Trek Fox Valley/Bespoke Sports Kit/InSyncCyclingCoach - 2021 Winter Cyclo Cross Series -Yorkshire Points No 6

Cyclo-Cross , West Yorkshire – Sunday, 07 Nov 2021

Event Summary

Event Overview

The Sixth round of our 2021 Winter League. See website for more up to date info.

Promoting Club :  Knottingley Velo

On Day Organiser : Tom Randall

Series Organisers for YCCA: Fred Rothwell / Pete Sutton

Covid restrictions will be as previous stand alone events and BC Guidance.

Advance entry via BC Website only. NO ENTRIES ON DAY FOR ANY CATEGORY.

All entry buttons will close at 10pm on the Tuesday before the event to allow Event Timing to deal with all the Timing requirements associated with the event.

If you are not a member of British Cycling or a Ride Member, please entry via the Non Member button - this pays for the day licence in advance. No money now taken on the day of event.

Event Details

Event URN:

495831

Start Date:

Sun, 7th Nov 2021

Event Type:

Cyclo-Cross (Competitive)

Venue:

Pontefract Park, Pontefract, West Yorkshire, WF8 4QD

View map

Series:

Yorkshire Points

Event Organiser:

Peter Sutton
07921397165

Safeguarding lead:

Mandy Parker
mandyparker2@ntlworld.com

Delegate Organiser:
Thomas Randall
thomaswrandall@hotmail.com

Results

Confirmed Results

Senior Men

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior Men - Results
1.  Tom Couzens Montezuma's Race Team Finished Senior 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Senior
2.  Samuel Howes Sleaford Wheelers Cycling Club Finished Senior 34
Points: 34 | Status: Finished | Category: Senior
3.  William Weatherill Hope Factory Racing Finished Senior 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Senior
4.  Thomas Selby Royal Navy & Royal Marines CA Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  George Holland Albarosa Cycling Club Finished Senior 23
Points: 23 | Status: Finished | Category: Senior
6.  Nathan Wilson Wilsons Wheels Race Team Finished Senior 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Senior
7.  Harry Walshaw Shibden Cycling Club Finished Senior 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Senior
8.  David Beachill Geared Up RT Finished Senior 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Senior
9.  Robin Godden Hope Factory Racing Finished Senior 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Senior
10.  Joe Barker Finished Senior 12

10.  Joe Barker -

Points: 12 | Status: Finished | Category: Senior
11.  Stefan Partridge Bolsover & District Cycling Cl... Finished Senior 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Senior
12.  Glen Hale Finished Senior 9

12.  Glen Hale -

Points: 9 | Status: Finished | Category: Senior
13.  Tom Simpson Finished Senior 0

13.  Tom Simpson -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
14.  Adam Medforth Finished Senior 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
15.  Adam Kharchi PMRR Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
16.  Liam Gilpin Geared Up RT Finished Senior 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Senior
17.  Arthur Aston Scarborough Coast Cycle Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
18.  Richard Dearing Velo Club Beverley Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
19.  Daniel Ingham VC VELDRIJDEN Finished Senior 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Senior
20.  Karl Wooffindin Lifting Gear Prod- CyclesInMot... Finished Senior 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Senior
21.  Michael Tyas Hull Thursday RC Finished Senior 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
22.  Andrew Robinson Knaresborough Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
23.  Matt Poole Finished Senior 0

23.  Matt Poole -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
24.  Neil Daniels Finished Senior 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
25.  Phill Tyas Barnsley RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
26.  Matthew Dalton Finished Senior 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
--- Liam Mealey Otley CC Did not finish Senior 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Senior
--- Ethan Whiteside Shibden Cycling Club Did not finish Senior 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Senior

Junior Men

Position Name Club name Rider status Category Points
Junior Men - Results
1.  Ben Ramsden Shibden Cycling Club Finished Junior 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Junior
2.  Tom Scott Trek Sheffield Fox Valley Finished Junior 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Junior
3.  Harry Ellison Shibden Cycling Club Finished Junior 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Junior
4.  Jacob Bush Fensham Howes - MAS Design Finished Junior 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Junior
5.  Oliver Halliday The Bike Rack CC Finished Junior 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Junior
6.  Dan Galpin Bourne Whls CC Finished Junior 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Junior
7.  Owen Thompson Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished Junior 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Junior
8.  Jack Parnaby Shibden Cycling Club Finished Junior 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Junior
9.  Oscar Williams Finished Junior 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Junior
--- Alex Galpin Bourne Whls CC Did not finish Junior 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Junior

Veteran Men 40-49

Position Name Club name Rider status Category Points
Veteran Men 40-49 - Results
1.  Richard Middleton Shibden Cycling Club Finished Vet 40-49 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
2.  Gareth Whittall Finished Vet 40-49 34
Points: 34 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
3.  Kevin Smith Shibden Cycling Club Finished Vet 40-49 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
4.  Steve Wood Ellmore Factory Racing Finished Vet 40-49 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
5.  Dave Wilby Ilkley Cycling Club Finished Vet 40-49 23
Points: 23 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
6.  Chris Breedon Albarosa Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
7.  Nathan Miller Derby Mercury RC Finished Vet 40-49 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
8.  Leon Goodwin Louth Cycle Centre RT Finished Vet 40-49 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
9.  Arthur Wilson Ilkley Cycling Club Finished Vet 40-49 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
10.  Russell Gordon Clifton CC Finished Vet 40-49 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
11.  Keith Randle Amisvelo Racing Team Finished Vet 40-49 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
12.  Jason Elliott Doncaster Whls CC Finished Vet 40-49 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
13.  Chris Smith Reifen Racing Finished Vet 40-49 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
14.  Mark Saxton Huddersfield Star Wheelers Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
15.  James Oldroyd Calder Clarion CC Finished Vet 40-49 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
16.  Nick Taylor Red Rose Olympic CC Finished Vet 40-49 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
17.  Gary Spencer Shibden Cycling Club Finished Vet 40-49 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
18.  Mark Ramage Cliff Pratt Racing Finished Vet 40-49 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
19.  Brian Stanley Finished Vet 40-49 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
20.  David Cocker J's Cycle Shack Finished Vet 40-49 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
21.  Steve Osgerby City RC (Hull) Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
22.  Jonathon Snowden Finished Vet 40-49 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
23.  Jon Waller Finished Vet 40-49 0

23.  Jon Waller -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
24.  Robert Smith Lindsey Road CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
25.  Ian McKinley Velo Club Beverley Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
26.  Conor Mckee Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
27.  Richard Metcalf Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
28.  James Islip Finished Vet 40-49 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
29.  Marcus Sutcliffe Finished Vet 40-49 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
30.  Gavin Beaumont Finished Vet 40-49 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
31.  Ben Imeson Finished N/A 0

31.  Ben Imeson -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
32.  Adam Pridmore East Bradford CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
33.  Simon Galloway Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
34.  Andrew Whiteside Shibden Cycling Club Finished Vet 40-49 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
35.  Ian Evans Sleaford Wheelers Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
36.  Paul Milsom Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
37.  Marc Peasegood Birdwell Wheelers Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
38.  Johnny Parsons Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
39.  Lewis Hart Huddersfield Star Wheelers Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
40.  Matthew Cook Calder Clarion CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
41.  Lee Wild Harworth & District CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
42.  Paul Land Finished Vet 40-49 0

42.  Paul Land -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
43.  Karl-Eric Devaux Wakefield Triathlon Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
44.  Ian Spencer Shibden Cycling Club Finished Vet 40-49 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
45.  Mark Scott Featherstone RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
46.  Mark Lazenby Finished Vet 40-49 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
--- James Thompson Morvelo Magspeed Racing Did not finish Vet 40-49 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Vet 40-49

Vet 50-59 Men

Position Name Club name Rider status Category Points
Vet 50-59 Men - Results
1.  Simon Hale Army Cycling Union Finished Vet 50-59 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
2.  Chris Taylor Shibden Cycling Club Finished Vet 50-59 34
Points: 34 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
3.  Paul Nutton Shibden Cycling Club Finished Vet 50-59 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
4.  Matthew Crouch Fossa Racing Finished Vet 50-59 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
5.  Stefan Macina Shibden Cycling Club Finished Vet 50-59 23
Points: 23 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
6.  Kevin Dawson RTD - J'sCycleShack Finished Vet 50-59 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
7.  Tim Gill Shibden Cycling Club Finished Vet 50-59 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
8.  John Docker Huddersfield Star Wheelers Finished Vet 50-59 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
9.  Anthony Matthews Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished Vet 50-59 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
10.  David Jennaway Finished Vet 50-59 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
11.  Peter Fielding-Smith Wilsons Wheels Race Team Finished Vet 50-59 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
12.  Phil Oliver Rutland CC Finished Vet 50-59 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
13.  Dominic Watts Bolsover & District Cycling Cl... Finished Vet 50-59 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
14.  Philip Hinchliffe 100 Just Ride Finished Vet 50-59 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
15.  John Wood www.cyclocrossrider.com Finished Vet 50-59 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
16.  David Collins Here Come The Belgians Finished Vet 50-59 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
17.  Stephen Walker Trent Valley Road Club Finished Vet 50-59 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
18.  Ian O'Brien Cero - Cycle Division Racing T... Finished Vet 50-59 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
19.  Michael Burdon PH-MAS - Paul Milnes Cycles Finished Vet 50-59 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
20.  Rich Cutsforth Wilsons Wheels Race Team Finished Vet 50-59 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
21.  Paul Wilson Huddersfield Star Wheelers Finished Vet 50-59 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
22.  Andrew Johnston Clifton CC Finished Vet 50-59 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
23.  Darrell Bradbury Norton Wheelers Finished Vet 50-59 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
24.  Edward Loftus VC VELDRIJDEN Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
25.  Richard Green Huddersfield Star Wheelers Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
26.  Marcus Spencer Finished Vet 50-59 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
27.  Robert Grainger Scarborough Paragon CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
28.  Andrew Cook Trek Sheffield Fox Valley Finished Vet 50-59 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
29.  Simon Coiley Harrogate Nova CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
30.  John Ellison Shibden Cycling Club Finished Vet 50-59 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
31.  Michael Flaherty Finished Vet 50-59 0

31.  Michael Flaherty -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
32.  Andrew Simpson Doncaster Whls CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
33.  Rod Dugher Doncaster Whls CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
34.  Peter Goy Louth Cycle Centre RT Finished Vet 50-59 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
35.  Steve Shepherd Finished Vet 50-59 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
36.  Alun Powell Otley CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
37.  Peter Smith Wilsons Wheels Race Team Finished Vet 50-59 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
38.  Shaun Walker Holmfirth Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
39.  Philip Ingham Shibden Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
40.  John Tomlinson Barnsley RC Finished Vet 50-59 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
41.  Owen Henriksen Norton Wheelers Finished Vet 50-59 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
42.  Mark Etherton Wilsons Wheels Race Team Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
43.  Carl Farrow Calder Clarion CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
44.  John Ketley Velo Club Beverley Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
45.  Julian Holroyd Huddersfield Star Wheelers Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
46.  Martin Aston Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
47.  Andrew Roberts Finished Vet 50-59 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
48.  Edward Sarmiento www.cyclocrossrider.com Finished Vet 50-59 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
49.  Stephen Robinson Velo Club Beverley Finished Vet 50-59 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
50.  Alan Kinnear Finished Vet 50-59 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
51.  Adam Foster Finished Vet 50-59 0

51.  Adam Foster -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
52.  Peter Dixon East Bradford CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
53.  Martin Pollard Otley CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
54.  Michael Ward Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
55.  Chris S Sharp Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
56.  Jon Howard Finished N/A 0

56.  Jon Howard -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
57.  Stephen Holgate Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
58.  Terry Blackwood Wakefield Triathlon Club Finished Vet 50-59 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59

Vet 60+ Men

Position Name Club name Rider status Category Points
Vet 60+ Men - Results
1.  John Galway Scarborough Coast Cycle Club Finished Vet 60+ 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Vet 60+
2.  Peter Wilkin Fietsen Tempo Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Timothy Beachill Geared Up RT Finished Vet 60+ 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 60+
4.  Kevin Holmes Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Peter Anderson Seacroft Wheelers Finished Vet 60+ 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Vet 60+
6.  Tony Carter Finished Vet 60+ 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Vet 60+
7.  Paul Sleaford Norton Wheelers Finished Vet 60+ 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Vet 60+
8.  John Ginley Shibden Cycling Club Finished Vet 60+ 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Vet 60+
9.  Martin Gabriel Moonglu CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
10.  Kenneth Wilby Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
11.  Graham Ward-Thompson Wakefield Triathlon Club Finished Vet 60+ 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 60+
12.  Philip Jones Matlock CC Finished Vet 60+ 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 60+
13.  David Tyas Hull Thursday RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
14.  Brian Crossley Altofts Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
15.  John Dowell Heanor Clarion CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
16.  Christopher Beetham Seacroft Wheelers Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
--- Anthony Jones Knottingley Velo Did not finish Vet 60+ 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Vet 60+

Senior Women

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior Women - Results
1.  Freya Whiteside PH-MAS - Paul Milnes Cycles Finished Junior 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Junior
2.  Evie Steed Sherwood Pines Cycles Forme Finished Junior 34
Points: 34 | Status: Finished | Category: Junior
3.  Alison Kinloch PH-MAS - Paul Milnes Cycles Finished Vet 40-49 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
4.  Cassandra Mackintosh Rapha Cycling Club Finished Senior 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Senior
5.  Libby Greatorex www.cyclocrossrider.com Finished Senior 23
Points: 23 | Status: Finished | Category: Senior
6.  Bethany Crumpton Spectra Wiggle p/b Vitus Finished Senior 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Senior
7.  Harriet Limb WXC World Racing Finished Junior 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Junior
8.  Bryony Halcrow Finished Senior 0

8.  Bryony Halcrow -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
9.  Claire Jones Finished Senior 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Senior
10.  Imogen Chastell Brother UK-Orientation marketi... Finished Senior 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Senior
11.  Nikola Matthews Shibden Cycling Club Finished Vet 40-49 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
12.  Sally Houghton Moonglu CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
13.  Liz Rylott York Cycleworks Finished Vet 50-59 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
14.  Donna Goodwin Louth Cycle Centre RT Finished Vet 40-49 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
15.  Kelly Wilby Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
16.  Amy Mourne Shibden Cycling Club Finished Junior 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Junior
17.  Rebecca Jones Knottingley Velo Finished Senior 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Senior
18.  Julia Oldroyd Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
19.  Lynn Bland Norton Wheelers Finished Vet 50-59 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
20.  Therese Hannon-flaherty Finished 0

20.  Therese Hannon-flaherty -

Points: 0 | Status: Finished
21.  Joanna Morris Shibden Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
22.  Hannah Craven Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
23.  Astrid Pot Seacroft Wheelers Finished Vet 40-49 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
24.  Dalia Hawley Albarosa Cycling Club Finished Senior 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
25.  Sarah Minchin Calder Clarion CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
26.  Anne Vergettehollingworth Finished 0

26.  Anne Vergettehollingworth -

Points: 0 | Status: Finished
27.  Olivia Kinnear Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
28.  Sarah Hennessy Wakefield Triathlon Club Finished Vet 40-49 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49

Junior Women

Position Name Club name Rider status Category Points
Junior Women - Results
1.  Freya Whiteside PH-MAS - Paul Milnes Cycles Finished Junior 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Junior
2.  Evie Steed Sherwood Pines Cycles Forme Finished Junior 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Junior
3.  Harriet Limb WXC World Racing Finished Junior 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Junior
4.  Amy Mourne Shibden Cycling Club Finished Junior 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Junior
5.  Hannah Craven Finished Junior 0

5.  Hannah Craven -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior
6.  Olivia Kinnear Finished 0
Points: 0 | Status: Finished

Veteran Women 40-49

Position Name Club name Rider status Category Points
Veteran Women 40-49 - Results
1.  Alison Kinloch PH-MAS - Paul Milnes Cycles Finished Vet 40-49 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
2.  Nikola Matthews Shibden Cycling Club Finished Vet 40-49 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
3.  Donna Goodwin Louth Cycle Centre RT Finished Vet 40-49 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
4.  Kelly Wilby Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
5.  Julia Oldroyd Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Joanna Morris Shibden Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
7.  Astrid Pot Seacroft Wheelers Finished Vet 40-49 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
8.  Sarah Hennessy Finished Vet 40-49 0

8.  Sarah Hennessy -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49

Vet 50-59 Women

Position Name Club name Rider status Category Points
Vet 50-59 Women - Results
1.  Sally Houghton Moonglu CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Liz Rylott York Cycleworks Finished Vet 50-59 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
3.  Lynn Bland Norton Wheelers Finished Vet 50-59 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
4.  Therese Angela Hannon-Flaherty Seacroft Wheelers Finished Vet 50-59 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
5.  Sarah Minchin Calder Clarion CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Under 16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
Under 16 Boys - Results
1.  Oliver Dawson RTD - J'sCycleShack Finished Youth U16 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Youth U16
2.  Callum Evans Sleaford Wheelers Cycling Club Finished Youth U16 34
Points: 34 | Status: Finished | Category: Youth U16
3.  Rowan Baxter Huddersfield Star Wheelers Finished Youth U16 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Youth U16
4.  Isaac Oliver Sheffield Youth Cycling Club Finished Youth U16 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Youth U16
5.  Oliver Moss Clifton CC Finished Youth U16 23
Points: 23 | Status: Finished | Category: Youth U16
6.  Daniel Kemp Clifton CC Finished Youth U16 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Youth U16
7.  Magnus Denwood Harrogate Nova CC Finished Youth U16 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Youth U16
8.  Noah Ellison Shibden Cycling Club Finished Youth U16 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Youth U16
9.  James Beagley Harrogate Nova CC Finished Youth U16 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Youth U16
10.  Oscar Saxton Huddersfield Star Wheelers Finished Youth U16 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Youth U16
11.  Jacques Goetz East Bradford Race Team Finished Youth U16 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Youth U16
12.  Callum Feather Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished Youth U16 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Youth U16
13.  Isaac Alexander Pressley Clifton CC Finished Youth U16 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Youth U16
14.  Lucas Elwell East Bradford Race Team Finished Youth U16 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Youth U16
15.  Elliot Fraser Sportcity Velo Finished Youth U16 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Youth U16
16.  Tom Davey Harrogate Nova CC Finished Youth U16 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Youth U16
17.  Alistair Trusselle Bronte Tykes Cycling Club Finished Youth U16 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16
18.  Thomas Hepton Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished Youth U16 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Youth U16
19.  Benjamin Freeman Leicester Forest CC Finished Youth U16 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Youth U16
20.  Bilal Hardaker East Bradford CC Finished Youth U16 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16
21.  Oliver Perkins East Bradford CC Finished Youth U16 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16
22.  Oliver Barker Shibden Cycling Club Finished Youth U16 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16
23.  Oskar Wadsworth Shibden Cycling Club Finished Youth U16 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16
24.  Euan Cook Calder Clarion CC Finished Youth U16 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16
25.  Finley Tolley Bolsover & District Cycling Cl... Finished Youth U16 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16

Under 16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Under 16 Girls - Results
1.  Cat Ferguson Hope Factory Racing Finished Youth U16 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Youth U16
2.  Imogen Wolff Shibden Cycling Club Finished Youth U16 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Youth U16
3.  Florence Greenhalgh Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished Youth U16 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Youth U16
4.  Madeline Moorhouse Smith Shibden Cycling Club Finished Youth U16 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Youth U16
5.  Ellie Harrison Clifton CC Finished Youth U16 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Youth U16
6.  Abigail Miller Clifton CC Finished Youth U16 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Youth U16
7.  Megan Wilkinson East Bradford CC Finished Youth U16 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Youth U16
8.  Floella Phillips Clifton CC Finished Youth U16 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Youth U16
9.  Amelia Walton Shibden Cycling Club Finished Youth U16 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Youth U16
10.  Lola Stevenson Huddersfield Star Wheelers Finished Youth U16 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Youth U16
11.  Eleina McFadden East Bradford CC Finished Youth U16 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16

Under 14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
Under 14 Boys - Results
1.  Mark Ketteringham Harrogate Nova CC Finished Youth U14 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Youth U14
2.  Jacob Steed Sherwood Pines Cycles Forme Finished Youth U14 34
Points: 34 | Status: Finished | Category: Youth U14
3.  Aaron Cocker Clancy Briggs Cycling Academy Finished Youth U14 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Youth U14
4.  Jody Mills East Bradford Race Team Finished Youth U14 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Youth U14
5.  Harrison Evans Sleaford Wheelers Cycling Club Finished Youth U14 23
Points: 23 | Status: Finished | Category: Youth U14
6.  Finley Wilkinson East Bradford Race Team Finished Youth U14 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Youth U14
7.  Cormac Denwood Harrogate Nova CC Finished Youth U14 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Youth U14
8.  Harry Speak Clifton CC Finished Youth U14 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Youth U14
9.  Evander Wishart Fenland Clarion CC Finished Youth U14 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Youth U14
10.  Luke Trafford Holmfirth Cycling Club Finished Youth U14 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Youth U14
11.  Alfie Steed Sherwood Pines Cycles Forme Finished Youth U14 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Youth U14
12.  James Harrison Clifton CC Finished Youth U14 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Youth U14
13.  James Canham Doncaster Whls CC Finished Youth U14 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Youth U14
14.  Joseph Wooliscroft Clancy Briggs Cycling Academy Finished Youth U14 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Youth U14
15.  George Hughes Sportcity Velo Finished Youth U14 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Youth U14
16.  Ethan Geall Shibden Cycling Club Finished Youth U14 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Youth U14
17.  Frederic Moorhouse-Smith Shibden Cycling Club Finished Youth U14 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Youth U14
18.  Oliver Bailey Clancy Briggs Cycling Academy Finished Youth U14 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Youth U14
19.  William Pickering Shibden Cycling Club Finished Youth U14 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Youth U14
20.  Ruaridh Aylward East Bradford CC Finished Youth U14 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Youth U14
21.  Benjamin Taylor Sheffield Youth Cycling Club Finished Youth U14 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
22.  Samuel Freeman Leicester Forest CC Finished Youth U14 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
23.  Angus Millar Harrogate Nova CC Finished Youth U14 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
24.  Thomas Smith Clifton CC Finished Youth U14 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
25.  Henry Shimmin Albarosa Cycling Club Finished Youth U14 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
26.  Zac Wilson Ilkley Cycling Club Finished Youth U14 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
27.  Thomas Nabb Ilkley Cycling Club Finished Youth U14 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
28.  Theo Mcfadden East Bradford CC Finished Youth U14 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
29.  Yousef Hardaker Finished Youth U14 0

29.  Yousef Hardaker -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
30.  Lucas Brook Finished Youth U14 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
31.  Benjamin Ward Wakefield Triathlon Club Finished Youth U14 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
32.  Dylan Heaton Finished Youth U14 0

32.  Dylan Heaton -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
33.  Taylor Hinchliffe Bolsover & District Cycling Cl... Finished Youth U14 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
--- Joshua Turton East Bradford CC Did not finish Youth U14 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Youth U14

Under 14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Under 14 Girls - Results
1.  Phoebe Taylor Eastlands Velo Finished Youth U14 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Youth U14
2.  Issy Waugh Sheffield Youth Cycling Club Finished Youth U14 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Youth U14
3.  Izabel Young Shibden Cycling Club Finished Youth U14 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Youth U14
4.  Elena Green Huddersfield Star Wheelers Finished Youth U14 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Youth U14
5.  Bethany Goodwin Louth Cycle Centre RT Finished Youth U14 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Youth U14
6.  Rebecca Mayes Cleveland Wheelers CC Finished Youth U14 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Youth U14
7.  Poppy Spencer Shibden Cycling Club Finished Youth U14 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Youth U14
8.  Aoife Byrne Calder Clarion CC Finished Youth U14 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Youth U14
9.  Isabelle Land Finished Youth U14 0

9.  Isabelle Land -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
10.  Sian Thompson Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished Youth U14 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Youth U14
11.  Lola Wooler Finished Youth U14 0

11.  Lola Wooler -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14

Under-12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
Under-12 Boys - Results
1.  Zachary Hutchinson Clifton CC Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
2.  Casey Jackson Shibden Cycling Club Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
3.  Leo Barker Bronte Tykes Cycling Club Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
4.  Reuben Hart Huddersfield Star Wheelers Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
5.  Harry Kemp Clifton CC Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
6.  Jacob Harrison East Bradford CC Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
7.  Ellis Geall Shibden Cycling Club Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
8.  Douglas Thistlethwaite Ilkley Cycling Club Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
9.  Charles Parry Shibden Cycling Club Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
10.  Daniel Breedon Albarosa Cycling Club Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
11.  Ross Muir Harrogate Nova CC Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
12.  Ewan Plumb Huddersfield Star Wheelers Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
13.  Felix Oliver Sheffield Racing CC Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
14.  Ted Carey Harrogate Nova CC Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
15.  Archie Cole Huddersfield Star Wheelers Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
16.  Lewis Bentley Holmfirth Cycling Club Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
17.  Harrison Rugg Ilkley Cycling Club Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
18.  Patrick Hardiman East Bradford CC Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
19.  Alfie Millar Harrogate Nova CC Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
20.  Owen Cunningham Calder Clarion CC Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
21.  Flynn Lambley Huddersfield Star Wheelers Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
22.  Jacob Land Finished Under 12 0

22.  Jacob Land -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12

Under-12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Under-12 Girls - Results
1.  Isabelle Goodwin Louth Cycle Centre RT Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
2.  Eliza Saxton Huddersfield Star Wheelers Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
3.  Lily Speak Clifton CC Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
4.  Elsie Hughes Eastlands Velo Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
5.  Grace Green Huddersfield Star Wheelers Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12

Under-10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
Under-10 Boys - Results
1.  Jake Thornton Ilkley Cycling Club Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
2.  Oliver Coefield Matlock CC Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
3.  Lukas Barton Bolsover & District Cycling Cl... Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
4.  William Young Shibden Cycling Club Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
5.  Milo Banner Leicester Forest CC Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
6.  Jacob Whittall Nottingham Outlaws BMX Club Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
7.  Mac Stewart Huddersfield Star Wheelers Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
8.  Theo Beynon Bronte Tykes Cycling Club Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
9.  William Jennings Clancy Briggs Cycling Academy Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
10.  Leo Stubbs Doncaster Whls CC Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
11.  Theo Lighten Clancy Briggs Cycling Academy Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
12.  Jackson Viles Doncaster Whls CC Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
13.  Jonah Heaton Finished Under 12 0

13.  Jonah Heaton -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12

Under-10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Under-10 Girls - Results
1.  Elodie Geall Shibden Cycling Club Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
2.  Seraphina Green Barnsley RC Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
3.  Erin Denwood Harrogate Nova CC Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
4.  Elysian Rose Quibell VeloSport Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
5.  Tillie Jennings Clancy Briggs Cycling Academy Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
6.  Thea Hardiman East Bradford CC Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
7.  Hannah Cunningham Calder Clarion CC Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
8.  Lucy Turnbull Finished Under 12 0

8.  Lucy Turnbull -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
9.  Emilia Tolley Finished Under 12 0

9.  Emilia Tolley -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12

Under-8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Under-8 Girls - Results
1.  Eva Ridley Clifton CC Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
2.  Emily Brook Finished Under 12 0

2.  Emily Brook -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12

Under-8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
Under-8 Boys - Results
1.  Benjamin Briggs Shibden Cycling Club Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
2.  Sebastian Hewitt Nottingham Outlaws BMX Club Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
3.  Toby Whittall Finished Under 12 0

3.  Toby Whittall -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
4.  Spencer Parry Shibden Cycling Club Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
5.  Edward Finnigan East Bradford CC Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
6.  Wilf Finnigan Finished Under 12 0

6.  Wilf Finnigan -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
7.  Felix Hart Huddersfield Star Wheelers Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12

About the Event

Info for Riders

The Sixth round of our 2021 Winter League. See website for more up to date info.

Covid restrictions will be as previous stand alone events and BC Guidance.

Advance entry via BC Website only. NO ENTRIES ON DAY FOR ANY CATEGORY.

If you are not a member of British Cycling or Ride Member, please entry via the Non Member button - this pays for the day licence in advance. No money now taken on the day of event.

The Races

Senior Men Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 07/11/21 14:00 Category B CX Band 3 --- 01 hr
Sun 07/11/21 – 14:00
Category B, CX Band 3
01 hr
Junior Men Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 07/11/21 14:00 Category B CX Band 4 --- 01 hr
Sun 07/11/21 – 14:00
Category B, CX Band 4
01 hr
Veteran Men 40-49 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 07/11/21 14:00 Category B CX Band 3 --- 01 hr
Sun 07/11/21 – 14:00
Category B, CX Band 3
01 hr
Vet 50-59 Men Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 07/11/21 13:02 Category B CX Band 3 --- 40 mins
Sun 07/11/21 – 13:02
Category B, CX Band 3
40 mins
Vet 60+ Men Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 07/11/21 13:02 Category B CX Band 4 --- 40 mins
Sun 07/11/21 – 13:02
Category B, CX Band 4
40 mins
Senior Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 07/11/21 13:00 Category B CX Band 3 --- 40 mins
Sun 07/11/21 – 13:00
Category B, CX Band 3
40 mins
Junior Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 07/11/21 13:00 Category B CX Band 5 --- 40 mins
Sun 07/11/21 – 13:00
Category B, CX Band 5
40 mins
Veteran Women 40-49 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 07/11/21 13:00 Category B CX Band 5 --- 40 mins
Sun 07/11/21 – 13:00
Category B, CX Band 5
40 mins
Vet 50-59 Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 07/11/21 13:00 Category B CX Band 5 --- 40 mins
Sun 07/11/21 – 13:00
Category B, CX Band 5
40 mins
Vet 60+ Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 07/11/21 13:00 Category B CX Band 3 ---
Sun 07/11/21 – 13:00
Category B, CX Band 3
Under 16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 07/11/21 11:30 Category B CX Band 3 --- 30 mins
Sun 07/11/21 – 11:30
Category B, CX Band 3
30 mins
Under 16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 07/11/21 11:30 Category B CX Band 4 --- 30 mins
Sun 07/11/21 – 11:30
Category B, CX Band 4
30 mins
Under 14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 07/11/21 11:30 Category B CX Band 3 --- 30 mins
Sun 07/11/21 – 11:30
Category B, CX Band 3
30 mins
Under 14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 07/11/21 11:30 Category B CX Band 4 --- 30 mins
Sun 07/11/21 – 11:30
Category B, CX Band 4
30 mins
Under-12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 07/11/21 11:05 Under 12 None --- 15 mins
Sun 07/11/21 – 11:05
Under 12, None
15 mins
Under-12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 07/11/21 11:05 Under 12 None --- 15 mins
Sun 07/11/21 – 11:05
Under 12, None
15 mins
Under-10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 07/11/21 10:45 Under 12 None --- 15 mins
Sun 07/11/21 – 10:45
Under 12, None
15 mins
Under-10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 07/11/21 10:45 Under 12 None --- 15 mins
Sun 07/11/21 – 10:45
Under 12, None
15 mins
Under-8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 07/11/21 10:30 Under 12 None --- 10 mins
Sun 07/11/21 – 10:30
Under 12, None
10 mins
Under-8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 07/11/21 10:30 Under 12 None --- 10 mins
Sun 07/11/21 – 10:30
Under 12, None
10 mins

Event Summary

Event Overview

The Sixth round of our 2021 Winter League. See website for more up to date info.

Promoting Club :  Knottingley Velo

On Day Organiser : Tom Randall

Series Organisers for YCCA: Fred Rothwell / Pete Sutton

Covid restrictions will be as previous stand alone events and BC Guidance.

Advance entry via BC Website only. NO ENTRIES ON DAY FOR ANY CATEGORY.

All entry buttons will close at 10pm on the Tuesday before the event to allow Event Timing to deal with all the Timing requirements associated with the event.

If you are not a member of British Cycling or a Ride Member, please entry via the Non Member button - this pays for the day licence in advance. No money now taken on the day of event.

Event Details

Event URN:

495831

Start Date:

Sun, 7th Nov 2021

Event Type:

Cyclo-Cross (Competitive)

Venue:

Pontefract Park, Pontefract, West Yorkshire, WF8 4QD

View map

Series:

Yorkshire Points

Event Organiser:

Peter Sutton
07921397165

Safeguarding lead:

Mandy Parker
mandyparker2@ntlworld.com

Delegate Organiser:
Thomas Randall
thomaswrandall@hotmail.com

Results

Confirmed Results

Senior Men

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior Men - Results
1.  Tom Couzens Montezuma's Race Team Finished Senior 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Senior
2.  Samuel Howes Sleaford Wheelers Cycling Club Finished Senior 34
Points: 34 | Status: Finished | Category: Senior
3.  William Weatherill Hope Factory Racing Finished Senior 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Senior
4.  Thomas Selby Royal Navy & Royal Marines CA Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  George Holland Albarosa Cycling Club Finished Senior 23
Points: 23 | Status: Finished | Category: Senior
6.  Nathan Wilson Wilsons Wheels Race Team Finished Senior 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Senior
7.  Harry Walshaw Shibden Cycling Club Finished Senior 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Senior
8.  David Beachill Geared Up RT Finished Senior 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Senior
9.  Robin Godden Hope Factory Racing Finished Senior 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Senior
10.  Joe Barker Finished Senior 12

10.  Joe Barker -

Points: 12 | Status: Finished | Category: Senior
11.  Stefan Partridge Bolsover & District Cycling Cl... Finished Senior 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Senior
12.  Glen Hale Finished Senior 9

12.  Glen Hale -

Points: 9 | Status: Finished | Category: Senior
13.  Tom Simpson Finished Senior 0

13.  Tom Simpson -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
14.  Adam Medforth Finished Senior 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
15.  Adam Kharchi PMRR Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
16.  Liam Gilpin Geared Up RT Finished Senior 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Senior
17.  Arthur Aston Scarborough Coast Cycle Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
18.  Richard Dearing Velo Club Beverley Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
19.  Daniel Ingham VC VELDRIJDEN Finished Senior 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Senior
20.  Karl Wooffindin Lifting Gear Prod- CyclesInMot... Finished Senior 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Senior
21.  Michael Tyas Hull Thursday RC Finished Senior 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
22.  Andrew Robinson Knaresborough Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
23.  Matt Poole Finished Senior 0

23.  Matt Poole -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
24.  Neil Daniels Finished Senior 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
25.  Phill Tyas Barnsley RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
26.  Matthew Dalton Finished Senior 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
--- Liam Mealey Otley CC Did not finish Senior 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Senior
--- Ethan Whiteside Shibden Cycling Club Did not finish Senior 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Senior

Junior Men

Position Name Club name Rider status Category Points
Junior Men - Results
1.  Ben Ramsden Shibden Cycling Club Finished Junior 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Junior
2.  Tom Scott Trek Sheffield Fox Valley Finished Junior 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Junior
3.  Harry Ellison Shibden Cycling Club Finished Junior 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Junior
4.  Jacob Bush Fensham Howes - MAS Design Finished Junior 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Junior
5.  Oliver Halliday The Bike Rack CC Finished Junior 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Junior
6.  Dan Galpin Bourne Whls CC Finished Junior 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Junior
7.  Owen Thompson Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished Junior 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Junior
8.  Jack Parnaby Shibden Cycling Club Finished Junior 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Junior
9.  Oscar Williams Finished Junior 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Junior
--- Alex Galpin Bourne Whls CC Did not finish Junior 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Junior

Veteran Men 40-49

Position Name Club name Rider status Category Points
Veteran Men 40-49 - Results
1.  Richard Middleton Shibden Cycling Club Finished Vet 40-49 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
2.  Gareth Whittall Finished Vet 40-49 34
Points: 34 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
3.  Kevin Smith Shibden Cycling Club Finished Vet 40-49 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
4.  Steve Wood Ellmore Factory Racing Finished Vet 40-49 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
5.  Dave Wilby Ilkley Cycling Club Finished Vet 40-49 23
Points: 23 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
6.  Chris Breedon Albarosa Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
7.  Nathan Miller Derby Mercury RC Finished Vet 40-49 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
8.  Leon Goodwin Louth Cycle Centre RT Finished Vet 40-49 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
9.  Arthur Wilson Ilkley Cycling Club Finished Vet 40-49 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
10.  Russell Gordon Clifton CC Finished Vet 40-49 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
11.  Keith Randle Amisvelo Racing Team Finished Vet 40-49 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
12.  Jason Elliott Doncaster Whls CC Finished Vet 40-49 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
13.  Chris Smith Reifen Racing Finished Vet 40-49 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
14.  Mark Saxton Huddersfield Star Wheelers Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
15.  James Oldroyd Calder Clarion CC Finished Vet 40-49 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
16.  Nick Taylor Red Rose Olympic CC Finished Vet 40-49 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
17.  Gary Spencer Shibden Cycling Club Finished Vet 40-49 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
18.  Mark Ramage Cliff Pratt Racing Finished Vet 40-49 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
19.  Brian Stanley Finished Vet 40-49 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
20.  David Cocker J's Cycle Shack Finished Vet 40-49 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
21.  Steve Osgerby City RC (Hull) Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
22.  Jonathon Snowden Finished Vet 40-49 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
23.  Jon Waller Finished Vet 40-49 0

23.  Jon Waller -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
24.  Robert Smith Lindsey Road CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
25.  Ian McKinley Velo Club Beverley Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
26.  Conor Mckee Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
27.  Richard Metcalf Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
28.  James Islip Finished Vet 40-49 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
29.  Marcus Sutcliffe Finished Vet 40-49 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
30.  Gavin Beaumont Finished Vet 40-49 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
31.  Ben Imeson Finished N/A 0

31.  Ben Imeson -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
32.  Adam Pridmore East Bradford CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
33.  Simon Galloway Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
34.  Andrew Whiteside Shibden Cycling Club Finished Vet 40-49 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
35.  Ian Evans Sleaford Wheelers Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
36.  Paul Milsom Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
37.  Marc Peasegood Birdwell Wheelers Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
38.  Johnny Parsons Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
39.  Lewis Hart Huddersfield Star Wheelers Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
40.  Matthew Cook Calder Clarion CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
41.  Lee Wild Harworth & District CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
42.  Paul Land Finished Vet 40-49 0

42.  Paul Land -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
43.  Karl-Eric Devaux Wakefield Triathlon Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
44.  Ian Spencer Shibden Cycling Club Finished Vet 40-49 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
45.  Mark Scott Featherstone RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
46.  Mark Lazenby Finished Vet 40-49 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
--- James Thompson Morvelo Magspeed Racing Did not finish Vet 40-49 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Vet 40-49

Vet 50-59 Men

Position Name Club name Rider status Category Points
Vet 50-59 Men - Results
1.  Simon Hale Army Cycling Union Finished Vet 50-59 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
2.  Chris Taylor Shibden Cycling Club Finished Vet 50-59 34
Points: 34 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
3.  Paul Nutton Shibden Cycling Club Finished Vet 50-59 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
4.  Matthew Crouch Fossa Racing Finished Vet 50-59 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
5.  Stefan Macina Shibden Cycling Club Finished Vet 50-59 23
Points: 23 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
6.  Kevin Dawson RTD - J'sCycleShack Finished Vet 50-59 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
7.  Tim Gill Shibden Cycling Club Finished Vet 50-59 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
8.  John Docker Huddersfield Star Wheelers Finished Vet 50-59 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
9.  Anthony Matthews Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished Vet 50-59 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
10.  David Jennaway Finished Vet 50-59 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
11.  Peter Fielding-Smith Wilsons Wheels Race Team Finished Vet 50-59 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
12.  Phil Oliver Rutland CC Finished Vet 50-59 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
13.  Dominic Watts Bolsover & District Cycling Cl... Finished Vet 50-59 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
14.  Philip Hinchliffe 100 Just Ride Finished Vet 50-59 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
15.  John Wood www.cyclocrossrider.com Finished Vet 50-59 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
16.  David Collins Here Come The Belgians Finished Vet 50-59 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
17.  Stephen Walker Trent Valley Road Club Finished Vet 50-59 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
18.  Ian O'Brien Cero - Cycle Division Racing T... Finished Vet 50-59 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
19.  Michael Burdon PH-MAS - Paul Milnes Cycles Finished Vet 50-59 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
20.  Rich Cutsforth Wilsons Wheels Race Team Finished Vet 50-59 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
21.  Paul Wilson Huddersfield Star Wheelers Finished Vet 50-59 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
22.  Andrew Johnston Clifton CC Finished Vet 50-59 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
23.  Darrell Bradbury Norton Wheelers Finished Vet 50-59 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
24.  Edward Loftus VC VELDRIJDEN Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
25.  Richard Green Huddersfield Star Wheelers Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
26.  Marcus Spencer Finished Vet 50-59 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
27.  Robert Grainger Scarborough Paragon CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
28.  Andrew Cook Trek Sheffield Fox Valley Finished Vet 50-59 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
29.  Simon Coiley Harrogate Nova CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
30.  John Ellison Shibden Cycling Club Finished Vet 50-59 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
31.  Michael Flaherty Finished Vet 50-59 0

31.  Michael Flaherty -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
32.  Andrew Simpson Doncaster Whls CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
33.  Rod Dugher Doncaster Whls CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
34.  Peter Goy Louth Cycle Centre RT Finished Vet 50-59 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
35.  Steve Shepherd Finished Vet 50-59 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
36.  Alun Powell Otley CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
37.  Peter Smith Wilsons Wheels Race Team Finished Vet 50-59 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
38.  Shaun Walker Holmfirth Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
39.  Philip Ingham Shibden Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
40.  John Tomlinson Barnsley RC Finished Vet 50-59 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
41.  Owen Henriksen Norton Wheelers Finished Vet 50-59 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
42.  Mark Etherton Wilsons Wheels Race Team Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
43.  Carl Farrow Calder Clarion CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
44.  John Ketley Velo Club Beverley Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
45.  Julian Holroyd Huddersfield Star Wheelers Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
46.  Martin Aston Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
47.  Andrew Roberts Finished Vet 50-59 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
48.  Edward Sarmiento www.cyclocrossrider.com Finished Vet 50-59 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
49.  Stephen Robinson Velo Club Beverley Finished Vet 50-59 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
50.  Alan Kinnear Finished Vet 50-59 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
51.  Adam Foster Finished Vet 50-59 0

51.  Adam Foster -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
52.  Peter Dixon East Bradford CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
53.  Martin Pollard Otley CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
54.  Michael Ward Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
55.  Chris S Sharp Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
56.  Jon Howard Finished N/A 0

56.  Jon Howard -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
57.  Stephen Holgate Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
58.  Terry Blackwood Wakefield Triathlon Club Finished Vet 50-59 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59

Vet 60+ Men

Position Name Club name Rider status Category Points
Vet 60+ Men - Results
1.  John Galway Scarborough Coast Cycle Club Finished Vet 60+ 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Vet 60+
2.  Peter Wilkin Fietsen Tempo Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Timothy Beachill Geared Up RT Finished Vet 60+ 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 60+
4.  Kevin Holmes Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Peter Anderson Seacroft Wheelers Finished Vet 60+ 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Vet 60+
6.  Tony Carter Finished Vet 60+ 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Vet 60+
7.  Paul Sleaford Norton Wheelers Finished Vet 60+ 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Vet 60+
8.  John Ginley Shibden Cycling Club Finished Vet 60+ 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Vet 60+
9.  Martin Gabriel Moonglu CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
10.  Kenneth Wilby Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
11.  Graham Ward-Thompson Wakefield Triathlon Club Finished Vet 60+ 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 60+
12.  Philip Jones Matlock CC Finished Vet 60+ 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 60+
13.  David Tyas Hull Thursday RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
14.  Brian Crossley Altofts Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
15.  John Dowell Heanor Clarion CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
16.  Christopher Beetham Seacroft Wheelers Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
--- Anthony Jones Knottingley Velo Did not finish Vet 60+ 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Vet 60+

Senior Women

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior Women - Results
1.  Freya Whiteside PH-MAS - Paul Milnes Cycles Finished Junior 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Junior
2.  Evie Steed Sherwood Pines Cycles Forme Finished Junior 34
Points: 34 | Status: Finished | Category: Junior
3.  Alison Kinloch PH-MAS - Paul Milnes Cycles Finished Vet 40-49 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
4.  Cassandra Mackintosh Rapha Cycling Club Finished Senior 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Senior
5.  Libby Greatorex www.cyclocrossrider.com Finished Senior 23
Points: 23 | Status: Finished | Category: Senior
6.  Bethany Crumpton Spectra Wiggle p/b Vitus Finished Senior 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Senior
7.  Harriet Limb WXC World Racing Finished Junior 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Junior
8.  Bryony Halcrow Finished Senior 0

8.  Bryony Halcrow -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
9.  Claire Jones Finished Senior 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Senior
10.  Imogen Chastell Brother UK-Orientation marketi... Finished Senior 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Senior
11.  Nikola Matthews Shibden Cycling Club Finished Vet 40-49 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
12.  Sally Houghton Moonglu CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
13.  Liz Rylott York Cycleworks Finished Vet 50-59 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
14.  Donna Goodwin Louth Cycle Centre RT Finished Vet 40-49 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
15.  Kelly Wilby Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
16.  Amy Mourne Shibden Cycling Club Finished Junior 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Junior
17.  Rebecca Jones Knottingley Velo Finished Senior 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Senior
18.  Julia Oldroyd Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
19.  Lynn Bland Norton Wheelers Finished Vet 50-59 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
20.  Therese Hannon-flaherty Finished 0

20.  Therese Hannon-flaherty -

Points: 0 | Status: Finished
21.  Joanna Morris Shibden Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
22.  Hannah Craven Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
23.  Astrid Pot Seacroft Wheelers Finished Vet 40-49 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
24.  Dalia Hawley Albarosa Cycling Club Finished Senior 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
25.  Sarah Minchin Calder Clarion CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
26.  Anne Vergettehollingworth Finished 0

26.  Anne Vergettehollingworth -

Points: 0 | Status: Finished
27.  Olivia Kinnear Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
28.  Sarah Hennessy Wakefield Triathlon Club Finished Vet 40-49 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49

Junior Women

Position Name Club name Rider status Category Points
Junior Women - Results
1.  Freya Whiteside PH-MAS - Paul Milnes Cycles Finished Junior 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Junior
2.  Evie Steed Sherwood Pines Cycles Forme Finished Junior 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Junior
3.  Harriet Limb WXC World Racing Finished Junior 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Junior
4.  Amy Mourne Shibden Cycling Club Finished Junior 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Junior
5.  Hannah Craven Finished Junior 0

5.  Hannah Craven -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior
6.  Olivia Kinnear Finished 0
Points: 0 | Status: Finished

Veteran Women 40-49

Position Name Club name Rider status Category Points
Veteran Women 40-49 - Results
1.  Alison Kinloch PH-MAS - Paul Milnes Cycles Finished Vet 40-49 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
2.  Nikola Matthews Shibden Cycling Club Finished Vet 40-49 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
3.  Donna Goodwin Louth Cycle Centre RT Finished Vet 40-49 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
4.  Kelly Wilby Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
5.  Julia Oldroyd Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Joanna Morris Shibden Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
7.  Astrid Pot Seacroft Wheelers Finished Vet 40-49 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
8.  Sarah Hennessy Finished Vet 40-49 0

8.  Sarah Hennessy -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49

Vet 50-59 Women

Position Name Club name Rider status Category Points
Vet 50-59 Women - Results
1.  Sally Houghton Moonglu CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Liz Rylott York Cycleworks Finished Vet 50-59 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
3.  Lynn Bland Norton Wheelers Finished Vet 50-59 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
4.  Therese Angela Hannon-Flaherty Seacroft Wheelers Finished Vet 50-59 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
5.  Sarah Minchin Calder Clarion CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Under 16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
Under 16 Boys - Results
1.  Oliver Dawson RTD - J'sCycleShack Finished Youth U16 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Youth U16
2.  Callum Evans Sleaford Wheelers Cycling Club Finished Youth U16 34
Points: 34 | Status: Finished | Category: Youth U16
3.  Rowan Baxter Huddersfield Star Wheelers Finished Youth U16 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Youth U16
4.  Isaac Oliver Sheffield Youth Cycling Club Finished Youth U16 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Youth U16
5.  Oliver Moss Clifton CC Finished Youth U16 23
Points: 23 | Status: Finished | Category: Youth U16
6.  Daniel Kemp Clifton CC Finished Youth U16 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Youth U16
7.  Magnus Denwood Harrogate Nova CC Finished Youth U16 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Youth U16
8.  Noah Ellison Shibden Cycling Club Finished Youth U16 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Youth U16
9.  James Beagley Harrogate Nova CC Finished Youth U16 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Youth U16
10.  Oscar Saxton Huddersfield Star Wheelers Finished Youth U16 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Youth U16
11.  Jacques Goetz East Bradford Race Team Finished Youth U16 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Youth U16
12.  Callum Feather Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished Youth U16 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Youth U16
13.  Isaac Alexander Pressley Clifton CC Finished Youth U16 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Youth U16
14.  Lucas Elwell East Bradford Race Team Finished Youth U16 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Youth U16
15.  Elliot Fraser Sportcity Velo Finished Youth U16 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Youth U16
16.  Tom Davey Harrogate Nova CC Finished Youth U16 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Youth U16
17.  Alistair Trusselle Bronte Tykes Cycling Club Finished Youth U16 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16
18.  Thomas Hepton Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished Youth U16 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Youth U16
19.  Benjamin Freeman Leicester Forest CC Finished Youth U16 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Youth U16
20.  Bilal Hardaker East Bradford CC Finished Youth U16 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16
21.  Oliver Perkins East Bradford CC Finished Youth U16 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16
22.  Oliver Barker Shibden Cycling Club Finished Youth U16 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16
23.  Oskar Wadsworth Shibden Cycling Club Finished Youth U16 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16
24.  Euan Cook Calder Clarion CC Finished Youth U16 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16
25.  Finley Tolley Bolsover & District Cycling Cl... Finished Youth U16 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16

Under 16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Under 16 Girls - Results
1.  Cat Ferguson Hope Factory Racing Finished Youth U16 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Youth U16
2.  Imogen Wolff Shibden Cycling Club Finished Youth U16 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Youth U16
3.  Florence Greenhalgh Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished Youth U16 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Youth U16
4.  Madeline Moorhouse Smith Shibden Cycling Club Finished Youth U16 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Youth U16
5.  Ellie Harrison Clifton CC Finished Youth U16 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Youth U16
6.  Abigail Miller Clifton CC Finished Youth U16 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Youth U16
7.  Megan Wilkinson East Bradford CC Finished Youth U16 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Youth U16
8.  Floella Phillips Clifton CC Finished Youth U16 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Youth U16
9.  Amelia Walton Shibden Cycling Club Finished Youth U16 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Youth U16
10.  Lola Stevenson Huddersfield Star Wheelers Finished Youth U16 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Youth U16
11.  Eleina McFadden East Bradford CC Finished Youth U16 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16

Under 14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
Under 14 Boys - Results
1.  Mark Ketteringham Harrogate Nova CC Finished Youth U14 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Youth U14
2.  Jacob Steed Sherwood Pines Cycles Forme Finished Youth U14 34
Points: 34 | Status: Finished | Category: Youth U14
3.  Aaron Cocker Clancy Briggs Cycling Academy Finished Youth U14 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Youth U14
4.  Jody Mills East Bradford Race Team Finished Youth U14 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Youth U14
5.  Harrison Evans Sleaford Wheelers Cycling Club Finished Youth U14 23
Points: 23 | Status: Finished | Category: Youth U14
6.  Finley Wilkinson East Bradford Race Team Finished Youth U14 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Youth U14
7.  Cormac Denwood Harrogate Nova CC Finished Youth U14 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Youth U14
8.  Harry Speak Clifton CC Finished Youth U14 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Youth U14
9.  Evander Wishart Fenland Clarion CC Finished Youth U14 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Youth U14
10.  Luke Trafford Holmfirth Cycling Club Finished Youth U14 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Youth U14
11.  Alfie Steed Sherwood Pines Cycles Forme Finished Youth U14 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Youth U14
12.  James Harrison Clifton CC Finished Youth U14 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Youth U14
13.  James Canham Doncaster Whls CC Finished Youth U14 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Youth U14
14.  Joseph Wooliscroft Clancy Briggs Cycling Academy Finished Youth U14 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Youth U14
15.  George Hughes Sportcity Velo Finished Youth U14 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Youth U14
16.  Ethan Geall Shibden Cycling Club Finished Youth U14 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Youth U14
17.  Frederic Moorhouse-Smith Shibden Cycling Club Finished Youth U14 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Youth U14
18.  Oliver Bailey Clancy Briggs Cycling Academy Finished Youth U14 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Youth U14
19.  William Pickering Shibden Cycling Club Finished Youth U14 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Youth U14
20.  Ruaridh Aylward East Bradford CC Finished Youth U14 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Youth U14
21.  Benjamin Taylor Sheffield Youth Cycling Club Finished Youth U14 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
22.  Samuel Freeman Leicester Forest CC Finished Youth U14 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
23.  Angus Millar Harrogate Nova CC Finished Youth U14 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
24.  Thomas Smith Clifton CC Finished Youth U14 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
25.  Henry Shimmin Albarosa Cycling Club Finished Youth U14 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
26.  Zac Wilson Ilkley Cycling Club Finished Youth U14 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
27.  Thomas Nabb Ilkley Cycling Club Finished Youth U14 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
28.  Theo Mcfadden East Bradford CC Finished Youth U14 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
29.  Yousef Hardaker Finished Youth U14 0

29.  Yousef Hardaker -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
30.  Lucas Brook Finished Youth U14 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
31.  Benjamin Ward Wakefield Triathlon Club Finished Youth U14 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
32.  Dylan Heaton Finished Youth U14 0

32.  Dylan Heaton -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
33.  Taylor Hinchliffe Bolsover & District Cycling Cl... Finished Youth U14 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
--- Joshua Turton East Bradford CC Did not finish Youth U14 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Youth U14

Under 14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Under 14 Girls - Results
1.  Phoebe Taylor Eastlands Velo Finished Youth U14 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Youth U14
2.  Issy Waugh Sheffield Youth Cycling Club Finished Youth U14 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Youth U14
3.  Izabel Young Shibden Cycling Club Finished Youth U14 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Youth U14
4.  Elena Green Huddersfield Star Wheelers Finished Youth U14 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Youth U14
5.  Bethany Goodwin Louth Cycle Centre RT Finished Youth U14 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Youth U14
6.  Rebecca Mayes Cleveland Wheelers CC Finished Youth U14 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Youth U14
7.  Poppy Spencer Shibden Cycling Club Finished Youth U14 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Youth U14
8.  Aoife Byrne Calder Clarion CC Finished Youth U14 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Youth U14
9.  Isabelle Land Finished Youth U14 0

9.  Isabelle Land -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
10.  Sian Thompson Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished Youth U14 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Youth U14
11.  Lola Wooler Finished Youth U14 0

11.  Lola Wooler -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14

Under-12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
Under-12 Boys - Results
1.  Zachary Hutchinson Clifton CC Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
2.  Casey Jackson Shibden Cycling Club Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
3.  Leo Barker Bronte Tykes Cycling Club Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
4.  Reuben Hart Huddersfield Star Wheelers Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
5.  Harry Kemp Clifton CC Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
6.  Jacob Harrison East Bradford CC Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
7.  Ellis Geall Shibden Cycling Club Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
8.  Douglas Thistlethwaite Ilkley Cycling Club Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
9.  Charles Parry Shibden Cycling Club Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
10.  Daniel Breedon Albarosa Cycling Club Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
11.  Ross Muir Harrogate Nova CC Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
12.  Ewan Plumb Huddersfield Star Wheelers Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
13.  Felix Oliver Sheffield Racing CC Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
14.  Ted Carey Harrogate Nova CC Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
15.  Archie Cole Huddersfield Star Wheelers Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
16.  Lewis Bentley Holmfirth Cycling Club Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
17.  Harrison Rugg Ilkley Cycling Club Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
18.  Patrick Hardiman East Bradford CC Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
19.  Alfie Millar Harrogate Nova CC Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
20.  Owen Cunningham Calder Clarion CC Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
21.  Flynn Lambley Huddersfield Star Wheelers Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
22.  Jacob Land Finished Under 12 0

22.  Jacob Land -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12

Under-12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Under-12 Girls - Results
1.  Isabelle Goodwin Louth Cycle Centre RT Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
2.  Eliza Saxton Huddersfield Star Wheelers Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
3.  Lily Speak Clifton CC Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
4.  Elsie Hughes Eastlands Velo Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
5.  Grace Green Huddersfield Star Wheelers Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12

Under-10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
Under-10 Boys - Results
1.  Jake Thornton Ilkley Cycling Club Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
2.  Oliver Coefield Matlock CC Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
3.  Lukas Barton Bolsover & District Cycling Cl... Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
4.  William Young Shibden Cycling Club Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
5.  Milo Banner Leicester Forest CC Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
6.  Jacob Whittall Nottingham Outlaws BMX Club Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
7.  Mac Stewart Huddersfield Star Wheelers Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
8.  Theo Beynon Bronte Tykes Cycling Club Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
9.  William Jennings Clancy Briggs Cycling Academy Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
10.  Leo Stubbs Doncaster Whls CC Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
11.  Theo Lighten Clancy Briggs Cycling Academy Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
12.  Jackson Viles Doncaster Whls CC Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
13.  Jonah Heaton Finished Under 12 0

13.  Jonah Heaton -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12

Under-10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Under-10 Girls - Results
1.  Elodie Geall Shibden Cycling Club Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
2.  Seraphina Green Barnsley RC Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
3.  Erin Denwood Harrogate Nova CC Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
4.  Elysian Rose Quibell VeloSport Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
5.  Tillie Jennings Clancy Briggs Cycling Academy Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
6.  Thea Hardiman East Bradford CC Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
7.  Hannah Cunningham Calder Clarion CC Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
8.  Lucy Turnbull Finished Under 12 0

8.  Lucy Turnbull -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
9.  Emilia Tolley Finished Under 12 0

9.  Emilia Tolley -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12

Under-8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Under-8 Girls - Results
1.  Eva Ridley Clifton CC Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
2.  Emily Brook Finished Under 12 0

2.  Emily Brook -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12

Under-8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
Under-8 Boys - Results
1.  Benjamin Briggs Shibden Cycling Club Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
2.  Sebastian Hewitt Nottingham Outlaws BMX Club Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
3.  Toby Whittall Finished Under 12 0

3.  Toby Whittall -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
4.  Spencer Parry Shibden Cycling Club Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
5.  Edward Finnigan East Bradford CC Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
6.  Wilf Finnigan Finished Under 12 0

6.  Wilf Finnigan -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
7.  Felix Hart Huddersfield Star Wheelers Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12

About the Event

Info for Riders

The Sixth round of our 2021 Winter League. See website for more up to date info.

Covid restrictions will be as previous stand alone events and BC Guidance.

Advance entry via BC Website only. NO ENTRIES ON DAY FOR ANY CATEGORY.

If you are not a member of British Cycling or Ride Member, please entry via the Non Member button - this pays for the day licence in advance. No money now taken on the day of event.

The Races

Senior Men Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 07/11/21 14:00 Category B CX Band 3 --- 01 hr
Sun 07/11/21 – 14:00
Category B, CX Band 3
01 hr
Junior Men Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 07/11/21 14:00 Category B CX Band 4 --- 01 hr
Sun 07/11/21 – 14:00
Category B, CX Band 4
01 hr
Veteran Men 40-49 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 07/11/21 14:00 Category B CX Band 3 --- 01 hr
Sun 07/11/21 – 14:00
Category B, CX Band 3
01 hr
Vet 50-59 Men Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 07/11/21 13:02 Category B CX Band 3 --- 40 mins
Sun 07/11/21 – 13:02
Category B, CX Band 3
40 mins
Vet 60+ Men Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 07/11/21 13:02 Category B CX Band 4 --- 40 mins
Sun 07/11/21 – 13:02
Category B, CX Band 4
40 mins
Senior Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 07/11/21 13:00 Category B CX Band 3 --- 40 mins
Sun 07/11/21 – 13:00
Category B, CX Band 3
40 mins
Junior Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 07/11/21 13:00 Category B CX Band 5 --- 40 mins
Sun 07/11/21 – 13:00
Category B, CX Band 5
40 mins
Veteran Women 40-49 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 07/11/21 13:00 Category B CX Band 5 --- 40 mins
Sun 07/11/21 – 13:00
Category B, CX Band 5
40 mins
Vet 50-59 Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 07/11/21 13:00 Category B CX Band 5 --- 40 mins
Sun 07/11/21 – 13:00
Category B, CX Band 5
40 mins
Vet 60+ Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 07/11/21 13:00 Category B CX Band 3 ---
Sun 07/11/21 – 13:00
Category B, CX Band 3
Under 16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 07/11/21 11:30 Category B CX Band 3 --- 30 mins
Sun 07/11/21 – 11:30
Category B, CX Band 3
30 mins
Under 16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 07/11/21 11:30 Category B CX Band 4 --- 30 mins
Sun 07/11/21 – 11:30
Category B, CX Band 4
30 mins
Under 14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 07/11/21 11:30 Category B CX Band 3 --- 30 mins
Sun 07/11/21 – 11:30
Category B, CX Band 3
30 mins
Under 14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 07/11/21 11:30 Category B CX Band 4 --- 30 mins
Sun 07/11/21 – 11:30
Category B, CX Band 4
30 mins
Under-12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 07/11/21 11:05 Under 12 None --- 15 mins
Sun 07/11/21 – 11:05
Under 12, None
15 mins
Under-12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 07/11/21 11:05 Under 12 None --- 15 mins
Sun 07/11/21 – 11:05
Under 12, None
15 mins
Under-10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 07/11/21 10:45 Under 12 None --- 15 mins
Sun 07/11/21 – 10:45
Under 12, None
15 mins
Under-10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 07/11/21 10:45 Under 12 None --- 15 mins
Sun 07/11/21 – 10:45
Under 12, None
15 mins
Under-8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 07/11/21 10:30 Under 12 None --- 10 mins
Sun 07/11/21 – 10:30
Under 12, None
10 mins
Under-8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 07/11/21 10:30 Under 12 None --- 10 mins
Sun 07/11/21 – 10:30
Under 12, None
10 mins

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk