Welwyn Track Open Meeting #3

Track , Welwyn Garden City – Friday, 16 Sep 2022

Event Summary

Event Overview

This is an open meeting organised to fit in with the Welwyn Track League. Differences being: BC points + prize money. 

Event starts at 19:10 and will finish at around 21:30, but youths can escape before the final senior race.

Accreditation Information
Riders need to be accredited to race at Welwyn Track. Riders who have ridden at Welwyn Track League in the last 3 years or raced at similar events at recognised indoor/outdoor velodromes within that time will be given automatic accreditation. 

If you are not eligible for automatic accreditation, but would still like to race, you can attend one of the Open Track Training sessions on Monday evenings to be assessed and accredited by Welwyn coaches

Event Details

Event URN:

512329

Start Date:

Fri, 16th Sep 2022

Event Type:

Track (Competitive)

Venue:

Gosling Sports Stadium, Stanborough Road, Welwyn Garden City, Hertfordshire, AL8 6XE

View map

Results

Confirmed Results

Senior A Elimination

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior A Elimination - Results
1.  James Ambrose-Parish TAAP Kalas Finished Elite 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Oisin Murphy VCEquipe-FlixOralHygiene-Propu... Finished 1st 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Ryan Savage Finchley Racing Team Finished 1st 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Cai Davies Embark - Bikestrong (2022) Finished 1st 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 1st
5.  Andrew Brinkley OVB Finished Elite 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Elite
6.  Laurie Bone The Bike Loft Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Joel Stewart Team Ohten Aveas Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Andrew Hastings Haste cc Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
9.  Tom White SES Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  George Olive Finchley Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Senior A Points

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior A Points - Results
1.  Oisin Murphy VCEquipe-FlixOralHygiene-Propu... Finished 1st 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Ryan Savage Finchley Racing Team Finished 1st 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Joel Stewart Team Ohten Aveas Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Andrew Brinkley OVB Finished Elite 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Elite
5.  James Ambrose-Parish TAAP Kalas Finished Elite 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Elite
6.  Andrew Hastings Haste cc Finished 1st 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 1st
7.  Cai Davies Embark - Bikestrong (2022) Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
8.  George Olive Finchley Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Laurie Bone The Bike Loft Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Justin McKie Regents Park Rouleurs Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st

Senior A Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior A Scratch - Results
1.  James Ambrose-Parish TAAP Kalas Finished Elite 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Oisin Murphy VCEquipe-FlixOralHygiene-Propu... Finished 1st 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Andrew Brinkley OVB Finished Elite 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Elite
4.  Ryan Savage Finchley Racing Team Finished 1st 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 1st
5.  George Olive Finchley Racing Team Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Andrew Hastings Haste cc Finished 1st 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 1st
7.  Joel Stewart Team Ohten Aveas Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Laurie Bone The Bike Loft Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Justin McKie Regents Park Rouleurs Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
10.  Cai Davies Embark - Bikestrong (2022) Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
11.  Tom White SES Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Senior A/B 10 Mile

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior A/B 10 Mile - Results
1.  Joel Stewart Team Ohten Aveas Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  James Ambrose-Parish TAAP Kalas Finished Elite 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Elite
3.  Oisin Murphy VCEquipe-FlixOralHygiene-Propu... Finished 1st 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Andrew Brinkley OVB Finished Elite 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Elite
5.  Ryan Savage Finchley Racing Team Finished 1st 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 1st
6.  Andrew Hastings Haste cc Finished 1st 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 1st
7.  Cai Davies Embark - Bikestrong (2022) Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st

Senior B Elimination

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior B Elimination - Results
1.  Werner Kriek East London Velo Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Nick Vriend Lea Valley CC Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Ewan Elliott Welwyn Wheelers CC Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Ian Keary Palmer Park Velo RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Thomas Hinchliffe Welwyn Wheelers CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Alexander Polyakov WDMBC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Andrew Brown The Bike Loft Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Andrew Brown Welwyn Wheelers CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
9.  Daniel Hutchins Welwyn Wheelers CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Senior B Points

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior B Points - Results
1.  Ewan Elliott Welwyn Wheelers CC Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Thomas Hinchliffe Welwyn Wheelers CC Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Andrew Brown The Bike Loft Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Alexander Polyakov WDMBC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Ian Keary Palmer Park Velo RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Werner Kriek East London Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Daniel Hutchins Welwyn Wheelers CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
8.  Nick Vriend Lea Valley CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Andrew Brown Welwyn Wheelers CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Senior B Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior B Scratch - Results
1.  Ewan Elliott Welwyn Wheelers CC Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Ian Keary Palmer Park Velo RT Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Werner Kriek East London Velo Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Nick Vriend Lea Valley CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Alexander Polyakov WDMBC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Thomas Hinchliffe Welwyn Wheelers CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Daniel Hutchins Welwyn Wheelers CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
8.  Andrew Brown The Bike Loft Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Andrew Brown Welwyn Wheelers CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Youth A/B Elimination

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth A/B Elimination - Results
1.  Henry Hobbs Welwyn Wheelers CC Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  William Gilbank Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Alexander Keary Palmer Park Velo RT Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Rebecca Gardiner Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
5.  Toby Tombs Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
6.  Samuel Stacey Verulam - reallymoving.com Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
7.  Elijah Storti Welwyn Wheelers CC Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
8.  Harry Tozer Fenland Clarion CC Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
9.  Otto Allison Charlotteville CC Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
10.  Megan Hughes Welwyn Wheelers CC Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
11.  Iris Gray Palmer Park Velo RT Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
12.  Abigail Norris Welwyn Wheelers CC Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
13.  George Nuttall Welwyn Wheelers CC Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
14.  Rachel Halden Welwyn Wheelers CC Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
15.  Harry Gilbank Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
16.  Harriett Bradley Welwyn Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

Youth A/B Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth A/B Handicap - Results
1.  Megan Hughes Welwyn Wheelers CC Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
2.  Harry Gilbank Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
3.  Abigail Norris Welwyn Wheelers CC Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
4.  Samuel Stacey Verulam - reallymoving.com Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
5.  Elijah Storti Welwyn Wheelers CC Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
6.  Toby Tombs Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
7.  Otto Allison Charlotteville CC Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
8.  Iris Gray Palmer Park Velo RT Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
9.  Harriett Bradley Welwyn Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
10.  Rebecca Gardiner Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
11.  George Nuttall Welwyn Wheelers CC Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
12.  Harry Tozer Fenland Clarion CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
13.  Rachel Halden Welwyn Wheelers CC Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B

Youth A/B Points

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth A/B Points - Results
1.  Henry Hobbs Welwyn Wheelers CC Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  William Gilbank Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Alexander Keary Palmer Park Velo RT Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Toby Tombs Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
5.  Harry Tozer Fenland Clarion CC Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
6.  Elijah Storti Welwyn Wheelers CC Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
7.  Samuel Stacey Verulam - reallymoving.com Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
8.  Iris Gray Palmer Park Velo RT Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
9.  Rebecca Gardiner Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
10.  Otto Allison Charlotteville CC Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
11.  Megan Hughes Welwyn Wheelers CC Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
12.  Abigail Norris Welwyn Wheelers CC Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
13.  George Nuttall Welwyn Wheelers CC Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
14.  Harriett Bradley Welwyn Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
15.  Rachel Halden Welwyn Wheelers CC Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B

Youth A/B Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth A/B Scratch - Results
1.  William Gilbank Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Henry Hobbs Welwyn Wheelers CC Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Harry Tozer Fenland Clarion CC Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
4.  Elijah Storti Welwyn Wheelers CC Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
5.  Alexander Keary Palmer Park Velo RT Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
6.  Rebecca Gardiner Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
7.  Toby Tombs Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
8.  Samuel Stacey Verulam - reallymoving.com Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
9.  Iris Gray Palmer Park Velo RT Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
10.  Otto Allison Charlotteville CC Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
11.  Harry Gilbank Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
12.  Megan Hughes Welwyn Wheelers CC Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
13.  George Nuttall Welwyn Wheelers CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
14.  Abigail Norris Welwyn Wheelers CC Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
15.  Harriett Bradley Welwyn Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
16.  Rachel Halden Welwyn Wheelers CC Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B

Youth C/D Elimination

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth C/D Elimination - Results
1.  Esmee Bone Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Joshua Halden Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Dale Jetmar Verulam CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Edward Nuttall Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Sacha Morland Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Alex MacInnes Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Oliver Stewart Hayes Hawks BMX Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
8.  Daniel Elliott Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  George Rice Verulam CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

Youth C/D Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth C/D Handicap - Results
1.  George Rice Verulam CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Sacha Morland Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Dale Jetmar Verulam CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Esmee Bone Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Daniel Elliott Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Edward Nuttall Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Oliver Stewart Hayes Hawks BMX Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
8.  Joshua Halden Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Youth C/D Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth C/D Scratch - Results
1.  Esmee Bone Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Daniel Elliott Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Edward Nuttall Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Joshua Halden Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  George Rice Verulam CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Dale Jetmar Verulam CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Sacha Morland Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Alex MacInnes Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Oliver Stewart Hayes Hawks BMX Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

Youth C/D Win Out

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth C/D Win Out - Results
1.  Daniel Elliott Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Esmee Bone Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Dale Jetmar Verulam CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Edward Nuttall Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Sacha Morland Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Joshua Halden Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Alex MacInnes Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  George Rice Verulam CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

About the Event

The Races

Senior A Elimination Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 16/09/22 01:00 Regional C+ Band 5 ---
Fri 16/09/22 – 01:00
Regional C+, Band 5
Senior A Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 16/09/22 01:00 Regional C+ Band 5 ---
Fri 16/09/22 – 01:00
Regional C+, Band 5
Senior A Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 16/09/22 01:00 Regional C+ Band 5 ---
Fri 16/09/22 – 01:00
Regional C+, Band 5
Senior A/B 10 Mile Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 16/09/22 01:00 Regional C+ Band 5 ---
Fri 16/09/22 – 01:00
Regional C+, Band 5
Senior B Elimination Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 16/09/22 01:00 Regional C+ Band 5 (<10 Entrants) ---
Fri 16/09/22 – 01:00
Regional C+, Band 5 (<10 Entrants)
Senior B Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 16/09/22 01:00 Regional C+ Band 5 (<10 Entrants) ---
Fri 16/09/22 – 01:00
Regional C+, Band 5 (<10 Entrants)
Senior B Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 16/09/22 01:00 Regional C+ Band 5 (<10 Entrants) ---
Fri 16/09/22 – 01:00
Regional C+, Band 5 (<10 Entrants)
Youth A/B Elimination Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 16/09/22 01:00 Youth Only Band 5 ---
Fri 16/09/22 – 01:00
Youth A/B Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 16/09/22 01:00 Youth Only Band 5 ---
Fri 16/09/22 – 01:00
Youth Only, Band 5
Youth A/B Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 16/09/22 01:00 Youth Only Band 5 ---
Fri 16/09/22 – 01:00
Youth Only, Band 5
Youth A/B Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 16/09/22 01:00 Youth Only Band 5 ---
Fri 16/09/22 – 01:00
Youth Only, Band 5
Youth C/D Elimination Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 16/09/22 01:00 Youth Only None ---
Fri 16/09/22 – 01:00
Youth C/D Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 16/09/22 01:00 Youth Only None ---
Fri 16/09/22 – 01:00
Youth C/D Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 16/09/22 01:00 Youth Only None ---
Fri 16/09/22 – 01:00
Youth Only, None
Youth C/D Win Out Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 16/09/22 01:00 Youth Only None ---
Fri 16/09/22 – 01:00
Youth Only, None
Senior A and Senior B (including Juniors) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 16/09/22 19:10 Regional C+ Band 5 ---
Fri 16/09/22 – 19:10
U16/U14/U12/U10 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 16/09/22 19:10 Youth Only Band 5 ---
Fri 16/09/22 – 19:10
Youth Only, Band 5

Event Summary

Event Overview

This is an open meeting organised to fit in with the Welwyn Track League. Differences being: BC points + prize money. 

Event starts at 19:10 and will finish at around 21:30, but youths can escape before the final senior race.

Accreditation Information
Riders need to be accredited to race at Welwyn Track. Riders who have ridden at Welwyn Track League in the last 3 years or raced at similar events at recognised indoor/outdoor velodromes within that time will be given automatic accreditation. 

If you are not eligible for automatic accreditation, but would still like to race, you can attend one of the Open Track Training sessions on Monday evenings to be assessed and accredited by Welwyn coaches

Event Details

Event URN:

512329

Start Date:

Fri, 16th Sep 2022

Event Type:

Track (Competitive)

Venue:

Gosling Sports Stadium, Stanborough Road, Welwyn Garden City, Hertfordshire, AL8 6XE

View map

Results

Confirmed Results

Senior A Elimination

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior A Elimination - Results
1.  James Ambrose-Parish TAAP Kalas Finished Elite 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Oisin Murphy VCEquipe-FlixOralHygiene-Propu... Finished 1st 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Ryan Savage Finchley Racing Team Finished 1st 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Cai Davies Embark - Bikestrong (2022) Finished 1st 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 1st
5.  Andrew Brinkley OVB Finished Elite 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Elite
6.  Laurie Bone The Bike Loft Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Joel Stewart Team Ohten Aveas Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Andrew Hastings Haste cc Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
9.  Tom White SES Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  George Olive Finchley Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Senior A Points

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior A Points - Results
1.  Oisin Murphy VCEquipe-FlixOralHygiene-Propu... Finished 1st 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Ryan Savage Finchley Racing Team Finished 1st 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Joel Stewart Team Ohten Aveas Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Andrew Brinkley OVB Finished Elite 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Elite
5.  James Ambrose-Parish TAAP Kalas Finished Elite 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Elite
6.  Andrew Hastings Haste cc Finished 1st 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 1st
7.  Cai Davies Embark - Bikestrong (2022) Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
8.  George Olive Finchley Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Laurie Bone The Bike Loft Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Justin McKie Regents Park Rouleurs Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st

Senior A Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior A Scratch - Results
1.  James Ambrose-Parish TAAP Kalas Finished Elite 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Oisin Murphy VCEquipe-FlixOralHygiene-Propu... Finished 1st 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Andrew Brinkley OVB Finished Elite 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Elite
4.  Ryan Savage Finchley Racing Team Finished 1st 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 1st
5.  George Olive Finchley Racing Team Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Andrew Hastings Haste cc Finished 1st 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 1st
7.  Joel Stewart Team Ohten Aveas Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Laurie Bone The Bike Loft Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Justin McKie Regents Park Rouleurs Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
10.  Cai Davies Embark - Bikestrong (2022) Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
11.  Tom White SES Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Senior A/B 10 Mile

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior A/B 10 Mile - Results
1.  Joel Stewart Team Ohten Aveas Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  James Ambrose-Parish TAAP Kalas Finished Elite 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Elite
3.  Oisin Murphy VCEquipe-FlixOralHygiene-Propu... Finished 1st 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Andrew Brinkley OVB Finished Elite 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Elite
5.  Ryan Savage Finchley Racing Team Finished 1st 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 1st
6.  Andrew Hastings Haste cc Finished 1st 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 1st
7.  Cai Davies Embark - Bikestrong (2022) Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st

Senior B Elimination

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior B Elimination - Results
1.  Werner Kriek East London Velo Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Nick Vriend Lea Valley CC Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Ewan Elliott Welwyn Wheelers CC Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Ian Keary Palmer Park Velo RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Thomas Hinchliffe Welwyn Wheelers CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Alexander Polyakov WDMBC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Andrew Brown The Bike Loft Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Andrew Brown Welwyn Wheelers CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
9.  Daniel Hutchins Welwyn Wheelers CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Senior B Points

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior B Points - Results
1.  Ewan Elliott Welwyn Wheelers CC Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Thomas Hinchliffe Welwyn Wheelers CC Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Andrew Brown The Bike Loft Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Alexander Polyakov WDMBC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Ian Keary Palmer Park Velo RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Werner Kriek East London Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Daniel Hutchins Welwyn Wheelers CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
8.  Nick Vriend Lea Valley CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Andrew Brown Welwyn Wheelers CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Senior B Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior B Scratch - Results
1.  Ewan Elliott Welwyn Wheelers CC Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Ian Keary Palmer Park Velo RT Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Werner Kriek East London Velo Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Nick Vriend Lea Valley CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Alexander Polyakov WDMBC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Thomas Hinchliffe Welwyn Wheelers CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Daniel Hutchins Welwyn Wheelers CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
8.  Andrew Brown The Bike Loft Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Andrew Brown Welwyn Wheelers CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Youth A/B Elimination

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth A/B Elimination - Results
1.  Henry Hobbs Welwyn Wheelers CC Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  William Gilbank Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Alexander Keary Palmer Park Velo RT Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Rebecca Gardiner Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
5.  Toby Tombs Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
6.  Samuel Stacey Verulam - reallymoving.com Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
7.  Elijah Storti Welwyn Wheelers CC Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
8.  Harry Tozer Fenland Clarion CC Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
9.  Otto Allison Charlotteville CC Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
10.  Megan Hughes Welwyn Wheelers CC Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
11.  Iris Gray Palmer Park Velo RT Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
12.  Abigail Norris Welwyn Wheelers CC Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
13.  George Nuttall Welwyn Wheelers CC Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
14.  Rachel Halden Welwyn Wheelers CC Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
15.  Harry Gilbank Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
16.  Harriett Bradley Welwyn Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

Youth A/B Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth A/B Handicap - Results
1.  Megan Hughes Welwyn Wheelers CC Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
2.  Harry Gilbank Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
3.  Abigail Norris Welwyn Wheelers CC Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
4.  Samuel Stacey Verulam - reallymoving.com Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
5.  Elijah Storti Welwyn Wheelers CC Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
6.  Toby Tombs Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
7.  Otto Allison Charlotteville CC Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
8.  Iris Gray Palmer Park Velo RT Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
9.  Harriett Bradley Welwyn Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
10.  Rebecca Gardiner Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
11.  George Nuttall Welwyn Wheelers CC Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
12.  Harry Tozer Fenland Clarion CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
13.  Rachel Halden Welwyn Wheelers CC Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B

Youth A/B Points

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth A/B Points - Results
1.  Henry Hobbs Welwyn Wheelers CC Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  William Gilbank Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Alexander Keary Palmer Park Velo RT Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Toby Tombs Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
5.  Harry Tozer Fenland Clarion CC Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
6.  Elijah Storti Welwyn Wheelers CC Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
7.  Samuel Stacey Verulam - reallymoving.com Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
8.  Iris Gray Palmer Park Velo RT Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
9.  Rebecca Gardiner Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
10.  Otto Allison Charlotteville CC Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
11.  Megan Hughes Welwyn Wheelers CC Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
12.  Abigail Norris Welwyn Wheelers CC Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
13.  George Nuttall Welwyn Wheelers CC Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
14.  Harriett Bradley Welwyn Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
15.  Rachel Halden Welwyn Wheelers CC Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B

Youth A/B Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth A/B Scratch - Results
1.  William Gilbank Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Henry Hobbs Welwyn Wheelers CC Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Harry Tozer Fenland Clarion CC Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
4.  Elijah Storti Welwyn Wheelers CC Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
5.  Alexander Keary Palmer Park Velo RT Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
6.  Rebecca Gardiner Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
7.  Toby Tombs Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
8.  Samuel Stacey Verulam - reallymoving.com Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
9.  Iris Gray Palmer Park Velo RT Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
10.  Otto Allison Charlotteville CC Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
11.  Harry Gilbank Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
12.  Megan Hughes Welwyn Wheelers CC Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
13.  George Nuttall Welwyn Wheelers CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
14.  Abigail Norris Welwyn Wheelers CC Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
15.  Harriett Bradley Welwyn Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
16.  Rachel Halden Welwyn Wheelers CC Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B

Youth C/D Elimination

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth C/D Elimination - Results
1.  Esmee Bone Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Joshua Halden Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Dale Jetmar Verulam CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Edward Nuttall Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Sacha Morland Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Alex MacInnes Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Oliver Stewart Hayes Hawks BMX Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
8.  Daniel Elliott Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  George Rice Verulam CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

Youth C/D Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth C/D Handicap - Results
1.  George Rice Verulam CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Sacha Morland Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Dale Jetmar Verulam CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Esmee Bone Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Daniel Elliott Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Edward Nuttall Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Oliver Stewart Hayes Hawks BMX Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
8.  Joshua Halden Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Youth C/D Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth C/D Scratch - Results
1.  Esmee Bone Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Daniel Elliott Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Edward Nuttall Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Joshua Halden Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  George Rice Verulam CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Dale Jetmar Verulam CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Sacha Morland Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Alex MacInnes Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Oliver Stewart Hayes Hawks BMX Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

Youth C/D Win Out

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth C/D Win Out - Results
1.  Daniel Elliott Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Esmee Bone Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Dale Jetmar Verulam CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Edward Nuttall Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Sacha Morland Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Joshua Halden Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Alex MacInnes Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  George Rice Verulam CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

About the Event

The Races

Senior A Elimination Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 16/09/22 01:00 Regional C+ Band 5 ---
Fri 16/09/22 – 01:00
Regional C+, Band 5
Senior A Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 16/09/22 01:00 Regional C+ Band 5 ---
Fri 16/09/22 – 01:00
Regional C+, Band 5
Senior A Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 16/09/22 01:00 Regional C+ Band 5 ---
Fri 16/09/22 – 01:00
Regional C+, Band 5
Senior A/B 10 Mile Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 16/09/22 01:00 Regional C+ Band 5 ---
Fri 16/09/22 – 01:00
Regional C+, Band 5
Senior B Elimination Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 16/09/22 01:00 Regional C+ Band 5 (<10 Entrants) ---
Fri 16/09/22 – 01:00
Regional C+, Band 5 (<10 Entrants)
Senior B Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 16/09/22 01:00 Regional C+ Band 5 (<10 Entrants) ---
Fri 16/09/22 – 01:00
Regional C+, Band 5 (<10 Entrants)
Senior B Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 16/09/22 01:00 Regional C+ Band 5 (<10 Entrants) ---
Fri 16/09/22 – 01:00
Regional C+, Band 5 (<10 Entrants)
Youth A/B Elimination Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 16/09/22 01:00 Youth Only Band 5 ---
Fri 16/09/22 – 01:00
Youth A/B Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 16/09/22 01:00 Youth Only Band 5 ---
Fri 16/09/22 – 01:00
Youth Only, Band 5
Youth A/B Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 16/09/22 01:00 Youth Only Band 5 ---
Fri 16/09/22 – 01:00
Youth Only, Band 5
Youth A/B Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 16/09/22 01:00 Youth Only Band 5 ---
Fri 16/09/22 – 01:00
Youth Only, Band 5
Youth C/D Elimination Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 16/09/22 01:00 Youth Only None ---
Fri 16/09/22 – 01:00
Youth C/D Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 16/09/22 01:00 Youth Only None ---
Fri 16/09/22 – 01:00
Youth C/D Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 16/09/22 01:00 Youth Only None ---
Fri 16/09/22 – 01:00
Youth Only, None
Youth C/D Win Out Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 16/09/22 01:00 Youth Only None ---
Fri 16/09/22 – 01:00
Youth Only, None
Senior A and Senior B (including Juniors) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 16/09/22 19:10 Regional C+ Band 5 ---
Fri 16/09/22 – 19:10
U16/U14/U12/U10 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 16/09/22 19:10 Youth Only Band 5 ---
Fri 16/09/22 – 19:10
Youth Only, Band 5

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk