Paramount Circuit Race Series 2 of 3

Closed Circuit , Shrewsbury – Saturday, 14 Mar 2009

Event Summary

Event Details

Event URN:

780/EN/005/2009

Start Date:

Sat, 14th Mar 2009

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Sundorne Leisure Village, Sundorne Road, Shrewsbury, Shropshire, SY1 4RQ
View map

Results

Confirmed Results

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Matthew Lewis Wolverhampton Whls Unknown D 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: D
2.  Josef Feiven Team UCC VGC BMX Unknown N/A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Elliott Randall Halesowen A & CC Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Lorna Sharples Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Harrison Baker Halesowen A & CC Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C
2.  Ashley Hutchison Cheltenham & County CC Unknown C 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: C
3.  Cameron Biddle Halesowen A & CC Unknown C 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: C

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Adam Lewis Wolverhampton Whls Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
2.  Samuel Francks Halesowen A & CC Unknown B 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: B
3.  Thomas Childs Wolverhampton Whls Unknown B 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Emily Kay Halesowen A & CC Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
2.  Angela Eggleton Halesowen A & CC Unknown B 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: B

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Robert Lambton Brooks Cycles - cronshaw coach... Unknown N/A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Jess Wieckowski Halesowen A & CC Unknown A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: A
3.  James Locker Halesowen A & CC Unknown A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Lauren Creamer Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Lance Hutchison Cheltenham & County CC Unknown E 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: E
2.  Andrew Baker Cheltenham & County CC Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Emelia Reynolds Halesowen A & CC Unknown E 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: E
2.  Darcie Taylor North East BMX Club Unknown E 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: E

Youth

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth - Results

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  Phil Blacker Wyre Forest CRC Unknown 3rd 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Thomas Gregory Halesowen A & CC Unknown N/A 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Simon Hoyle Paramount CRT Unknown 3rd 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  Robert Lambton Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  Matthew Gee Lichfield City CC Unknown 4th 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: 4th
6.  Lee Westwood Lichfield City CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
6.  Lee Westwood Lichfield City CC Unknown 4th 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: 4th
7.  Kevin Jones Ystwyth Cycling Club Unknown 4th 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: 4th
8.  Oliver Kyte Wolverhampton Whls Unknown 3rd 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: 3rd
9.  Benjamin Goddard Tunstall Whls CC Unknown 3rd 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 3rd
10.  Michael Tarling Ystwyth Cycling Club Unknown 3rd 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 3rd

EL/1/2

Position Name Club name Rider status Category Points
EL/1/2 - Results
1.  Matt Clinton Mike Vaughan Cycles Unknown 1st 30
Points: 30 | Status: Unknown | Category: 1st
2.  Robert Smail Mid Devon CC Unknown 2nd 25
Points: 25 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  William Penn Mammoth Lifestyle Racing Team Unknown 1st 21
Points: 21 | Status: Unknown | Category: 1st
4.  Russell Falder Mammoth Lifestyle Racing Team Unknown 2nd 17
Points: 17 | Status: Unknown | Category: 2nd
5.  Stephen Abbott Teamwallis Racing Team Unknown 2nd 14
Points: 14 | Status: Unknown | Category: 2nd
6.  Chris Edwards Halesowen A & CC Unknown N/A 12
Points: 12 | Status: Unknown | Category: N/A
7.  Matthew Bailey Halesowen A & CC Unknown 2nd 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: 2nd
8.  Ewen McDonald Epic Cycles-Viner RT Unknown 3rd 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: 3rd
8.  Ewen McDonald Epic Cycles-Viner RT Unknown 4th 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: 4th
9.  Lewis Balyckyi Teamwallis Racing Team Unknown 2nd 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: 2nd
10.  Tim Allen VC Lincoln Unknown 2nd 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: 2nd
11.  Eldon Garnett Teamwallis Racing Team Unknown N/A 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: N/A
12.  Chris Hurd VC Lincoln Unknown 2nd 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: 2nd
13.  Harvey Wharton Clwb Beicio Egni Unknown N/A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: N/A
14.  John Cooper Wolverhampton Whls Unknown 1st 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: 1st
15.  David Hutchison VC St Raphael Unknown 1st 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 1st

About the Event

The Races

U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/03/09 00:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 14/03/09 – 00:00
Youth Only, Youth
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/03/09 00:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 14/03/09 – 00:00
Youth Only, Youth
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/03/09 00:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 14/03/09 – 00:00
Youth Only, Youth
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/03/09 00:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 14/03/09 – 00:00
Youth Only, Youth
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/03/09 00:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 14/03/09 – 00:00
Youth Only, Youth
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/03/09 00:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 14/03/09 – 00:00
Youth Only, Youth
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/03/09 00:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 14/03/09 – 00:00
Youth Only, Youth
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/03/09 00:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 14/03/09 – 00:00
Youth Only, Youth
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/03/09 00:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 14/03/09 – 00:00
Youth Only, Youth
Youth Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/03/09 12:00 Youth Only Youth --- 30 min
Entry: Online: (£5.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£6.00)
Sat 14/03/09 – 12:00
Youth Only, Youth
30 min
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/03/09 13:00 Regional B Band 5 --- 1 hr + 5 min
Entry: Online: (£10.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£15.00)
Sat 14/03/09 – 13:00

3/4

Regional B, Band 5
1 hr + 5 min
EL/1/2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/03/09 14:30 National B Band 3 --- 1 hr + 5 min
Entry: Online: (£10.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£15.00)
Sat 14/03/09 – 14:30
National B, Band 3
1 hr + 5 min

Event Summary

Event Details

Event URN:

780/EN/005/2009

Start Date:

Sat, 14th Mar 2009

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Sundorne Leisure Village, Sundorne Road, Shrewsbury, Shropshire, SY1 4RQ
View map

Results

Confirmed Results

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Matthew Lewis Wolverhampton Whls Unknown D 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: D
2.  Josef Feiven Team UCC VGC BMX Unknown N/A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Elliott Randall Halesowen A & CC Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Lorna Sharples Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Harrison Baker Halesowen A & CC Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C
2.  Ashley Hutchison Cheltenham & County CC Unknown C 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: C
3.  Cameron Biddle Halesowen A & CC Unknown C 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: C

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Adam Lewis Wolverhampton Whls Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
2.  Samuel Francks Halesowen A & CC Unknown B 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: B
3.  Thomas Childs Wolverhampton Whls Unknown B 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Emily Kay Halesowen A & CC Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
2.  Angela Eggleton Halesowen A & CC Unknown B 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: B

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Robert Lambton Brooks Cycles - cronshaw coach... Unknown N/A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Jess Wieckowski Halesowen A & CC Unknown A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: A
3.  James Locker Halesowen A & CC Unknown A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Lauren Creamer Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Lance Hutchison Cheltenham & County CC Unknown E 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: E
2.  Andrew Baker Cheltenham & County CC Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Emelia Reynolds Halesowen A & CC Unknown E 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: E
2.  Darcie Taylor North East BMX Club Unknown E 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: E

Youth

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth - Results

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  Phil Blacker Wyre Forest CRC Unknown 3rd 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Thomas Gregory Halesowen A & CC Unknown N/A 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Simon Hoyle Paramount CRT Unknown 3rd 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  Robert Lambton Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  Matthew Gee Lichfield City CC Unknown 4th 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: 4th
6.  Lee Westwood Lichfield City CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
6.  Lee Westwood Lichfield City CC Unknown 4th 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: 4th
7.  Kevin Jones Ystwyth Cycling Club Unknown 4th 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: 4th
8.  Oliver Kyte Wolverhampton Whls Unknown 3rd 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: 3rd
9.  Benjamin Goddard Tunstall Whls CC Unknown 3rd 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 3rd
10.  Michael Tarling Ystwyth Cycling Club Unknown 3rd 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 3rd

EL/1/2

Position Name Club name Rider status Category Points
EL/1/2 - Results
1.  Matt Clinton Mike Vaughan Cycles Unknown 1st 30
Points: 30 | Status: Unknown | Category: 1st
2.  Robert Smail Mid Devon CC Unknown 2nd 25
Points: 25 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  William Penn Mammoth Lifestyle Racing Team Unknown 1st 21
Points: 21 | Status: Unknown | Category: 1st
4.  Russell Falder Mammoth Lifestyle Racing Team Unknown 2nd 17
Points: 17 | Status: Unknown | Category: 2nd
5.  Stephen Abbott Teamwallis Racing Team Unknown 2nd 14
Points: 14 | Status: Unknown | Category: 2nd
6.  Chris Edwards Halesowen A & CC Unknown N/A 12
Points: 12 | Status: Unknown | Category: N/A
7.  Matthew Bailey Halesowen A & CC Unknown 2nd 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: 2nd
8.  Ewen McDonald Epic Cycles-Viner RT Unknown 3rd 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: 3rd
8.  Ewen McDonald Epic Cycles-Viner RT Unknown 4th 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: 4th
9.  Lewis Balyckyi Teamwallis Racing Team Unknown 2nd 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: 2nd
10.  Tim Allen VC Lincoln Unknown 2nd 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: 2nd
11.  Eldon Garnett Teamwallis Racing Team Unknown N/A 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: N/A
12.  Chris Hurd VC Lincoln Unknown 2nd 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: 2nd
13.  Harvey Wharton Clwb Beicio Egni Unknown N/A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: N/A
14.  John Cooper Wolverhampton Whls Unknown 1st 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: 1st
15.  David Hutchison VC St Raphael Unknown 1st 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 1st

About the Event

The Races

U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/03/09 00:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 14/03/09 – 00:00
Youth Only, Youth
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/03/09 00:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 14/03/09 – 00:00
Youth Only, Youth
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/03/09 00:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 14/03/09 – 00:00
Youth Only, Youth
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/03/09 00:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 14/03/09 – 00:00
Youth Only, Youth
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/03/09 00:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 14/03/09 – 00:00
Youth Only, Youth
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/03/09 00:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 14/03/09 – 00:00
Youth Only, Youth
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/03/09 00:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 14/03/09 – 00:00
Youth Only, Youth
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/03/09 00:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 14/03/09 – 00:00
Youth Only, Youth
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/03/09 00:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 14/03/09 – 00:00
Youth Only, Youth
Youth Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/03/09 12:00 Youth Only Youth --- 30 min
Entry: Online: (£5.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£6.00)
Sat 14/03/09 – 12:00
Youth Only, Youth
30 min
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/03/09 13:00 Regional B Band 5 --- 1 hr + 5 min
Entry: Online: (£10.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£15.00)
Sat 14/03/09 – 13:00

3/4

Regional B, Band 5
1 hr + 5 min
EL/1/2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/03/09 14:30 National B Band 3 --- 1 hr + 5 min
Entry: Online: (£10.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£15.00)
Sat 14/03/09 – 14:30
National B, Band 3
1 hr + 5 min

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk