Tour De France Hyde Park Criteriums

Closed Circuit – Sunday, 08 Jul 2007

Event Summary

Event Details

Event URN:

388/EN/007/2007

Start Date:

Sun, 8th Jul 2007

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Results

Confirmed Results

U10

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 - Results
1.  Oliver Kay Halesowen A & CC Unknown D 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: D
2.  Daniel Smyth Lee Valley Youth Cycling Club Unknown D 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: D
3.  Thomas Newton Lee Valley Youth Cycling Club Unknown D 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: D
4.  Charlie Meeran Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown

U12

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 - Results
1.  Emily Kay Halesowen A & CC Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C
2.  Daniel Maslin Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Lewis Barry Eastlands Velo Unknown C 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: C
4.  Rory Townsend Hillingdon Slipstreamers Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
5.  Andrew Rogers Herne Hill Youth CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
6.  Nathan Smyth Lee Valley Youth Cycling Club Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
7.  Elliot Phillips Herne Hill Youth CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
8.  Jez McCann Team Darenth Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
9.  Harry Franklin Herne Hill Youth CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
10.  Tommy Parker Lee Valley Youth Cycling Club Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
11.  Noah Phillips Herne Hill Youth CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
12.  Simon Passey Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

U14

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 - Results
1.  Jonathan Dibben I-Team Cyclists' Club Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
2.  Oliver Rossi Lee Valley Youth Cycling Club Unknown B 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: B
3.  Hugo Humphreys Lee Valley Youth Cycling Club Unknown N/A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Hugo Robinson Ipswich Bicycle Club Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
5.  Dante Carpenter Norwood Paragon CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
6.  Brock Duncumb Rogers Preston Park Youth CC (PPYCC) Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
7.  Edward Bate Halesowen A & CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
8.  Alec Briggs Herne Hill Youth CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
9.  Taylor Johnstone Herne Hill Youth CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
10.  Joshua Green Lee Valley Youth Cycling Club Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
11.  Conor Bunn VC Londres Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
12.  Michael Norris Crest Cycling Club Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
13.  Rory Atkins Twickenham CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
14.  Matthew Jones Halesowen A & CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
15.  Natalie Hill Hillingdon Slipstreamers Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
16.  Jason Dingley Halesowen A & CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
17.  Stephanie May Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
18.  Jack Haining Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
19.  Lara Tipper Halesowen A & CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
20.  Mark Passey Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
21.  Louise Cox Evesham & District Whls CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

U16

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 - Results
1.  Daniel Mclay Leicestershire Road Club Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A
2.  George Atkins Welland Valley CC Unknown A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: A
3.  Mark Baxter WDMBC/Specialized Ruislip Unknown A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: A
4.  John Cooper Wolverhampton Whls Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
5.  Peter Dibben I-Team Cyclists' Club Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
6.  Samuel Fry Velo Schils - Interbike RT Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
7.  Matthew Bailey Halesowen A & CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
8.  Dale Jackson Ciclos Uno Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
9.  Perry Bowater CC Giro Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
10.  Benjamin Dunn Velosport GCM Landscape Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
11.  Alexander King Twickenham CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
12.  William Meadows Ipswich Bicycle Club Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
13.  Joseph Perrett Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
14.  Jake Hales Velo Schils - Interbike RT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
15.  Jack Waller Velo Schils - Interbike RT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
16.  Bradley Burbridge Kettering CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
17.  Joseph Nash Lee Valley Youth Cycling Club Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
18.  Samuel Grant Hillingdon Slipstreamers Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
19.  Thomas Gregory Holmfirth Cycling Club Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
20.  John Hobbs Hillingdon Slipstreamers Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
21.  Matthew Gittings Palmer Park Velo RT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
22.  Christopher Legg Palmer Park Velo RT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
23.  Thomas Humphrys Team De Ver Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
24.  Daniel Harris Halesowen A & CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
25.  Nathan Cox Evesham & District Whls CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
26.  Mario Morais East London Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
27.  Stuart Clayton Lichfield City CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
28.  James Hobbs Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
29.  Musha Newman Unknown 0

29. Musha Newman -

Points: 0 | Status: Unknown
30.  Henri Carling DHCyclesport Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
31.  Edward Wyatt High Wycombe Cycling Club Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

Women

Position Name Club name Rider status Category Points
Women - Results
1.  Janet Birkmyre Polypipe Cycling Team Unknown Elite 15
Points: 15 | Status: Unknown | Category: Elite
2.  Joanne Merritt Edinburgh RC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Helen Scott MBE Halesowen A & CC Unknown 2nd 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: 2nd
4.  Charlotte Colclough Fat Birds Cycling Club *use 42... Unknown 1st 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: 1st
5.  Siobhan Mullan WXC Mountain Bike Team UK Unknown 2nd 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: 2nd
6.  Susannah Osborne Polypipe Cycling Team Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
7.  Lucy Martin WXC Mountain Bike Team UK Unknown 1st 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: 1st
8.  Jessica Booth Halesowen A & CC Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A
9.  Hannah Bussey Team Luciano Unknown 1st 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: 1st
10.  Farah Azirar Squadra Donne Unknown 2nd 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 2nd
11.  Ella Hopkins Mid Devon CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
12.  Pippa Handley Edinburgh RC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
13.  Corrine Hall MBE Twickenham CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
14.  Kate Calvert I-Team Cyclists' Club Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
15.  Patricia Salbany Squadra Donne Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
16.  Antonia Burt Twickenham CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
17.  Jo Stead Twickenham CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
18.  Anna Watson Fat Birds Cycling Club *use 42... Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
19.  Karen Breneman Edinburgh RC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
20.  Carol Bridge Unknown 3rd 0

20. Carol Bridge -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
21.  Emilie Wix XRT - Elmy Cycles Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
22.  Stephania Magri Unknown 0

22. Stephania Magri -

Points: 0 | Status: Unknown
23.  Claire Thomas Edinburgh RC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
24.  Judith Bakx Squadra Donne Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

About the Event

Info for Riders

Times and other details to be confirmed.

The Races

U10 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 08/07/07 13:25 Youth Only Youth ---
Entry:
Sun 08/07/07 – 13:25

U10

Youth Only, Youth
U12 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 08/07/07 13:25 Youth Only Youth ---
Entry:
Sun 08/07/07 – 13:25

U12

Youth Only, Youth
U14 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 08/07/07 13:25 Youth Only Youth ---
Entry:
Sun 08/07/07 – 13:25

U14

Youth Only, Youth
U16 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 08/07/07 13:25 Youth Only Youth --- 30 mins
Entry: Online: (£10.00 + £0.60 Application fee)
Sun 08/07/07 – 13:25

U16

Youth Only, Youth
30 mins
Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 08/07/07 14:10 Women Only Band 4 --- 35 mins
Entry: Online: (£12.00 + £0.60 Application fee)
Sun 08/07/07 – 14:10
Women Only, Band 4
35 mins

Event Summary

Event Details

Event URN:

388/EN/007/2007

Start Date:

Sun, 8th Jul 2007

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Results

Confirmed Results

U10

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 - Results
1.  Oliver Kay Halesowen A & CC Unknown D 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: D
2.  Daniel Smyth Lee Valley Youth Cycling Club Unknown D 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: D
3.  Thomas Newton Lee Valley Youth Cycling Club Unknown D 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: D
4.  Charlie Meeran Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown

U12

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 - Results
1.  Emily Kay Halesowen A & CC Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C
2.  Daniel Maslin Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Lewis Barry Eastlands Velo Unknown C 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: C
4.  Rory Townsend Hillingdon Slipstreamers Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
5.  Andrew Rogers Herne Hill Youth CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
6.  Nathan Smyth Lee Valley Youth Cycling Club Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
7.  Elliot Phillips Herne Hill Youth CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
8.  Jez McCann Team Darenth Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
9.  Harry Franklin Herne Hill Youth CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
10.  Tommy Parker Lee Valley Youth Cycling Club Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
11.  Noah Phillips Herne Hill Youth CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
12.  Simon Passey Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

U14

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 - Results
1.  Jonathan Dibben I-Team Cyclists' Club Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
2.  Oliver Rossi Lee Valley Youth Cycling Club Unknown B 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: B
3.  Hugo Humphreys Lee Valley Youth Cycling Club Unknown N/A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Hugo Robinson Ipswich Bicycle Club Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
5.  Dante Carpenter Norwood Paragon CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
6.  Brock Duncumb Rogers Preston Park Youth CC (PPYCC) Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
7.  Edward Bate Halesowen A & CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
8.  Alec Briggs Herne Hill Youth CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
9.  Taylor Johnstone Herne Hill Youth CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
10.  Joshua Green Lee Valley Youth Cycling Club Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
11.  Conor Bunn VC Londres Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
12.  Michael Norris Crest Cycling Club Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
13.  Rory Atkins Twickenham CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
14.  Matthew Jones Halesowen A & CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
15.  Natalie Hill Hillingdon Slipstreamers Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
16.  Jason Dingley Halesowen A & CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
17.  Stephanie May Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
18.  Jack Haining Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
19.  Lara Tipper Halesowen A & CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
20.  Mark Passey Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
21.  Louise Cox Evesham & District Whls CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

U16

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 - Results
1.  Daniel Mclay Leicestershire Road Club Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A
2.  George Atkins Welland Valley CC Unknown A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: A
3.  Mark Baxter WDMBC/Specialized Ruislip Unknown A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: A
4.  John Cooper Wolverhampton Whls Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
5.  Peter Dibben I-Team Cyclists' Club Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
6.  Samuel Fry Velo Schils - Interbike RT Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
7.  Matthew Bailey Halesowen A & CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
8.  Dale Jackson Ciclos Uno Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
9.  Perry Bowater CC Giro Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
10.  Benjamin Dunn Velosport GCM Landscape Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
11.  Alexander King Twickenham CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
12.  William Meadows Ipswich Bicycle Club Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
13.  Joseph Perrett Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
14.  Jake Hales Velo Schils - Interbike RT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
15.  Jack Waller Velo Schils - Interbike RT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
16.  Bradley Burbridge Kettering CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
17.  Joseph Nash Lee Valley Youth Cycling Club Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
18.  Samuel Grant Hillingdon Slipstreamers Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
19.  Thomas Gregory Holmfirth Cycling Club Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
20.  John Hobbs Hillingdon Slipstreamers Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
21.  Matthew Gittings Palmer Park Velo RT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
22.  Christopher Legg Palmer Park Velo RT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
23.  Thomas Humphrys Team De Ver Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
24.  Daniel Harris Halesowen A & CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
25.  Nathan Cox Evesham & District Whls CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
26.  Mario Morais East London Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
27.  Stuart Clayton Lichfield City CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
28.  James Hobbs Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
29.  Musha Newman Unknown 0

29. Musha Newman -

Points: 0 | Status: Unknown
30.  Henri Carling DHCyclesport Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
31.  Edward Wyatt High Wycombe Cycling Club Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

Women

Position Name Club name Rider status Category Points
Women - Results
1.  Janet Birkmyre Polypipe Cycling Team Unknown Elite 15
Points: 15 | Status: Unknown | Category: Elite
2.  Joanne Merritt Edinburgh RC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Helen Scott MBE Halesowen A & CC Unknown 2nd 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: 2nd
4.  Charlotte Colclough Fat Birds Cycling Club *use 42... Unknown 1st 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: 1st
5.  Siobhan Mullan WXC Mountain Bike Team UK Unknown 2nd 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: 2nd
6.  Susannah Osborne Polypipe Cycling Team Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
7.  Lucy Martin WXC Mountain Bike Team UK Unknown 1st 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: 1st
8.  Jessica Booth Halesowen A & CC Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A
9.  Hannah Bussey Team Luciano Unknown 1st 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: 1st
10.  Farah Azirar Squadra Donne Unknown 2nd 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 2nd
11.  Ella Hopkins Mid Devon CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
12.  Pippa Handley Edinburgh RC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
13.  Corrine Hall MBE Twickenham CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
14.  Kate Calvert I-Team Cyclists' Club Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
15.  Patricia Salbany Squadra Donne Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
16.  Antonia Burt Twickenham CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
17.  Jo Stead Twickenham CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
18.  Anna Watson Fat Birds Cycling Club *use 42... Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
19.  Karen Breneman Edinburgh RC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
20.  Carol Bridge Unknown 3rd 0

20. Carol Bridge -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
21.  Emilie Wix XRT - Elmy Cycles Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
22.  Stephania Magri Unknown 0

22. Stephania Magri -

Points: 0 | Status: Unknown
23.  Claire Thomas Edinburgh RC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
24.  Judith Bakx Squadra Donne Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

About the Event

Info for Riders

Times and other details to be confirmed.

The Races

U10 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 08/07/07 13:25 Youth Only Youth ---
Entry:
Sun 08/07/07 – 13:25

U10

Youth Only, Youth
U12 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 08/07/07 13:25 Youth Only Youth ---
Entry:
Sun 08/07/07 – 13:25

U12

Youth Only, Youth
U14 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 08/07/07 13:25 Youth Only Youth ---
Entry:
Sun 08/07/07 – 13:25

U14

Youth Only, Youth
U16 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 08/07/07 13:25 Youth Only Youth --- 30 mins
Entry: Online: (£10.00 + £0.60 Application fee)
Sun 08/07/07 – 13:25

U16

Youth Only, Youth
30 mins
Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 08/07/07 14:10 Women Only Band 4 --- 35 mins
Entry: Online: (£12.00 + £0.60 Application fee)
Sun 08/07/07 – 14:10
Women Only, Band 4
35 mins

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk