Reading Velodrome Racing 8

Track League , Reading – Monday, 19 Jun 2006

Event Summary

Event Details

Event URN:

215/EN/007/2006

Start Date:

Mon, 19th Jun 2006

Finish date:

Mon, 11th Sep 2006

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Palmer Park Sports Stadium, Wokingham Road, Reading, Berkshire, RG6 1LF
View map

Results

Confirmed Results

20km AW Cycles Endurance "A" Riders

Position Name Club name Rider status Category Points
20km AW Cycles Endurance "A" Riders - Results
1.  Joe Bayfield AW Cycles Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
2.  David Sinclair I-Team Cyclists' Club Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
3.  Lee Smith Agiskoviner Cycling Team Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd

20km Endurance "B" Riders

Position Name Club name Rider status Category Points
20km Endurance "B" Riders - Results
1.  Michael Wilmot Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Christopher Bradbury Palmer Park Velo RT Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Paul Williams WDMBC/Specialized Ruislip Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

500m Sprint "A" Riders

Position Name Club name Rider status Category Points
500m Sprint "A" Riders - Results
1.  Peter Mitchell Team Trackcycling.co.uk Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Lee Povey Team Trackcycling.co.uk Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  David Sinclair I-Team Cyclists' Club Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st

500m Sprint "B" Riders

Position Name Club name Rider status Category Points
500m Sprint "B" Riders - Results
1.  Christopher Bradbury Palmer Park Velo RT Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  James Foster Willesden Cycling Club Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Gareth Dickinson Agiskoviner Cycling Team Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Ladies 10 laps Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Ladies 10 laps Scratch - Results
1.  Gabriella Coates Evans Cycles Race Team Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Jo Tindley VC Londres Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
3.  Janet Birkmyre Polypipe Cycling Team Unknown Elite 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: Elite

Ladies 20km Endurance

Position Name Club name Rider status Category Points
Ladies 20km Endurance - Results
1.  Gabriella Coates Evans Cycles Race Team Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Janet Birkmyre Polypipe Cycling Team Unknown Elite 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: Elite

Ladies 500m Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Ladies 500m Sprint - Results
1.  Jo Tindley VC Londres Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
2.  Janet Birkmyre Polypipe Cycling Team Unknown Elite 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: Elite
3.  Gabriella Coates Evans Cycles Race Team Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Senior 10 laps Scratch "A" Riders

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior 10 laps Scratch "A" Riders - Results
1.  Joe Bayfield AW Cycles Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
2.  David Sinclair I-Team Cyclists' Club Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
3.  Alex Peterson AW Cycles Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st

Senior 10 laps Scratch "B" Riders

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior 10 laps Scratch "B" Riders - Results
1.  Michael Wilmot Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Sam Redding I-Team Cyclists' Club Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

Senior Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior Devil - Results
1.  David Sinclair I-Team Cyclists' Club Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
2.  Joe Bayfield AW Cycles Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
3.  Benjamin Heinrich I-Team Cyclists' Club Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd

U12 1 lap Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 1 lap Sprint - Results
1.  Cam Swarbrick Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
2.  George Withers Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
3.  Frazier Carr Unknown 0

3. Frazier Carr -

Points: 0 | Status: Unknown

U12 10 laps Block Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 10 laps Block Handicap - Results
1.  George Withers Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
2.  Frazier Carr Unknown 0

2. Frazier Carr -

Points: 0 | Status: Unknown
3.  Jason Pitt Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

U12 5 laps Points

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 5 laps Points - Results
1.  George Withers Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
2.  Frazier Carr Unknown 0

2. Frazier Carr -

Points: 0 | Status: Unknown
3.  Charlie Ponting Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

U12 6 laps Block Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 6 laps Block Handicap - Results
1.  George Withers Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
2.  Frazier Carr Unknown 0

2. Frazier Carr -

Points: 0 | Status: Unknown
3.  Jason Pitt Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

U14 1 lap Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 1 lap Sprint - Results
1.  Harriet Owen Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Matthew Gittings Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Stephen Bradbury Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

U14 10 laps Block Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 10 laps Block Handicap - Results
1.  Samuel Grant Hillingdon Slipstreamers Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Matthew Gittings Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Stephen Bradbury Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

U14 5 laps Points

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 5 laps Points - Results
1.  Matthew Gittings Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Stephen Bradbury Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Samuel Grant Hillingdon Slipstreamers Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

U14 6 laps Block Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 6 laps Block Handicap - Results
1.  Samuel Grant Hillingdon Slipstreamers Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Harriet Owen Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Stephen Bradbury Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

U16 1 lap Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 1 lap Sprint - Results
1.  Christopher Legg Palmer Park Velo RT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Luke Merrilees WDMBC/Specialized Ruislip Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  John Hobbs Hillingdon Slipstreamers Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

U16 10 laps Block Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 10 laps Block Handicap - Results
1.  Christopher Legg Palmer Park Velo RT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Robert Bordi Hillingdon Slipstreamers Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  Eli Lyons Palmer Park Velo RT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

U16 5 laps Points

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 5 laps Points - Results
1.  Christopher Legg Palmer Park Velo RT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Eli Lyons Palmer Park Velo RT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  Robert Bordi Hillingdon Slipstreamers Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

U16 6 laps Block Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 6 laps Block Handicap - Results
1.  Eli Lyons Palmer Park Velo RT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Robert Bordi Hillingdon Slipstreamers Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  John Hobbs Hillingdon Slipstreamers Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

Unknown Distance

Position Name Club name Rider status Category Points
Unknown Distance - Results
1.  Michael Wilmot Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Peter Mitchell Team Trackcycling.co.uk Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  Ian Greenstreet Newbury RC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd

Central Region Sprint Championship

Position Name Club name Rider status Category Points
Central Region Sprint Championship - Results
1.  Sam Serruya Palmer Park Velo RT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Alex Peterson AW Cycles Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
3.  Michael Wilmot Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Robert Drinkwater Twickenham CC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
5.  Scott Elliot Agiskoviner Cycling Team Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
6.  Ian Greenstreet Newbury RC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd

About the Event

Info for Riders

Annual membership fees:- Senior £12.00, Junior £8, Youth £6. Guest membership per attendance:- Senior £2, Junior & Youth £1 (max 3 times). Start times - Youth 7pm, others 7:20pm except May 1st - 1pm

The Races

20km AW Cycles Endurance "A" Riders Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 19/06/06 00:00 Regional C MTB IA --- 20km / 12 miles
Entry:
Mon 19/06/06 – 00:00
Regional C, MTB IA
20km / 12 miles
20km Endurance "B" Riders Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 19/06/06 00:00 Regional C MTB IA --- 20km / 12 miles
Entry:
Mon 19/06/06 – 00:00
Regional C, MTB IA
20km / 12 miles
500m Sprint "A" Riders Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 19/06/06 00:00 Regional C MTB IA --- 1km / 0 mile
Entry:
Mon 19/06/06 – 00:00
Regional C, MTB IA
1km / 0 mile
500m Sprint "B" Riders Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 19/06/06 00:00 Regional C MTB IA --- 1km / 0 mile
Entry:
Mon 19/06/06 – 00:00
Regional C, MTB IA
1km / 0 mile
Ladies 10 laps Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 19/06/06 00:00 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 19/06/06 – 00:00
Regional C, MTB IA
Ladies 20km Endurance Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 19/06/06 00:00 Regional C MTB IA --- 20km / 12 miles
Entry:
Mon 19/06/06 – 00:00
Regional C, MTB IA
20km / 12 miles
Ladies 500m Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 19/06/06 00:00 Regional C MTB IA --- 1km / 0 mile
Entry:
Mon 19/06/06 – 00:00
Regional C, MTB IA
1km / 0 mile
Senior 10 laps Scratch "A" Riders Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 19/06/06 00:00 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 19/06/06 – 00:00
Senior 10 laps Scratch "B" Riders Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 19/06/06 00:00 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 19/06/06 – 00:00
Senior Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 19/06/06 00:00 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 19/06/06 – 00:00
Regional C, MTB IA
U12 1 lap Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 19/06/06 00:00 Regional C MTB IA --- 1 laps
Entry:
Mon 19/06/06 – 00:00
Regional C, MTB IA
1 laps
U12 10 laps Block Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 19/06/06 00:00 Regional C MTB IA --- 10 laps
Entry:
Mon 19/06/06 – 00:00
Regional C, MTB IA
10 laps
U12 5 laps Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 19/06/06 00:00 Regional C MTB IA --- 5 laps
Entry:
Mon 19/06/06 – 00:00
Regional C, MTB IA
5 laps
U12 6 laps Block Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 19/06/06 00:00 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 19/06/06 – 00:00
Regional C, MTB IA
U14 1 lap Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 19/06/06 00:00 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 19/06/06 – 00:00
Regional C, MTB IA
U14 10 laps Block Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 19/06/06 00:00 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 19/06/06 – 00:00
Regional C, MTB IA
U14 5 laps Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 19/06/06 00:00 Regional C MTB IA --- 5 laps
Entry:
Mon 19/06/06 – 00:00
Regional C, MTB IA
5 laps
U14 6 laps Block Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 19/06/06 00:00 Regional C MTB IA --- 6 laps
Entry:
Mon 19/06/06 – 00:00
Regional C, MTB IA
6 laps
U16 1 lap Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 19/06/06 00:00 Regional C MTB IA --- 1 laps
Entry:
Mon 19/06/06 – 00:00
Regional C, MTB IA
1 laps
U16 10 laps Block Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 19/06/06 00:00 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 19/06/06 – 00:00
Regional C, MTB IA
U16 5 laps Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 19/06/06 00:00 Regional C MTB IA --- 5 laps
Entry:
Mon 19/06/06 – 00:00
Regional C, MTB IA
5 laps
U16 6 laps Block Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 19/06/06 00:00 Regional C MTB IA --- 6 laps
Entry:
Mon 19/06/06 – 00:00
Regional C, MTB IA
6 laps
Unknown Distance Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 19/06/06 00:00 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 19/06/06 – 00:00
Regional C, MTB IA
Central Region Sprint Championship Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 19/06/06 19:20 Regional C+ MTB IA ---
Entry: Online: (£8.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£8.00)
Mon 19/06/06 – 19:20

Event Summary

Event Details

Event URN:

215/EN/007/2006

Start Date:

Mon, 19th Jun 2006

Finish date:

Mon, 11th Sep 2006

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Palmer Park Sports Stadium, Wokingham Road, Reading, Berkshire, RG6 1LF
View map

Results

Confirmed Results

20km AW Cycles Endurance "A" Riders

Position Name Club name Rider status Category Points
20km AW Cycles Endurance "A" Riders - Results
1.  Joe Bayfield AW Cycles Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
2.  David Sinclair I-Team Cyclists' Club Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
3.  Lee Smith Agiskoviner Cycling Team Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd

20km Endurance "B" Riders

Position Name Club name Rider status Category Points
20km Endurance "B" Riders - Results
1.  Michael Wilmot Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Christopher Bradbury Palmer Park Velo RT Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Paul Williams WDMBC/Specialized Ruislip Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

500m Sprint "A" Riders

Position Name Club name Rider status Category Points
500m Sprint "A" Riders - Results
1.  Peter Mitchell Team Trackcycling.co.uk Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Lee Povey Team Trackcycling.co.uk Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  David Sinclair I-Team Cyclists' Club Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st

500m Sprint "B" Riders

Position Name Club name Rider status Category Points
500m Sprint "B" Riders - Results
1.  Christopher Bradbury Palmer Park Velo RT Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  James Foster Willesden Cycling Club Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Gareth Dickinson Agiskoviner Cycling Team Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Ladies 10 laps Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Ladies 10 laps Scratch - Results
1.  Gabriella Coates Evans Cycles Race Team Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Jo Tindley VC Londres Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
3.  Janet Birkmyre Polypipe Cycling Team Unknown Elite 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: Elite

Ladies 20km Endurance

Position Name Club name Rider status Category Points
Ladies 20km Endurance - Results
1.  Gabriella Coates Evans Cycles Race Team Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Janet Birkmyre Polypipe Cycling Team Unknown Elite 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: Elite

Ladies 500m Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Ladies 500m Sprint - Results
1.  Jo Tindley VC Londres Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
2.  Janet Birkmyre Polypipe Cycling Team Unknown Elite 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: Elite
3.  Gabriella Coates Evans Cycles Race Team Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Senior 10 laps Scratch "A" Riders

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior 10 laps Scratch "A" Riders - Results
1.  Joe Bayfield AW Cycles Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
2.  David Sinclair I-Team Cyclists' Club Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
3.  Alex Peterson AW Cycles Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st

Senior 10 laps Scratch "B" Riders

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior 10 laps Scratch "B" Riders - Results
1.  Michael Wilmot Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Sam Redding I-Team Cyclists' Club Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

Senior Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior Devil - Results
1.  David Sinclair I-Team Cyclists' Club Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
2.  Joe Bayfield AW Cycles Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
3.  Benjamin Heinrich I-Team Cyclists' Club Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd

U12 1 lap Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 1 lap Sprint - Results
1.  Cam Swarbrick Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
2.  George Withers Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
3.  Frazier Carr Unknown 0

3. Frazier Carr -

Points: 0 | Status: Unknown

U12 10 laps Block Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 10 laps Block Handicap - Results
1.  George Withers Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
2.  Frazier Carr Unknown 0

2. Frazier Carr -

Points: 0 | Status: Unknown
3.  Jason Pitt Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

U12 5 laps Points

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 5 laps Points - Results
1.  George Withers Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
2.  Frazier Carr Unknown 0

2. Frazier Carr -

Points: 0 | Status: Unknown
3.  Charlie Ponting Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

U12 6 laps Block Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 6 laps Block Handicap - Results
1.  George Withers Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
2.  Frazier Carr Unknown 0

2. Frazier Carr -

Points: 0 | Status: Unknown
3.  Jason Pitt Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

U14 1 lap Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 1 lap Sprint - Results
1.  Harriet Owen Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Matthew Gittings Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Stephen Bradbury Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

U14 10 laps Block Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 10 laps Block Handicap - Results
1.  Samuel Grant Hillingdon Slipstreamers Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Matthew Gittings Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Stephen Bradbury Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

U14 5 laps Points

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 5 laps Points - Results
1.  Matthew Gittings Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Stephen Bradbury Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Samuel Grant Hillingdon Slipstreamers Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

U14 6 laps Block Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 6 laps Block Handicap - Results
1.  Samuel Grant Hillingdon Slipstreamers Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Harriet Owen Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Stephen Bradbury Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

U16 1 lap Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 1 lap Sprint - Results
1.  Christopher Legg Palmer Park Velo RT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Luke Merrilees WDMBC/Specialized Ruislip Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  John Hobbs Hillingdon Slipstreamers Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

U16 10 laps Block Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 10 laps Block Handicap - Results
1.  Christopher Legg Palmer Park Velo RT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Robert Bordi Hillingdon Slipstreamers Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  Eli Lyons Palmer Park Velo RT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

U16 5 laps Points

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 5 laps Points - Results
1.  Christopher Legg Palmer Park Velo RT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Eli Lyons Palmer Park Velo RT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  Robert Bordi Hillingdon Slipstreamers Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

U16 6 laps Block Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 6 laps Block Handicap - Results
1.  Eli Lyons Palmer Park Velo RT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Robert Bordi Hillingdon Slipstreamers Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  John Hobbs Hillingdon Slipstreamers Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

Unknown Distance

Position Name Club name Rider status Category Points
Unknown Distance - Results
1.  Michael Wilmot Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Peter Mitchell Team Trackcycling.co.uk Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  Ian Greenstreet Newbury RC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd

Central Region Sprint Championship

Position Name Club name Rider status Category Points
Central Region Sprint Championship - Results
1.  Sam Serruya Palmer Park Velo RT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Alex Peterson AW Cycles Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
3.  Michael Wilmot Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Robert Drinkwater Twickenham CC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
5.  Scott Elliot Agiskoviner Cycling Team Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
6.  Ian Greenstreet Newbury RC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd

About the Event

Info for Riders

Annual membership fees:- Senior £12.00, Junior £8, Youth £6. Guest membership per attendance:- Senior £2, Junior & Youth £1 (max 3 times). Start times - Youth 7pm, others 7:20pm except May 1st - 1pm

The Races

20km AW Cycles Endurance "A" Riders Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 19/06/06 00:00 Regional C MTB IA --- 20km / 12 miles
Entry:
Mon 19/06/06 – 00:00
Regional C, MTB IA
20km / 12 miles
20km Endurance "B" Riders Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 19/06/06 00:00 Regional C MTB IA --- 20km / 12 miles
Entry:
Mon 19/06/06 – 00:00
Regional C, MTB IA
20km / 12 miles
500m Sprint "A" Riders Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 19/06/06 00:00 Regional C MTB IA --- 1km / 0 mile
Entry:
Mon 19/06/06 – 00:00
Regional C, MTB IA
1km / 0 mile
500m Sprint "B" Riders Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 19/06/06 00:00 Regional C MTB IA --- 1km / 0 mile
Entry:
Mon 19/06/06 – 00:00
Regional C, MTB IA
1km / 0 mile
Ladies 10 laps Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 19/06/06 00:00 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 19/06/06 – 00:00
Regional C, MTB IA
Ladies 20km Endurance Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 19/06/06 00:00 Regional C MTB IA --- 20km / 12 miles
Entry:
Mon 19/06/06 – 00:00
Regional C, MTB IA
20km / 12 miles
Ladies 500m Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 19/06/06 00:00 Regional C MTB IA --- 1km / 0 mile
Entry:
Mon 19/06/06 – 00:00
Regional C, MTB IA
1km / 0 mile
Senior 10 laps Scratch "A" Riders Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 19/06/06 00:00 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 19/06/06 – 00:00
Senior 10 laps Scratch "B" Riders Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 19/06/06 00:00 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 19/06/06 – 00:00
Senior Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 19/06/06 00:00 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 19/06/06 – 00:00
Regional C, MTB IA
U12 1 lap Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 19/06/06 00:00 Regional C MTB IA --- 1 laps
Entry:
Mon 19/06/06 – 00:00
Regional C, MTB IA
1 laps
U12 10 laps Block Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 19/06/06 00:00 Regional C MTB IA --- 10 laps
Entry:
Mon 19/06/06 – 00:00
Regional C, MTB IA
10 laps
U12 5 laps Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 19/06/06 00:00 Regional C MTB IA --- 5 laps
Entry:
Mon 19/06/06 – 00:00
Regional C, MTB IA
5 laps
U12 6 laps Block Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 19/06/06 00:00 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 19/06/06 – 00:00
Regional C, MTB IA
U14 1 lap Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 19/06/06 00:00 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 19/06/06 – 00:00
Regional C, MTB IA
U14 10 laps Block Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 19/06/06 00:00 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 19/06/06 – 00:00
Regional C, MTB IA
U14 5 laps Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 19/06/06 00:00 Regional C MTB IA --- 5 laps
Entry:
Mon 19/06/06 – 00:00
Regional C, MTB IA
5 laps
U14 6 laps Block Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 19/06/06 00:00 Regional C MTB IA --- 6 laps
Entry:
Mon 19/06/06 – 00:00
Regional C, MTB IA
6 laps
U16 1 lap Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 19/06/06 00:00 Regional C MTB IA --- 1 laps
Entry:
Mon 19/06/06 – 00:00
Regional C, MTB IA
1 laps
U16 10 laps Block Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 19/06/06 00:00 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 19/06/06 – 00:00
Regional C, MTB IA
U16 5 laps Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 19/06/06 00:00 Regional C MTB IA --- 5 laps
Entry:
Mon 19/06/06 – 00:00
Regional C, MTB IA
5 laps
U16 6 laps Block Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 19/06/06 00:00 Regional C MTB IA --- 6 laps
Entry:
Mon 19/06/06 – 00:00
Regional C, MTB IA
6 laps
Unknown Distance Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 19/06/06 00:00 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 19/06/06 – 00:00
Regional C, MTB IA
Central Region Sprint Championship Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 19/06/06 19:20 Regional C+ MTB IA ---
Entry: Online: (£8.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£8.00)
Mon 19/06/06 – 19:20

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk