Lee Valley Youth CC Summer Series

Closed Circuit , Ilford – Saturday, 12 Jun 2010

Event Summary

Event Details

Event URN:

697/EN/008/2010

Start Date:

Sat, 12th Jun 2010

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Redbridge Cycling Centre, Forest Road, Ilford, IG6 3HP

View map

Results

Confirmed Results

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U8 Boys - Results
1.  Aaron Freeman Chelmer CC Finished E 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:00:00:00
2.  Harrison Powell Essex Roads CC Finished E 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:00:00:00
3.  Harry Gibb Finished E 00:00:00:00 1

3. Harry Gibb -

Points: 1 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:00:00:00

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U10 Boys - Results
1.  Ben Tulett Palmer Park Velo RT Finished D 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
2.  Thomas Durkin Welwyn Wheelers CC Finished D 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
3.  Thomas Deveney Lee Valley Youth Cycling Club Finished D 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U10 Girls - Results
1.  Lexie White Lee Valley Youth Cycling Club Finished N/A 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
2.  Scarlett Jensen Lee Valley Youth Cycling Club Finished D 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
3.  Megan Panton Team Darenth Finished D 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U12 Boys - Results
1.  Cameron Gutteridge Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
2.  Georg Mew Jensen Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
3.  Charles Page Hillingdon Slipstreamers Finished C 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U12 Girls - Results
1.  Helena Belcastro-Wicket Finished 00:00:00:00 0

1. Helena Belcastro-Wicket -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U14 Boys - Results
1.  Danny Fox Solihull CC Finished B 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
2.  Daniel Tulett Palmer Park Velo RT Finished C --- 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Matthew Madgwick Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U14 Girls - Results
1.  Beatrice Windsor East London Velo Finished B 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
2.  Francesca Morgans-Slader Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U16 Boys - Results
1.  Bertie Newey Lichfield City CC Finished A 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
2.  Germain Burton Team De Ver Finished A 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
3.  Joe Fox Solihull CC Finished A 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U16 Girls - Results
1.  Keira McVitty Kings Cliffe Flyers CC Finished A 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00

About the Event

The Races

U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/06/10 10:00 Youth Only Youth --- 5km / 3 miles
Sat 12/06/10 – 10:00
Youth Only, Youth
5km / 3 miles
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/06/10 10:20 Youth Only Youth --- 11km / 7 miles
Sat 12/06/10 – 10:20
Youth Only, Youth
11km / 7 miles
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/06/10 10:20 Youth Only Youth --- 11km / 7 miles
Sat 12/06/10 – 10:20
Youth Only, Youth
11km / 7 miles
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/06/10 10:20 Youth Only Youth --- 11km / 7 miles
Sat 12/06/10 – 10:20
Youth Only, Youth
11km / 7 miles
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/06/10 10:20 Youth Only Youth --- 11km / 7 miles
Sat 12/06/10 – 10:20
Youth Only, Youth
11km / 7 miles
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/06/10 11:00 Youth Only Youth --- 32km / 20 miles
Sat 12/06/10 – 11:00
Youth Only, Youth
32km / 20 miles
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/06/10 11:00 Youth Only Youth --- 32km / 20 miles
Sat 12/06/10 – 11:00
Youth Only, Youth
32km / 20 miles
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/06/10 11:00 Youth Only Youth --- 32km / 20 miles
Sat 12/06/10 – 11:00
Youth Only, Youth
32km / 20 miles
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/06/10 11:00 Youth Only Youth --- 32km / 20 miles
Sat 12/06/10 – 11:00
Youth Only, Youth
32km / 20 miles

Event Summary

Event Details

Event URN:

697/EN/008/2010

Start Date:

Sat, 12th Jun 2010

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Redbridge Cycling Centre, Forest Road, Ilford, IG6 3HP

View map

Results

Confirmed Results

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U8 Boys - Results
1.  Aaron Freeman Chelmer CC Finished E 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:00:00:00
2.  Harrison Powell Essex Roads CC Finished E 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:00:00:00
3.  Harry Gibb Finished E 00:00:00:00 1

3. Harry Gibb -

Points: 1 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:00:00:00

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U10 Boys - Results
1.  Ben Tulett Palmer Park Velo RT Finished D 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
2.  Thomas Durkin Welwyn Wheelers CC Finished D 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
3.  Thomas Deveney Lee Valley Youth Cycling Club Finished D 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U10 Girls - Results
1.  Lexie White Lee Valley Youth Cycling Club Finished N/A 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
2.  Scarlett Jensen Lee Valley Youth Cycling Club Finished D 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
3.  Megan Panton Team Darenth Finished D 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U12 Boys - Results
1.  Cameron Gutteridge Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
2.  Georg Mew Jensen Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
3.  Charles Page Hillingdon Slipstreamers Finished C 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U12 Girls - Results
1.  Helena Belcastro-Wicket Finished 00:00:00:00 0

1. Helena Belcastro-Wicket -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U14 Boys - Results
1.  Danny Fox Solihull CC Finished B 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
2.  Daniel Tulett Palmer Park Velo RT Finished C --- 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Matthew Madgwick Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U14 Girls - Results
1.  Beatrice Windsor East London Velo Finished B 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
2.  Francesca Morgans-Slader Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U16 Boys - Results
1.  Bertie Newey Lichfield City CC Finished A 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
2.  Germain Burton Team De Ver Finished A 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
3.  Joe Fox Solihull CC Finished A 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U16 Girls - Results
1.  Keira McVitty Kings Cliffe Flyers CC Finished A 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00

About the Event

The Races

U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/06/10 10:00 Youth Only Youth --- 5km / 3 miles
Sat 12/06/10 – 10:00
Youth Only, Youth
5km / 3 miles
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/06/10 10:20 Youth Only Youth --- 11km / 7 miles
Sat 12/06/10 – 10:20
Youth Only, Youth
11km / 7 miles
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/06/10 10:20 Youth Only Youth --- 11km / 7 miles
Sat 12/06/10 – 10:20
Youth Only, Youth
11km / 7 miles
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/06/10 10:20 Youth Only Youth --- 11km / 7 miles
Sat 12/06/10 – 10:20
Youth Only, Youth
11km / 7 miles
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/06/10 10:20 Youth Only Youth --- 11km / 7 miles
Sat 12/06/10 – 10:20
Youth Only, Youth
11km / 7 miles
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/06/10 11:00 Youth Only Youth --- 32km / 20 miles
Sat 12/06/10 – 11:00
Youth Only, Youth
32km / 20 miles
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/06/10 11:00 Youth Only Youth --- 32km / 20 miles
Sat 12/06/10 – 11:00
Youth Only, Youth
32km / 20 miles
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/06/10 11:00 Youth Only Youth --- 32km / 20 miles
Sat 12/06/10 – 11:00
Youth Only, Youth
32km / 20 miles
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/06/10 11:00 Youth Only Youth --- 32km / 20 miles
Sat 12/06/10 – 11:00
Youth Only, Youth
32km / 20 miles

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk