Science in Sport Criterium League 3

Closed Circuit , Preston – Thursday, 19 Apr 2007

Event Summary

Event Details

Event URN:

524/EN/003/2007

Start Date:

Thu, 19th Apr 2007

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Preston Sports Arena, University Of Central Lancashire, Psa Tom Benson Way, Preston, Lancs, PR2 1SG
View map

Results

Confirmed Results

U10

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 - Results
1.  Robert Armstrong Ribble Valley Juniors Unknown D 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: D
2.  Thomas Rotherham Eastlands Velo Unknown D 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: D
3.  Ryan McGillick Mossley CRT Unknown D 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: D
4.  Jonathan Anderson Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
5.  Adam Layland Mossley CRT Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
6.  Bill Cooper Red Rose Olympic CC Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
7.  Isabel Bowyer Eastlands Velo Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
8.  Helena Preece Red Rose Olympic CC Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
9.  Caroline Humphreys Red Rose Olympic CC Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
10.  Alexander Braybrooke Eastlands Velo Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D

U12

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 - Results
1.  Jacob Ragan Eastlands Velo Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C
2.  Jack Sadler Ribble Valley Juniors Unknown C 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: C
3.  Samuel Turton Ribble Valley Juniors Unknown C 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: C
4.  Christian Braybrooke Eastlands Velo Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  Mark McGavock Ribble Valley Juniors Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
6.  Connor McGillick Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
7.  Hannah Waters Ribble Valley Juniors Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
8.  Zoe Armstrong Ribble Valley Juniors Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
9.  Thomas Galland Ribble Valley Juniors Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
10.  Catherine Jones Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

U14

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 - Results
1.  Jack Bowyer Eastlands Velo Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
2.  Matthew Waters Team 22 Unknown N/A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Matthew Holmes Eastlands Velo Unknown B 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: B
4.  James McGillick Mossley CRT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
5.  Laura Allen New Brighton CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
6.  Sam Boast Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
7.  Matthew Rotherham Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
8.  Jessica Anderson Yasumitsu Schlapp Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
9.  Matthew McGavock Ribble Valley Juniors Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
10.  Jack Humphreys Red Rose Olympic CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
11.  Peter-John Templeman Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
12.  Matthew Galland Ribble Valley Juniors Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
13.  Hannah Layland Mossley CRT Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
14.  Eric Fitton Mossley CRT Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
15.  Simon Winston VC St Raphael Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
16.  Jessica Crampton Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
17.  Rebecca Preece Red Rose Olympic CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
18.  Jack Cooper Red Rose Olympic CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

U16

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 - Results
1.  Thomas Walker Border City Wheelers CC Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A
2.  Simon Yates Sportcity Velo Unknown A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: A
3.  Robert Watson Paul Milnes - Bradford Olympic... Unknown A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: A
4.  Simon Horner Sportcity Velo Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  Lewis Burke Macclesfield Wheelers Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
6.  Adam Yates Sportcity Velo Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
7.  Chris Sherriffs Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
8.  Robert Crampton Eastlands Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
9.  Martin Woffindin Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
10.  James Layland Mossley CRT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
11.  Joanne Wilman Yasumitsu Schlapp Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
12.  Michael Gregg Liverpool Century RC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
13.  Steven James Aldgate Mossley CRT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
14.  Aimee Backhouse Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

U8

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 - Results
1.  Matthew Braybrooke Eastlands Velo Unknown E 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: E
2.  Kim Baptista Eastlands Velo Unknown E 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: E

EL/1/2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
EL/1/2/3/4 - Results
1.  Tom Barras Pearl Izumi - Planet X - High ... Unknown Elite 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: Elite
2.  Mark McNally Liverpool Mercury (Dolan) CC Unknown Elite 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: Elite
2.  Mark McNally Liverpool Mercury (Dolan) CC Unknown Elite 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: Elite
3.  Martin Freeman Alpha Road Club Unknown N/A 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Karl Freeman Alpha Road Club Unknown 1st 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: 1st
5.  Jack Pullar KUK Kinesis Unknown 2nd 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: 2nd
6.  Jonathan McEvoy KUK Kinesis Unknown 1st 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: 1st
7.  Eldon Garnett Ribble Valley CRC Unknown N/A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: N/A
8.  Paul Johnson Glossop Kinder Velo Cycling Cl... Unknown 4th 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: 4th
9.  Andrew Guy Kuota - Spinergy - GSG Unknown 1st 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 1st
10.  Adam Nettleton ABC Centreville Unknown 2nd 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 2nd
11.  Stephen Rudkin FP Mailing Cycle Team Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
12.  Stewart Dwyer St Helens CRC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
13.  Graham Payne Preston CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
14.  Adam Mitchell Cherry Valley Racing Team Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
15.  Daniel Stevens Liverpool Century RC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
16.  Oli Suart Ribble Valley Juniors Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
17.  Simon Mumford Lune RCC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
18.  Paul Ray Ribble Valley CRC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
19.  Carl Pawson Nelson Wheelers Cycling Club Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
20.  Liam Fausset Cleveleys RC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
21.  Lewis Balyckyi Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
22.  Unidentified Rider Unknown 0

22. Unidentified Rider -

Points: 0 | Status: Unknown
23.  David Christian Liverpool Century RC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
24.  Unidentified Rider Unknown 0

24. Unidentified Rider -

Points: 0 | Status: Unknown
25.  Richard Stott Cleveleys RC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
26.  Stephen Stoneman FP Mailing Cycle Team Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
27.  Chris Vaughan Red Rose Olympic CC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
28.  John Sherriffs Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
29.  Dean Hitchings FP Mailing Cycle Team Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
30.  Christopher Dursley Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
31.  Brian Rigby Wigan Wheelers CC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
32.  Roy Holmes Hewitt Racing Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
33.  Darren Reynolds Stockport Clarion CC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
34.  Unidentified Rider Unknown 0

34. Unidentified Rider -

Points: 0 | Status: Unknown
35.  Unidentified Rider Unknown 0

35. Unidentified Rider -

Points: 0 | Status: Unknown
36.  Stephen Abbott Red Rose Olympic CC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
37.  Stuart Blackburn Red Rose Olympic CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
38.  Lawrence Paddon Velo Club Bristol Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
39.  Tegan Millington Sportcity Velo Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
40.  Joseph Allen New Brighton CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
41.  Matthew Jones Velo Schils - Interbike RT Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
42.  Andrew McCann Ribble Valley CRC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
43.  Steven Burnett MK Cycles Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
44.  Matthew Winston VC St Raphael Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
45.  Richard Potter Seamons CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
46.  Michael Marshall University of Birmingham CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
47.  Jonathan Clayton Red Rose Olympic CC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th

About the Event

Info for Riders

Riders must register with the criterium league before they race. Registrations are completed on the night of the event, no pre-entries for registrations. No pre-entries for races. Every race is entry on the day. Handicap Race. EL/1/2/J1/J2 riders will be placed in Group A and 3/4/J3/J4/W riders will be placed in Group B.

The Races

U10 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 19/04/07 18:30 Youth Only Youth ---
Entry:
Thu 19/04/07 – 18:30

U10

Youth Only, Youth
U12 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 19/04/07 18:30 Youth Only Youth ---
Entry:
Thu 19/04/07 – 18:30

U12

Youth Only, Youth
U14 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 19/04/07 18:30 Youth Only Youth ---
Entry:
Thu 19/04/07 – 18:30

U14

Youth Only, Youth
U16 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 19/04/07 18:30 Youth Only Youth --- Various
Entry: On Day: (£3.00)
Thu 19/04/07 – 18:30

U16

Youth Only, Youth
Various
U8 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 19/04/07 18:30 Youth Only Youth ---
Entry:
Thu 19/04/07 – 18:30

U8

Youth Only, Youth
EL/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 19/04/07 19:15 Regional C+ Band 5 --- Various 30km - 60km
Entry: On Day: (£9.00)
Thu 19/04/07 – 19:15
Regional C+, Band 5
Various 30km - 60km

Event Summary

Event Details

Event URN:

524/EN/003/2007

Start Date:

Thu, 19th Apr 2007

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Preston Sports Arena, University Of Central Lancashire, Psa Tom Benson Way, Preston, Lancs, PR2 1SG
View map

Results

Confirmed Results

U10

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 - Results
1.  Robert Armstrong Ribble Valley Juniors Unknown D 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: D
2.  Thomas Rotherham Eastlands Velo Unknown D 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: D
3.  Ryan McGillick Mossley CRT Unknown D 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: D
4.  Jonathan Anderson Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
5.  Adam Layland Mossley CRT Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
6.  Bill Cooper Red Rose Olympic CC Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
7.  Isabel Bowyer Eastlands Velo Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
8.  Helena Preece Red Rose Olympic CC Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
9.  Caroline Humphreys Red Rose Olympic CC Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
10.  Alexander Braybrooke Eastlands Velo Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D

U12

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 - Results
1.  Jacob Ragan Eastlands Velo Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C
2.  Jack Sadler Ribble Valley Juniors Unknown C 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: C
3.  Samuel Turton Ribble Valley Juniors Unknown C 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: C
4.  Christian Braybrooke Eastlands Velo Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  Mark McGavock Ribble Valley Juniors Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
6.  Connor McGillick Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
7.  Hannah Waters Ribble Valley Juniors Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
8.  Zoe Armstrong Ribble Valley Juniors Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
9.  Thomas Galland Ribble Valley Juniors Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
10.  Catherine Jones Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

U14

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 - Results
1.  Jack Bowyer Eastlands Velo Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
2.  Matthew Waters Team 22 Unknown N/A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Matthew Holmes Eastlands Velo Unknown B 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: B
4.  James McGillick Mossley CRT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
5.  Laura Allen New Brighton CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
6.  Sam Boast Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
7.  Matthew Rotherham Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
8.  Jessica Anderson Yasumitsu Schlapp Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
9.  Matthew McGavock Ribble Valley Juniors Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
10.  Jack Humphreys Red Rose Olympic CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
11.  Peter-John Templeman Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
12.  Matthew Galland Ribble Valley Juniors Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
13.  Hannah Layland Mossley CRT Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
14.  Eric Fitton Mossley CRT Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
15.  Simon Winston VC St Raphael Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
16.  Jessica Crampton Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
17.  Rebecca Preece Red Rose Olympic CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
18.  Jack Cooper Red Rose Olympic CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

U16

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 - Results
1.  Thomas Walker Border City Wheelers CC Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A
2.  Simon Yates Sportcity Velo Unknown A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: A
3.  Robert Watson Paul Milnes - Bradford Olympic... Unknown A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: A
4.  Simon Horner Sportcity Velo Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  Lewis Burke Macclesfield Wheelers Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
6.  Adam Yates Sportcity Velo Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
7.  Chris Sherriffs Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
8.  Robert Crampton Eastlands Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
9.  Martin Woffindin Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
10.  James Layland Mossley CRT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
11.  Joanne Wilman Yasumitsu Schlapp Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
12.  Michael Gregg Liverpool Century RC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
13.  Steven James Aldgate Mossley CRT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
14.  Aimee Backhouse Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

U8

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 - Results
1.  Matthew Braybrooke Eastlands Velo Unknown E 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: E
2.  Kim Baptista Eastlands Velo Unknown E 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: E

EL/1/2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
EL/1/2/3/4 - Results
1.  Tom Barras Pearl Izumi - Planet X - High ... Unknown Elite 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: Elite
2.  Mark McNally Liverpool Mercury (Dolan) CC Unknown Elite 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: Elite
2.  Mark McNally Liverpool Mercury (Dolan) CC Unknown Elite 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: Elite
3.  Martin Freeman Alpha Road Club Unknown N/A 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Karl Freeman Alpha Road Club Unknown 1st 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: 1st
5.  Jack Pullar KUK Kinesis Unknown 2nd 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: 2nd
6.  Jonathan McEvoy KUK Kinesis Unknown 1st 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: 1st
7.  Eldon Garnett Ribble Valley CRC Unknown N/A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: N/A
8.  Paul Johnson Glossop Kinder Velo Cycling Cl... Unknown 4th 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: 4th
9.  Andrew Guy Kuota - Spinergy - GSG Unknown 1st 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 1st
10.  Adam Nettleton ABC Centreville Unknown 2nd 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 2nd
11.  Stephen Rudkin FP Mailing Cycle Team Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
12.  Stewart Dwyer St Helens CRC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
13.  Graham Payne Preston CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
14.  Adam Mitchell Cherry Valley Racing Team Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
15.  Daniel Stevens Liverpool Century RC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
16.  Oli Suart Ribble Valley Juniors Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
17.  Simon Mumford Lune RCC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
18.  Paul Ray Ribble Valley CRC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
19.  Carl Pawson Nelson Wheelers Cycling Club Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
20.  Liam Fausset Cleveleys RC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
21.  Lewis Balyckyi Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
22.  Unidentified Rider Unknown 0

22. Unidentified Rider -

Points: 0 | Status: Unknown
23.  David Christian Liverpool Century RC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
24.  Unidentified Rider Unknown 0

24. Unidentified Rider -

Points: 0 | Status: Unknown
25.  Richard Stott Cleveleys RC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
26.  Stephen Stoneman FP Mailing Cycle Team Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
27.  Chris Vaughan Red Rose Olympic CC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
28.  John Sherriffs Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
29.  Dean Hitchings FP Mailing Cycle Team Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
30.  Christopher Dursley Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
31.  Brian Rigby Wigan Wheelers CC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
32.  Roy Holmes Hewitt Racing Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
33.  Darren Reynolds Stockport Clarion CC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
34.  Unidentified Rider Unknown 0

34. Unidentified Rider -

Points: 0 | Status: Unknown
35.  Unidentified Rider Unknown 0

35. Unidentified Rider -

Points: 0 | Status: Unknown
36.  Stephen Abbott Red Rose Olympic CC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
37.  Stuart Blackburn Red Rose Olympic CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
38.  Lawrence Paddon Velo Club Bristol Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
39.  Tegan Millington Sportcity Velo Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
40.  Joseph Allen New Brighton CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
41.  Matthew Jones Velo Schils - Interbike RT Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
42.  Andrew McCann Ribble Valley CRC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
43.  Steven Burnett MK Cycles Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
44.  Matthew Winston VC St Raphael Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
45.  Richard Potter Seamons CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
46.  Michael Marshall University of Birmingham CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
47.  Jonathan Clayton Red Rose Olympic CC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th

About the Event

Info for Riders

Riders must register with the criterium league before they race. Registrations are completed on the night of the event, no pre-entries for registrations. No pre-entries for races. Every race is entry on the day. Handicap Race. EL/1/2/J1/J2 riders will be placed in Group A and 3/4/J3/J4/W riders will be placed in Group B.

The Races

U10 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 19/04/07 18:30 Youth Only Youth ---
Entry:
Thu 19/04/07 – 18:30

U10

Youth Only, Youth
U12 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 19/04/07 18:30 Youth Only Youth ---
Entry:
Thu 19/04/07 – 18:30

U12

Youth Only, Youth
U14 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 19/04/07 18:30 Youth Only Youth ---
Entry:
Thu 19/04/07 – 18:30

U14

Youth Only, Youth
U16 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 19/04/07 18:30 Youth Only Youth --- Various
Entry: On Day: (£3.00)
Thu 19/04/07 – 18:30

U16

Youth Only, Youth
Various
U8 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 19/04/07 18:30 Youth Only Youth ---
Entry:
Thu 19/04/07 – 18:30

U8

Youth Only, Youth
EL/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 19/04/07 19:15 Regional C+ Band 5 --- Various 30km - 60km
Entry: On Day: (£9.00)
Thu 19/04/07 – 19:15
Regional C+, Band 5
Various 30km - 60km

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk