Newark Town Centre Races

Closed Circuit , Newark Upon Trent – Friday, 29 Jul 2022

Event Summary

Event Overview

#### STRICTLY no on the day entry - only online entries allowed  ####

 

The Newark Town Centre Races brings a massive night to the Royal Market Sq which will be a cauldron of energy all evening- Comprising several non competitive events before Youth racing at 5pm kicks off the evening, a Regional A Cat 234 race in between and then finishing the night off with joint headline Mens and Womens Races bringing the British Cycling National Circuit Series to a thumping finale

 

The circuit comprises a technical flowing route, and a selection of surfaces include some beautiful cobblestones.

 

Bring your friends and family along to enjoy a riotous evening in some of Newarks well stocked and high quality eating and drinking establishments.

Event Details

Event URN:

505039

Start Date:

Fri, 29th Jul 2022

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Newark Buttermarket and Royal Exchange, Royal Market Square, Newark Upon Trent, Nottinghamshire, NG24 1BF

View map

Series:

British Cycling Men's National Circuit Series
British Cycling Women's National Circuit Series

Entry close date

Thu, 14th Jul 2022

Results

Confirmed Results

E/1/2

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2 - Results
1.  Jacob Scott AT85 Pro Cycling Finished Elite 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Robert Scott AT85 Pro Cycling Finished Elite 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: Elite
3.  Conor McGoldrick Richardsons Trek DAS Finished Elite 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Elite
4.  Steven Parsonage Richardsons Trek DAS Finished 1st 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: 1st
5.  Reece Wood AT85 Pro Cycling Finished 1st 35
Points: 35 | Status: Finished | Category: 1st
6.  Toby Barnes AT85 Pro Cycling Finished Elite 31
Points: 31 | Status: Finished | Category: Elite
7.  William Truelove Wales Racing Academy Finished 1st 27
Points: 27 | Status: Finished | Category: 1st
8.  Ben Chilton Spectra Racing Finished 2nd 23
Points: 23 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Alec Briggs TEKKERZ CC Finished Elite 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Elite
10.  Matthew Fox Wheelbase CabTech Castelli Finished 1st 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 1st
11.  Jim Brown AT85 Pro Cycling Finished Elite 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: Elite
12.  Kieran Riley Team PB Performance Finished 2nd 13
Points: 13 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  William Smith Zappi Junior Race Team Finished 1st 11
Points: 11 | Status: Finished | Category: 1st
14.  James McKay Cycling Sheffield Finished 2nd 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Jacob Bush Fensham Howes - MAS Design Finished 1st 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 1st
16.  Tom Mazzone Saint Piran Finished 1st 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 1st
17.  Griff Lewis FlandersColor Galloo Finished 1st 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 1st
18.  Frederik Scheske Spectra Racing Finished Elite 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Elite
19.  Joseph Smith Tofauti Everyone Active Finished 1st 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 1st
20.  Isaac Mundy Spectra Racing Finished Elite 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Elite
21.  Travis Bramley Spectra Racing Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
22.  Mark Lightfoot Tofauti Everyone Active Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
23.  Joseph Beckingsale Wales Racing Academy Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
24.  Matti Dobbins Wheelbase CabTech Castelli Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
25.  Aaron Stone Richardsons Trek DAS Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
26.  Peter Cocker Richardsons Trek DAS Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
27.  Tom Merry Wheelbase CabTech Castelli Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
28.  Stephen Bradbury Saint Piran Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
29.  Nicholas Cooper Nordic Sports Academy S. C. Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
30.  Tobias Bartlett Velo Club Lincoln Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
31.  Hugo Lutz-Atkinson Ribble rechrg Race Team Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
32.  Sam Kettlewell TS Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
33.  Gary Freeman Orwell Velo Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
--- Farley Barber Spirit TBW Stuart Hall Cycling Did not start 1st 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 1st
--- Harry Birchill Team Inspired Did not start Elite 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Elite
--- Ross Birrell Team Inspired Did not start Elite 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Elite
--- Matthew Bostock AT85 Pro Cycling Did not start Elite 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Elite
--- Graham Briggs Clancy Briggs Cycling Academy Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- Jack Brough Team Inspired Did not start Elite 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Elite
--- Damien Clayton AT85 Pro Cycling Did not start Elite 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Elite
--- Matthew Ellis THRIVA-SRCT Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- Tiago Fougo Strada 2020 Did not start 1st 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 1st
--- Aaron Freeman Richardsons Trek DAS Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Michael Gill Saint Piran Did not start 1st 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 1st
--- Josh Housley Spirit TBW Stuart Hall Cycling Did not finish 1st 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 1st
--- George Kimber Spirit TBW Stuart Hall Cycling Did not start 1st 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 1st
--- Thomas Lowther THRIVA-SRCT Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- Fraser Martin Wheelbase CabTech Castelli Did not start 1st 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 1st
--- Oliver Maxwell THRIVA-SRCT Did not start 1st 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 1st
--- Cameron McLaren Kalas Motip Race Team Did not start 1st 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 1st
--- Charles Page Saint Piran Did not start Elite 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Elite
--- Thomas Price Spirit TBW Stuart Hall Cycling Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- Joshua Price Spirit TBW Stuart Hall Cycling Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- Daniel Shoobridge Kalas Motip Race Team Did not start 1st 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 1st
--- Tim Shoreman Wheelbase CabTech Castelli Did not start 1st 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 1st
--- Alistair Slater Clancy Briggs Cycling Academy Did not start Elite 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Elite
--- Callum Thornley Wheelbase CabTech Castelli Did not start 1st 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 1st
--- Jacob Vaughan Saint Piran Did not start 1st 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 1st
--- Josh Whitehead AT85 Pro Cycling Did not start Elite 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Elite
--- Jenson Young Saint Piran Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd

E/1/2/3 Women

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3 Women - Results
1.  Emma Jeffers JRC-INTERFLON Race Team (2023) Finished 1st 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Josie Nelson Team Coop-Hitec Products Finished 1st 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Jo Tindley Pro-Noctis - 200º Coffee - Ha... Finished Elite 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Elite
4.  Robyn Clay Otley CC Finished 2nd 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Isabel Darvill Pro-Noctis - 200º Coffee - Ha... Finished Elite 35
Points: 35 | Status: Finished | Category: Elite
6.  Gabriella Shaw Spectra Racing Finished 1st 31
Points: 31 | Status: Finished | Category: 1st
7.  Alex Morrice The Phoenix Collective Finished 2nd 27
Points: 27 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Lucy Ellmore Pro-Noctis - 200º Coffee - Ha... Finished Elite 23
Points: 23 | Status: Finished | Category: Elite
9.  Jessica Finney DAS-Hutchinson-Brother UK Finished Elite 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Elite
10.  Amy Gornall Pro-Noctis - 200º Coffee - Ha... Finished 2nd 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Rebecca Richards Storey Racing Finished 2nd 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Sophie Holmes Parenesis - TougHuman Cycling Finished 1st 13
Points: 13 | Status: Finished | Category: 1st
13.  Samantha Fawcett Spectra Racing Finished 1st 11
Points: 11 | Status: Finished | Category: 1st
14.  Ellen Bennett Brother UK - On Form Finished 2nd 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Hannah Bayes Saint Piran WRT Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
16.  Erin Avill Storey Racing Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
17.  Xan Crees Spectra Racing Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
18.  Alderney Baker BIANCHI HUNT MORVELO Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
19.  Abbie Taylor Hunt Bike Wheels Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
20.  Gwenno Hughes Saint Piran WRT Finished N/A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: N/A
21.  Beth Morrow DAS-Hutchinson-Brother UK Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
22.  Charlotte Berry Spectra Racing Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
23.  Hope Inglis Brother UK - On Form Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
24.  Tiffany Keep Finished 0

24.  Tiffany Keep -

Points: 0 | Status: Finished
25.  Chloe Bateson Finished 0

25.  Chloe Bateson -

Points: 0 | Status: Finished
26.  Phoebe Martin Doltcini - O'Shea Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
27.  Millie Skinner Pro-Noctis - 200º Coffee - Ha... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
28.  Libby Smithson Doltcini - Cycle Division Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
29.  Lauren Higham The Phoenix Collective Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
30.  Annamarie Lipp Finished 0

30.  Annamarie Lipp -

Points: 0 | Status: Finished
31.  Natasha Reddy BIANCHI HUNT MORVELO Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
32.  Sarah Briggs RFDA Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
33.  Maisy Vasic Doltcini - O'Shea Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
34.  Rosie Allen Loughborough Lightning Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
35.  Charlotte Gibson Saint Piran WRT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
36.  Amy Loftus JRC-INTERFLON Race Team (2023) Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
--- Lee Boon Did not finish 0

Lee Boon -

Points: 0 | Status: Did not finish
--- Claire Cameron Did not finish 0

Claire Cameron -

Points: 0 | Status: Did not finish
--- Sophie Enever Alba Development Road Team Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- Olivia French Storey Racing Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- Madeleine Gammons Saint Piran WRT Did not start 1st 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 1st
--- Frankie Hall Loughborough Lightning Did not start 1st 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 1st
--- Amber Harding Loughborough Lightning Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Arianne Holland Alba Development Road Team Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- Jessica Holloway London Academy Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- Ellen Inglis Brother UK - On Form Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- Sophie Lankford Alba Development Road Team Did not start 1st 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 1st
--- Madelaine Leech DAS-Hutchinson-Brother UK Did not start 1st 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 1st
--- Beth Maciver Alba Development Road Team Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- Erin Murphy Alba Development Road Team Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- Kate Richardson Alba Development Road Team Did not start 1st 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 1st
--- Lauren Robinson Moonglu Race Team Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- Elizabeth Sanders Saint Piran WRT Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- Katie Scott DAS-Hutchinson-Brother UK Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- Danni Shrosbree DAS-Hutchinson-Brother UK Did not start N/A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: N/A
--- Emma Smith Alba Development Road Team Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- Victoria Smith Alba Development Road Team Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- Becky Storrie DAS-Hutchinson-Brother UK Did not start 1st 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 1st
--- Sophie Thackray DAS-Hutchinson-Brother UK Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- Poppy Thompson Pro-Noctis - 200º Coffee - Ha... Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- Chloe Vickers Loughborough Lightning Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd

2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
2/3/4 - Results
1.  Alex Galpin Bourne Whls CC Finished 2nd 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Harry Paveley Identity Racing Finished 2nd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Thomas Timberlake TRASH MILE Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Carl Stubbs COBL Cycling Club Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Zak Machin Cero - Cycle Division Racing T... Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  George Thompson Rose Race Team Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Alfie Speck Ellmore Factory Racing Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Carl Jolly Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
9.  Jake Birkin South Normanton Cycling Club Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  David Earth Rose Race Team Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Alex Raynard Velo Bavarian RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Harry Fisher OVB Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Karl Baillie Witham Wheelers Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Dan Galpin Bourne Whls CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  George Daly Sitwell Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Jake Wade COBL Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Jonah Drake Loughborough Students CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  James Richards OVB Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
19.  Gareth Harvey OVB Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
20.  Luke Hind Team Lifting Gear Products Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
21.  Jack Levick Rose Race Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
22.  Adam Egner Witham Wheelers Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
23.  Peter Fuller Schils - Doltcini Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
24.  Tobi Ng Team PB Performance Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
25.  Matthew Holland DAP Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
26.  Chun Yan Kwong Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
--- Thomas Batchelor COBL Cycling Club Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- Euan Campbell Royal Air Force CA Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Tsz Shun Cheung Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Mark Corfield Haus Race Team Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Ashley Cowley Newark Castle CC Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Jacob Day Haus Race Team Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Reece Egner Witham Wheelers Cycling Club Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Jack Friend Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Bobbin Gardner Moonglu Race Team Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- Gil Grayson Tuxford Clarion CC Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Joshua Hemmings Verulam - reallymoving.com Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Daniel Hepton Team Judge Tyrekey Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Jake Jackson Rose Race Team Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- Cameron Keyworth HIVE Racing Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Ross King VC Revolution Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- Timothy Lane JRC-INTERFLON Race Team (2023) Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- James Little Holmfirth Cycling Club Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Simon Opie Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Niko Raine University of Lincoln CC Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Harvey Thomas Strada 2020 Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Samuel Thomas Derby Mercury RC Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Adam Wright COBL Cycling Club Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  John White North Cheshire Clarion Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Oliver Dawson RTD - J'sCycleShack Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Oliver Moss Clifton CC Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Callum Jones Beeston Cycling Club Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Mackenzie Riley Cystic Fibrosis Race Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Luke Jones Cero - Cycle Division Racing T... Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Max Hinds Evolution Racing Academy Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Harrison Dainty Cystic Fibrosis Race Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Hudson Hendry George Fox Cycling Solutions Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Matthew Kent Beeston Cycling Club Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
11.  Thomas Lewis Ely & District CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Sam Barbour SteppingStanes Youth Cycling C... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Ben Baker NEL Lindsey Go-Ride Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  James Sawyers Clifton CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Sam Gilbert Welwyn Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  Nathan Smith Clifton CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
17.  William Pearson-Inman Nottingham Clarion CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
18.  Ethan Squires Beeston Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
19.  Alex Hodgkins Otley CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
20.  Isaac Smith Chesterfield Coureurs Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
21.  Benjamin Freeman Leicester Forest CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
--- Joseph Cosgrove Anexo Group Race Team Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Thomas Hepton Paul Milnes - Bradford Olympic... Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Evan Schofield D2D SHEFFIELD RT (2023) Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Emily Middlebrooke Otley CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Evelyn Field Liverpool Century Cycling Acad... Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Amy Kolbert Witham Wheelers Cycling Club Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Albie Jones North Cheshire Clarion Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
2.  James Canham RTD - J'sCycleShack Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
3.  Aaron Cocker RTD - J'sCycleShack Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
4.  Dillon Preece Clancy Briggs Cycling Academy Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
5.  Evander Wishart Fenland Clarion CC Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
6.  Harley Widdowson Clancy Briggs Cycling Academy Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
7.  Zack Lowe Clifton CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
8.  Samuel Price Beeston Cycling Club Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
9.  Zach Barbour SteppingStanes Youth Cycling C... Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
10.  Sam Martin Banbury Star CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
11.  Daniel Middlebrooke Otley CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Harry Tozer Fenland Clarion CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
13.  Sam Grundy Witham Wheelers Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
14.  Samuel Freeman Leicester Forest CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
15.  Freddie Farr Matlock CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
16.  Arthur Smith Chesterfield Coureurs Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
--- Oliver Swinburn Velo Club Lincoln Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Charlotte Lissaman Newark Castle CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Tilly Hofert Clifton CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Isla Kolbert Witham Wheelers Cycling Club Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Billy Ladle Kirklees Cycling Academy Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Theo Wan Fenland Clarion CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Micah Johnson Hayward Wolverhampton Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Ben Bramford-Hale Newport Shropshire CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Frank White North Cheshire Clarion Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Tom Cragg Sleaford Wheelers Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Mujtaba Taimur VC Londres Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Theo Brewin Velo Club Lincoln Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Toby Carpenter Velo Club Lincoln Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
10.  Stanley Russell Newark Castle CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Jaime Downing Wolverhampton Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Olivia Marriott Derby Mercury RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Olivia Smallshaw Secret-Training.cc Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Harriet Hughes Leicester Forest CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
--- Izzy Barbour SteppingStanes Youth Cycling C... Did not finish C 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: C

About the Event

The Races

E/1/2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 29/07/22 20:30 National A Band 2 --- 50 mins
Fri 29/07/22 – 20:30
National A, Band 2
50 mins
E/1/2/3 Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 29/07/22 19:30 National A Band 2 --- 50 mins
Fri 29/07/22 – 19:30
National A, Band 2
50 mins
2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 29/07/22 18:35 Regional A Band 4 --- 45 mins
Fri 29/07/22 – 18:35
Regional A, Band 4
45 mins
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 29/07/22 18:00 Youth Only Band 5 --- 25 mins
Fri 29/07/22 – 18:00
Youth Only, Band 5
25 mins
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 29/07/22 18:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 25 mins
Fri 29/07/22 – 18:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
25 mins
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 29/07/22 17:30 Youth Only Band 5 --- 20 mins
Fri 29/07/22 – 17:30
Youth Only, Band 5
20 mins
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 29/07/22 17:30 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 20 mins
Fri 29/07/22 – 17:30
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
20 mins
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 29/07/22 17:00 Youth Only None --- 15 mins
Fri 29/07/22 – 17:00
Youth Only, None
15 mins
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 29/07/22 17:00 Youth Only None --- 15 mins
Fri 29/07/22 – 17:00
Youth Only, None
15 mins

Event Summary

Event Overview

#### STRICTLY no on the day entry - only online entries allowed  ####

 

The Newark Town Centre Races brings a massive night to the Royal Market Sq which will be a cauldron of energy all evening- Comprising several non competitive events before Youth racing at 5pm kicks off the evening, a Regional A Cat 234 race in between and then finishing the night off with joint headline Mens and Womens Races bringing the British Cycling National Circuit Series to a thumping finale

 

The circuit comprises a technical flowing route, and a selection of surfaces include some beautiful cobblestones.

 

Bring your friends and family along to enjoy a riotous evening in some of Newarks well stocked and high quality eating and drinking establishments.

Event Details

Event URN:

505039

Start Date:

Fri, 29th Jul 2022

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Newark Buttermarket and Royal Exchange, Royal Market Square, Newark Upon Trent, Nottinghamshire, NG24 1BF

View map

Series:

British Cycling Men's National Circuit Series
British Cycling Women's National Circuit Series

Entry close date

Thu, 14th Jul 2022

Results

Confirmed Results

E/1/2

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2 - Results
1.  Jacob Scott AT85 Pro Cycling Finished Elite 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Robert Scott AT85 Pro Cycling Finished Elite 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: Elite
3.  Conor McGoldrick Richardsons Trek DAS Finished Elite 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Elite
4.  Steven Parsonage Richardsons Trek DAS Finished 1st 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: 1st
5.  Reece Wood AT85 Pro Cycling Finished 1st 35
Points: 35 | Status: Finished | Category: 1st
6.  Toby Barnes AT85 Pro Cycling Finished Elite 31
Points: 31 | Status: Finished | Category: Elite
7.  William Truelove Wales Racing Academy Finished 1st 27
Points: 27 | Status: Finished | Category: 1st
8.  Ben Chilton Spectra Racing Finished 2nd 23
Points: 23 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Alec Briggs TEKKERZ CC Finished Elite 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Elite
10.  Matthew Fox Wheelbase CabTech Castelli Finished 1st 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 1st
11.  Jim Brown AT85 Pro Cycling Finished Elite 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: Elite
12.  Kieran Riley Team PB Performance Finished 2nd 13
Points: 13 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  William Smith Zappi Junior Race Team Finished 1st 11
Points: 11 | Status: Finished | Category: 1st
14.  James McKay Cycling Sheffield Finished 2nd 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Jacob Bush Fensham Howes - MAS Design Finished 1st 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 1st
16.  Tom Mazzone Saint Piran Finished 1st 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 1st
17.  Griff Lewis FlandersColor Galloo Finished 1st 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 1st
18.  Frederik Scheske Spectra Racing Finished Elite 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Elite
19.  Joseph Smith Tofauti Everyone Active Finished 1st 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 1st
20.  Isaac Mundy Spectra Racing Finished Elite 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Elite
21.  Travis Bramley Spectra Racing Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
22.  Mark Lightfoot Tofauti Everyone Active Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
23.  Joseph Beckingsale Wales Racing Academy Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
24.  Matti Dobbins Wheelbase CabTech Castelli Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
25.  Aaron Stone Richardsons Trek DAS Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
26.  Peter Cocker Richardsons Trek DAS Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
27.  Tom Merry Wheelbase CabTech Castelli Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
28.  Stephen Bradbury Saint Piran Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
29.  Nicholas Cooper Nordic Sports Academy S. C. Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
30.  Tobias Bartlett Velo Club Lincoln Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
31.  Hugo Lutz-Atkinson Ribble rechrg Race Team Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
32.  Sam Kettlewell TS Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
33.  Gary Freeman Orwell Velo Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
--- Farley Barber Spirit TBW Stuart Hall Cycling Did not start 1st 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 1st
--- Harry Birchill Team Inspired Did not start Elite 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Elite
--- Ross Birrell Team Inspired Did not start Elite 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Elite
--- Matthew Bostock AT85 Pro Cycling Did not start Elite 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Elite
--- Graham Briggs Clancy Briggs Cycling Academy Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- Jack Brough Team Inspired Did not start Elite 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Elite
--- Damien Clayton AT85 Pro Cycling Did not start Elite 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Elite
--- Matthew Ellis THRIVA-SRCT Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- Tiago Fougo Strada 2020 Did not start 1st 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 1st
--- Aaron Freeman Richardsons Trek DAS Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Michael Gill Saint Piran Did not start 1st 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 1st
--- Josh Housley Spirit TBW Stuart Hall Cycling Did not finish 1st 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 1st
--- George Kimber Spirit TBW Stuart Hall Cycling Did not start 1st 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 1st
--- Thomas Lowther THRIVA-SRCT Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- Fraser Martin Wheelbase CabTech Castelli Did not start 1st 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 1st
--- Oliver Maxwell THRIVA-SRCT Did not start 1st 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 1st
--- Cameron McLaren Kalas Motip Race Team Did not start 1st 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 1st
--- Charles Page Saint Piran Did not start Elite 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Elite
--- Thomas Price Spirit TBW Stuart Hall Cycling Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- Joshua Price Spirit TBW Stuart Hall Cycling Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- Daniel Shoobridge Kalas Motip Race Team Did not start 1st 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 1st
--- Tim Shoreman Wheelbase CabTech Castelli Did not start 1st 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 1st
--- Alistair Slater Clancy Briggs Cycling Academy Did not start Elite 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Elite
--- Callum Thornley Wheelbase CabTech Castelli Did not start 1st 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 1st
--- Jacob Vaughan Saint Piran Did not start 1st 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 1st
--- Josh Whitehead AT85 Pro Cycling Did not start Elite 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Elite
--- Jenson Young Saint Piran Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd

E/1/2/3 Women

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3 Women - Results
1.  Emma Jeffers JRC-INTERFLON Race Team (2023) Finished 1st 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Josie Nelson Team Coop-Hitec Products Finished 1st 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Jo Tindley Pro-Noctis - 200º Coffee - Ha... Finished Elite 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Elite
4.  Robyn Clay Otley CC Finished 2nd 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Isabel Darvill Pro-Noctis - 200º Coffee - Ha... Finished Elite 35
Points: 35 | Status: Finished | Category: Elite
6.  Gabriella Shaw Spectra Racing Finished 1st 31
Points: 31 | Status: Finished | Category: 1st
7.  Alex Morrice The Phoenix Collective Finished 2nd 27
Points: 27 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Lucy Ellmore Pro-Noctis - 200º Coffee - Ha... Finished Elite 23
Points: 23 | Status: Finished | Category: Elite
9.  Jessica Finney DAS-Hutchinson-Brother UK Finished Elite 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Elite
10.  Amy Gornall Pro-Noctis - 200º Coffee - Ha... Finished 2nd 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Rebecca Richards Storey Racing Finished 2nd 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Sophie Holmes Parenesis - TougHuman Cycling Finished 1st 13
Points: 13 | Status: Finished | Category: 1st
13.  Samantha Fawcett Spectra Racing Finished 1st 11
Points: 11 | Status: Finished | Category: 1st
14.  Ellen Bennett Brother UK - On Form Finished 2nd 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Hannah Bayes Saint Piran WRT Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
16.  Erin Avill Storey Racing Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
17.  Xan Crees Spectra Racing Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
18.  Alderney Baker BIANCHI HUNT MORVELO Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
19.  Abbie Taylor Hunt Bike Wheels Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
20.  Gwenno Hughes Saint Piran WRT Finished N/A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: N/A
21.  Beth Morrow DAS-Hutchinson-Brother UK Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
22.  Charlotte Berry Spectra Racing Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
23.  Hope Inglis Brother UK - On Form Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
24.  Tiffany Keep Finished 0

24.  Tiffany Keep -

Points: 0 | Status: Finished
25.  Chloe Bateson Finished 0

25.  Chloe Bateson -

Points: 0 | Status: Finished
26.  Phoebe Martin Doltcini - O'Shea Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
27.  Millie Skinner Pro-Noctis - 200º Coffee - Ha... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
28.  Libby Smithson Doltcini - Cycle Division Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
29.  Lauren Higham The Phoenix Collective Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
30.  Annamarie Lipp Finished 0

30.  Annamarie Lipp -

Points: 0 | Status: Finished
31.  Natasha Reddy BIANCHI HUNT MORVELO Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
32.  Sarah Briggs RFDA Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
33.  Maisy Vasic Doltcini - O'Shea Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
34.  Rosie Allen Loughborough Lightning Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
35.  Charlotte Gibson Saint Piran WRT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
36.  Amy Loftus JRC-INTERFLON Race Team (2023) Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
--- Lee Boon Did not finish 0

Lee Boon -

Points: 0 | Status: Did not finish
--- Claire Cameron Did not finish 0

Claire Cameron -

Points: 0 | Status: Did not finish
--- Sophie Enever Alba Development Road Team Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- Olivia French Storey Racing Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- Madeleine Gammons Saint Piran WRT Did not start 1st 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 1st
--- Frankie Hall Loughborough Lightning Did not start 1st 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 1st
--- Amber Harding Loughborough Lightning Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Arianne Holland Alba Development Road Team Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- Jessica Holloway London Academy Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- Ellen Inglis Brother UK - On Form Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- Sophie Lankford Alba Development Road Team Did not start 1st 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 1st
--- Madelaine Leech DAS-Hutchinson-Brother UK Did not start 1st 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 1st
--- Beth Maciver Alba Development Road Team Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- Erin Murphy Alba Development Road Team Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- Kate Richardson Alba Development Road Team Did not start 1st 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 1st
--- Lauren Robinson Moonglu Race Team Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- Elizabeth Sanders Saint Piran WRT Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- Katie Scott DAS-Hutchinson-Brother UK Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- Danni Shrosbree DAS-Hutchinson-Brother UK Did not start N/A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: N/A
--- Emma Smith Alba Development Road Team Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- Victoria Smith Alba Development Road Team Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- Becky Storrie DAS-Hutchinson-Brother UK Did not start 1st 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 1st
--- Sophie Thackray DAS-Hutchinson-Brother UK Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- Poppy Thompson Pro-Noctis - 200º Coffee - Ha... Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- Chloe Vickers Loughborough Lightning Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd

2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
2/3/4 - Results
1.  Alex Galpin Bourne Whls CC Finished 2nd 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Harry Paveley Identity Racing Finished 2nd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Thomas Timberlake TRASH MILE Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Carl Stubbs COBL Cycling Club Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Zak Machin Cero - Cycle Division Racing T... Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  George Thompson Rose Race Team Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Alfie Speck Ellmore Factory Racing Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Carl Jolly Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
9.  Jake Birkin South Normanton Cycling Club Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  David Earth Rose Race Team Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Alex Raynard Velo Bavarian RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Harry Fisher OVB Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Karl Baillie Witham Wheelers Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Dan Galpin Bourne Whls CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  George Daly Sitwell Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Jake Wade COBL Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Jonah Drake Loughborough Students CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  James Richards OVB Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
19.  Gareth Harvey OVB Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
20.  Luke Hind Team Lifting Gear Products Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
21.  Jack Levick Rose Race Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
22.  Adam Egner Witham Wheelers Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
23.  Peter Fuller Schils - Doltcini Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
24.  Tobi Ng Team PB Performance Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
25.  Matthew Holland DAP Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
26.  Chun Yan Kwong Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
--- Thomas Batchelor COBL Cycling Club Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- Euan Campbell Royal Air Force CA Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Tsz Shun Cheung Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Mark Corfield Haus Race Team Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Ashley Cowley Newark Castle CC Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Jacob Day Haus Race Team Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Reece Egner Witham Wheelers Cycling Club Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Jack Friend Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Bobbin Gardner Moonglu Race Team Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- Gil Grayson Tuxford Clarion CC Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Joshua Hemmings Verulam - reallymoving.com Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Daniel Hepton Team Judge Tyrekey Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Jake Jackson Rose Race Team Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- Cameron Keyworth HIVE Racing Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Ross King VC Revolution Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- Timothy Lane JRC-INTERFLON Race Team (2023) Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- James Little Holmfirth Cycling Club Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Simon Opie Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Niko Raine University of Lincoln CC Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Harvey Thomas Strada 2020 Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Samuel Thomas Derby Mercury RC Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Adam Wright COBL Cycling Club Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  John White North Cheshire Clarion Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Oliver Dawson RTD - J'sCycleShack Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Oliver Moss Clifton CC Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Callum Jones Beeston Cycling Club Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Mackenzie Riley Cystic Fibrosis Race Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Luke Jones Cero - Cycle Division Racing T... Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Max Hinds Evolution Racing Academy Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Harrison Dainty Cystic Fibrosis Race Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Hudson Hendry George Fox Cycling Solutions Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Matthew Kent Beeston Cycling Club Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
11.  Thomas Lewis Ely & District CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Sam Barbour SteppingStanes Youth Cycling C... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Ben Baker NEL Lindsey Go-Ride Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  James Sawyers Clifton CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Sam Gilbert Welwyn Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  Nathan Smith Clifton CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
17.  William Pearson-Inman Nottingham Clarion CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
18.  Ethan Squires Beeston Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
19.  Alex Hodgkins Otley CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
20.  Isaac Smith Chesterfield Coureurs Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
21.  Benjamin Freeman Leicester Forest CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
--- Joseph Cosgrove Anexo Group Race Team Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Thomas Hepton Paul Milnes - Bradford Olympic... Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Evan Schofield D2D SHEFFIELD RT (2023) Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Emily Middlebrooke Otley CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Evelyn Field Liverpool Century Cycling Acad... Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Amy Kolbert Witham Wheelers Cycling Club Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Albie Jones North Cheshire Clarion Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
2.  James Canham RTD - J'sCycleShack Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
3.  Aaron Cocker RTD - J'sCycleShack Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
4.  Dillon Preece Clancy Briggs Cycling Academy Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
5.  Evander Wishart Fenland Clarion CC Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
6.  Harley Widdowson Clancy Briggs Cycling Academy Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
7.  Zack Lowe Clifton CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
8.  Samuel Price Beeston Cycling Club Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
9.  Zach Barbour SteppingStanes Youth Cycling C... Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
10.  Sam Martin Banbury Star CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
11.  Daniel Middlebrooke Otley CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Harry Tozer Fenland Clarion CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
13.  Sam Grundy Witham Wheelers Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
14.  Samuel Freeman Leicester Forest CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
15.  Freddie Farr Matlock CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
16.  Arthur Smith Chesterfield Coureurs Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
--- Oliver Swinburn Velo Club Lincoln Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Charlotte Lissaman Newark Castle CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Tilly Hofert Clifton CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Isla Kolbert Witham Wheelers Cycling Club Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Billy Ladle Kirklees Cycling Academy Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Theo Wan Fenland Clarion CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Micah Johnson Hayward Wolverhampton Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Ben Bramford-Hale Newport Shropshire CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Frank White North Cheshire Clarion Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Tom Cragg Sleaford Wheelers Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Mujtaba Taimur VC Londres Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Theo Brewin Velo Club Lincoln Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Toby Carpenter Velo Club Lincoln Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
10.  Stanley Russell Newark Castle CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Jaime Downing Wolverhampton Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Olivia Marriott Derby Mercury RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Olivia Smallshaw Secret-Training.cc Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Harriet Hughes Leicester Forest CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
--- Izzy Barbour SteppingStanes Youth Cycling C... Did not finish C 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: C

About the Event

The Races

E/1/2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 29/07/22 20:30 National A Band 2 --- 50 mins
Fri 29/07/22 – 20:30
National A, Band 2
50 mins
E/1/2/3 Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 29/07/22 19:30 National A Band 2 --- 50 mins
Fri 29/07/22 – 19:30
National A, Band 2
50 mins
2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 29/07/22 18:35 Regional A Band 4 --- 45 mins
Fri 29/07/22 – 18:35
Regional A, Band 4
45 mins
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 29/07/22 18:00 Youth Only Band 5 --- 25 mins
Fri 29/07/22 – 18:00
Youth Only, Band 5
25 mins
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 29/07/22 18:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 25 mins
Fri 29/07/22 – 18:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
25 mins
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 29/07/22 17:30 Youth Only Band 5 --- 20 mins
Fri 29/07/22 – 17:30
Youth Only, Band 5
20 mins
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 29/07/22 17:30 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 20 mins
Fri 29/07/22 – 17:30
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
20 mins
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 29/07/22 17:00 Youth Only None --- 15 mins
Fri 29/07/22 – 17:00
Youth Only, None
15 mins
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 29/07/22 17:00 Youth Only None --- 15 mins
Fri 29/07/22 – 17:00
Youth Only, None
15 mins

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk