ACT Track League 6

Track League , Manchester – Monday, 25 Feb 2008

Event Summary

Event Details

Event URN:

213/EN/003/2008

Start Date:

Mon, 25th Feb 2008

Finish date:

Mon, 28th Apr 2008

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Manchester Velodrome, National Cycling Centre, Stuart Street, Manchester, Lancashire, M11 4DQ
View map

Results

Confirmed Results

Event 1 - Youth 200m TimeTrial

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 1 - Youth 200m TimeTrial - Results
1.  Alex Minting Sheffield Phoenix Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Nathan Barr New Brighton CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  Ryan Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
4.  Rebecca Bishop Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

Event 2 - Youth 8 lap Handicap Group 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 2 - Youth 8 lap Handicap Group 1 - Results
1.  Hannah Walker Eastlands Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Joel Partington Eastlands Velo Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
3.  Lewis Barry Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

Event 3 - Youth 12 lap Scratch Group 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 3 - Youth 12 lap Scratch Group 2 - Results
1.  Declan Byrne Brooks Cycles - cronshaw coach... Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Joshua Gibson Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  Alex Minting Sheffield Phoenix Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 1 - Results
1.  Mark Minting Sheffield Phoenix Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Laura Allen Unknown 0

2. Laura Allen -

Points: 0 | Status: Unknown
3.  Phillip Braybrooke Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown

Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 2 - Results
1.  Jacob Ragan Unknown 0

1. Jacob Ragan -

Points: 0 | Status: Unknown
2.  Joseph Allen New Brighton CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Jason Donnelly Sportcity Velo Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Event 5 - Youth 10 lap Paced Handicap Group 1 Heat 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 5 - Youth 10 lap Paced Handicap Group 1 Heat 1 - Results
1.  Hannah Walker Eastlands Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Jessica Crampton Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Alexander Braybrooke Eastlands Velo Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

Event 5 - Youth 10 lap Paced Handicap Group 1 Heat 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 5 - Youth 10 lap Paced Handicap Group 1 Heat 2 - Results
1.  Lewis Barry Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Joel Partington Eastlands Velo Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
3.  Ryan Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

Event 6 - Youth 12 lap Course des Primes Group 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 6 - Youth 12 lap Course des Primes Group 2 - Results
1.  Declan Byrne Brooks Cycles - cronshaw coach... Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Alex Minting Sheffield Phoenix Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Matthew Rotherham Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Callum Fletcher Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
5.  Sam Boast Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
5.  Joshua Gibson Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

Event 7 - Senior 12 lap Course des Primes Group 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 7 - Senior 12 lap Course des Primes Group 1 - Results
1.  Laura Allen Unknown 0

1. Laura Allen -

Points: 0 | Status: Unknown
2.  Steven James Aldgate Mossley CRT Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
3.  Louise Satherley Yasumitsu Schlapp Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Mark Soden Buxton CC/Sett Valley Cycles Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
3.  Mick Browne Preston CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
6.  John Leach Kent Valley RC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
6.  Chris Moreman Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
6.  Phillip Braybrooke Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown

Event 7 - Senior 12 lap Course des Primes Group 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 7 - Senior 12 lap Course des Primes Group 2 - Results
1.  Joseph Allen Unknown 0

1. Joseph Allen -

Points: 0 | Status: Unknown
2.  Jacob Ragan Saint Piran Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
3.  Roy Holmes Unknown 0

3. Roy Holmes -

Points: 0 | Status: Unknown
4.  Julian Pearson Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
4.  Mike Farwell Unknown 0

4. Mike Farwell -

Points: 0 | Status: Unknown
4.  Jason Donnelly Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
4.  James Mather Unknown 0

4. James Mather -

Points: 0 | Status: Unknown
4.  Paul Whatmough Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
4.  Nigel Bishop Unknown N/A 0

4. Nigel Bishop -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Ryan Smith Unknown 0

4. Ryan Smith -

Points: 0 | Status: Unknown

Event 8 - Youth 6 lap Keirin Group 1 Heat 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 8 - Youth 6 lap Keirin Group 1 Heat 1 - Results
1.  Lewis Barry Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Charlotte Lunt Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  Alexander Braybrooke Eastlands Velo Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

Event 8 - Youth 6 lap Keirin Group 1 Heat 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 8 - Youth 6 lap Keirin Group 1 Heat 2 - Results
1.  Hannah Walker Eastlands Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Ryan Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Ben Matthews New Brighton CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

Event 9 - Senior 8 lap Keirin

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 9 - Senior 8 lap Keirin - Results
1.  Joseph Allen New Brighton CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Chris Moreman Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Julian Pearson Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown

Event 10 - Youth Group 2 Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 10 - Youth Group 2 Devil - Results
1.  Matthew Rotherham Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Declan Byrne Brooks Cycles - cronshaw coach... Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  Joshua Gibson Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

Event 11 - Senior Devil Group 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 11 - Senior Devil Group 1 - Results
1.  Mick Browne Preston CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Laura Allen Unknown 0

2. Laura Allen -

Points: 0 | Status: Unknown
3.  Mark Soden Buxton CC/Sett Valley Cycles Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th

Event 11 - Senior Devil Group 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 11 - Senior Devil Group 2 - Results
1.  Joseph Allen New Brighton CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Nigel Bishop G.S. Surosa Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Roy Holmes Unknown 0

3. Roy Holmes -

Points: 0 | Status: Unknown

Event 12 - Youth Italian Pursuit Group 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 12 - Youth Italian Pursuit Group 1 - Results
1.  Lewis Barry Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
1.  Eric Fitton Mossley CRT Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
1.  Hannah Walker Eastlands Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
1.  Alexander Braybrooke Eastlands Velo Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
1.  Joel Partington Eastlands Velo Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
2.  Ryan Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Charlotte Lunt Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Rebecca Bishop Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Ben Matthews New Brighton CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Matthew Braybrooke Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
2.  Charlotte Crampton Unknown 0

2. Charlotte Crampton -

Points: 0 | Status: Unknown

Event 13 - Youth 20 lap Points Group 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 13 - Youth 20 lap Points Group 2 - Results
1.  Declan Byrne Brooks Cycles - cronshaw coach... Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Alex Minting Sheffield Phoenix Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Joshua Gibson Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

Event 14 - Senior Groups 1 & 2 - 40 lap Points

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 14 - Senior Groups 1 & 2 - 40 lap Points - Results
1.  Jacob Ragan Unknown 0

1. Jacob Ragan -

Points: 0 | Status: Unknown
2.  Steven James Aldgate Mossley CRT Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
3.  Jason Donnelly Sportcity Velo Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Event 15 - 50 lap Madison

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 15 - 50 lap Madison - Results
1.  Simon Horner Sportcity Velo Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
1.  James Mather Go Sports Spex RT Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Mark Soden Buxton CC/Sett Valley Cycles Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
2.  Joseph Allen New Brighton CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Mick Browne Zappi's Cycling Club Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Julian Pearson Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
4.  Mike Farwell Port Talbot Wheelers Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  Laura Allen Unknown 0

4. Laura Allen -

Points: 0 | Status: Unknown
5.  Mark Minting Sheffield Phoenix Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
5.  Alex Minting Unknown 0

5. Alex Minting -

Points: 0 | Status: Unknown
6.  Ryan Smith MK Cycles Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
6.  Phillip Braybrooke Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
7.  Nigel Bishop G.S. Surosa Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
7.  Louise Satherley Yasumitsu Schlapp Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
8.  Robbie Duncan Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
8.  John Leach Kent Valley RC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

About the Event

Info for Riders

Entries payable 1 week in advance. No racing 17/24/31 March due to World Track Champs. This league carries licence ranking points. Also open to 2nd Cat Women and 2nd Cat Over 40's. 3rd & 4th Cat Juniors May Ride.

The Races

Event 1 - Youth 200m TimeTrial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 25/02/08 19:30 Regional C MTB IA ---
Entry: Online: (£3.50 + £0.60 Application fee), On Day: (£3.50)
Mon 25/02/08 – 19:30
Regional C, MTB IA
Event 2 - Youth 8 lap Handicap Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 25/02/08 19:31 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 25/02/08 – 19:31
Event 3 - Youth 12 lap Scratch Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 25/02/08 19:32 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 25/02/08 – 19:32
Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 25/02/08 19:33 Regional C MTB IA ---
Entry: Online: (£9.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£9.00)
Mon 25/02/08 – 19:33
Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 25/02/08 19:34 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 25/02/08 – 19:34
Event 5 - Youth 10 lap Paced Handicap Group 1 Heat 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 25/02/08 19:35 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 25/02/08 – 19:35
Event 5 - Youth 10 lap Paced Handicap Group 1 Heat 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 25/02/08 19:35 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 25/02/08 – 19:35
Event 6 - Youth 12 lap Course des Primes Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 25/02/08 19:36 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 25/02/08 – 19:36
Event 7 - Senior 12 lap Course des Primes Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 25/02/08 19:37 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 25/02/08 – 19:37
Event 7 - Senior 12 lap Course des Primes Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 25/02/08 19:38 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 25/02/08 – 19:38
Event 8 - Youth 6 lap Keirin Group 1 Heat 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 25/02/08 19:39 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 25/02/08 – 19:39
Event 8 - Youth 6 lap Keirin Group 1 Heat 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 25/02/08 19:40 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 25/02/08 – 19:40
Event 9 - Senior 8 lap Keirin Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 25/02/08 19:41 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 25/02/08 – 19:41
Regional C, MTB IA
Event 10 - Youth Group 2 Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 25/02/08 19:42 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 25/02/08 – 19:42
Regional C, MTB IA
Event 11 - Senior Devil Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 25/02/08 19:43 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 25/02/08 – 19:43
Regional C, MTB IA
Event 11 - Senior Devil Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 25/02/08 19:44 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 25/02/08 – 19:44
Regional C, MTB IA
Event 12 - Youth Italian Pursuit Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 25/02/08 19:44 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 25/02/08 – 19:44
Event 13 - Youth 20 lap Points Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 25/02/08 19:45 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 25/02/08 – 19:45
Event 14 - Senior Groups 1 & 2 - 40 lap Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 25/02/08 19:46 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 25/02/08 – 19:46
Event 15 - 50 lap Madison Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 25/02/08 19:47 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 25/02/08 – 19:47
Regional C, MTB IA

Event Summary

Event Details

Event URN:

213/EN/003/2008

Start Date:

Mon, 25th Feb 2008

Finish date:

Mon, 28th Apr 2008

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Manchester Velodrome, National Cycling Centre, Stuart Street, Manchester, Lancashire, M11 4DQ
View map

Results

Confirmed Results

Event 1 - Youth 200m TimeTrial

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 1 - Youth 200m TimeTrial - Results
1.  Alex Minting Sheffield Phoenix Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Nathan Barr New Brighton CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  Ryan Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
4.  Rebecca Bishop Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

Event 2 - Youth 8 lap Handicap Group 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 2 - Youth 8 lap Handicap Group 1 - Results
1.  Hannah Walker Eastlands Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Joel Partington Eastlands Velo Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
3.  Lewis Barry Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

Event 3 - Youth 12 lap Scratch Group 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 3 - Youth 12 lap Scratch Group 2 - Results
1.  Declan Byrne Brooks Cycles - cronshaw coach... Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Joshua Gibson Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  Alex Minting Sheffield Phoenix Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 1 - Results
1.  Mark Minting Sheffield Phoenix Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Laura Allen Unknown 0

2. Laura Allen -

Points: 0 | Status: Unknown
3.  Phillip Braybrooke Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown

Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 2 - Results
1.  Jacob Ragan Unknown 0

1. Jacob Ragan -

Points: 0 | Status: Unknown
2.  Joseph Allen New Brighton CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Jason Donnelly Sportcity Velo Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Event 5 - Youth 10 lap Paced Handicap Group 1 Heat 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 5 - Youth 10 lap Paced Handicap Group 1 Heat 1 - Results
1.  Hannah Walker Eastlands Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Jessica Crampton Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Alexander Braybrooke Eastlands Velo Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

Event 5 - Youth 10 lap Paced Handicap Group 1 Heat 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 5 - Youth 10 lap Paced Handicap Group 1 Heat 2 - Results
1.  Lewis Barry Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Joel Partington Eastlands Velo Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
3.  Ryan Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

Event 6 - Youth 12 lap Course des Primes Group 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 6 - Youth 12 lap Course des Primes Group 2 - Results
1.  Declan Byrne Brooks Cycles - cronshaw coach... Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Alex Minting Sheffield Phoenix Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Matthew Rotherham Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Callum Fletcher Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
5.  Sam Boast Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
5.  Joshua Gibson Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

Event 7 - Senior 12 lap Course des Primes Group 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 7 - Senior 12 lap Course des Primes Group 1 - Results
1.  Laura Allen Unknown 0

1. Laura Allen -

Points: 0 | Status: Unknown
2.  Steven James Aldgate Mossley CRT Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
3.  Louise Satherley Yasumitsu Schlapp Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Mark Soden Buxton CC/Sett Valley Cycles Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
3.  Mick Browne Preston CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
6.  John Leach Kent Valley RC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
6.  Chris Moreman Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
6.  Phillip Braybrooke Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown

Event 7 - Senior 12 lap Course des Primes Group 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 7 - Senior 12 lap Course des Primes Group 2 - Results
1.  Joseph Allen Unknown 0

1. Joseph Allen -

Points: 0 | Status: Unknown
2.  Jacob Ragan Saint Piran Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
3.  Roy Holmes Unknown 0

3. Roy Holmes -

Points: 0 | Status: Unknown
4.  Julian Pearson Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
4.  Mike Farwell Unknown 0

4. Mike Farwell -

Points: 0 | Status: Unknown
4.  Jason Donnelly Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
4.  James Mather Unknown 0

4. James Mather -

Points: 0 | Status: Unknown
4.  Paul Whatmough Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
4.  Nigel Bishop Unknown N/A 0

4. Nigel Bishop -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Ryan Smith Unknown 0

4. Ryan Smith -

Points: 0 | Status: Unknown

Event 8 - Youth 6 lap Keirin Group 1 Heat 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 8 - Youth 6 lap Keirin Group 1 Heat 1 - Results
1.  Lewis Barry Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Charlotte Lunt Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  Alexander Braybrooke Eastlands Velo Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

Event 8 - Youth 6 lap Keirin Group 1 Heat 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 8 - Youth 6 lap Keirin Group 1 Heat 2 - Results
1.  Hannah Walker Eastlands Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Ryan Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Ben Matthews New Brighton CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

Event 9 - Senior 8 lap Keirin

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 9 - Senior 8 lap Keirin - Results
1.  Joseph Allen New Brighton CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Chris Moreman Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Julian Pearson Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown

Event 10 - Youth Group 2 Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 10 - Youth Group 2 Devil - Results
1.  Matthew Rotherham Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Declan Byrne Brooks Cycles - cronshaw coach... Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  Joshua Gibson Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

Event 11 - Senior Devil Group 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 11 - Senior Devil Group 1 - Results
1.  Mick Browne Preston CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Laura Allen Unknown 0

2. Laura Allen -

Points: 0 | Status: Unknown
3.  Mark Soden Buxton CC/Sett Valley Cycles Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th

Event 11 - Senior Devil Group 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 11 - Senior Devil Group 2 - Results
1.  Joseph Allen New Brighton CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Nigel Bishop G.S. Surosa Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Roy Holmes Unknown 0

3. Roy Holmes -

Points: 0 | Status: Unknown

Event 12 - Youth Italian Pursuit Group 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 12 - Youth Italian Pursuit Group 1 - Results
1.  Lewis Barry Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
1.  Eric Fitton Mossley CRT Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
1.  Hannah Walker Eastlands Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
1.  Alexander Braybrooke Eastlands Velo Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
1.  Joel Partington Eastlands Velo Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
2.  Ryan Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Charlotte Lunt Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Rebecca Bishop Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Ben Matthews New Brighton CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Matthew Braybrooke Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
2.  Charlotte Crampton Unknown 0

2. Charlotte Crampton -

Points: 0 | Status: Unknown

Event 13 - Youth 20 lap Points Group 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 13 - Youth 20 lap Points Group 2 - Results
1.  Declan Byrne Brooks Cycles - cronshaw coach... Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Alex Minting Sheffield Phoenix Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Joshua Gibson Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

Event 14 - Senior Groups 1 & 2 - 40 lap Points

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 14 - Senior Groups 1 & 2 - 40 lap Points - Results
1.  Jacob Ragan Unknown 0

1. Jacob Ragan -

Points: 0 | Status: Unknown
2.  Steven James Aldgate Mossley CRT Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
3.  Jason Donnelly Sportcity Velo Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Event 15 - 50 lap Madison

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 15 - 50 lap Madison - Results
1.  Simon Horner Sportcity Velo Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
1.  James Mather Go Sports Spex RT Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Mark Soden Buxton CC/Sett Valley Cycles Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
2.  Joseph Allen New Brighton CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Mick Browne Zappi's Cycling Club Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Julian Pearson Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
4.  Mike Farwell Port Talbot Wheelers Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  Laura Allen Unknown 0

4. Laura Allen -

Points: 0 | Status: Unknown
5.  Mark Minting Sheffield Phoenix Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
5.  Alex Minting Unknown 0

5. Alex Minting -

Points: 0 | Status: Unknown
6.  Ryan Smith MK Cycles Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
6.  Phillip Braybrooke Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
7.  Nigel Bishop G.S. Surosa Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
7.  Louise Satherley Yasumitsu Schlapp Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
8.  Robbie Duncan Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
8.  John Leach Kent Valley RC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

About the Event

Info for Riders

Entries payable 1 week in advance. No racing 17/24/31 March due to World Track Champs. This league carries licence ranking points. Also open to 2nd Cat Women and 2nd Cat Over 40's. 3rd & 4th Cat Juniors May Ride.

The Races

Event 1 - Youth 200m TimeTrial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 25/02/08 19:30 Regional C MTB IA ---
Entry: Online: (£3.50 + £0.60 Application fee), On Day: (£3.50)
Mon 25/02/08 – 19:30
Regional C, MTB IA
Event 2 - Youth 8 lap Handicap Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 25/02/08 19:31 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 25/02/08 – 19:31
Event 3 - Youth 12 lap Scratch Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 25/02/08 19:32 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 25/02/08 – 19:32
Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 25/02/08 19:33 Regional C MTB IA ---
Entry: Online: (£9.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£9.00)
Mon 25/02/08 – 19:33
Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 25/02/08 19:34 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 25/02/08 – 19:34
Event 5 - Youth 10 lap Paced Handicap Group 1 Heat 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 25/02/08 19:35 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 25/02/08 – 19:35
Event 5 - Youth 10 lap Paced Handicap Group 1 Heat 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 25/02/08 19:35 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 25/02/08 – 19:35
Event 6 - Youth 12 lap Course des Primes Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 25/02/08 19:36 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 25/02/08 – 19:36
Event 7 - Senior 12 lap Course des Primes Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 25/02/08 19:37 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 25/02/08 – 19:37
Event 7 - Senior 12 lap Course des Primes Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 25/02/08 19:38 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 25/02/08 – 19:38
Event 8 - Youth 6 lap Keirin Group 1 Heat 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 25/02/08 19:39 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 25/02/08 – 19:39
Event 8 - Youth 6 lap Keirin Group 1 Heat 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 25/02/08 19:40 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 25/02/08 – 19:40
Event 9 - Senior 8 lap Keirin Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 25/02/08 19:41 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 25/02/08 – 19:41
Regional C, MTB IA
Event 10 - Youth Group 2 Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 25/02/08 19:42 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 25/02/08 – 19:42
Regional C, MTB IA
Event 11 - Senior Devil Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 25/02/08 19:43 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 25/02/08 – 19:43
Regional C, MTB IA
Event 11 - Senior Devil Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 25/02/08 19:44 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 25/02/08 – 19:44
Regional C, MTB IA
Event 12 - Youth Italian Pursuit Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 25/02/08 19:44 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 25/02/08 – 19:44
Event 13 - Youth 20 lap Points Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 25/02/08 19:45 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 25/02/08 – 19:45
Event 14 - Senior Groups 1 & 2 - 40 lap Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 25/02/08 19:46 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 25/02/08 – 19:46
Event 15 - 50 lap Madison Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 25/02/08 19:47 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 25/02/08 – 19:47
Regional C, MTB IA

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk