East Midlands, Yorkshire and North East Region Track Championships

Track , Scunthorpe – Saturday, 12 Sep 2009

Event Summary

Event Details

Event URN:

739/EN/006/2009

Start Date:

Sat, 12th Sep 2009

Event Type:

Track (Competitive)

Venue:

Quibell Park Stadium, Brumby Wood Lane, Scunthorpe, North Lincs, DN17 1SR
View map

Results

Confirmed Results

Combined Pursuit Championships

Position Name Club name Rider status Category Points
Combined Pursuit Championships - Results
1.  Adam Duggleby MBE PMR Unknown 1st 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: 1st
2.  Jamie Rogers Scunthorpe Polytechnic CC Unknown 2nd 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Richard Lambert Cottingham Coureurs RT Unknown 1st 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: 1st
4.  Anthony Nash Scunthorpe Polytechnic CC Unknown 2nd 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: 2nd
5.  Richard Meadows TS Racing Team - OTR Unknown 1st 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: 1st
6.  Steven Guymer Raleigh Racing Team Unknown 1st 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: 1st
7.  Marloe Rodman Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
8.  John Brearley Scunthorpe Polytechnic CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
9.  Alex Wise Carnac-Planet X Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
10.  David Brearley Cottingham Coureurs RT Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
11.  Stephen Davies Ferryhill Wheelers CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
12.  Matthew Fenton Cottingham Coureurs RT Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
13.  Adrian Adgar Go Sports Spex RT Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
14.  David Park Scunthorpe Polytechnic CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
15.  Paul Wain Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
16.  Lewis Meadows York Cycleworks Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
17.  Paul Gittins Ferryhill Wheelers CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
18.  Richard Baldwin Rossington Wheelers Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
19.  Philip Meadows Cleveland Wheelers CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
20.  Sam Kirby Retford & District Wheelers Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
21.  Tim Higgins Scunthorpe RC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

East Midlands Sprint Championship

Position Name Club name Rider status Category Points
East Midlands Sprint Championship - Results
1.  Jamie Rogers Huddersfield Star Wheelers Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Alex Wise Agiskoviner Cycling Team Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Iain Young Scunthorpe Polytechnic CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Richard Lambert Cottingham Coureurs RT Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st

North East Sprint Championship

Position Name Club name Rider status Category Points
North East Sprint Championship - Results
1.  Richard Meadows TS Racing Team - OTR Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
2.  Stephen Davies Ferryhill Wheelers CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Paul Gittins Ferryhill Wheelers CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Yorkshire Sprint Championship

Position Name Club name Rider status Category Points
Yorkshire Sprint Championship - Results
1.  Marloe Rodman Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Adam Duggleby MBE Shorter Rochford Exclusive Ran... Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
3.  Richard Baldwin Rossington Wheelers Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th

Combined Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Combined Points Race - Results
1.  Jamie Rogers Scunthorpe Polytechnic CC Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
1.  Jamie Rogers Scunthorpe Polytechnic CC Unknown 2nd 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: 2nd
1.  Jamie Rogers Scunthorpe Polytechnic CC Unknown 1st 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: 1st
2.  Richard Meadows TS Racing Team - OTR Unknown 1st 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: 1st
3.  John Brearley Scunthorpe Polytechnic CC Unknown 2nd 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  John Brearley Scunthorpe Polytechnic CC Unknown 3rd 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  John Brearley Scunthorpe Polytechnic CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
4.  Alex Wise Agiskoviner Cycling Team Unknown N/A 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  Adam Duggleby MBE Shorter Rochford Exclusive Ran... Unknown 1st 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: 1st
6.  Steven Guymer Raleigh Racing Team Unknown 1st 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: 1st
7.  Paul Wain Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
8.  Stephen Davies Ferryhill Wheelers CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
9.  Paul Gittins Ferryhill Wheelers CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Combined 5 mile Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Combined 5 mile Scratch - Results
1.  Steven Guymer Raleigh Racing Team Unknown 1st 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: 1st
2.  Jamie Rogers Scunthorpe Polytechnic CC Unknown 1st 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: 1st
3.  Adam Duggleby MBE Shorter Rochford Exclusive Ran... Unknown 1st 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: 1st
4.  Marloe Rodman Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  John Brearley Scunthorpe Polytechnic CC Unknown 2nd 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: 2nd
6.  Richard Meadows TS Racing Team - OTR Unknown 1st 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: 1st
7.  Alex Wise Agiskoviner Cycling Team Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
8.  Adrian Adgar Go Sports Spex RT Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
9.  Stephen Davies De Jonger Rakkers Vollezelle Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
10.  Philip Meadows Cleveland Wheelers CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Combined Ladies Omnium

Position Name Club name Rider status Category Points
Combined Ladies Omnium - Results
1.  Jodie Brumhead Cottingham Coureurs RT Unknown 3rd 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: 3rd
1.  Jodie Brumhead Cottingham Coureurs RT Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
1.  Jodie Brumhead Cottingham Coureurs RT Unknown 2nd 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Anselma Gallinat VC St Raphael Unknown N/A 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Janet Park Scunthorpe Polytechnic CC Unknown N/A 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: N/A

Combined U16 Boys Omnium

Position Name Club name Rider status Category Points
Combined U16 Boys Omnium - Results
1.  Harry Tanfield TS Racing Team - OTR Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A
2.  Benjamin Green Sportcity Velo Unknown A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: A
3.  Daniel Dickinson Dinnington Racing Club Unknown N/A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: N/A

Combined U14 Boys Omnium

Position Name Club name Rider status Category Points
Combined U14 Boys Omnium - Results
1.  Oliver Wood Aire Valley Racing Team Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
2.  Jacob Scott Holme Valley Whls Unknown B 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: B
3.  Charlie Tanfield TS Racing Team - OTR Unknown B 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: B

Combined U14 Girls Omnium

Position Name Club name Rider status Category Points
Combined U14 Girls Omnium - Results
1.  Lauren O'Brien Wakefield Triathlon Club Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
2.  Robyn Bolland Liverpool Mercury (Dolan) CC Unknown B 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: B
3.  Jessica O'Brien Wakefield Triathlon Club Unknown B 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: B

Combined U12 Boys Omnium

Position Name Club name Rider status Category Points
Combined U12 Boys Omnium - Results
1.  Reece Wood Aire Valley Racing Team Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C
2.  David Pullan Leeds Mercury Cycling Club Unknown N/A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Jake Beach Aire Valley Racing Team Unknown C 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: C

About the Event

Info for Riders

Band 5 points for senior events over 3km.

The Races

Combined Pursuit Championships Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/09/09 11:00 Regional C+ Band 5 --- Various
Entry: Online: (£10.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£15.00)
Sat 12/09/09 – 11:00
Regional C+, Band 5
Various
East Midlands Sprint Championship Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/09/09 11:00 Regional C MTB IA ---
Entry:
Sat 12/09/09 – 11:00
North East Sprint Championship Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/09/09 11:00 Regional C MTB IA ---
Entry:
Sat 12/09/09 – 11:00
Regional C, MTB IA
Yorkshire Sprint Championship Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/09/09 11:00 Regional C MTB IA ---
Entry:
Sat 12/09/09 – 11:00
Regional C, MTB IA
Combined Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/09/09 11:10 Regional C+ Band 5 ---
Entry:
Sat 12/09/09 – 11:10
Regional C+, Band 5
Combined 5 mile Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/09/09 11:20 Regional C+ Band 5 ---
Entry:
Sat 12/09/09 – 11:20
Regional C+, Band 5
Combined Ladies Omnium Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/09/09 11:30 Regional C+ Band 5 ---
Entry:
Sat 12/09/09 – 11:30
Regional C+, Band 5
Combined U16 Boys Omnium Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/09/09 11:40 Regional C+ Youth --- Various
Entry: Online: (£6.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£10.00)
Sat 12/09/09 – 11:40
Regional C+, Youth
Various
Combined U14 Boys Omnium Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/09/09 11:41 Regional C+ Youth ---
Entry:
Sat 12/09/09 – 11:41
Regional C+, Youth
Combined U14 Girls Omnium Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/09/09 11:42 Regional C+ Youth ---
Entry:
Sat 12/09/09 – 11:42
Regional C+, Youth
Combined U12 Boys Omnium Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/09/09 11:43 Regional C+ Youth ---
Entry:
Sat 12/09/09 – 11:43
Regional C+, Youth

Event Summary

Event Details

Event URN:

739/EN/006/2009

Start Date:

Sat, 12th Sep 2009

Event Type:

Track (Competitive)

Venue:

Quibell Park Stadium, Brumby Wood Lane, Scunthorpe, North Lincs, DN17 1SR
View map

Results

Confirmed Results

Combined Pursuit Championships

Position Name Club name Rider status Category Points
Combined Pursuit Championships - Results
1.  Adam Duggleby MBE PMR Unknown 1st 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: 1st
2.  Jamie Rogers Scunthorpe Polytechnic CC Unknown 2nd 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Richard Lambert Cottingham Coureurs RT Unknown 1st 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: 1st
4.  Anthony Nash Scunthorpe Polytechnic CC Unknown 2nd 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: 2nd
5.  Richard Meadows TS Racing Team - OTR Unknown 1st 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: 1st
6.  Steven Guymer Raleigh Racing Team Unknown 1st 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: 1st
7.  Marloe Rodman Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
8.  John Brearley Scunthorpe Polytechnic CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
9.  Alex Wise Carnac-Planet X Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
10.  David Brearley Cottingham Coureurs RT Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
11.  Stephen Davies Ferryhill Wheelers CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
12.  Matthew Fenton Cottingham Coureurs RT Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
13.  Adrian Adgar Go Sports Spex RT Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
14.  David Park Scunthorpe Polytechnic CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
15.  Paul Wain Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
16.  Lewis Meadows York Cycleworks Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
17.  Paul Gittins Ferryhill Wheelers CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
18.  Richard Baldwin Rossington Wheelers Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
19.  Philip Meadows Cleveland Wheelers CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
20.  Sam Kirby Retford & District Wheelers Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
21.  Tim Higgins Scunthorpe RC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

East Midlands Sprint Championship

Position Name Club name Rider status Category Points
East Midlands Sprint Championship - Results
1.  Jamie Rogers Huddersfield Star Wheelers Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Alex Wise Agiskoviner Cycling Team Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Iain Young Scunthorpe Polytechnic CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Richard Lambert Cottingham Coureurs RT Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st

North East Sprint Championship

Position Name Club name Rider status Category Points
North East Sprint Championship - Results
1.  Richard Meadows TS Racing Team - OTR Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
2.  Stephen Davies Ferryhill Wheelers CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Paul Gittins Ferryhill Wheelers CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Yorkshire Sprint Championship

Position Name Club name Rider status Category Points
Yorkshire Sprint Championship - Results
1.  Marloe Rodman Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Adam Duggleby MBE Shorter Rochford Exclusive Ran... Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
3.  Richard Baldwin Rossington Wheelers Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th

Combined Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Combined Points Race - Results
1.  Jamie Rogers Scunthorpe Polytechnic CC Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
1.  Jamie Rogers Scunthorpe Polytechnic CC Unknown 2nd 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: 2nd
1.  Jamie Rogers Scunthorpe Polytechnic CC Unknown 1st 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: 1st
2.  Richard Meadows TS Racing Team - OTR Unknown 1st 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: 1st
3.  John Brearley Scunthorpe Polytechnic CC Unknown 2nd 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  John Brearley Scunthorpe Polytechnic CC Unknown 3rd 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  John Brearley Scunthorpe Polytechnic CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
4.  Alex Wise Agiskoviner Cycling Team Unknown N/A 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  Adam Duggleby MBE Shorter Rochford Exclusive Ran... Unknown 1st 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: 1st
6.  Steven Guymer Raleigh Racing Team Unknown 1st 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: 1st
7.  Paul Wain Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
8.  Stephen Davies Ferryhill Wheelers CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
9.  Paul Gittins Ferryhill Wheelers CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Combined 5 mile Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Combined 5 mile Scratch - Results
1.  Steven Guymer Raleigh Racing Team Unknown 1st 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: 1st
2.  Jamie Rogers Scunthorpe Polytechnic CC Unknown 1st 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: 1st
3.  Adam Duggleby MBE Shorter Rochford Exclusive Ran... Unknown 1st 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: 1st
4.  Marloe Rodman Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  John Brearley Scunthorpe Polytechnic CC Unknown 2nd 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: 2nd
6.  Richard Meadows TS Racing Team - OTR Unknown 1st 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: 1st
7.  Alex Wise Agiskoviner Cycling Team Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
8.  Adrian Adgar Go Sports Spex RT Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
9.  Stephen Davies De Jonger Rakkers Vollezelle Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
10.  Philip Meadows Cleveland Wheelers CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Combined Ladies Omnium

Position Name Club name Rider status Category Points
Combined Ladies Omnium - Results
1.  Jodie Brumhead Cottingham Coureurs RT Unknown 3rd 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: 3rd
1.  Jodie Brumhead Cottingham Coureurs RT Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
1.  Jodie Brumhead Cottingham Coureurs RT Unknown 2nd 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Anselma Gallinat VC St Raphael Unknown N/A 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Janet Park Scunthorpe Polytechnic CC Unknown N/A 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: N/A

Combined U16 Boys Omnium

Position Name Club name Rider status Category Points
Combined U16 Boys Omnium - Results
1.  Harry Tanfield TS Racing Team - OTR Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A
2.  Benjamin Green Sportcity Velo Unknown A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: A
3.  Daniel Dickinson Dinnington Racing Club Unknown N/A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: N/A

Combined U14 Boys Omnium

Position Name Club name Rider status Category Points
Combined U14 Boys Omnium - Results
1.  Oliver Wood Aire Valley Racing Team Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
2.  Jacob Scott Holme Valley Whls Unknown B 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: B
3.  Charlie Tanfield TS Racing Team - OTR Unknown B 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: B

Combined U14 Girls Omnium

Position Name Club name Rider status Category Points
Combined U14 Girls Omnium - Results
1.  Lauren O'Brien Wakefield Triathlon Club Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
2.  Robyn Bolland Liverpool Mercury (Dolan) CC Unknown B 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: B
3.  Jessica O'Brien Wakefield Triathlon Club Unknown B 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: B

Combined U12 Boys Omnium

Position Name Club name Rider status Category Points
Combined U12 Boys Omnium - Results
1.  Reece Wood Aire Valley Racing Team Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C
2.  David Pullan Leeds Mercury Cycling Club Unknown N/A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Jake Beach Aire Valley Racing Team Unknown C 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: C

About the Event

Info for Riders

Band 5 points for senior events over 3km.

The Races

Combined Pursuit Championships Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/09/09 11:00 Regional C+ Band 5 --- Various
Entry: Online: (£10.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£15.00)
Sat 12/09/09 – 11:00
Regional C+, Band 5
Various
East Midlands Sprint Championship Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/09/09 11:00 Regional C MTB IA ---
Entry:
Sat 12/09/09 – 11:00
North East Sprint Championship Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/09/09 11:00 Regional C MTB IA ---
Entry:
Sat 12/09/09 – 11:00
Regional C, MTB IA
Yorkshire Sprint Championship Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/09/09 11:00 Regional C MTB IA ---
Entry:
Sat 12/09/09 – 11:00
Regional C, MTB IA
Combined Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/09/09 11:10 Regional C+ Band 5 ---
Entry:
Sat 12/09/09 – 11:10
Regional C+, Band 5
Combined 5 mile Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/09/09 11:20 Regional C+ Band 5 ---
Entry:
Sat 12/09/09 – 11:20
Regional C+, Band 5
Combined Ladies Omnium Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/09/09 11:30 Regional C+ Band 5 ---
Entry:
Sat 12/09/09 – 11:30
Regional C+, Band 5
Combined U16 Boys Omnium Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/09/09 11:40 Regional C+ Youth --- Various
Entry: Online: (£6.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£10.00)
Sat 12/09/09 – 11:40
Regional C+, Youth
Various
Combined U14 Boys Omnium Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/09/09 11:41 Regional C+ Youth ---
Entry:
Sat 12/09/09 – 11:41
Regional C+, Youth
Combined U14 Girls Omnium Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/09/09 11:42 Regional C+ Youth ---
Entry:
Sat 12/09/09 – 11:42
Regional C+, Youth
Combined U12 Boys Omnium Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/09/09 11:43 Regional C+ Youth ---
Entry:
Sat 12/09/09 – 11:43
Regional C+, Youth

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk