Trek Fox Valley/Bespoke Sports Kit/InSyncCyclingCoach -2021 Winter Cyclo Cross Series - Yorkshire Points No 7

Cyclo-Cross , York – Sunday, 14 Nov 2021

Event Summary

Event Overview

The Seventh round of our 2021 Winter League. See website for more up to date info.

Promoting Club :  Clifton CC

On Day Organiser : Russell Gordon

Series Organisers for YCCA: Fred Rothwell / Pete Sutton

Covid restrictions will be as previous stand alone events and BC Guidance.

Advance entry via BC Website only. NO ENTRIES ON DAY FOR ANY CATEGORY.

All entry buttons will close at 10pm on the Wednesday before the event to allow Event Timing to deal with all the Timing requirements associated with the event.

If you are not a member of British Cycling or a Ride Member, please entry via the Non Member button - this pays for the day licence in advance. No money now taken on the day of event.

Please note that parking is not allowed in the main car park in front of the venue. There is simply not enough room as the venue will still be open for other activities. There are two car parks assigned to us on the day.

As you approach the roundabout just after the venue, turn left past the venue entrance to the drive-through sign-on. Give your name to the marshal and you will be given a sealed bag with your number and transponder. You can then turn around in the turning area and head to Car Park 1 (Kimberlow Lane Car Park). If the car park is full, please use Car park 2 (Field Lane Car park).

Once parked there is a 5 minute walk to the venue. Please proceed along the footpath next to the road you came in on, turning right at the roundabout down to the venue area behind the main building.

Event Details

Event URN:

495760

Start Date:

Sun, 14th Nov 2021

Event Type:

Cyclo-Cross (Competitive)

Venue:

York Sport Cycle Circuit, York Sports Village, Lakeside Way, York, North Yorkshire, YO10 5FG

View map

Series:

Yorkshire Points

Event Organiser:

Peter Sutton
07490958136

Safeguarding lead:

Mandy Parker
mandyparker2@ntlworld.com

Delegate Organiser:
Russell Gordon
Russell.gordon@mail.com

Results

Confirmed Results

Senior Men

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior Men - Results
1.  Jacob Scott Canyon DHB Sungod Finished Senior 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Senior
2.  William Weatherill Hope Factory Racing Finished Senior 34
Points: 34 | Status: Finished | Category: Senior
3.  Harry Walshaw Shibden Cycling Club Finished Senior 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Senior
4.  Thomas Selby Royal Navy & Royal Marines CA Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Robin Godden Hope Factory Racing Finished Senior 23
Points: 23 | Status: Finished | Category: Senior
6.  David Beachill Geared Up RT Finished Senior 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Senior
7.  George Holland Albarosa Cycling Club Finished Senior 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Senior
8.  Benjamin Horrobin Horwich CC Finished Senior 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Senior
9.  Tom Simpson Finished Senior 0

9.  Tom Simpson -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
10.  Nathan Wilson Wilsons Wheels Race Team Finished Senior 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Senior
11.  Adam Kharchi PMRR Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
12.  Gabe Collins Norwich Racing Team Finished Senior 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Senior
13.  Glen Hale Finished Senior 8

13.  Glen Hale -

Points: 8 | Status: Finished | Category: Senior
14.  Adam Medforth Finished Senior 0

14.  Adam Medforth -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
15.  Arthur Aston Scarborough Coast Cycle Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
16.  Laurence Griffin Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
17.  Mark Stevens Finished Senior 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Senior
18.  Richard Dearing Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
19.  William Madeira VC Deal Finished Senior 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Senior
20.  Douglas Blackwood Finished Senior 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
21.  Rob Brown Wilsons Wheels Race Team Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
22.  Euen Kerry York Cycleworks Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
23.  Phillip Sanderson Sitwell Cycling Club Finished Senior 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
24.  Andrew Robinson Knaresborough Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
25.  Neil Daniels Finished Senior 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
26.  Ben Jackson Finished Senior 0

26.  Ben Jackson -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
27.  Michael Tyas Hull Thursday RC Finished Senior 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
28.  Richard Pougher Finished Senior 0

28.  Richard Pougher -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
29.  Matthew Dalton Finished Senior 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
--- Liam Gilpin Geared Up RT Did not start Senior 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Senior
--- Tom Jones Did not finish N/A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A
--- Ethan Whiteside Shibden Cycling Club Did not start Senior 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Senior
--- Ethan Whiteside Shibden Cycling Club Did not start Senior 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Senior
--- Karl Wooffindin Lifting Gear Prod- CyclesInMot... Did not start Senior 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Senior

Junior Men

Position Name Club name Rider status Category Points
Junior Men - Results
1.  Bjoern Koerdt Shibden Cycling Club Finished Junior 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Junior
2.  Tom Scott Trek Sheffield Fox Valley Finished Junior 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Junior
3.  Harry Ellison Shibden Cycling Club Finished Junior 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Junior
4.  Owen Thompson Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished Junior 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Junior
5.  Ben Ramsden Shibden Cycling Club Finished Junior 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Junior
6.  Oscar Taylor Clifton CC Finished Junior 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Junior
7.  Oliver Coughlan Shibden Cycling Club Finished Junior 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Junior
8.  Jack Parnaby Shibden Cycling Club Finished Junior 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Junior
9.  Oscar Williams Finished Junior 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Junior
10.  Alexander Robinson Clifton CC Finished Junior 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Junior
11.  Daniel Bentley East Bradford CC Finished Junior 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior
--- Oliver Halliday The Bike Rack CC Did not start Junior 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Junior

Veteran Women 40-49

Position Name Club name Rider status Category Points
Veteran Women 40-49 - Results
1.  Alison Kinloch PH-MAS - Paul Milnes Cycles Finished Vet 40-49 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
2.  Nikola Matthews Shibden Cycling Club Finished Vet 40-49 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
3.  Sharon Taylor Finished Vet 40-49 0

3.  Sharon Taylor -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
4.  Julia Behnsen Port Sunlight Whls CC Finished Vet 40-49 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
5.  Julia Oldroyd Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Kelly Wilby Finished Vet 40-49 0

6.  Kelly Wilby -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
7.  Astrid Pot Seacroft Wheelers Finished Vet 40-49 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
8.  Jill Harrison Finished Vet 40-49 0

8.  Jill Harrison -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
9.  Emma Hughes Shibden Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
10.  Fiona Miller Finished 0

10.  Fiona Miller -

Points: 0 | Status: Finished
--- Tracy Bailey Did not start N/A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: N/A
--- Gail Dillon Shibden Cycling Club Did not start Vet 40-49 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Vet 40-49

Veteran Men 40-49

Position Name Club name Rider status Category Points
Veteran Men 40-49 - Results
1.  Robert Jebb Hope Factory Racing Finished Vet 40-49 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
2.  Richard Middleton Shibden Cycling Club Finished Vet 40-49 34
Points: 34 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
3.  James Thompson Rutland CC Finished Vet 40-49 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
4.  Steve Wood Ellmore Factory Racing Finished Vet 40-49 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
5.  Philip Simcock Team JMC Finished Vet 40-49 23
Points: 23 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
6.  Mike Moss Clifton CC Finished Vet 40-49 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
7.  Arthur Wilson Ilkley Cycling Club Finished Vet 40-49 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
8.  Dave Wilby Ilkley Cycling Club Finished Vet 40-49 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
9.  Gary Spencer Shibden Cycling Club Finished Vet 40-49 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
10.  Keith Randle Amisvelo Racing Team Finished Vet 40-49 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
11.  Darren Binks Sowerby Sunday Club Finished N/A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: N/A
12.  Damian Robertson www.cyclocrossrider.com Finished Vet 40-49 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
13.  Daniel Varley Finished Vet 40-49 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
14.  Jason Brooks Wilsons Wheels Race Team Finished Vet 40-49 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
15.  James Oldroyd Calder Clarion CC Finished Vet 40-49 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
16.  Steve Osgerby City RC (Hull) Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
17.  Mark Saxton Huddersfield Star Wheelers Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
18.  Adam Pridmore East Bradford CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
19.  Daniel Sharp Ilkley Cycling Club Finished Vet 40-49 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
20.  Andrew Whiteside Shibden Cycling Club Finished Vet 40-49 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
21.  Jonathon Snowden Finished Vet 40-49 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
22.  James Islip Finished Vet 40-49 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
23.  Richard Metcalf Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
24.  Ben Birtles Finished Vet 40-49 0

24.  Ben Birtles -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
25.  Paul Milsom Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
26.  Matthew Eastwood York Cycleworks Finished Vet 40-49 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
27.  Daniel Ladle Finished Vet 40-49 0

27.  Daniel Ladle -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
28.  Conor Mckee Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
29.  Simon Galloway Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
30.  Lewis Hart Huddersfield Star Wheelers Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
31.  Lee Wild Harworth & District CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
32.  Matthew Cook Calder Clarion CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
33.  Mark Higham Clifton CC Finished Vet 40-49 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
34.  Paul Hughes Shibden Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
35.  David Simpson York Cycleworks Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
36.  Johnny Parsons Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
37.  Simon Charlton Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
38.  Lee Collier Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
39.  Lee Stevenson Finished Vet 40-49 0

39.  Lee Stevenson -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
40.  Ian Spencer Shibden Cycling Club Finished Vet 40-49 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
41.  Darren Goodwin Drighlington BC Finished Vet 40-49 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
--- Gavin Beaumont Did not start Vet 40-49 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Vet 40-49
--- Paul Bennett Did not start Vet 40-49 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Vet 40-49
--- Jason Elliott Doncaster Whls CC Did not start Vet 40-49 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Vet 40-49
--- Mark Lazenby Did not start Vet 40-49 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Vet 40-49
--- Kevin Smith Shibden Cycling Club Did not start Vet 40-49 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Vet 40-49
--- Mike Smith Did not start Vet 40-49 0

Mike Smith -

Points: 0 | Status: Did not start | Category: Vet 40-49
--- Nick Taylor Red Rose Olympic CC Did not start Vet 40-49 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Vet 40-49

Senior Women

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior Women - Results
1.  Libby Greatorex www.cyclocrossrider.com Finished Senior 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Senior
2.  Cassandra Mackintosh Rapha Cycling Club Finished Senior 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Senior
3.  Bryony Halcrow Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
4.  Karen Tostee Hub Vélo Finished Senior 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Senior
5.  Claire Jones Finished Senior 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Senior
6.  Rebecca Jones Knottingley Velo Finished Senior 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Senior
7.  Rebecca Dawes RFDA Finished Senior 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Senior
8.  Robyn Andrews Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
0.  Robyn Andrews Finished Senior 0

0.  Robyn Andrews -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
--- Lily Young PH-MAS - Paul Milnes Cycles Did not start Senior 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Senior

Junior Women

Position Name Club name Rider status Category Points
Junior Women - Results
1.  Freya Whiteside PH-MAS - Paul Milnes Cycles Finished Junior 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Junior
2.  Amy Mourne Shibden Cycling Club Finished Junior 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Junior
3.  Florence Whiteley Huddersfield Star Wheelers Finished Junior 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Junior

Vet 50-59 Women

Position Name Club name Rider status Category Points
Vet 50-59 Women - Results
1.  Liz Rylott York Cycleworks Finished Vet 50-59 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
2.  Lynn Bland Norton Wheelers Finished Vet 50-59 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
3.  Maria David Serpentine Running Club Finished Vet 50-59 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
4.  Sarah Minchin Calder Clarion CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Mandy Greenaway Finished Vet 50-59 0

5.  Mandy Greenaway -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59

Vet 50-59 Men

Position Name Club name Rider status Category Points
Vet 50-59 Men - Results
1.  Paul Nutton Shibden Cycling Club Finished Vet 50-59 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
2.  Steven Henshall Port Sunlight Whls CC Finished Vet 50-59 34
Points: 34 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
3.  Chris Taylor Shibden Cycling Club Finished Vet 50-59 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
4.  David Haygarth Wheelbase CabTech Castelli Finished Vet 50-59 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
5.  Stefan Macina Shibden Cycling Club Finished Vet 50-59 23
Points: 23 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
6.  Tim Gill Shibden Cycling Club Finished Vet 50-59 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
7.  Paul Wilson Huddersfield Star Wheelers Finished Vet 50-59 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
8.  Michael Burdon PH-MAS - Paul Milnes Cycles Finished Vet 50-59 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
9.  Mick Style Element Cycling Team Finished Vet 50-59 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
10.  John Docker Huddersfield Star Wheelers Finished Vet 50-59 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
11.  Anthony Matthews Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished Vet 50-59 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
12.  John Wood www.cyclocrossrider.com Finished Vet 50-59 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
13.  Philip Hinchliffe 100 Just Ride Finished Vet 50-59 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
14.  Steffan Chandler Horwich CC Finished Vet 50-59 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
15.  John Elwell www.Zepnat.com RT - Lazer helm... Finished Vet 50-59 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
16.  David Collins Here Come The Belgians Finished Vet 50-59 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
17.  Jonathan Watson SCOTT Racing Finished Vet 50-59 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
18.  Darrell Bradbury Norton Wheelers Finished Vet 50-59 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
19.  Phil Oliver Rutland CC Finished Vet 50-59 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
20.  Andrew Johnston Clifton CC Finished Vet 50-59 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
21.  Dermot Mckee Bronte Wheelers - Neophix Eng Finished Vet 50-59 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
22.  Marcus Spencer Finished Vet 50-59 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
23.  John Ellison Shibden Cycling Club Finished Vet 50-59 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
24.  Peter Danby Finished Vet 50-59 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
25.  Rich Cutsforth Wilsons Wheels Race Team Finished Vet 50-59 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
26.  Ian O'Brien Cero - Cycle Division Racing T... Finished Vet 50-59 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
27.  Martin Peace Shibden Cycling Club Finished Vet 50-59 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
28.  Simon Pateman www.cyclocrossrider.com Finished Vet 50-59 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
29.  Robert Grainger Scarborough Paragon CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
30.  Simon Coiley Harrogate Nova CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
31.  Martin Horrobin Horwich CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
32.  Neil Kerry York Cycleworks Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
33.  Steve Shepherd Finished Vet 50-59 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
34.  Robert Allen Leisure Lakes Bikes.com Finished Vet 50-59 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
35.  Andrew Simpson Doncaster Whls CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
36.  Rod Dugher Doncaster Whls CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
37.  Edward Sarmiento www.cyclocrossrider.com Finished Vet 50-59 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
38.  Philip Ingham Shibden Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
39.  Daniel Wright Finished Vet 50-59 0

39.  Daniel Wright -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
40.  Christopher Morrey Doncaster Whls CC Finished Vet 50-59 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
41.  Mark Mckie York Cycleworks Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
42.  Alun Powell Otley CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
43.  Terry Lightfoot York Cycleworks Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
44.  Paul Stockwell West Yorkshire Police CC Finished Vet 50-59 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
45.  Owen Henriksen Norton Wheelers Finished Vet 50-59 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
46.  Christian Evans Ynys Mon Race Team Finished Vet 50-59 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
47.  John Tomlinson Barnsley RC Finished Vet 50-59 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
48.  Andrew Cook Trek Sheffield Fox Valley Finished Vet 50-59 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
49.  Shaun Brockhill Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
50.  Peter Smith Wilsons Wheels Race Team Finished Vet 50-59 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
51.  Shaun Walker Holmfirth Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
52.  Andrew Smithson Huddersfield Star Wheelers Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
53.  Andrew Roberts Finished Vet 50-59 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
54.  Martin Aston Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
55.  Neil McLaughlin Harrogate Nova CC Finished Vet 50-59 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
56.  Timothy Evans Harrogate Nova CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
57.  Carl Farrow Calder Clarion CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
58.  Martin Pollard Otley CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
59.  Mark Laughton York Cycleworks Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
60.  Michael Ward Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
61.  Peter Dixon East Bradford CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
--- Richard Allen Here Come The Belgians Did not start N/A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: N/A
--- Mark Cartwright Here Come The Belgians Did not start N/A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: N/A
--- Richard Green Huddersfield Star Wheelers Did not start N/A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: N/A
--- Stephen Holgate Did not start N/A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: N/A
--- David Jennaway Did not finish Vet 50-59 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Vet 50-59
--- Steven Smales Onimpex Bioracer RT Did not start Vet 50-59 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Vet 50-59
--- Lee Sobo-Allen Did not start N/A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: N/A
--- Mark Turton East Bradford CC Did not start Vet 50-59 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Vet 50-59
--- Dominic Watts Bolsover & District Cycling Cl... Did not finish Vet 50-59 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Vet 50-59
--- Andrew Wood Holmfirth Cycling Club Did not start N/A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: N/A

Vet 60+ Men

Position Name Club name Rider status Category Points
Vet 60+ Men - Results
1.  John Galway Scarborough Coast Cycle Club Finished Vet 60+ 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Vet 60+
2.  Kevin Holmes Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Timothy Beachill Geared Up RT Finished Vet 60+ 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 60+
4.  Peter Wilkin Fietsen Tempo Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Anthony Jones Knottingley Velo Finished Vet 60+ 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Vet 60+
6.  Paul Sleaford Norton Wheelers Finished Vet 60+ 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Vet 60+
7.  Paul Roberts Hambleton RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
8.  Peter Payton Finished Vet 60+ 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Vet 60+
9.  John Ginley Shibden Cycling Club Finished Vet 60+ 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Vet 60+
10.  Kenneth Wilby Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
11.  Nigel Middlehurst Ellmore Factory Racing Finished Vet 60+ 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 60+
12.  David Tyas Hull Thursday RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
13.  John Dowell Heanor Clarion CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
14.  Christopher Beetham Seacroft Wheelers Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
--- Tony Carter Did not start Vet 60+ 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Vet 60+
--- Anthony Wild Otley CC Did not start N/A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: N/A

Under 16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
Under 16 Boys - Results
1.  Denholm Edwards Harrogate Nova CC Finished Youth U16 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Youth U16
2.  Mackenzie Riley Shibden Cycling Club Finished Youth U16 34
Points: 34 | Status: Finished | Category: Youth U16
3.  Matthew Bell Kirklees Cycling Academy Finished Youth U16 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Youth U16
4.  Luca Bednarek Kirklees Cycling Academy Finished Youth U16 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Youth U16
5.  Jamie Stewart Shibden Cycling Club Finished Youth U16 23
Points: 23 | Status: Finished | Category: Youth U16
6.  Rowan Baxter Huddersfield Star Wheelers Finished Youth U16 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Youth U16
7.  Noah Ellison Shibden Cycling Club Finished Youth U16 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Youth U16
8.  Oliver Moss Clifton CC Finished Youth U16 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Youth U16
9.  Magnus Denwood Harrogate Nova CC Finished Youth U16 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Youth U16
10.  Isaac Oliver Sheffield Youth Cycling Club Finished Youth U16 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Youth U16
11.  John White North Cheshire Clarion Finished Youth U16 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Youth U16
12.  Daniel Kemp Clifton CC Finished Youth U16 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Youth U16
13.  Seth Jackson Kirklees Cycling Academy Finished Youth U16 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Youth U16
14.  Nathan Smith Clifton CC Finished Youth U16 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Youth U16
15.  Callum Feather Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished Youth U16 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Youth U16
16.  James Beagley Harrogate Nova CC Finished Youth U16 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Youth U16
17.  Matthew Peace Otley CC Finished Youth U16 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Youth U16
18.  Oliver Barker Shibden Cycling Club Finished Youth U16 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Youth U16
19.  Thomas Hepton Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished Youth U16 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Youth U16
20.  Oscar Saxton Huddersfield Star Wheelers Finished Youth U16 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Youth U16
21.  Jacques Goetz East Bradford Race Team Finished Youth U16 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16
22.  Elliot Fraser Sportcity Velo Finished Youth U16 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16
23.  Alistair Trusselle Bronte Tykes Cycling Club Finished Youth U16 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16
24.  Joshua Slade Clifton CC Finished Youth U16 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16
25.  Isaac Alexander Pressley Clifton CC Finished Youth U16 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16
26.  Bilal Hardaker East Bradford CC Finished Youth U16 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16
27.  James Miller Clifton CC Finished Youth U16 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16
28.  Harrison Pullen Bronte Tykes Cycling Club Finished Youth U16 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16
29.  Callum Rushworth East Bradford Race Team Finished Youth U16 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16
30.  Euan Cook Calder Clarion CC Finished Youth U16 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16
31.  Oliver Perkins East Bradford CC Finished Youth U16 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16

Under 16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Under 16 Girls - Results
1.  Cat Ferguson Hope Factory Racing Finished Youth U16 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Youth U16
2.  Imogen Wolff Shibden Cycling Club Finished Youth U16 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Youth U16
3.  Florence Greenhalgh Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished Youth U16 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Youth U16
4.  Madeline Moorhouse Smith Shibden Cycling Club Finished Youth U16 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Youth U16
5.  Gabby Scott North Cheshire Clarion Finished Youth U16 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Youth U16
6.  Isabel Mayes Cleveland Wheelers CC Finished Youth U16 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Youth U16
7.  Ellie Harrison Clifton CC Finished Youth U16 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Youth U16
8.  Daisy Freer Stockton Wheelers CC Finished Youth U16 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Youth U16
9.  Amy Scott Holmfirth Cycling Club Finished Youth U16 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Youth U16
10.  Amelia Walton Shibden Cycling Club Finished Youth U16 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Youth U16
11.  Floella Phillips Clifton CC Finished Youth U16 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16
12.  Eleina McFadden East Bradford CC Finished Youth U16 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16
13.  Lola Stevenson Huddersfield Star Wheelers Finished Youth U16 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16
--- Abigail Miller Clifton CC Did not start Youth U16 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Youth U16
--- Esther Wong Cog Set Papyrus Racing Club Did not start Youth U16 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Youth U16

Under 14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
Under 14 Boys - Results
1.  Albie Jones North Cheshire Clarion Finished Youth U14 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Youth U14
2.  Finley Wilkinson East Bradford Race Team Finished Youth U14 34
Points: 34 | Status: Finished | Category: Youth U14
3.  Mark Ketteringham Harrogate Nova CC Finished Youth U14 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Youth U14
4.  James Calvert Clifton CC Finished Youth U14 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Youth U14
5.  Cormac Denwood Harrogate Nova CC Finished Youth U14 23
Points: 23 | Status: Finished | Category: Youth U14
6.  Harry Speak Clifton CC Finished Youth U14 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Youth U14
7.  Jody Mills East Bradford Race Team Finished Youth U14 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Youth U14
8.  Luke Trafford Holmfirth Cycling Club Finished Youth U14 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Youth U14
9.  Freddie Winkley Eastlands Velo Finished Youth U14 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Youth U14
10.  Fraser Cummings Matlock CC Finished Youth U14 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Youth U14
11.  George Hughes Shibden Cycling Club Finished Youth U14 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Youth U14
12.  James Canham Doncaster Whls CC Finished Youth U14 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Youth U14
13.  Joseph Wooliscroft Clancy Briggs Cycling Academy Finished Youth U14 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Youth U14
14.  Thomas McKee Finished Youth U14 0

14.  Thomas McKee -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
15.  Ethan Geall Shibden Cycling Club Finished Youth U14 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Youth U14
16.  Charlie Albone Shibden Cycling Club Finished Youth U14 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Youth U14
17.  Milo Wood East Bradford CC Finished Youth U14 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Youth U14
18.  Frederic Moorhouse-Smith Shibden Cycling Club Finished Youth U14 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Youth U14
19.  Benjamin Taylor Sheffield Youth Cycling Club Finished Youth U14 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Youth U14
20.  William Pickering Shibden Cycling Club Finished Youth U14 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Youth U14
21.  Thomas Smith Clifton CC Finished Youth U14 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
22.  Ezra Bateman Clifton CC Finished Youth U14 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
23.  Freddie Kerry Finished 0

23.  Freddie Kerry -

Points: 0 | Status: Finished
24.  James Harrison Clifton CC Finished Youth U14 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
25.  Finlay Holmes Finished Youth U14 0

25.  Finlay Holmes -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
26.  Yousef Hardaker Finished Youth U14 0

26.  Yousef Hardaker -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
27.  Theo Mcfadden East Bradford CC Finished Youth U14 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
28.  Andrew Cunningham Finished Youth U14 0

28.  Andrew Cunningham -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
28.  Zac Wilson Ilkley Cycling Club Finished Youth U14 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
--- Ruaridh Aylward East Bradford CC Did not start Youth U14 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Youth U14
--- Harper Johnson Eastlands Velo Did not start Youth U14 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Youth U14
--- Dougal Simpson Did not start Youth U14 0

Dougal Simpson -

Points: 0 | Status: Did not start | Category: Youth U14
--- Joshua Turton East Bradford CC Did not start Youth U14 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Youth U14

Under 14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Under 14 Girls - Results
1.  Phoebe Taylor Eastlands Velo Finished Youth U14 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Youth U14
2.  Elena Green Huddersfield Star Wheelers Finished Youth U14 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Youth U14
3.  Izabel Young Shibden Cycling Club Finished Youth U14 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Youth U14
4.  Poppy Spencer Shibden Cycling Club Finished Youth U14 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Youth U14
5.  Millie Jebb Hope Factory Racing Finished Youth U14 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Youth U14
6.  Millie Salmon Finished Youth U14 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Youth U14
7.  Sian Thompson Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished Youth U14 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Youth U14
8.  Bethany Charlton Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished Youth U14 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14

Under-12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
Under-12 Boys - Results
1.  Zachary Hutchinson Clifton CC Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
2.  Casey Jackson Shibden Cycling Club Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
3.  Leo Barker Bronte Tykes Cycling Club Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
4.  Frank White North Cheshire Clarion Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
5.  Ellis Geall Shibden Cycling Club Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
6.  Rory Stanton-Spencer Shibden Cycling Club Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
7.  Harry Kemp Clifton CC Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
8.  Jacob Harrison East Bradford CC Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
9.  Reuben Hart Huddersfield Star Wheelers Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
10.  Albert Winkley Eastlands Velo Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
11.  Brodie Stewart Shibden Cycling Club Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
12.  Charles Parry Shibden Cycling Club Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
13.  Joshua Pullen Bronte Tykes Cycling Club Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
14.  Ewan Plumb Huddersfield Star Wheelers Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
15.  Ted Carey Harrogate Nova CC Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
16.  Patrick Hardiman Finished Under 12 0

16.  Patrick Hardiman -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
17.  Owen Cunningham Finished Under 12 0

17.  Owen Cunningham -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
18.  Felix Oliver Sheffield Racing CC Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
19.  Lewis Bentley Holmfirth Cycling Club Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
20.  Harrison Rugg Ilkley Cycling Club Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
21.  Archie Cole Huddersfield Star Wheelers Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
22.  Adam Miller Clifton CC Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
23.  Elliot Islip Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
--- Daniel Breedon Albarosa Cycling Club Did not start Under 12 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Under 12
--- Lewis Higham Did not finish Under 12 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Under 12

Under-12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Under-12 Girls - Results
1.  Clara McKee Finished Under 12 0

1.  Clara McKee -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
2.  Katie Lawson Secret-Training.cc Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
3.  Isla Jebb Hope Factory Racing Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
3.  Lily Speak Clifton CC Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
5.  Eliza Saxton Huddersfield Star Wheelers Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
6.  Elsie Hughes Shibden Cycling Club Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
7.  Grace Green Huddersfield Star Wheelers Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
8.  Olive Wooliscroft Clancy Briggs Cycling Academy Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
9.  Lucy Christensen Clifton CC Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
10.  Rosa Wilson Finished Under 12 0

10.  Rosa Wilson -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12

Under-10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
Under-10 Boys - Results
1.  Louis Stanton-Spencer East Bradford CC Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
2.  Red Johnson Sportcity Velo Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
3.  William Young Shibden Cycling Club Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
4.  Jos Jebb Hope Factory Racing Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
5.  Mac Stewart Huddersfield Star Wheelers Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
6.  Theo Beynon Bronte Tykes Cycling Club Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
7.  William Jennings Clancy Briggs Cycling Academy Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
--- Jake Thornton Ilkley Cycling Club Did not start Under 12 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Under 12

Under-10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Under-10 Girls - Results
1.  Elodie Geall Shibden Cycling Club Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
2.  Libby Winkley Shibden Cycling Club Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
3.  Seraphina Green Barnsley RC Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
4.  Zoe Scott North Cheshire Clarion Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
5.  Thea Hardiman East Bradford CC Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
6.  Tillie Jennings Clancy Briggs Cycling Academy Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
7.  Erin Denwood Harrogate Nova CC Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
8.  Hannah Cunningham Finished Under 12 0

8.  Hannah Cunningham -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
9.  Eleanor Huggins Finished Under 12 0

9.  Eleanor Huggins -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12

Under-8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Under-8 Girls - Results
1.  Eva Ridley Clifton CC Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
2.  Isla Pickering Shibden Cycling Club Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
3.  Erin Sharp Finished Under 12 0

3.  Erin Sharp -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
--- Anwen Huggins Did not start Under 12 0

Anwen Huggins -

Points: 0 | Status: Did not start | Category: Under 12
--- Lucy Smith Did not start Under 12 0

Lucy Smith -

Points: 0 | Status: Did not start | Category: Under 12

Under-8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
Under-8 Boys - Results
1.  Benjamin Briggs Shibden Cycling Club Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
2.  Benjamin Pullen Finished Under 12 0

2.  Benjamin Pullen -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
3.  Spencer Parry Shibden Cycling Club Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
4.  Edward Finnigan East Bradford CC Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
5.  Henry Best Finished Under 12 0

5.  Henry Best -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
6.  Felix Hart Huddersfield Star Wheelers Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
7.  Wilf Finnigan Finished Under 12 0

7.  Wilf Finnigan -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
8.  George Atherton Finished Under 12 0

8.  George Atherton -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
9.  Dash Lockyear Finished 0

9.  Dash Lockyear -

Points: 0 | Status: Finished

About the Event

Info for Riders

The Seventh round of our 2021 Winter League. See website for more up to date info.

Covid restrictions will be as previous stand alone events and BC Guidance.

Advance entry via BC Website only. NO ENTRIES ON DAY FOR ANY CATEGORY.

If you are not a member of British Cycling or a Ride Member, please entry via the Non Member button - this pays for the day licence in advance. No money now taken on the day of event.

Please note that parking is not allowed in the main car park in front of the venue. There is simply not enough room as the venue will still be open for other activities. There are two car parks assigned to us on the day.

As you approach the roundabout just after the venue, turn left past the venue entrance to the drive-through sign-on. Give your name to the marshal and you will be given a sealed bag with your number and transponder. You can then turn around in the turning area and head to Car Park 1 (Kimberlow Lane Car Park). If the car park is full, please use Car park 2 (Field Lane Car park).

Once parked there is a 5 minute walk to the venue. Please proceed along the footpath next to the road you came in on, turning right at the roundabout down to the venue area behind the main building.

The Races

Late Entry -U8/U10/U12 Boys & Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 14/11/21 11:15 Non-Ranking None --- 15 mins
Sun 14/11/21 – 11:15
Late Entry - U14/U16 Boys & Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 14/11/21 12:00 Category B CX Band 3 --- 30 mins
Sun 14/11/21 – 12:00
Category B, CX Band 3
30 mins
Late Entry - Junior Men & Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 14/11/21 13:30 Category B CX Band 3 --- 40 mins
Sun 14/11/21 – 13:30
Category B, CX Band 3
40 mins
Late Entry -Senior/Vet 40-60+ Men & Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 14/11/21 13:30 Category B CX Band 3 --- 50 mins
Sun 14/11/21 – 13:30
Senior Men Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 14/11/21 14:00 Category B CX Band 3 --- 01 hr
Sun 14/11/21 – 14:00
Category B, CX Band 3
01 hr
Junior Men Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 14/11/21 14:00 Category B CX Band 4 --- 01 hr
Sun 14/11/21 – 14:00
Category B, CX Band 4
01 hr
Veteran Women 40-49 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 14/11/21 13:00 Category B CX Band 4 --- 40 mins
Sun 14/11/21 – 13:00
Category B, CX Band 4
40 mins
Veteran Men 40-49 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 14/11/21 14:00 Category B CX Band 3 --- 01 hr
Sun 14/11/21 – 14:00
Category B, CX Band 3
01 hr
Senior Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 14/11/21 13:00 Category B CX Band 4 --- 40 mins
Sun 14/11/21 – 13:00
Category B, CX Band 4
40 mins
Junior Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 14/11/21 13:00 Category B CX Band 6 --- 40 mins
Sun 14/11/21 – 13:00
Category B, CX Band 6
40 mins
Vet 50-59 Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 14/11/21 13:00 Category B CX Band 5 --- 40 mins
Sun 14/11/21 – 13:00
Category B, CX Band 5
40 mins
Vet 50-59 Men Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 14/11/21 13:02 Category B CX Band 3 --- 40 mins
Sun 14/11/21 – 13:02
Category B, CX Band 3
40 mins
Vet 60+ Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 14/11/21 13:00 Category B CX Band 3 ---
Sun 14/11/21 – 13:00
Category B, CX Band 3
Vet 60+ Men Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 14/11/21 13:02 Category B CX Band 4 --- 40 mins
Sun 14/11/21 – 13:02
Category B, CX Band 4
40 mins
Under 16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 14/11/21 11:30 Category B CX Band 3 --- 30 mins
Sun 14/11/21 – 11:30
Category B, CX Band 3
30 mins
Under 16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 14/11/21 11:30 Category B CX Band 4 --- 30 mins
Sun 14/11/21 – 11:30
Category B, CX Band 4
30 mins
Under 14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 14/11/21 11:30 Category B CX Band 3 --- 30 mins
Sun 14/11/21 – 11:30
Category B, CX Band 3
30 mins
Under 14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 14/11/21 11:30 Category B CX Band 4 --- 30 mins
Sun 14/11/21 – 11:30
Category B, CX Band 4
30 mins
Under-12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 14/11/21 11:05 Under 12 None --- 15 mins
Sun 14/11/21 – 11:05
Under 12, None
15 mins
Under-12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 14/11/21 11:05 Under 12 None --- 15 mins
Sun 14/11/21 – 11:05
Under 12, None
15 mins
Under-10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 14/11/21 10:45 Under 12 None --- 15 mins
Sun 14/11/21 – 10:45
Under 12, None
15 mins
Under-10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 14/11/21 10:45 Under 12 None --- 15 mins
Sun 14/11/21 – 10:45
Under 12, None
15 mins
Under-8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 14/11/21 10:30 Under 12 None --- 10 mins
Sun 14/11/21 – 10:30
Under 12, None
10 mins
Under-8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 14/11/21 10:30 Under 12 None --- 10 mins
Sun 14/11/21 – 10:30
Under 12, None
10 mins

Event Summary

Event Overview

The Seventh round of our 2021 Winter League. See website for more up to date info.

Promoting Club :  Clifton CC

On Day Organiser : Russell Gordon

Series Organisers for YCCA: Fred Rothwell / Pete Sutton

Covid restrictions will be as previous stand alone events and BC Guidance.

Advance entry via BC Website only. NO ENTRIES ON DAY FOR ANY CATEGORY.

All entry buttons will close at 10pm on the Wednesday before the event to allow Event Timing to deal with all the Timing requirements associated with the event.

If you are not a member of British Cycling or a Ride Member, please entry via the Non Member button - this pays for the day licence in advance. No money now taken on the day of event.

Please note that parking is not allowed in the main car park in front of the venue. There is simply not enough room as the venue will still be open for other activities. There are two car parks assigned to us on the day.

As you approach the roundabout just after the venue, turn left past the venue entrance to the drive-through sign-on. Give your name to the marshal and you will be given a sealed bag with your number and transponder. You can then turn around in the turning area and head to Car Park 1 (Kimberlow Lane Car Park). If the car park is full, please use Car park 2 (Field Lane Car park).

Once parked there is a 5 minute walk to the venue. Please proceed along the footpath next to the road you came in on, turning right at the roundabout down to the venue area behind the main building.

Event Details

Event URN:

495760

Start Date:

Sun, 14th Nov 2021

Event Type:

Cyclo-Cross (Competitive)

Venue:

York Sport Cycle Circuit, York Sports Village, Lakeside Way, York, North Yorkshire, YO10 5FG

View map

Series:

Yorkshire Points

Event Organiser:

Peter Sutton
07490958136

Safeguarding lead:

Mandy Parker
mandyparker2@ntlworld.com

Delegate Organiser:
Russell Gordon
Russell.gordon@mail.com

Results

Confirmed Results

Senior Men

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior Men - Results
1.  Jacob Scott Canyon DHB Sungod Finished Senior 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Senior
2.  William Weatherill Hope Factory Racing Finished Senior 34
Points: 34 | Status: Finished | Category: Senior
3.  Harry Walshaw Shibden Cycling Club Finished Senior 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Senior
4.  Thomas Selby Royal Navy & Royal Marines CA Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Robin Godden Hope Factory Racing Finished Senior 23
Points: 23 | Status: Finished | Category: Senior
6.  David Beachill Geared Up RT Finished Senior 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Senior
7.  George Holland Albarosa Cycling Club Finished Senior 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Senior
8.  Benjamin Horrobin Horwich CC Finished Senior 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Senior
9.  Tom Simpson Finished Senior 0

9.  Tom Simpson -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
10.  Nathan Wilson Wilsons Wheels Race Team Finished Senior 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Senior
11.  Adam Kharchi PMRR Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
12.  Gabe Collins Norwich Racing Team Finished Senior 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Senior
13.  Glen Hale Finished Senior 8

13.  Glen Hale -

Points: 8 | Status: Finished | Category: Senior
14.  Adam Medforth Finished Senior 0

14.  Adam Medforth -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
15.  Arthur Aston Scarborough Coast Cycle Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
16.  Laurence Griffin Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
17.  Mark Stevens Finished Senior 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Senior
18.  Richard Dearing Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
19.  William Madeira VC Deal Finished Senior 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Senior
20.  Douglas Blackwood Finished Senior 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
21.  Rob Brown Wilsons Wheels Race Team Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
22.  Euen Kerry York Cycleworks Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
23.  Phillip Sanderson Sitwell Cycling Club Finished Senior 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
24.  Andrew Robinson Knaresborough Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
25.  Neil Daniels Finished Senior 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
26.  Ben Jackson Finished Senior 0

26.  Ben Jackson -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
27.  Michael Tyas Hull Thursday RC Finished Senior 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
28.  Richard Pougher Finished Senior 0

28.  Richard Pougher -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
29.  Matthew Dalton Finished Senior 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
--- Liam Gilpin Geared Up RT Did not start Senior 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Senior
--- Tom Jones Did not finish N/A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A
--- Ethan Whiteside Shibden Cycling Club Did not start Senior 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Senior
--- Ethan Whiteside Shibden Cycling Club Did not start Senior 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Senior
--- Karl Wooffindin Lifting Gear Prod- CyclesInMot... Did not start Senior 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Senior

Junior Men

Position Name Club name Rider status Category Points
Junior Men - Results
1.  Bjoern Koerdt Shibden Cycling Club Finished Junior 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Junior
2.  Tom Scott Trek Sheffield Fox Valley Finished Junior 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Junior
3.  Harry Ellison Shibden Cycling Club Finished Junior 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Junior
4.  Owen Thompson Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished Junior 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Junior
5.  Ben Ramsden Shibden Cycling Club Finished Junior 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Junior
6.  Oscar Taylor Clifton CC Finished Junior 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Junior
7.  Oliver Coughlan Shibden Cycling Club Finished Junior 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Junior
8.  Jack Parnaby Shibden Cycling Club Finished Junior 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Junior
9.  Oscar Williams Finished Junior 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Junior
10.  Alexander Robinson Clifton CC Finished Junior 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Junior
11.  Daniel Bentley East Bradford CC Finished Junior 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior
--- Oliver Halliday The Bike Rack CC Did not start Junior 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Junior

Veteran Women 40-49

Position Name Club name Rider status Category Points
Veteran Women 40-49 - Results
1.  Alison Kinloch PH-MAS - Paul Milnes Cycles Finished Vet 40-49 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
2.  Nikola Matthews Shibden Cycling Club Finished Vet 40-49 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
3.  Sharon Taylor Finished Vet 40-49 0

3.  Sharon Taylor -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
4.  Julia Behnsen Port Sunlight Whls CC Finished Vet 40-49 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
5.  Julia Oldroyd Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Kelly Wilby Finished Vet 40-49 0

6.  Kelly Wilby -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
7.  Astrid Pot Seacroft Wheelers Finished Vet 40-49 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
8.  Jill Harrison Finished Vet 40-49 0

8.  Jill Harrison -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
9.  Emma Hughes Shibden Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
10.  Fiona Miller Finished 0

10.  Fiona Miller -

Points: 0 | Status: Finished
--- Tracy Bailey Did not start N/A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: N/A
--- Gail Dillon Shibden Cycling Club Did not start Vet 40-49 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Vet 40-49

Veteran Men 40-49

Position Name Club name Rider status Category Points
Veteran Men 40-49 - Results
1.  Robert Jebb Hope Factory Racing Finished Vet 40-49 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
2.  Richard Middleton Shibden Cycling Club Finished Vet 40-49 34
Points: 34 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
3.  James Thompson Rutland CC Finished Vet 40-49 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
4.  Steve Wood Ellmore Factory Racing Finished Vet 40-49 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
5.  Philip Simcock Team JMC Finished Vet 40-49 23
Points: 23 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
6.  Mike Moss Clifton CC Finished Vet 40-49 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
7.  Arthur Wilson Ilkley Cycling Club Finished Vet 40-49 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
8.  Dave Wilby Ilkley Cycling Club Finished Vet 40-49 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
9.  Gary Spencer Shibden Cycling Club Finished Vet 40-49 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
10.  Keith Randle Amisvelo Racing Team Finished Vet 40-49 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
11.  Darren Binks Sowerby Sunday Club Finished N/A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: N/A
12.  Damian Robertson www.cyclocrossrider.com Finished Vet 40-49 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
13.  Daniel Varley Finished Vet 40-49 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
14.  Jason Brooks Wilsons Wheels Race Team Finished Vet 40-49 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
15.  James Oldroyd Calder Clarion CC Finished Vet 40-49 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
16.  Steve Osgerby City RC (Hull) Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
17.  Mark Saxton Huddersfield Star Wheelers Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
18.  Adam Pridmore East Bradford CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
19.  Daniel Sharp Ilkley Cycling Club Finished Vet 40-49 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
20.  Andrew Whiteside Shibden Cycling Club Finished Vet 40-49 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
21.  Jonathon Snowden Finished Vet 40-49 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
22.  James Islip Finished Vet 40-49 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
23.  Richard Metcalf Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
24.  Ben Birtles Finished Vet 40-49 0

24.  Ben Birtles -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
25.  Paul Milsom Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
26.  Matthew Eastwood York Cycleworks Finished Vet 40-49 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
27.  Daniel Ladle Finished Vet 40-49 0

27.  Daniel Ladle -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
28.  Conor Mckee Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
29.  Simon Galloway Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
30.  Lewis Hart Huddersfield Star Wheelers Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
31.  Lee Wild Harworth & District CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
32.  Matthew Cook Calder Clarion CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
33.  Mark Higham Clifton CC Finished Vet 40-49 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
34.  Paul Hughes Shibden Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
35.  David Simpson York Cycleworks Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
36.  Johnny Parsons Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
37.  Simon Charlton Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
38.  Lee Collier Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
39.  Lee Stevenson Finished Vet 40-49 0

39.  Lee Stevenson -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
40.  Ian Spencer Shibden Cycling Club Finished Vet 40-49 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
41.  Darren Goodwin Drighlington BC Finished Vet 40-49 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
--- Gavin Beaumont Did not start Vet 40-49 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Vet 40-49
--- Paul Bennett Did not start Vet 40-49 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Vet 40-49
--- Jason Elliott Doncaster Whls CC Did not start Vet 40-49 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Vet 40-49
--- Mark Lazenby Did not start Vet 40-49 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Vet 40-49
--- Kevin Smith Shibden Cycling Club Did not start Vet 40-49 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Vet 40-49
--- Mike Smith Did not start Vet 40-49 0

Mike Smith -

Points: 0 | Status: Did not start | Category: Vet 40-49
--- Nick Taylor Red Rose Olympic CC Did not start Vet 40-49 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Vet 40-49

Senior Women

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior Women - Results
1.  Libby Greatorex www.cyclocrossrider.com Finished Senior 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Senior
2.  Cassandra Mackintosh Rapha Cycling Club Finished Senior 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Senior
3.  Bryony Halcrow Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
4.  Karen Tostee Hub Vélo Finished Senior 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Senior
5.  Claire Jones Finished Senior 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Senior
6.  Rebecca Jones Knottingley Velo Finished Senior 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Senior
7.  Rebecca Dawes RFDA Finished Senior 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Senior
8.  Robyn Andrews Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
0.  Robyn Andrews Finished Senior 0

0.  Robyn Andrews -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
--- Lily Young PH-MAS - Paul Milnes Cycles Did not start Senior 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Senior

Junior Women

Position Name Club name Rider status Category Points
Junior Women - Results
1.  Freya Whiteside PH-MAS - Paul Milnes Cycles Finished Junior 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Junior
2.  Amy Mourne Shibden Cycling Club Finished Junior 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Junior
3.  Florence Whiteley Huddersfield Star Wheelers Finished Junior 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Junior

Vet 50-59 Women

Position Name Club name Rider status Category Points
Vet 50-59 Women - Results
1.  Liz Rylott York Cycleworks Finished Vet 50-59 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
2.  Lynn Bland Norton Wheelers Finished Vet 50-59 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
3.  Maria David Serpentine Running Club Finished Vet 50-59 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
4.  Sarah Minchin Calder Clarion CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Mandy Greenaway Finished Vet 50-59 0

5.  Mandy Greenaway -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59

Vet 50-59 Men

Position Name Club name Rider status Category Points
Vet 50-59 Men - Results
1.  Paul Nutton Shibden Cycling Club Finished Vet 50-59 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
2.  Steven Henshall Port Sunlight Whls CC Finished Vet 50-59 34
Points: 34 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
3.  Chris Taylor Shibden Cycling Club Finished Vet 50-59 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
4.  David Haygarth Wheelbase CabTech Castelli Finished Vet 50-59 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
5.  Stefan Macina Shibden Cycling Club Finished Vet 50-59 23
Points: 23 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
6.  Tim Gill Shibden Cycling Club Finished Vet 50-59 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
7.  Paul Wilson Huddersfield Star Wheelers Finished Vet 50-59 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
8.  Michael Burdon PH-MAS - Paul Milnes Cycles Finished Vet 50-59 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
9.  Mick Style Element Cycling Team Finished Vet 50-59 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
10.  John Docker Huddersfield Star Wheelers Finished Vet 50-59 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
11.  Anthony Matthews Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished Vet 50-59 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
12.  John Wood www.cyclocrossrider.com Finished Vet 50-59 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
13.  Philip Hinchliffe 100 Just Ride Finished Vet 50-59 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
14.  Steffan Chandler Horwich CC Finished Vet 50-59 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
15.  John Elwell www.Zepnat.com RT - Lazer helm... Finished Vet 50-59 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
16.  David Collins Here Come The Belgians Finished Vet 50-59 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
17.  Jonathan Watson SCOTT Racing Finished Vet 50-59 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
18.  Darrell Bradbury Norton Wheelers Finished Vet 50-59 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
19.  Phil Oliver Rutland CC Finished Vet 50-59 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
20.  Andrew Johnston Clifton CC Finished Vet 50-59 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
21.  Dermot Mckee Bronte Wheelers - Neophix Eng Finished Vet 50-59 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
22.  Marcus Spencer Finished Vet 50-59 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
23.  John Ellison Shibden Cycling Club Finished Vet 50-59 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
24.  Peter Danby Finished Vet 50-59 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
25.  Rich Cutsforth Wilsons Wheels Race Team Finished Vet 50-59 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
26.  Ian O'Brien Cero - Cycle Division Racing T... Finished Vet 50-59 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
27.  Martin Peace Shibden Cycling Club Finished Vet 50-59 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
28.  Simon Pateman www.cyclocrossrider.com Finished Vet 50-59 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
29.  Robert Grainger Scarborough Paragon CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
30.  Simon Coiley Harrogate Nova CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
31.  Martin Horrobin Horwich CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
32.  Neil Kerry York Cycleworks Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
33.  Steve Shepherd Finished Vet 50-59 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
34.  Robert Allen Leisure Lakes Bikes.com Finished Vet 50-59 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
35.  Andrew Simpson Doncaster Whls CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
36.  Rod Dugher Doncaster Whls CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
37.  Edward Sarmiento www.cyclocrossrider.com Finished Vet 50-59 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
38.  Philip Ingham Shibden Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
39.  Daniel Wright Finished Vet 50-59 0

39.  Daniel Wright -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
40.  Christopher Morrey Doncaster Whls CC Finished Vet 50-59 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
41.  Mark Mckie York Cycleworks Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
42.  Alun Powell Otley CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
43.  Terry Lightfoot York Cycleworks Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
44.  Paul Stockwell West Yorkshire Police CC Finished Vet 50-59 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
45.  Owen Henriksen Norton Wheelers Finished Vet 50-59 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
46.  Christian Evans Ynys Mon Race Team Finished Vet 50-59 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
47.  John Tomlinson Barnsley RC Finished Vet 50-59 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
48.  Andrew Cook Trek Sheffield Fox Valley Finished Vet 50-59 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
49.  Shaun Brockhill Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
50.  Peter Smith Wilsons Wheels Race Team Finished Vet 50-59 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
51.  Shaun Walker Holmfirth Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
52.  Andrew Smithson Huddersfield Star Wheelers Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
53.  Andrew Roberts Finished Vet 50-59 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
54.  Martin Aston Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
55.  Neil McLaughlin Harrogate Nova CC Finished Vet 50-59 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
56.  Timothy Evans Harrogate Nova CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
57.  Carl Farrow Calder Clarion CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
58.  Martin Pollard Otley CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
59.  Mark Laughton York Cycleworks Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
60.  Michael Ward Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
61.  Peter Dixon East Bradford CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
--- Richard Allen Here Come The Belgians Did not start N/A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: N/A
--- Mark Cartwright Here Come The Belgians Did not start N/A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: N/A
--- Richard Green Huddersfield Star Wheelers Did not start N/A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: N/A
--- Stephen Holgate Did not start N/A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: N/A
--- David Jennaway Did not finish Vet 50-59 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Vet 50-59
--- Steven Smales Onimpex Bioracer RT Did not start Vet 50-59 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Vet 50-59
--- Lee Sobo-Allen Did not start N/A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: N/A
--- Mark Turton East Bradford CC Did not start Vet 50-59 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Vet 50-59
--- Dominic Watts Bolsover & District Cycling Cl... Did not finish Vet 50-59 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Vet 50-59
--- Andrew Wood Holmfirth Cycling Club Did not start N/A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: N/A

Vet 60+ Men

Position Name Club name Rider status Category Points
Vet 60+ Men - Results
1.  John Galway Scarborough Coast Cycle Club Finished Vet 60+ 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Vet 60+
2.  Kevin Holmes Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Timothy Beachill Geared Up RT Finished Vet 60+ 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 60+
4.  Peter Wilkin Fietsen Tempo Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Anthony Jones Knottingley Velo Finished Vet 60+ 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Vet 60+
6.  Paul Sleaford Norton Wheelers Finished Vet 60+ 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Vet 60+
7.  Paul Roberts Hambleton RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
8.  Peter Payton Finished Vet 60+ 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Vet 60+
9.  John Ginley Shibden Cycling Club Finished Vet 60+ 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Vet 60+
10.  Kenneth Wilby Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
11.  Nigel Middlehurst Ellmore Factory Racing Finished Vet 60+ 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 60+
12.  David Tyas Hull Thursday RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
13.  John Dowell Heanor Clarion CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
14.  Christopher Beetham Seacroft Wheelers Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
--- Tony Carter Did not start Vet 60+ 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Vet 60+
--- Anthony Wild Otley CC Did not start N/A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: N/A

Under 16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
Under 16 Boys - Results
1.  Denholm Edwards Harrogate Nova CC Finished Youth U16 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Youth U16
2.  Mackenzie Riley Shibden Cycling Club Finished Youth U16 34
Points: 34 | Status: Finished | Category: Youth U16
3.  Matthew Bell Kirklees Cycling Academy Finished Youth U16 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Youth U16
4.  Luca Bednarek Kirklees Cycling Academy Finished Youth U16 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Youth U16
5.  Jamie Stewart Shibden Cycling Club Finished Youth U16 23
Points: 23 | Status: Finished | Category: Youth U16
6.  Rowan Baxter Huddersfield Star Wheelers Finished Youth U16 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Youth U16
7.  Noah Ellison Shibden Cycling Club Finished Youth U16 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Youth U16
8.  Oliver Moss Clifton CC Finished Youth U16 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Youth U16
9.  Magnus Denwood Harrogate Nova CC Finished Youth U16 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Youth U16
10.  Isaac Oliver Sheffield Youth Cycling Club Finished Youth U16 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Youth U16
11.  John White North Cheshire Clarion Finished Youth U16 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Youth U16
12.  Daniel Kemp Clifton CC Finished Youth U16 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Youth U16
13.  Seth Jackson Kirklees Cycling Academy Finished Youth U16 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Youth U16
14.  Nathan Smith Clifton CC Finished Youth U16 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Youth U16
15.  Callum Feather Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished Youth U16 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Youth U16
16.  James Beagley Harrogate Nova CC Finished Youth U16 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Youth U16
17.  Matthew Peace Otley CC Finished Youth U16 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Youth U16
18.  Oliver Barker Shibden Cycling Club Finished Youth U16 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Youth U16
19.  Thomas Hepton Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished Youth U16 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Youth U16
20.  Oscar Saxton Huddersfield Star Wheelers Finished Youth U16 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Youth U16
21.  Jacques Goetz East Bradford Race Team Finished Youth U16 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16
22.  Elliot Fraser Sportcity Velo Finished Youth U16 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16
23.  Alistair Trusselle Bronte Tykes Cycling Club Finished Youth U16 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16
24.  Joshua Slade Clifton CC Finished Youth U16 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16
25.  Isaac Alexander Pressley Clifton CC Finished Youth U16 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16
26.  Bilal Hardaker East Bradford CC Finished Youth U16 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16
27.  James Miller Clifton CC Finished Youth U16 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16
28.  Harrison Pullen Bronte Tykes Cycling Club Finished Youth U16 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16
29.  Callum Rushworth East Bradford Race Team Finished Youth U16 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16
30.  Euan Cook Calder Clarion CC Finished Youth U16 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16
31.  Oliver Perkins East Bradford CC Finished Youth U16 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16

Under 16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Under 16 Girls - Results
1.  Cat Ferguson Hope Factory Racing Finished Youth U16 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Youth U16
2.  Imogen Wolff Shibden Cycling Club Finished Youth U16 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Youth U16
3.  Florence Greenhalgh Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished Youth U16 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Youth U16
4.  Madeline Moorhouse Smith Shibden Cycling Club Finished Youth U16 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Youth U16
5.  Gabby Scott North Cheshire Clarion Finished Youth U16 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Youth U16
6.  Isabel Mayes Cleveland Wheelers CC Finished Youth U16 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Youth U16
7.  Ellie Harrison Clifton CC Finished Youth U16 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Youth U16
8.  Daisy Freer Stockton Wheelers CC Finished Youth U16 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Youth U16
9.  Amy Scott Holmfirth Cycling Club Finished Youth U16 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Youth U16
10.  Amelia Walton Shibden Cycling Club Finished Youth U16 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Youth U16
11.  Floella Phillips Clifton CC Finished Youth U16 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16
12.  Eleina McFadden East Bradford CC Finished Youth U16 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16
13.  Lola Stevenson Huddersfield Star Wheelers Finished Youth U16 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16
--- Abigail Miller Clifton CC Did not start Youth U16 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Youth U16
--- Esther Wong Cog Set Papyrus Racing Club Did not start Youth U16 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Youth U16

Under 14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
Under 14 Boys - Results
1.  Albie Jones North Cheshire Clarion Finished Youth U14 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Youth U14
2.  Finley Wilkinson East Bradford Race Team Finished Youth U14 34
Points: 34 | Status: Finished | Category: Youth U14
3.  Mark Ketteringham Harrogate Nova CC Finished Youth U14 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Youth U14
4.  James Calvert Clifton CC Finished Youth U14 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Youth U14
5.  Cormac Denwood Harrogate Nova CC Finished Youth U14 23
Points: 23 | Status: Finished | Category: Youth U14
6.  Harry Speak Clifton CC Finished Youth U14 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Youth U14
7.  Jody Mills East Bradford Race Team Finished Youth U14 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Youth U14
8.  Luke Trafford Holmfirth Cycling Club Finished Youth U14 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Youth U14
9.  Freddie Winkley Eastlands Velo Finished Youth U14 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Youth U14
10.  Fraser Cummings Matlock CC Finished Youth U14 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Youth U14
11.  George Hughes Shibden Cycling Club Finished Youth U14 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Youth U14
12.  James Canham Doncaster Whls CC Finished Youth U14 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Youth U14
13.  Joseph Wooliscroft Clancy Briggs Cycling Academy Finished Youth U14 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Youth U14
14.  Thomas McKee Finished Youth U14 0

14.  Thomas McKee -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
15.  Ethan Geall Shibden Cycling Club Finished Youth U14 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Youth U14
16.  Charlie Albone Shibden Cycling Club Finished Youth U14 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Youth U14
17.  Milo Wood East Bradford CC Finished Youth U14 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Youth U14
18.  Frederic Moorhouse-Smith Shibden Cycling Club Finished Youth U14 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Youth U14
19.  Benjamin Taylor Sheffield Youth Cycling Club Finished Youth U14 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Youth U14
20.  William Pickering Shibden Cycling Club Finished Youth U14 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Youth U14
21.  Thomas Smith Clifton CC Finished Youth U14 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
22.  Ezra Bateman Clifton CC Finished Youth U14 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
23.  Freddie Kerry Finished 0

23.  Freddie Kerry -

Points: 0 | Status: Finished
24.  James Harrison Clifton CC Finished Youth U14 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
25.  Finlay Holmes Finished Youth U14 0

25.  Finlay Holmes -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
26.  Yousef Hardaker Finished Youth U14 0

26.  Yousef Hardaker -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
27.  Theo Mcfadden East Bradford CC Finished Youth U14 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
28.  Andrew Cunningham Finished Youth U14 0

28.  Andrew Cunningham -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
28.  Zac Wilson Ilkley Cycling Club Finished Youth U14 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
--- Ruaridh Aylward East Bradford CC Did not start Youth U14 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Youth U14
--- Harper Johnson Eastlands Velo Did not start Youth U14 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Youth U14
--- Dougal Simpson Did not start Youth U14 0

Dougal Simpson -

Points: 0 | Status: Did not start | Category: Youth U14
--- Joshua Turton East Bradford CC Did not start Youth U14 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Youth U14

Under 14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Under 14 Girls - Results
1.  Phoebe Taylor Eastlands Velo Finished Youth U14 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Youth U14
2.  Elena Green Huddersfield Star Wheelers Finished Youth U14 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Youth U14
3.  Izabel Young Shibden Cycling Club Finished Youth U14 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Youth U14
4.  Poppy Spencer Shibden Cycling Club Finished Youth U14 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Youth U14
5.  Millie Jebb Hope Factory Racing Finished Youth U14 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Youth U14
6.  Millie Salmon Finished Youth U14 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Youth U14
7.  Sian Thompson Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished Youth U14 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Youth U14
8.  Bethany Charlton Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished Youth U14 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14

Under-12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
Under-12 Boys - Results
1.  Zachary Hutchinson Clifton CC Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
2.  Casey Jackson Shibden Cycling Club Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
3.  Leo Barker Bronte Tykes Cycling Club Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
4.  Frank White North Cheshire Clarion Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
5.  Ellis Geall Shibden Cycling Club Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
6.  Rory Stanton-Spencer Shibden Cycling Club Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
7.  Harry Kemp Clifton CC Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
8.  Jacob Harrison East Bradford CC Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
9.  Reuben Hart Huddersfield Star Wheelers Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
10.  Albert Winkley Eastlands Velo Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
11.  Brodie Stewart Shibden Cycling Club Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
12.  Charles Parry Shibden Cycling Club Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
13.  Joshua Pullen Bronte Tykes Cycling Club Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
14.  Ewan Plumb Huddersfield Star Wheelers Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
15.  Ted Carey Harrogate Nova CC Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
16.  Patrick Hardiman Finished Under 12 0

16.  Patrick Hardiman -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
17.  Owen Cunningham Finished Under 12 0

17.  Owen Cunningham -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
18.  Felix Oliver Sheffield Racing CC Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
19.  Lewis Bentley Holmfirth Cycling Club Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
20.  Harrison Rugg Ilkley Cycling Club Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
21.  Archie Cole Huddersfield Star Wheelers Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
22.  Adam Miller Clifton CC Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
23.  Elliot Islip Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
--- Daniel Breedon Albarosa Cycling Club Did not start Under 12 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Under 12
--- Lewis Higham Did not finish Under 12 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Under 12

Under-12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Under-12 Girls - Results
1.  Clara McKee Finished Under 12 0

1.  Clara McKee -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
2.  Katie Lawson Secret-Training.cc Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
3.  Isla Jebb Hope Factory Racing Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
3.  Lily Speak Clifton CC Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
5.  Eliza Saxton Huddersfield Star Wheelers Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
6.  Elsie Hughes Shibden Cycling Club Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
7.  Grace Green Huddersfield Star Wheelers Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
8.  Olive Wooliscroft Clancy Briggs Cycling Academy Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
9.  Lucy Christensen Clifton CC Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
10.  Rosa Wilson Finished Under 12 0

10.  Rosa Wilson -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12

Under-10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
Under-10 Boys - Results
1.  Louis Stanton-Spencer East Bradford CC Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
2.  Red Johnson Sportcity Velo Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
3.  William Young Shibden Cycling Club Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
4.  Jos Jebb Hope Factory Racing Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
5.  Mac Stewart Huddersfield Star Wheelers Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
6.  Theo Beynon Bronte Tykes Cycling Club Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
7.  William Jennings Clancy Briggs Cycling Academy Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
--- Jake Thornton Ilkley Cycling Club Did not start Under 12 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Under 12

Under-10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Under-10 Girls - Results
1.  Elodie Geall Shibden Cycling Club Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
2.  Libby Winkley Shibden Cycling Club Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
3.  Seraphina Green Barnsley RC Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
4.  Zoe Scott North Cheshire Clarion Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
5.  Thea Hardiman East Bradford CC Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
6.  Tillie Jennings Clancy Briggs Cycling Academy Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
7.  Erin Denwood Harrogate Nova CC Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
8.  Hannah Cunningham Finished Under 12 0

8.  Hannah Cunningham -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
9.  Eleanor Huggins Finished Under 12 0

9.  Eleanor Huggins -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12

Under-8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Under-8 Girls - Results
1.  Eva Ridley Clifton CC Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
2.  Isla Pickering Shibden Cycling Club Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
3.  Erin Sharp Finished Under 12 0

3.  Erin Sharp -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
--- Anwen Huggins Did not start Under 12 0

Anwen Huggins -

Points: 0 | Status: Did not start | Category: Under 12
--- Lucy Smith Did not start Under 12 0

Lucy Smith -

Points: 0 | Status: Did not start | Category: Under 12

Under-8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
Under-8 Boys - Results
1.  Benjamin Briggs Shibden Cycling Club Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
2.  Benjamin Pullen Finished Under 12 0

2.  Benjamin Pullen -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
3.  Spencer Parry Shibden Cycling Club Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
4.  Edward Finnigan East Bradford CC Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
5.  Henry Best Finished Under 12 0

5.  Henry Best -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
6.  Felix Hart Huddersfield Star Wheelers Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
7.  Wilf Finnigan Finished Under 12 0

7.  Wilf Finnigan -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
8.  George Atherton Finished Under 12 0

8.  George Atherton -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
9.  Dash Lockyear Finished 0

9.  Dash Lockyear -

Points: 0 | Status: Finished

About the Event

Info for Riders

The Seventh round of our 2021 Winter League. See website for more up to date info.

Covid restrictions will be as previous stand alone events and BC Guidance.

Advance entry via BC Website only. NO ENTRIES ON DAY FOR ANY CATEGORY.

If you are not a member of British Cycling or a Ride Member, please entry via the Non Member button - this pays for the day licence in advance. No money now taken on the day of event.

Please note that parking is not allowed in the main car park in front of the venue. There is simply not enough room as the venue will still be open for other activities. There are two car parks assigned to us on the day.

As you approach the roundabout just after the venue, turn left past the venue entrance to the drive-through sign-on. Give your name to the marshal and you will be given a sealed bag with your number and transponder. You can then turn around in the turning area and head to Car Park 1 (Kimberlow Lane Car Park). If the car park is full, please use Car park 2 (Field Lane Car park).

Once parked there is a 5 minute walk to the venue. Please proceed along the footpath next to the road you came in on, turning right at the roundabout down to the venue area behind the main building.

The Races

Late Entry -U8/U10/U12 Boys & Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 14/11/21 11:15 Non-Ranking None --- 15 mins
Sun 14/11/21 – 11:15
Late Entry - U14/U16 Boys & Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 14/11/21 12:00 Category B CX Band 3 --- 30 mins
Sun 14/11/21 – 12:00
Category B, CX Band 3
30 mins
Late Entry - Junior Men & Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 14/11/21 13:30 Category B CX Band 3 --- 40 mins
Sun 14/11/21 – 13:30
Category B, CX Band 3
40 mins
Late Entry -Senior/Vet 40-60+ Men & Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 14/11/21 13:30 Category B CX Band 3 --- 50 mins
Sun 14/11/21 – 13:30
Senior Men Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 14/11/21 14:00 Category B CX Band 3 --- 01 hr
Sun 14/11/21 – 14:00
Category B, CX Band 3
01 hr
Junior Men Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 14/11/21 14:00 Category B CX Band 4 --- 01 hr
Sun 14/11/21 – 14:00
Category B, CX Band 4
01 hr
Veteran Women 40-49 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 14/11/21 13:00 Category B CX Band 4 --- 40 mins
Sun 14/11/21 – 13:00
Category B, CX Band 4
40 mins
Veteran Men 40-49 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 14/11/21 14:00 Category B CX Band 3 --- 01 hr
Sun 14/11/21 – 14:00
Category B, CX Band 3
01 hr
Senior Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 14/11/21 13:00 Category B CX Band 4 --- 40 mins
Sun 14/11/21 – 13:00
Category B, CX Band 4
40 mins
Junior Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 14/11/21 13:00 Category B CX Band 6 --- 40 mins
Sun 14/11/21 – 13:00
Category B, CX Band 6
40 mins
Vet 50-59 Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 14/11/21 13:00 Category B CX Band 5 --- 40 mins
Sun 14/11/21 – 13:00
Category B, CX Band 5
40 mins
Vet 50-59 Men Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 14/11/21 13:02 Category B CX Band 3 --- 40 mins
Sun 14/11/21 – 13:02
Category B, CX Band 3
40 mins
Vet 60+ Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 14/11/21 13:00 Category B CX Band 3 ---
Sun 14/11/21 – 13:00
Category B, CX Band 3
Vet 60+ Men Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 14/11/21 13:02 Category B CX Band 4 --- 40 mins
Sun 14/11/21 – 13:02
Category B, CX Band 4
40 mins
Under 16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 14/11/21 11:30 Category B CX Band 3 --- 30 mins
Sun 14/11/21 – 11:30
Category B, CX Band 3
30 mins
Under 16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 14/11/21 11:30 Category B CX Band 4 --- 30 mins
Sun 14/11/21 – 11:30
Category B, CX Band 4
30 mins
Under 14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 14/11/21 11:30 Category B CX Band 3 --- 30 mins
Sun 14/11/21 – 11:30
Category B, CX Band 3
30 mins
Under 14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 14/11/21 11:30 Category B CX Band 4 --- 30 mins
Sun 14/11/21 – 11:30
Category B, CX Band 4
30 mins
Under-12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 14/11/21 11:05 Under 12 None --- 15 mins
Sun 14/11/21 – 11:05
Under 12, None
15 mins
Under-12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 14/11/21 11:05 Under 12 None --- 15 mins
Sun 14/11/21 – 11:05
Under 12, None
15 mins
Under-10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 14/11/21 10:45 Under 12 None --- 15 mins
Sun 14/11/21 – 10:45
Under 12, None
15 mins
Under-10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 14/11/21 10:45 Under 12 None --- 15 mins
Sun 14/11/21 – 10:45
Under 12, None
15 mins
Under-8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 14/11/21 10:30 Under 12 None --- 10 mins
Sun 14/11/21 – 10:30
Under 12, None
10 mins
Under-8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 14/11/21 10:30 Under 12 None --- 10 mins
Sun 14/11/21 – 10:30
Under 12, None
10 mins

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk