liam Douglas Finished --- 0

44.  Liam Douglas -

Points: 0 | Status: Finished
45.  John MacLeod Hart's Cyclery Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
46.  Finlay Wright Exeter Wheelers Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
47.  Lee Harvey Finished --- 0

47.  Lee Harvey -

Points: 0 | Status: Finished
48.  Liam Lamb Edinburgh RC Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
49.  Frederik Scheske Spectra Racing Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
50.  Felix Barker Hope Factory Racing Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
51.  Clarke James Abergavenny Road Club Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
52.  Jonathan Pybus Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
53.  Luke Bates EH Star Cycling Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
54.  Craig Owen Finished Senior --- 0

54.  Craig Owen -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
55.  Ciaran Sherry Finished --- 0

55.  Ciaran Sherry -

Points: 0 | Status: Finished
56.  Jack Jee HIVE Racing Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
57.  Ethan Whiteside Prologue Racing Team Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
58.  Ruben Villalain Edinburgh RC Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
59.  Gregor Mcphaden West Lothian Clarion CC Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
60.  William Simons Halesowen A & CC Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
61.  Matt Fleming Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
--- Thomas Colley Pro Vision Did not finish Senior --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Senior
--- William Dykes Spokes Racing Team Did not finish Senior --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Senior
--- Sean Gordon JG Cycles CC Did not finish Senior --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Senior
--- Lewis Martin Studio Velo Did not finish Senior --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Senior
--- Paul Oldham Hope Tech Factory Racing Did not finish Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Vet 40-49

Veteran Men 40-49 Trophy

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Veteran Men 40-49 Trophy - Results
1.  Paul Oldham Hope Tech Factory Racing Finished Vet 40-49 00:43:33:600 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:43:33:600
2.  Tony Fawcett SCOTT Pioneer DJ Finished Vet 40-49 00:44:19:100 34
Points: 34 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:44:19:100
3.  Robert Jebb Hope Tech Factory Racing Finished N/A 00:45:11:700 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:45:11:700
4.  David Earth Rose Race Team Finished Vet 40-49 00:45:28:800 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:45:28:800
5.  David Lines Wheelbase CabTech Castelli Finished Vet 40-49 00:46:10:300 23
Points: 23 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:46:10:300
6.  Dave Powell Horwich CC Finished Vet 40-49 00:46:41:500 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:46:41:500
7.  Crispin Doyle Magspeed Racing Finished Vet 40-49 00:46:59:200 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:46:59:200
8.  Alan Gunner Verulam - reallymoving.com Finished Vet 40-49 00:47:19:800 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:47:19:800
9.  David Morris www.cyclocrossrider.com Finished Vet 40-49 00:47:20:800 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:47:20:800
10.  Malcolm Bain Granite City RT Finished Vet 40-49 00:47:45:700 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:47:45:700
11.  David Ogden Deeside Thistle CC Finished Vet 40-49 00:47:49:500 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:47:49:500
12.  Chris Thomas North Cheshire Clarion Finished Vet 40-49 00:47:54:200 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:47:54:200
13.  Robert Thackray Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished N/A 00:47:59:200 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:47:59:200
14.  Paul Colling Shibden Cycling Club Finished Vet 40-49 00:48:19:000 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:48:19:000
15.  Neil Ellison Specialized Ruislip Finished Vet 40-49 00:48:42:700 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:48:42:700
16.  Dominic Rorke Peebles CC Finished Vet 40-49 00:49:07:900 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:49:07:900
17.  Kevin Smith Shibden Cycling Club Finished Vet 40-49 00:49:26:300 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:49:26:300
18.  Nigel Wood Kendal Cycle Club Finished Vet 40-49 00:49:43:100 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:49:43:100
19.  Dave Wilby Ilkley Cycling Club Finished Vet 40-49 00:50:25:300 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:50:25:300
20.  David Beachill Geared Up RT Finished Vet 40-49 00:50:32:400 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:50:32:400
21.  Wayne Barr Velocity 44 RT Finished Vet 40-49 00:50:36:800 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:50:36:800
22.  Damian Robertson www.cyclocrossrider.com Finished Vet 40-49 00:50:40:700 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:50:40:700
23.  Roddy Fawbert Vanelli-Project Go Finished Vet 40-49 00:50:40:800 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:50:40:800
24.  Phil Mowbray Finished Vet 40-49 00:50:56:800 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:50:56:800
25.  Chris Mather Derwentside CC Finished Vet 40-49 00:50:59:200 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:50:59:200
26.  Nick Taylor Shibden Cycling Club Finished Vet 40-49 00:51:41:800 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:51:41:800
27.  Lee Campbell Glasgow Nightingale CC Finished N/A 00:52:44:900 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:52:44:900
28.  Paul Hendy Team HUP Finished Vet 40-49 00:52:47:300 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:52:47:300
29.  Chris Main Deeside Thistle CC Finished Vet 40-49 00:52:59:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:52:59:000
30.  Tim Kershaw Finished Vet 40-49 00:53:29:900 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:53:29:900
31.  Callum Sharp Veloclub Edinburgh Finished Vet 40-49 00:54:10:400 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:54:10:400
32.  Gerard Craig Finished 00:54:28:500 0

32.  Gerard Craig -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:54:28:500
33.  Leon Goodwin Louth Cycle Centre RT Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
34.  David Tomb Finished Vet 40-49 --- 0

34.  David Tomb -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
35.  Jamie Ward Mid Devon CC Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
36.  Steve Pugh Allen Valley Velo Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
37.  Andrew Mosley Lincoln Wheelers CC Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
38.  Keith Froude Edinburgh RC Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
39.  Alistair Aitken Deeside Thistle CC Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
40.  Scott Logan Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
41.  Lee Sanderson VC Azzurri Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
42.  Daniel Brazier Orkney Cycling Club Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
43.  Keith Stocker Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
44.  Sam Long Deeside Thistle CC Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
45.  Ally Anderson Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
46.  David Whittaker Origin Race Team Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
47.  Richard Foxton Berwick Wheelers CC Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
48.  Barry Sturrock Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
49.  Stuart Suckling Finished Vet 40-49 --- 0

49.  Stuart Suckling -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
--- Graeme Cross SR Albannach Did not start Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Vet 40-49
--- Chris Gibson Livingston Cycling Club Did not start Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Vet 40-49
--- Christer McNulty Did not finish Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Vet 40-49
--- Graham McQueen Falkirk Junior Bike Club Did not finish Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Vet 40-49
--- Craig McQueen Did not start Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Vet 40-49
--- Tommy O'Connell Hoddom Velo Did not start Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Vet 40-49
--- Steven Strathie Scottish Adventure Did not start Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Vet 40-49
--- Ross Tricker ViCiOUS VELO Did not start Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Vet 40-49

Veteran Men 50-59 Trophy

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Veteran Men 50-59 Trophy - Results
1.  Nicholas Craig SCOTT Pioneer DJ Finished Vet 50-59 00:45:31:800 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:45:31:800
2.  Ian Taylor Shibden Cycling Club Finished Vet 50-59 00:46:03:600 68
Points: 68 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:46:03:600
3.  Nicholas Whitley Chester RC Finished Vet 50-59 00:46:32:900 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:46:32:900
4.  Daniel Alexander www.Zepnat.com RT - Lazer helm... Finished N/A 00:46:44:600 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:46:44:600
5.  James Bryan www.Zepnat.com RT - Lazer helm... Finished Vet 50-59 00:47:05:000 46
Points: 46 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:47:05:000
6.  Pete Middleton www.Zepnat.com RT - Lazer helm... Finished Vet 50-59 00:47:20:400 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:47:20:400
7.  Paul Nutton Shibden Cycling Club Finished Vet 50-59 00:47:46:800 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:47:46:800
8.  Steven Henshall Port Sunlight Wheelers Finished Vet 50-59 00:47:53:700 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:47:53:700
9.  Andrew Brindle Horwich CC Finished Vet 50-59 00:48:24:300 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:48:24:300
10.  Phillip Craker Barrow Central Wheelers Finished Vet 50-59 00:48:48:000 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:48:48:000
11.  Ian Knights Team VC Finished Vet 50-59 00:49:10:100 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:49:10:100
12.  Philip Simcock Team JMC Finished Vet 50-59 00:49:26:300 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:49:26:300
13.  Carl Jackson Ellmore Factory Racing Finished Vet 50-59 00:49:28:000 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:49:28:000
14.  Crawford Carrick-Anderson Peebles CC Finished Vet 50-59 00:49:31:300 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:49:31:300
15.  Gary McCrae Leslie Bike Shop-Bikers Boutiq... Finished Vet 50-59 00:49:34:000 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:49:34:000
16.  Andy Collis Cero - Cycle Division Racing T... Finished Vet 50-59 00:49:55:100 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:49:55:100
17.  Michael Burdon Shibden Cycling Club Finished Vet 50-59 00:49:59:400 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:49:59:400
18.  Adrian Hill Wilsons Wheels Race Team Finished N/A 00:50:10:600 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:50:10:600
19.  David Haygarth Wheelbase CabTech Castelli Finished Vet 50-59 00:50:24:800 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:50:24:800
20.  Malcolm Gray Team VC Finished N/A 00:50:41:500 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:50:41:500
21.  Simon Muir Blumilk.com Finished Vet 50-59 00:50:45:400 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:50:45:400
22.  John Docker Here Come The Belgians Finished Vet 50-59 00:51:07:100 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:51:07:100
23.  James Melville Glasgow United CC Finished Vet 50-59 00:51:18:100 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:51:18:100
24.  Phil Oliver Rutland CC Finished Vet 50-59 00:51:22:200 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:51:22:200
25.  John Elwell www.Zepnat.com RT - Lazer helm... Finished Vet 50-59 00:51:35:400 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:51:35:400
26.  Russell Bayliss GS Metro Finished Vet 50-59 00:51:45:900 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:51:45:900
27.  Steve Robertson Ilkley Cycling Club Finished Vet 50-59 00:51:55:100 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:51:55:100
28.  Leon Field 365 Shutt Ridley Finished Vet 50-59 00:51:56:600 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:51:56:600
29.  Nigel Dykes Finished Vet 50-59 00:52:05:800 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:52:05:800
30.  Scott Anderson Royal Albert CC Finished Vet 50-59 00:52:09:900 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:52:09:900
31.  Neil Mansfield Magspeed Racing Finished Vet 50-59 00:52:55:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:52:55:000
32.  Keith Sheridan Magspeed Racing Finished Vet 50-59 00:52:58:600 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:52:58:600
33.  Robin Murray Buxton CC - Sett Valley Cycles Finished Vet 50-59 00:53:41:400 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:53:41:400
34.  Jim Davies Kendal Cycle Club Finished Vet 50-59 00:53:52:500 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:53:52:500
35.  Thomas Bardgett www.cyclocrossrider.com Finished Vet 50-59 00:54:29:200 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:54:29:200
36.  Mark Shepherd Stafford Road Club Finished Vet 50-59 00:54:35:700 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:54:35:700
37.  David Menzies Aberdeen Wheelers Cycling Club Finished Vet 50-59 00:55:11:800 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:55:11:800
38.  James Moore Peebles CC Finished Vet 50-59 00:55:16:100 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:55:16:100
39.  Neil Raitt Dundee Thistle RC Finished Vet 50-59 00:55:21:800 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:55:21:800
40.  Sean Beswick www.Zepnat.com RT - Lazer helm... Finished Vet 50-59 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
41.  Jonathan Watson SCOTT Pioneer DJ Finished Vet 50-59 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
42.  Robert Wimble Drogon Racing Team Finished Vet 50-59 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
43.  David Kent Whitby Wheelers CC Finished Vet 50-59 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
44.  Franco Porco Forth Valley Velo Finished Vet 50-59 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
45.  Victor Allan Deeside Thistle CC Finished Vet 50-59 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
46.  Timothy Peters Horsham Cycling Finished Vet 50-59 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
47.  Craig Tabiner Port Sunlight Wheelers Finished Vet 50-59 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
48.  Stephen Crawford Dunfermline CC Finished Vet 50-59 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
49.  Kenny Kentley Velocity 44 RT Finished Vet 50-59 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
50.  Michael Thomson Deeside Thistle CC Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
51.  Andrew Strathdee Nevis Cycles Racing Team Finished Vet 50-59 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
52.  Paul Steadman South Shields Velo Cycling Clu... Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
53.  David Jennaway Finished Vet 50-59 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
54.  Duncan Fortune EH Star Cycling Finished Vet 50-59 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
55.  David Lindsay Musselburgh RCC Finished Vet 50-59 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
56.  Martin Peace Shibden Cycling Club Finished Vet 50-59 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
57.  Damien Slorach Leslie Bike Shop-Bikers Boutiq... Finished Vet 50-59 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
58.  John Reid Finished Vet 50-59 --- 0

58.  John Reid -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
59.  Andrew Whiteside Shibden Cycling Club Finished Vet 50-59 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
60.  Alastair Ross Finished Vet 50-59 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
61.  Rene Coupek Kelso Wheelers Finished Vet 50-59 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
62.  Benjamin Box NSP Cycling Team Finished Vet 50-59 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
63.  John Owen Ronde Cycling Club Finished Vet 50-59 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
64.  Simon Titmuss Ronde Cycling Club Finished Vet 50-59 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
65.  Ian Kendall Liverpool Century RC Finished Vet 50-59 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
66.  Stephen Clayton RT23 Finished Vet 50-59 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
67.  Peter Houston Fietsclub Balerno Finished Vet 50-59 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
68.  Mark Shaw Royal Albert CC Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
69.  Andrew Martin Falkirk Bicycle Club Finished Vet 50-59 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
70.  Cameron Gray Royal Albert CC Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
71.  Graham Wilson Royal Albert CC Finished Vet 50-59 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
72.  Joseph Fee Deeside Thistle CC Finished Vet 50-59 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
--- David Baird Loudoun RC Did not start N/A --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: N/A
--- Jim Foulis Dundee Wheelers CC Did not start Vet 50-59 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Vet 50-59
--- Norman Gillan Did not start Vet 50-59 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Vet 50-59
--- Jason Henry Did not start --- 0
Points: 0 | Status: Did not start
--- Scott Heyhoe Handsling Racing Did not finish Vet 50-59 --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Vet 50-59
--- David Hogg Dunfermline CC Did not finish Vet 50-59 --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Vet 50-59
--- Julian Howell Gala Cycling Club Did not start Vet 50-59 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Vet 50-59
--- Harvey Levann Team Enable - M.I.Racing - McC... Did not start Vet 50-59 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Vet 50-59
--- Allan Maclean VC Glasgow South Did not start Vet 50-59 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Vet 50-59
--- Steve Macluskie VC Glasgow South Did not start Vet 50-59 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Vet 50-59
--- Alex McDonald Livingston Cycling Club Did not start Vet 50-59 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Vet 50-59
--- Stephen McDowall Pedal Power RT Did not start N/A --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: N/A
--- Michael Nally Dunfermline CC Did not start Vet 50-59 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Vet 50-59
--- Rob Nicholson Classic Racing Team Did not finish Vet 50-59 --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Vet 50-59
--- Andrew Peace Shibden Cycling Club Did not start Vet 50-59 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Vet 50-59
--- Rob Pettitt Chester RC Did not start Vet 50-59 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Vet 50-59
--- George Roberts VC Glasgow South Did not start Vet 50-59 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Vet 50-59
--- Edd Shackley Glasgow Ivy CC Did not start Vet 50-59 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Vet 50-59
--- Clive Sharman Montvelo CC Did not start Vet 50-59 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Vet 50-59
--- Rob Watson SKCC Did not start N/A --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: N/A
--- John Watt Paisley Velo Cycling Club Did not start N/A --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: N/A
--- Rod Weir Livingston Cycling Club Did not finish Vet 50-59 --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Vet 50-59

Veteran Men 60+ Trophy

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Veteran Men 60+ Trophy - Results
1.  Grant Johnson Finished Vet 60+ 00:49:59:300 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Vet 60+ | Time: 00:49:59:300
2.  Michael Davies Pedal Power Loughborough Finished Vet 60+ 00:52:37:500 68
Points: 68 | Status: Finished | Category: Vet 60+ | Time: 00:52:37:500
3.  Brendan Roe Ryan's Bike Surgery-Thomson Ho... Finished N/A 00:52:41:200 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:52:41:200
4.  Roy Hunt Team Bottecchia Finished Vet 60+ 00:53:32:700 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: Vet 60+ | Time: 00:53:32:700
5.  John Galway Scarborough Coast Cycle Club Finished Vet 60+ --- 46
Points: 46 | Status: Finished | Category: Vet 60+
6.  Peter Golding West Suffolk Wheelers Finished Vet 60+ --- 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Vet 60+
7.  Timothy Beachill Geared Up RT Finished N/A --- 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: N/A
8.  Jan Kardasz Fibrax Fenwick's Wrexham Cycli... Finished Vet 60+ --- 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Vet 60+
9.  Tom Nicholson Finished Vet 60+ --- 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Vet 60+
10.  Colin Shearer Musselburgh RCC Finished Vet 60+ --- 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Vet 60+
11.  David Collins Here Come The Belgians Finished Vet 60+ --- 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Vet 60+
12.  Philip Roach Team Enable - M.I.Racing - McC... Finished Vet 60+ --- 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Vet 60+
13.  Clifford Featherstone MTS Cycle Sport Finished Vet 60+ --- 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Vet 60+
14.  Ian Robson ProSport UK Finished Vet 60+ --- 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Vet 60+
15.  Jeremy Toy Dundee Wheelers CC Finished Vet 60+ --- 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Vet 60+
16.  Donald Gray Cardiff JIF Finished Vet 60+ --- 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Vet 60+
17.  Martin Eadon Ride Coventry Finished Vet 60+ --- 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Vet 60+
18.  Chris Watts Matlock CC Finished Vet 60+ --- 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Vet 60+
19.  James Dickinson Finished Vet 60+ --- 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Vet 60+
20.  Peter Anderson VC Rhodanien Finished Vet 60+ --- 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Vet 60+
21.  Duncan Maycroft Hoddom Velo Finished Vet 60+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 60+
22.  Peter Murray Salford Cycling Club Finished Vet 60+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 60+
23.  Howard Perkins Finished Vet 60+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 60+
24.  Martin McTavy South Shields Velo Cycling Clu... Finished Vet 60+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 60+
25.  John Newton Leslie Bike Shop-Bikers Boutiq... Finished Vet 60+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 60+
26.  Michael Speirs Kendal Cycle Club Finished Vet 60+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 60+
27.  Thomas McNeish Royal Albert CC Finished Vet 60+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 60+
28.  Stuart Green Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
29.  Christopher White Fife Century RC Finished Vet 60+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 60+
--- Colin Blacklock Muckle Cycle Club Did not start Vet 60+ --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Vet 60+
--- Alistair Dow Peebles CC Did not finish N/A --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A
--- Peter Harris Pearce Cycles RT Did not start Vet 60+ --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Vet 60+
--- John Hodgson Carnoustie Cycling Club Did not start Vet 60+ --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Vet 60+
--- Euan Ritchie Carnoustie Cycling Club Did not start Vet 60+ --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Vet 60+

About the Event

Info for Riders

Event Organiser: Fraser Johnston fraser@fjbc.scot

Entry on-line only via BC website; no paper entries or entries on the day.

Places will be by selection, based on the up to date National Rankings on the closing date of the event.  The continued growth in participation means that we are approaching realistic capacity at many rounds, so please note that an entry to an event does not guarantee acceptance.  The maximum field size has been set at 100 for any one category, or a total of 140 where there are two or more waves in the same race.  Please note that there will not be a reserve list.

Please note that race regulations and schedules are subject to change at any point up to and including on the day.  Any changes will of course be communicated to riders.

The Races

Under 14 Girls Trophy Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 22/10/22 13:47 Category A CX Band 3 (Pre Sept 2023) --- 30 mins
Sat 22/10/22 – 13:47
Category A, CX Band 3 (Pre Sept 2023)
30 mins
Under 14 Boys Trophy Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 22/10/22 14:30 Category A CX Band 3 (Pre Sept 2023) --- 30 mins
Sat 22/10/22 – 14:30
Category A, CX Band 3 (Pre Sept 2023)
30 mins
Under 16 Girls Trophy Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 22/10/22 13:45 Category A CX Band 3 (Pre Sept 2023) --- 30 mins
Sat 22/10/22 – 13:45
Category A, CX Band 3 (Pre Sept 2023)
30 mins
Under 16 Boys Trophy Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 22/10/22 15:15 Category A CX Band 3 (Pre Sept 2023) --- 30 mins
Sat 22/10/22 – 15:15
Category A, CX Band 3 (Pre Sept 2023)
30 mins
Junior Women's Trophy Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 23/10/22 11:15 Category A CX Band 3 (Pre Sept 2023) ---
Sun 23/10/22 – 11:15
Category A, CX Band 3 (Pre Sept 2023)
Senior / U23s Women's Trophy Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 23/10/22 13:00 Category A CX Band 2 (Pre Sept 2023) --- 40 mins
Sun 23/10/22 – 13:00
Category A, CX Band 2 (Pre Sept 2023)
40 mins
Veteran Women 40-49 Trophy Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 22/10/22 12:00 Category A CX Band 4 (Pre Sept 2023) --- 40 mins
Sat 22/10/22 – 12:00
Category A, CX Band 4 (Pre Sept 2023)
40 mins
Veteran Women 50-59 Trophy Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 22/10/22 01:00 Category A CX Band 5 (Pre Sept 2023) ---
Sat 22/10/22 – 01:00
Category A, CX Band 5 (Pre Sept 2023)
Veteran Women 60+ Trophy Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 22/10/22 01:00 Category A CX Band 6 (Pre Sept 2023) ---
Sat 22/10/22 – 01:00
Category A, CX Band 6 (Pre Sept 2023)
Junior Men's Trophy Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 23/10/22 10:00 Category A CX Band 3 (Pre Sept 2023) --- 40 mins
Sun 23/10/22 – 10:00
Category A, CX Band 3 (Pre Sept 2023)
40 mins
Senior / U23 Men's Trophy Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 23/10/22 14:45 Category A CX Band 2 (Pre Sept 2023) --- 01 hr
Sun 23/10/22 – 14:45
Category A, CX Band 2 (Pre Sept 2023)
01 hr
Veteran Men 40-49 Trophy Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 22/10/22 11:00 Category A CX Band 3 (Pre Sept 2023) --- 40 mins
Sat 22/10/22 – 11:00
Category A, CX Band 3 (Pre Sept 2023)
40 mins
Veteran Men 50-59 Trophy Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 22/10/22 09:45 Category A CX Band 3 (Pre Sept 2023) --- 40 mins
Sat 22/10/22 – 09:45
Category A, CX Band 3 (Pre Sept 2023)
40 mins
Veteran Men 60+ Trophy Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 22/10/22 09:47 Category A CX Band 3 (Pre Sept 2023) --- 40 mins
Sat 22/10/22 – 09:47
Category A, CX Band 3 (Pre Sept 2023)
40 mins

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk