British Cycling National Cross Country Series Round 4

MTB XC , Rugeley – Friday, 27 May 2022

Event Summary

Event Overview

ENTRIES CLOSE 22/05/2022 @23:55

NO LATE ENTRIES

 

Camping

 

Camping will be available onsite for the Friday and Saturday evening at a cost of £10 per night. This is for any caravans, tents, motorhomes and the like. Access to the site will be available from 2pm on Friday afternoon. Pre booking only using the link below

https://www.eventbrite.co.uk/e/2022-hsbc-uk-national-cross-country-series-round-4-camping-tickets-264999930927

 

Event Details

Event URN:

501058

Start Date:

Fri, 27th May 2022

Finish date:

Sun, 29th May 2022

Event Type:

MTB XC (Competitive)

Venue:

Cannock Chase, Birches Valley, Rugeley, WS15 2UQ

View map

Series:

HSBC UK National Cross Country Series
British Cycling National Cross Country Series

Results

Confirmed Results

Open Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Open Male - Results
1.  David Mckee Finished 01:13:00:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:13:00:000
2.  Brett Dempsey Finished 01:13:04:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:13:04:000
3.  Stewart Crooks Finished Veteran 01:13:42:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:13:42:000
4.  Stephen Jones Finished G/Vet 01:15:44:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:15:44:000
5.  Gavin Hamilton Lichfield City CC Finished N/A 01:16:12:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:16:12:000
6.  Tom Cretney Doddington Cycling Club Finished Sport 01:16:47:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:16:47:000
7.  Carl Salisbury Team JMC Finished G/Vet 01:17:57:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:17:57:000
8.  Nick Shaughnessy Rapha Cycling Club Finished G/Vet 01:18:00:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:18:00:000
9.  David Penny Kings Lynn MTB Finished N/A 01:18:01:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:18:01:000
10.  Stephen Glover Finished 01:18:11:000 0

10.  Stephen Glover -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:18:11:000
11.  Steve Bowman Origin Race Team Finished Veteran 01:18:31:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:18:31:000
12.  Reuben Allanson Stirling Bike Club Finished N/A 01:19:24:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:19:24:000
13.  Jim Smith Finished 01:19:31:000 0

13.  Jim Smith -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:19:31:000
14.  Stuart Suckling Finished 01:19:55:000 0

14.  Stuart Suckling -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:19:55:000
15.  Lee Eaton Team JMC Finished G/Vet 01:20:04:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:20:04:000
17.  Trevor Allt Finished N/A 01:21:26:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:21:26:000
18.  Richard Baldwin Finished 01:21:52:000 0

18.  Richard Baldwin -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:21:52:000
19.  Richard Ford Finished 01:22:30:000 0

19.  Richard Ford -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:22:30:000
20.  Paul McCarthy Finished 01:24:47:000 0

20.  Paul McCarthy -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:24:47:000
21.  Tom Hyde Newport Shropshire CC Finished Youth 01:24:48:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:24:48:000
22.  Tamas Demeter Finished 01:24:57:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:24:57:000
23.  Stephen Masters Finished N/A 01:25:29:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:25:29:000
24.  Thomas Clark Finished N/A 01:25:38:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:25:38:000
25.  Neil Harpur Lichfield City CC Finished N/A 01:25:54:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:25:54:000
26.  Matthew Ainsworth Pine Sport Finished Veteran 01:25:54:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:25:54:000
27.  Andrew Watton Chase Racing Finished N/A 01:25:56:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:25:56:000
29.  Gareth Solomon Coalville Wheelers CC Finished Veteran --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran
30.  David Hendsford Finished 01:27:10:000 0

30.  David Hendsford -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:27:10:000
31.  Pablo Requejo Finished 01:27:13:000 0

31.  Pablo Requejo -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:27:13:000
32.  Chalie Cox-Voyle Finished 01:27:32:000 0

32.  Chalie Cox-Voyle -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:27:32:000
33.  Dans Hofrats Finished 01:29:03:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:29:03:000
34.  Kevin Allt Here Come The Belgians Finished N/A 01:29:15:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:29:15:000
35.  Martin Allanson Scarborough Coast Cycle Club Finished N/A 01:30:08:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:30:08:000
36.  Gavin Dickson Newport Shropshire CC Finished N/A 01:30:13:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:30:13:000
37.  Ian Evans Finished 01:30:38:000 0

37.  Ian Evans -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:30:38:000
38.  Geoff Parish Finished 01:30:41:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:30:41:000
39.  Paul Whitehouse Wolverhampton Wheelers Finished N/A 01:31:00:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:31:00:000
40.  charles Enston Finished 01:31:03:000 0

40.  charles Enston -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:31:03:000
41.  Attila Brogli Finished N/A 01:31:25:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:31:25:000
42.  William Hyde Newport Shropshire CC Finished Juvenile 01:33:19:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:33:19:000
43.  Paul Winwood Bolsover & District Cycling Cl... Finished Sport 01:33:21:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:33:21:000
44.  Benjamin Hext Oneplanet Adventure Finished N/A 01:34:25:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:34:25:000
45.  Andrew Hardy Finished 01:35:55:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:35:55:000
46.  Richard Jackson Finished 01:36:03:000 0

46.  Richard Jackson -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:36:03:000
47.  Joshua Hill Clee Cycles Finished Sport 01:36:34:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:36:34:000
48.  Alec Lovell Finished 01:38:05:000 0

48.  Alec Lovell -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:38:05:000
49.  Mark Dawes Finished 01:38:10:000 0

49.  Mark Dawes -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:38:10:000
50.  Iain Earth Finished 01:38:20:000 0

50.  Iain Earth -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:38:20:000
51.  James Yates Finished --- 0

51.  James Yates -

Points: 0 | Status: Finished
52.  Jarrod Morgan Finished --- 0

52.  Jarrod Morgan -

Points: 0 | Status: Finished
53.  Daniel Wade Finished --- 0

53.  Daniel Wade -

Points: 0 | Status: Finished
54.  Lee Ogram Finished --- 0

54.  Lee Ogram -

Points: 0 | Status: Finished
55.  Graham Whalley Lyme RC Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
56.  Michael Haddon Wyre Forest CRC Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
--- Paulius Aluzas Did not start N/A --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: N/A
--- Grant Brickyard Did not finish --- 0

Grant Brickyard -

Points: 0 | Status: Did not finish
--- Adam Bushnell Did not start --- 0
Points: 0 | Status: Did not start
--- Daniel Irish Did not start N/A --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: N/A
--- Thomas Mackrell Did not finish Veteran --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Veteran
--- Andy Martin Did not start --- 0

Andy Martin -

Points: 0 | Status: Did not start
--- danny massey Did not start --- 0

danny massey -

Points: 0 | Status: Did not start
--- Daniel Maunder Velo Bavarian RT Did not start Veteran --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Veteran
--- Russell McAusland Did not finish N/A --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A
--- Kev Morris Did not start --- 0

Kev Morris -

Points: 0 | Status: Did not start
--- David OBrien Did not start --- 0

David OBrien -

Points: 0 | Status: Did not start
--- Brad Roeton Did not start N/A --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: N/A
--- Ashley Roewley Did not start --- 0

Ashley Roewley -

Points: 0 | Status: Did not start
--- Gareth Solomon Coalville Wheelers CC Did not start Veteran --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Veteran
--- Christopher Wilkinson Edinburgh RC Did not start N/A --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: N/A

Open Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Open Female - Results
1.  Natalie Hodson University of York Cycling Clu... Finished N/A 01:10:39:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:10:39:000
2.  Rebecca Parish Finished 01:18:11:000 0

2.  Rebecca Parish -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:18:11:000
--- Safron Broughton Did not finish --- 0

Safron Broughton -

Points: 0 | Status: Did not finish
--- Emma Glegg Did not start --- 0
Points: 0 | Status: Did not start

Sport Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Sport Male - Results
1.  William Gell Finished Sport 01:20:08:000 150
Points: 150 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:20:08:000
2.  Marco Ruggeri Rapha Cycling Club Finished Sport 01:20:55:000 125
Points: 125 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:20:55:000
3.  Tom Stephenson Lakes RC Finished Sport 01:20:56:000 110
Points: 110 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:20:56:000
4.  Sam Stephenson Lakes RC Finished Sport 01:21:02:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:21:02:000
5.  Alex Rhodes Brixton Cycles Club Finished Sport 01:21:39:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:21:39:000
6.  George Holland Albarosa Cycling Club Finished Sport 01:23:33:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:23:33:000
7.  Jay Cracknell Caesarean CC Jersey Finished Sport 01:24:13:000 70
Points: 70 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:24:13:000
8.  Michael Newton Barnsley Road Club Finished Sport 01:24:50:000 65
Points: 65 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:24:50:000
9.  Dan Clark Hunt Bike Wheels Finished Sport 01:25:11:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:25:11:000
10.  Ashley de Lotz Finished Sport 01:25:45:000 55
Points: 55 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:25:45:000
11.  Sam Marshall TRASH MILE Finished Sport 01:25:47:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:25:47:000
12.  Jack Bent UEA Cycling Club Finished Sport 01:26:11:000 47
Points: 47 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:26:11:000
13.  Matthew Cuthbertson Pro Vision Finished Sport 01:26:36:000 44
Points: 44 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:26:36:000
14.  Gregg Booker Matlock CC Finished Sport 01:27:10:000 41
Points: 41 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:27:10:000
15.  William Brown Ribble Weldtite Pro Cycling Finished Sport 01:27:39:000 38
Points: 38 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:27:39:000
16.  Chris Pook Holohan Coaching Race Team Finished Sport 01:27:50:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:27:50:000
17.  Tarn Fynn Manchester Bicycle Club Finished Sport 01:28:36:000 34
Points: 34 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:28:36:000
18.  Dru Dennis Panagua CC Finished Sport 01:29:04:000 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:29:04:000
19.  Chris Dickinson Finished Veteran 01:29:20:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:29:20:000
20.  Jamie Ward Mid Devon CC Finished N/A 01:29:51:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:29:51:000
21.  Robin Godden Hope Tech Factory Racing Finished Sport 01:29:52:000 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:29:52:000
22.  Jake Towler THRIVA-SRCT Finished Sport 01:30:10:000 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:30:10:000
23.  Nicholas Sanderson Cowley Road Condors Finished Sport 01:30:12:000 22
Points: 22 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:30:12:000
24.  Luke Barton Louth Cycle Centre RT Finished Sport 01:30:28:000 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:30:28:000
25.  Roger Cutler Beacon Roads CC Finished Sport 01:30:32:000 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:30:32:000
26.  George Beck Clash Racing Finished Sport 01:30:46:000 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:30:46:000
27.  Alex Hinks Origin Race Team Finished Sport 01:31:21:000 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:31:21:000
28.  Benjamin Beynon ROTOR Race Team Finished Sport 01:32:01:000 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:32:01:000
29.  Bobby McNicol Rapha Cycling Club Finished Sport 01:32:09:000 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:32:09:000
30.  Luke Craddock TAAP Kalas Finished Sport 01:33:41:000 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:33:41:000
31.  Niall McGarrigle Belper BC Finished N/A 01:33:42:000 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:33:42:000
32.  Robert McAllister Thames Velo Finished Sport 01:34:53:000 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:34:53:000
33.  Warren Grigg Finished Sport 01:34:58:000 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:34:58:000
34.  Joshua Murphy Lakes RC Finished Sport 01:35:29:000 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:35:29:000
35.  Oscar Smith Finished Sport 01:37:05:000 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:37:05:000
36.  James Stewart Army Cycling Union Finished Sport --- 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Sport
36.  James Stewart Army Cycling Union Finished Sport --- 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Sport
37.  Paul Mitchell Finished Sport --- 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Sport
38.  William Lezard Finished Sport --- 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Sport
--- Fred Harris Did not finish Sport --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Sport
--- Nicholas Jones Army Cycling Union Did not finish Sport --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Sport
--- Ian Legg Did not start Sport --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Sport
--- Bradley Shenton Partenza - Nude Espresso RT Did not finish Sport --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Sport

Youth Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Youth Male - Results
1.  Ben Coppola Four4th Finished Youth 01:02:01:000 150
Points: 150 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:02:01:000
2.  Max Standen Southfork Racing.co.uk Finished Youth 01:02:51:000 125
Points: 125 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:02:51:000
3.  Ewan Dix Finished Youth 01:03:11:000 110

3.  Ewan Dix -

Points: 110 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:03:11:000
4.  Alex Hart Mid Shropshire Wheelers Finished Youth 01:03:36:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:03:36:000
5.  Alfie Amey GKR Racing Finished Youth 01:03:54:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:03:54:000
6.  Oliver Murphy ROTOR Race Team Finished Youth 01:04:03:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:04:03:000
7.  Mackenzie Mellish Vector Cycling Race Team Finished Youth 01:04:13:000 70
Points: 70 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:04:13:000
8.  Oscar Amey GKR Racing Finished Youth 01:05:08:000 65
Points: 65 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:05:08:000
9.  Nathaniel Henderson Hetton Hawks Cycling Club Finished Youth 01:05:09:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:05:09:000
10.  Conor Murphy Finished 01:05:10:000 0

10.  Conor Murphy -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:05:10:000
11.  Innes McDonald Edinburgh RC Finished Youth 01:05:13:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:05:13:000
12.  Oliver Meentzen-Alldritt Wolverhampton Wheelers Finished Youth 01:05:19:000 47
Points: 47 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:05:19:000
13.  Logan Stander Finished Youth 01:05:52:000 44
Points: 44 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:05:52:000
14.  Ruan Vorster West Lothian Clarion CC Finished Youth 01:05:54:000 41
Points: 41 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:05:54:000
15.  Noah Ellison Shibden Cycling Club Finished Youth 01:05:59:000 38
Points: 38 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:05:59:000
16.  Oscar Davies CC Abergavenny - Owen Associat... Finished Youth 01:06:01:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:06:01:000
17.  Mackenzie Riley Shibden Cycling Club Finished Youth 01:07:02:000 34
Points: 34 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:07:02:000
18.  Freddie Dixon Hope Tech Factory Racing Finished Youth 01:07:19:000 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:07:19:000
19.  Feargus Pearson Peebles CC Finished Youth 01:07:34:000 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:07:34:000
20.  Milo McIntosh Peebles CC Finished Youth 01:07:51:000 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:07:51:000
21.  Cian Evans Evolution Racing Academy Finished Youth 01:08:10:000 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:08:10:000
22.  Declan Oldham Hope Tech Factory Racing Finished Youth 01:08:23:000 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:08:23:000
23.  Adam Jones Palmer Park Velo RT Finished Youth 01:08:44:000 22
Points: 22 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:08:44:000
24.  Samuel Greenwell Solihull CC Finished Youth 01:09:44:000 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:09:44:000
25.  Jamie Stewart Shibden Cycling Club Finished Youth 01:10:22:000 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:10:22:000
26.  Magnus Denwood Harrogate Nova CC Finished Youth 01:10:25:000 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:10:25:000
27.  Mak Larkin ROTOR Race Team Finished Youth 01:10:58:000 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:10:58:000
28.  Sam Ferry Peebles CC Finished Youth 01:10:59:000 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:10:59:000
29.  Lewis Smith Origin Race Team Finished Youth 01:11:46:000 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:11:46:000
30.  Alex Taylor Pedalon.co.uk Finished Youth 01:12:19:000 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:12:19:000
31.  Sam Budd Magspeed Racing Finished Youth 01:12:43:000 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:12:43:000
32.  Ben Scott Racing Metro 15 Finished Youth 01:12:51:000 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:12:51:000
33.  Oliver Barker Shibden Cycling Club Finished Youth 01:12:52:000 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:12:52:000
34.  James Foster Glasgow Riderz Finished Youth 01:13:37:000 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:13:37:000
35.  George Joyce Hafren CC Finished Youth 01:18:10:000 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:18:10:000
36.  Charlie Colley Chase Racing Finished Youth 01:20:23:000 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:20:23:000
37.  Ellis Jackson Origin Race Team Finished Youth 01:22:19:000 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:22:19:000
38.  Harry Woodhouse Bedgebury Forest CC Finished Youth 01:23:01:000 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:23:01:000
39.  Ioan Johnson Abergavenny Road Club Finished Youth --- 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Youth
40.  Henry Molloy-Sherratt ESV Manchester Finished Youth --- 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Youth
41.  Harry Snaith Derwentside CC Finished Youth --- 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Youth
42.  James Kiehlmann Royal Albert CC Finished Youth --- 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Youth
43.  Rory Ogilvie West Lothian Clarion CC Finished Youth --- 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Youth
--- Cynan ap Rhys Clwb Beicio'r Bala Did not start Youth --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Youth
--- Matthew Bell Kirklees Cycling Academy Did not start Youth --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Youth
--- Oliver Blyth Edinburgh RC Did not finish Youth --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Youth
--- Ben Ellis Matlock CC Did not finish Youth --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Youth
--- Callum Evans Sleaford Wheelers Cycling Club Did not finish Youth --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Youth
--- Henry O'Brien Peebles CC Did not start Youth --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Youth
--- Alasdair Ray West Lothian Clarion CC Did not start Youth --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Youth
--- Lewis Tinsley ROTOR Race Team Did not finish Youth --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Youth
--- Rory Youngman SteppingStanes Youth Cycling C... Did not start Youth --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Youth

Youth Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Youth Female - Results
1.  Daisy Taylor Royal Albert CC Finished Youth 00:53:01:000 150
Points: 150 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:53:01:000
2.  Bethany-Ann Jackson WXC World Racing Finished Youth 00:54:27:000 125
Points: 125 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:54:27:000
3.  Florence Greenhalgh Pine Sport Finished N/A 00:55:16:000 110
Points: 110 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:55:16:000
4.  Imogen Wolff Shibden Cycling Club Finished Youth 00:55:49:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:55:49:000
5.  Evie Strachan RR23 - runandride.co.uk Finished Youth 00:55:52:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:55:52:000
6.  Tulsi Bakrania WXC World Racing Finished Youth 00:55:56:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:55:56:000
7.  Rebecca Woodvine RR23 - runandride.co.uk Finished Youth 00:57:09:000 70
Points: 70 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:57:09:000
8.  Layla Bradbrook Marsh Tracks Racing - Trek Finished Youth 00:57:28:000 65
Points: 65 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:57:28:000
9.  Faye Williams North Cheshire Clarion Finished Youth 00:57:48:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:57:48:000
10.  Greta Lawless Finished 00:58:34:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:58:34:000
11.  Harriette Taylor Newport Shropshire CC Finished Youth 00:59:10:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:59:10:000
12.  Madeline Moorhouse Smith Shibden Cycling Club Finished Youth 01:00:03:000 47
Points: 47 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:00:03:000
13.  Daisy Freer Stockton Wheelers CC Finished Youth 01:00:12:000 44
Points: 44 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:00:12:000
14.  Zoe Parker Solihull CC Finished Youth 01:00:57:000 41
Points: 41 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:00:57:000
15.  Harriet Greensill Chase Racing Finished Youth 01:01:23:000 38
Points: 38 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:01:23:000
16.  Molly Lane Mid Devon CC Finished Youth 01:01:57:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:01:57:000
17.  Grace Ward Mid Devon CC Finished Youth 01:04:35:000 34
Points: 34 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:04:35:000
18.  Lacey Holmes Lanark Race team Finished Youth 01:05:23:000 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:05:23:000
19.  Freya Gibson Peebles CC Finished Youth 01:07:09:000 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:07:09:000
20.  Elizabeth Hart Jersey Youth Cycling Finished Youth 01:10:29:000 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:10:29:000
21.  Ilana Lord VC Deal Finished Youth 01:11:33:000 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:11:33:000
22.  Imogen Cox Banjo Cycles/Raceware Finished N/A 01:13:14:000 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:13:14:000
--- Jessica Hoskins Cardiff JIF Did not start Youth --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Youth

Juvenile Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Juvenile Male - Results
1.  Leon Atkins Welwyn Wheelers CC Finished Juvenile 00:48:14:000 150
Points: 150 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:48:14:000
2.  Curtis McKee Finished 00:49:25:000 0

2.  Curtis McKee -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:49:25:000
3.  Arthur Limb Matlock CC Finished Juvenile 00:50:10:000 110
Points: 110 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:50:10:000
4.  Finlay Barr Royal Albert CC Finished Juvenile 00:51:37:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:51:37:000
5.  Daniel Ward Cero - Cycle Division Racing T... Finished Juvenile 00:52:24:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:52:24:000
6.  Jacob Steed Sherwood Pines Cycles Forme Finished Juvenile 00:52:32:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:52:32:000
7.  Tomas McIntosh Peebles CC Finished Juvenile 00:52:38:000 70
Points: 70 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:52:38:000
8.  Xander Graham Jukebox Cycling Team Finished Juvenile 00:52:55:000 65
Points: 65 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:52:55:000
9.  Jem Henderson Hetton Hawks Cycling Club Finished Juvenile 00:53:07:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:53:07:000
10.  Cameron Annable Derwentside CC Finished Juvenile 00:53:16:000 55
Points: 55 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:53:16:000
11.  Daniel Thompson Cleveland Wheelers CC Finished Juvenile 00:54:24:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:54:24:000
12.  Charlie Tourtel Guernsey Velo Club (LBG) Finished Juvenile 00:54:26:000 47
Points: 47 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:54:26:000
13.  Freddie Winkley ESV Manchester Finished Juvenile 00:54:30:000 44
Points: 44 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:54:30:000
14.  Jody Mills East Bradford Race Team Finished Juvenile 00:54:42:000 41
Points: 41 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:54:42:000
15.  George Cooper Sherwood Pines Cycles Forme Finished Juvenile 00:54:47:000 38
Points: 38 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:54:47:000
16.  Teddy Taylor Newport Shropshire CC Finished Juvenile 00:54:52:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:54:52:000
17.  Tom Norris Finished Juvenile 00:55:28:000 34

17.  Tom Norris -

Points: 34 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:55:28:000
18.  Harrison Evans Sleaford Wheelers Cycling Club Finished Juvenile 00:55:29:000 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:55:29:000
19.  Daniel Davies Maindy Flyers CC Finished Juvenile 00:55:30:000 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:55:30:000
20.  Ashley Watton Chase Racing Finished Juvenile 00:55:38:000 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:55:38:000
21.  Ben Allen Stafford Road Club Finished Juvenile 00:55:45:000 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:55:45:000
22.  Brodie Duncan West Lothian Clarion CC Finished Juvenile 00:56:23:000 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:56:23:000
23.  Luke Trafford Shibden Cycling Club Finished Juvenile 00:57:05:000 22
Points: 22 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:57:05:000
24.  George Hughes Shibden Cycling Club Finished Juvenile 00:57:41:000 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:57:41:000
25.  Alfie Steed Sherwood Pines Cycles Forme Finished Juvenile 00:58:03:000 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:58:03:000
26.  Zac Batey Reifen Racing Finished Juvenile 00:58:43:000 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:58:43:000
27.  Alex Carson Dyffryn Conwy Finished Juvenile 00:58:59:000 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:58:59:000
28.  Cormac Denwood Harrogate Nova CC Finished Juvenile 01:00:27:000 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:00:27:000
29.  Arthur Oliver Lichfield City CC Finished Juvenile 01:00:32:000 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:00:32:000
30.  Joseph Wooliscroft Clancy Briggs Cycling Academy Finished Juvenile 01:00:39:000 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:00:39:000
31.  Corin Bradley Lichfield City CC Finished Juvenile 01:01:52:000 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:01:52:000
32.  Murphy Hamilton Lichfield City CC Finished Juvenile 01:02:36:000 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:02:36:000
33.  Oliver Bailey Clancy Briggs Cycling Academy Finished Juvenile 01:02:45:000 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:02:45:000
34.  James Calvert Clifton CC Finished Juvenile 01:02:54:000 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:02:54:000
35.  Joseph Egan Halesowen A & CC Finished Juvenile 01:03:32:000 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:03:32:000
36.  Finn Crowther Team Andrew Allan Architecture Finished Juvenile 01:04:25:000 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:04:25:000
37.  Iestyn John Rowlands Hafren CC Finished Juvenile 01:04:44:000 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:04:44:000
38.  Isaac Holwell Matlock CC Finished Juvenile 01:06:15:000 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:06:15:000
39.  Rupert Hext Oneplanet Adventure Finished Juvenile 01:06:58:000 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:06:58:000
40.  Frederic Moorhouse-Smith Shibden Cycling Club Finished Juvenile 01:08:03:000 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:08:03:000
41.  Daniel Charton Solihull CC Finished Juvenile 01:08:20:000 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:08:20:000
42.  Thomas Chamberlain Finished Juvenile 01:10:42:000 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:10:42:000
43.  Benjamin Taylor Sheffield Youth Cycling Club Finished Juvenile 01:11:06:000 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:11:06:000
44.  Joe Barnes Glasgow Riderz Finished Juvenile --- 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Juvenile
--- Tanner Beetge Did not start Juvenile --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Juvenile
--- William Hutchinson Derby Mercury RC Did not start Juvenile --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Juvenile
--- Cole McCann Royal Albert CC Did not start Juvenile --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Juvenile
--- James Oates Lee Valley Youth Cycling Club Did not start Juvenile --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Juvenile
--- Rocco Schumacher ROTOR Race Team Did not finish Juvenile --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Juvenile

Juvenile Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Juvenile Female - Results
1.  Zoe Roche WXC World Racing Finished Juvenile 00:55:50:000 150
Points: 150 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:55:50:000
2.  Mazie Harper Finished Juvenile 00:55:57:000 125
Points: 125 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:55:57:000
3.  Daisy Wilkinson Edinburgh RC Finished Juvenile 00:59:06:000 110
Points: 110 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:59:06:000
4.  Orla White Dartmoor Velo Finished Juvenile 00:59:51:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:59:51:000
5.  Rose Lewis Halesowen A & CC Finished Juvenile 01:00:42:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:00:42:000
6.  Lara Dix Finished Juvenile 01:01:53:000 80

6.  Lara Dix -

Points: 80 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:01:53:000
7.  Cara Suckling Finished 01:03:52:000 0

7.  Cara Suckling -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:03:52:000
8.  Bethany Goodwin Louth Cycle Centre RT Finished Juvenile 01:05:44:000 65
Points: 65 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:05:44:000
9.  Joscelyn Kennedy Royal Albert CC Finished Juvenile 01:06:17:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:06:17:000
10.  Georgia Mahoney Magspeed Racing Finished Juvenile 01:07:19:000 55
Points: 55 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:07:19:000
11.  Lola Arnold WXC World Racing Finished Juvenile 01:08:01:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:08:01:000
12.  Eva Fox Mid Devon CC Finished Juvenile 01:08:01:000 47
Points: 47 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:08:01:000
13.  Amelia Martin Stafford Road Club Finished Juvenile 01:11:30:000 44
Points: 44 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:11:30:000
14.  Zoe Blyth Edinburgh RC Finished Juvenile 01:16:06:000 41
Points: 41 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:16:06:000
15.  Poppy Spencer Shibden Cycling Club Finished Juvenile 01:16:36:000 38
Points: 38 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:16:36:000
16.  Aimee Taylor Palmer Park Velo RT Finished Juvenile --- 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Juvenile
17.  Alice Joyce Hafren CC Finished Juvenile --- 34
Points: 34 | Status: Finished | Category: Juvenile
--- Aelwen Davies Velo Myrddin CC powered by Y B... Did not finish Juvenile --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Juvenile
--- Jessica Simon Halesowen A & CC Did not finish Juvenile --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Juvenile

Veteran Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Veteran Male - Results
1.  Adrian Lansley Pedalon.co.uk Finished Veteran 01:34:36:000 150
Points: 150 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:34:36:000
2.  Alan Gunner Verulam CC Finished Veteran 01:36:40:000 125
Points: 125 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:36:40:000
3.  Marc Chamberlain Hunt Bike Wheels Finished Veteran 01:37:57:000 110
Points: 110 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:37:57:000
4.  Colm Mullen Finished 01:38:13:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:38:13:000
5.  Jonathan Pugh The Bulls Finished Veteran 01:38:17:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:38:17:000
6.  Philip Holwell Peak Road Club Finished Veteran 01:38:45:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:38:45:000
7.  Richard Freshwater Hunt Bike Wheels Finished Veteran 01:39:52:000 70
Points: 70 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:39:52:000
8.  Oliver Yates Southfork Racing.co.uk Finished Veteran --- 65
Points: 65 | Status: Finished | Category: Veteran
9.  David Griffiths Clee Cycles Finished Veteran 01:41:11:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:41:11:000
10.  Chris Lever Cookson Cycles Finished Veteran 01:41:26:000 55
Points: 55 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:41:26:000
11.  Roger Prior Team Empella Finished Veteran 01:41:56:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:41:56:000
12.  Christian Aucote Cycle Mickleover Finished Veteran 01:42:07:000 47
Points: 47 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:42:07:000
13.  Paul Upton Finished Veteran 01:42:27:000 44

13.  Paul Upton -

Points: 44 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:42:27:000
14.  Simon Burgess Ben Thomas Coaching Club Finished Veteran 01:42:43:000 41
Points: 41 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:42:43:000
15.  Kevin Smith Shibden Cycling Club Finished Veteran 01:42:58:000 38
Points: 38 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:42:58:000
16.  Llewellyn Holmes Bristol RC Finished Veteran 01:43:10:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:43:10:000
17.  Matthew Greensill Chase Racing Finished Veteran 01:43:47:000 34
Points: 34 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:43:47:000
18.  Matt Limacher Bioracer UK RT Finished Veteran 01:44:01:000 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:44:01:000
19.  Simon Maudsley West Yorkshire Police CC Finished Veteran 01:44:21:000 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:44:21:000
20.  Sam Chatwin Army Cycling Union Finished Veteran 01:44:22:000 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:44:22:000
21.  Oliver Cox Finished Expert 01:44:37:000 0

21.  Oliver Cox -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:44:37:000
22.  Andrew Lindley Stockport Clarion CC Finished Veteran 01:45:02:000 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:45:02:000
23.  Lee Hayward Orbea Racing Team Finished Veteran 01:45:22:000 22
Points: 22 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:45:22:000
24.  Wayne Barr Velocity 44 RT Finished Veteran 01:45:36:000 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:45:36:000
25.  George Gori Sigma Sports Race Team Finished Veteran 01:45:50:000 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:45:50:000
26.  Richard Skinner Blumilk.com Finished Veteran 01:46:00:000 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:46:00:000
27.  Ben Piringer Finished Veteran 01:46:32:000 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:46:32:000
28.  Paul Bennett Finished N/A 01:46:53:000 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:46:53:000
29.  Gary Spencer Shibden Cycling Club Finished Veteran 01:47:06:000 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:47:06:000
30.  Leon Goodwin Louth Cycle Centre RT Finished Veteran 01:47:45:000 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:47:45:000
31.  David Morris www.cyclocrossrider.com Finished Veteran 01:47:52:000 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:47:52:000
32.  Duncan Putman Derby Mercury RC Finished Veteran 01:48:03:000 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:48:03:000
33.  James Richards Malvern Cycle Sport Finished Veteran 01:48:24:000 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:48:24:000
34.  Glenn Davey Stowmarket & District CC Finished Veteran 01:48:34:000 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:48:34:000
35.  Ivan Oxborough Ellmore Factory Racing Finished N/A 01:49:54:000 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:49:54:000
36.  Benjamin Colley Chase Racing Finished Veteran 01:50:07:000 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:50:07:000
37.  Franco Vivona Garcia Finished Veteran 01:50:35:000 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:50:35:000
38.  Lewis Turner Finished Veteran 01:51:15:000 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:51:15:000
39.  Carl Coughlan Shibden Cycling Club Finished Veteran 01:52:39:000 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:52:39:000
40.  Stephen Naylor Finished Veteran 01:52:59:000 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:52:59:000
41.  Ronnie Batey Reifen Racing Finished Veteran --- 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Veteran
42.  Nikki Taylor Newport Shropshire CC Finished Veteran --- 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Veteran
43.  Russell Hall Lichfield City CC Finished Veteran --- 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Veteran
44.  Robin Scott Finished Veteran --- 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Veteran
45.  Charles Pritchard Revolutions Racing Finished Veteran --- 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Veteran
46.  Andrew Naylor Fossa Racing Finished Veteran --- 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Veteran
47.  Jon White Pro Vision Finished Veteran --- 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Veteran
48.  Peter Steed Sherwood Pines Cycles Forme Finished N/A --- 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: N/A
49.  Robert Blake Wilsons Wheels Race Team Finished Veteran --- 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Veteran
50.  Richard Miller Histon & Impington Bicycle Clu... Finished Veteran --- 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Veteran
51.  Pete Miller Guernsey Velo Club (LBG) Finished N/A --- 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: N/A
52.  Martin Lester Cero - Cycle Division Racing T... Finished Veteran --- 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Veteran
53.  Paul Dixon Hope Tech Factory Racing Finished Veteran --- 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Veteran
54.  Ian Biddle Finished Veteran --- 1

54.  Ian Biddle -

Points: 1 | Status: Finished | Category: Veteran
55.  Fraser Johnson Hemel Hempstead CC Finished Veteran --- 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Veteran
56.  Andrew Wearing Mike Vaughan Cycles Finished Veteran --- 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Veteran
57.  Stuart Game Sherwood Pines Cycles Forme Finished Veteran --- 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Veteran
58.  Philip Wilkinson Rockingham Forest Whls Finished Veteran --- 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Veteran
59.  Andrew Clegg Manx Viking Wheelers CC Finished Veteran --- 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Veteran
--- Chris Buchan Pentland Racers Did not start N/A --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: N/A
--- Richard Clarke Ilkeston Cycle Club Did not start Veteran --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Veteran
--- Enrique Cortadellas Rosel Did not start Veteran --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Veteran
--- Paddy Daly Did not start --- 0
Points: 0 | Status: Did not start
--- Matthew Davies Holohan Coaching Race Team Did not start Veteran --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Veteran
--- Tony Fawcett SCOTT Pioneer DJ Did not start Veteran --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Veteran
--- Phillip Glaze Stourbridge CC Did not finish Veteran --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Veteran
--- Garry Hurst Did not finish Veteran --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Veteran
--- Richard Knowles Did not start Veteran --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Veteran
--- Matt Lawton Macclesfield Wheelers Did not start Expert --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Expert
--- Marc Le Sueur Velo Sport Jersey Did not start Veteran --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Veteran
--- Matthew Loake Southfork Racing.co.uk Did not start Veteran --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Veteran
--- Paul O'Brien Peebles CC Did not start Veteran --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Veteran
--- Karl Schumacher Did not start Veteran --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Veteran
--- Sean Scott Cotswold Cycles RT Did not start Veteran --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Veteran
--- Oliver Yates Southfork Racing.co.uk Did not start Veteran --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Veteran

Grand Veteran Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Grand Veteran Male - Results
1.  Nicholas Craig SCOTT Pioneer DJ Finished G/Vet 01:19:56:000 150
Points: 150 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:19:56:000
2.  Steve Calland Team TMC - Strada Wheels Finished G/Vet 01:20:31:000 125
Points: 125 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:20:31:000
3.  Ian Taylor Shibden Cycling Club Finished G/Vet 01:20:39:000 110
Points: 110 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:20:39:000
4.  Paul Hopkins Gillingham and District Wheele... Finished G/Vet 01:24:00:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:24:00:000
5.  Douglas Cameron Finished G/Vet 01:24:21:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:24:21:000
6.  Nicholas Whitley Chester RC Finished G/Vet 01:25:19:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:25:19:000
7.  David King-Smith Finished G/Vet 01:25:24:000 70
Points: 70 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:25:24:000
8.  Stefan Macina Shibden Cycling Club Finished G/Vet 01:26:07:000 65
Points: 65 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:26:07:000
9.  Jason Elliott Doncaster Whls CC Finished G/Vet 01:26:48:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:26:48:000
10.  Nicholas Popham ROTOR Race Team Finished G/Vet 01:27:50:000 55
Points: 55 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:27:50:000
11.  Michael Pluckrose Finished G/Vet 01:27:57:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:27:57:000
12.  Nigel Brown Finished G/Vet 01:31:28:000 47
Points: 47 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:31:28:000
13.  Giles Dumont Chevin Cycles.com Trek Finished G/Vet 01:31:30:000 44
Points: 44 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:31:30:000
14.  Stewart Coates All Terrain Cycles Ride In Pea... Finished G/Vet 01:31:46:000 41
Points: 41 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:31:46:000
15.  Peter Christopher Finished G/Vet 01:32:48:000 38
Points: 38 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:32:48:000
16.  Steven Bloor Matlock CC Finished G/Vet 01:32:51:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:32:51:000
17.  Stephen Bradbrook Marsh Tracks Racing - Trek Finished G/Vet 01:33:02:000 34
Points: 34 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:33:02:000
18.  Richie Johnson Abergavenny Road Club Finished G/Vet 01:33:20:000 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:33:20:000
19.  David Lawless Finished 01:33:29:000 0

19.  David Lawless -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:33:29:000
20.  John Docker Here Come The Belgians Finished G/Vet 01:33:46:000 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:33:46:000
21.  Andy Collins Mid Shropshire Wheelers Finished G/Vet 01:33:50:000 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:33:50:000
22.  Simon Hime Finchley Racing Team Finished G/Vet 01:34:35:000 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:34:35:000
23.  Simon Muir Blumilk.com Finished G/Vet 01:35:03:000 22
Points: 22 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:35:03:000
24.  Kevin Hayward Stourbridge CC Finished G/Vet 01:35:08:000 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:35:08:000
25.  Carl Salisbury Finished G/Vet 01:35:15:000 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:35:15:000
26.  Spencer Parker Finished G/Vet 01:35:24:000 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:35:24:000
27.  Andy Weaving Cotswold Cycles RT Finished G/Vet 01:35:37:000 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:35:37:000
28.  Mark Shepherd Stourbridge CC Finished G/Vet 01:35:46:000 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:35:46:000
29.  Richard House WarVena Racing Team Finished G/Vet 01:36:41:000 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:36:41:000
30.  Ian Dalton Louth Cycle Centre RT Finished N/A 01:36:41:000 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:36:41:000
31.  Joseph Heywood Horwich CC Finished G/Vet 01:37:02:000 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:37:02:000
32.  Andre Pucci Finished G/Vet 01:37:12:000 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:37:12:000
33.  Ian Jones Finished G/Vet 01:37:41:000 5

33.  Ian Jones -

Points: 5 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:37:41:000
34.  Neil Mansfield Magspeed Racing Finished G/Vet 01:38:32:000 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:38:32:000
35.  Simon Whitham Team Empella Finished G/Vet 01:38:42:000 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:38:42:000
36.  Mark Goulsbra Louth Cycle Centre RT Finished G/Vet 01:38:43:000 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:38:43:000
37.  Warren Drew Rapha Cycling Club Finished G/Vet 01:38:46:000 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:38:46:000
38.  Daniel Wood Stevenage CC Finished G/Vet 01:39:20:000 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:39:20:000
39.  Robert Wimble Drogon Racing Team Finished G/Vet 01:39:38:000 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:39:38:000
40.  Patrick Stokes Finished G/Vet 01:39:39:000 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:39:39:000
41.  Andrew Prince Ilkeston Cycle Club Finished G/Vet 01:39:43:000 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:39:43:000
42.  Andrew Graham Finished G/Vet 01:41:12:000 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:41:12:000
43.  John Owen Hart's Cyclery Finished G/Vet 01:45:29:000 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:45:29:000
44.  Iain Wight Cotswold Cycles RT Finished G/Vet --- 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: G/Vet
45.  Adrian Hoyle Royal Air Force CA Finished G/Vet --- 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: G/Vet
46.  Stephen Talbot Pro Vision Finished N/A --- 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: N/A
47.  Philip Bromwich Stratford CC Finished G/Vet --- 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: G/Vet
48.  Andy Bowker Lyme RC Finished N/A --- 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: N/A
49.  Andrew Cook Trek Sheffield Fox Valley Finished G/Vet --- 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: G/Vet
50.  Heath Speck Velo Club Lincoln Finished N/A --- 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: N/A
51.  James Goodwin Finished G/Vet --- 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: G/Vet
52.  James Woodbridge Velobants.cc Finished G/Vet --- 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: G/Vet
53.  Ian Jones Finished G/Vet --- 1

53.  Ian Jones -

Points: 1 | Status: Finished | Category: G/Vet
--- Tim Booth Newark Castle CC Did not start G/Vet --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: G/Vet
--- Steve Coombs Rockingham Forest Whls Did not finish G/Vet --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: G/Vet
--- Matthew Craner Mountain Mania Race Team Did not start G/Vet --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: G/Vet
--- Lee Eaton Team JMC Did not start G/Vet --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: G/Vet
--- Julian Freeman Rockingham Forest Whls Did not start G/Vet --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: G/Vet
--- Robin Murray Buxton CC - Sett Valley Cycles Did not start G/Vet --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: G/Vet
--- Julian Simon Halesowen A & CC Did not start G/Vet --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: G/Vet
--- Andrew Turner Element Cycling Team Did not finish G/Vet --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: G/Vet
--- Andrew Whiteside Shibden Cycling Club Did not start G/Vet --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: G/Vet
--- Paul Wilson Huddersfield Star Wheelers Did not start G/Vet --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: G/Vet

Super Veteran Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Super Veteran Male - Results
1.  Grant Johnson Finished S/Vet --- 150
Points: 150 | Status: Finished | Category: S/Vet
2.  Bruce Rollinson All Terrain Cycles Ride In Pea... Finished S/Vet 01:31:20:000 125
Points: 125 | Status: Finished | Category: S/Vet | Time: 01:31:20:000
3.  Roy Hunt Team Bottecchia Finished S/Vet 01:32:27:000 110
Points: 110 | Status: Finished | Category: S/Vet | Time: 01:32:27:000
4.  Stephen Walker Trent Valley Road Club (2023) Finished S/Vet 01:35:04:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: S/Vet | Time: 01:35:04:000
5.  Peter Harris Pearce Cycles RT Finished S/Vet 01:35:28:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: S/Vet | Time: 01:35:28:000
6.  Robert Jackson Beyond Bikes Finished S/Vet 01:35:39:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: S/Vet | Time: 01:35:39:000
7.  Paul Caton Verulam - reallymoving.com Finished S/Vet 01:37:09:000 70
Points: 70 | Status: Finished | Category: S/Vet | Time: 01:37:09:000
8.  Nigel Jones ROTOR Race Team Finished S/Vet 01:38:34:000 65
Points: 65 | Status: Finished | Category: S/Vet | Time: 01:38:34:000
9.  Mark Hardwicke Bournemouth Arrow Finished S/Vet 01:39:53:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: S/Vet | Time: 01:39:53:000
10.  Timothy Stowe Team Enable MI Racing Finished S/Vet 01:40:42:000 55
Points: 55 | Status: Finished | Category: S/Vet | Time: 01:40:42:000
11.  Peter Bromwich Finished S/Vet 01:42:01:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: S/Vet | Time: 01:42:01:000
12.  Nigel Herrod ROTOR Race Team Finished S/Vet 01:43:27:000 47
Points: 47 | Status: Finished | Category: S/Vet | Time: 01:43:27:000
13.  Ian Robson ProSport UK Finished S/Vet 01:43:49:000 44
Points: 44 | Status: Finished | Category: S/Vet | Time: 01:43:49:000
14.  Tom Nicholson Finished S/Vet 01:46:28:000 41
Points: 41 | Status: Finished | Category: S/Vet | Time: 01:46:28:000
15.  Michael Speirs Kendal Cycle Club Finished S/Vet 01:49:21:000 38
Points: 38 | Status: Finished | Category: S/Vet | Time: 01:49:21:000
16.  Adrian Vaudin Guernsey Velo Club (LBG) Finished S/Vet --- 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: S/Vet
--- Tracy Boss Did not start S/Vet --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: S/Vet
--- Philip Jones Matlock CC Did not start S/Vet --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: S/Vet
--- Brendan Roe Ryan's Bike Surgery-Thomson Ho... Did not start N/A --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: N/A
--- Denis Smith Welland Valley CC Did not start S/Vet --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: S/Vet

Elite Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Elite Female - Results
1.  Elena McGorum Peebles CC Finished Elite 01:28:25:000 150
Points: 150 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:28:25:000
2.  Jane Barr Velocity 44 RT Finished Elite 01:30:02:000 125
Points: 125 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:30:02:000
3.  Joanne Thom TORQ Performance Finished Elite 01:30:46:000 110
Points: 110 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:30:46:000
4.  Amy Henchoz Finished Elite 01:31:05:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:31:05:000
5.  Jules Toone Finished Elite 01:32:05:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:32:05:000
6.  Ruby James Hope Tech Factory Racing Finished Elite 01:32:54:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:32:54:000
7.  Kirree Quayle Manx Viking Wheelers CC Finished Elite 01:32:58:000 70
Points: 70 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:32:58:000
8.  Emily Bridson Pine Sport Finished Elite 01:33:16:000 65
Points: 65 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:33:16:000
9.  Xan Crees Spectra Racing Finished Elite 01:34:39:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:34:39:000
10.  Rebecca Preece Hope Tech Factory Racing Finished Elite 01:34:51:000 55
Points: 55 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:34:51:000
11.  Nicole Walters Finished Elite 01:35:42:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:35:42:000
12.  Lotta Mansfield Montezuma's Race Team Finished Elite 01:35:53:000 47
Points: 47 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:35:53:000
13.  Elvita Girgzdyte C6 Bikes Finished Elite 01:36:08:000 44
Points: 44 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:36:08:000
14.  Melissa Baker Team Empella Finished Elite 01:37:44:000 41
Points: 41 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:37:44:000
15.  Libby Harman Saint Piran WRT Finished Elite 01:38:00:000 38
Points: 38 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:38:00:000
16.  Lisa Mansell Big Maggys Finished Elite 01:38:00:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:38:00:000
17.  Caoimhe May Finished 01:42:14:000 0

17.  Caoimhe May -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:42:14:000
18.  Heidi Gould Tri UK Finished Elite 01:43:46:000 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:43:46:000
--- Roisin Lally Scott Quanta Racing Did not finish Elite --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Elite

Sport/Expert Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Sport/Expert Female - Results
1.  Christina Wiejak Saint Piran WRT Finished Sport 01:14:51:000 150
Points: 150 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:14:51:000
2.  Sofia Christiansen Finished Expert 01:16:43:000 125
Points: 125 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:16:43:000
3.  Katherine Simpson Finished Expert 01:17:41:000 110
Points: 110 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:17:41:000
4.  Davina McLelland Finished Expert 01:19:23:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:19:23:000
5.  Grace Whitehouse WarVena Racing Team Finished Expert 01:19:29:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:19:29:000
6.  Victoria Peel Hope Tech Factory Racing Finished Expert 01:20:59:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:20:59:000
7.  Holly Bradbrook Marsh Tracks Racing - Trek Finished Sport 01:21:17:000 70
Points: 70 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:21:17:000
8.  Meg Pugh Dulwich Paragon CC Finished Expert 01:22:19:000 65
Points: 65 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:22:19:000
9.  Christine Robson VC Londres Finished Sport 01:29:04:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:29:04:000
10.  Amy Moore Velo Sport Jersey Finished Expert 01:32:08:000 55
Points: 55 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:32:08:000
11.  Kate Robinson INFLITE Finished Sport 01:32:57:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:32:57:000
--- Cindy Beynon ROTOR Race Team Did not finish Expert --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Expert
--- Lucy Hart Cero - Cycle Division Racing T... Did not finish Sport --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Sport

Junior Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Junior Female - Results
1.  Emily Carrick-Anderson T-Mo Racing Finished Junior 01:10:19:000 150
Points: 150 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:10:19:000
2.  Libby Bell Ribble - Verge Sport Finished Junior 01:12:33:000 125
Points: 125 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:12:33:000
3.  Evie Steed Sherwood Pines Cycles Forme Finished Junior 01:13:48:000 110
Points: 110 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:13:48:000
4.  Phoebe Roche WXC World Racing Finished Junior 01:15:11:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:15:11:000
5.  Beatrix Kiehlmann Royal Albert CC Finished Junior 01:16:00:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:16:00:000
6.  Daphne Jones RR23 - runandride.co.uk Finished Junior 01:16:43:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:16:43:000
7.  Christina Mcgorum Una Forza Racing Finished N/A 01:17:51:000 70
Points: 70 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:17:51:000
8.  Kylie Vaudin Guernsey Velo Club (LBG) Finished Junior 01:18:06:000 65
Points: 65 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:18:06:000
9.  Abigail Miller WXC World Racing Finished Junior 01:19:25:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:19:25:000
10.  Hannah McClorey RFDA Finished Junior 01:20:53:000 55
Points: 55 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:20:53:000
11.  Harriet Limb WXC World Racing Finished Junior 01:21:16:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:21:16:000
12.  Heather Robinson Hetton Hawks Cycling Club Finished Junior 01:26:52:000 47
Points: 47 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:26:52:000
13.  Leah Clegg Manx Viking Wheelers CC Finished Junior 01:27:37:000 44
Points: 44 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:27:37:000
--- Kacey Eyeington Derwentside CC Did not finish Junior --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Junior
--- Phoebe Skinner Derwentside CC Did not finish Junior --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Junior

Veteran Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Veteran Female - Results
1.  Ceris Styler Backstedt Bike Performance RC Finished Veteran 01:14:54:000 150
Points: 150 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:14:54:000
2.  Tracy Moseley T-Mo Racing Finished Veteran 01:15:41:000 125
Points: 125 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:15:41:000
3.  Cheri Mills Fibrax Fenwick's Wrexham Cycli... Finished Veteran 01:18:18:000 110
Points: 110 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:18:18:000
4.  Alison Kinloch Shibden Cycling Club Finished Veteran 01:19:31:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:19:31:000
5.  Ruth Miller Ben Thomas Coaching Club Finished Veteran 01:21:18:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:21:18:000
6.  Karen Heppenstall Finished Veteran 01:22:35:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:22:35:000
7.  Melanie Paddington Finished Veteran 01:24:29:000 70
Points: 70 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:24:29:000
8.  Donna Goodwin Louth Cycle Centre RT Finished Veteran 01:25:40:000 65
Points: 65 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:25:40:000
9.  Ruth Taylor Element Cycling Team Finished Veteran 01:27:50:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:27:50:000
10.  Helen Hutchinson Derby Mercury RC Finished Veteran 01:29:16:000 55
Points: 55 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:29:16:000
11.  Michelle Paget Peddlamaniacs Cycle Club Finished Veteran 01:32:05:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:32:05:000
--- Emily Smith Did not finish N/A --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A

Grand Veteran Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Grand Veteran Female - Results
1.  Helen Pattinson Montezuma's Race Team Finished G/Vet 01:19:41:000 150
Points: 150 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:19:41:000
2.  Virginia Roberts Albion Cycling Co Finished G/Vet 01:20:36:000 125
Points: 125 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:20:36:000
3.  Lucy Rogers Congleton CC Finished G/Vet 01:22:07:000 110
Points: 110 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:22:07:000
4.  Lindsay Newman Pedal Power Loughborough Finished N/A 01:28:17:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:28:17:000
5.  Caroline Mansfield Magspeed Racing Finished G/Vet 01:41:57:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:41:57:000
--- Clare Hoskins Cardiff JIF Did not start G/Vet --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: G/Vet

Super Veteran Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Super Veteran Female - Results
1.  Carolyn Speirs Kendal Cycle Club Finished S/Vet 01:36:50:000 150
Points: 150 | Status: Finished | Category: S/Vet | Time: 01:36:50:000

Elite Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Elite Male - Results
1.  Charlie Aldridge SCOTT Pioneer DJ Finished Elite 01:23:29:000 150
Points: 150 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:23:29:000
2.  Cameron Mason Trinity Racing Finished Elite 01:23:37:000 125
Points: 125 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:23:37:000
3.  Rory McGuire Leslie Bike Shop-Bikers Boutiq... Finished Elite 01:24:27:000 110
Points: 110 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:24:27:000
4.  Cameron Orr Team Inspired Finished Elite 01:25:39:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:25:39:000
5.  Ben Wadey Finished Elite 01:26:30:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:26:30:000
6.  Joseph Blackmore Team Inspired Finished Elite 01:26:41:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:26:41:000
7.  Corran Carrick-Anderson T-Mo Racing Finished Elite 01:27:09:000 70
Points: 70 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:27:09:000
8.  Isaac Mundy Spectra Racing Finished Elite 01:27:19:000 65
Points: 65 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:27:19:000
9.  Robert Wardell Finished Elite 01:27:29:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:27:29:000
10.  Phillip Pearce Hope Tech Factory Racing Finished Elite 01:27:48:000 55
Points: 55 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:27:48:000
11.  Christopher McGlinchey Finished 01:27:50:000 0

11.  Christopher McGlinchey -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:27:50:000
12.  Ben Chilton Spectra Racing Finished Elite 01:27:51:000 47
Points: 47 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:27:51:000
13.  Grant Ferguson Hope Tech Factory Racing Finished Elite 01:29:18:000 44
Points: 44 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:29:18:000
14.  Rhys Hidrio Caesarean CC Jersey Finished Elite 01:30:48:000 41
Points: 41 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:30:48:000
15.  Tom Knight Dynamic Rides CC Finished Elite 01:31:06:000 38
Points: 38 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:31:06:000
16.  Joseph Beckingsale Wales Racing Academy Finished Elite 01:31:20:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:31:20:000
17.  Steven James Hope Tech Factory Racing Finished Elite 01:31:27:000 34
Points: 34 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:31:27:000
18.  Patrick Atkinson Renvale RT Finished Elite 01:31:44:000 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:31:44:000
19.  Luke Peyton Finished Elite 01:31:57:000 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:31:57:000
20.  Jason Meaton Finished Elite 01:33:19:000 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:33:19:000
21.  James Pickering TORQ Performance Finished Elite 01:33:22:000 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:33:22:000
22.  Tristan Davies CUBE Bikes Finished Elite 01:33:24:000 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:33:24:000
23.  Seb Herrod ROTOR Race Team Finished Elite 01:33:54:000 22
Points: 22 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:33:54:000
24.  David Bone Racing Club Ravenna Finished Elite 01:33:54:000 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:33:54:000
25.  Gareth McKee Finished 01:34:07:000 0

25.  Gareth McKee -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:34:07:000
26.  Kishan Bakrania TBW23 Stuart Hall Cycling Finished Elite 01:34:10:000 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:34:10:000
27.  Nick Drew Dyson Cycles Finished Elite 01:34:48:000 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:34:48:000
28.  Michael Serafin Guernsey Velo Club (LBG) Finished Elite 01:35:23:000 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:35:23:000
29.  Thomas Timberlake Dyson Cycles Finished Elite 01:37:08:000 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:37:08:000
30.  Alex Powell TORQ Performance Finished Elite 01:37:17:000 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:37:17:000
31.  Matthew Marshall Finished Elite 01:40:27:000 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:40:27:000
--- Jason Bouttell Did not finish Elite --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Elite
--- Max Gibbons Orbea Racing Team Did not finish Elite --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Elite
--- Reuben Orr Did not finish Elite --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Elite
--- Craig Owen Hart's Cyclery Did not finish Elite --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Elite
--- James Swadling NSR - Nigel Smith Racing Did not finish Elite --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Elite

Expert Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Expert Male - Results
1.  Tom Couzens Embark - Bikestrong (2022) Finished Expert 01:16:48:000 150
Points: 150 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:16:48:000
2.  Daniel Barnes Spectra Racing Finished Expert 01:17:21:000 125
Points: 125 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:17:21:000
3.  Flynn Gregory Derby Mercury RC Finished Expert 01:17:29:000 110
Points: 110 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:17:29:000
4.  Simon Wyllie Spectra Racing Finished Expert 01:18:14:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:18:14:000
5.  Richard Jones Ribble Weldtite Pro Cycling Finished Expert 01:18:45:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:18:45:000
6.  Ross Thorley Manx Viking Wheelers CC Finished Expert 01:19:41:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:19:41:000
7.  Kieran Jarvis Brother UK - On Form Finished Expert 01:19:57:000 70
Points: 70 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:19:57:000
8.  William Weatherill Hope Tech Factory Racing Finished Expert 01:20:05:000 65
Points: 65 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:20:05:000
9.  James Dilks Big Maggys Finished Expert 01:20:10:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:20:10:000
10.  Alan Duncan Finished Expert 01:20:15:000 55
Points: 55 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:20:15:000
11.  Daniel Moore Muckle Cycle Club Finished Expert 01:20:51:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:20:51:000
12.  Charlie Pickering Finished Expert 01:21:04:000 47
Points: 47 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:21:04:000
13.  Alexandre Touche Pontypool RCC Finished Expert 01:21:36:000 44
Points: 44 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:21:36:000
14.  James Patterson Casp Racing Finished Expert 01:21:36:000 41
Points: 41 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:21:36:000
15.  Sam Sayers Finished Expert 01:21:37:000 38

15.  Sam Sayers -

Points: 38 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:21:37:000
16.  Samuel Howes Sleaford Wheelers Cycling Club Finished Expert 01:21:54:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:21:54:000
17.  Kieran Wynne-Cattanach Team Lifting Gear Products Finished Expert 01:22:51:000 34
Points: 34 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:22:51:000
18.  Alex McCormack Cleveland Wheelers CC Finished N/A 01:22:51:000 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:22:51:000
19.  Nathan Wilson Wilsons Wheels Race Team Finished Expert 01:22:57:000 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:22:57:000
20.  Louis Bronstein ROTOR Race Team Finished Expert 01:23:36:000 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:23:36:000
21.  Ed Welsh Finished Expert 01:24:16:000 26

21.  Ed Welsh -

Points: 26 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:24:16:000
22.  Matthew Skeats University of Bristol CC Finished Expert 01:24:19:000 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:24:19:000
23.  Tom Whitworth Royal Air Force CA Finished Expert 01:24:44:000 22
Points: 22 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:24:44:000
24.  Frederik Scheske Spectra Racing Finished Expert 01:25:06:000 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:25:06:000
25.  Joe Harris AS Test Team Finished Expert 01:25:15:000 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:25:15:000
26.  Andrew Colver Guernsey Velo Club (LBG) Finished Expert 01:25:24:000 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:25:24:000
27.  Thomas Crapper Abergavenny Road Club Finished Expert 01:26:04:000 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:26:04:000
28.  Jack Wilson Louth Cycle Centre RT Finished Expert 01:26:35:000 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:26:35:000
29.  Greg Durant Finished Expert 01:27:37:000 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:27:37:000
30.  Thomas Colley Pro Vision Finished Expert 01:27:53:000 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:27:53:000
31.  Oleksii Kolbasko BW Cycling Finished Expert 01:28:05:000 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:28:05:000
32.  Finlay Wright Exeter Wheelers Finished Expert 01:28:29:000 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:28:29:000
33.  Joseph Richards Lakes RC Finished Expert 01:31:10:000 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:31:10:000
--- Daniel Watts Royal Air Force CA Did not finish Expert --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Expert

Junior Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Junior Male - Results
1.  Max Greensill Hope Tech Factory Racing Finished Junior 01:12:38:000 150
Points: 150 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:12:38:000
2.  Nathan Smith Hope Tech Factory Racing Finished N/A 01:13:11:000 125
Points: 125 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:13:11:000
3.  Reuben Oakley ROTOR Race Team Finished Junior 01:16:12:000 110
Points: 110 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:16:12:000
4.  Tom Scott Trek Sheffield Fox Valley Finished Junior 01:17:02:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:17:02:000
5.  Jack Southcott ROTOR Race Team Finished Junior 01:17:05:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:17:05:000
6.  Sam Chisholm The Cycling Academy Finished Junior 01:17:05:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:17:05:000
7.  Ioan Oldfield Marsh Tracks Racing - Trek Finished N/A 01:18:32:000 70
Points: 70 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:18:32:000
8.  Finn Mason West Lothian Clarion CC Finished Junior 01:19:05:000 65
Points: 65 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:19:05:000
9.  Yani Angelo Djelil Una Forza Racing Finished Junior 01:20:17:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:20:17:000
10.  Harry Ellison Shibden Cycling Club Finished N/A 01:20:38:000 55
Points: 55 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:20:38:000
11.  Sullivan Berry ROTOR Race Team Finished Junior 01:21:05:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:21:05:000
12.  Jack Jee HIVE Racing Finished Junior 01:21:43:000 47
Points: 47 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:21:43:000
13.  Leo White Origin Race Team Finished Junior 01:21:48:000 44
Points: 44 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:21:48:000
14.  Oscar Taylor Clifton CC Finished Junior 01:22:07:000 41
Points: 41 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:22:07:000
15.  Jack Cromie Pine Sport Finished Junior 01:22:09:000 38
Points: 38 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:22:09:000
16.  Benjamin Kennedy Stirling Bike Club Finished Junior 01:23:16:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:23:16:000
17.  Adam Potter Pine Sport Finished Junior 01:23:45:000 34
Points: 34 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:23:45:000
18.  Daniel Porter Bolton Hot Wheels CC Finished Junior 01:24:08:000 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:24:08:000
19.  Leon Dawes Origin Race Team Finished Junior 01:24:50:000 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:24:50:000
20.  Liam Cadoret Jersey Youth Cycling Finished Junior 01:24:51:000 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:24:51:000
21.  Harry Howlett Origin Race Team Finished Junior 01:25:27:000 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:25:27:000
22.  Finlay Taylor Royal Albert CC Finished Junior 01:25:38:000 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:25:38:000
23.  Patrick Barnes Glasgow Riderz Finished Junior 01:25:48:000 22
Points: 22 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:25:48:000
24.  Charles Hart Jersey Youth Cycling Finished Junior 01:27:39:000 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:27:39:000
25.  Michael Wright Abergavenny Road Club Finished Junior 01:28:38:000 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:28:38:000
26.  Matthew Wilson Team Milton Keynes Finished Junior 01:29:19:000 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:29:19:000
27.  Cameron Archibald Falkirk Junior Bike Club Finished N/A 01:30:02:000 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:30:02:000
28.  Patrick Torrison HIVE Racing Finished Junior 01:30:13:000 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:30:13:000
29.  Evan McKenzie West Lothian Clarion CC Finished Junior 01:33:39:000 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:33:39:000
30.  Alfie Speck Ellmore Factory Racing Finished Junior --- 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Junior
31.  James Elves Hetton Hawks Cycling Club Finished Junior --- 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Junior
32.  Corben Haynes Finished Junior --- 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Junior
33.  Kayden Davidson Team Andrew Allan Architecture Finished Junior --- 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Junior
34.  Thomas Williams Origin Race Team Finished Junior --- 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Junior
35.  John Appleby Spalding Cycling Club Finished Junior --- 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Junior
--- Ethan Grimshaw Cookson Cycles Did not finish Junior --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Junior
--- Pedro Hutchinson Velo Club Venta Did not finish Junior --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Junior
--- Callum Laborde Tofauti Everyone Active Did not finish Junior --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Junior

About the Event

Info for Riders

Thanks for entering the British Cycling National Cross Country Series. Once entries have closed we will send out a rider information guide in the week before the event. If you have any queries regarding the event logistics please feel free to email us.

 

Camping information and booking can be found here - https://www.eventbrite.co.uk/e/2022-hsbc-uk-national-cross-country-series-round-4-camping-tickets-264999930927

We look forward to seeing you there.

British Cycling Events Team

The Races

Short Course Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 27/05/22 18:00 Go-MTB None N/A 30 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Fri 27/05/22 – 18:00
Go-MTB, None | N/A
30 mins
Short Course Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 27/05/22 18:00 Go-MTB None N/A 30 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Fri 27/05/22 – 18:00
Go-MTB, None | N/A
30 mins
U12 Skills Sessions Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 28/05/22 12:00 Non-Ranking None N/A 02 hr
Entry: On Day: (£10.00)
Sat 28/05/22 – 12:00
Non-Ranking, None | N/A
02 hr
Open Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 28/05/22 14:30 Non-Ranking None N/A
Entry: On Day: (£20.00)
Sat 28/05/22 – 14:30
Non-Ranking, None | N/A
Open Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 28/05/22 14:30 Non-Ranking None N/A
Entry: On Day: (£20.00)
Sat 28/05/22 – 14:30
Non-Ranking, None | N/A
Sport Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 28/05/22 14:30 MTB National B MTB XC National B Sport
Entry:
Sat 28/05/22 – 14:30
MTB National B, MTB XC National B | Sport
Youth Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 29/05/22 09:00 MTB National B MTB XC National B Youth
Entry:
Sun 29/05/22 – 09:00
MTB National B, MTB XC National B | Youth
Youth Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 29/05/22 09:00 MTB National B MTB XC National B Youth
Entry:
Sun 29/05/22 – 09:00
MTB National B, MTB XC National B | Youth
Juvenile Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 29/05/22 09:00 MTB National B MTB XC National B Juvenile
Entry:
Sun 29/05/22 – 09:00
MTB National B, MTB XC National B | Juvenile
Juvenile Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 29/05/22 09:00 MTB National B MTB XC National B Juvenile
Entry:
Sun 29/05/22 – 09:00
MTB National B, MTB XC National B | Juvenile
Veteran Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 29/05/22 10:30 MTB National B MTB XC National B Veteran
Entry:
Sun 29/05/22 – 10:30
MTB National B, MTB XC National B | Veteran
Grand Veteran Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 29/05/22 10:30 MTB National B MTB XC National B G/Vet
Entry:
Sun 29/05/22 – 10:30
MTB National B, MTB XC National B | G/Vet
Super Veteran Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 29/05/22 10:30 MTB National B MTB XC National B S/Vet
Entry:
Sun 29/05/22 – 10:30
MTB National B, MTB XC National B | S/Vet
Elite Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 29/05/22 13:30 MTB National B MTB XC National B Elite
Entry:
Sun 29/05/22 – 13:30
MTB National B, MTB XC National B | Elite
Sport/Expert Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 29/05/22 13:30 MTB National B MTB XC National B Expert, Sport
Entry:
Sun 29/05/22 – 13:30
MTB National B, MTB XC National B | Expert, Sport
Junior Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 29/05/22 13:30 MTB National B MTB XC National B Junior
Entry:
Sun 29/05/22 – 13:30
MTB National B, MTB XC National B | Junior
Veteran Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 29/05/22 13:30 MTB National B MTB XC National B Veteran
Entry:
Sun 29/05/22 – 13:30
MTB National B, MTB XC National B | Veteran
Grand Veteran Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 29/05/22 13:30 MTB National B MTB XC National B G/Vet
Entry:
Sun 29/05/22 – 13:30
MTB National B, MTB XC National B | G/Vet
Super Veteran Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 29/05/22 13:30 MTB National B MTB XC National B S/Vet
Entry:
Sun 29/05/22 – 13:30
MTB National B, MTB XC National B | S/Vet
Elite Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 29/05/22 15:30 MTB National B MTB XC National B Elite
Entry:
Sun 29/05/22 – 15:30
MTB National B, MTB XC National B | Elite
Expert Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 29/05/22 15:30 MTB National B MTB XC National B Expert
Entry:
Sun 29/05/22 – 15:30
MTB National B, MTB XC National B | Expert
Junior Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 29/05/22 15:30 MTB National B MTB XC National B Junior
Entry:
Sun 29/05/22 – 15:30
MTB National B, MTB XC National B | Junior

Event Summary

Event Overview

ENTRIES CLOSE 22/05/2022 @23:55

NO LATE ENTRIES

 

Camping

 

Camping will be available onsite for the Friday and Saturday evening at a cost of £10 per night. This is for any caravans, tents, motorhomes and the like. Access to the site will be available from 2pm on Friday afternoon. Pre booking only using the link below

https://www.eventbrite.co.uk/e/2022-hsbc-uk-national-cross-country-series-round-4-camping-tickets-264999930927

 

Event Details

Event URN:

501058

Start Date:

Fri, 27th May 2022

Finish date:

Sun, 29th May 2022

Event Type:

MTB XC (Competitive)

Venue:

Cannock Chase, Birches Valley, Rugeley, WS15 2UQ

View map

Series:

HSBC UK National Cross Country Series
British Cycling National Cross Country Series

Results

Confirmed Results

Open Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Open Male - Results
1.  David Mckee Finished 01:13:00:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:13:00:000
2.  Brett Dempsey Finished 01:13:04:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:13:04:000
3.  Stewart Crooks Finished Veteran 01:13:42:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:13:42:000
4.  Stephen Jones Finished G/Vet 01:15:44:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:15:44:000
5.  Gavin Hamilton Lichfield City CC Finished N/A 01:16:12:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:16:12:000
6.  Tom Cretney Doddington Cycling Club Finished Sport 01:16:47:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:16:47:000
7.  Carl Salisbury Team JMC Finished G/Vet 01:17:57:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:17:57:000
8.  Nick Shaughnessy Rapha Cycling Club Finished G/Vet 01:18:00:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:18:00:000
9.  David Penny Kings Lynn MTB Finished N/A 01:18:01:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:18:01:000
10.  Stephen Glover Finished 01:18:11:000 0

10.  Stephen Glover -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:18:11:000
11.  Steve Bowman Origin Race Team Finished Veteran 01:18:31:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:18:31:000
12.  Reuben Allanson Stirling Bike Club Finished N/A 01:19:24:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:19:24:000
13.  Jim Smith Finished 01:19:31:000 0

13.  Jim Smith -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:19:31:000
14.  Stuart Suckling Finished 01:19:55:000 0

14.  Stuart Suckling -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:19:55:000
15.  Lee Eaton Team JMC Finished G/Vet 01:20:04:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:20:04:000
17.  Trevor Allt Finished N/A 01:21:26:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:21:26:000
18.  Richard Baldwin Finished 01:21:52:000 0

18.  Richard Baldwin -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:21:52:000
19.  Richard Ford Finished 01:22:30:000 0

19.  Richard Ford -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:22:30:000
20.  Paul McCarthy Finished 01:24:47:000 0

20.  Paul McCarthy -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:24:47:000
21.  Tom Hyde Newport Shropshire CC Finished Youth 01:24:48:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:24:48:000
22.  Tamas Demeter Finished 01:24:57:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:24:57:000
23.  Stephen Masters Finished N/A 01:25:29:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:25:29:000
24.  Thomas Clark Finished N/A 01:25:38:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:25:38:000
25.  Neil Harpur Lichfield City CC Finished N/A 01:25:54:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:25:54:000
26.  Matthew Ainsworth Pine Sport Finished Veteran 01:25:54:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:25:54:000
27.  Andrew Watton Chase Racing Finished N/A 01:25:56:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:25:56:000
29.  Gareth Solomon Coalville Wheelers CC Finished Veteran --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran
30.  David Hendsford Finished 01:27:10:000 0

30.  David Hendsford -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:27:10:000
31.  Pablo Requejo Finished 01:27:13:000 0

31.  Pablo Requejo -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:27:13:000
32.  Chalie Cox-Voyle Finished 01:27:32:000 0

32.  Chalie Cox-Voyle -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:27:32:000
33.  Dans Hofrats Finished 01:29:03:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:29:03:000
34.  Kevin Allt Here Come The Belgians Finished N/A 01:29:15:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:29:15:000
35.  Martin Allanson Scarborough Coast Cycle Club Finished N/A 01:30:08:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:30:08:000
36.  Gavin Dickson Newport Shropshire CC Finished N/A 01:30:13:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:30:13:000
37.  Ian Evans Finished 01:30:38:000 0

37.  Ian Evans -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:30:38:000
38.  Geoff Parish Finished 01:30:41:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:30:41:000
39.  Paul Whitehouse Wolverhampton Wheelers Finished N/A 01:31:00:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:31:00:000
40.  charles Enston Finished 01:31:03:000 0

40.  charles Enston -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:31:03:000
41.  Attila Brogli Finished N/A 01:31:25:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:31:25:000
42.  William Hyde Newport Shropshire CC Finished Juvenile 01:33:19:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:33:19:000
43.  Paul Winwood Bolsover & District Cycling Cl... Finished Sport 01:33:21:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:33:21:000
44.  Benjamin Hext Oneplanet Adventure Finished N/A 01:34:25:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:34:25:000
45.  Andrew Hardy Finished 01:35:55:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:35:55:000
46.  Richard Jackson Finished 01:36:03:000 0

46.  Richard Jackson -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:36:03:000
47.  Joshua Hill Clee Cycles Finished Sport 01:36:34:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:36:34:000
48.  Alec Lovell Finished 01:38:05:000 0

48.  Alec Lovell -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:38:05:000
49.  Mark Dawes Finished 01:38:10:000 0

49.  Mark Dawes -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:38:10:000
50.  Iain Earth Finished 01:38:20:000 0

50.  Iain Earth -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:38:20:000
51.  James Yates Finished --- 0

51.  James Yates -

Points: 0 | Status: Finished
52.  Jarrod Morgan Finished --- 0

52.  Jarrod Morgan -

Points: 0 | Status: Finished
53.  Daniel Wade Finished --- 0

53.  Daniel Wade -

Points: 0 | Status: Finished
54.  Lee Ogram Finished --- 0

54.  Lee Ogram -

Points: 0 | Status: Finished
55.  Graham Whalley Lyme RC Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
56.  Michael Haddon Wyre Forest CRC Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
--- Paulius Aluzas Did not start N/A --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: N/A
--- Grant Brickyard Did not finish --- 0

Grant Brickyard -

Points: 0 | Status: Did not finish
--- Adam Bushnell Did not start --- 0
Points: 0 | Status: Did not start
--- Daniel Irish Did not start N/A --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: N/A
--- Thomas Mackrell Did not finish Veteran --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Veteran
--- Andy Martin Did not start --- 0

Andy Martin -

Points: 0 | Status: Did not start
--- danny massey Did not start --- 0

danny massey -

Points: 0 | Status: Did not start
--- Daniel Maunder Velo Bavarian RT Did not start Veteran --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Veteran
--- Russell McAusland Did not finish N/A --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A
--- Kev Morris Did not start --- 0

Kev Morris -

Points: 0 | Status: Did not start
--- David OBrien Did not start --- 0

David OBrien -

Points: 0 | Status: Did not start
--- Brad Roeton Did not start N/A --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: N/A
--- Ashley Roewley Did not start --- 0

Ashley Roewley -

Points: 0 | Status: Did not start
--- Gareth Solomon Coalville Wheelers CC Did not start Veteran --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Veteran
--- Christopher Wilkinson Edinburgh RC Did not start N/A --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: N/A

Open Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Open Female - Results
1.  Natalie Hodson University of York Cycling Clu... Finished N/A 01:10:39:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:10:39:000
2.  Rebecca Parish Finished 01:18:11:000 0

2.  Rebecca Parish -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:18:11:000
--- Safron Broughton Did not finish --- 0

Safron Broughton -

Points: 0 | Status: Did not finish
--- Emma Glegg Did not start --- 0
Points: 0 | Status: Did not start

Sport Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Sport Male - Results
1.  William Gell Finished Sport 01:20:08:000 150
Points: 150 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:20:08:000
2.  Marco Ruggeri Rapha Cycling Club Finished Sport 01:20:55:000 125
Points: 125 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:20:55:000
3.  Tom Stephenson Lakes RC Finished Sport 01:20:56:000 110
Points: 110 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:20:56:000
4.  Sam Stephenson Lakes RC Finished Sport 01:21:02:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:21:02:000
5.  Alex Rhodes Brixton Cycles Club Finished Sport 01:21:39:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:21:39:000
6.  George Holland Albarosa Cycling Club Finished Sport 01:23:33:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:23:33:000
7.  Jay Cracknell Caesarean CC Jersey Finished Sport 01:24:13:000 70
Points: 70 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:24:13:000
8.  Michael Newton Barnsley Road Club Finished Sport 01:24:50:000 65
Points: 65 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:24:50:000
9.  Dan Clark Hunt Bike Wheels Finished Sport 01:25:11:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:25:11:000
10.  Ashley de Lotz Finished Sport 01:25:45:000 55
Points: 55 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:25:45:000
11.  Sam Marshall TRASH MILE Finished Sport 01:25:47:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:25:47:000
12.  Jack Bent UEA Cycling Club Finished Sport 01:26:11:000 47
Points: 47 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:26:11:000
13.  Matthew Cuthbertson Pro Vision Finished Sport 01:26:36:000 44
Points: 44 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:26:36:000
14.  Gregg Booker Matlock CC Finished Sport 01:27:10:000 41
Points: 41 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:27:10:000
15.  William Brown Ribble Weldtite Pro Cycling Finished Sport 01:27:39:000 38
Points: 38 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:27:39:000
16.  Chris Pook Holohan Coaching Race Team Finished Sport 01:27:50:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:27:50:000
17.  Tarn Fynn Manchester Bicycle Club Finished Sport 01:28:36:000 34
Points: 34 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:28:36:000
18.  Dru Dennis Panagua CC Finished Sport 01:29:04:000 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:29:04:000
19.  Chris Dickinson Finished Veteran 01:29:20:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:29:20:000
20.  Jamie Ward Mid Devon CC Finished N/A 01:29:51:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:29:51:000
21.  Robin Godden Hope Tech Factory Racing Finished Sport 01:29:52:000 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:29:52:000
22.  Jake Towler THRIVA-SRCT Finished Sport 01:30:10:000 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:30:10:000
23.  Nicholas Sanderson Cowley Road Condors Finished Sport 01:30:12:000 22
Points: 22 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:30:12:000
24.  Luke Barton Louth Cycle Centre RT Finished Sport 01:30:28:000 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:30:28:000
25.  Roger Cutler Beacon Roads CC Finished Sport 01:30:32:000 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:30:32:000
26.  George Beck Clash Racing Finished Sport 01:30:46:000 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:30:46:000
27.  Alex Hinks Origin Race Team Finished Sport 01:31:21:000 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:31:21:000
28.  Benjamin Beynon ROTOR Race Team Finished Sport 01:32:01:000 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:32:01:000
29.  Bobby McNicol Rapha Cycling Club Finished Sport 01:32:09:000 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:32:09:000
30.  Luke Craddock TAAP Kalas Finished Sport 01:33:41:000 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:33:41:000
31.  Niall McGarrigle Belper BC Finished N/A 01:33:42:000 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:33:42:000
32.  Robert McAllister Thames Velo Finished Sport 01:34:53:000 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:34:53:000
33.  Warren Grigg Finished Sport 01:34:58:000 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:34:58:000
34.  Joshua Murphy Lakes RC Finished Sport 01:35:29:000 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:35:29:000
35.  Oscar Smith Finished Sport 01:37:05:000 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:37:05:000
36.  James Stewart Army Cycling Union Finished Sport --- 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Sport
36.  James Stewart Army Cycling Union Finished Sport --- 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Sport
37.  Paul Mitchell Finished Sport --- 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Sport
38.  William Lezard Finished Sport --- 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Sport
--- Fred Harris Did not finish Sport --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Sport
--- Nicholas Jones Army Cycling Union Did not finish Sport --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Sport
--- Ian Legg Did not start Sport --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Sport
--- Bradley Shenton Partenza - Nude Espresso RT Did not finish Sport --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Sport

Youth Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Youth Male - Results
1.  Ben Coppola Four4th Finished Youth 01:02:01:000 150
Points: 150 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:02:01:000
2.  Max Standen Southfork Racing.co.uk Finished Youth 01:02:51:000 125
Points: 125 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:02:51:000
3.  Ewan Dix Finished Youth 01:03:11:000 110

3.  Ewan Dix -

Points: 110 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:03:11:000
4.  Alex Hart Mid Shropshire Wheelers Finished Youth 01:03:36:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:03:36:000
5.  Alfie Amey GKR Racing Finished Youth 01:03:54:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:03:54:000
6.  Oliver Murphy ROTOR Race Team Finished Youth 01:04:03:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:04:03:000
7.  Mackenzie Mellish Vector Cycling Race Team Finished Youth 01:04:13:000 70
Points: 70 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:04:13:000
8.  Oscar Amey GKR Racing Finished Youth 01:05:08:000 65
Points: 65 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:05:08:000
9.  Nathaniel Henderson Hetton Hawks Cycling Club Finished Youth 01:05:09:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:05:09:000
10.  Conor Murphy Finished 01:05:10:000 0

10.  Conor Murphy -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:05:10:000
11.  Innes McDonald Edinburgh RC Finished Youth 01:05:13:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:05:13:000
12.  Oliver Meentzen-Alldritt Wolverhampton Wheelers Finished Youth 01:05:19:000 47
Points: 47 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:05:19:000
13.  Logan Stander Finished Youth 01:05:52:000 44
Points: 44 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:05:52:000
14.  Ruan Vorster West Lothian Clarion CC Finished Youth 01:05:54:000 41
Points: 41 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:05:54:000
15.  Noah Ellison Shibden Cycling Club Finished Youth 01:05:59:000 38
Points: 38 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:05:59:000
16.  Oscar Davies CC Abergavenny - Owen Associat... Finished Youth 01:06:01:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:06:01:000
17.  Mackenzie Riley Shibden Cycling Club Finished Youth 01:07:02:000 34
Points: 34 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:07:02:000
18.  Freddie Dixon Hope Tech Factory Racing Finished Youth 01:07:19:000 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:07:19:000
19.  Feargus Pearson Peebles CC Finished Youth 01:07:34:000 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:07:34:000
20.  Milo McIntosh Peebles CC Finished Youth 01:07:51:000 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:07:51:000
21.  Cian Evans Evolution Racing Academy Finished Youth 01:08:10:000 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:08:10:000
22.  Declan Oldham Hope Tech Factory Racing Finished Youth 01:08:23:000 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:08:23:000
23.  Adam Jones Palmer Park Velo RT Finished Youth 01:08:44:000 22
Points: 22 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:08:44:000
24.  Samuel Greenwell Solihull CC Finished Youth 01:09:44:000 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:09:44:000
25.  Jamie Stewart Shibden Cycling Club Finished Youth 01:10:22:000 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:10:22:000
26.  Magnus Denwood Harrogate Nova CC Finished Youth 01:10:25:000 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:10:25:000
27.  Mak Larkin ROTOR Race Team Finished Youth 01:10:58:000 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:10:58:000
28.  Sam Ferry Peebles CC Finished Youth 01:10:59:000 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:10:59:000
29.  Lewis Smith Origin Race Team Finished Youth 01:11:46:000 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:11:46:000
30.  Alex Taylor Pedalon.co.uk Finished Youth 01:12:19:000 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:12:19:000
31.  Sam Budd Magspeed Racing Finished Youth 01:12:43:000 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:12:43:000
32.  Ben Scott Racing Metro 15 Finished Youth 01:12:51:000 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:12:51:000
33.  Oliver Barker Shibden Cycling Club Finished Youth 01:12:52:000 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:12:52:000
34.  James Foster Glasgow Riderz Finished Youth 01:13:37:000 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:13:37:000
35.  George Joyce Hafren CC Finished Youth 01:18:10:000 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:18:10:000
36.  Charlie Colley Chase Racing Finished Youth 01:20:23:000 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:20:23:000
37.  Ellis Jackson Origin Race Team Finished Youth 01:22:19:000 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:22:19:000
38.  Harry Woodhouse Bedgebury Forest CC Finished Youth 01:23:01:000 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:23:01:000
39.  Ioan Johnson Abergavenny Road Club Finished Youth --- 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Youth
40.  Henry Molloy-Sherratt ESV Manchester Finished Youth --- 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Youth
41.  Harry Snaith Derwentside CC Finished Youth --- 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Youth
42.  James Kiehlmann Royal Albert CC Finished Youth --- 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Youth
43.  Rory Ogilvie West Lothian Clarion CC Finished Youth --- 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Youth
--- Cynan ap Rhys Clwb Beicio'r Bala Did not start Youth --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Youth
--- Matthew Bell Kirklees Cycling Academy Did not start Youth --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Youth
--- Oliver Blyth Edinburgh RC Did not finish Youth --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Youth
--- Ben Ellis Matlock CC Did not finish Youth --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Youth
--- Callum Evans Sleaford Wheelers Cycling Club Did not finish Youth --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Youth
--- Henry O'Brien Peebles CC Did not start Youth --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Youth
--- Alasdair Ray West Lothian Clarion CC Did not start Youth --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Youth
--- Lewis Tinsley ROTOR Race Team Did not finish Youth --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Youth
--- Rory Youngman SteppingStanes Youth Cycling C... Did not start Youth --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Youth

Youth Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Youth Female - Results
1.  Daisy Taylor Royal Albert CC Finished Youth 00:53:01:000 150
Points: 150 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:53:01:000
2.  Bethany-Ann Jackson WXC World Racing Finished Youth 00:54:27:000 125
Points: 125 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:54:27:000
3.  Florence Greenhalgh Pine Sport Finished N/A 00:55:16:000 110
Points: 110 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:55:16:000
4.  Imogen Wolff Shibden Cycling Club Finished Youth 00:55:49:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:55:49:000
5.  Evie Strachan RR23 - runandride.co.uk Finished Youth 00:55:52:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:55:52:000
6.  Tulsi Bakrania WXC World Racing Finished Youth 00:55:56:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:55:56:000
7.  Rebecca Woodvine RR23 - runandride.co.uk Finished Youth 00:57:09:000 70
Points: 70 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:57:09:000
8.  Layla Bradbrook Marsh Tracks Racing - Trek Finished Youth 00:57:28:000 65
Points: 65 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:57:28:000
9.  Faye Williams North Cheshire Clarion Finished Youth 00:57:48:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:57:48:000
10.  Greta Lawless Finished 00:58:34:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:58:34:000
11.  Harriette Taylor Newport Shropshire CC Finished Youth 00:59:10:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:59:10:000
12.  Madeline Moorhouse Smith Shibden Cycling Club Finished Youth 01:00:03:000 47
Points: 47 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:00:03:000
13.  Daisy Freer Stockton Wheelers CC Finished Youth 01:00:12:000 44
Points: 44 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:00:12:000
14.  Zoe Parker Solihull CC Finished Youth 01:00:57:000 41
Points: 41 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:00:57:000
15.  Harriet Greensill Chase Racing Finished Youth 01:01:23:000 38
Points: 38 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:01:23:000
16.  Molly Lane Mid Devon CC Finished Youth 01:01:57:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:01:57:000
17.  Grace Ward Mid Devon CC Finished Youth 01:04:35:000 34
Points: 34 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:04:35:000
18.  Lacey Holmes Lanark Race team Finished Youth 01:05:23:000 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:05:23:000
19.  Freya Gibson Peebles CC Finished Youth 01:07:09:000 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:07:09:000
20.  Elizabeth Hart Jersey Youth Cycling Finished Youth 01:10:29:000 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:10:29:000
21.  Ilana Lord VC Deal Finished Youth 01:11:33:000 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:11:33:000
22.  Imogen Cox Banjo Cycles/Raceware Finished N/A 01:13:14:000 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:13:14:000
--- Jessica Hoskins Cardiff JIF Did not start Youth --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Youth

Juvenile Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Juvenile Male - Results
1.  Leon Atkins Welwyn Wheelers CC Finished Juvenile 00:48:14:000 150
Points: 150 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:48:14:000
2.  Curtis McKee Finished 00:49:25:000 0

2.  Curtis McKee -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:49:25:000
3.  Arthur Limb Matlock CC Finished Juvenile 00:50:10:000 110
Points: 110 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:50:10:000
4.  Finlay Barr Royal Albert CC Finished Juvenile 00:51:37:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:51:37:000
5.  Daniel Ward Cero - Cycle Division Racing T... Finished Juvenile 00:52:24:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:52:24:000
6.  Jacob Steed Sherwood Pines Cycles Forme Finished Juvenile 00:52:32:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:52:32:000
7.  Tomas McIntosh Peebles CC Finished Juvenile 00:52:38:000 70
Points: 70 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:52:38:000
8.  Xander Graham Jukebox Cycling Team Finished Juvenile 00:52:55:000 65
Points: 65 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:52:55:000
9.  Jem Henderson Hetton Hawks Cycling Club Finished Juvenile 00:53:07:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:53:07:000
10.  Cameron Annable Derwentside CC Finished Juvenile 00:53:16:000 55
Points: 55 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:53:16:000
11.  Daniel Thompson Cleveland Wheelers CC Finished Juvenile 00:54:24:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:54:24:000
12.  Charlie Tourtel Guernsey Velo Club (LBG) Finished Juvenile 00:54:26:000 47
Points: 47 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:54:26:000
13.  Freddie Winkley ESV Manchester Finished Juvenile 00:54:30:000 44
Points: 44 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:54:30:000
14.  Jody Mills East Bradford Race Team Finished Juvenile 00:54:42:000 41
Points: 41 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:54:42:000
15.  George Cooper Sherwood Pines Cycles Forme Finished Juvenile 00:54:47:000 38
Points: 38 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:54:47:000
16.  Teddy Taylor Newport Shropshire CC Finished Juvenile 00:54:52:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:54:52:000
17.  Tom Norris Finished Juvenile 00:55:28:000 34

17.  Tom Norris -

Points: 34 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:55:28:000
18.  Harrison Evans Sleaford Wheelers Cycling Club Finished Juvenile 00:55:29:000 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:55:29:000
19.  Daniel Davies Maindy Flyers CC Finished Juvenile 00:55:30:000 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:55:30:000
20.  Ashley Watton Chase Racing Finished Juvenile 00:55:38:000 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:55:38:000
21.  Ben Allen Stafford Road Club Finished Juvenile 00:55:45:000 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:55:45:000
22.  Brodie Duncan West Lothian Clarion CC Finished Juvenile 00:56:23:000 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:56:23:000
23.  Luke Trafford Shibden Cycling Club Finished Juvenile 00:57:05:000 22
Points: 22 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:57:05:000
24.  George Hughes Shibden Cycling Club Finished Juvenile 00:57:41:000 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:57:41:000
25.  Alfie Steed Sherwood Pines Cycles Forme Finished Juvenile 00:58:03:000 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:58:03:000
26.  Zac Batey Reifen Racing Finished Juvenile 00:58:43:000 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:58:43:000
27.  Alex Carson Dyffryn Conwy Finished Juvenile 00:58:59:000 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:58:59:000
28.  Cormac Denwood Harrogate Nova CC Finished Juvenile 01:00:27:000 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:00:27:000
29.  Arthur Oliver Lichfield City CC Finished Juvenile 01:00:32:000 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:00:32:000
30.  Joseph Wooliscroft Clancy Briggs Cycling Academy Finished Juvenile 01:00:39:000 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:00:39:000
31.  Corin Bradley Lichfield City CC Finished Juvenile 01:01:52:000 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:01:52:000
32.  Murphy Hamilton Lichfield City CC Finished Juvenile 01:02:36:000 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:02:36:000
33.  Oliver Bailey Clancy Briggs Cycling Academy Finished Juvenile 01:02:45:000 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:02:45:000
34.  James Calvert Clifton CC Finished Juvenile 01:02:54:000 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:02:54:000
35.  Joseph Egan Halesowen A & CC Finished Juvenile 01:03:32:000 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:03:32:000
36.  Finn Crowther Team Andrew Allan Architecture Finished Juvenile 01:04:25:000 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:04:25:000
37.  Iestyn John Rowlands Hafren CC Finished Juvenile 01:04:44:000 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:04:44:000
38.  Isaac Holwell Matlock CC Finished Juvenile 01:06:15:000 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:06:15:000
39.  Rupert Hext Oneplanet Adventure Finished Juvenile 01:06:58:000 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:06:58:000
40.  Frederic Moorhouse-Smith Shibden Cycling Club Finished Juvenile 01:08:03:000 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:08:03:000
41.  Daniel Charton Solihull CC Finished Juvenile 01:08:20:000 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:08:20:000
42.  Thomas Chamberlain Finished Juvenile 01:10:42:000 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:10:42:000
43.  Benjamin Taylor Sheffield Youth Cycling Club Finished Juvenile 01:11:06:000 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:11:06:000
44.  Joe Barnes Glasgow Riderz Finished Juvenile --- 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Juvenile
--- Tanner Beetge Did not start Juvenile --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Juvenile
--- William Hutchinson Derby Mercury RC Did not start Juvenile --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Juvenile
--- Cole McCann Royal Albert CC Did not start Juvenile --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Juvenile
--- James Oates Lee Valley Youth Cycling Club Did not start Juvenile --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Juvenile
--- Rocco Schumacher ROTOR Race Team Did not finish Juvenile --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Juvenile

Juvenile Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Juvenile Female - Results
1.  Zoe Roche WXC World Racing Finished Juvenile 00:55:50:000 150
Points: 150 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:55:50:000
2.  Mazie Harper Finished Juvenile 00:55:57:000 125
Points: 125 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:55:57:000
3.  Daisy Wilkinson Edinburgh RC Finished Juvenile 00:59:06:000 110
Points: 110 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:59:06:000
4.  Orla White Dartmoor Velo Finished Juvenile 00:59:51:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:59:51:000
5.  Rose Lewis Halesowen A & CC Finished Juvenile 01:00:42:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:00:42:000
6.  Lara Dix Finished Juvenile 01:01:53:000 80

6.  Lara Dix -

Points: 80 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:01:53:000
7.  Cara Suckling Finished 01:03:52:000 0

7.  Cara Suckling -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:03:52:000
8.  Bethany Goodwin Louth Cycle Centre RT Finished Juvenile 01:05:44:000 65
Points: 65 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:05:44:000
9.  Joscelyn Kennedy Royal Albert CC Finished Juvenile 01:06:17:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:06:17:000
10.  Georgia Mahoney Magspeed Racing Finished Juvenile 01:07:19:000 55
Points: 55 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:07:19:000
11.  Lola Arnold WXC World Racing Finished Juvenile 01:08:01:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:08:01:000
12.  Eva Fox Mid Devon CC Finished Juvenile 01:08:01:000 47
Points: 47 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:08:01:000
13.  Amelia Martin Stafford Road Club Finished Juvenile 01:11:30:000 44
Points: 44 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:11:30:000
14.  Zoe Blyth Edinburgh RC Finished Juvenile 01:16:06:000 41
Points: 41 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:16:06:000
15.  Poppy Spencer Shibden Cycling Club Finished Juvenile 01:16:36:000 38
Points: 38 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:16:36:000
16.  Aimee Taylor Palmer Park Velo RT Finished Juvenile --- 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Juvenile
17.  Alice Joyce Hafren CC Finished Juvenile --- 34
Points: 34 | Status: Finished | Category: Juvenile
--- Aelwen Davies Velo Myrddin CC powered by Y B... Did not finish Juvenile --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Juvenile
--- Jessica Simon Halesowen A & CC Did not finish Juvenile --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Juvenile

Veteran Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Veteran Male - Results
1.  Adrian Lansley Pedalon.co.uk Finished Veteran 01:34:36:000 150
Points: 150 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:34:36:000
2.  Alan Gunner Verulam CC Finished Veteran 01:36:40:000 125
Points: 125 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:36:40:000
3.  Marc Chamberlain Hunt Bike Wheels Finished Veteran 01:37:57:000 110
Points: 110 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:37:57:000
4.  Colm Mullen Finished 01:38:13:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:38:13:000
5.  Jonathan Pugh The Bulls Finished Veteran 01:38:17:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:38:17:000
6.  Philip Holwell Peak Road Club Finished Veteran 01:38:45:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:38:45:000
7.  Richard Freshwater Hunt Bike Wheels Finished Veteran 01:39:52:000 70
Points: 70 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:39:52:000
8.  Oliver Yates Southfork Racing.co.uk Finished Veteran --- 65
Points: 65 | Status: Finished | Category: Veteran
9.  David Griffiths Clee Cycles Finished Veteran 01:41:11:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:41:11:000
10.  Chris Lever Cookson Cycles Finished Veteran 01:41:26:000 55
Points: 55 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:41:26:000
11.  Roger Prior Team Empella Finished Veteran 01:41:56:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:41:56:000
12.  Christian Aucote Cycle Mickleover Finished Veteran 01:42:07:000 47
Points: 47 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:42:07:000
13.  Paul Upton Finished Veteran 01:42:27:000 44

13.  Paul Upton -

Points: 44 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:42:27:000
14.  Simon Burgess Ben Thomas Coaching Club Finished Veteran 01:42:43:000 41
Points: 41 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:42:43:000
15.  Kevin Smith Shibden Cycling Club Finished Veteran 01:42:58:000 38
Points: 38 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:42:58:000
16.  Llewellyn Holmes Bristol RC Finished Veteran 01:43:10:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:43:10:000
17.  Matthew Greensill Chase Racing Finished Veteran 01:43:47:000 34
Points: 34 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:43:47:000
18.  Matt Limacher Bioracer UK RT Finished Veteran 01:44:01:000 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:44:01:000
19.  Simon Maudsley West Yorkshire Police CC Finished Veteran 01:44:21:000 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:44:21:000
20.  Sam Chatwin Army Cycling Union Finished Veteran 01:44:22:000 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:44:22:000
21.  Oliver Cox Finished Expert 01:44:37:000 0

21.  Oliver Cox -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:44:37:000
22.  Andrew Lindley Stockport Clarion CC Finished Veteran 01:45:02:000 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:45:02:000
23.  Lee Hayward Orbea Racing Team Finished Veteran 01:45:22:000 22
Points: 22 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:45:22:000
24.  Wayne Barr Velocity 44 RT Finished Veteran 01:45:36:000 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:45:36:000
25.  George Gori Sigma Sports Race Team Finished Veteran 01:45:50:000 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:45:50:000
26.  Richard Skinner Blumilk.com Finished Veteran 01:46:00:000 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:46:00:000
27.  Ben Piringer Finished Veteran 01:46:32:000 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:46:32:000
28.  Paul Bennett Finished N/A 01:46:53:000 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:46:53:000
29.  Gary Spencer Shibden Cycling Club Finished Veteran 01:47:06:000 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:47:06:000
30.  Leon Goodwin Louth Cycle Centre RT Finished Veteran 01:47:45:000 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:47:45:000
31.  David Morris www.cyclocrossrider.com Finished Veteran 01:47:52:000 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:47:52:000
32.  Duncan Putman Derby Mercury RC Finished Veteran 01:48:03:000 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:48:03:000
33.  James Richards Malvern Cycle Sport Finished Veteran 01:48:24:000 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:48:24:000
34.  Glenn Davey Stowmarket & District CC Finished Veteran 01:48:34:000 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:48:34:000
35.  Ivan Oxborough Ellmore Factory Racing Finished N/A 01:49:54:000 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:49:54:000
36.  Benjamin Colley Chase Racing Finished Veteran 01:50:07:000 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:50:07:000
37.  Franco Vivona Garcia Finished Veteran 01:50:35:000 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:50:35:000
38.  Lewis Turner Finished Veteran 01:51:15:000 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:51:15:000
39.  Carl Coughlan Shibden Cycling Club Finished Veteran 01:52:39:000 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:52:39:000
40.  Stephen Naylor Finished Veteran 01:52:59:000 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:52:59:000
41.  Ronnie Batey Reifen Racing Finished Veteran --- 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Veteran
42.  Nikki Taylor Newport Shropshire CC Finished Veteran --- 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Veteran
43.  Russell Hall Lichfield City CC Finished Veteran --- 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Veteran
44.  Robin Scott Finished Veteran --- 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Veteran
45.  Charles Pritchard Revolutions Racing Finished Veteran --- 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Veteran
46.  Andrew Naylor Fossa Racing Finished Veteran --- 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Veteran
47.  Jon White Pro Vision Finished Veteran --- 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Veteran
48.  Peter Steed Sherwood Pines Cycles Forme Finished N/A --- 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: N/A
49.  Robert Blake Wilsons Wheels Race Team Finished Veteran --- 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Veteran
50.  Richard Miller Histon & Impington Bicycle Clu... Finished Veteran --- 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Veteran
51.  Pete Miller Guernsey Velo Club (LBG) Finished N/A --- 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: N/A
52.  Martin Lester Cero - Cycle Division Racing T... Finished Veteran --- 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Veteran
53.  Paul Dixon Hope Tech Factory Racing Finished Veteran --- 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Veteran
54.  Ian Biddle Finished Veteran --- 1

54.  Ian Biddle -

Points: 1 | Status: Finished | Category: Veteran
55.  Fraser Johnson Hemel Hempstead CC Finished Veteran --- 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Veteran
56.  Andrew Wearing Mike Vaughan Cycles Finished Veteran --- 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Veteran
57.  Stuart Game Sherwood Pines Cycles Forme Finished Veteran --- 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Veteran
58.  Philip Wilkinson Rockingham Forest Whls Finished Veteran --- 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Veteran
59.  Andrew Clegg Manx Viking Wheelers CC Finished Veteran --- 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Veteran
--- Chris Buchan Pentland Racers Did not start N/A --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: N/A
--- Richard Clarke Ilkeston Cycle Club Did not start Veteran --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Veteran
--- Enrique Cortadellas Rosel Did not start Veteran --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Veteran
--- Paddy Daly Did not start --- 0
Points: 0 | Status: Did not start
--- Matthew Davies Holohan Coaching Race Team Did not start Veteran --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Veteran
--- Tony Fawcett SCOTT Pioneer DJ Did not start Veteran --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Veteran
--- Phillip Glaze Stourbridge CC Did not finish Veteran --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Veteran
--- Garry Hurst Did not finish Veteran --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Veteran
--- Richard Knowles Did not start Veteran --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Veteran
--- Matt Lawton Macclesfield Wheelers Did not start Expert --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Expert
--- Marc Le Sueur Velo Sport Jersey Did not start Veteran --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Veteran
--- Matthew Loake Southfork Racing.co.uk Did not start Veteran --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Veteran
--- Paul O'Brien Peebles CC Did not start Veteran --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Veteran
--- Karl Schumacher Did not start Veteran --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Veteran
--- Sean Scott Cotswold Cycles RT Did not start Veteran --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Veteran
--- Oliver Yates Southfork Racing.co.uk Did not start Veteran --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Veteran

Grand Veteran Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Grand Veteran Male - Results
1.  Nicholas Craig SCOTT Pioneer DJ Finished G/Vet 01:19:56:000 150
Points: 150 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:19:56:000
2.  Steve Calland Team TMC - Strada Wheels Finished G/Vet 01:20:31:000 125
Points: 125 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:20:31:000
3.  Ian Taylor Shibden Cycling Club Finished G/Vet 01:20:39:000 110
Points: 110 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:20:39:000
4.  Paul Hopkins Gillingham and District Wheele... Finished G/Vet 01:24:00:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:24:00:000
5.  Douglas Cameron Finished G/Vet 01:24:21:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:24:21:000
6.  Nicholas Whitley Chester RC Finished G/Vet 01:25:19:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:25:19:000
7.  David King-Smith Finished G/Vet 01:25:24:000 70
Points: 70 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:25:24:000
8.  Stefan Macina Shibden Cycling Club Finished G/Vet 01:26:07:000 65
Points: 65 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:26:07:000
9.  Jason Elliott Doncaster Whls CC Finished G/Vet 01:26:48:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:26:48:000
10.  Nicholas Popham ROTOR Race Team Finished G/Vet 01:27:50:000 55
Points: 55 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:27:50:000
11.  Michael Pluckrose Finished G/Vet 01:27:57:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:27:57:000
12.  Nigel Brown Finished G/Vet 01:31:28:000 47
Points: 47 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:31:28:000
13.  Giles Dumont Chevin Cycles.com Trek Finished G/Vet 01:31:30:000 44
Points: 44 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:31:30:000
14.  Stewart Coates All Terrain Cycles Ride In Pea... Finished G/Vet 01:31:46:000 41
Points: 41 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:31:46:000
15.  Peter Christopher Finished G/Vet 01:32:48:000 38
Points: 38 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:32:48:000
16.  Steven Bloor Matlock CC Finished G/Vet 01:32:51:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:32:51:000
17.  Stephen Bradbrook Marsh Tracks Racing - Trek Finished G/Vet 01:33:02:000 34
Points: 34 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:33:02:000
18.  Richie Johnson Abergavenny Road Club Finished G/Vet 01:33:20:000 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:33:20:000
19.  David Lawless Finished 01:33:29:000 0

19.  David Lawless -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:33:29:000
20.  John Docker Here Come The Belgians Finished G/Vet 01:33:46:000 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:33:46:000
21.  Andy Collins Mid Shropshire Wheelers Finished G/Vet 01:33:50:000 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:33:50:000
22.  Simon Hime Finchley Racing Team Finished G/Vet 01:34:35:000 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:34:35:000
23.  Simon Muir Blumilk.com Finished G/Vet 01:35:03:000 22
Points: 22 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:35:03:000
24.  Kevin Hayward Stourbridge CC Finished G/Vet 01:35:08:000 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:35:08:000
25.  Carl Salisbury Finished G/Vet 01:35:15:000 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:35:15:000
26.  Spencer Parker Finished G/Vet 01:35:24:000 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:35:24:000
27.  Andy Weaving Cotswold Cycles RT Finished G/Vet 01:35:37:000 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:35:37:000
28.  Mark Shepherd Stourbridge CC Finished G/Vet 01:35:46:000 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:35:46:000
29.  Richard House WarVena Racing Team Finished G/Vet 01:36:41:000 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:36:41:000
30.  Ian Dalton Louth Cycle Centre RT Finished N/A 01:36:41:000 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:36:41:000
31.  Joseph Heywood Horwich CC Finished G/Vet 01:37:02:000 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:37:02:000
32.  Andre Pucci Finished G/Vet 01:37:12:000 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:37:12:000
33.  Ian Jones Finished G/Vet 01:37:41:000 5

33.  Ian Jones -

Points: 5 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:37:41:000
34.  Neil Mansfield Magspeed Racing Finished G/Vet 01:38:32:000 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:38:32:000
35.  Simon Whitham Team Empella Finished G/Vet 01:38:42:000 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:38:42:000
36.  Mark Goulsbra Louth Cycle Centre RT Finished G/Vet 01:38:43:000 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:38:43:000
37.  Warren Drew Rapha Cycling Club Finished G/Vet 01:38:46:000 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:38:46:000
38.  Daniel Wood Stevenage CC Finished G/Vet 01:39:20:000 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:39:20:000
39.  Robert Wimble Drogon Racing Team Finished G/Vet 01:39:38:000 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:39:38:000
40.  Patrick Stokes Finished G/Vet 01:39:39:000 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:39:39:000
41.  Andrew Prince Ilkeston Cycle Club Finished G/Vet 01:39:43:000 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:39:43:000
42.  Andrew Graham Finished G/Vet 01:41:12:000 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:41:12:000
43.  John Owen Hart's Cyclery Finished G/Vet 01:45:29:000 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:45:29:000
44.  Iain Wight Cotswold Cycles RT Finished G/Vet --- 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: G/Vet
45.  Adrian Hoyle Royal Air Force CA Finished G/Vet --- 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: G/Vet
46.  Stephen Talbot Pro Vision Finished N/A --- 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: N/A
47.  Philip Bromwich Stratford CC Finished G/Vet --- 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: G/Vet
48.  Andy Bowker Lyme RC Finished N/A --- 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: N/A
49.  Andrew Cook Trek Sheffield Fox Valley Finished G/Vet --- 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: G/Vet
50.  Heath Speck Velo Club Lincoln Finished N/A --- 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: N/A
51.  James Goodwin Finished G/Vet --- 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: G/Vet
52.  James Woodbridge Velobants.cc Finished G/Vet --- 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: G/Vet
53.  Ian Jones Finished G/Vet --- 1

53.  Ian Jones -

Points: 1 | Status: Finished | Category: G/Vet
--- Tim Booth Newark Castle CC Did not start G/Vet --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: G/Vet
--- Steve Coombs Rockingham Forest Whls Did not finish G/Vet --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: G/Vet
--- Matthew Craner Mountain Mania Race Team Did not start G/Vet --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: G/Vet
--- Lee Eaton Team JMC Did not start G/Vet --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: G/Vet
--- Julian Freeman Rockingham Forest Whls Did not start G/Vet --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: G/Vet
--- Robin Murray Buxton CC - Sett Valley Cycles Did not start G/Vet --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: G/Vet
--- Julian Simon Halesowen A & CC Did not start G/Vet --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: G/Vet
--- Andrew Turner Element Cycling Team Did not finish G/Vet --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: G/Vet
--- Andrew Whiteside Shibden Cycling Club Did not start G/Vet --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: G/Vet
--- Paul Wilson Huddersfield Star Wheelers Did not start G/Vet --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: G/Vet

Super Veteran Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Super Veteran Male - Results
1.  Grant Johnson Finished S/Vet --- 150
Points: 150 | Status: Finished | Category: S/Vet
2.  Bruce Rollinson All Terrain Cycles Ride In Pea... Finished S/Vet 01:31:20:000 125
Points: 125 | Status: Finished | Category: S/Vet | Time: 01:31:20:000
3.  Roy Hunt Team Bottecchia Finished S/Vet 01:32:27:000 110
Points: 110 | Status: Finished | Category: S/Vet | Time: 01:32:27:000
4.  Stephen Walker Trent Valley Road Club (2023) Finished S/Vet 01:35:04:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: S/Vet | Time: 01:35:04:000
5.  Peter Harris Pearce Cycles RT Finished S/Vet 01:35:28:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: S/Vet | Time: 01:35:28:000
6.  Robert Jackson Beyond Bikes Finished S/Vet 01:35:39:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: S/Vet | Time: 01:35:39:000
7.  Paul Caton Verulam - reallymoving.com Finished S/Vet 01:37:09:000 70
Points: 70 | Status: Finished | Category: S/Vet | Time: 01:37:09:000
8.  Nigel Jones ROTOR Race Team Finished S/Vet 01:38:34:000 65
Points: 65 | Status: Finished | Category: S/Vet | Time: 01:38:34:000
9.  Mark Hardwicke Bournemouth Arrow Finished S/Vet 01:39:53:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: S/Vet | Time: 01:39:53:000
10.  Timothy Stowe Team Enable MI Racing Finished S/Vet 01:40:42:000 55
Points: 55 | Status: Finished | Category: S/Vet | Time: 01:40:42:000
11.  Peter Bromwich Finished S/Vet 01:42:01:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: S/Vet | Time: 01:42:01:000
12.  Nigel Herrod ROTOR Race Team Finished S/Vet 01:43:27:000 47
Points: 47 | Status: Finished | Category: S/Vet | Time: 01:43:27:000
13.  Ian Robson ProSport UK Finished S/Vet 01:43:49:000 44
Points: 44 | Status: Finished | Category: S/Vet | Time: 01:43:49:000
14.  Tom Nicholson Finished S/Vet 01:46:28:000 41
Points: 41 | Status: Finished | Category: S/Vet | Time: 01:46:28:000
15.  Michael Speirs Kendal Cycle Club Finished S/Vet 01:49:21:000 38
Points: 38 | Status: Finished | Category: S/Vet | Time: 01:49:21:000
16.  Adrian Vaudin Guernsey Velo Club (LBG) Finished S/Vet --- 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: S/Vet
--- Tracy Boss Did not start S/Vet --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: S/Vet
--- Philip Jones Matlock CC Did not start S/Vet --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: S/Vet
--- Brendan Roe Ryan's Bike Surgery-Thomson Ho... Did not start N/A --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: N/A
--- Denis Smith Welland Valley CC Did not start S/Vet --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: S/Vet

Elite Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Elite Female - Results
1.  Elena McGorum Peebles CC Finished Elite 01:28:25:000 150
Points: 150 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:28:25:000
2.  Jane Barr Velocity 44 RT Finished Elite 01:30:02:000 125
Points: 125 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:30:02:000
3.  Joanne Thom TORQ Performance Finished Elite 01:30:46:000 110
Points: 110 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:30:46:000
4.  Amy Henchoz Finished Elite 01:31:05:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:31:05:000
5.  Jules Toone Finished Elite 01:32:05:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:32:05:000
6.  Ruby James Hope Tech Factory Racing Finished Elite 01:32:54:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:32:54:000
7.  Kirree Quayle Manx Viking Wheelers CC Finished Elite 01:32:58:000 70
Points: 70 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:32:58:000
8.  Emily Bridson Pine Sport Finished Elite 01:33:16:000 65
Points: 65 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:33:16:000
9.  Xan Crees Spectra Racing Finished Elite 01:34:39:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:34:39:000
10.  Rebecca Preece Hope Tech Factory Racing Finished Elite 01:34:51:000 55
Points: 55 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:34:51:000
11.  Nicole Walters Finished Elite 01:35:42:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:35:42:000
12.  Lotta Mansfield Montezuma's Race Team Finished Elite 01:35:53:000 47
Points: 47 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:35:53:000
13.  Elvita Girgzdyte C6 Bikes Finished Elite 01:36:08:000 44
Points: 44 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:36:08:000
14.  Melissa Baker Team Empella Finished Elite 01:37:44:000 41
Points: 41 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:37:44:000
15.  Libby Harman Saint Piran WRT Finished Elite 01:38:00:000 38
Points: 38 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:38:00:000
16.  Lisa Mansell Big Maggys Finished Elite 01:38:00:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:38:00:000
17.  Caoimhe May Finished 01:42:14:000 0

17.  Caoimhe May -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:42:14:000
18.  Heidi Gould Tri UK Finished Elite 01:43:46:000 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:43:46:000
--- Roisin Lally Scott Quanta Racing Did not finish Elite --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Elite

Sport/Expert Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Sport/Expert Female - Results
1.  Christina Wiejak Saint Piran WRT Finished Sport 01:14:51:000 150
Points: 150 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:14:51:000
2.  Sofia Christiansen Finished Expert 01:16:43:000 125
Points: 125 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:16:43:000
3.  Katherine Simpson Finished Expert 01:17:41:000 110
Points: 110 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:17:41:000
4.  Davina McLelland Finished Expert 01:19:23:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:19:23:000
5.  Grace Whitehouse WarVena Racing Team Finished Expert 01:19:29:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:19:29:000
6.  Victoria Peel Hope Tech Factory Racing Finished Expert 01:20:59:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:20:59:000
7.  Holly Bradbrook Marsh Tracks Racing - Trek Finished Sport 01:21:17:000 70
Points: 70 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:21:17:000
8.  Meg Pugh Dulwich Paragon CC Finished Expert 01:22:19:000 65
Points: 65 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:22:19:000
9.  Christine Robson VC Londres Finished Sport 01:29:04:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:29:04:000
10.  Amy Moore Velo Sport Jersey Finished Expert 01:32:08:000 55
Points: 55 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:32:08:000
11.  Kate Robinson INFLITE Finished Sport 01:32:57:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:32:57:000
--- Cindy Beynon ROTOR Race Team Did not finish Expert --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Expert
--- Lucy Hart Cero - Cycle Division Racing T... Did not finish Sport --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Sport

Junior Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Junior Female - Results
1.  Emily Carrick-Anderson T-Mo Racing Finished Junior 01:10:19:000 150
Points: 150 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:10:19:000
2.  Libby Bell Ribble - Verge Sport Finished Junior 01:12:33:000 125
Points: 125 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:12:33:000
3.  Evie Steed Sherwood Pines Cycles Forme Finished Junior 01:13:48:000 110
Points: 110 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:13:48:000
4.  Phoebe Roche WXC World Racing Finished Junior 01:15:11:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:15:11:000
5.  Beatrix Kiehlmann Royal Albert CC Finished Junior 01:16:00:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:16:00:000
6.  Daphne Jones RR23 - runandride.co.uk Finished Junior 01:16:43:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:16:43:000
7.  Christina Mcgorum Una Forza Racing Finished N/A 01:17:51:000 70
Points: 70 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:17:51:000
8.  Kylie Vaudin Guernsey Velo Club (LBG) Finished Junior 01:18:06:000 65
Points: 65 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:18:06:000
9.  Abigail Miller WXC World Racing Finished Junior 01:19:25:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:19:25:000
10.  Hannah McClorey RFDA Finished Junior 01:20:53:000 55
Points: 55 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:20:53:000
11.  Harriet Limb WXC World Racing Finished Junior 01:21:16:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:21:16:000
12.  Heather Robinson Hetton Hawks Cycling Club Finished Junior 01:26:52:000 47
Points: 47 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:26:52:000
13.  Leah Clegg Manx Viking Wheelers CC Finished Junior 01:27:37:000 44
Points: 44 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:27:37:000
--- Kacey Eyeington Derwentside CC Did not finish Junior --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Junior
--- Phoebe Skinner Derwentside CC Did not finish Junior --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Junior

Veteran Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Veteran Female - Results
1.  Ceris Styler Backstedt Bike Performance RC Finished Veteran 01:14:54:000 150
Points: 150 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:14:54:000
2.  Tracy Moseley T-Mo Racing Finished Veteran 01:15:41:000 125
Points: 125 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:15:41:000
3.  Cheri Mills Fibrax Fenwick's Wrexham Cycli... Finished Veteran 01:18:18:000 110
Points: 110 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:18:18:000
4.  Alison Kinloch Shibden Cycling Club Finished Veteran 01:19:31:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:19:31:000
5.  Ruth Miller Ben Thomas Coaching Club Finished Veteran 01:21:18:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:21:18:000
6.  Karen Heppenstall Finished Veteran 01:22:35:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:22:35:000
7.  Melanie Paddington Finished Veteran 01:24:29:000 70
Points: 70 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:24:29:000
8.  Donna Goodwin Louth Cycle Centre RT Finished Veteran 01:25:40:000 65
Points: 65 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:25:40:000
9.  Ruth Taylor Element Cycling Team Finished Veteran 01:27:50:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:27:50:000
10.  Helen Hutchinson Derby Mercury RC Finished Veteran 01:29:16:000 55
Points: 55 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:29:16:000
11.  Michelle Paget Peddlamaniacs Cycle Club Finished Veteran 01:32:05:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:32:05:000
--- Emily Smith Did not finish N/A --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A

Grand Veteran Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Grand Veteran Female - Results
1.  Helen Pattinson Montezuma's Race Team Finished G/Vet 01:19:41:000 150
Points: 150 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:19:41:000
2.  Virginia Roberts Albion Cycling Co Finished G/Vet 01:20:36:000 125
Points: 125 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:20:36:000
3.  Lucy Rogers Congleton CC Finished G/Vet 01:22:07:000 110
Points: 110 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:22:07:000
4.  Lindsay Newman Pedal Power Loughborough Finished N/A 01:28:17:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:28:17:000
5.  Caroline Mansfield Magspeed Racing Finished G/Vet 01:41:57:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:41:57:000
--- Clare Hoskins Cardiff JIF Did not start G/Vet --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: G/Vet

Super Veteran Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Super Veteran Female - Results
1.  Carolyn Speirs Kendal Cycle Club Finished S/Vet 01:36:50:000 150
Points: 150 | Status: Finished | Category: S/Vet | Time: 01:36:50:000

Elite Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Elite Male - Results
1.  Charlie Aldridge SCOTT Pioneer DJ Finished Elite 01:23:29:000 150
Points: 150 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:23:29:000
2.  Cameron Mason Trinity Racing Finished Elite 01:23:37:000 125
Points: 125 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:23:37:000
3.  Rory McGuire Leslie Bike Shop-Bikers Boutiq... Finished Elite 01:24:27:000 110
Points: 110 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:24:27:000
4.  Cameron Orr Team Inspired Finished Elite 01:25:39:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:25:39:000
5.  Ben Wadey Finished Elite 01:26:30:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:26:30:000
6.  Joseph Blackmore Team Inspired Finished Elite 01:26:41:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:26:41:000
7.  Corran Carrick-Anderson T-Mo Racing Finished Elite 01:27:09:000 70
Points: 70 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:27:09:000
8.  Isaac Mundy Spectra Racing Finished Elite 01:27:19:000 65
Points: 65 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:27:19:000
9.  Robert Wardell Finished Elite 01:27:29:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:27:29:000
10.  Phillip Pearce Hope Tech Factory Racing Finished Elite 01:27:48:000 55
Points: 55 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:27:48:000
11.  Christopher McGlinchey Finished 01:27:50:000 0

11.  Christopher McGlinchey -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:27:50:000
12.  Ben Chilton Spectra Racing Finished Elite 01:27:51:000 47
Points: 47 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:27:51:000
13.  Grant Ferguson Hope Tech Factory Racing Finished Elite 01:29:18:000 44
Points: 44 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:29:18:000
14.  Rhys Hidrio Caesarean CC Jersey Finished Elite 01:30:48:000 41
Points: 41 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:30:48:000
15.  Tom Knight Dynamic Rides CC Finished Elite 01:31:06:000 38
Points: 38 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:31:06:000
16.  Joseph Beckingsale Wales Racing Academy Finished Elite 01:31:20:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:31:20:000
17.  Steven James Hope Tech Factory Racing Finished Elite 01:31:27:000 34
Points: 34 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:31:27:000
18.  Patrick Atkinson Renvale RT Finished Elite 01:31:44:000 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:31:44:000
19.  Luke Peyton Finished Elite 01:31:57:000 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:31:57:000
20.  Jason Meaton Finished Elite 01:33:19:000 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:33:19:000
21.  James Pickering TORQ Performance Finished Elite 01:33:22:000 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:33:22:000
22.  Tristan Davies CUBE Bikes Finished Elite 01:33:24:000 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:33:24:000
23.  Seb Herrod ROTOR Race Team Finished Elite 01:33:54:000 22
Points: 22 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:33:54:000
24.  David Bone Racing Club Ravenna Finished Elite 01:33:54:000 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:33:54:000
25.  Gareth McKee Finished 01:34:07:000 0

25.  Gareth McKee -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:34:07:000
26.  Kishan Bakrania TBW23 Stuart Hall Cycling Finished Elite 01:34:10:000 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:34:10:000
27.  Nick Drew Dyson Cycles Finished Elite 01:34:48:000 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:34:48:000
28.  Michael Serafin Guernsey Velo Club (LBG) Finished Elite 01:35:23:000 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:35:23:000
29.  Thomas Timberlake Dyson Cycles Finished Elite 01:37:08:000 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:37:08:000
30.  Alex Powell TORQ Performance Finished Elite 01:37:17:000 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:37:17:000
31.  Matthew Marshall Finished Elite 01:40:27:000 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:40:27:000
--- Jason Bouttell Did not finish Elite --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Elite
--- Max Gibbons Orbea Racing Team Did not finish Elite --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Elite
--- Reuben Orr Did not finish Elite --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Elite
--- Craig Owen Hart's Cyclery Did not finish Elite --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Elite
--- James Swadling NSR - Nigel Smith Racing Did not finish Elite --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Elite

Expert Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Expert Male - Results
1.  Tom Couzens Embark - Bikestrong (2022) Finished Expert 01:16:48:000 150
Points: 150 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:16:48:000
2.  Daniel Barnes Spectra Racing Finished Expert 01:17:21:000 125
Points: 125 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:17:21:000
3.  Flynn Gregory Derby Mercury RC Finished Expert 01:17:29:000 110
Points: 110 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:17:29:000
4.  Simon Wyllie Spectra Racing Finished Expert 01:18:14:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:18:14:000
5.  Richard Jones Ribble Weldtite Pro Cycling Finished Expert 01:18:45:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:18:45:000
6.  Ross Thorley Manx Viking Wheelers CC Finished Expert 01:19:41:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:19:41:000
7.  Kieran Jarvis Brother UK - On Form Finished Expert 01:19:57:000 70
Points: 70 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:19:57:000
8.  William Weatherill Hope Tech Factory Racing Finished Expert 01:20:05:000 65
Points: 65 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:20:05:000
9.  James Dilks Big Maggys Finished Expert 01:20:10:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:20:10:000
10.  Alan Duncan Finished Expert 01:20:15:000 55
Points: 55 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:20:15:000
11.  Daniel Moore Muckle Cycle Club Finished Expert 01:20:51:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:20:51:000
12.  Charlie Pickering Finished Expert 01:21:04:000 47
Points: 47 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:21:04:000
13.  Alexandre Touche Pontypool RCC Finished Expert 01:21:36:000 44
Points: 44 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:21:36:000
14.  James Patterson Casp Racing Finished Expert 01:21:36:000 41
Points: 41 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:21:36:000
15.  Sam Sayers Finished Expert 01:21:37:000 38

15.  Sam Sayers -

Points: 38 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:21:37:000
16.  Samuel Howes Sleaford Wheelers Cycling Club Finished Expert 01:21:54:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:21:54:000
17.  Kieran Wynne-Cattanach Team Lifting Gear Products Finished Expert 01:22:51:000 34
Points: 34 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:22:51:000
18.  Alex McCormack Cleveland Wheelers CC Finished N/A 01:22:51:000 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:22:51:000
19.  Nathan Wilson Wilsons Wheels Race Team Finished Expert 01:22:57:000 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:22:57:000
20.  Louis Bronstein ROTOR Race Team Finished Expert 01:23:36:000 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:23:36:000
21.  Ed Welsh Finished Expert 01:24:16:000 26

21.  Ed Welsh -

Points: 26 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:24:16:000
22.  Matthew Skeats University of Bristol CC Finished Expert 01:24:19:000 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:24:19:000
23.  Tom Whitworth Royal Air Force CA Finished Expert 01:24:44:000 22
Points: 22 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:24:44:000
24.  Frederik Scheske Spectra Racing Finished Expert 01:25:06:000 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:25:06:000
25.  Joe Harris AS Test Team Finished Expert 01:25:15:000 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:25:15:000
26.  Andrew Colver Guernsey Velo Club (LBG) Finished Expert 01:25:24:000 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:25:24:000
27.  Thomas Crapper Abergavenny Road Club Finished Expert 01:26:04:000 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:26:04:000
28.  Jack Wilson Louth Cycle Centre RT Finished Expert 01:26:35:000 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:26:35:000
29.  Greg Durant Finished Expert 01:27:37:000 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:27:37:000
30.  Thomas Colley Pro Vision Finished Expert 01:27:53:000 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:27:53:000
31.  Oleksii Kolbasko BW Cycling Finished Expert 01:28:05:000 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:28:05:000
32.  Finlay Wright Exeter Wheelers Finished Expert 01:28:29:000 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:28:29:000
33.  Joseph Richards Lakes RC Finished Expert 01:31:10:000 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:31:10:000
--- Daniel Watts Royal Air Force CA Did not finish Expert --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Expert

Junior Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Junior Male - Results
1.  Max Greensill Hope Tech Factory Racing Finished Junior 01:12:38:000 150
Points: 150 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:12:38:000
2.  Nathan Smith Hope Tech Factory Racing Finished N/A 01:13:11:000 125
Points: 125 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:13:11:000
3.  Reuben Oakley ROTOR Race Team Finished Junior 01:16:12:000 110
Points: 110 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:16:12:000
4.  Tom Scott Trek Sheffield Fox Valley Finished Junior 01:17:02:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:17:02:000
5.  Jack Southcott ROTOR Race Team Finished Junior 01:17:05:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:17:05:000
6.  Sam Chisholm The Cycling Academy Finished Junior 01:17:05:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:17:05:000
7.  Ioan Oldfield Marsh Tracks Racing - Trek Finished N/A 01:18:32:000 70
Points: 70 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:18:32:000
8.  Finn Mason West Lothian Clarion CC Finished Junior 01:19:05:000 65
Points: 65 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:19:05:000
9.  Yani Angelo Djelil Una Forza Racing Finished Junior 01:20:17:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:20:17:000
10.  Harry Ellison Shibden Cycling Club Finished N/A 01:20:38:000 55
Points: 55 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:20:38:000
11.  Sullivan Berry ROTOR Race Team Finished Junior 01:21:05:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:21:05:000
12.  Jack Jee HIVE Racing Finished Junior 01:21:43:000 47
Points: 47 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:21:43:000
13.  Leo White Origin Race Team Finished Junior 01:21:48:000 44
Points: 44 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:21:48:000
14.  Oscar Taylor Clifton CC Finished Junior 01:22:07:000 41
Points: 41 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:22:07:000
15.  Jack Cromie Pine Sport Finished Junior 01:22:09:000 38
Points: 38 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:22:09:000
16.  Benjamin Kennedy Stirling Bike Club Finished Junior 01:23:16:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:23:16:000
17.  Adam Potter Pine Sport Finished Junior 01:23:45:000 34
Points: 34 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:23:45:000
18.  Daniel Porter Bolton Hot Wheels CC Finished Junior 01:24:08:000 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:24:08:000
19.  Leon Dawes Origin Race Team Finished Junior 01:24:50:000 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:24:50:000
20.  Liam Cadoret Jersey Youth Cycling Finished Junior 01:24:51:000 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:24:51:000
21.  Harry Howlett Origin Race Team Finished Junior 01:25:27:000 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:25:27:000
22.  Finlay Taylor Royal Albert CC Finished Junior 01:25:38:000 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:25:38:000
23.  Patrick Barnes Glasgow Riderz Finished Junior 01:25:48:000 22
Points: 22 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:25:48:000
24.  Charles Hart Jersey Youth Cycling Finished Junior 01:27:39:000 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:27:39:000
25.  Michael Wright Abergavenny Road Club Finished Junior 01:28:38:000 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:28:38:000
26.  Matthew Wilson Team Milton Keynes Finished Junior 01:29:19:000 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:29:19:000
27.  Cameron Archibald Falkirk Junior Bike Club Finished N/A 01:30:02:000 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:30:02:000
28.  Patrick Torrison HIVE Racing Finished Junior 01:30:13:000 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:30:13:000
29.  Evan McKenzie West Lothian Clarion CC Finished Junior 01:33:39:000 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:33:39:000
30.  Alfie Speck Ellmore Factory Racing Finished Junior --- 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Junior
31.  James Elves Hetton Hawks Cycling Club Finished Junior --- 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Junior
32.  Corben Haynes Finished Junior --- 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Junior
33.  Kayden Davidson Team Andrew Allan Architecture Finished Junior --- 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Junior
34.  Thomas Williams Origin Race Team Finished Junior --- 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Junior
35.  John Appleby Spalding Cycling Club Finished Junior --- 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Junior
--- Ethan Grimshaw Cookson Cycles Did not finish Junior --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Junior
--- Pedro Hutchinson Velo Club Venta Did not finish Junior --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Junior
--- Callum Laborde Tofauti Everyone Active Did not finish Junior --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Junior

About the Event

Info for Riders

Thanks for entering the British Cycling National Cross Country Series. Once entries have closed we will send out a rider information guide in the week before the event. If you have any queries regarding the event logistics please feel free to email us.

 

Camping information and booking can be found here - https://www.eventbrite.co.uk/e/2022-hsbc-uk-national-cross-country-series-round-4-camping-tickets-264999930927

We look forward to seeing you there.

British Cycling Events Team

The Races

Short Course Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 27/05/22 18:00 Go-MTB None N/A 30 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Fri 27/05/22 – 18:00
Go-MTB, None | N/A
30 mins
Short Course Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 27/05/22 18:00 Go-MTB None N/A 30 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Fri 27/05/22 – 18:00
Go-MTB, None | N/A
30 mins
U12 Skills Sessions Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 28/05/22 12:00 Non-Ranking None N/A 02 hr
Entry: On Day: (£10.00)
Sat 28/05/22 – 12:00
Non-Ranking, None | N/A
02 hr
Open Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 28/05/22 14:30 Non-Ranking None N/A
Entry: On Day: (£20.00)
Sat 28/05/22 – 14:30
Non-Ranking, None | N/A
Open Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 28/05/22 14:30 Non-Ranking None N/A
Entry: On Day: (£20.00)
Sat 28/05/22 – 14:30
Non-Ranking, None | N/A
Sport Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 28/05/22 14:30 MTB National B MTB XC National B Sport
Entry:
Sat 28/05/22 – 14:30
MTB National B, MTB XC National B | Sport
Youth Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 29/05/22 09:00 MTB National B MTB XC National B Youth
Entry:
Sun 29/05/22 – 09:00
MTB National B, MTB XC National B | Youth
Youth Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 29/05/22 09:00 MTB National B MTB XC National B Youth
Entry:
Sun 29/05/22 – 09:00
MTB National B, MTB XC National B | Youth
Juvenile Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 29/05/22 09:00 MTB National B MTB XC National B Juvenile
Entry:
Sun 29/05/22 – 09:00
MTB National B, MTB XC National B | Juvenile
Juvenile Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 29/05/22 09:00 MTB National B MTB XC National B Juvenile
Entry:
Sun 29/05/22 – 09:00
MTB National B, MTB XC National B | Juvenile
Veteran Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 29/05/22 10:30 MTB National B MTB XC National B Veteran
Entry:
Sun 29/05/22 – 10:30
MTB National B, MTB XC National B | Veteran
Grand Veteran Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 29/05/22 10:30 MTB National B MTB XC National B G/Vet
Entry:
Sun 29/05/22 – 10:30
MTB National B, MTB XC National B | G/Vet
Super Veteran Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 29/05/22 10:30 MTB National B MTB XC National B S/Vet
Entry:
Sun 29/05/22 – 10:30
MTB National B, MTB XC National B | S/Vet
Elite Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 29/05/22 13:30 MTB National B MTB XC National B Elite
Entry:
Sun 29/05/22 – 13:30
MTB National B, MTB XC National B | Elite
Sport/Expert Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 29/05/22 13:30 MTB National B MTB XC National B Expert, Sport
Entry:
Sun 29/05/22 – 13:30
MTB National B, MTB XC National B | Expert, Sport
Junior Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 29/05/22 13:30 MTB National B MTB XC National B Junior
Entry:
Sun 29/05/22 – 13:30
MTB National B, MTB XC National B | Junior
Veteran Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 29/05/22 13:30 MTB National B MTB XC National B Veteran
Entry:
Sun 29/05/22 –