Reading Velodrome Racing 7

Track League , Reading – Monday, 04 Jun 2007

Event Summary

Event Details

Event URN:

406/EN/007/2007

Start Date:

Mon, 4th Jun 2007

Finish date:

Mon, 3rd Sep 2007

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Palmer Park Sports Stadium, Wokingham Road, Reading, Berkshire, RG6 1LF

View map

Results

Confirmed Results

Event 1 - Youth Devil Cat A

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 1 - Youth Devil Cat A - Results
1.  Matthew Gittings Palmer Park Velo RT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Martin Dawkins Hillingdon Slipstreamers Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  Samuel Grant Hillingdon Slipstreamers Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

Event 1 - Youth Devil Cat B

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 1 - Youth Devil Cat B - Results
1.  Stephen Bradbury Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  John Paul Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Richard Barlow Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

Event 1 - Youth Devil Cat C

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 1 - Youth Devil Cat C - Results
1.  Daniel Maslin Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  George Withers Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
3.  Harvey Watson Velocity Bikes Cycling Club Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

Event 1 - Youth Devil Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 1 - Youth Devil Girls - Results
1.  Harriet Owen Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Rosie Serruya Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Emily Hogge Palmer Park Velo RT Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Event 2 - Youth 1 lap Sprint Cat A

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 2 - Youth 1 lap Sprint Cat A - Results
1.  Matthew Gittings Palmer Park Velo RT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Samuel Grant Hillingdon Slipstreamers Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  Martin Dawkins Hillingdon Slipstreamers Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

Event 2 - Youth 1 lap Sprint Cat B

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 2 - Youth 1 lap Sprint Cat B - Results
1.  Stephen Bradbury Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  John Paul Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Benjamin Bailey Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

Event 2 - Youth 1 lap Sprint Cat C

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 2 - Youth 1 lap Sprint Cat C - Results
1.  Daniel Maslin Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  George Withers Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
3.  Harvey Watson Velocity Bikes Cycling Club Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

Event 2 - Youth 1 lap Sprint Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 2 - Youth 1 lap Sprint Girls - Results
1.  Harriet Owen Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Rosie Serruya Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Holly Swarbrick Palmer Park Velo RT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

Event 3 - Senior 10 lap Hare & Hounds

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 3 - Senior 10 lap Hare & Hounds - Results
1.  Roger Woodford AW Cycles Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Ian Holt Felt Racing Unknown Elite 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: Elite
3.  Michael Wilmot Team Quest - The Bike Shop Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Event 3 - Senior 10 lap Hare & Hounds - Ladies

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 3 - Senior 10 lap Hare & Hounds - Ladies - Results
1.  Lara Wann VC Londres Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Rohan Battison Agiskoviner Cycling Team Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd

Event 4 - Youth 4 Lap Handicap Hare & Hounds - Cat A

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 4 - Youth 4 Lap Handicap Hare & Hounds - Cat A - Results
1.  Martin Dawkins Hillingdon Slipstreamers Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Samuel Grant Hillingdon Slipstreamers Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  James Hobbs Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Event 4 - Youth 4 Lap Handicap Hare & Hounds - Cat B

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 4 - Youth 4 Lap Handicap Hare & Hounds - Cat B - Results
1.  John Paul Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Harriet Owen Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Stephen Bradbury Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

Event 4 - Youth 4 Lap Handicap Hare & Hounds - Cat C

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 4 - Youth 4 Lap Handicap Hare & Hounds - Cat C - Results
1.  George Withers Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
2.  Daniel Maslin Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Jason Pitt Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

Event 4 - Youth 4 Lap Handicap Hare & Hounds - Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 4 - Youth 4 Lap Handicap Hare & Hounds - Girls - Results
1.  Emily Hogge Palmer Park Velo RT Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Rosie Serruya Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

Event 5 - Derny Motor Paced Event - Senior A

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 5 - Derny Motor Paced Event - Senior A - Results
1.  Ian Holt Felt Racing Unknown Elite 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: Elite
2.  Ian Cooper VC St Raphael Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Ian Greenstreet Newbury RC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd

Event 5 - Derny Motor Paced Event - Senior B

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 5 - Derny Motor Paced Event - Senior B - Results
1.  John Warnock Twickenham CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Trevor Bradbury Reading CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Robert King Reading CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Event 5 - Derny Motor Paced Event - Ladies

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 5 - Derny Motor Paced Event - Ladies - Results
1.  Lara Wann VC Londres Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Janet Birkmyre Polypipe Cycling Team Unknown Elite 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: Elite
3.  Harriet Owen Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

Event 5 - Derny Motor Paced Event - Youth A

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 5 - Derny Motor Paced Event - Youth A - Results
1.  Samuel Grant Hillingdon Slipstreamers Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Stephen Bradbury Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
3.  Martin Dawkins Hillingdon Slipstreamers Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

Event 6 - Youth 10 lap Scratch - Cat A

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 6 - Youth 10 lap Scratch - Cat A - Results
1.  Samuel Grant Hillingdon Slipstreamers Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Martin Dawkins Hillingdon Slipstreamers Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  James Hobbs Barnsley RC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Event 6 - Youth 10 lap Scratch - Cat B

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 6 - Youth 10 lap Scratch - Cat B - Results
1.  Stephen Bradbury Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Benjamin Bailey Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  John Paul Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

Event 6 - Youth 10 lap Scratch - Cat C

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 6 - Youth 10 lap Scratch - Cat C - Results
1.  Daniel Maslin Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  George Withers Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
3.  Jason Pitt Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

AW Cycles Endurance 20k - Cat A

Position Name Club name Rider status Category Points
AW Cycles Endurance 20k - Cat A - Results
1.  Ian Holt Felt Racing Unknown Elite 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: Elite
2.  Richard Prince VC St Raphael Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Ian Greenstreet Newbury RC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd

AW Cycles Endurance 20k - Cat B

Position Name Club name Rider status Category Points
AW Cycles Endurance 20k - Cat B - Results
1.  John Warnock Twickenham CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Andrew Dilkes VC Meudon Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Robert King Reading CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

AW Cycles Endurance 20k - Ladies

Position Name Club name Rider status Category Points
AW Cycles Endurance 20k - Ladies - Results
1.  Hannah Bussey Team Luciano Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
2.  Rohan Battison Agiskoviner Cycling Team Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Lara Wann VC Londres Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd

About the Event

Info for Riders

Annual membership fees - Senior £12, Junior £8, Youth £6. Guest membership per attendance - Senior £2, Youth £1 - max 3 times. Race entry fees - Senior £8, Junior £5, Youth £3. Start times Youth 7pm, others £7.20pm except May 7th when starts at 1pm.

The Races

Event 1 - Youth Devil Cat A Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 04/06/07 19:00 Regional C MTB IA ---
Entry: Online: (£3.00 + £0.60 Application fee)
Mon 04/06/07 – 19:00
Regional C, MTB IA
Event 1 - Youth Devil Cat B Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 04/06/07 19:01 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 04/06/07 – 19:01
Regional C, MTB IA
Event 1 - Youth Devil Cat C Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 04/06/07 19:02 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 04/06/07 – 19:02
Regional C, MTB IA
Event 1 - Youth Devil Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 04/06/07 19:03 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 04/06/07 – 19:03
Regional C, MTB IA
Event 2 - Youth 1 lap Sprint Cat A Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 04/06/07 19:04 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 04/06/07 – 19:04
Event 2 - Youth 1 lap Sprint Cat B Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 04/06/07 19:05 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 04/06/07 – 19:05
Event 2 - Youth 1 lap Sprint Cat C Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 04/06/07 19:06 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 04/06/07 – 19:06
Event 2 - Youth 1 lap Sprint Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 04/06/07 19:07 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 04/06/07 – 19:07
Event 3 - Senior 10 lap Hare & Hounds Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 04/06/07 19:20 Regional C MTB IA --- Various
Entry: Online: (£8.00 + £0.60 Application fee)
Mon 04/06/07 – 19:20
Regional C, MTB IA
Various
Event 3 - Senior 10 lap Hare & Hounds - Ladies Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 04/06/07 19:21 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 04/06/07 – 19:21
Event 4 - Youth 4 Lap Handicap Hare & Hounds - Cat A Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 04/06/07 19:22 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 04/06/07 – 19:22
Event 4 - Youth 4 Lap Handicap Hare & Hounds - Cat B Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 04/06/07 19:23 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 04/06/07 – 19:23
Event 4 - Youth 4 Lap Handicap Hare & Hounds - Cat C Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 04/06/07 19:24 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 04/06/07 – 19:24
Event 4 - Youth 4 Lap Handicap Hare & Hounds - Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 04/06/07 19:25 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 04/06/07 – 19:25
Event 5 - Derny Motor Paced Event - Senior A Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 04/06/07 19:26 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 04/06/07 – 19:26
Event 5 - Derny Motor Paced Event - Senior B Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 04/06/07 19:27 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 04/06/07 – 19:27
Event 5 - Derny Motor Paced Event - Ladies Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 04/06/07 19:28 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 04/06/07 – 19:28
Event 5 - Derny Motor Paced Event - Youth A Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 04/06/07 19:29 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 04/06/07 – 19:29
Event 6 - Youth 10 lap Scratch - Cat A Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 04/06/07 19:30 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 04/06/07 – 19:30
Event 6 - Youth 10 lap Scratch - Cat B Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 04/06/07 19:31 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 04/06/07 – 19:31
Event 6 - Youth 10 lap Scratch - Cat C Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 04/06/07 19:32 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 04/06/07 – 19:32
AW Cycles Endurance 20k - Cat A Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 04/06/07 19:33 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 04/06/07 – 19:33
Regional C, MTB IA
AW Cycles Endurance 20k - Cat B Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 04/06/07 19:34 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 04/06/07 – 19:34
Regional C, MTB IA
AW Cycles Endurance 20k - Ladies Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 04/06/07 19:35 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 04/06/07 – 19:35

Event Summary

Event Details

Event URN:

406/EN/007/2007

Start Date:

Mon, 4th Jun 2007

Finish date:

Mon, 3rd Sep 2007

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Palmer Park Sports Stadium, Wokingham Road, Reading, Berkshire, RG6 1LF

View map

Results

Confirmed Results

Event 1 - Youth Devil Cat A

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 1 - Youth Devil Cat A - Results
1.  Matthew Gittings Palmer Park Velo RT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Martin Dawkins Hillingdon Slipstreamers Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  Samuel Grant Hillingdon Slipstreamers Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

Event 1 - Youth Devil Cat B

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 1 - Youth Devil Cat B - Results
1.  Stephen Bradbury Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  John Paul Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Richard Barlow Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

Event 1 - Youth Devil Cat C

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 1 - Youth Devil Cat C - Results
1.  Daniel Maslin Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  George Withers Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
3.  Harvey Watson Velocity Bikes Cycling Club Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

Event 1 - Youth Devil Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 1 - Youth Devil Girls - Results
1.  Harriet Owen Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Rosie Serruya Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Emily Hogge Palmer Park Velo RT Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Event 2 - Youth 1 lap Sprint Cat A

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 2 - Youth 1 lap Sprint Cat A - Results
1.  Matthew Gittings Palmer Park Velo RT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Samuel Grant Hillingdon Slipstreamers Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  Martin Dawkins Hillingdon Slipstreamers Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

Event 2 - Youth 1 lap Sprint Cat B

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 2 - Youth 1 lap Sprint Cat B - Results
1.  Stephen Bradbury Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  John Paul Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Benjamin Bailey Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

Event 2 - Youth 1 lap Sprint Cat C

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 2 - Youth 1 lap Sprint Cat C - Results
1.  Daniel Maslin Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  George Withers Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
3.  Harvey Watson Velocity Bikes Cycling Club Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

Event 2 - Youth 1 lap Sprint Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 2 - Youth 1 lap Sprint Girls - Results
1.  Harriet Owen Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Rosie Serruya Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Holly Swarbrick Palmer Park Velo RT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

Event 3 - Senior 10 lap Hare & Hounds

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 3 - Senior 10 lap Hare & Hounds - Results
1.  Roger Woodford AW Cycles Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Ian Holt Felt Racing Unknown Elite 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: Elite
3.  Michael Wilmot Team Quest - The Bike Shop Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Event 3 - Senior 10 lap Hare & Hounds - Ladies

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 3 - Senior 10 lap Hare & Hounds - Ladies - Results
1.  Lara Wann VC Londres Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Rohan Battison Agiskoviner Cycling Team Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd

Event 4 - Youth 4 Lap Handicap Hare & Hounds - Cat A

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 4 - Youth 4 Lap Handicap Hare & Hounds - Cat A - Results
1.  Martin Dawkins Hillingdon Slipstreamers Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Samuel Grant Hillingdon Slipstreamers Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  James Hobbs Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Event 4 - Youth 4 Lap Handicap Hare & Hounds - Cat B

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 4 - Youth 4 Lap Handicap Hare & Hounds - Cat B - Results
1.  John Paul Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Harriet Owen Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Stephen Bradbury Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

Event 4 - Youth 4 Lap Handicap Hare & Hounds - Cat C

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 4 - Youth 4 Lap Handicap Hare & Hounds - Cat C - Results
1.  George Withers Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
2.  Daniel Maslin Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Jason Pitt Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

Event 4 - Youth 4 Lap Handicap Hare & Hounds - Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 4 - Youth 4 Lap Handicap Hare & Hounds - Girls - Results
1.  Emily Hogge Palmer Park Velo RT Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Rosie Serruya Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

Event 5 - Derny Motor Paced Event - Senior A

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 5 - Derny Motor Paced Event - Senior A - Results
1.  Ian Holt Felt Racing Unknown Elite 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: Elite
2.  Ian Cooper VC St Raphael Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Ian Greenstreet Newbury RC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd

Event 5 - Derny Motor Paced Event - Senior B

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 5 - Derny Motor Paced Event - Senior B - Results
1.  John Warnock Twickenham CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Trevor Bradbury Reading CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Robert King Reading CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Event 5 - Derny Motor Paced Event - Ladies

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 5 - Derny Motor Paced Event - Ladies - Results
1.  Lara Wann VC Londres Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Janet Birkmyre Polypipe Cycling Team Unknown Elite 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: Elite
3.  Harriet Owen Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

Event 5 - Derny Motor Paced Event - Youth A

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 5 - Derny Motor Paced Event - Youth A - Results
1.  Samuel Grant Hillingdon Slipstreamers Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Stephen Bradbury Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
3.  Martin Dawkins Hillingdon Slipstreamers Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

Event 6 - Youth 10 lap Scratch - Cat A

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 6 - Youth 10 lap Scratch - Cat A - Results
1.  Samuel Grant Hillingdon Slipstreamers Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Martin Dawkins Hillingdon Slipstreamers Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  James Hobbs Barnsley RC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Event 6 - Youth 10 lap Scratch - Cat B

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 6 - Youth 10 lap Scratch - Cat B - Results
1.  Stephen Bradbury Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Benjamin Bailey Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  John Paul Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

Event 6 - Youth 10 lap Scratch - Cat C

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 6 - Youth 10 lap Scratch - Cat C - Results
1.  Daniel Maslin Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  George Withers Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
3.  Jason Pitt Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

AW Cycles Endurance 20k - Cat A

Position Name Club name Rider status Category Points
AW Cycles Endurance 20k - Cat A - Results
1.  Ian Holt Felt Racing Unknown Elite 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: Elite
2.  Richard Prince VC St Raphael Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Ian Greenstreet Newbury RC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd

AW Cycles Endurance 20k - Cat B

Position Name Club name Rider status Category Points
AW Cycles Endurance 20k - Cat B - Results
1.  John Warnock Twickenham CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Andrew Dilkes VC Meudon Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Robert King Reading CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

AW Cycles Endurance 20k - Ladies

Position Name Club name Rider status Category Points
AW Cycles Endurance 20k - Ladies - Results
1.  Hannah Bussey Team Luciano Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
2.  Rohan Battison Agiskoviner Cycling Team Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Lara Wann VC Londres Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd

About the Event

Info for Riders

Annual membership fees - Senior £12, Junior £8, Youth £6. Guest membership per attendance - Senior £2, Youth £1 - max 3 times. Race entry fees - Senior £8, Junior £5, Youth £3. Start times Youth 7pm, others £7.20pm except May 7th when starts at 1pm.

The Races

Event 1 - Youth Devil Cat A Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 04/06/07 19:00 Regional C MTB IA ---
Entry: Online: (£3.00 + £0.60 Application fee)
Mon 04/06/07 – 19:00
Regional C, MTB IA
Event 1 - Youth Devil Cat B Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 04/06/07 19:01 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 04/06/07 – 19:01
Regional C, MTB IA
Event 1 - Youth Devil Cat C Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 04/06/07 19:02 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 04/06/07 – 19:02
Regional C, MTB IA
Event 1 - Youth Devil Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 04/06/07 19:03 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 04/06/07 – 19:03
Regional C, MTB IA
Event 2 - Youth 1 lap Sprint Cat A Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 04/06/07 19:04 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 04/06/07 – 19:04
Event 2 - Youth 1 lap Sprint Cat B Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 04/06/07 19:05 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 04/06/07 – 19:05
Event 2 - Youth 1 lap Sprint Cat C Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 04/06/07 19:06 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 04/06/07 – 19:06
Event 2 - Youth 1 lap Sprint Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 04/06/07 19:07 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 04/06/07 – 19:07
Event 3 - Senior 10 lap Hare & Hounds Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 04/06/07 19:20 Regional C MTB IA --- Various
Entry: Online: (£8.00 + £0.60 Application fee)
Mon 04/06/07 – 19:20
Regional C, MTB IA
Various
Event 3 - Senior 10 lap Hare & Hounds - Ladies Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 04/06/07 19:21 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 04/06/07 – 19:21
Event 4 - Youth 4 Lap Handicap Hare & Hounds - Cat A Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 04/06/07 19:22 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 04/06/07 – 19:22
Event 4 - Youth 4 Lap Handicap Hare & Hounds - Cat B Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 04/06/07 19:23 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 04/06/07 – 19:23
Event 4 - Youth 4 Lap Handicap Hare & Hounds - Cat C Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 04/06/07 19:24 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 04/06/07 – 19:24
Event 4 - Youth 4 Lap Handicap Hare & Hounds - Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 04/06/07 19:25 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 04/06/07 – 19:25
Event 5 - Derny Motor Paced Event - Senior A Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 04/06/07 19:26 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 04/06/07 – 19:26
Event 5 - Derny Motor Paced Event - Senior B Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 04/06/07 19:27 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 04/06/07 – 19:27
Event 5 - Derny Motor Paced Event - Ladies Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 04/06/07 19:28 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 04/06/07 – 19:28
Event 5 - Derny Motor Paced Event - Youth A Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 04/06/07 19:29 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 04/06/07 – 19:29
Event 6 - Youth 10 lap Scratch - Cat A Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 04/06/07 19:30 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 04/06/07 – 19:30
Event 6 - Youth 10 lap Scratch - Cat B Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 04/06/07 19:31 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 04/06/07 – 19:31
Event 6 - Youth 10 lap Scratch - Cat C Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 04/06/07 19:32 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 04/06/07 – 19:32
AW Cycles Endurance 20k - Cat A Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 04/06/07 19:33 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 04/06/07 – 19:33
Regional C, MTB IA
AW Cycles Endurance 20k - Cat B Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 04/06/07 19:34 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 04/06/07 – 19:34
Regional C, MTB IA
AW Cycles Endurance 20k - Ladies Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 04/06/07 19:35 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 04/06/07 – 19:35

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk