Reading Velodrome Racing 3

Track League , Reading – Monday, 30 Apr 2007

Event Summary

Event Details

Event URN:

396/EN/007/2007

Start Date:

Mon, 30th Apr 2007

Finish date:

Mon, 3rd Sep 2007

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Palmer Park Sports Stadium, Wokingham Road, Reading, Berkshire, RG6 1LF
View map

Results

Confirmed Results

Event 1 - Youth 6 lap Scratch - Cat A

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 1 - Youth 6 lap Scratch - Cat A - Results
1.  Matthew Gittings Palmer Park Velo RT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Martin Dawkins Hillingdon Slipstreamers Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  James Hobbs Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Event 1 - Youth 6 lap Scratch - Cat B

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 1 - Youth 6 lap Scratch - Cat B - Results
1.  Stephen Bradbury Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  John Paul Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Benjamin Bailey Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

Event 1 - Youth 6 lap Scratch - Cat C

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 1 - Youth 6 lap Scratch - Cat C - Results
1.  Daniel Maslin Bolton Hot Wheels CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  George Withers Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
3.  Jason Pitt Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

Event 1 - Youth 6 lap Scratch - Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 1 - Youth 6 lap Scratch - Girls - Results
1.  Rosie Serruya Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Emily Hogge Palmer Park Velo RT Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Georgie Hardy Palmer Park Velo RT Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Event 2 - Youth Keirin - Cat A

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 2 - Youth Keirin - Cat A - Results
1.  Matthew Gittings Palmer Park Velo RT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Martin Dawkins Hillingdon Slipstreamers Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  James Hobbs Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Event 2 - Youth Keirin - Cat B

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 2 - Youth Keirin - Cat B - Results
1.  Stephen Bradbury Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  John Paul Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Benjamin Bailey Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

Event 2 - Youth Keirin - Cat C

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 2 - Youth Keirin - Cat C - Results
1.  Daniel Maslin Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  George Withers Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
3.  Jason Pitt Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

Event 2 - Youth Keirin - Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 2 - Youth Keirin - Girls - Results
1.  Emily Hogge TFN Triathlon Club Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Rosie Serruya Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Georgie Hardy Palmer Park Velo RT Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Event 3 - Senior A & B 10 lap Hare & Hounds - Cat A

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 3 - Senior A & B 10 lap Hare & Hounds - Cat A - Results
1.  Ian Greenstreet Newbury RC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Sean Bannister Glade CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Michael Wilmot Team Quest - The Bike Shop Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Event 3 - Senior A & B 10 lap Hare & Hounds - Cat B

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 3 - Senior A & B 10 lap Hare & Hounds - Cat B - Results
1.  Robert Drinkwater Twickenham CC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
2.  Robert King Reading CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Trevor Bradbury Reading CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Event 3 - Senior A & B 10 lap Hare & Hounds - Ladies

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 3 - Senior A & B 10 lap Hare & Hounds - Ladies - Results
1.  Carrie Bedingfield Team Luciano Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Emma Patterson Agiskoviner Cycling Team Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
3.  Charlotte Docker Agiskoviner Cycling Team Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Event 4 - Youth 4 Lap Block Handicap - Cat A

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 4 - Youth 4 Lap Block Handicap - Cat A - Results
1.  Matthew Gittings Palmer Park Velo RT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Martin Dawkins Hillingdon Slipstreamers Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  James Hobbs Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Event 4 - Youth 4 Lap Block Handicap - Cat B

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 4 - Youth 4 Lap Block Handicap - Cat B - Results
1.  Stephen Bradbury Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  John Paul Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Benjamin Bailey Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

Event 4 - Youth 4 Lap Block Handicap - Cat C

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 4 - Youth 4 Lap Block Handicap - Cat C - Results
1.  Daniel Maslin Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  George Withers Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
3.  Jason Pitt Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

Event 4 - Youth 4 Lap Block Handicap - Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 4 - Youth 4 Lap Block Handicap - Girls - Results
1.  Rosie Serruya Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Emily Hogge Palmer Park Velo RT Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Georgie Hardy Palmer Park Velo RT Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Event 5 & 6 Senior Keirin Final - Cat A

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 5 & 6 Senior Keirin Final - Cat A - Results
1.  Sam Serruya AW Cycles Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Roger Woodford AW Cycles Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Samuel Sturgeon Team Terminator Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd

Event 5 & 6 Senior Keirin Final - Cat B

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 5 & 6 Senior Keirin Final - Cat B - Results
1.  Eddy Sobieralski www.Sports-Coaching.com Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
2.  John Hobbs Unknown 0

2. John Hobbs -

Points: 0 | Status: Unknown
3.  Ricky Pankhurst Unknown 0

3. Ricky Pankhurst -

Points: 0 | Status: Unknown

Event 5 & 6 Senior Keirin Final - Ladies

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 5 & 6 Senior Keirin Final - Ladies - Results
1.  Janet Birkmyre Polypipe Cycling Team Unknown Elite 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: Elite
2.  Carrie Bedingfield Team Luciano Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Charlotte Docker Agiskoviner Cycling Team Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Event 7 - Devil Take The Hindmost - Cat A

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 7 - Devil Take The Hindmost - Cat A - Results
1.  Marc Wilmot Team Quest - The Bike Shop Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Michael Wilmot Team Quest - The Bike Shop Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Christopher Legg Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown

Event 7 - Devil Take The Hindmost - Cat B

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 7 - Devil Take The Hindmost - Cat B - Results
1.  Alan Parkinson South Western RC - Evans Cycle... Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Event 7 - Devil Take The Hindmost - Ladies

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 7 - Devil Take The Hindmost - Ladies - Results
1.  Carrie Bedingfield Team Luciano Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd

Event 8 - Senior A & B Unknown Distance

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 8 - Senior A & B Unknown Distance - Results
1.  Ian Greenstreet Newbury RC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Samuel Sturgeon Team Terminator Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Tristan Natoli AW Cycles Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Event 9 - AW Cycles Endurance 20k - Cat A

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 9 - AW Cycles Endurance 20k - Cat A - Results
1.  Lee Smith Agiskoviner Cycling Team Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Richard Prince VC St Raphael Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Michael Wilmot Team Quest - The Bike Shop Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Event 9 - AW Cycles Endurance 20k - Cat B

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 9 - AW Cycles Endurance 20k - Cat B - Results
1.  Robert King Reading CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  John Hobbs Unknown 0

2. John Hobbs -

Points: 0 | Status: Unknown
3.  Trevor Bradbury Reading CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

About the Event

Info for Riders

Annual membership fees - Senior £12, Junior £8, Youth £6. Guest membership per attendance - Senior £2, Youth £1 - max 3 times. Race entry fees - Senior £8, Junior £5, Youth £3. Start times Youth 7pm, others £7.20pm except May 7th when starts at 1pm.

The Races

Event 1 - Youth 6 lap Scratch - Cat A Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 30/04/07 19:00 Regional C MTB IA ---
Entry: Online: (£3.00 + £0.60 Application fee)
Mon 30/04/07 – 19:00
Event 1 - Youth 6 lap Scratch - Cat B Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 30/04/07 19:01 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 30/04/07 – 19:01
Event 1 - Youth 6 lap Scratch - Cat C Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 30/04/07 19:02 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 30/04/07 – 19:02
Event 1 - Youth 6 lap Scratch - Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 30/04/07 19:03 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 30/04/07 – 19:03
Event 2 - Youth Keirin - Cat A Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 30/04/07 19:04 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 30/04/07 – 19:04
Regional C, MTB IA
Event 2 - Youth Keirin - Cat B Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 30/04/07 19:05 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 30/04/07 – 19:05
Regional C, MTB IA
Event 2 - Youth Keirin - Cat C Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 30/04/07 19:06 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 30/04/07 – 19:06
Regional C, MTB IA
Event 2 - Youth Keirin - Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 30/04/07 19:07 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 30/04/07 – 19:07
Regional C, MTB IA
Event 3 - Senior A & B 10 lap Hare & Hounds - Cat A Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 30/04/07 19:20 Regional C MTB IA --- Various
Entry: Online: (£8.00 + £0.60 Application fee)
Mon 30/04/07 – 19:20
Event 3 - Senior A & B 10 lap Hare & Hounds - Cat B Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 30/04/07 19:21 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 30/04/07 – 19:21
Event 3 - Senior A & B 10 lap Hare & Hounds - Ladies Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 30/04/07 19:22 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 30/04/07 – 19:22
Event 4 - Youth 4 Lap Block Handicap - Cat A Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 30/04/07 19:23 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 30/04/07 – 19:23
Event 4 - Youth 4 Lap Block Handicap - Cat B Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 30/04/07 19:24 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 30/04/07 – 19:24
Event 4 - Youth 4 Lap Block Handicap - Cat C Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 30/04/07 19:25 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 30/04/07 – 19:25
Event 4 - Youth 4 Lap Block Handicap - Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 30/04/07 19:26 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 30/04/07 – 19:26
Event 5 & 6 Senior Keirin Final - Cat A Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 30/04/07 19:27 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 30/04/07 – 19:27
Event 5 & 6 Senior Keirin Final - Cat B Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 30/04/07 19:28 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 30/04/07 – 19:28
Event 5 & 6 Senior Keirin Final - Ladies Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 30/04/07 19:29 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 30/04/07 – 19:29
Event 7 - Devil Take The Hindmost - Cat A Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 30/04/07 19:30 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 30/04/07 – 19:30
Event 7 - Devil Take The Hindmost - Cat B Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 30/04/07 19:31 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 30/04/07 – 19:31
Event 7 - Devil Take The Hindmost - Ladies Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 30/04/07 19:32 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 30/04/07 – 19:32
Event 8 - Senior A & B Unknown Distance Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 30/04/07 19:33 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 30/04/07 – 19:33
Event 9 - AW Cycles Endurance 20k - Cat A Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 30/04/07 19:34 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 30/04/07 – 19:34
Event 9 - AW Cycles Endurance 20k - Cat B Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 30/04/07 19:35 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 30/04/07 – 19:35

Event Summary

Event Details

Event URN:

396/EN/007/2007

Start Date:

Mon, 30th Apr 2007

Finish date:

Mon, 3rd Sep 2007

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Palmer Park Sports Stadium, Wokingham Road, Reading, Berkshire, RG6 1LF
View map

Results

Confirmed Results

Event 1 - Youth 6 lap Scratch - Cat A

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 1 - Youth 6 lap Scratch - Cat A - Results
1.  Matthew Gittings Palmer Park Velo RT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Martin Dawkins Hillingdon Slipstreamers Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  James Hobbs Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Event 1 - Youth 6 lap Scratch - Cat B

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 1 - Youth 6 lap Scratch - Cat B - Results
1.  Stephen Bradbury Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  John Paul Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Benjamin Bailey Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

Event 1 - Youth 6 lap Scratch - Cat C

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 1 - Youth 6 lap Scratch - Cat C - Results
1.  Daniel Maslin Bolton Hot Wheels CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  George Withers Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
3.  Jason Pitt Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

Event 1 - Youth 6 lap Scratch - Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 1 - Youth 6 lap Scratch - Girls - Results
1.  Rosie Serruya Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Emily Hogge Palmer Park Velo RT Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Georgie Hardy Palmer Park Velo RT Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Event 2 - Youth Keirin - Cat A

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 2 - Youth Keirin - Cat A - Results
1.  Matthew Gittings Palmer Park Velo RT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Martin Dawkins Hillingdon Slipstreamers Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  James Hobbs Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Event 2 - Youth Keirin - Cat B

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 2 - Youth Keirin - Cat B - Results
1.  Stephen Bradbury Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  John Paul Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Benjamin Bailey Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

Event 2 - Youth Keirin - Cat C

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 2 - Youth Keirin - Cat C - Results
1.  Daniel Maslin Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  George Withers Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
3.  Jason Pitt Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

Event 2 - Youth Keirin - Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 2 - Youth Keirin - Girls - Results
1.  Emily Hogge TFN Triathlon Club Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Rosie Serruya Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Georgie Hardy Palmer Park Velo RT Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Event 3 - Senior A & B 10 lap Hare & Hounds - Cat A

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 3 - Senior A & B 10 lap Hare & Hounds - Cat A - Results
1.  Ian Greenstreet Newbury RC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Sean Bannister Glade CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Michael Wilmot Team Quest - The Bike Shop Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Event 3 - Senior A & B 10 lap Hare & Hounds - Cat B

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 3 - Senior A & B 10 lap Hare & Hounds - Cat B - Results
1.  Robert Drinkwater Twickenham CC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
2.  Robert King Reading CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Trevor Bradbury Reading CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Event 3 - Senior A & B 10 lap Hare & Hounds - Ladies

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 3 - Senior A & B 10 lap Hare & Hounds - Ladies - Results
1.  Carrie Bedingfield Team Luciano Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Emma Patterson Agiskoviner Cycling Team Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
3.  Charlotte Docker Agiskoviner Cycling Team Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Event 4 - Youth 4 Lap Block Handicap - Cat A

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 4 - Youth 4 Lap Block Handicap - Cat A - Results
1.  Matthew Gittings Palmer Park Velo RT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Martin Dawkins Hillingdon Slipstreamers Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  James Hobbs Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Event 4 - Youth 4 Lap Block Handicap - Cat B

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 4 - Youth 4 Lap Block Handicap - Cat B - Results
1.  Stephen Bradbury Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  John Paul Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Benjamin Bailey Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

Event 4 - Youth 4 Lap Block Handicap - Cat C

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 4 - Youth 4 Lap Block Handicap - Cat C - Results
1.  Daniel Maslin Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  George Withers Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
3.  Jason Pitt Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

Event 4 - Youth 4 Lap Block Handicap - Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 4 - Youth 4 Lap Block Handicap - Girls - Results
1.  Rosie Serruya Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Emily Hogge Palmer Park Velo RT Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Georgie Hardy Palmer Park Velo RT Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Event 5 & 6 Senior Keirin Final - Cat A

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 5 & 6 Senior Keirin Final - Cat A - Results
1.  Sam Serruya AW Cycles Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Roger Woodford AW Cycles Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Samuel Sturgeon Team Terminator Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd

Event 5 & 6 Senior Keirin Final - Cat B

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 5 & 6 Senior Keirin Final - Cat B - Results
1.  Eddy Sobieralski www.Sports-Coaching.com Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
2.  John Hobbs Unknown 0

2. John Hobbs -

Points: 0 | Status: Unknown
3.  Ricky Pankhurst Unknown 0

3. Ricky Pankhurst -

Points: 0 | Status: Unknown

Event 5 & 6 Senior Keirin Final - Ladies

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 5 & 6 Senior Keirin Final - Ladies - Results
1.  Janet Birkmyre Polypipe Cycling Team Unknown Elite 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: Elite
2.  Carrie Bedingfield Team Luciano Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Charlotte Docker Agiskoviner Cycling Team Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Event 7 - Devil Take The Hindmost - Cat A

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 7 - Devil Take The Hindmost - Cat A - Results
1.  Marc Wilmot Team Quest - The Bike Shop Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Michael Wilmot Team Quest - The Bike Shop Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Christopher Legg Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown

Event 7 - Devil Take The Hindmost - Cat B

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 7 - Devil Take The Hindmost - Cat B - Results
1.  Alan Parkinson South Western RC - Evans Cycle... Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Event 7 - Devil Take The Hindmost - Ladies

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 7 - Devil Take The Hindmost - Ladies - Results
1.  Carrie Bedingfield Team Luciano Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd

Event 8 - Senior A & B Unknown Distance

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 8 - Senior A & B Unknown Distance - Results
1.  Ian Greenstreet Newbury RC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Samuel Sturgeon Team Terminator Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Tristan Natoli AW Cycles Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Event 9 - AW Cycles Endurance 20k - Cat A

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 9 - AW Cycles Endurance 20k - Cat A - Results
1.  Lee Smith Agiskoviner Cycling Team Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Richard Prince VC St Raphael Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Michael Wilmot Team Quest - The Bike Shop Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Event 9 - AW Cycles Endurance 20k - Cat B

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 9 - AW Cycles Endurance 20k - Cat B - Results
1.  Robert King Reading CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  John Hobbs Unknown 0

2. John Hobbs -

Points: 0 | Status: Unknown
3.  Trevor Bradbury Reading CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

About the Event

Info for Riders

Annual membership fees - Senior £12, Junior £8, Youth £6. Guest membership per attendance - Senior £2, Youth £1 - max 3 times. Race entry fees - Senior £8, Junior £5, Youth £3. Start times Youth 7pm, others £7.20pm except May 7th when starts at 1pm.

The Races

Event 1 - Youth 6 lap Scratch - Cat A Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 30/04/07 19:00 Regional C MTB IA ---
Entry: Online: (£3.00 + £0.60 Application fee)
Mon 30/04/07 – 19:00
Event 1 - Youth 6 lap Scratch - Cat B Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 30/04/07 19:01 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 30/04/07 – 19:01
Event 1 - Youth 6 lap Scratch - Cat C Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 30/04/07 19:02 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 30/04/07 – 19:02
Event 1 - Youth 6 lap Scratch - Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 30/04/07 19:03 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 30/04/07 – 19:03
Event 2 - Youth Keirin - Cat A Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 30/04/07 19:04 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 30/04/07 – 19:04
Regional C, MTB IA
Event 2 - Youth Keirin - Cat B Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 30/04/07 19:05 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 30/04/07 – 19:05
Regional C, MTB IA
Event 2 - Youth Keirin - Cat C Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 30/04/07 19:06 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 30/04/07 – 19:06
Regional C, MTB IA
Event 2 - Youth Keirin - Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 30/04/07 19:07 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 30/04/07 – 19:07
Regional C, MTB IA
Event 3 - Senior A & B 10 lap Hare & Hounds - Cat A Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 30/04/07 19:20 Regional C MTB IA --- Various
Entry: Online: (£8.00 + £0.60 Application fee)
Mon 30/04/07 – 19:20
Event 3 - Senior A & B 10 lap Hare & Hounds - Cat B Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 30/04/07 19:21 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 30/04/07 – 19:21
Event 3 - Senior A & B 10 lap Hare & Hounds - Ladies Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 30/04/07 19:22 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 30/04/07 – 19:22
Event 4 - Youth 4 Lap Block Handicap - Cat A Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 30/04/07 19:23 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 30/04/07 – 19:23
Event 4 - Youth 4 Lap Block Handicap - Cat B Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 30/04/07 19:24 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 30/04/07 – 19:24
Event 4 - Youth 4 Lap Block Handicap - Cat C Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 30/04/07 19:25 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 30/04/07 – 19:25
Event 4 - Youth 4 Lap Block Handicap - Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 30/04/07 19:26 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 30/04/07 – 19:26
Event 5 & 6 Senior Keirin Final - Cat A Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 30/04/07 19:27 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 30/04/07 – 19:27
Event 5 & 6 Senior Keirin Final - Cat B Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 30/04/07 19:28 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 30/04/07 – 19:28
Event 5 & 6 Senior Keirin Final - Ladies Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 30/04/07 19:29 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 30/04/07 – 19:29
Event 7 - Devil Take The Hindmost - Cat A Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 30/04/07 19:30 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 30/04/07 – 19:30
Event 7 - Devil Take The Hindmost - Cat B Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 30/04/07 19:31 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 30/04/07 – 19:31
Event 7 - Devil Take The Hindmost - Ladies Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 30/04/07 19:32 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 30/04/07 – 19:32
Event 8 - Senior A & B Unknown Distance Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 30/04/07 19:33 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 30/04/07 – 19:33
Event 9 - AW Cycles Endurance 20k - Cat A Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 30/04/07 19:34 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 30/04/07 – 19:34
Event 9 - AW Cycles Endurance 20k - Cat B Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 30/04/07 19:35 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 30/04/07 – 19:35

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk