Reading Velodrome Racing 17

Track League , Reading – Monday, 13 Aug 2007

Event Summary

Event Details

Event URN:

416/EN/007/2007

Start Date:

Mon, 13th Aug 2007

Finish date:

Mon, 3rd Sep 2007

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Palmer Park Sports Stadium, Wokingham Road, Reading, Berkshire, RG6 1LF
View map

Results

Confirmed Results

Event 1 - Youth 6 lap Block Handicap - Cat A

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 1 - Youth 6 lap Block Handicap - Cat A - Results
1.  James Hobbs Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Event 1 - Youth 6 lap Block Handicap - Cat B

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 1 - Youth 6 lap Block Handicap - Cat B - Results
1.  Stephen Bradbury Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  John Paul Didcot Phoenix CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Cam Swarbrick Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

Event 1 - Youth 6 lap Block Handicap - Cat C

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 1 - Youth 6 lap Block Handicap - Cat C - Results
1.  George Withers Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
2.  Harvey Watson Velocity Bikes Cycling Club Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
3.  Jason Pitt Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

Event 1 - Youth 6 lap Block Handicap - Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 1 - Youth 6 lap Block Handicap - Girls - Results
1.  Georgie Hardy Palmer Park Velo RT Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Rosie Serruya Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Holly Swarbrick Palmer Park Velo RT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

Event 2 - Youth 1 lap Time Trial - Cat A

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 2 - Youth 1 lap Time Trial - Cat A - Results
1.  James Hobbs Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Event 2 - Youth 1 lap Time Trial - Cat B

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 2 - Youth 1 lap Time Trial - Cat B - Results
1.  Stephen Bradbury Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  John Paul Didcot Phoenix CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Cam Swarbrick Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

Event 2 - Youth 1 lap Time Trial - Cat C

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 2 - Youth 1 lap Time Trial - Cat C - Results
1.  George Withers Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
2.  Harvey Watson Velocity Bikes Cycling Club Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
3.  Jason Pitt Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

Event 2 - Youth 1 lap Time Trial - Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 2 - Youth 1 lap Time Trial - Girls - Results
1.  Georgie Hardy Palmer Park Velo RT Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Rosie Serruya Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Holly Swarbrick Palmer Park Velo RT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

Event 3 - Senior 10 lap Hare & Hounds

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 3 - Senior 10 lap Hare & Hounds - Results
1.  Sam Serruya AW Cycles Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  David Sinclair I-Team Cyclists' Club Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
3.  Neil Cooper AW Cycles Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd

Event 3 - Ladies 10 lap Hare & Hounds

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 3 - Ladies 10 lap Hare & Hounds - Results
1.  Emma Patterson Agiskoviner Cycling Team Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Lara Wann VC Londres Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd

Event 4 - Youth 4 lap Points - Cat A

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 4 - Youth 4 lap Points - Cat A - Results
1.  James Hobbs Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Event 4 - Youth 4 lap Points - Cat B

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 4 - Youth 4 lap Points - Cat B - Results
1.  Stephen Bradbury Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  John Paul Didcot Phoenix CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Frazier Carr Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

Event 4 - Youth 4 lap Points - Cat C

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 4 - Youth 4 lap Points - Cat C - Results
1.  George Withers Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
2.  Harvey Watson Velocity Bikes Cycling Club Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
3.  Jason Pitt Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

Event 4 - Youth 4 lap Points - Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 4 - Youth 4 lap Points - Girls - Results
1.  Georgie Hardy Palmer Park Velo RT Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Rosie Serruya Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

Event 5 - Keirin Final A

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 5 - Keirin Final A - Results
1.  Neil Cooper AW Cycles Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Ian Greenstreet Newbury RC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  David Sinclair I-Team Cyclists' Club Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st

Event 5 - Keirin Final B

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 5 - Keirin Final B - Results
1.  Eddy Sobieralski www.Sports-Coaching.com Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
2.  Robert Drinkwater Twickenham CC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
3.  John Hobbs Unknown 0

3. John Hobbs -

Points: 0 | Status: Unknown

Event 5 - Keirin Final Women

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 5 - Keirin Final Women - Results
1.  Janet Birkmyre Polypipe Cycling Team Unknown Elite 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: Elite
2.  Rebecca James Giordana-Mitsubishi Electric R... Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  Danielle Rowe MBE I-Team Cyclists' Club Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd

Event 6 - Youth 10 lap Scratch Cat A

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 6 - Youth 10 lap Scratch Cat A - Results
1.  James Hobbs Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Event 6 - Youth 10 lap Scratch Cat B

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 6 - Youth 10 lap Scratch Cat B - Results
1.  John Paul Didcot Phoenix CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Stephen Bradbury Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Frazier Carr Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

Event 6 - Youth 10 lap Scratch Cat C

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 6 - Youth 10 lap Scratch Cat C - Results
1.  George Withers Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
2.  Harvey Watson Velocity Bikes Cycling Club Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
3.  Jason Pitt Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

Event 6 - Youth 10 lap Scratch Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 6 - Youth 10 lap Scratch Girls - Results
1.  Georgie Hardy Palmer Park Velo RT Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Rosie Serruya Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

Event 7 - Senior B Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 7 - Senior B Points Race - Results
1.  John Warnock Twickenham CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Martin Dawkins Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
3.  Alan Parkinson South Western RC - Evans Cycle... Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Event 8 - Senior A Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 8 - Senior A Points Race - Results
1.  David Sinclair I-Team Cyclists' Club Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
2.  Christopher Legg Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
3.  Robert King Reading CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Event 9 - Senior Unknown Distance

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 9 - Senior Unknown Distance - Results
1.  Neil Cooper AW Cycles Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  David Jack Twickenham CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Ian Greenstreet Newbury RC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd

AW Cycles Endurance 20k - Cat A

Position Name Club name Rider status Category Points
AW Cycles Endurance 20k - Cat A - Results
1.  Christopher Legg Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
2.  Ian Greenstreet Newbury RC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  David Sinclair I-Team Cyclists' Club Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st

AW Cycles Endurance 20k - Cat B

Position Name Club name Rider status Category Points
AW Cycles Endurance 20k - Cat B - Results
1.  John Warnock Twickenham CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Trevor Bradbury Reading CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Samuel Grant Unknown 0

3. Samuel Grant -

Points: 0 | Status: Unknown

AW Cycles Endurance 20k - Ladies

Position Name Club name Rider status Category Points
AW Cycles Endurance 20k - Ladies - Results
1.  Emma Patterson Agiskoviner Cycling Team Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Lara Wann VC Londres Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Georgie Hardy Palmer Park Velo RT Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

About the Event

Info for Riders

Annual membership fees - Senior £12, Junior £8, Youth £6. Guest membership per attendance - Senior £2, Youth £1 - max 3 times. Race entry fees - Senior £8, Junior £5, Youth £3. Start times Youth 7pm, others £7.20pm except May 7th when starts at 1pm.

The Races

Event 1 - Youth 6 lap Block Handicap - Cat A Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 13/08/07 19:00 Regional C MTB IA ---
Entry: Online: (£3.00 + £0.60 Application fee)
Mon 13/08/07 – 19:00
Event 1 - Youth 6 lap Block Handicap - Cat B Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 13/08/07 19:01 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 13/08/07 – 19:01
Event 1 - Youth 6 lap Block Handicap - Cat C Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 13/08/07 19:02 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 13/08/07 – 19:02
Event 1 - Youth 6 lap Block Handicap - Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 13/08/07 19:03 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 13/08/07 – 19:03
Event 2 - Youth 1 lap Time Trial - Cat A Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 13/08/07 19:04 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 13/08/07 – 19:04
Event 2 - Youth 1 lap Time Trial - Cat B Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 13/08/07 19:05 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 13/08/07 – 19:05
Event 2 - Youth 1 lap Time Trial - Cat C Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 13/08/07 19:06 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 13/08/07 – 19:06
Event 2 - Youth 1 lap Time Trial - Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 13/08/07 19:07 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 13/08/07 – 19:07
Event 3 - Senior 10 lap Hare & Hounds Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 13/08/07 19:08 Regional C MTB IA --- Various
Entry: Online: (£8.00 + £0.60 Application fee)
Mon 13/08/07 – 19:08
Regional C, MTB IA
Various
Event 3 - Ladies 10 lap Hare & Hounds Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 13/08/07 19:09 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 13/08/07 – 19:09
Event 4 - Youth 4 lap Points - Cat A Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 13/08/07 19:10 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 13/08/07 – 19:10
Event 4 - Youth 4 lap Points - Cat B Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 13/08/07 19:11 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 13/08/07 – 19:11
Event 4 - Youth 4 lap Points - Cat C Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 13/08/07 19:12 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 13/08/07 – 19:12
Event 4 - Youth 4 lap Points - Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 13/08/07 19:13 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 13/08/07 – 19:13
Event 5 - Keirin Final A Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 13/08/07 19:14 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 13/08/07 – 19:14
Regional C, MTB IA
Event 5 - Keirin Final B Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 13/08/07 19:15 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 13/08/07 – 19:15
Regional C, MTB IA
Event 5 - Keirin Final Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 13/08/07 19:16 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 13/08/07 – 19:16
Regional C, MTB IA
Event 6 - Youth 10 lap Scratch Cat A Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 13/08/07 19:17 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 13/08/07 – 19:17
Event 6 - Youth 10 lap Scratch Cat B Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 13/08/07 19:18 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 13/08/07 – 19:18
Event 6 - Youth 10 lap Scratch Cat C Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 13/08/07 19:19 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 13/08/07 – 19:19
Event 6 - Youth 10 lap Scratch Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 13/08/07 19:20 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 13/08/07 – 19:20
Event 7 - Senior B Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 13/08/07 19:21 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 13/08/07 – 19:21
Regional C, MTB IA
Event 8 - Senior A Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 13/08/07 19:22 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 13/08/07 – 19:22
Regional C, MTB IA
Event 9 - Senior Unknown Distance Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 13/08/07 19:23 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 13/08/07 – 19:23
AW Cycles Endurance 20k - Cat A Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 13/08/07 19:24 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 13/08/07 – 19:24
Regional C, MTB IA
AW Cycles Endurance 20k - Cat B Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 13/08/07 19:25 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 13/08/07 – 19:25
Regional C, MTB IA
AW Cycles Endurance 20k - Ladies Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 13/08/07 19:26 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 13/08/07 – 19:26

Event Summary

Event Details

Event URN:

416/EN/007/2007

Start Date:

Mon, 13th Aug 2007

Finish date:

Mon, 3rd Sep 2007

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Palmer Park Sports Stadium, Wokingham Road, Reading, Berkshire, RG6 1LF
View map

Results

Confirmed Results

Event 1 - Youth 6 lap Block Handicap - Cat A

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 1 - Youth 6 lap Block Handicap - Cat A - Results
1.  James Hobbs Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Event 1 - Youth 6 lap Block Handicap - Cat B

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 1 - Youth 6 lap Block Handicap - Cat B - Results
1.  Stephen Bradbury Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  John Paul Didcot Phoenix CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Cam Swarbrick Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

Event 1 - Youth 6 lap Block Handicap - Cat C

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 1 - Youth 6 lap Block Handicap - Cat C - Results
1.  George Withers Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
2.  Harvey Watson Velocity Bikes Cycling Club Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
3.  Jason Pitt Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

Event 1 - Youth 6 lap Block Handicap - Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 1 - Youth 6 lap Block Handicap - Girls - Results
1.  Georgie Hardy Palmer Park Velo RT Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Rosie Serruya Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Holly Swarbrick Palmer Park Velo RT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

Event 2 - Youth 1 lap Time Trial - Cat A

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 2 - Youth 1 lap Time Trial - Cat A - Results
1.  James Hobbs Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Event 2 - Youth 1 lap Time Trial - Cat B

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 2 - Youth 1 lap Time Trial - Cat B - Results
1.  Stephen Bradbury Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  John Paul Didcot Phoenix CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Cam Swarbrick Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

Event 2 - Youth 1 lap Time Trial - Cat C

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 2 - Youth 1 lap Time Trial - Cat C - Results
1.  George Withers Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
2.  Harvey Watson Velocity Bikes Cycling Club Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
3.  Jason Pitt Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

Event 2 - Youth 1 lap Time Trial - Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 2 - Youth 1 lap Time Trial - Girls - Results
1.  Georgie Hardy Palmer Park Velo RT Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Rosie Serruya Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Holly Swarbrick Palmer Park Velo RT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

Event 3 - Senior 10 lap Hare & Hounds

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 3 - Senior 10 lap Hare & Hounds - Results
1.  Sam Serruya AW Cycles Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  David Sinclair I-Team Cyclists' Club Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
3.  Neil Cooper AW Cycles Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd

Event 3 - Ladies 10 lap Hare & Hounds

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 3 - Ladies 10 lap Hare & Hounds - Results
1.  Emma Patterson Agiskoviner Cycling Team Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Lara Wann VC Londres Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd

Event 4 - Youth 4 lap Points - Cat A

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 4 - Youth 4 lap Points - Cat A - Results
1.  James Hobbs Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Event 4 - Youth 4 lap Points - Cat B

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 4 - Youth 4 lap Points - Cat B - Results
1.  Stephen Bradbury Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  John Paul Didcot Phoenix CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Frazier Carr Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

Event 4 - Youth 4 lap Points - Cat C

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 4 - Youth 4 lap Points - Cat C - Results
1.  George Withers Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
2.  Harvey Watson Velocity Bikes Cycling Club Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
3.  Jason Pitt Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

Event 4 - Youth 4 lap Points - Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 4 - Youth 4 lap Points - Girls - Results
1.  Georgie Hardy Palmer Park Velo RT Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Rosie Serruya Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

Event 5 - Keirin Final A

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 5 - Keirin Final A - Results
1.  Neil Cooper AW Cycles Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Ian Greenstreet Newbury RC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  David Sinclair I-Team Cyclists' Club Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st

Event 5 - Keirin Final B

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 5 - Keirin Final B - Results
1.  Eddy Sobieralski www.Sports-Coaching.com Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
2.  Robert Drinkwater Twickenham CC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
3.  John Hobbs Unknown 0

3. John Hobbs -

Points: 0 | Status: Unknown

Event 5 - Keirin Final Women

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 5 - Keirin Final Women - Results
1.  Janet Birkmyre Polypipe Cycling Team Unknown Elite 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: Elite
2.  Rebecca James Giordana-Mitsubishi Electric R... Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  Danielle Rowe MBE I-Team Cyclists' Club Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd

Event 6 - Youth 10 lap Scratch Cat A

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 6 - Youth 10 lap Scratch Cat A - Results
1.  James Hobbs Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Event 6 - Youth 10 lap Scratch Cat B

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 6 - Youth 10 lap Scratch Cat B - Results
1.  John Paul Didcot Phoenix CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Stephen Bradbury Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Frazier Carr Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

Event 6 - Youth 10 lap Scratch Cat C

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 6 - Youth 10 lap Scratch Cat C - Results
1.  George Withers Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
2.  Harvey Watson Velocity Bikes Cycling Club Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
3.  Jason Pitt Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

Event 6 - Youth 10 lap Scratch Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 6 - Youth 10 lap Scratch Girls - Results
1.  Georgie Hardy Palmer Park Velo RT Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Rosie Serruya Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

Event 7 - Senior B Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 7 - Senior B Points Race - Results
1.  John Warnock Twickenham CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Martin Dawkins Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
3.  Alan Parkinson South Western RC - Evans Cycle... Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Event 8 - Senior A Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 8 - Senior A Points Race - Results
1.  David Sinclair I-Team Cyclists' Club Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
2.  Christopher Legg Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
3.  Robert King Reading CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Event 9 - Senior Unknown Distance

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 9 - Senior Unknown Distance - Results
1.  Neil Cooper AW Cycles Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  David Jack Twickenham CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Ian Greenstreet Newbury RC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd

AW Cycles Endurance 20k - Cat A

Position Name Club name Rider status Category Points
AW Cycles Endurance 20k - Cat A - Results
1.  Christopher Legg Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
2.  Ian Greenstreet Newbury RC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  David Sinclair I-Team Cyclists' Club Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st

AW Cycles Endurance 20k - Cat B

Position Name Club name Rider status Category Points
AW Cycles Endurance 20k - Cat B - Results
1.  John Warnock Twickenham CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Trevor Bradbury Reading CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Samuel Grant Unknown 0

3. Samuel Grant -

Points: 0 | Status: Unknown

AW Cycles Endurance 20k - Ladies

Position Name Club name Rider status Category Points
AW Cycles Endurance 20k - Ladies - Results
1.  Emma Patterson Agiskoviner Cycling Team Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Lara Wann VC Londres Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Georgie Hardy Palmer Park Velo RT Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

About the Event

Info for Riders

Annual membership fees - Senior £12, Junior £8, Youth £6. Guest membership per attendance - Senior £2, Youth £1 - max 3 times. Race entry fees - Senior £8, Junior £5, Youth £3. Start times Youth 7pm, others £7.20pm except May 7th when starts at 1pm.

The Races

Event 1 - Youth 6 lap Block Handicap - Cat A Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 13/08/07 19:00 Regional C MTB IA ---
Entry: Online: (£3.00 + £0.60 Application fee)
Mon 13/08/07 – 19:00
Event 1 - Youth 6 lap Block Handicap - Cat B Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 13/08/07 19:01 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 13/08/07 – 19:01
Event 1 - Youth 6 lap Block Handicap - Cat C Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 13/08/07 19:02 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 13/08/07 – 19:02
Event 1 - Youth 6 lap Block Handicap - Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 13/08/07 19:03 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 13/08/07 – 19:03
Event 2 - Youth 1 lap Time Trial - Cat A Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 13/08/07 19:04 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 13/08/07 – 19:04
Event 2 - Youth 1 lap Time Trial - Cat B Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 13/08/07 19:05 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 13/08/07 – 19:05
Event 2 - Youth 1 lap Time Trial - Cat C Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 13/08/07 19:06 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 13/08/07 – 19:06
Event 2 - Youth 1 lap Time Trial - Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 13/08/07 19:07 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 13/08/07 – 19:07
Event 3 - Senior 10 lap Hare & Hounds Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 13/08/07 19:08 Regional C MTB IA --- Various
Entry: Online: (£8.00 + £0.60 Application fee)
Mon 13/08/07 – 19:08
Regional C, MTB IA
Various
Event 3 - Ladies 10 lap Hare & Hounds Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 13/08/07 19:09 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 13/08/07 – 19:09
Event 4 - Youth 4 lap Points - Cat A Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 13/08/07 19:10 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 13/08/07 – 19:10
Event 4 - Youth 4 lap Points - Cat B Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 13/08/07 19:11 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 13/08/07 – 19:11
Event 4 - Youth 4 lap Points - Cat C Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 13/08/07 19:12 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 13/08/07 – 19:12
Event 4 - Youth 4 lap Points - Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 13/08/07 19:13 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 13/08/07 – 19:13
Event 5 - Keirin Final A Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 13/08/07 19:14 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 13/08/07 – 19:14
Regional C, MTB IA
Event 5 - Keirin Final B Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 13/08/07 19:15 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 13/08/07 – 19:15
Regional C, MTB IA
Event 5 - Keirin Final Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 13/08/07 19:16 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 13/08/07 – 19:16
Regional C, MTB IA
Event 6 - Youth 10 lap Scratch Cat A Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 13/08/07 19:17 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 13/08/07 – 19:17
Event 6 - Youth 10 lap Scratch Cat B Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 13/08/07 19:18 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 13/08/07 – 19:18
Event 6 - Youth 10 lap Scratch Cat C Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 13/08/07 19:19 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 13/08/07 – 19:19
Event 6 - Youth 10 lap Scratch Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 13/08/07 19:20 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 13/08/07 – 19:20
Event 7 - Senior B Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 13/08/07 19:21 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 13/08/07 – 19:21
Regional C, MTB IA
Event 8 - Senior A Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 13/08/07 19:22 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 13/08/07 – 19:22
Regional C, MTB IA
Event 9 - Senior Unknown Distance Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 13/08/07 19:23 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 13/08/07 – 19:23
AW Cycles Endurance 20k - Cat A Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 13/08/07 19:24 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 13/08/07 – 19:24
Regional C, MTB IA
AW Cycles Endurance 20k - Cat B Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 13/08/07 19:25 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 13/08/07 – 19:25
Regional C, MTB IA
AW Cycles Endurance 20k - Ladies Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 13/08/07 19:26 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 13/08/07 – 19:26

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk