Special Olympics Leicester City Centre Races

Closed Circuit – Sunday, 26 Jul 2009

Event Summary

Event Details

Event URN:

344/EN/008/2009

Start Date:

Sun, 26th Jul 2009

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Results

Confirmed Results

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Scott Hookway Sherwood CC Unknown D 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: D
2.  Richard Harrison Solihull CC Unknown D 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: D
3.  Ross Barnett Welland Valley CC Unknown D 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: D
4.  Mason Webster Websters Cycles.co.uk Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
5.  Jake Cartwright Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
6.  Leo Bravin Unknown 0

6. Leo Bravin -

Points: 0 | Status: Unknown

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Andrew Baker Halesowen A & CC Unknown E 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: E
2.  Jack Rootkin-Gray Solihull CC Unknown E 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: E
3.  Jamie Lydall Unknown 0

3. Jamie Lydall -

Points: 0 | Status: Unknown
4.  Maximus Walling Leicester Off Road Club Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Holly Barnett Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
2.  Emelia Reynolds Halesowen A & CC Unknown E 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: E

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Jack Escritt Wolverhampton Whls Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C
2.  Joey Walker Dinnington Racing Club Unknown C 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: C
3.  Ryan Phillips Wolverhampton Whls Unknown C 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: C
4.  Bradley Symonds Leicestershire Road Club Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
5.  Edward Harrison Solihull CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
6.  Reece Moradkhan Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
7.  Jack Roginski Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
8.  Jonathan Groves Lichfield City CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
9.  Charlie Caines Unknown 0

9. Charlie Caines -

Points: 0 | Status: Unknown
10.  Jake Cartwright Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
11.  Kai Bravin Unknown 0

11. Kai Bravin -

Points: 0 | Status: Unknown

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Miriam Walkwski Unknown 0

1. Miriam Walkwski -

Points: 0 | Status: Unknown
2.  Rebecca Orton Unknown C 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: C
3.  Katie Saunders Unknown 0

3. Katie Saunders -

Points: 0 | Status: Unknown

Handcycles

Position Name Club name Rider status Category Points
Handcycles - Results
1.  Chris Madden Unknown 3rd 0

1. Chris Madden -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Rob Wickham Unknown 3rd 0

2. Rob Wickham -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Ian Marsden Unknown 3rd 0

3. Ian Marsden -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  Stephen Lowden Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Luc Hall Kuota - Spinergy - GSG Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
2.  Adam De Smit VC Lincoln Unknown N/A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Samuel Francks Halesowen A & CC Unknown B 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: B
4.  Oliver Fensom Spalding Cycling Club Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
5.  Xander Tansey Unknown 0

5. Xander Tansey -

Points: 0 | Status: Unknown
6.  Ross Simmons Leicestershire Road Club Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
7.  Jonathan Gask Leicestershire Road Club Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
8.  Josh Walling Unknown 0

8. Josh Walling -

Points: 0 | Status: Unknown
9.  Jake Hubbard Welland Valley CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
10.  Dominic Toner Welland Valley CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

Junior Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Junior Girls - Results

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Holly Page Worcester St Johns CC Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
2.  Katie Hubbard Welland Valley CC Unknown N/A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Rachel Borrows Unknown 0

3. Rachel Borrows -

Points: 0 | Status: Unknown
4.  Saskia Hook South Pennine RC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
5.  Becky Saunders Unknown 0

5. Becky Saunders -

Points: 0 | Status: Unknown
6.  Pearl Walkwski Unknown 0

6. Pearl Walkwski -

Points: 0 | Status: Unknown
7.  Emily Orton Unknown B 0

7. Emily Orton -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Emily Kay Halesowen A & CC Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
2.  Jessica Anderson Sportcity Velo Unknown A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: A
3.  Bethany Crumpton Halesowen A & CC Unknown A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: A
4.  Laura Allen Unknown A 0

4. Laura Allen -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
5.  Erin Billington Welland Valley CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Alistair Slater Bourne Whls CC Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A
2.  James Locker Halesowen A & CC Unknown A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: A
3.  Jordon Skinner Dinnington Racing Club Unknown N/A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Benjamin Green Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
5.  Jess Wieckowski Halesowen A & CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
6.  Kyle Yates The Racers Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
7.  Edward McParland Ilkley Cycles RT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
8.  Stuart McCluskey VC Glasgow South Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
9.  Edward Bate Halesowen A & CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
10.  Aaron Sayers Leicestershire Road Club Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
11.  James Worley Hinckley Cycle Racing Club Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
12.  Sam Matthews The Racers Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
13.  Tom Young Leicestershire Road Club Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
14.  Daniel Dickinson Dinnington Racing Club Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
15.  Matthew Trimble VC Lincoln Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
16.  Scott Woodhead West Pennine RC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  Paul Wain Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
1.  Paul Wain Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Unknown 2nd 9
Points: 9 | Status: Unknown | Category: 2nd
1.  Paul Wain Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Unknown 3rd 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Chris Metcalfe Matlock CC Unknown 3rd 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Simon Jones Websters Cycles.co.uk Unknown 3rd 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  Andrew Marsh Dinnington Racing Club Unknown N/A 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  Chris Dransfield Moonglu CC Unknown 3rd 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: 3rd
6.  Michael Thelwell Evesham & District Whls CC Unknown 3rd 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: 3rd
7.  Vince Page MJS Racing Unknown N/A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: N/A
8.  Ian Chapman Moonglu CC Unknown 3rd 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: 3rd
9.  Justin Lomas St Neots CC Unknown 3rd 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 3rd
10.  Jess Wieckowski Halesowen A & CC Unknown A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: A
11.  Alfonso Jimenez Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
12.  Nick Walling Leicestershire Road Club Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
13.  Glenn Coltman Unknown N/A 0

13. Glenn Coltman -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
14.  Sam Sayers Leicestershire Road Club Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
15.  Richard Anderson Beeston Cycling Club Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
16.  Mark Worley Hinckley Cycle Racing Club Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
17.  Richard Hill Mike Vaughan Cycles Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
18.  Paul Slater Unknown N/A 0

18. Paul Slater -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
19.  Richard Gostick Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
20.  Jeffrey Jones Websters Cycles.co.uk Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
21.  James Locker Unknown A 0

21. James Locker -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
22.  Edward Bate Unknown A 0

22. Edward Bate -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
23.  William Richardson Plan B Racing Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th

EL/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
EL/1/2/3 - Results
1.  Simon Wilson Arctic Tacx RT Unknown Elite 30
Points: 30 | Status: Unknown | Category: Elite
2.  Raphael Deinhart Team PB Performance Unknown 1st 25
Points: 25 | Status: Unknown | Category: 1st
3.  Andrew Tinsley Lutterworth Cycle Centre RT Unknown Elite 21
Points: 21 | Status: Unknown | Category: Elite
4.  Martin Smith AW Cycles Unknown Elite 17
Points: 17 | Status: Unknown | Category: Elite
5.  David Collins Science In Sport.com Unknown N/A 14
Points: 14 | Status: Unknown | Category: N/A
6.  James Cambridge Team PB Performance Unknown 2nd 12
Points: 12 | Status: Unknown | Category: 2nd
7.  Andrew Magnier Carnac-Planet X Unknown 1st 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: 1st
8.  Robert Orr Team PB Performance Unknown Elite 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: Elite
9.  David Clarke Team Corley Cycles Unknown Elite 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: Elite
10.  Daniel Kelley Heanor Clarion CC Unknown 2nd 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: 2nd
11.  Jack Adams Pendragon Unknown 1st 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: 1st
12.  Daniel Booth Team PB Performance Unknown 1st 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: 1st
13.  Adrian Adgar Go Sports Spex RT Unknown 2nd 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: 2nd
14.  Gareth Whittall Beauvale CC Unknown 3rd 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: 3rd
15.  Alan Peet Bath Cycling Club Unknown 2nd 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 2nd
16.  Duncan Putman Derby Mercury RC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
17.  Matthew Fostun Team PB Performance Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
18.  Bradley Burbridge Team PB Performance Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
19.  Frederick Maier Ashfield RC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

About the Event

The Races

U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 26/07/09 12:30 Youth Only Youth --- 10 mins
Entry: Online: (£3.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£3.00)
Sun 26/07/09 – 12:30
Youth Only, Youth
10 mins
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 26/07/09 12:30 Youth Only Youth --- 10 mins
Entry: Online: (£3.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£3.00)
Sun 26/07/09 – 12:30
Youth Only, Youth
10 mins
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 26/07/09 12:30 Youth Only Youth --- 10 mins
Entry: Online: (£3.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£3.00)
Sun 26/07/09 – 12:30
Youth Only, Youth
10 mins
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 26/07/09 12:45 Youth Only Youth --- 20 mins
Entry: Online: (£4.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£5.00)
Sun 26/07/09 – 12:45
Youth Only, Youth
20 mins
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 26/07/09 12:45 Youth Only Youth --- 20 mins
Entry: Online: (£4.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£5.00)
Sun 26/07/09 – 12:45
Youth Only, Youth
20 mins
Handcycles Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 26/07/09 13:10 Go-Race MTB IA --- 30 mins + 1 lap
Entry: Online: (£10.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£15.00)
Sun 26/07/09 – 13:10
Go-Race, MTB IA
30 mins + 1 lap
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 26/07/09 15:25 Youth Only Youth ---
Entry: Online: (£6.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£10.00)
Sun 26/07/09 – 15:25
Youth Only, Youth
Junior Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 26/07/09 16:00 Women Only Band 4 --- 40 mins
Entry: Online: (£6.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£10.00)
Sun 26/07/09 – 16:00
Women Only, Band 4
40 mins
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 26/07/09 16:00 Youth Only Youth --- 40 mins
Entry: Online: (£6.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£10.00)
Sun 26/07/09 – 16:00
Youth Only, Youth
40 mins
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 26/07/09 16:00 Youth Only Youth ---
Entry: Online: (£6.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£10.00)
Sun 26/07/09 – 16:00
Youth Only, Youth
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 26/07/09 16:45 Youth Only Youth --- 40 mins
Entry: Online: (£6.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£10.00)
Sun 26/07/09 – 16:45
Youth Only, Youth
40 mins
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 26/07/09 17:35 Regional B Band 5 --- 45 mins
Entry: Online: (£10.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£15.00)
Sun 26/07/09 – 17:35

3/4

Regional B, Band 5
45 mins
EL/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 26/07/09 18:30 National B Band 3 --- 60 mins
Entry: Online: (£14.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£20.00)
Sun 26/07/09 – 18:30
National B, Band 3
60 mins

Event Summary

Event Details

Event URN:

344/EN/008/2009

Start Date:

Sun, 26th Jul 2009

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Results

Confirmed Results

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Scott Hookway Sherwood CC Unknown D 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: D
2.  Richard Harrison Solihull CC Unknown D 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: D
3.  Ross Barnett Welland Valley CC Unknown D 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: D
4.  Mason Webster Websters Cycles.co.uk Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
5.  Jake Cartwright Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
6.  Leo Bravin Unknown 0

6. Leo Bravin -

Points: 0 | Status: Unknown

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Andrew Baker Halesowen A & CC Unknown E 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: E
2.  Jack Rootkin-Gray Solihull CC Unknown E 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: E
3.  Jamie Lydall Unknown 0

3. Jamie Lydall -

Points: 0 | Status: Unknown
4.  Maximus Walling Leicester Off Road Club Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Holly Barnett Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
2.  Emelia Reynolds Halesowen A & CC Unknown E 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: E

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Jack Escritt Wolverhampton Whls Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C
2.  Joey Walker Dinnington Racing Club Unknown C 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: C
3.  Ryan Phillips Wolverhampton Whls Unknown C 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: C
4.  Bradley Symonds Leicestershire Road Club Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
5.  Edward Harrison Solihull CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
6.  Reece Moradkhan Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
7.  Jack Roginski Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
8.  Jonathan Groves Lichfield City CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
9.  Charlie Caines Unknown 0

9. Charlie Caines -

Points: 0 | Status: Unknown
10.  Jake Cartwright Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
11.  Kai Bravin Unknown 0

11. Kai Bravin -

Points: 0 | Status: Unknown

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Miriam Walkwski Unknown 0

1. Miriam Walkwski -

Points: 0 | Status: Unknown
2.  Rebecca Orton Unknown C 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: C
3.  Katie Saunders Unknown 0

3. Katie Saunders -

Points: 0 | Status: Unknown

Handcycles

Position Name Club name Rider status Category Points
Handcycles - Results
1.  Chris Madden Unknown 3rd 0

1. Chris Madden -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Rob Wickham Unknown 3rd 0

2. Rob Wickham -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Ian Marsden Unknown 3rd 0

3. Ian Marsden -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  Stephen Lowden Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Luc Hall Kuota - Spinergy - GSG Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
2.  Adam De Smit VC Lincoln Unknown N/A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Samuel Francks Halesowen A & CC Unknown B 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: B
4.  Oliver Fensom Spalding Cycling Club Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
5.  Xander Tansey Unknown 0

5. Xander Tansey -

Points: 0 | Status: Unknown
6.  Ross Simmons Leicestershire Road Club Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
7.  Jonathan Gask Leicestershire Road Club Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
8.  Josh Walling Unknown 0

8. Josh Walling -

Points: 0 | Status: Unknown
9.  Jake Hubbard Welland Valley CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
10.  Dominic Toner Welland Valley CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

Junior Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Junior Girls - Results

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Holly Page Worcester St Johns CC Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
2.  Katie Hubbard Welland Valley CC Unknown N/A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Rachel Borrows Unknown 0

3. Rachel Borrows -

Points: 0 | Status: Unknown
4.  Saskia Hook South Pennine RC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
5.  Becky Saunders Unknown 0

5. Becky Saunders -

Points: 0 | Status: Unknown
6.  Pearl Walkwski Unknown 0

6. Pearl Walkwski -

Points: 0 | Status: Unknown
7.  Emily Orton Unknown B 0

7. Emily Orton -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Emily Kay Halesowen A & CC Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
2.  Jessica Anderson Sportcity Velo Unknown A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: A
3.  Bethany Crumpton Halesowen A & CC Unknown A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: A
4.  Laura Allen Unknown A 0

4. Laura Allen -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
5.  Erin Billington Welland Valley CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Alistair Slater Bourne Whls CC Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A
2.  James Locker Halesowen A & CC Unknown A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: A
3.  Jordon Skinner Dinnington Racing Club Unknown N/A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Benjamin Green Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
5.  Jess Wieckowski Halesowen A & CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
6.  Kyle Yates The Racers Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
7.  Edward McParland Ilkley Cycles RT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
8.  Stuart McCluskey VC Glasgow South Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
9.  Edward Bate Halesowen A & CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
10.  Aaron Sayers Leicestershire Road Club Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
11.  James Worley Hinckley Cycle Racing Club Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
12.  Sam Matthews The Racers Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
13.  Tom Young Leicestershire Road Club Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
14.  Daniel Dickinson Dinnington Racing Club Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
15.  Matthew Trimble VC Lincoln Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
16.  Scott Woodhead West Pennine RC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  Paul Wain Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
1.  Paul Wain Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Unknown 2nd 9
Points: 9 | Status: Unknown | Category: 2nd
1.  Paul Wain Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Unknown 3rd 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Chris Metcalfe Matlock CC Unknown 3rd 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Simon Jones Websters Cycles.co.uk Unknown 3rd 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  Andrew Marsh Dinnington Racing Club Unknown N/A 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  Chris Dransfield Moonglu CC Unknown 3rd 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: 3rd
6.  Michael Thelwell Evesham & District Whls CC Unknown 3rd 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: 3rd
7.  Vince Page MJS Racing Unknown N/A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: N/A
8.  Ian Chapman Moonglu CC Unknown 3rd 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: 3rd
9.  Justin Lomas St Neots CC Unknown 3rd 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 3rd
10.  Jess Wieckowski Halesowen A & CC Unknown A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: A
11.  Alfonso Jimenez Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
12.  Nick Walling Leicestershire Road Club Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
13.  Glenn Coltman Unknown N/A 0

13. Glenn Coltman -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
14.  Sam Sayers Leicestershire Road Club Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
15.  Richard Anderson Beeston Cycling Club Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
16.  Mark Worley Hinckley Cycle Racing Club Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
17.  Richard Hill Mike Vaughan Cycles Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
18.  Paul Slater Unknown N/A 0

18. Paul Slater -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
19.  Richard Gostick Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
20.  Jeffrey Jones Websters Cycles.co.uk Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
21.  James Locker Unknown A 0

21. James Locker -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
22.  Edward Bate Unknown A 0

22. Edward Bate -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
23.  William Richardson Plan B Racing Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th

EL/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
EL/1/2/3 - Results
1.  Simon Wilson Arctic Tacx RT Unknown Elite 30
Points: 30 | Status: Unknown | Category: Elite
2.  Raphael Deinhart Team PB Performance Unknown 1st 25
Points: 25 | Status: Unknown | Category: 1st
3.  Andrew Tinsley Lutterworth Cycle Centre RT Unknown Elite 21
Points: 21 | Status: Unknown | Category: Elite
4.  Martin Smith AW Cycles Unknown Elite 17
Points: 17 | Status: Unknown | Category: Elite
5.  David Collins Science In Sport.com Unknown N/A 14
Points: 14 | Status: Unknown | Category: N/A
6.  James Cambridge Team PB Performance Unknown 2nd 12
Points: 12 | Status: Unknown | Category: 2nd
7.  Andrew Magnier Carnac-Planet X Unknown 1st 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: 1st
8.  Robert Orr Team PB Performance Unknown Elite 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: Elite
9.  David Clarke Team Corley Cycles Unknown Elite 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: Elite
10.  Daniel Kelley Heanor Clarion CC Unknown 2nd 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: 2nd
11.  Jack Adams Pendragon Unknown 1st 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: 1st
12.  Daniel Booth Team PB Performance Unknown 1st 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: 1st
13.  Adrian Adgar Go Sports Spex RT Unknown 2nd 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: 2nd
14.  Gareth Whittall Beauvale CC Unknown 3rd 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: 3rd
15.  Alan Peet Bath Cycling Club Unknown 2nd 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 2nd
16.  Duncan Putman Derby Mercury RC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
17.  Matthew Fostun Team PB Performance Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
18.  Bradley Burbridge Team PB Performance Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
19.  Frederick Maier Ashfield RC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

About the Event

The Races

U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 26/07/09 12:30 Youth Only Youth --- 10 mins
Entry: Online: (£3.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£3.00)
Sun 26/07/09 – 12:30
Youth Only, Youth
10 mins
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 26/07/09 12:30 Youth Only Youth --- 10 mins
Entry: Online: (£3.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£3.00)
Sun 26/07/09 – 12:30
Youth Only, Youth
10 mins
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 26/07/09 12:30 Youth Only Youth --- 10 mins
Entry: Online: (£3.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£3.00)
Sun 26/07/09 – 12:30
Youth Only, Youth
10 mins
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 26/07/09 12:45 Youth Only Youth --- 20 mins
Entry: Online: (£4.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£5.00)
Sun 26/07/09 – 12:45
Youth Only, Youth
20 mins
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 26/07/09 12:45 Youth Only Youth --- 20 mins
Entry: Online: (£4.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£5.00)
Sun 26/07/09 – 12:45
Youth Only, Youth
20 mins
Handcycles Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 26/07/09 13:10 Go-Race MTB IA --- 30 mins + 1 lap
Entry: Online: (£10.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£15.00)
Sun 26/07/09 – 13:10
Go-Race, MTB IA
30 mins + 1 lap
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 26/07/09 15:25 Youth Only Youth ---
Entry: Online: (£6.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£10.00)
Sun 26/07/09 – 15:25
Youth Only, Youth
Junior Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 26/07/09 16:00 Women Only Band 4 --- 40 mins
Entry: Online: (£6.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£10.00)
Sun 26/07/09 – 16:00
Women Only, Band 4
40 mins
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 26/07/09 16:00 Youth Only Youth --- 40 mins
Entry: Online: (£6.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£10.00)
Sun 26/07/09 – 16:00
Youth Only, Youth
40 mins
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 26/07/09 16:00 Youth Only Youth ---
Entry: Online: (£6.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£10.00)
Sun 26/07/09 – 16:00
Youth Only, Youth
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 26/07/09 16:45 Youth Only Youth --- 40 mins
Entry: Online: (£6.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£10.00)
Sun 26/07/09 – 16:45
Youth Only, Youth
40 mins
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 26/07/09 17:35 Regional B Band 5 --- 45 mins
Entry: Online: (£10.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£15.00)
Sun 26/07/09 – 17:35

3/4

Regional B, Band 5
45 mins
EL/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 26/07/09 18:30 National B Band 3 --- 60 mins
Entry: Online: (£14.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£20.00)
Sun 26/07/09 – 18:30
National B, Band 3
60 mins

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk