Imperial Winter Series (Hillingdon) 2008/09 1

Closed Circuit , Hayes – Saturday, 06 Dec 2008

Event Summary

Event Details

Event URN:

623/EN/007/2008

Start Date:

Sat, 6th Dec 2008

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Hillingdon Cycle Circuit, Springfield Road, Hayes, Middlesex, UB4 0LT

View map

Results

Confirmed Results

4

Position Name Club name Rider status Category Points
4 - Results
1.  Harry Littlechild London Dynamo Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
1.  Harry Littlechild London Dynamo Unknown 4th 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: 4th
2.  Andrew Colsell High Wycombe Cycling Club Unknown 4th 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: 4th
3.  Thomas Sutherland Twickenham CC Unknown 4th 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: 4th
4.  Murdo Jamieson Kingston Wheelers CC Unknown 4th 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: 4th
5.  Mark Ottaway Unknown 3rd 0

5. Mark Ottaway -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
6.  Nigel Atkins Twickenham CC Unknown N/A 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: N/A
7.  Christopher Roche Bedfordshire Road Cycling Club Unknown 4th 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: 4th
8.  Rod Carlton Finsbury Park CC Unknown 4th 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: 4th
9.  Richard Rose Banjo Cycles Unknown 4th 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 4th
10.  Robert Hill Hemel Hempstead CC Unknown N/A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: N/A
14.  Graham Laming Bedfordshire Road Cycling Club Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
15.  Anna Fischer Bristol Cycling Development Sq... Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
16.  Stephen Jones Unknown N/A 0

16. Stephen Jones -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
17.  Apostolos Fournaris Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
18.  Mark Chan Dulwich Paragon CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
19.  Michael Wildera Unknown 0

19. Michael Wildera -

Points: 0 | Status: Unknown
20.  Allan Simmonds Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
21.  Tim Childs Westerley CC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
24.  William Platt Unknown N/A 0

24. William Platt -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
25.  Mark Anstee Bedfordshire Road Cycling Club Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
26.  David Ryan Imperial Racing Team Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
27.  Norman Lee Unknown N/A 0

27. Norman Lee -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
28.  Alex Peeke Welwyn Wheelers CC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
30.  William Slack London Dynamo Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
31.  Simon Wroxley Hounslow & District Wheelers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
32.  Martin Porter Thames Velo Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
33.  Andrew Bryson Unknown N/A 0

33. Andrew Bryson -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
34.  Darren Poon Unknown 4th 0

34. Darren Poon -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
35.  Stoyko Boussarov Imperial Racing Team Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
36.  Mark Heyward-Chaplin London Dynamo Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
37.  Philip Wege Unknown N/A 0

37. Philip Wege -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
38.  Charles Pearch London Dynamo Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
42.  Nigel Barton-White London Phoenix CC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
43.  Mark O'Donnell Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
44.  Eoin Keating Dulwich Paragon CC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
45.  Karen Triegaardt Ful-On Tri Club Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
48.  James Poole Unknown 4th 0

48. James Poole -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
49.  Malcolm Dixon Dulwich Paragon CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
51.  Matthew Stallion Twickenham CC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
52.  Justin Lord Unknown 4th 0

52. Justin Lord -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
53.  Alex Herbert Unknown 4th 0

53. Alex Herbert -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
54.  James Perrin Unknown 4th 0

54. James Perrin -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
55.  Donald Woodman Willesden Cycling Club Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
56.  Richard Gearing Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Ashley Hutchison Cheltenham & County CC Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C
2.  Joseph Linehan Haverhill Cycling Club Unknown C 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: C
3.  Reg Pay Palmer Park Velo RT Unknown C 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: C
4.  Aidan Woolven Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
5.  Benjamin Smith Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
6.  Daniel Maynard Cycle Club Ashwell (CCA) Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
7.  Jianvario Sabbatella-Chudley Bedfordshire Road Cycling Club Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Abigail Dentus Palmer Park Velo RT Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C
2.  Rebecca Maynard Cycle Club Ashwell (CCA) Unknown C 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: C

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Daniel Maslin Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Maximilian Stedman Reading CC Unknown B 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: B
3.  Chris Roebuck Unknown 0

3. Chris Roebuck -

Points: 0 | Status: Unknown
4.  Simon Passey Unknown N/A 0

4. Simon Passey -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  Josh Chudley Unknown C 0

5. Josh Chudley -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
6.  Louis Fawke Hillingdon Slipstreamers Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Emily Barnes Palmer Park Velo RT Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
2.  Chloe Evans Welwyn Wheelers CC Unknown N/A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: N/A

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Mark Smith Welwyn Wheelers CC Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A
2.  Jake Martin Unknown 3rd 0

2. Jake Martin -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Frazier Carr Palmer Park Velo RT Unknown A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: A
4.  Matthew Derrick Unknown 0

4. Matthew Derrick -

Points: 0 | Status: Unknown
5.  Charlie Fawke Hillingdon Slipstreamers Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
6.  Tanveer Mann Unknown B 0

6. Tanveer Mann -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
7.  Lawrence Carpenter Hillingdon Slipstreamers Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
8.  George Bateman Welwyn Wheelers CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
9.  Jamie Hayhurst Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
10.  Jonny Ross-Tatam Unknown 0

10. Jonny Ross-Tatam -

Points: 0 | Status: Unknown
11.  Harry Strudley Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Joe McGuinness Nottingham Outlaws BMX Club Unknown E 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: E

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Carl Jolly Hillingdon Slipstreamers Unknown D 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: D
2.  Harry Tadman Hillingdon Slipstreamers Unknown D 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: D
3.  Davis Pay Palmer Park Velo RT Unknown D 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: D

2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
2/3 - Results
1.  Rudie Marais Norwood Paragon CC Unknown 2nd 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Harry Bulstrode Thames Velo Unknown 2nd 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Roger Browne Unknown 3rd 7

3. Roger Browne -

Points: 7 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  Ashley Holding Wild Side 707 Road Team Unknown 2nd 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: 2nd
5.  Joshua Worrall Twickenham CC Unknown 3rd 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: 3rd
6.  Richard Moss Unknown 3rd 4

6. Richard Moss -

Points: 4 | Status: Unknown | Category: 3rd
7.  Tomasz Chmielewski WDMBC/Specialized Ruislip Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
8.  Nick Abraham Unknown N/A 2

8. Nick Abraham -

Points: 2 | Status: Unknown | Category: N/A
9.  Robert Fletcher High Wycombe Cycling Club Unknown 2nd 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 2nd
10.  Peter Jones Hillingdon Cycling Club Unknown 3rd 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 3rd
11.  Mark Walter Unknown 3rd 0

11. Mark Walter -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
12.  Paul Alderson South Western RC - Evans Cycle... Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
13.  Robert Henderson Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
14.  Neil Bradford Twickenham CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
15.  Mark Spindler Twickenham CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
16.  Nathaniel Spurling Finsbury Park CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
17.  Richard Jerome Leicester Women's Velo Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
18.  Cosmo Kedros Dulwich Paragon CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
19.  Richard Stanton North Bucks RC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
20.  Anthony Chandlen Norwood Paragon CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
21.  James Leach Twickenham CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
22.  John Peters Team Milton Keynes Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
23.  Phillip Burgess Norwood Paragon CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
24.  Evangelos Christides Hernes Unknown 0

24. Evangelos Christides Hernes -

Points: 0 | Status: Unknown
25.  Richard Black Dulwich Paragon CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
26.  Nils Gustafsson Oxford University Cycling Club Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
27.  Paul Shoobridge Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
28.  Conor Dunne Hemel Hempstead CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
29.  David Woods CC Luton Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
30.  Vaughan Luff Team De Ver Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
31.  Samuel Grant WDMBC/Specialized Ruislip Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
32.  Duncan Cooper Unknown N/A 0

32. Duncan Cooper -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
33.  Mario Manelfi A D Cycles RT Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
34.  Rider Unknown Unknown 0

34. Rider Unknown -

Points: 0 | Status: Unknown
35.  Andrew Fowkes Thames Velo Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
36.  Samuel Fry Velo Schils - Interbike RT Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
37.  Calvyn Hobday Team Cherwell Triathlon & Mult... Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
38.  Wayne Thomas Reading CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
39.  Michael Betts Vegetarian C & AC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
40.  Steve James Bedfordshire Road Cycling Club Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
41.  Rich Cooper Willesden Cycling Club Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
42.  Paul Bennett Unknown 3rd 0

42. Paul Bennett -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
43.  Robert Jeffroy London Dynamo Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
44.  Kieran Roebuck Oxford City RC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
45.  Chris Pyne PMR Unknown 3rd 0

45. Chris Pyne - PMR

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
46.  Martin Foster BAD Tri Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
47.  Russell Painter Norwood Paragon CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
48.  Darren Waters Unknown 3rd 0

48. Darren Waters -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
49.  Andrew Harvey Kingston Wheelers CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
50.  Geoff Powell High Wycombe Cycling Club Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
51.  Jamie Streather VC St Raphael Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
52.  Adam Roberts Agiskoviner Cycling Team Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
53.  Martin Hulbert VC Meudon Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
54.  Peter Smith Team Milton Keynes Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
55.  James Butterworth Team Quest - The Bike Shop Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

EL/1

Position Name Club name Rider status Category Points
EL/1 - Results
1.  Jerone Walters Sigma Sport.co.uk Unknown 1st 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: 1st
2.  Henry Furniss Unknown 1st 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: 1st
3.  David Hutchison VC St Raphael Unknown 1st 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: 1st
4.  Paul Delahunty London Dynamo Unknown Elite 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: Elite
5.  Jason Edwards Wild Side 707 Road Team Unknown 1st 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: 1st
6.  Jason Streather VC St Raphael Unknown Elite 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: Elite
7.  Vincent Halpern AW Cycles Unknown 1st 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: 1st
8.  Christopher Moores Norwood Paragon CC Unknown Elite 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: Elite
9.  Steve Legg RT 316 Unknown 1st 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 1st
10.  Emma Trott Team Halfords Bikehut Unknown 1st 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 1st

About the Event

Info for Riders

Racers can pre-register their details for the series online at www.imperialracingteam.com

The Races

4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 06/12/08 12:30 Regional C+ Band 5 --- 35 mins + 5 laps
Entry: On Day: (£8.00)
Sat 06/12/08 – 12:30

4

Regional C+, Band 5
35 mins + 5 laps
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 06/12/08 13:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Sat 06/12/08 – 13:30
Youth Only, Youth
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 06/12/08 13:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Sat 06/12/08 – 13:30
Youth Only, Youth
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 06/12/08 13:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Sat 06/12/08 – 13:30
Youth Only, Youth
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 06/12/08 13:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Sat 06/12/08 – 13:30
Youth Only, Youth
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 06/12/08 13:30 Youth Only Youth --- 30 mins
Entry: On Day: (£3.00)
Sat 06/12/08 – 13:30
Youth Only, Youth
30 mins
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 06/12/08 13:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Sat 06/12/08 – 13:30
Youth Only, Youth
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 06/12/08 13:31 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Sat 06/12/08 – 13:31
Youth Only, Youth
2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 06/12/08 14:15 Regional C+ Band 5 --- 1 hour + 5 laps
Entry: On Day: (£10.00)
Sat 06/12/08 – 14:15

2/3

Regional C+, Band 5
1 hour + 5 laps
EL/1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 06/12/08 14:15 Regional C+ Band 5 --- 1 hour + 5 laps
Entry: On Day: (£10.00)
Sat 06/12/08 – 14:15
Regional C+, Band 5
1 hour + 5 laps

Event Summary

Event Details

Event URN:

623/EN/007/2008

Start Date:

Sat, 6th Dec 2008

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Hillingdon Cycle Circuit, Springfield Road, Hayes, Middlesex, UB4 0LT

View map

Results

Confirmed Results

4

Position Name Club name Rider status Category Points
4 - Results
1.  Harry Littlechild London Dynamo Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
1.  Harry Littlechild London Dynamo Unknown 4th 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: 4th
2.  Andrew Colsell High Wycombe Cycling Club Unknown 4th 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: 4th
3.  Thomas Sutherland Twickenham CC Unknown 4th 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: 4th
4.  Murdo Jamieson Kingston Wheelers CC Unknown 4th 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: 4th
5.  Mark Ottaway Unknown 3rd 0

5. Mark Ottaway -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
6.  Nigel Atkins Twickenham CC Unknown N/A 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: N/A
7.  Christopher Roche Bedfordshire Road Cycling Club Unknown 4th 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: 4th
8.  Rod Carlton Finsbury Park CC Unknown 4th 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: 4th
9.  Richard Rose Banjo Cycles Unknown 4th 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 4th
10.  Robert Hill Hemel Hempstead CC Unknown N/A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: N/A
14.  Graham Laming Bedfordshire Road Cycling Club Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
15.  Anna Fischer Bristol Cycling Development Sq... Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
16.  Stephen Jones Unknown N/A 0

16. Stephen Jones -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
17.  Apostolos Fournaris Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
18.  Mark Chan Dulwich Paragon CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
19.  Michael Wildera Unknown 0

19. Michael Wildera -

Points: 0 | Status: Unknown
20.  Allan Simmonds Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
21.  Tim Childs Westerley CC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
24.  William Platt Unknown N/A 0

24. William Platt -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
25.  Mark Anstee Bedfordshire Road Cycling Club Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
26.  David Ryan Imperial Racing Team Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
27.  Norman Lee Unknown N/A 0

27. Norman Lee -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
28.  Alex Peeke Welwyn Wheelers CC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
30.  William Slack London Dynamo Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
31.  Simon Wroxley Hounslow & District Wheelers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
32.  Martin Porter Thames Velo Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
33.  Andrew Bryson Unknown N/A 0

33. Andrew Bryson -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
34.  Darren Poon Unknown 4th 0

34. Darren Poon -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
35.  Stoyko Boussarov Imperial Racing Team Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
36.  Mark Heyward-Chaplin London Dynamo Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
37.  Philip Wege Unknown N/A 0

37. Philip Wege -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
38.  Charles Pearch London Dynamo Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
42.  Nigel Barton-White London Phoenix CC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
43.  Mark O'Donnell Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
44.  Eoin Keating Dulwich Paragon CC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
45.  Karen Triegaardt Ful-On Tri Club Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
48.  James Poole Unknown 4th 0

48. James Poole -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
49.  Malcolm Dixon Dulwich Paragon CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
51.  Matthew Stallion Twickenham CC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
52.  Justin Lord Unknown 4th 0

52. Justin Lord -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
53.  Alex Herbert Unknown 4th 0

53. Alex Herbert -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
54.  James Perrin Unknown 4th 0

54. James Perrin -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
55.  Donald Woodman Willesden Cycling Club Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
56.  Richard Gearing Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Ashley Hutchison Cheltenham & County CC Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C
2.  Joseph Linehan Haverhill Cycling Club Unknown C 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: C
3.  Reg Pay Palmer Park Velo RT Unknown C 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: C
4.  Aidan Woolven Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
5.  Benjamin Smith Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
6.  Daniel Maynard Cycle Club Ashwell (CCA) Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
7.  Jianvario Sabbatella-Chudley Bedfordshire Road Cycling Club Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Abigail Dentus Palmer Park Velo RT Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C
2.  Rebecca Maynard Cycle Club Ashwell (CCA) Unknown C 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: C

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Daniel Maslin Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Maximilian Stedman Reading CC Unknown B 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: B
3.  Chris Roebuck Unknown 0

3. Chris Roebuck -

Points: 0 | Status: Unknown
4.  Simon Passey Unknown N/A 0

4. Simon Passey -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  Josh Chudley Unknown C 0

5. Josh Chudley -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
6.  Louis Fawke Hillingdon Slipstreamers Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Emily Barnes Palmer Park Velo RT Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
2.  Chloe Evans Welwyn Wheelers CC Unknown N/A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: N/A

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Mark Smith Welwyn Wheelers CC Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A
2.  Jake Martin Unknown 3rd 0

2. Jake Martin -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Frazier Carr Palmer Park Velo RT Unknown A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: A
4.  Matthew Derrick Unknown 0

4. Matthew Derrick -

Points: 0 | Status: Unknown
5.  Charlie Fawke Hillingdon Slipstreamers Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
6.  Tanveer Mann Unknown B 0

6. Tanveer Mann -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
7.  Lawrence Carpenter Hillingdon Slipstreamers Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
8.  George Bateman Welwyn Wheelers CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
9.  Jamie Hayhurst Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
10.  Jonny Ross-Tatam Unknown 0

10. Jonny Ross-Tatam -

Points: 0 | Status: Unknown
11.  Harry Strudley Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Joe McGuinness Nottingham Outlaws BMX Club Unknown E 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: E

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Carl Jolly Hillingdon Slipstreamers Unknown D 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: D
2.  Harry Tadman Hillingdon Slipstreamers Unknown D 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: D
3.  Davis Pay Palmer Park Velo RT Unknown D 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: D

2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
2/3 - Results
1.  Rudie Marais Norwood Paragon CC Unknown 2nd 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Harry Bulstrode Thames Velo Unknown 2nd 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Roger Browne Unknown 3rd 7

3. Roger Browne -

Points: 7 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  Ashley Holding Wild Side 707 Road Team Unknown 2nd 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: 2nd
5.  Joshua Worrall Twickenham CC Unknown 3rd 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: 3rd
6.  Richard Moss Unknown 3rd 4

6. Richard Moss -

Points: 4 | Status: Unknown | Category: 3rd
7.  Tomasz Chmielewski WDMBC/Specialized Ruislip Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
8.  Nick Abraham Unknown N/A 2

8. Nick Abraham -

Points: 2 | Status: Unknown | Category: N/A
9.  Robert Fletcher High Wycombe Cycling Club Unknown 2nd 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 2nd
10.  Peter Jones Hillingdon Cycling Club Unknown 3rd 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 3rd
11.  Mark Walter Unknown 3rd 0

11. Mark Walter -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
12.  Paul Alderson South Western RC - Evans Cycle... Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
13.  Robert Henderson Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
14.  Neil Bradford Twickenham CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
15.  Mark Spindler Twickenham CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
16.  Nathaniel Spurling Finsbury Park CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
17.  Richard Jerome Leicester Women's Velo Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
18.  Cosmo Kedros Dulwich Paragon CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
19.  Richard Stanton North Bucks RC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
20.  Anthony Chandlen Norwood Paragon CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
21.  James Leach Twickenham CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
22.  John Peters Team Milton Keynes Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
23.  Phillip Burgess Norwood Paragon CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
24.  Evangelos Christides Hernes Unknown 0

24. Evangelos Christides Hernes -

Points: 0 | Status: Unknown
25.  Richard Black Dulwich Paragon CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
26.  Nils Gustafsson Oxford University Cycling Club Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
27.  Paul Shoobridge Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
28.  Conor Dunne Hemel Hempstead CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
29.  David Woods CC Luton Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
30.  Vaughan Luff Team De Ver Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
31.  Samuel Grant WDMBC/Specialized Ruislip Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
32.  Duncan Cooper Unknown N/A 0

32. Duncan Cooper -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
33.  Mario Manelfi A D Cycles RT Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
34.  Rider Unknown Unknown 0

34. Rider Unknown -

Points: 0 | Status: Unknown
35.  Andrew Fowkes Thames Velo Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
36.  Samuel Fry Velo Schils - Interbike RT Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
37.  Calvyn Hobday Team Cherwell Triathlon & Mult... Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
38.  Wayne Thomas Reading CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
39.  Michael Betts Vegetarian C & AC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
40.  Steve James Bedfordshire Road Cycling Club Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
41.  Rich Cooper Willesden Cycling Club Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
42.  Paul Bennett Unknown 3rd 0

42. Paul Bennett -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
43.  Robert Jeffroy London Dynamo Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
44.  Kieran Roebuck Oxford City RC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
45.  Chris Pyne PMR Unknown 3rd 0

45. Chris Pyne - PMR

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
46.  Martin Foster BAD Tri Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
47.  Russell Painter Norwood Paragon CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
48.  Darren Waters Unknown 3rd 0

48. Darren Waters -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
49.  Andrew Harvey Kingston Wheelers CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
50.  Geoff Powell High Wycombe Cycling Club Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
51.  Jamie Streather VC St Raphael Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
52.  Adam Roberts Agiskoviner Cycling Team Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
53.  Martin Hulbert VC Meudon Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
54.  Peter Smith Team Milton Keynes Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
55.  James Butterworth Team Quest - The Bike Shop Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

EL/1

Position Name Club name Rider status Category Points
EL/1 - Results
1.  Jerone Walters Sigma Sport.co.uk Unknown 1st 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: 1st
2.  Henry Furniss Unknown 1st 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: 1st
3.  David Hutchison VC St Raphael Unknown 1st 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: 1st
4.  Paul Delahunty London Dynamo Unknown Elite 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: Elite
5.  Jason Edwards Wild Side 707 Road Team Unknown 1st 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: 1st
6.  Jason Streather VC St Raphael Unknown Elite 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: Elite
7.  Vincent Halpern AW Cycles Unknown 1st 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: 1st
8.  Christopher Moores Norwood Paragon CC Unknown Elite 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: Elite
9.  Steve Legg RT 316 Unknown 1st 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 1st
10.  Emma Trott Team Halfords Bikehut Unknown 1st 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 1st

About the Event

Info for Riders

Racers can pre-register their details for the series online at www.imperialracingteam.com

The Races

4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 06/12/08 12:30 Regional C+ Band 5 --- 35 mins + 5 laps
Entry: On Day: (£8.00)
Sat 06/12/08 – 12:30

4

Regional C+, Band 5
35 mins + 5 laps
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 06/12/08 13:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Sat 06/12/08 – 13:30
Youth Only, Youth
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 06/12/08 13:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Sat 06/12/08 – 13:30
Youth Only, Youth
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 06/12/08 13:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Sat 06/12/08 – 13:30
Youth Only, Youth
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 06/12/08 13:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Sat 06/12/08 – 13:30
Youth Only, Youth
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 06/12/08 13:30 Youth Only Youth --- 30 mins
Entry: On Day: (£3.00)
Sat 06/12/08 – 13:30
Youth Only, Youth
30 mins
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 06/12/08 13:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Sat 06/12/08 – 13:30
Youth Only, Youth
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 06/12/08 13:31 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Sat 06/12/08 – 13:31
Youth Only, Youth
2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 06/12/08 14:15 Regional C+ Band 5 --- 1 hour + 5 laps
Entry: On Day: (£10.00)
Sat 06/12/08 – 14:15

2/3

Regional C+, Band 5
1 hour + 5 laps
EL/1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 06/12/08 14:15 Regional C+ Band 5 --- 1 hour + 5 laps
Entry: On Day: (£10.00)
Sat 06/12/08 – 14:15
Regional C+, Band 5
1 hour + 5 laps

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk