Mildenhall Rally

Track – Saturday, 23 Aug 2008

Event Summary

Event Details

Event URN:

843/EN/008/2008

Start Date:

Sat, 23rd Aug 2008

Finish date:

Mon, 25th Aug 2008

Event Type:

Track (Competitive)

Results

Confirmed Results

Ladies Omnium

Position Name Club name Rider status Category Points
Ladies Omnium - Results
1.  Sarra Boyd Mildenhall CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Denise Cater Unknown 0

2. Denise Cater -

Points: 0 | Status: Unknown
3.  Nicola Peters Mid Anglia CC Unknown 3rd 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  Sophie Terry VC Londres Unknown 2nd 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: 2nd
5.  Alison Lilley Bourne Whls CC Unknown 3rd 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: 3rd
6.  Bryony Darbon VC Londres Unknown A 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: A
7.  Hannah Payton Stourbridge CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
8.  Joanna Smith Border City Wheelers CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
9.  Ellen Triggs Colchester Rovers CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
10.  Amy Willoughby Brother NRG Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
11.  Caroline Gammell XRT - Elmy Cycles Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
12.  Jodie Brumhead Boston Whls CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
13.  Karen Lifford Velo Club Nottingham Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
14.  Ann Shuttleworth Chelmer CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
15.  Rachael Eyre Thurcroft CC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
16.  Pippa Saint Unknown D 0

16. Pippa Saint -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
17.  Emma Hurrell Mountain Trax RT Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
18.  Penelope Kingsland Border City Wheelers CC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th

Mildenhall CC Club Championship

Position Name Club name Rider status Category Points
Mildenhall CC Club Championship - Results
1.  Max Pendleton Mildenhall CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Matthew Cook Mildenhall CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Sarra Boyd Mildenhall CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

U12 Boys Omnium

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys Omnium - Results
1.  Christian Braybrooke Eastlands Velo Unknown N/A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  William Street Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
3.  Joseph Fry Welwyn Wheelers CC Unknown C 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: C
4.  Elliot Jarvis Unknown 0

4. Elliot Jarvis -

Points: 0 | Status: Unknown
5.  Edward Balham Unknown 0

5. Edward Balham -

Points: 0 | Status: Unknown
6.  Matthew Ellis Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E
7.  Alexander Braybrooke Barking & Dagenham CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
8.  Oliver Fensom Spalding Cycling Club Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
8.  Thomas Street Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E
10.  Thomas Durkin Unknown E 0

10. Thomas Durkin -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: E
11.  David Kennedy Unknown N/A 0

11. David Kennedy -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
12.  Samuel Bentley Spalding Cycling Club Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
13.  Reece Moradkhan Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
14.  Mitchell Powell Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
15.  Nicholas Brown Welwyn Wheelers CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
16.  Jake Norton Unknown E 0

16. Jake Norton -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: E
17.  Archie Donovan Unknown 0

17. Archie Donovan -

Points: 0 | Status: Unknown
18.  Jake Saint Unknown D 0

18. Jake Saint -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: D

U12 Girls Omnium

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls Omnium - Results
1.  Chloe Evans Welwyn Wheelers CC Unknown N/A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Henrietta Colborne Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D

U14 Boys Omnium

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys Omnium - Results
1.  Jack Withington Unknown 0

1. Jack Withington -

Points: 0 | Status: Unknown
2.  Alan Trolove West Suffolk Wheelers Unknown B 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: B
3.  Lennox Saint Unknown B 1

3. Lennox Saint -

Points: 1 | Status: Unknown | Category: B
4.  George Bateman Welwyn Wheelers CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
4.  Euan Cattermole VC Londres Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
6.  Jack May Unknown 0

6. Jack May -

Points: 0 | Status: Unknown
7.  Harry Bellars Spalding Cycling Club Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

U14 Girls Omnium

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls Omnium - Results
1.  Zoe Lewis VC Londres Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
2.  Sherilyn Powell Chelmer CC Unknown B 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: B

U16 Boys Omnium

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys Omnium - Results
1.  Bradley Burbridge Kettering CC Unknown N/A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Sam Connolley Maldon & District CC Unknown A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: A
3.  Brock Duncumb Rogers Preston Park Youth CC (PPYCC) Unknown A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: A
3.  Tom Gallacher Welwyn Wheelers CC Unknown A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: A
5.  Alex Avery Spalding Cycling Club Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
5.  Daniel Snow Welwyn Wheelers CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
7.  Robert Eyre Thurcroft CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
8.  Andrew Street Welwyn Wheelers CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
9.  Simon Jacklin Fenland Clarion CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
10.  Neil McClelland VC Londres Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
11.  George Moore Velo Schils - Interbike RT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

3km for riders numbered over 30

Position Name Club name Rider status Category Points
3km for riders numbered over 30 - Results
1.  Bradley Burbridge Kettering CC Unknown N/A 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Thomas Payton Wyre Forest CRC Unknown 3rd 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Neil Chapman Maldon & District CC Unknown 2nd 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: 2nd

500m Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
500m Scratch - Results
1.  Neil Withington Andersons Racing Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
2.  David Crawley Keswick Bikes - KMB Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Martin Smith Chesterfield Coureurs Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd

8km Mini Milk Race (National Endurance League)

Position Name Club name Rider status Category Points
8km Mini Milk Race (National Endurance League) - Results
1.  David Crawley Keswick Bikes - KMB Unknown 2nd 30
Points: 30 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Adam Duggleby MBE Shorter Rochford Exclusive Ran... Unknown 1st 25
Points: 25 | Status: Unknown | Category: 1st
3.  Bryan Taylor VC Londres Unknown 2nd 21
Points: 21 | Status: Unknown | Category: 2nd

Devil take the hindmost (even numbers)

Position Name Club name Rider status Category Points
Devil take the hindmost (even numbers) - Results
1.  Adam Duggleby MBE Shorter Rochford Exclusive Ran... Unknown 1st 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: 1st
2.  Bryan Taylor VC Londres Unknown 2nd 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  David Langlands Fenland Clarion CC Unknown 3rd 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: 3rd

Devil Take the Hindmost (odd numbers)

Position Name Club name Rider status Category Points
Devil Take the Hindmost (odd numbers) - Results
1.  Matthew Fenton Cottingham Coureurs RT Unknown 1st 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: 1st
2.  Bryan Pool Andersons Racing Unknown 1st 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: 1st
3.  Bradley Burbridge Kettering CC Unknown N/A 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: N/A

Ladies 3000m Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Ladies 3000m Scratch - Results
1.  Sarra Boyd Mildenhall CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Nicola Peters Mid Anglia CC Unknown 3rd 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Joanna Smith Border City Wheelers CC Unknown 3rd 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: 3rd

Ladies Unknown Distance

Position Name Club name Rider status Category Points
Ladies Unknown Distance - Results
1.  Sarra Boyd Mildenhall CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Nicola Peters Mid Anglia CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Hannah Payton Stourbridge CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

Ladies World Championship Hoop Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Ladies World Championship Hoop Race - Results
1.  Karen Lifford Velo Club Nottingham Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Mens World Championship Hoop Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Mens World Championship Hoop Race - Results
1.  Simon Allen Sheffield Phoenix Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Unknown Distance for riders eliminated from 500m scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Unknown Distance for riders eliminated from 500m scratch - Results
1.  Bryan Taylor Kings Lynn CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Neil Chapman Maldon & District CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Andrew Barnard Time RT Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

400m Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
400m Handicap - Results
1.  Clive Gill Scunthorpe Polytechnic CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Steven Clarke Fenland Clarion CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Mark Eyre Thurcroft CC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th

800m Scratch Sprint (National Short Distance League)

Position Name Club name Rider status Category Points
800m Scratch Sprint (National Short Distance League) - Results
1.  David Crawley Keswick Bikes - KMB Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Symon Lewis VC Londres Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
3.  Tom Gosbee Green Arrow CRT Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd

Bristow Exhibition Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Bristow Exhibition Devil - Results
1.  Simon Allen Evans Cycles Race Team Unknown 3rd 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Richard Lambert Cottingham Coureurs RT Unknown 1st 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: 1st
3.  John McClelland Crosstrax Unknown Elite 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: Elite

Consolation Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Consolation Devil - Results
1.  Charlie Porter Boston Whls CC Unknown 3rd 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Steven Oglesby Hemel Hempstead CC Unknown N/A 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Brock Duncumb Rogers Preston Park Youth CC (PPYCC) Unknown A 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: A

Hare & Hounds

Position Name Club name Rider status Category Points
Hare & Hounds - Results
1.  Joanna Smith Border City Wheelers CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Phil Lisher Green Arrow CRT Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Bradley Burbridge Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Ladies 800m Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Ladies 800m Scratch - Results
1.  Joanna Smith Border City Wheelers CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Sophie Terry VC Londres Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Amy Willoughby Cottingham Coureurs RT Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Ladies Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Ladies Handicap - Results
1.  Jodie Brumhead Boston Whls CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Pippa Saint Unknown D 0

2. Pippa Saint -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
3.  Ann Shuttleworth Chelmer CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Mens 400m Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
Mens 400m Time Trial - Results
1.  David Crawley Keswick Bikes - KMB Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Neil Withington Andersons Racing Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
3.  Richard Kennedy Chesterfield Coureurs Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Musical Hoops World Pairs Championship

Position Name Club name Rider status Category Points
Musical Hoops World Pairs Championship - Results
1.  Sophie Terry VC Londres Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
1.  Symon Lewis VC Londres Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st

Walker 3000m Classic

Position Name Club name Rider status Category Points
Walker 3000m Classic - Results
1.  Richard Lambert Cottingham Coureurs RT Unknown 1st 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: 1st
2.  John McClelland Agiskoviner Cycling Team Unknown Elite 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: Elite
3.  Bryan Taylor VC Londres Unknown 2nd 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: 2nd

About the Event

Info for Riders

Saturday 23/08/2008 - U16/U14/U12 Start Time 12.00pm Entry Fee £7 or £10 on the day. Saturday 23/08/2008 - Women - Start Time 12.00pm Entry Fee £13 or £15 on the day. Sunday 24/08/2008 - Men/Women/Juniors Start Time 12.00pm Entry Fee £13 or £15 on the day. Monday 25/08/2008 - Men/Women/Juniors Start Time 12.00pm Entry Fee £13 or £15 on the day.

The Races

Ladies Omnium Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 23/08/08 00:00 Regional C+ Band 5 ---
Sat 23/08/08 – 00:00
Regional C+, Band 5
Mildenhall CC Club Championship Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 23/08/08 00:00 Regional C MTB IA ---
Sat 23/08/08 – 00:00
Regional C, MTB IA
U12 Boys Omnium Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 23/08/08 00:00 Regional C+ Youth ---
Sat 23/08/08 – 00:00
Regional C+, Youth
U12 Girls Omnium Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 23/08/08 00:00 Regional C+ Youth ---
Sat 23/08/08 – 00:00
Regional C+, Youth
U14 Boys Omnium Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 23/08/08 00:00 Regional C+ Youth ---
Sat 23/08/08 – 00:00
Regional C+, Youth
U14 Girls Omnium Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 23/08/08 00:00 Regional C+ Youth ---
Sat 23/08/08 – 00:00
Regional C+, Youth
U16 Boys Omnium Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 23/08/08 00:00 Regional C+ Youth ---
Sat 23/08/08 – 00:00
Regional C+, Youth
3km for riders numbered over 30 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 24/08/08 00:00 Regional C+ Band 5 --- 3km / 2 miles
Sun 24/08/08 – 00:00
Regional C+, Band 5
3km / 2 miles
500m Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 24/08/08 00:00 Regional C MTB IA ---
Sun 24/08/08 – 00:00
Regional C, MTB IA
8km Mini Milk Race (National Endurance League) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 24/08/08 00:00 Regional C+ Band 3 --- 8km / 5 miles
Sun 24/08/08 – 00:00
Regional C+, Band 3
8km / 5 miles
Devil take the hindmost (even numbers) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 24/08/08 00:00 Regional C+ Band 5 ---
Sun 24/08/08 – 00:00
Devil Take the Hindmost (odd numbers) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 24/08/08 00:00 Regional C+ Band 5 ---
Sun 24/08/08 – 00:00
Ladies 3000m Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 24/08/08 00:00 Regional C+ Band 5 ---
Sun 24/08/08 – 00:00
Regional C+, Band 5
Ladies Unknown Distance Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 24/08/08 00:00 Regional C MTB IA ---
Sun 24/08/08 – 00:00
Regional C, MTB IA
Ladies World Championship Hoop Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 24/08/08 00:00 Regional C MTB IA ---
Sun 24/08/08 – 00:00
Mens World Championship Hoop Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 24/08/08 00:00 Regional C MTB IA ---
Sun 24/08/08 – 00:00
Unknown Distance for riders eliminated from 500m scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 24/08/08 00:00 Regional C MTB IA ---
Sun 24/08/08 – 00:00
400m Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 25/08/08 00:00 Regional C MTB IA ---
Mon 25/08/08 – 00:00
Regional C, MTB IA
800m Scratch Sprint (National Short Distance League) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 25/08/08 00:00 Regional C MTB IA ---
Mon 25/08/08 – 00:00
Bristow Exhibition Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 25/08/08 00:00 Regional C+ Band 5 ---
Mon 25/08/08 – 00:00
Regional C+, Band 5
Consolation Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 25/08/08 00:00 Regional C+ Band 5 ---
Mon 25/08/08 – 00:00
Regional C+, Band 5
Hare & Hounds Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 25/08/08 00:00 Regional C MTB IA ---
Mon 25/08/08 – 00:00
Regional C, MTB IA
Ladies 800m Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 25/08/08 00:00 Regional C MTB IA ---
Mon 25/08/08 – 00:00
Regional C, MTB IA
Ladies Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 25/08/08 00:00 Regional C MTB IA ---
Mon 25/08/08 – 00:00
Regional C, MTB IA
Mens 400m Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 25/08/08 00:00 Regional C MTB IA ---
Mon 25/08/08 – 00:00
Regional C, MTB IA
Musical Hoops World Pairs Championship Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 25/08/08 00:00 Regional C MTB IA ---
Mon 25/08/08 – 00:00
Walker 3000m Classic Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 25/08/08 00:00 Regional C+ Band 5 ---
Mon 25/08/08 – 00:00
Regional C+, Band 5

Event Summary

Event Details

Event URN:

843/EN/008/2008

Start Date:

Sat, 23rd Aug 2008

Finish date:

Mon, 25th Aug 2008

Event Type:

Track (Competitive)

Results

Confirmed Results

Ladies Omnium

Position Name Club name Rider status Category Points
Ladies Omnium - Results
1.  Sarra Boyd Mildenhall CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Denise Cater Unknown 0

2. Denise Cater -

Points: 0 | Status: Unknown
3.  Nicola Peters Mid Anglia CC Unknown 3rd 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  Sophie Terry VC Londres Unknown 2nd 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: 2nd
5.  Alison Lilley Bourne Whls CC Unknown 3rd 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: 3rd
6.  Bryony Darbon VC Londres Unknown A 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: A
7.  Hannah Payton Stourbridge CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
8.  Joanna Smith Border City Wheelers CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
9.  Ellen Triggs Colchester Rovers CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
10.  Amy Willoughby Brother NRG Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
11.  Caroline Gammell XRT - Elmy Cycles Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
12.  Jodie Brumhead Boston Whls CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
13.  Karen Lifford Velo Club Nottingham Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
14.  Ann Shuttleworth Chelmer CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
15.  Rachael Eyre Thurcroft CC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
16.  Pippa Saint Unknown D 0

16. Pippa Saint -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
17.  Emma Hurrell Mountain Trax RT Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
18.  Penelope Kingsland Border City Wheelers CC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th

Mildenhall CC Club Championship

Position Name Club name Rider status Category Points
Mildenhall CC Club Championship - Results
1.  Max Pendleton Mildenhall CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Matthew Cook Mildenhall CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Sarra Boyd Mildenhall CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

U12 Boys Omnium

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys Omnium - Results
1.  Christian Braybrooke Eastlands Velo Unknown N/A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  William Street Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
3.  Joseph Fry Welwyn Wheelers CC Unknown C 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: C
4.  Elliot Jarvis Unknown 0

4. Elliot Jarvis -

Points: 0 | Status: Unknown
5.  Edward Balham Unknown 0

5. Edward Balham -

Points: 0 | Status: Unknown
6.  Matthew Ellis Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E
7.  Alexander Braybrooke Barking & Dagenham CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
8.  Oliver Fensom Spalding Cycling Club Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
8.  Thomas Street Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E
10.  Thomas Durkin Unknown E 0

10. Thomas Durkin -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: E
11.  David Kennedy Unknown N/A 0

11. David Kennedy -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
12.  Samuel Bentley Spalding Cycling Club Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
13.  Reece Moradkhan Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
14.  Mitchell Powell Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
15.  Nicholas Brown Welwyn Wheelers CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
16.  Jake Norton Unknown E 0

16. Jake Norton -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: E
17.  Archie Donovan Unknown 0

17. Archie Donovan -

Points: 0 | Status: Unknown
18.  Jake Saint Unknown D 0

18. Jake Saint -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: D

U12 Girls Omnium

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls Omnium - Results
1.  Chloe Evans Welwyn Wheelers CC Unknown N/A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Henrietta Colborne Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D

U14 Boys Omnium

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys Omnium - Results
1.  Jack Withington Unknown 0

1. Jack Withington -

Points: 0 | Status: Unknown
2.  Alan Trolove West Suffolk Wheelers Unknown B 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: B
3.  Lennox Saint Unknown B 1

3. Lennox Saint -

Points: 1 | Status: Unknown | Category: B
4.  George Bateman Welwyn Wheelers CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
4.  Euan Cattermole VC Londres Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
6.  Jack May Unknown 0

6. Jack May -

Points: 0 | Status: Unknown
7.  Harry Bellars Spalding Cycling Club Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

U14 Girls Omnium

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls Omnium - Results
1.  Zoe Lewis VC Londres Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
2.  Sherilyn Powell Chelmer CC Unknown B 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: B

U16 Boys Omnium

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys Omnium - Results
1.  Bradley Burbridge Kettering CC Unknown N/A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Sam Connolley Maldon & District CC Unknown A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: A
3.  Brock Duncumb Rogers Preston Park Youth CC (PPYCC) Unknown A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: A
3.  Tom Gallacher Welwyn Wheelers CC Unknown A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: A
5.  Alex Avery Spalding Cycling Club Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
5.  Daniel Snow Welwyn Wheelers CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
7.  Robert Eyre Thurcroft CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
8.  Andrew Street Welwyn Wheelers CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
9.  Simon Jacklin Fenland Clarion CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
10.  Neil McClelland VC Londres Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
11.  George Moore Velo Schils - Interbike RT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

3km for riders numbered over 30

Position Name Club name Rider status Category Points
3km for riders numbered over 30 - Results
1.  Bradley Burbridge Kettering CC Unknown N/A 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Thomas Payton Wyre Forest CRC Unknown 3rd 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Neil Chapman Maldon & District CC Unknown 2nd 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: 2nd

500m Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
500m Scratch - Results
1.  Neil Withington Andersons Racing Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
2.  David Crawley Keswick Bikes - KMB Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Martin Smith Chesterfield Coureurs Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd

8km Mini Milk Race (National Endurance League)

Position Name Club name Rider status Category Points
8km Mini Milk Race (National Endurance League) - Results
1.  David Crawley Keswick Bikes - KMB Unknown 2nd 30
Points: 30 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Adam Duggleby MBE Shorter Rochford Exclusive Ran... Unknown 1st 25
Points: 25 | Status: Unknown | Category: 1st
3.  Bryan Taylor VC Londres Unknown 2nd 21
Points: 21 | Status: Unknown | Category: 2nd

Devil take the hindmost (even numbers)

Position Name Club name Rider status Category Points
Devil take the hindmost (even numbers) - Results
1.  Adam Duggleby MBE Shorter Rochford Exclusive Ran... Unknown 1st 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: 1st
2.  Bryan Taylor VC Londres Unknown 2nd 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  David Langlands Fenland Clarion CC Unknown 3rd 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: 3rd

Devil Take the Hindmost (odd numbers)

Position Name Club name Rider status Category Points
Devil Take the Hindmost (odd numbers) - Results
1.  Matthew Fenton Cottingham Coureurs RT Unknown 1st 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: 1st
2.  Bryan Pool Andersons Racing Unknown 1st 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: 1st
3.  Bradley Burbridge Kettering CC Unknown N/A 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: N/A

Ladies 3000m Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Ladies 3000m Scratch - Results
1.  Sarra Boyd Mildenhall CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Nicola Peters Mid Anglia CC Unknown 3rd 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Joanna Smith Border City Wheelers CC Unknown 3rd 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: 3rd

Ladies Unknown Distance

Position Name Club name Rider status Category Points
Ladies Unknown Distance - Results
1.  Sarra Boyd Mildenhall CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Nicola Peters Mid Anglia CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Hannah Payton Stourbridge CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

Ladies World Championship Hoop Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Ladies World Championship Hoop Race - Results
1.  Karen Lifford Velo Club Nottingham Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Mens World Championship Hoop Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Mens World Championship Hoop Race - Results
1.  Simon Allen Sheffield Phoenix Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Unknown Distance for riders eliminated from 500m scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Unknown Distance for riders eliminated from 500m scratch - Results
1.  Bryan Taylor Kings Lynn CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Neil Chapman Maldon & District CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Andrew Barnard Time RT Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

400m Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
400m Handicap - Results
1.  Clive Gill Scunthorpe Polytechnic CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Steven Clarke Fenland Clarion CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Mark Eyre Thurcroft CC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th

800m Scratch Sprint (National Short Distance League)

Position Name Club name Rider status Category Points
800m Scratch Sprint (National Short Distance League) - Results
1.  David Crawley Keswick Bikes - KMB Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Symon Lewis VC Londres Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
3.  Tom Gosbee Green Arrow CRT Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd

Bristow Exhibition Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Bristow Exhibition Devil - Results
1.  Simon Allen Evans Cycles Race Team Unknown 3rd 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Richard Lambert Cottingham Coureurs RT Unknown 1st 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: 1st
3.  John McClelland Crosstrax Unknown Elite 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: Elite

Consolation Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Consolation Devil - Results
1.  Charlie Porter Boston Whls CC Unknown 3rd 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Steven Oglesby Hemel Hempstead CC Unknown N/A 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Brock Duncumb Rogers Preston Park Youth CC (PPYCC) Unknown A 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: A

Hare & Hounds

Position Name Club name Rider status Category Points
Hare & Hounds - Results
1.  Joanna Smith Border City Wheelers CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Phil Lisher Green Arrow CRT Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Bradley Burbridge Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Ladies 800m Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Ladies 800m Scratch - Results
1.  Joanna Smith Border City Wheelers CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Sophie Terry VC Londres Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Amy Willoughby Cottingham Coureurs RT Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Ladies Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Ladies Handicap - Results
1.  Jodie Brumhead Boston Whls CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Pippa Saint Unknown D 0

2. Pippa Saint -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
3.  Ann Shuttleworth Chelmer CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Mens 400m Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
Mens 400m Time Trial - Results
1.  David Crawley Keswick Bikes - KMB Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Neil Withington Andersons Racing Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
3.  Richard Kennedy Chesterfield Coureurs Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Musical Hoops World Pairs Championship

Position Name Club name Rider status Category Points
Musical Hoops World Pairs Championship - Results
1.  Sophie Terry VC Londres Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
1.  Symon Lewis VC Londres Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st

Walker 3000m Classic

Position Name Club name Rider status Category Points
Walker 3000m Classic - Results
1.  Richard Lambert Cottingham Coureurs RT Unknown 1st 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: 1st
2.  John McClelland Agiskoviner Cycling Team Unknown Elite 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: Elite
3.  Bryan Taylor VC Londres Unknown 2nd 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: 2nd

About the Event

Info for Riders

Saturday 23/08/2008 - U16/U14/U12 Start Time 12.00pm Entry Fee £7 or £10 on the day. Saturday 23/08/2008 - Women - Start Time 12.00pm Entry Fee £13 or £15 on the day. Sunday 24/08/2008 - Men/Women/Juniors Start Time 12.00pm Entry Fee £13 or £15 on the day. Monday 25/08/2008 - Men/Women/Juniors Start Time 12.00pm Entry Fee £13 or £15 on the day.

The Races

Ladies Omnium Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 23/08/08 00:00 Regional C+ Band 5 ---
Sat 23/08/08 – 00:00
Regional C+, Band 5
Mildenhall CC Club Championship Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 23/08/08 00:00 Regional C MTB IA ---
Sat 23/08/08 – 00:00
Regional C, MTB IA
U12 Boys Omnium Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 23/08/08 00:00 Regional C+ Youth ---
Sat 23/08/08 – 00:00
Regional C+, Youth
U12 Girls Omnium Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 23/08/08 00:00 Regional C+ Youth ---
Sat 23/08/08 – 00:00
Regional C+, Youth
U14 Boys Omnium Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 23/08/08 00:00 Regional C+ Youth ---
Sat 23/08/08 – 00:00
Regional C+, Youth
U14 Girls Omnium Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 23/08/08 00:00 Regional C+ Youth ---
Sat 23/08/08 – 00:00
Regional C+, Youth
U16 Boys Omnium Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 23/08/08 00:00 Regional C+ Youth ---
Sat 23/08/08 – 00:00
Regional C+, Youth
3km for riders numbered over 30 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 24/08/08 00:00 Regional C+ Band 5 --- 3km / 2 miles
Sun 24/08/08 – 00:00
Regional C+, Band 5
3km / 2 miles
500m Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 24/08/08 00:00 Regional C MTB IA ---
Sun 24/08/08 – 00:00
Regional C, MTB IA
8km Mini Milk Race (National Endurance League) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 24/08/08 00:00 Regional C+ Band 3 --- 8km / 5 miles
Sun 24/08/08 – 00:00
Regional C+, Band 3
8km / 5 miles
Devil take the hindmost (even numbers) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 24/08/08 00:00 Regional C+ Band 5 ---
Sun 24/08/08 – 00:00
Devil Take the Hindmost (odd numbers) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 24/08/08 00:00 Regional C+ Band 5 ---
Sun 24/08/08 – 00:00
Ladies 3000m Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 24/08/08 00:00 Regional C+ Band 5 ---
Sun 24/08/08 – 00:00
Regional C+, Band 5
Ladies Unknown Distance Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 24/08/08 00:00 Regional C MTB IA ---
Sun 24/08/08 – 00:00
Regional C, MTB IA
Ladies World Championship Hoop Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 24/08/08 00:00 Regional C MTB IA ---
Sun 24/08/08 – 00:00
Mens World Championship Hoop Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 24/08/08 00:00 Regional C MTB IA ---
Sun 24/08/08 – 00:00
Unknown Distance for riders eliminated from 500m scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 24/08/08 00:00 Regional C MTB IA ---
Sun 24/08/08 – 00:00
400m Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 25/08/08 00:00 Regional C MTB IA ---
Mon 25/08/08 – 00:00
Regional C, MTB IA
800m Scratch Sprint (National Short Distance League) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 25/08/08 00:00 Regional C MTB IA ---
Mon 25/08/08 – 00:00
Bristow Exhibition Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 25/08/08 00:00 Regional C+ Band 5 ---
Mon 25/08/08 – 00:00
Regional C+, Band 5
Consolation Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 25/08/08 00:00 Regional C+ Band 5 ---
Mon 25/08/08 – 00:00
Regional C+, Band 5
Hare & Hounds Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 25/08/08 00:00 Regional C MTB IA ---
Mon 25/08/08 – 00:00
Regional C, MTB IA
Ladies 800m Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 25/08/08 00:00 Regional C MTB IA ---
Mon 25/08/08 – 00:00
Regional C, MTB IA
Ladies Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 25/08/08 00:00 Regional C MTB IA ---
Mon 25/08/08 – 00:00
Regional C, MTB IA
Mens 400m Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 25/08/08 00:00 Regional C MTB IA ---
Mon 25/08/08 – 00:00
Regional C, MTB IA
Musical Hoops World Pairs Championship Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 25/08/08 00:00 Regional C MTB IA ---
Mon 25/08/08 – 00:00
Walker 3000m Classic Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 25/08/08 00:00 Regional C+ Band 5 ---
Mon 25/08/08 – 00:00
Regional C+, Band 5

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk