Imperial Winter Series (Hillingdon) 2008/09 13

Closed Circuit , Hayes – Saturday, 14 Feb 2009

Event Summary

Event Details

Event URN:

635/EN/007/2009

Start Date:

Sat, 14th Feb 2009

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Hillingdon Cycle Circuit, Springfield Road, Hayes, Middlesex, UB4 0LT

View map

Results

Confirmed Results

4

Position Name Club name Rider status Category Points
4 - Results
1.  Jai Watson Unknown N/A 0

1. Jai Watson -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Adam White Reading CC Unknown 3rd 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Adam White Reading CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Adam White Reading CC Unknown 4th 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: 4th
3.  Hamilton Lacey Unknown 4th 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: 4th
4.  William McFarland Twickenham CC Unknown N/A 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  Michael Widera Hounslow & District Wheelers Unknown 4th 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: 4th
6.  Dominic Lowden Lewes Wanderers CC Unknown 4th 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: 4th
7.  Martin Sigrist Newbury RC Unknown 4th 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: 4th
7.  Martin Sigrist Newbury RC Unknown 3rd 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 3rd
7.  Martin Sigrist Newbury RC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
8.  Maryka Sennema Kingston Wheelers CC Unknown 4th 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: 4th
9.  Martin Evans Unknown 4th 1

9. Martin Evans -

Points: 1 | Status: Unknown | Category: 4th
10.  Christopher Roche Bedfordshire Road Cycling Club Unknown 4th 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 4th

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Carl Jolly Hillingdon Slipstreamers Unknown D 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: D
2.  Harry Tadman Hillingdon Slipstreamers Unknown D 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: D
3.  Thomas Durkin Welwyn Wheelers CC Unknown D 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: D
4.  Tian Franklin Solihull CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Eleanor Hall Bedfordshire Road Cycling Club Unknown D 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: D

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  David Barnes Palmer Park Velo RT Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C
2.  Benjamin Smith Hillingdon Slipstreamers Unknown C 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: C
3.  Joseph Linehan Palmer Park Velo RT Unknown C 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: C
4.  Reg Pay Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
5.  Matthew Lansley Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
6.  Daniel Maynard Cycle Club Ashwell (CCA) Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
7.  Harry Durkin Welwyn Wheelers CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Abigail Dentus Palmer Park Velo RT Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C
2.  Rebecca Maynard Cycle Club Ashwell (CCA) Unknown C 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: C

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Daniel Maslin Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Jamil Gaida Palmer Park Velo RT Unknown B 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: B
3.  Maximilian Stedman Reading CC Unknown B 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: B
4.  Daniel Lansley Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
5.  Louis Fawke Hillingdon Slipstreamers Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
6.  Simon Passey Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Katie Metalli Palmer Park Velo RT Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Mark Smith Welwyn Wheelers CC Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A
2.  Taylor Johnstone Team De Ver Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  Daniel Snow Welwyn Wheelers CC Unknown A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: A
4.  Frazier Carr Palmer Park Velo RT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
5.  Tanveer Mann Hillingdon Slipstreamers Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
6.  Mark Passey Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
7.  Joshua Maynard Cycle Club Ashwell (CCA) Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
8.  Alex Anderson Welwyn Wheelers CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
9.  George Bateman Welwyn Wheelers CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
10.  Rob Yeatman Glendene CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
11.  Matthew Derrick Oxford City RC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
12.  Lawrence Carpenter Hillingdon Slipstreamers Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
13.  Charlie Fawke Hillingdon Slipstreamers Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
14.  Ben Struthers Lindsey Road CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
15.  Harry Strudley Palmer Park Velo RT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
16.  Thomas Nason Love Not Money Racing Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Thomas Barrowcliffe Hillingdon Slipstreamers Unknown E 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: E
2.  Joe McGuinness Palmer Park Velo RT Unknown E 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: E
3.  James Hall Bedfordshire Road Cycling Club Unknown E 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: E

3

Position Name Club name Rider status Category Points
3 - Results
1.  Nick Abraham Unknown N/A 10

1. Nick Abraham -

Points: 10 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  David Walls Unknown 3rd 8

2. David Walls -

Points: 8 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Conor Dunne Hemel Hempstead CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Conor Dunne Hemel Hempstead CC Unknown 3rd 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  Adam Currie Kingston Wheelers CC Unknown 3rd 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: 3rd
5.  James Lowden Drops Unknown 3rd 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: 3rd
6.  Nils Gustafsson Oxford University Cycling Club Unknown 3rd 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: 3rd
7.  Jerzy Kuzminski Unknown 3rd 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: 3rd
8.  Mark Spindler Twickenham CC Unknown 3rd 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: 3rd
9.  James Jones Didcot Phoenix CC Unknown 3rd 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 3rd
10.  Brian Blease Dulwich Paragon CC Unknown N/A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: N/A

EL/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
EL/1/2/3 - Results
1.  Jo Skelton Unknown 2nd 30

1. Jo Skelton -

Points: 30 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Daniel Rudd Arctic Tacx RT Unknown 2nd 25
Points: 25 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Chris McNamara Alpha Road Club Unknown Elite 21
Points: 21 | Status: Unknown | Category: Elite
4.  Christopher Moores Norwood Paragon CC Unknown Elite 17
Points: 17 | Status: Unknown | Category: Elite
5.  Jason Edwards Wild Side 707 Road Team Unknown 1st 14
Points: 14 | Status: Unknown | Category: 1st
6.  Sam Humpheson London Dynamo Unknown 1st 12
Points: 12 | Status: Unknown | Category: 1st
7.  Matthew Carden Team Quest - The Bike Shop Unknown N/A 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: N/A
8.  Gavin Ryan London Dynamo Unknown 2nd 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: 2nd
9.  Ashley Holding Wild Side 707 Road Team Unknown 2nd 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: 2nd
10.  Spencer Wilson East London Velo Unknown 2nd 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: 2nd
11.  Robert Fletcher TMG Horizon Cycling Team Unknown 2nd 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: 2nd
12.  Gianluca Cappello VC Meudon Unknown 1st 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: 1st
13.  Russell Rowles Spirit Tifosi Racing Team Unknown 2nd 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: 2nd
14.  Evangelos Christides Unknown 0

14. Evangelos Christides -

Points: 0 | Status: Unknown
15.  Annie Last Team Halfords Bikehut Unknown 3rd 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 3rd

About the Event

Info for Riders

Racers can pre-register their details for the series online at www.imperialracingteam.com

The Races

4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/02/09 12:30 Regional C+ Band 5 --- 35 mins + 5 laps
Entry: On Day: (£8.00)
Sat 14/02/09 – 12:30

4

Regional C+, Band 5
35 mins + 5 laps
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/02/09 13:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Sat 14/02/09 – 13:30
Youth Only, Youth
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/02/09 13:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Sat 14/02/09 – 13:30
Youth Only, Youth
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/02/09 13:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Sat 14/02/09 – 13:30
Youth Only, Youth
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/02/09 13:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Sat 14/02/09 – 13:30
Youth Only, Youth
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/02/09 13:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Sat 14/02/09 – 13:30
Youth Only, Youth
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/02/09 13:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Sat 14/02/09 – 13:30
Youth Only, Youth
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/02/09 13:30 Youth Only Youth --- 30 mins
Entry: On Day: (£3.00)
Sat 14/02/09 – 13:30
Youth Only, Youth
30 mins
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/02/09 13:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Sat 14/02/09 – 13:30
Youth Only, Youth
3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/02/09 14:15 Regional B Band 5 --- 1 hour + 5 laps
Entry: On Day: (£10.00)
Sat 14/02/09 – 14:15

3

Regional B, Band 5
1 hour + 5 laps
EL/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/02/09 14:15 National B Band 3 --- 1 hour + 5 laps
Entry: On Day: (£10.00)
Sat 14/02/09 – 14:15
National B, Band 3
1 hour + 5 laps

Event Summary

Event Details

Event URN:

635/EN/007/2009

Start Date:

Sat, 14th Feb 2009

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Hillingdon Cycle Circuit, Springfield Road, Hayes, Middlesex, UB4 0LT

View map

Results

Confirmed Results

4

Position Name Club name Rider status Category Points
4 - Results
1.  Jai Watson Unknown N/A 0

1. Jai Watson -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Adam White Reading CC Unknown 3rd 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Adam White Reading CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Adam White Reading CC Unknown 4th 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: 4th
3.  Hamilton Lacey Unknown 4th 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: 4th
4.  William McFarland Twickenham CC Unknown N/A 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  Michael Widera Hounslow & District Wheelers Unknown 4th 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: 4th
6.  Dominic Lowden Lewes Wanderers CC Unknown 4th 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: 4th
7.  Martin Sigrist Newbury RC Unknown 4th 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: 4th
7.  Martin Sigrist Newbury RC Unknown 3rd 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 3rd
7.  Martin Sigrist Newbury RC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
8.  Maryka Sennema Kingston Wheelers CC Unknown 4th 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: 4th
9.  Martin Evans Unknown 4th 1

9. Martin Evans -

Points: 1 | Status: Unknown | Category: 4th
10.  Christopher Roche Bedfordshire Road Cycling Club Unknown 4th 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 4th

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Carl Jolly Hillingdon Slipstreamers Unknown D 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: D
2.  Harry Tadman Hillingdon Slipstreamers Unknown D 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: D
3.  Thomas Durkin Welwyn Wheelers CC Unknown D 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: D
4.  Tian Franklin Solihull CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Eleanor Hall Bedfordshire Road Cycling Club Unknown D 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: D

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  David Barnes Palmer Park Velo RT Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C
2.  Benjamin Smith Hillingdon Slipstreamers Unknown C 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: C
3.  Joseph Linehan Palmer Park Velo RT Unknown C 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: C
4.  Reg Pay Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
5.  Matthew Lansley Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
6.  Daniel Maynard Cycle Club Ashwell (CCA) Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
7.  Harry Durkin Welwyn Wheelers CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Abigail Dentus Palmer Park Velo RT Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C
2.  Rebecca Maynard Cycle Club Ashwell (CCA) Unknown C 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: C

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Daniel Maslin Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Jamil Gaida Palmer Park Velo RT Unknown B 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: B
3.  Maximilian Stedman Reading CC Unknown B 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: B
4.  Daniel Lansley Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
5.  Louis Fawke Hillingdon Slipstreamers Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
6.  Simon Passey Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Katie Metalli Palmer Park Velo RT Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Mark Smith Welwyn Wheelers CC Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A
2.  Taylor Johnstone Team De Ver Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  Daniel Snow Welwyn Wheelers CC Unknown A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: A
4.  Frazier Carr Palmer Park Velo RT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
5.  Tanveer Mann Hillingdon Slipstreamers Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
6.  Mark Passey Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
7.  Joshua Maynard Cycle Club Ashwell (CCA) Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
8.  Alex Anderson Welwyn Wheelers CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
9.  George Bateman Welwyn Wheelers CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
10.  Rob Yeatman Glendene CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
11.  Matthew Derrick Oxford City RC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
12.  Lawrence Carpenter Hillingdon Slipstreamers Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
13.  Charlie Fawke Hillingdon Slipstreamers Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
14.  Ben Struthers Lindsey Road CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
15.  Harry Strudley Palmer Park Velo RT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
16.  Thomas Nason Love Not Money Racing Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Thomas Barrowcliffe Hillingdon Slipstreamers Unknown E 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: E
2.  Joe McGuinness Palmer Park Velo RT Unknown E 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: E
3.  James Hall Bedfordshire Road Cycling Club Unknown E 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: E

3

Position Name Club name Rider status Category Points
3 - Results
1.  Nick Abraham Unknown N/A 10

1. Nick Abraham -

Points: 10 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  David Walls Unknown 3rd 8

2. David Walls -

Points: 8 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Conor Dunne Hemel Hempstead CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Conor Dunne Hemel Hempstead CC Unknown 3rd 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  Adam Currie Kingston Wheelers CC Unknown 3rd 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: 3rd
5.  James Lowden Drops Unknown 3rd 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: 3rd
6.  Nils Gustafsson Oxford University Cycling Club Unknown 3rd 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: 3rd
7.  Jerzy Kuzminski Unknown 3rd 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: 3rd
8.  Mark Spindler Twickenham CC Unknown 3rd 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: 3rd
9.  James Jones Didcot Phoenix CC Unknown 3rd 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 3rd
10.  Brian Blease Dulwich Paragon CC Unknown N/A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: N/A

EL/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
EL/1/2/3 - Results
1.  Jo Skelton Unknown 2nd 30

1. Jo Skelton -

Points: 30 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Daniel Rudd Arctic Tacx RT Unknown 2nd 25
Points: 25 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Chris McNamara Alpha Road Club Unknown Elite 21
Points: 21 | Status: Unknown | Category: Elite
4.  Christopher Moores Norwood Paragon CC Unknown Elite 17
Points: 17 | Status: Unknown | Category: Elite
5.  Jason Edwards Wild Side 707 Road Team Unknown 1st 14
Points: 14 | Status: Unknown | Category: 1st
6.  Sam Humpheson London Dynamo Unknown 1st 12
Points: 12 | Status: Unknown | Category: 1st
7.  Matthew Carden Team Quest - The Bike Shop Unknown N/A 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: N/A
8.  Gavin Ryan London Dynamo Unknown 2nd 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: 2nd
9.  Ashley Holding Wild Side 707 Road Team Unknown 2nd 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: 2nd
10.  Spencer Wilson East London Velo Unknown 2nd 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: 2nd
11.  Robert Fletcher TMG Horizon Cycling Team Unknown 2nd 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: 2nd
12.  Gianluca Cappello VC Meudon Unknown 1st 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: 1st
13.  Russell Rowles Spirit Tifosi Racing Team Unknown 2nd 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: 2nd
14.  Evangelos Christides Unknown 0

14. Evangelos Christides -

Points: 0 | Status: Unknown
15.  Annie Last Team Halfords Bikehut Unknown 3rd 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 3rd

About the Event

Info for Riders

Racers can pre-register their details for the series online at www.imperialracingteam.com

The Races

4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/02/09 12:30 Regional C+ Band 5 --- 35 mins + 5 laps
Entry: On Day: (£8.00)
Sat 14/02/09 – 12:30

4

Regional C+, Band 5
35 mins + 5 laps
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/02/09 13:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Sat 14/02/09 – 13:30
Youth Only, Youth
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/02/09 13:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Sat 14/02/09 – 13:30
Youth Only, Youth
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/02/09 13:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Sat 14/02/09 – 13:30
Youth Only, Youth
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/02/09 13:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Sat 14/02/09 – 13:30
Youth Only, Youth
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/02/09 13:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Sat 14/02/09 – 13:30
Youth Only, Youth
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/02/09 13:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Sat 14/02/09 – 13:30
Youth Only, Youth
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/02/09 13:30 Youth Only Youth --- 30 mins
Entry: On Day: (£3.00)
Sat 14/02/09 – 13:30
Youth Only, Youth
30 mins
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/02/09 13:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Sat 14/02/09 – 13:30
Youth Only, Youth
3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/02/09 14:15 Regional B Band 5 --- 1 hour + 5 laps
Entry: On Day: (£10.00)
Sat 14/02/09 – 14:15

3

Regional B, Band 5
1 hour + 5 laps
EL/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/02/09 14:15 National B Band 3 --- 1 hour + 5 laps
Entry: On Day: (£10.00)
Sat 14/02/09 – 14:15
National B, Band 3
1 hour + 5 laps

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk