BC National Masters & Disability Track Championships

Track , Newport – Friday, 04 Jul 2008

Event Summary

Event Details

Event URN:

497/WA/012/2008

Start Date:

Fri, 4th Jul 2008

Finish date:

Sun, 6th Jul 2008

Event Type:

Track (Competitive)

Venue:

Geraint Thomas National Velodrome of Wales, Newport International Sports Village, Langland Way, Newport, Wales, NP19 4RA

View map

Results

Confirmed Results

Disability Flying 200 Non-championship ride

Position Name Club name Rider status Category Points
Disability Flying 200 Non-championship ride - Results
1.  Jonathan Norfolk MBE Yasumitsu Schlapp Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
1.  Simon Jackson Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th

Disability Flying 200 TT

Position Name Club name Rider status Category Points
Disability Flying 200 TT - Results
1.  Jody Cundy OBE VC St Raphael Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
2.  Richard Davies High Wycombe Cycling Club Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
3.  Jan Newman VC St Raphael Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Rebecca Rimmington VC St Raphael Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Andrew Davis Cardiff Ajax CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  Nathan Tyrrell Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
5.  James Brookman Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

Disability Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
Disability Pursuit - Results
1.  Ellen Hunter MBE Yasumitsu Schlapp Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
1.  Aileen McGlynn OBE Johnstone Wheelers Cycling Clu... Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Rebecca Rimmington VC St Raphael Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Jan Newman VC St Raphael Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Richard Davies High Wycombe Cycling Club Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
4.  Andrew Davis Cardiff Ajax CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  Nathan Tyrrell Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
5.  James Brookman Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

Disability Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
Disability Time Trial - Results
1.  Aileen McGlynn OBE Brother NRG Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
1.  Ellen Hunter MBE Yasumitsu Schlapp Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Jody Cundy OBE VC St Raphael Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
3.  Jan Newman VC St Raphael Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Rebecca Rimmington VC St Raphael Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Richard Davies High Wycombe Cycling Club Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
5.  Andrew Davis Cardiff Ajax CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
5.  Nathan Tyrrell Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
6.  James Brookman Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

Disability Time Trial non-championship ride

Position Name Club name Rider status Category Points
Disability Time Trial non-championship ride - Results
1.  Simon Jackson Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
1.  Jonathan Norfolk MBE Yasumitsu Schlapp Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Male 70+ Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Male 70+ Sprint - Results
1.  Roland Crayford San Fairy Ann CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Brian Dacey De Laune CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Laurence Rissbrook Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  Walter Fowler Halesowen A & CC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
5.  Neil Orrell Zodiac CRC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Male 65-69 Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Male 65-69 Sprint - Results
1.  Peter Smith Teesside Clarion C & AC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Barrie Hartley Airedale Olympic CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Richard Lacy Bedfordshire Road Cycling Club Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  Mike Wolstenholme Macclesfield Wheelers Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th

Male 60-64 Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Male 60-64 Sprint - Results
1.  Geoff Cooke Mossley CRT Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Sandy Wallace Sandy Wallace Cycles Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Geoff Brandt Birkenhead North End CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  Kevin Keast Chequers RC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
5.  Thomas Banks Glasgow Wheelers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Male 55-59 Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Male 55-59 Sprint - Results
1.  Stephen Davies Ferryhill Wheelers CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Barrie Bailey Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
3.  Graham Charlton Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  James Robertson Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Male 50-54 Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Male 50-54 Sprint - Results
1.  Steve Cronshaw Brereton Wheelers C.C Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  David Le Grys VC St Raphael Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Mark Zaschke Mid Anglia CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  Andrew Laing Musselburgh RCC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Male 45-49 Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Male 45-49 Sprint - Results
1.  Ivor Reid Clachnacuddin CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Martin Stephens Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Stephen Pulford SF Racing Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  Keith Williams Port Talbot Wheelers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  Mark Bristow MBE Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Male 40-44 Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Male 40-44 Sprint - Results
1.  James Varnish Halesowen A & CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  John Saysell Ciclos Uno Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  David Jack Twickenham CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Robert Drinkwater Twickenham CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
5.  Neal Preston Halesowen A & CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd

Male 35-39 Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Male 35-39 Sprint - Results
1.  Neil Potter Ciclos Uno Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Lee Povey Team Terminator Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Andrew Tranter Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
4.  Tony Brooks Brooks Cycles - cronshaw coach... Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Male 30-34 Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Male 30-34 Sprint - Results
1.  Richard Storey MBE VC St Raphael Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Anthony Gill Yasumitsu Schlapp Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Bruce Croall City of Edinburgh RC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  Benedict Elliott VC St Raphael Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st

Women 35+ Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Women 35+ Sprint - Results
1.  Janet Birkmyre XRT - Elmy Cycles Unknown Elite 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: Elite
2.  Alison Chisholm Edinburgh RC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Deborah Capewell Brooks Cycles - cronshaw coach... Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
4.  Cheryl Owens RT 316 Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Women 30-34 Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Women 30-34 Sprint - Results
1.  Nicola Drinkwater Twickenham CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Dame Sarah Storey VC St Raphael Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Rusine Heald VC St Raphael Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Siobhan Mullan WXC Mountain Bike Team UK Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
5.  Marianne Streather VC St Raphael Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Male 70+ Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Male 70+ Scratch Race - Results
1.  Gordon Butler MnD Fusion RT / Gearclub / WOR... Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
2.  Brian Dacey De Laune CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Roland Crayford San Fairy Ann CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  Derek Thurrell Teesside Clarion C & AC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  Laurence Rissbrook Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
6.  David Davies Cwmcarn Paragon Cycle Club Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Male 65-69 Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Male 65-69 Scratch Race - Results
1.  Peter Smith Teesside Clarion C & AC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Barrie Hartley Airedale Olympic CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Clive Walmsley Birkenhead North End CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  Victor Possee VC St Raphael Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Male 60-64 Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Male 60-64 Scratch Race - Results
1.  Michael Allen Sherwood Pines Cycles Forme Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Thomas Demery Bush Healthcare CRT Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Sandy Wallace Sandy Wallace Cycles Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  Geoff Brandt Birkenhead North End CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
5.  Max Pendleton Mildenhall CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
6.  Graham Truelove Lichfield City CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
7.  Paul Morphet Crewe Clarion Wheelers Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
8.  Douglas Conroy Redmon CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Male 55-59 Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Male 55-59 Scratch Race - Results
1.  Stephen Davies Ferryhill Wheelers CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Andrew Donaldson Kingsnorth International Whlrs Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Clive Burr VC Londres Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  James Robertson Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
5.  Graham Charlton Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
6.  Bob Prince Pro Vision Cycle Clothing Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Male 50-54 Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Male 50-54 Scratch Race - Results
1.  Graham Barclay Leslie Bike Shop/Bikers Boutiq... Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Steve Cronshaw Brereton Wheelers C.C Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Nick Smith Nova CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  Mark Zaschke Mid Anglia CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
5.  Nick Yarworth VC St Raphael Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
6.  Steven Parsons Perth United Cycling Club Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
7.  Christopher Davis Halesowen A & CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
8.  Andrew Laing Musselburgh RCC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
9.  David Park Scunthorpe Polytechnic CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
10.  Roy Crombie Rockingham Forest Whls Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
11.  Mark Francis CC Giro Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Male 45-49 Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Male 45-49 Scratch Race - Results
1.  Peter Ettles Forres CC Unknown 2nd 30
Points: 30 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Ian Greenstreet Newbury RC Unknown 2nd 25
Points: 25 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Robert Cox Cambridge CC Unknown 2nd 21
Points: 21 | Status: Unknown | Category: 2nd
4.  Ian Fagan Paramount CRT Unknown 3rd 17
Points: 17 | Status: Unknown | Category: 3rd
5.  John Marriner Bournemouth Jubilee Wheelers Unknown 2nd 14
Points: 14 | Status: Unknown | Category: 2nd
6.  Stephen Clayton Lichfield City CC Unknown 3rd 12
Points: 12 | Status: Unknown | Category: 3rd
7.  Simon Baynes Sodbury Cycle Sport Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
8.  Adrian Dent Richmond Cycling Club Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
9.  Ivor Reid Clachnacuddin CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
10.  Stephen Pulford SF Racing Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
11.  Mark Bristow MBE Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
12.  Simon Schmidt VC Londres Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
13.  Douglas Pinkerton Velosure Starley Primal Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
14.  Iain Young Scunthorpe Polytechnic CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
15.  Keith Williams Port Talbot Wheelers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
16.  Adrian Ward Shaftesbury CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
17.  Michael Davies Lichfield City CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
18.  Jeff Baird RT 316 Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
19.  Jonathan Pullen Army Cycling Race Team (ACRT) Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
20.  Ian Bibby Finsbury Park CC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
21.  Adrian Trott Welwyn Wheelers CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
22.  Phil Harrison Time RT Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
23.  Stewart King High Wycombe Cycling Club Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
24.  Chris Turvey Climb On Bikes CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Male 40-44 Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Male 40-44 Scratch Race - Results
1.  Alastair Wood Aire Valley Racing Team Unknown 2nd 30
Points: 30 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Philip Hetzel Ipswich Bicycle Club Unknown Elite 25
Points: 25 | Status: Unknown | Category: Elite
3.  Martin Webster Websters Cycles.co.uk Unknown 2nd 21
Points: 21 | Status: Unknown | Category: 2nd
4.  Anthony Nash Peebles CC Unknown 2nd 17
Points: 17 | Status: Unknown | Category: 2nd
5.  David Jack Eat Plants Not Pigs CC Unknown N/A 14
Points: 14 | Status: Unknown | Category: N/A
6.  Adrian Adgar Go Sports Spex RT Unknown 2nd 12
Points: 12 | Status: Unknown | Category: 2nd
7.  Alastair Taylor Musselburgh RCC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
8.  Steven Hayward Welwyn Wheelers CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
9.  John Saysell Ciclos Uno Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
10.  Andrew James Port Talbot Wheelers Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
11.  Simon Layfield Green Arrow CRT Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
12.  David Orrell Yasumitsu Schlapp Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
13.  Richard Webster Green Arrow CRT Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
14.  Andrew Jackson Go Sports Spex RT Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
15.  Anthony Pearson Scunthorpe Polytechnic CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
16.  Andrew Ballentyne Easterley RC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Male 35-39 Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Male 35-39 Scratch Race - Results
1.  John McClelland Agiskoviner Cycling Team Unknown Elite 30
Points: 30 | Status: Unknown | Category: Elite
2.  Adam Roberts Agiskoviner Cycling Team Unknown 2nd 25
Points: 25 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Ian Cooper VC St Raphael Unknown 2nd 21
Points: 21 | Status: Unknown | Category: 2nd
4.  Chris Bush Gosforth RC Unknown N/A 17
Points: 17 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  David Black Clachnacuddin CC Unknown N/A 14
Points: 14 | Status: Unknown | Category: N/A
6.  John Warnock Las Vegas Institute of Sport /... Unknown N/A 12
Points: 12 | Status: Unknown | Category: N/A
7.  Oliver Davies Ecosse Northboats Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
8.  Derek Smith City of Edinburgh RC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
9.  Anthony Stirrat City of Edinburgh RC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
10.  Steven Oglesby Hemel Hempstead CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
11.  Paul Gittins Ferryhill Wheelers CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Male 30-34 Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Male 30-34 Scratch Race - Results
1.  Benedict Elliott VC St Raphael Unknown 1st 30
Points: 30 | Status: Unknown | Category: 1st
2.  Boyd Roberts Agiskoviner Cycling Team Unknown 2nd 25
Points: 25 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Daniel Rudd Citihub/Cycles Dauphin Unknown 1st 21
Points: 21 | Status: Unknown | Category: 1st
4.  Joel Stewart Agiskoviner Cycling Team Unknown Elite 17
Points: 17 | Status: Unknown | Category: Elite
5.  Martin Osman MJS Racing Unknown N/A 14
Points: 14 | Status: Unknown | Category: N/A
6.  Keith Jones Birkenhead North End CC Unknown 2nd 12
Points: 12 | Status: Unknown | Category: 2nd
7.  Richard Storey MBE VC St Raphael Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
8.  Roger Woodford AW Cycles Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
9.  Andrew Carnall Agiskoviner Cycling Team Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
10.  Andrew Clare Teesside Clarion C & AC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
11.  Richard Prince VC St Raphael Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
12.  Christopher Richardson Agiskoviner Cycling Team Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
13.  Jason Streather VC St Raphael Unknown Elite 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: Elite

Male 70+ 500m Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
Male 70+ 500m Time Trial - Results
1.  Roland Crayford Severn Valley Velo Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Brian Dacey De Laune CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Derek Thurrell Teesside Clarion C & AC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Walter Fowler Halesowen A & CC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
5.  Gordon Butler MnD Fusion RT / Gearclub / WOR... Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
6.  Laurence Rissbrook Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
7.  Neil Orrell Zodiac CRC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
8.  Michael Reay Welland Valley CC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
9.  Brian Carlisle Glasgow Wheelers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
10.  Derek Smith Yasumitsu Schlapp Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
11.  Gordon Johnston Classic Walls CRT Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
12.  David Davies Cwmcarn Paragon Cycle Club Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
13.  Leslie Howell Ciclos Uno Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th

Male 65-69 500m Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
Male 65-69 500m Time Trial - Results
1.  Barrie Hartley Airedale Olympic CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Peter Smith North Devon Wheelers Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Barry Ferguson Rutland CC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
4.  Richard Lacy Bedfordshire Road Cycling Club Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
5.  John Mason Ayr Roads Cycling Club Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
6.  Clive Walmsley Birkenhead North End CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
7.  Victor Possee VC St Raphael Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
8.  Mike Wolstenholme Macclesfield Wheelers Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th

Male 60-64 500m Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
Male 60-64 500m Time Trial - Results
1.  Geoff Cooke SF Racing Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Ian Bell Ciclos Uno Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Kevin Keast Chequers RC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  Graham Truelove Lichfield City CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
5.  Sandy Wallace Sandy Wallace Cycles Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
6.  Michael Allen Belper BC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
7.  Thomas Banks Glasgow Wheelers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
8.  Russell Snowdon Gosforth RC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
9.  Douglas Conroy Redmon CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Male 55-59 500m Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
Male 55-59 500m Time Trial - Results
1.  Stephen Davies Ferryhill Wheelers CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Barrie Bailey Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
3.  Andrew Donaldson Kingsnorth International Whlrs Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  Chris Streather VC St Raphael Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
5.  Gerard Maybery Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
6.  James Robertson Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Male 50-54 500m Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
Male 50-54 500m Time Trial - Results
1.  David Le Grys VC St Raphael Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Steve Cronshaw Brereton Wheelers C.C Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  David Smith Brereton Wheelers C.C Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Andrew Laing Musselburgh RCC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  Graham Barclay Leslie Bike Shop/Bikers Boutiq... Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
6.  Mark Francis CC Giro Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
7.  Mark Minting Sheffield Phoenix Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
8.  Nick Smith Nova CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
9.  Neville Smith Ciclos Uno Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
10.  Christopher Lodge Finsbury Park CC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th

Male 45-49 750m Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
Male 45-49 750m Time Trial - Results
1.  Ivor Reid Clachnacuddin CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Peter Ettles Forres CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Martin Stephens Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  Simon Schmidt VC Londres Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
5.  Ian Greenstreet Newbury RC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
6.  Stephen Clayton Lichfield City CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
7.  Mark Bristow MBE Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
8.  Robert Cox Cambridge CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
9.  Stephen Benton Team Terminator Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
10.  Keith Williams Port Talbot Wheelers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
11.  Simon Baynes Sodbury Cycle Sport Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
12.  Graeme Waters Retford & District Wheelers Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
13.  Eddy Sobieralski www.Sports-Coaching.com Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
14.  Craig Stevens Ciclos Uno Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
15.  Adrian Dent Richmond Cycling Club Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
16.  Adrian Ward Shaftesbury CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
17.  Douglas Pinkerton Halesowen A & CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
18.  Chris Turvey Climb On Bikes CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
19.  Ian Bibby Finsbury Park CC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
20.  Phil Harrison Time RT Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
21.  Mark Houldin Birkenhead North End CC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
22.  Stewart King High Wycombe Cycling Club Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Male 40-44 750m Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
Male 40-44 750m Time Trial - Results
1.  Robert Drinkwater Twickenham CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Stephen Cwiklinski Yasumitsu Schlapp Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Alastair Taylor Musselburgh RCC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
4.  John Saysell Ciclos Uno Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
5.  Steven Hayward Welwyn Wheelers CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
6.  Neal Preston Halesowen A & CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
7.  Stefan Collins Glasgow Wheelers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
8.  Richard Webster Green Arrow CRT Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
9.  Brian Evans Agiskoviner Cycling Team Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
10.  James Carpenter West Suffolk Wheelers Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
11.  Graeme Thurrell Teesside Clarion C & AC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
12.  Andrew Ballentyne Easterley RC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
13.  James Johnson Welwyn Wheelers CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Male 35-39 1000m Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
Male 35-39 1000m Time Trial - Results
1.  Neil Potter Ciclos Uno Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Gwyn Carless Yasumitsu Schlapp Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Steven Roe Team Swift Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  Lee Povey Team Terminator Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  Simon Churton Yasumitsu Schlapp Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
6.  Steven Grimwood Ipswich Bicycle Club Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
7.  John Warnock Las Vegas Institute of Sport /... Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
8.  Tony Brooks Brooks Cycles - cronshaw coach... Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
9.  Paul Gittins Ferryhill Wheelers CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Male 30-34 1000m Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
Male 30-34 1000m Time Trial - Results
1.  Bruce Croall City of Edinburgh RC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Benedict Elliott VC St Raphael Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
3.  Anthony Gill Yasumitsu Schlapp Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Martin Osman MJS Racing Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  Roger Woodford AW Cycles Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
6.  Kyleigh Manners VC St Raphael Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th

Female 30-34 Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Female 30-34 Scratch Race - Results
1.  Siobhan Mullan WXC Mountain Bike Team UK Unknown 2nd 30
Points: 30 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Melanie Sneddon Agiskoviner Cycling Team Unknown 2nd 25
Points: 25 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Marianne Streather VC St Raphael Unknown N/A 21
Points: 21 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Rusine Heald VC St Raphael Unknown N/A 17
Points: 17 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  Tracy Jaquest High Wycombe Cycling Club Unknown 4th 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: 4th
5.  Tracy Jaquest High Wycombe Cycling Club Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
5.  Tracy Jaquest High Wycombe Cycling Club Unknown 3rd 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: 3rd
6.  Fiona Walker Walkers Cycling Club Unknown 3rd 12
Points: 12 | Status: Unknown | Category: 3rd

Women 35-39 Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Women 35-39 Scratch Race - Results
1.  Michelle Bergstrand Lyme RC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
1.  Michelle Bergstrand PSUK Cycle Race Team Unknown N/A 26
Points: 26 | Status: Unknown | Category: N/A
1.  Michelle Bergstrand PSUK Cycle Race Team Unknown N/A 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Alison Chisholm Edinburgh RC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Alison Chisholm Edinburgh RC Unknown N/A 19
Points: 19 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Alison Chisholm Edinburgh RC Unknown N/A 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Cheryl Owens RT 316 Unknown N/A 21
Points: 21 | Status: Unknown | Category: N/A

Women 40+ Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Women 40+ Scratch Race - Results
1.  Janet Birkmyre XRT - Elmy Cycles Unknown Elite 30
Points: 30 | Status: Unknown | Category: Elite
2.  Elizabeth Clayton CC Giro Unknown 2nd 25
Points: 25 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Christine Higgs Macclesfield Wheelers Unknown 3rd 21
Points: 21 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  Deborah Capewell Brooks Cycles - cronshaw coach... Unknown 2nd 17
Points: 17 | Status: Unknown | Category: 2nd

Women 45+ 500m Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
Women 45+ 500m Time Trial - Results
1.  Elizabeth Clayton CC Giro Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Isobel Fletcher Glasgow Wheelers Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Arja Scarsbrook Team Echelon Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
4.  Louise Schuller Finsbury Park CC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
5.  Ann Robinson Brereton Wheelers C.C Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Women 35-44 500m Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
Women 35-44 500m Time Trial - Results
1.  Janet Birkmyre XRT - Elmy Cycles Unknown Elite 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: Elite
2.  Alison Chisholm Edinburgh RC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Deborah Capewell Brooks Cycles - cronshaw coach... Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
4.  Angela Undrell Yasumitsu Schlapp Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  Cheryl Owens RT 316 Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Wome 30-34 500m Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
Wome 30-34 500m Time Trial - Results
1.  Siobhan Mullan WXC Mountain Bike Team UK Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Dame Sarah Storey VC St Raphael Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Nicola Drinkwater Twickenham CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  Marianne Streather VC St Raphael Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  Rusine Heald VC St Raphael Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
6.  Melanie Sneddon Agiskoviner Cycling Team Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
7.  Tracy Jaquest High Wycombe Cycling Club Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Male 60+ Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Male 60+ Points Race - Results
1.  Thomas Demery Bush Healthcare CRT Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Roland Crayford San Fairy Ann CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Brian Dacey De Laune CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  Barrie Hartley Airedale Olympic CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
5.  Sandy Wallace Sandy Wallace Cycles Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
6.  Max Pendleton Mildenhall CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
7.  Colin Berry Chequers RC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
8.  Geoff Brandt Birkenhead North End CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
9.  Thomas Banks Glasgow Wheelers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
10.  Victor Possee VC St Raphael Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
11.  Gordon Butler MnD Fusion RT / Gearclub / WOR... Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
12.  Clive Walmsley Birkenhead North End CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
13.  Laurence Rissbrook Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
14.  Douglas Conroy Redmon CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
15.  Mike Wolstenholme Macclesfield Wheelers Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
16.  David Davies Cwmcarn Paragon Cycle Club Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
17.  Neil Orrell Zodiac CRC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Male 50-59 Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Male 50-59 Points Race - Results
1.  Christopher Davis Halesowen A & CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Stephen Davies Ferryhill Wheelers CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Clive Burr VC Londres Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  Andrew Laing Musselburgh RCC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  David Park Scunthorpe Polytechnic CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
6.  Nick Yarworth VC St Raphael Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
7.  Mark Zaschke Mid Anglia CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
8.  Graham Barclay Leslie Bike Shop/Bikers Boutiq... Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
9.  Nick Smith Nova CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
10.  Andrew Donaldson Kingsnorth International Whlrs Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
11.  Roy Crombie Rockingham Forest Whls Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
12.  Steven Parsons Scunthorpe Polytechnic CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
13.  Mark Francis CC Giro Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
14.  Peter Sadler Unknown 3rd 0

14. Peter Sadler -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
15.  Graham Charlton Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
16.  Christopher Lodge Finsbury Park CC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
17.  Mark Minting Sheffield Phoenix Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
18.  James Robertson Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Male 45-49 Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Male 45-49 Points Race - Results
1.  John Marriner Bournemouth Jubilee Wheelers Unknown 2nd 30
Points: 30 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Ian Greenstreet Newbury RC Unknown 2nd 25
Points: 25 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Bryan Pool Andersons Racing Unknown 1st 21
Points: 21 | Status: Unknown | Category: 1st
4.  Peter Ettles Forres CC Unknown 2nd 17
Points: 17 | Status: Unknown | Category: 2nd
5.  Robert Cox Cambridge CC Unknown 2nd 14
Points: 14 | Status: Unknown | Category: 2nd
6.  Keir Apperley Cycling Club Hackney Unknown 3rd 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: 3rd
6.  Keir Apperley Cycling Club Hackney Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
6.  Keir Apperley Cycling Club Hackney Unknown 4th 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: 4th
7.  Adrian Trott Welwyn Wheelers CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
8.  Michael Davies Lichfield City CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
9.  Iain Young Scunthorpe Polytechnic CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
10.  Mark Bristow MBE Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
11.  Stephen Clayton Lichfield City CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
12.  Adrian Ward Shaftesbury CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
13.  Mark Westwood Cwmcarn Paragon Cycle Club Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
14.  Jonathan Pullen Penzance Wheelers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
15.  Jeff Baird RT 316 Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Male 40-49 Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Male 40-49 Points Race - Results
1.  Alastair Wood Aire Valley Racing Team Unknown 2nd 30
Points: 30 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  David Jack Twickenham CC Unknown N/A 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  David Jack Twickenham CC Unknown N/A 15
Points: 15 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  David Jack Twickenham CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Philip Hetzel Ipswich Bicycle Club Unknown Elite 21
Points: 21 | Status: Unknown | Category: Elite
4.  Adrian Adgar Go Sports Spex RT Unknown 2nd 17
Points: 17 | Status: Unknown | Category: 2nd
5.  Martin Webster Websters Cycles.co.uk Unknown 2nd 14
Points: 14 | Status: Unknown | Category: 2nd
6.  Alastair Taylor Musselburgh RCC Unknown 2nd 12
Points: 12 | Status: Unknown | Category: 2nd
7.  Steven Hayward Welwyn Wheelers CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
8.  Anthony Nash Scunthorpe Polytechnic CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
9.  Anthony Pearson Scunthorpe Polytechnic CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
10.  Simon Layfield Green Arrow CRT Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
11.  Peter Georgi Mid Devon CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
12.  Andrew Jackson Go Sports Spex RT Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
13.  Andrew Ballentyne Easterley RC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
14.  Neil Hamilton Cleveleys RC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Male 30-39 Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Male 30-39 Points Race - Results
1.  John McClelland Agiskoviner Cycling Team Unknown Elite 30
Points: 30 | Status: Unknown | Category: Elite
2.  Oliver Davies Dinnington Racing Club Unknown N/A 18
Points: 18 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Oliver Davies Dinnington Racing Club Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Oliver Davies Dinnington Racing Club Unknown N/A 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  John Warnock Las Vegas Institute of Sport /... Unknown N/A 21
Points: 21 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Boyd Roberts Agiskoviner Cycling Team Unknown 2nd 17
Points: 17 | Status: Unknown | Category: 2nd
5.  Joel Stewart Agiskoviner Cycling Team Unknown Elite 14
Points: 14 | Status: Unknown | Category: Elite
6.  David Black Clachnacuddin CC Unknown N/A 12
Points: 12 | Status: Unknown | Category: N/A
7.  Daniel Rudd Citihub/Cycles Dauphin Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
8.  Derek Smith City of Edinburgh RC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
9.  Chris Bush Gosforth RC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
10.  Jason Streather VC St Raphael Unknown Elite 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: Elite
11.  Ian O'Hara Citihub/Cycles Dauphin Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
12.  Graeme Lackford Kalas Racing Team Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
13.  Steven Oglesby Hemel Hempstead CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Male 70+ Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
Male 70+ Pursuit - Results
1.  Brian Dacey De Laune CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Roland Crayford San Fairy Ann CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Gordon Butler MnD Fusion RT / Gearclub / WOR... Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
4.  Gordon Johnston Classic Walls CRT Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
5.  Leslie Howell Ciclos Uno Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
6.  Brian Carlisle Glasgow Wheelers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
7.  David Davies Cwmcarn Paragon Cycle Club Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
8.  Michael Reay Welland Valley CC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th

Male 65-69 Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
Male 65-69 Pursuit - Results
1.  Barrie Hartley Airedale Olympic CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  John Mason Ayr Roads Cycling Club Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
3.  Victor Possee VC St Raphael Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  Barry Ferguson Rutland CC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th

Male 60-64 Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
Male 60-64 Pursuit - Results
1.  Kevin Gill Ciclos Uno Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Michael Allen Belper BC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Graham Truelove Lichfield City CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  Max Pendleton Mildenhall CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
5.  Sandy Wallace Sandy Wallace Cycles Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Male 55-59 Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
Male 55-59 Pursuit - Results
1.  Stephen Davies Ferryhill Wheelers CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Clive Burr VC Londres Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Gerard Maybery Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
4.  James Robertson Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Male 50-54 Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
Male 50-54 Pursuit - Results
1.  Graham Barclay Leslie Bike Shop/Bikers Boutiq... Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Nick Yarworth VC St Raphael Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Andrew Laing Musselburgh RCC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Christopher Davis Halesowen A & CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
5.  David Park Scunthorpe Polytechnic CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
6.  Mark Francis CC Giro Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
7.  Mark Minting WyndyMilla - Reynolds Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
8.  Christopher Lodge Finsbury Park CC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th

Male 45-49 Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
Male 45-49 Pursuit - Results
1.  Peter Ettles Forres CC Unknown 2nd 30
Points: 30 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Ian Greenstreet Newbury RC Unknown 2nd 25
Points: 25 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Stephen Clayton Lichfield City CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Stephen Clayton Lichfield City CC Unknown 3rd 15
Points: 15 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Stephen Clayton Lichfield City CC Unknown 2nd 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: 2nd
4.  Adrian Trott Welwyn Wheelers CC Unknown N/A 17
Points: 17 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  Bryan Pool Andersons Racing Unknown 1st 14
Points: 14 | Status: Unknown | Category: 1st
6.  Michael Davies Lichfield City CC Unknown 2nd 12
Points: 12 | Status: Unknown | Category: 2nd
7.  Mark Westwood Cwmcarn Paragon Cycle Club Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
8.  Jeff Baird RT 316 Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
9.  Craig Stevens Ciclos Uno Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
10.  Keir Apperley Cycling Club Hackney Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
11.  Mark Houldin Birkenhead North End CC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th

Male 40-44 Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
Male 40-44 Pursuit - Results
1.  Timothy Lawson Science In Sport - Trek Unknown 1st 30
Points: 30 | Status: Unknown | Category: 1st
2.  Alastair Taylor Musselburgh RCC Unknown 2nd 25
Points: 25 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Philip Hetzel Ipswich Bicycle Club Unknown Elite 21
Points: 21 | Status: Unknown | Category: Elite
4.  Anthony Nash Scunthorpe Polytechnic CC Unknown 2nd 17
Points: 17 | Status: Unknown | Category: 2nd
5.  Peter Georgi Mid Devon CC Unknown 2nd 14
Points: 14 | Status: Unknown | Category: 2nd
6.  Richard Webster Green Arrow CRT Unknown N/A 12
Points: 12 | Status: Unknown | Category: N/A
7.  Paul Nabi Elizabethan CC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
8.  Andrew Ballentyne Easterley RC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
9.  David Orrell Yasumitsu Schlapp Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
10.  Johannes Roux Climb On Bikes CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
11.  James Johnson Welwyn Wheelers CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Male 35-39 Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
Male 35-39 Pursuit - Results
1.  David Black Clachnacuddin CC Unknown N/A 30
Points: 30 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Steven Roe Team Swift Unknown 3rd 25
Points: 25 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Simon Bateson East London Velo Unknown 2nd 21
Points: 21 | Status: Unknown | Category: 2nd
4.  John Warnock Las Vegas Institute of Sport /... Unknown N/A 16
Points: 16 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  John Warnock Las Vegas Institute of Sport /... Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  John Warnock Las Vegas Institute of Sport /... Unknown N/A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  Graeme Lackford Kalas Racing Team Unknown 1st 14
Points: 14 | Status: Unknown | Category: 1st
6.  Ian O'Hara Citihub/Cycles Dauphin Unknown 1st 12
Points: 12 | Status: Unknown | Category: 1st
7.  Oliver Davies Dinnington Racing Club Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
8.  Ian Cooper VC St Raphael Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
9.  Steven Grimwood BMX Widow Photography Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
10.  Steven Oglesby Hemel Hempstead CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
11.  Alistair Mackintosh Port Talbot Wheelers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
12.  Paul Gittins Ferryhill Wheelers CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Male 30-34 Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
Male 30-34 Pursuit - Results
1.  Joel Stewart Agiskoviner Cycling Team Unknown Elite 30
Points: 30 | Status: Unknown | Category: Elite
2.  Benedict Elliott VC St Raphael Unknown 1st 25
Points: 25 | Status: Unknown | Category: 1st
3.  Stuart Dodd Kalas Racing Team Unknown 2nd 21
Points: 21 | Status: Unknown | Category: 2nd
4.  Christopher Richardson Agiskoviner Cycling Team Unknown 2nd 17
Points: 17 | Status: Unknown | Category: 2nd
5.  Boyd Roberts Agiskoviner Cycling Team Unknown 2nd 14
Points: 14 | Status: Unknown | Category: 2nd
6.  Richard Prince VC St Raphael Unknown 1st 12
Points: 12 | Status: Unknown | Category: 1st
7.  Robert Cotton Plomesgate CC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th

Women 45+ Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
Women 45+ Pursuit - Results
1.  Christine Higgs Macclesfield Wheelers Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Elizabeth Clayton CC Giro Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Arja Scarsbrook Team Echelon Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
4.  Louise Schuller Finsbury Park CC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
5.  Isobel Fletcher Glasgow Wheelers Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
6.  Ann Robinson Brereton Wheelers C.C Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Women 35-44 Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
Women 35-44 Pursuit - Results
1.  Janet Birkmyre XRT - Elmy Cycles Unknown Elite 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: Elite
2.  Michelle Bergstrand PSUK Cycle Race Team Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Angela Undrell Yasumitsu Schlapp Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Nicola Peters Mid Anglia CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
5.  Cheryl Owens RT 316 Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
6.  Alison Chisholm Edinburgh RC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Women 30-34 Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
Women 30-34 Pursuit - Results
1.  Dame Sarah Storey VC St Raphael Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Melanie Sneddon Agiskoviner Cycling Team Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Fiona Walker Walkers Cycling Club Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Women 30-49 Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Women 30-49 Points Race - Results
1.  Dame Sarah Storey VC St Raphael Unknown 2nd 30
Points: 30 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Janet Birkmyre XRT - Elmy Cycles Unknown Elite 25
Points: 25 | Status: Unknown | Category: Elite
3.  Siobhan Mullan WXC Mountain Bike Team UK Unknown 2nd 21
Points: 21 | Status: Unknown | Category: 2nd
4.  Marianne Streather VC St Raphael Unknown N/A 17
Points: 17 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  Michelle Bergstrand PSUK Cycle Race Team Unknown N/A 14
Points: 14 | Status: Unknown | Category: N/A
6.  Melanie Sneddon Agiskoviner Cycling Team Unknown 2nd 12
Points: 12 | Status: Unknown | Category: 2nd
7.  Christine Higgs Macclesfield Wheelers Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
8.  Elizabeth Clayton CC Giro Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
9.  Rusine Heald VC St Raphael Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
10.  Alison Chisholm Edinburgh RC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
11.  Cheryl Owens RT 316 Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
12.  Fiona Walker Walkers Cycling Club Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

About the Event

Info for Riders

See website for entry form and fees

The Races

Disability Flying 200 Non-championship ride Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 04/07/08 00:00 Regional C+ MTB IA ---
Fri 04/07/08 – 00:00
Disability Flying 200 TT Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 04/07/08 00:00 Regional C+ MTB IA ---
Fri 04/07/08 – 00:00
Regional C+, MTB IA
Disability Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 04/07/08 00:00 Regional C+ MTB IA ---
Fri 04/07/08 – 00:00
Regional C+, MTB IA
Disability Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 04/07/08 00:00 Regional C+ MTB IA --- 1km / 1 mile
Fri 04/07/08 – 00:00
Regional C+, MTB IA
1km / 1 mile
Disability Time Trial non-championship ride Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 04/07/08 00:00 Regional C MTB IA ---
Fri 04/07/08 – 00:00
Male 70+ Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 04/07/08 00:00 Regional C MTB IA ---
Fri 04/07/08 – 00:00
Regional C, MTB IA
Male 65-69 Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 04/07/08 00:01 Regional C MTB IA ---
Fri 04/07/08 – 00:01
Regional C, MTB IA
Male 60-64 Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 04/07/08 00:02 Regional C MTB IA ---
Fri 04/07/08 – 00:02
Regional C, MTB IA
Male 55-59 Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 04/07/08 00:03 Regional C MTB IA ---
Fri 04/07/08 – 00:03
Regional C, MTB IA
Male 50-54 Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 04/07/08 00:04 Regional C MTB IA ---
Fri 04/07/08 – 00:04
Regional C, MTB IA
Male 45-49 Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 04/07/08 00:05 Regional C MTB IA ---
Fri 04/07/08 – 00:05
Regional C, MTB IA
Male 40-44 Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 04/07/08 00:06 Regional C MTB IA ---
Fri 04/07/08 – 00:06
Regional C, MTB IA
Male 35-39 Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 04/07/08 00:07 Regional C MTB IA ---
Fri 04/07/08 – 00:07
Regional C, MTB IA
Male 30-34 Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 04/07/08 00:08 Regional C MTB IA ---
Fri 04/07/08 – 00:08
Regional C, MTB IA
Women 35+ Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 04/07/08 00:09 Regional C+ MTB IA ---
Fri 04/07/08 – 00:09
Regional C+, MTB IA
Women 30-34 Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 04/07/08 00:10 Regional C+ MTB IA ---
Fri 04/07/08 – 00:10
Regional C+, MTB IA
Male 70+ Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 05/07/08 00:00 Regional C+ MTB IA ---
Sat 05/07/08 – 00:00
Regional C+, MTB IA
Male 65-69 Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 05/07/08 00:01 Regional C+ MTB IA ---
Sat 05/07/08 – 00:01
Regional C+, MTB IA
Male 60-64 Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 05/07/08 00:02 Regional C+ MTB IA ---
Sat 05/07/08 – 00:02
Regional C+, MTB IA
Male 55-59 Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 05/07/08 00:03 Regional C+ MTB IA ---
Sat 05/07/08 – 00:03
Regional C+, MTB IA
Male 50-54 Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 05/07/08 00:04 Regional C+ MTB IA ---
Sat 05/07/08 – 00:04
Regional C+, MTB IA
Male 45-49 Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 05/07/08 00:05 Regional C+ Band 3 ---
Sat 05/07/08 – 00:05
Regional C+, Band 3
Male 40-44 Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 05/07/08 00:06 Regional C+ Band 3 ---
Sat 05/07/08 – 00:06
Regional C+, Band 3
Male 35-39 Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 05/07/08 00:07 Regional C+ Band 3 ---
Sat 05/07/08 – 00:07
Regional C+, Band 3
Male 30-34 Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 05/07/08 00:08 Regional C+ Band 3 ---
Sat 05/07/08 – 00:08
Regional C+, Band 3
Male 70+ 500m Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 05/07/08 00:09 Regional C+ MTB IA ---
Sat 05/07/08 – 00:09
Regional C+, MTB IA
Male 65-69 500m Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 05/07/08 00:10 Regional C+ MTB IA ---
Sat 05/07/08 – 00:10
Regional C+, MTB IA
Male 60-64 500m Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 05/07/08 00:11 Regional C+ MTB IA ---
Sat 05/07/08 – 00:11
Regional C+, MTB IA
Male 55-59 500m Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 05/07/08 00:12 Regional C+ MTB IA ---
Sat 05/07/08 – 00:12
Regional C+, MTB IA
Male 50-54 500m Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 05/07/08 00:13 Regional C MTB IA ---
Sat 05/07/08 – 00:13
Regional C, MTB IA
Male 45-49 750m Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 05/07/08 00:14 Regional C MTB IA ---
Sat 05/07/08 – 00:14
Regional C, MTB IA
Male 40-44 750m Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 05/07/08 00:15 Regional C MTB IA ---
Sat 05/07/08 – 00:15
Regional C, MTB IA
Male 35-39 1000m Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 05/07/08 00:16 Regional C MTB IA ---
Sat 05/07/08 – 00:16
Regional C, MTB IA
Male 30-34 1000m Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 05/07/08 00:17 Regional C MTB IA ---
Sat 05/07/08 – 00:17
Regional C, MTB IA
Female 30-34 Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 05/07/08 00:18 Regional C+ Band 3 ---
Sat 05/07/08 – 00:18
Regional C+, Band 3
Women 35-39 Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 05/07/08 00:19 Regional C+ Band 3 ---
Sat 05/07/08 – 00:19
Regional C+, Band 3
Women 40+ Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 05/07/08 00:20 Regional C+ Band 3 ---
Sat 05/07/08 – 00:20
Regional C+, Band 3
Women 45+ 500m Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 05/07/08 00:21 Regional C+ MTB IA ---
Sat 05/07/08 – 00:21
Regional C+, MTB IA
Women 35-44 500m Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 05/07/08 00:22 Regional C+ MTB IA ---
Sat 05/07/08 – 00:22
Regional C+, MTB IA
Wome 30-34 500m Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 05/07/08 00:23 Regional C+ MTB IA ---
Sat 05/07/08 – 00:23
Regional C+, MTB IA
Male 60+ Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 06/07/08 00:00 Regional C MTB IA ---
Sun 06/07/08 – 00:00
Regional C, MTB IA
Male 50-59 Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 06/07/08 00:01 Regional C+ MTB IA ---
Sun 06/07/08 – 00:01
Regional C+, MTB IA
Male 45-49 Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 06/07/08 00:02 Regional C+ Band 3 ---
Sun 06/07/08 – 00:02
Regional C+, Band 3
Male 40-49 Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 06/07/08 00:03 Regional C+ Band 3 ---
Sun 06/07/08 – 00:03
Regional C+, Band 3
Male 30-39 Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 06/07/08 00:04 Regional C+ Band 3 ---
Sun 06/07/08 – 00:04
Regional C+, Band 3
Male 70+ Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 06/07/08 00:05 Regional C MTB IA --- 2km / 1 mile
Sun 06/07/08 – 00:05
Regional C, MTB IA
2km / 1 mile
Male 65-69 Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 06/07/08 00:06 Regional C MTB IA --- 2km / 1 mile
Sun 06/07/08 – 00:06
Regional C, MTB IA
2km / 1 mile
Male 60-64 Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 06/07/08 00:07 Regional C MTB IA --- 2km / 1 mile
Sun 06/07/08 – 00:07
Regional C, MTB IA
2km / 1 mile
Male 55-59 Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 06/07/08 00:08 Regional C MTB IA --- 2km / 1 mile
Sun 06/07/08 – 00:08
Regional C, MTB IA
2km / 1 mile
Male 50-54 Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 06/07/08 00:09 Regional C MTB IA --- 2km / 1 mile
Sun 06/07/08 – 00:09
Regional C, MTB IA
2km / 1 mile
Male 45-49 Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 06/07/08 00:10 Regional C+ Band 3 --- 3km / 2 miles
Sun 06/07/08 – 00:10
Regional C+, Band 3
3km / 2 miles
Male 40-44 Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 06/07/08 00:11 Regional C+ Band 3 --- 3km / 2 miles
Sun 06/07/08 – 00:11
Regional C+, Band 3
3km / 2 miles
Male 35-39 Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 06/07/08 00:12 Regional C+ Band 3 --- 3km / 2 miles
Sun 06/07/08 – 00:12
Regional C+, Band 3
3km / 2 miles
Male 30-34 Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 06/07/08 00:13 Regional C+ Band 3 --- 3km / 2 miles
Sun 06/07/08 – 00:13
Regional C+, Band 3
3km / 2 miles
Women 45+ Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 06/07/08 00:14 Regional C+ MTB IA --- 2km / 1 mile
Sun 06/07/08 – 00:14
Regional C+, MTB IA
2km / 1 mile
Women 35-44 Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 06/07/08 00:15 Regional C+ MTB IA --- 2km / 1 mile
Sun 06/07/08 – 00:15
Regional C+, MTB IA
2km / 1 mile
Women 30-34 Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 06/07/08 00:16 Regional C+ MTB IA --- 2km / 1 mile
Sun 06/07/08 – 00:16
Regional C+, MTB IA
2km / 1 mile
Women 30-49 Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 06/07/08 00:17 Regional C+ Band 3 ---
Sun 06/07/08 – 00:17
Regional C+, Band 3

Event Summary

Event Details

Event URN:

497/WA/012/2008

Start Date:

Fri, 4th Jul 2008

Finish date:

Sun, 6th Jul 2008

Event Type:

Track (Competitive)

Venue:

Geraint Thomas National Velodrome of Wales, Newport International Sports Village, Langland Way, Newport, Wales, NP19 4RA

View map

Results

Confirmed Results

Disability Flying 200 Non-championship ride

Position Name Club name Rider status Category Points
Disability Flying 200 Non-championship ride - Results
1.  Jonathan Norfolk MBE Yasumitsu Schlapp Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
1.  Simon Jackson Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th

Disability Flying 200 TT

Position Name Club name Rider status Category Points
Disability Flying 200 TT - Results
1.  Jody Cundy OBE VC St Raphael Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
2.  Richard Davies High Wycombe Cycling Club Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
3.  Jan Newman VC St Raphael Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Rebecca Rimmington VC St Raphael Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Andrew Davis Cardiff Ajax CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  Nathan Tyrrell Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
5.  James Brookman Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

Disability Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
Disability Pursuit - Results
1.  Ellen Hunter MBE Yasumitsu Schlapp Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
1.  Aileen McGlynn OBE Johnstone Wheelers Cycling Clu... Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Rebecca Rimmington VC St Raphael Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Jan Newman VC St Raphael Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Richard Davies High Wycombe Cycling Club Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
4.  Andrew Davis Cardiff Ajax CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  Nathan Tyrrell Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
5.  James Brookman Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

Disability Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
Disability Time Trial - Results
1.  Aileen McGlynn OBE Brother NRG Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
1.  Ellen Hunter MBE Yasumitsu Schlapp Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Jody Cundy OBE VC St Raphael Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
3.  Jan Newman VC St Raphael Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Rebecca Rimmington VC St Raphael Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Richard Davies High Wycombe Cycling Club Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
5.  Andrew Davis Cardiff Ajax CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
5.  Nathan Tyrrell Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
6.  James Brookman Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

Disability Time Trial non-championship ride

Position Name Club name Rider status Category Points
Disability Time Trial non-championship ride - Results
1.  Simon Jackson Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
1.  Jonathan Norfolk MBE Yasumitsu Schlapp Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Male 70+ Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Male 70+ Sprint - Results
1.  Roland Crayford San Fairy Ann CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Brian Dacey De Laune CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Laurence Rissbrook Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  Walter Fowler Halesowen A & CC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
5.  Neil Orrell Zodiac CRC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Male 65-69 Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Male 65-69 Sprint - Results
1.  Peter Smith Teesside Clarion C & AC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Barrie Hartley Airedale Olympic CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Richard Lacy Bedfordshire Road Cycling Club Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  Mike Wolstenholme Macclesfield Wheelers Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th

Male 60-64 Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Male 60-64 Sprint - Results
1.  Geoff Cooke Mossley CRT Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Sandy Wallace Sandy Wallace Cycles Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Geoff Brandt Birkenhead North End CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  Kevin Keast Chequers RC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
5.  Thomas Banks Glasgow Wheelers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Male 55-59 Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Male 55-59 Sprint - Results
1.  Stephen Davies Ferryhill Wheelers CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Barrie Bailey Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
3.  Graham Charlton Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  James Robertson Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Male 50-54 Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Male 50-54 Sprint - Results
1.  Steve Cronshaw Brereton Wheelers C.C Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  David Le Grys VC St Raphael Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Mark Zaschke Mid Anglia CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  Andrew Laing Musselburgh RCC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Male 45-49 Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Male 45-49 Sprint - Results
1.  Ivor Reid Clachnacuddin CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Martin Stephens Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Stephen Pulford SF Racing Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  Keith Williams Port Talbot Wheelers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  Mark Bristow MBE Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Male 40-44 Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Male 40-44 Sprint - Results
1.  James Varnish Halesowen A & CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  John Saysell Ciclos Uno Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  David Jack Twickenham CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Robert Drinkwater Twickenham CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
5.  Neal Preston Halesowen A & CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd

Male 35-39 Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Male 35-39 Sprint - Results
1.  Neil Potter Ciclos Uno Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Lee Povey Team Terminator Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Andrew Tranter Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
4.  Tony Brooks Brooks Cycles - cronshaw coach... Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Male 30-34 Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Male 30-34 Sprint - Results
1.  Richard Storey MBE VC St Raphael Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Anthony Gill Yasumitsu Schlapp Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Bruce Croall City of Edinburgh RC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  Benedict Elliott VC St Raphael Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st

Women 35+ Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Women 35+ Sprint - Results
1.  Janet Birkmyre XRT - Elmy Cycles Unknown Elite 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: Elite
2.  Alison Chisholm Edinburgh RC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Deborah Capewell Brooks Cycles - cronshaw coach... Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
4.  Cheryl Owens RT 316 Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Women 30-34 Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Women 30-34 Sprint - Results
1.  Nicola Drinkwater Twickenham CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Dame Sarah Storey VC St Raphael Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Rusine Heald VC St Raphael Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Siobhan Mullan WXC Mountain Bike Team UK Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
5.  Marianne Streather VC St Raphael Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Male 70+ Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Male 70+ Scratch Race - Results
1.  Gordon Butler MnD Fusion RT / Gearclub / WOR... Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
2.  Brian Dacey De Laune CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Roland Crayford San Fairy Ann CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  Derek Thurrell Teesside Clarion C & AC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  Laurence Rissbrook Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
6.  David Davies Cwmcarn Paragon Cycle Club Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Male 65-69 Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Male 65-69 Scratch Race - Results
1.  Peter Smith Teesside Clarion C & AC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Barrie Hartley Airedale Olympic CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Clive Walmsley Birkenhead North End CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  Victor Possee VC St Raphael Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Male 60-64 Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Male 60-64 Scratch Race - Results
1.  Michael Allen Sherwood Pines Cycles Forme Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Thomas Demery Bush Healthcare CRT Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Sandy Wallace Sandy Wallace Cycles Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  Geoff Brandt Birkenhead North End CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
5.  Max Pendleton Mildenhall CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
6.  Graham Truelove Lichfield City CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
7.  Paul Morphet Crewe Clarion Wheelers Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
8.  Douglas Conroy Redmon CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Male 55-59 Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Male 55-59 Scratch Race - Results
1.  Stephen Davies Ferryhill Wheelers CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Andrew Donaldson Kingsnorth International Whlrs Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Clive Burr VC Londres Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  James Robertson Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
5.  Graham Charlton Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
6.  Bob Prince Pro Vision Cycle Clothing Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Male 50-54 Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Male 50-54 Scratch Race - Results
1.  Graham Barclay Leslie Bike Shop/Bikers Boutiq... Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Steve Cronshaw Brereton Wheelers C.C Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Nick Smith Nova CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  Mark Zaschke Mid Anglia CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
5.  Nick Yarworth VC St Raphael Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
6.  Steven Parsons Perth United Cycling Club Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
7.  Christopher Davis Halesowen A & CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
8.  Andrew Laing Musselburgh RCC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
9.  David Park Scunthorpe Polytechnic CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
10.  Roy Crombie Rockingham Forest Whls Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
11.  Mark Francis CC Giro Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Male 45-49 Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Male 45-49 Scratch Race - Results
1.  Peter Ettles Forres CC Unknown 2nd 30
Points: 30 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Ian Greenstreet Newbury RC Unknown 2nd 25
Points: 25 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Robert Cox Cambridge CC Unknown 2nd 21
Points: 21 | Status: Unknown | Category: 2nd
4.  Ian Fagan Paramount CRT Unknown 3rd 17
Points: 17 | Status: Unknown | Category: 3rd
5.  John Marriner Bournemouth Jubilee Wheelers Unknown 2nd 14
Points: 14 | Status: Unknown | Category: 2nd
6.  Stephen Clayton Lichfield City CC Unknown 3rd 12
Points: 12 | Status: Unknown | Category: 3rd
7.  Simon Baynes Sodbury Cycle Sport Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
8.  Adrian Dent Richmond Cycling Club Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
9.  Ivor Reid Clachnacuddin CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
10.  Stephen Pulford SF Racing Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
11.  Mark Bristow MBE Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
12.  Simon Schmidt VC Londres Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
13.  Douglas Pinkerton Velosure Starley Primal Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
14.  Iain Young Scunthorpe Polytechnic CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
15.  Keith Williams Port Talbot Wheelers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
16.  Adrian Ward Shaftesbury CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
17.  Michael Davies Lichfield City CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
18.  Jeff Baird RT 316 Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
19.  Jonathan Pullen Army Cycling Race Team (ACRT) Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
20.  Ian Bibby Finsbury Park CC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
21.  Adrian Trott Welwyn Wheelers CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
22.  Phil Harrison Time RT Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
23.  Stewart King High Wycombe Cycling Club Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
24.  Chris Turvey Climb On Bikes CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Male 40-44 Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Male 40-44 Scratch Race - Results
1.  Alastair Wood Aire Valley Racing Team Unknown 2nd 30
Points: 30 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Philip Hetzel Ipswich Bicycle Club Unknown Elite 25
Points: 25 | Status: Unknown | Category: Elite
3.  Martin Webster Websters Cycles.co.uk Unknown 2nd 21
Points: 21 | Status: Unknown | Category: 2nd
4.  Anthony Nash Peebles CC Unknown 2nd 17
Points: 17 | Status: Unknown | Category: 2nd
5.  David Jack Eat Plants Not Pigs CC Unknown N/A 14
Points: 14 | Status: Unknown | Category: N/A
6.  Adrian Adgar Go Sports Spex RT Unknown 2nd 12
Points: 12 | Status: Unknown | Category: 2nd
7.  Alastair Taylor Musselburgh RCC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
8.  Steven Hayward Welwyn Wheelers CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
9.  John Saysell Ciclos Uno Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
10.  Andrew James Port Talbot Wheelers Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
11.  Simon Layfield Green Arrow CRT Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
12.  David Orrell Yasumitsu Schlapp Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
13.  Richard Webster Green Arrow CRT Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
14.  Andrew Jackson Go Sports Spex RT Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
15.  Anthony Pearson Scunthorpe Polytechnic CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
16.  Andrew Ballentyne Easterley RC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Male 35-39 Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Male 35-39 Scratch Race - Results
1.  John McClelland Agiskoviner Cycling Team Unknown Elite 30
Points: 30 | Status: Unknown | Category: Elite
2.  Adam Roberts Agiskoviner Cycling Team Unknown 2nd 25
Points: 25 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Ian Cooper VC St Raphael Unknown 2nd 21
Points: 21 | Status: Unknown | Category: 2nd
4.  Chris Bush Gosforth RC Unknown N/A 17
Points: 17 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  David Black Clachnacuddin CC Unknown N/A 14
Points: 14 | Status: Unknown | Category: N/A
6.  John Warnock Las Vegas Institute of Sport /... Unknown N/A 12
Points: 12 | Status: Unknown | Category: N/A
7.  Oliver Davies Ecosse Northboats Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
8.  Derek Smith City of Edinburgh RC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
9.  Anthony Stirrat City of Edinburgh RC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
10.  Steven Oglesby Hemel Hempstead CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
11.  Paul Gittins Ferryhill Wheelers CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Male 30-34 Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Male 30-34 Scratch Race - Results
1.  Benedict Elliott VC St Raphael Unknown 1st 30
Points: 30 | Status: Unknown | Category: 1st
2.  Boyd Roberts Agiskoviner Cycling Team Unknown 2nd 25
Points: 25 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Daniel Rudd Citihub/Cycles Dauphin Unknown 1st 21
Points: 21 | Status: Unknown | Category: 1st
4.  Joel Stewart Agiskoviner Cycling Team Unknown Elite 17
Points: 17 | Status: Unknown | Category: Elite
5.  Martin Osman MJS Racing Unknown N/A 14
Points: 14 | Status: Unknown | Category: N/A
6.  Keith Jones Birkenhead North End CC Unknown 2nd 12
Points: 12 | Status: Unknown | Category: 2nd
7.  Richard Storey MBE VC St Raphael Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
8.  Roger Woodford AW Cycles Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
9.  Andrew Carnall Agiskoviner Cycling Team Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
10.  Andrew Clare Teesside Clarion C & AC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
11.  Richard Prince VC St Raphael Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
12.  Christopher Richardson Agiskoviner Cycling Team Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
13.  Jason Streather VC St Raphael Unknown Elite 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: Elite

Male 70+ 500m Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
Male 70+ 500m Time Trial - Results
1.  Roland Crayford Severn Valley Velo Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Brian Dacey De Laune CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Derek Thurrell Teesside Clarion C & AC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Walter Fowler Halesowen A & CC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
5.  Gordon Butler MnD Fusion RT / Gearclub / WOR... Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
6.  Laurence Rissbrook Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
7.  Neil Orrell Zodiac CRC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
8.  Michael Reay Welland Valley CC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
9.  Brian Carlisle Glasgow Wheelers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
10.  Derek Smith Yasumitsu Schlapp Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
11.  Gordon Johnston Classic Walls CRT Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
12.  David Davies Cwmcarn Paragon Cycle Club Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
13.  Leslie Howell Ciclos Uno Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th

Male 65-69 500m Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
Male 65-69 500m Time Trial - Results
1.  Barrie Hartley Airedale Olympic CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Peter Smith North Devon Wheelers Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Barry Ferguson Rutland CC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
4.  Richard Lacy Bedfordshire Road Cycling Club Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
5.  John Mason Ayr Roads Cycling Club Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
6.  Clive Walmsley Birkenhead North End CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
7.  Victor Possee VC St Raphael Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
8.  Mike Wolstenholme Macclesfield Wheelers Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th

Male 60-64 500m Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
Male 60-64 500m Time Trial - Results
1.  Geoff Cooke SF Racing Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Ian Bell Ciclos Uno Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Kevin Keast Chequers RC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  Graham Truelove Lichfield City CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
5.  Sandy Wallace Sandy Wallace Cycles Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
6.  Michael Allen Belper BC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
7.  Thomas Banks Glasgow Wheelers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
8.  Russell Snowdon Gosforth RC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
9.  Douglas Conroy Redmon CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Male 55-59 500m Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
Male 55-59 500m Time Trial - Results
1.  Stephen Davies Ferryhill Wheelers CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Barrie Bailey Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
3.  Andrew Donaldson Kingsnorth International Whlrs Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  Chris Streather VC St Raphael Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
5.  Gerard Maybery Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
6.  James Robertson Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Male 50-54 500m Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
Male 50-54 500m Time Trial - Results
1.  David Le Grys VC St Raphael Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Steve Cronshaw Brereton Wheelers C.C Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  David Smith Brereton Wheelers C.C Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Andrew Laing Musselburgh RCC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  Graham Barclay Leslie Bike Shop/Bikers Boutiq... Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
6.  Mark Francis CC Giro Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
7.  Mark Minting Sheffield Phoenix Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
8.  Nick Smith Nova CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
9.  Neville Smith Ciclos Uno Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
10.  Christopher Lodge Finsbury Park CC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th

Male 45-49 750m Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
Male 45-49 750m Time Trial - Results
1.  Ivor Reid Clachnacuddin CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Peter Ettles Forres CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Martin Stephens Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  Simon Schmidt VC Londres Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
5.  Ian Greenstreet Newbury RC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
6.  Stephen Clayton Lichfield City CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
7.  Mark Bristow MBE Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
8.  Robert Cox Cambridge CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
9.  Stephen Benton Team Terminator Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
10.  Keith Williams Port Talbot Wheelers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
11.  Simon Baynes Sodbury Cycle Sport Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
12.  Graeme Waters Retford & District Wheelers Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
13.  Eddy Sobieralski www.Sports-Coaching.com Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
14.  Craig Stevens Ciclos Uno Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
15.  Adrian Dent Richmond Cycling Club Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
16.  Adrian Ward Shaftesbury CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
17.  Douglas Pinkerton Halesowen A & CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
18.  Chris Turvey Climb On Bikes CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
19.  Ian Bibby Finsbury Park CC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
20.  Phil Harrison Time RT Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
21.  Mark Houldin Birkenhead North End CC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
22.  Stewart King High Wycombe Cycling Club Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Male 40-44 750m Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
Male 40-44 750m Time Trial - Results
1.  Robert Drinkwater Twickenham CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Stephen Cwiklinski Yasumitsu Schlapp Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Alastair Taylor Musselburgh RCC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
4.  John Saysell Ciclos Uno Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
5.  Steven Hayward Welwyn Wheelers CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
6.  Neal Preston Halesowen A & CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
7.  Stefan Collins Glasgow Wheelers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
8.  Richard Webster Green Arrow CRT Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
9.  Brian Evans Agiskoviner Cycling Team Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
10.  James Carpenter West Suffolk Wheelers Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
11.  Graeme Thurrell Teesside Clarion C & AC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
12.  Andrew Ballentyne Easterley RC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
13.  James Johnson Welwyn Wheelers CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Male 35-39 1000m Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
Male 35-39 1000m Time Trial - Results
1.  Neil Potter Ciclos Uno Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Gwyn Carless Yasumitsu Schlapp Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Steven Roe Team Swift Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  Lee Povey Team Terminator Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  Simon Churton Yasumitsu Schlapp Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
6.  Steven Grimwood Ipswich Bicycle Club Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
7.  John Warnock Las Vegas Institute of Sport /... Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
8.  Tony Brooks Brooks Cycles - cronshaw coach... Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
9.  Paul Gittins Ferryhill Wheelers CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Male 30-34 1000m Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
Male 30-34 1000m Time Trial - Results
1.  Bruce Croall City of Edinburgh RC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Benedict Elliott VC St Raphael Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
3.  Anthony Gill Yasumitsu Schlapp Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Martin Osman MJS Racing Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  Roger Woodford AW Cycles Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
6.  Kyleigh Manners VC St Raphael Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th

Female 30-34 Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Female 30-34 Scratch Race - Results
1.  Siobhan Mullan WXC Mountain Bike Team UK Unknown 2nd 30
Points: 30 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Melanie Sneddon Agiskoviner Cycling Team Unknown 2nd 25
Points: 25 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Marianne Streather VC St Raphael Unknown N/A 21
Points: 21 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Rusine Heald VC St Raphael Unknown N/A 17
Points: 17 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  Tracy Jaquest High Wycombe Cycling Club Unknown 4th 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: 4th
5.  Tracy Jaquest High Wycombe Cycling Club Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
5.  Tracy Jaquest High Wycombe Cycling Club Unknown 3rd 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: 3rd
6.  Fiona Walker Walkers Cycling Club Unknown 3rd 12
Points: 12 | Status: Unknown | Category: 3rd

Women 35-39 Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Women 35-39 Scratch Race - Results
1.  Michelle Bergstrand Lyme RC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
1.  Michelle Bergstrand PSUK Cycle Race Team Unknown N/A 26
Points: 26 | Status: Unknown | Category: N/A
1.  Michelle Bergstrand PSUK Cycle Race Team Unknown N/A 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Alison Chisholm Edinburgh RC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Alison Chisholm Edinburgh RC Unknown N/A 19
Points: 19 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Alison Chisholm Edinburgh RC Unknown N/A 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Cheryl Owens RT 316 Unknown N/A 21
Points: 21 | Status: Unknown | Category: N/A

Women 40+ Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Women 40+ Scratch Race - Results
1.  Janet Birkmyre XRT - Elmy Cycles Unknown Elite 30
Points: 30 | Status: Unknown | Category: Elite
2.  Elizabeth Clayton CC Giro Unknown 2nd 25
Points: 25 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Christine Higgs Macclesfield Wheelers Unknown 3rd 21
Points: 21 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  Deborah Capewell Brooks Cycles - cronshaw coach... Unknown 2nd 17
Points: 17 | Status: Unknown | Category: 2nd

Women 45+ 500m Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
Women 45+ 500m Time Trial - Results
1.  Elizabeth Clayton CC Giro Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Isobel Fletcher Glasgow Wheelers Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Arja Scarsbrook Team Echelon Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
4.  Louise Schuller Finsbury Park CC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
5.  Ann Robinson Brereton Wheelers C.C Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Women 35-44 500m Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
Women 35-44 500m Time Trial - Results
1.  Janet Birkmyre XRT - Elmy Cycles Unknown Elite 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: Elite
2.  Alison Chisholm Edinburgh RC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Deborah Capewell Brooks Cycles - cronshaw coach... Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
4.  Angela Undrell Yasumitsu Schlapp Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  Cheryl Owens RT 316 Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Wome 30-34 500m Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
Wome 30-34 500m Time Trial - Results
1.  Siobhan Mullan WXC Mountain Bike Team UK Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Dame Sarah Storey VC St Raphael Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Nicola Drinkwater Twickenham CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  Marianne Streather VC St Raphael Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  Rusine Heald VC St Raphael Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
6.  Melanie Sneddon Agiskoviner Cycling Team Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
7.  Tracy Jaquest High Wycombe Cycling Club Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Male 60+ Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Male 60+ Points Race - Results
1.  Thomas Demery Bush Healthcare CRT Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Roland Crayford San Fairy Ann CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Brian Dacey De Laune CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  Barrie Hartley Airedale Olympic CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
5.  Sandy Wallace Sandy Wallace Cycles Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
6.  Max Pendleton Mildenhall CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
7.  Colin Berry Chequers RC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
8.  Geoff Brandt Birkenhead North End CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
9.  Thomas Banks Glasgow Wheelers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
10.  Victor Possee VC St Raphael Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
11.  Gordon Butler MnD Fusion RT / Gearclub / WOR... Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
12.  Clive Walmsley Birkenhead North End CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
13.  Laurence Rissbrook Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
14.  Douglas Conroy Redmon CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
15.  Mike Wolstenholme Macclesfield Wheelers Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
16.  David Davies Cwmcarn Paragon Cycle Club Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
17.  Neil Orrell Zodiac CRC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Male 50-59 Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Male 50-59 Points Race - Results
1.  Christopher Davis Halesowen A & CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Stephen Davies Ferryhill Wheelers CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Clive Burr VC Londres Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  Andrew Laing Musselburgh RCC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  David Park Scunthorpe Polytechnic CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
6.  Nick Yarworth VC St Raphael Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
7.  Mark Zaschke Mid Anglia CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
8.  Graham Barclay Leslie Bike Shop/Bikers Boutiq... Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
9.  Nick Smith Nova CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
10.  Andrew Donaldson Kingsnorth International Whlrs Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
11.  Roy Crombie Rockingham Forest Whls Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
12.  Steven Parsons Scunthorpe Polytechnic CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
13.  Mark Francis CC Giro Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
14.  Peter Sadler Unknown 3rd 0

14. Peter Sadler -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
15.  Graham Charlton Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
16.  Christopher Lodge Finsbury Park CC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
17.  Mark Minting Sheffield Phoenix Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
18.  James Robertson Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Male 45-49 Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Male 45-49 Points Race - Results
1.  John Marriner Bournemouth Jubilee Wheelers Unknown 2nd 30
Points: 30 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Ian Greenstreet Newbury RC Unknown 2nd 25
Points: 25 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Bryan Pool Andersons Racing Unknown 1st 21
Points: 21 | Status: Unknown | Category: 1st
4.  Peter Ettles Forres CC Unknown 2nd 17
Points: 17 | Status: Unknown | Category: 2nd
5.  Robert Cox Cambridge CC Unknown 2nd 14
Points: 14 | Status: Unknown | Category: 2nd
6.  Keir Apperley Cycling Club Hackney Unknown 3rd 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: 3rd
6.  Keir Apperley Cycling Club Hackney Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
6.  Keir Apperley Cycling Club Hackney Unknown 4th 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: 4th
7.  Adrian Trott Welwyn Wheelers CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
8.  Michael Davies Lichfield City CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
9.  Iain Young Scunthorpe Polytechnic CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
10.  Mark Bristow MBE Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
11.  Stephen Clayton Lichfield City CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
12.  Adrian Ward Shaftesbury CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
13.  Mark Westwood Cwmcarn Paragon Cycle Club Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
14.  Jonathan Pullen Penzance Wheelers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
15.  Jeff Baird RT 316 Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Male 40-49 Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Male 40-49 Points Race - Results
1.  Alastair Wood Aire Valley Racing Team Unknown 2nd 30
Points: 30 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  David Jack Twickenham CC Unknown N/A 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  David Jack Twickenham CC Unknown N/A 15
Points: 15 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  David Jack Twickenham CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Philip Hetzel Ipswich Bicycle Club Unknown Elite 21
Points: 21 | Status: Unknown | Category: Elite
4.  Adrian Adgar Go Sports Spex RT Unknown 2nd 17
Points: 17 | Status: Unknown | Category: 2nd
5.  Martin Webster Websters Cycles.co.uk Unknown 2nd 14
Points: 14 | Status: Unknown | Category: 2nd
6.  Alastair Taylor Musselburgh RCC Unknown 2nd 12
Points: 12 | Status: Unknown | Category: 2nd
7.  Steven Hayward Welwyn Wheelers CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
8.  Anthony Nash Scunthorpe Polytechnic CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
9.  Anthony Pearson Scunthorpe Polytechnic CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
10.  Simon Layfield Green Arrow CRT Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
11.  Peter Georgi Mid Devon CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
12.  Andrew Jackson Go Sports Spex RT Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
13.  Andrew Ballentyne Easterley RC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
14.  Neil Hamilton Cleveleys RC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Male 30-39 Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Male 30-39 Points Race - Results
1.  John McClelland Agiskoviner Cycling Team Unknown Elite 30
Points: 30 | Status: Unknown | Category: Elite
2.  Oliver Davies Dinnington Racing Club Unknown N/A 18
Points: 18 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Oliver Davies Dinnington Racing Club Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Oliver Davies Dinnington Racing Club Unknown N/A 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  John Warnock Las Vegas Institute of Sport /... Unknown N/A 21
Points: 21 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Boyd Roberts Agiskoviner Cycling Team Unknown 2nd 17
Points: 17 | Status: Unknown | Category: 2nd
5.  Joel Stewart Agiskoviner Cycling Team Unknown Elite 14
Points: 14 | Status: Unknown | Category: Elite
6.  David Black Clachnacuddin CC Unknown N/A 12
Points: 12 | Status: Unknown | Category: N/A
7.  Daniel Rudd Citihub/Cycles Dauphin Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
8.  Derek Smith City of Edinburgh RC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
9.  Chris Bush Gosforth RC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
10.  Jason Streather VC St Raphael Unknown Elite 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: Elite
11.  Ian O'Hara Citihub/Cycles Dauphin Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
12.  Graeme Lackford Kalas Racing Team Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
13.  Steven Oglesby Hemel Hempstead CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Male 70+ Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
Male 70+ Pursuit - Results
1.  Brian Dacey De Laune CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Roland Crayford San Fairy Ann CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Gordon Butler MnD Fusion RT / Gearclub / WOR... Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
4.  Gordon Johnston Classic Walls CRT Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
5.  Leslie Howell Ciclos Uno Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
6.  Brian Carlisle Glasgow Wheelers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
7.  David Davies Cwmcarn Paragon Cycle Club Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
8.  Michael Reay Welland Valley CC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th

Male 65-69 Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
Male 65-69 Pursuit - Results
1.  Barrie Hartley Airedale Olympic CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  John Mason Ayr Roads Cycling Club Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
3.  Victor Possee VC St Raphael Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  Barry Ferguson Rutland CC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th

Male 60-64 Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
Male 60-64 Pursuit - Results
1.  Kevin Gill Ciclos Uno Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Michael Allen Belper BC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Graham Truelove Lichfield City CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  Max Pendleton Mildenhall CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
5.  Sandy Wallace Sandy Wallace Cycles Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Male 55-59 Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
Male 55-59 Pursuit - Results
1.  Stephen Davies Ferryhill Wheelers CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Clive Burr VC Londres Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Gerard Maybery Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
4.  James Robertson Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Male 50-54 Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
Male 50-54 Pursuit - Results
1.  Graham Barclay Leslie Bike Shop/Bikers Boutiq... Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Nick Yarworth VC St Raphael Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Andrew Laing Musselburgh RCC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Christopher Davis Halesowen A & CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
5.  David Park Scunthorpe Polytechnic CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
6.  Mark Francis CC Giro Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
7.  Mark Minting WyndyMilla - Reynolds Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
8.  Christopher Lodge Finsbury Park CC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th

Male 45-49 Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
Male 45-49 Pursuit - Results
1.  Peter Ettles Forres CC Unknown 2nd 30
Points: 30 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Ian Greenstreet Newbury RC Unknown 2nd 25
Points: 25 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Stephen Clayton Lichfield City CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Stephen Clayton Lichfield City CC Unknown 3rd 15
Points: 15 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Stephen Clayton Lichfield City CC Unknown 2nd 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: 2nd
4.  Adrian Trott Welwyn Wheelers CC Unknown N/A 17
Points: 17 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  Bryan Pool Andersons Racing Unknown 1st 14
Points: 14 | Status: Unknown | Category: 1st
6.  Michael Davies Lichfield City CC Unknown 2nd 12
Points: 12 | Status: Unknown | Category: 2nd
7.  Mark Westwood Cwmcarn Paragon Cycle Club Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
8.  Jeff Baird RT 316 Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
9.  Craig Stevens Ciclos Uno Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
10.  Keir Apperley Cycling Club Hackney Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
11.  Mark Houldin Birkenhead North End CC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th

Male 40-44 Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
Male 40-44 Pursuit - Results
1.  Timothy Lawson Science In Sport - Trek Unknown 1st 30
Points: 30 | Status: Unknown | Category: 1st
2.  Alastair Taylor Musselburgh RCC Unknown 2nd 25
Points: 25 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Philip Hetzel Ipswich Bicycle Club Unknown Elite 21
Points: 21 | Status: Unknown | Category: Elite
4.  Anthony Nash Scunthorpe Polytechnic CC Unknown 2nd 17
Points: 17 | Status: Unknown | Category: 2nd
5.  Peter Georgi Mid Devon CC Unknown 2nd 14
Points: 14 | Status: Unknown | Category: 2nd
6.  Richard Webster Green Arrow CRT Unknown N/A 12
Points: 12 | Status: Unknown | Category: N/A
7.  Paul Nabi Elizabethan CC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
8.  Andrew Ballentyne Easterley RC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
9.  David Orrell Yasumitsu Schlapp Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
10.  Johannes Roux Climb On Bikes CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
11.  James Johnson Welwyn Wheelers CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Male 35-39 Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
Male 35-39 Pursuit - Results
1.  David Black Clachnacuddin CC Unknown N/A 30
Points: 30 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Steven Roe Team Swift Unknown 3rd 25
Points: 25 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Simon Bateson East London Velo Unknown 2nd 21
Points: 21 | Status: Unknown | Category: 2nd
4.  John Warnock Las Vegas Institute of Sport /... Unknown N/A 16
Points: 16 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  John Warnock Las Vegas Institute of Sport /... Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  John Warnock Las Vegas Institute of Sport /... Unknown N/A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  Graeme Lackford Kalas Racing Team Unknown 1st 14
Points: 14 | Status: Unknown | Category: 1st
6.  Ian O'Hara Citihub/Cycles Dauphin Unknown 1st 12
Points: 12 | Status: Unknown | Category: 1st
7.  Oliver Davies Dinnington Racing Club Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
8.  Ian Cooper VC St Raphael Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
9.  Steven Grimwood BMX Widow Photography Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
10.  Steven Oglesby Hemel Hempstead CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
11.  Alistair Mackintosh Port Talbot Wheelers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
12.  Paul Gittins Ferryhill Wheelers CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Male 30-34 Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
Male 30-34 Pursuit - Results
1.  Joel Stewart Agiskoviner Cycling Team Unknown Elite 30
Points: 30 | Status: Unknown | Category: Elite
2.  Benedict Elliott VC St Raphael Unknown 1st 25
Points: 25 | Status: Unknown | Category: 1st
3.  Stuart Dodd Kalas Racing Team Unknown 2nd 21
Points: 21 | Status: Unknown | Category: 2nd
4.  Christopher Richardson Agiskoviner Cycling Team Unknown 2nd 17
Points: 17 | Status: Unknown | Category: 2nd
5.  Boyd Roberts Agiskoviner Cycling Team Unknown 2nd 14
Points: 14 | Status: Unknown | Category: 2nd
6.  Richard Prince VC St Raphael Unknown 1st 12
Points: 12 | Status: Unknown | Category: 1st
7.  Robert Cotton Plomesgate CC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th

Women 45+ Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
Women 45+ Pursuit - Results
1.  Christine Higgs Macclesfield Wheelers Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Elizabeth Clayton CC Giro Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Arja Scarsbrook Team Echelon Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
4.  Louise Schuller Finsbury Park CC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
5.  Isobel Fletcher Glasgow Wheelers Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
6.  Ann Robinson Brereton Wheelers C.C Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Women 35-44 Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
Women 35-44 Pursuit - Results
1.  Janet Birkmyre XRT - Elmy Cycles Unknown Elite 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: Elite
2.  Michelle Bergstrand PSUK Cycle Race Team Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Angela Undrell Yasumitsu Schlapp Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Nicola Peters Mid Anglia CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
5.  Cheryl Owens RT 316 Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
6.  Alison Chisholm Edinburgh RC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Women 30-34 Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
Women 30-34 Pursuit - Results
1.  Dame Sarah Storey VC St Raphael Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Melanie Sneddon Agiskoviner Cycling Team Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Fiona Walker Walkers Cycling Club Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Women 30-49 Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Women 30-49 Points Race - Results
1.  Dame Sarah Storey VC St Raphael Unknown 2nd 30
Points: 30 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Janet Birkmyre XRT - Elmy Cycles Unknown Elite 25
Points: 25 | Status: Unknown | Category: Elite
3.  Siobhan Mullan WXC Mountain Bike Team UK Unknown 2nd 21
Points: 21 | Status: Unknown | Category: 2nd
4.  Marianne Streather VC St Raphael Unknown N/A 17
Points: 17 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  Michelle Bergstrand PSUK Cycle Race Team Unknown N/A 14
Points: 14 | Status: Unknown | Category: N/A
6.  Melanie Sneddon Agiskoviner Cycling Team Unknown 2nd 12
Points: 12 | Status: Unknown | Category: 2nd
7.  Christine Higgs Macclesfield Wheelers Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
8.  Elizabeth Clayton CC Giro Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
9.  Rusine Heald VC St Raphael Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
10.  Alison Chisholm Edinburgh RC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
11.  Cheryl Owens RT 316 Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
12.  Fiona Walker Walkers Cycling Club Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

About the Event

Info for Riders

See website for entry form and fees

The Races

Disability Flying 200 Non-championship ride Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 04/07/08 00:00 Regional C+ MTB IA ---
Fri 04/07/08 – 00:00
Disability Flying 200 TT Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 04/07/08 00:00 Regional C+ MTB IA ---
Fri 04/07/08 – 00:00
Regional C+, MTB IA
Disability Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 04/07/08 00:00 Regional C+ MTB IA ---
Fri 04/07/08 – 00:00
Regional C+, MTB IA
Disability Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 04/07/08 00:00 Regional C+ MTB IA --- 1km / 1 mile
Fri 04/07/08 – 00:00
Regional C+, MTB IA
1km / 1 mile
Disability Time Trial non-championship ride Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 04/07/08 00:00 Regional C MTB IA ---
Fri 04/07/08 – 00:00
Male 70+ Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 04/07/08 00:00 Regional C MTB IA ---
Fri 04/07/08 – 00:00
Regional C, MTB IA
Male 65-69 Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 04/07/08 00:01 Regional C MTB IA ---
Fri 04/07/08 – 00:01
Regional C, MTB IA
Male 60-64 Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 04/07/08 00:02 Regional C MTB IA ---
Fri 04/07/08 – 00:02
Regional C, MTB IA
Male 55-59 Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 04/07/08 00:03 Regional C MTB IA ---
Fri 04/07/08 – 00:03
Regional C, MTB IA
Male 50-54 Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 04/07/08 00:04 Regional C MTB IA ---
Fri 04/07/08 – 00:04
Regional C, MTB IA
Male 45-49 Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 04/07/08 00:05 Regional C MTB IA ---
Fri 04/07/08 – 00:05
Regional C, MTB IA
Male 40-44 Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 04/07/08 00:06 Regional C MTB IA ---
Fri 04/07/08 – 00:06
Regional C, MTB IA
Male 35-39 Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 04/07/08 00:07 Regional C MTB IA ---
Fri 04/07/08 – 00:07
Regional C, MTB IA
Male 30-34 Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 04/07/08 00:08 Regional C MTB IA ---
Fri 04/07/08 – 00:08
Regional C, MTB IA
Women 35+ Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 04/07/08 00:09 Regional C+ MTB IA ---
Fri 04/07/08 – 00:09
Regional C+, MTB IA
Women 30-34 Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 04/07/08 00:10 Regional C+ MTB IA ---
Fri 04/07/08 – 00:10
Regional C+, MTB IA
Male 70+ Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 05/07/08 00:00 Regional C+ MTB IA ---
Sat 05/07/08 – 00:00
Regional C+, MTB IA
Male 65-69 Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 05/07/08 00:01 Regional C+ MTB IA ---
Sat 05/07/08 – 00:01
Regional C+, MTB IA
Male 60-64 Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 05/07/08 00:02 Regional C+ MTB IA ---
Sat 05/07/08 – 00:02
Regional C+, MTB IA
Male 55-59 Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 05/07/08 00:03 Regional C+ MTB IA ---
Sat 05/07/08 – 00:03
Regional C+, MTB IA
Male 50-54 Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 05/07/08 00:04 Regional C+ MTB IA ---
Sat 05/07/08 – 00:04
Regional C+, MTB IA
Male 45-49 Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 05/07/08 00:05 Regional C+ Band 3 ---
Sat 05/07/08 – 00:05
Regional C+, Band 3
Male 40-44 Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 05/07/08 00:06 Regional C+ Band 3 ---
Sat 05/07/08 – 00:06
Regional C+, Band 3
Male 35-39 Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 05/07/08 00:07 Regional C+ Band 3 ---
Sat 05/07/08 – 00:07
Regional C+, Band 3
Male 30-34 Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 05/07/08 00:08 Regional C+ Band 3 ---
Sat 05/07/08 – 00:08
Regional C+, Band 3
Male 70+ 500m Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 05/07/08 00:09 Regional C+ MTB IA ---
Sat 05/07/08 – 00:09
Regional C+, MTB IA
Male 65-69 500m Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 05/07/08 00:10 Regional C+ MTB IA ---
Sat 05/07/08 – 00:10
Regional C+, MTB IA
Male 60-64 500m Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 05/07/08 00:11 Regional C+ MTB IA ---
Sat 05/07/08 – 00:11
Regional C+, MTB IA
Male 55-59 500m Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 05/07/08 00:12 Regional C+ MTB IA ---
Sat 05/07/08 – 00:12
Regional C+, MTB IA
Male 50-54 500m Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 05/07/08 00:13 Regional C MTB IA ---
Sat 05/07/08 – 00:13
Regional C, MTB IA
Male 45-49 750m Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 05/07/08 00:14 Regional C MTB IA ---
Sat 05/07/08 – 00:14
Regional C, MTB IA
Male 40-44 750m Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 05/07/08 00:15 Regional C MTB IA ---
Sat 05/07/08 – 00:15
Regional C, MTB IA
Male 35-39 1000m Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 05/07/08 00:16 Regional C MTB IA ---
Sat 05/07/08 – 00:16
Regional C, MTB IA
Male 30-34 1000m Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 05/07/08 00:17 Regional C MTB IA ---
Sat 05/07/08 – 00:17
Regional C, MTB IA
Female 30-34 Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 05/07/08 00:18 Regional C+ Band 3 ---
Sat 05/07/08 – 00:18
Regional C+, Band 3
Women 35-39 Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 05/07/08 00:19 Regional C+ Band 3 ---
Sat 05/07/08 – 00:19
Regional C+, Band 3
Women 40+ Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 05/07/08 00:20 Regional C+ Band 3 ---
Sat 05/07/08 – 00:20
Regional C+, Band 3
Women 45+ 500m Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 05/07/08 00:21 Regional C+ MTB IA ---
Sat 05/07/08 – 00:21
Regional C+, MTB IA
Women 35-44 500m Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 05/07/08 00:22 Regional C+ MTB IA ---
Sat 05/07/08 – 00:22
Regional C+, MTB IA
Wome 30-34 500m Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 05/07/08 00:23 Regional C+ MTB IA ---
Sat 05/07/08 – 00:23
Regional C+, MTB IA
Male 60+ Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 06/07/08 00:00 Regional C MTB IA ---
Sun 06/07/08 – 00:00
Regional C, MTB IA
Male 50-59 Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 06/07/08 00:01 Regional C+ MTB IA ---
Sun 06/07/08 – 00:01
Regional C+, MTB IA
Male 45-49 Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 06/07/08 00:02 Regional C+ Band 3 ---
Sun 06/07/08 – 00:02
Regional C+, Band 3
Male 40-49 Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 06/07/08 00:03 Regional C+ Band 3 ---
Sun 06/07/08 – 00:03
Regional C+, Band 3
Male 30-39 Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 06/07/08 00:04 Regional C+ Band 3 ---
Sun 06/07/08 – 00:04
Regional C+, Band 3
Male 70+ Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 06/07/08 00:05 Regional C MTB IA --- 2km / 1 mile
Sun 06/07/08 – 00:05
Regional C, MTB IA
2km / 1 mile
Male 65-69 Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 06/07/08 00:06 Regional C MTB IA --- 2km / 1 mile
Sun 06/07/08 – 00:06
Regional C, MTB IA
2km / 1 mile
Male 60-64 Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 06/07/08 00:07 Regional C MTB IA --- 2km / 1 mile
Sun 06/07/08 – 00:07
Regional C, MTB IA
2km / 1 mile
Male 55-59 Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 06/07/08 00:08 Regional C MTB IA --- 2km / 1 mile
Sun 06/07/08 – 00:08
Regional C, MTB IA
2km / 1 mile
Male 50-54 Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 06/07/08 00:09 Regional C MTB IA --- 2km / 1 mile
Sun 06/07/08 – 00:09
Regional C, MTB IA
2km / 1 mile
Male 45-49 Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 06/07/08 00:10 Regional C+ Band 3 --- 3km / 2 miles
Sun 06/07/08 – 00:10
Regional C+, Band 3
3km / 2 miles
Male 40-44 Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 06/07/08 00:11 Regional C+ Band 3 --- 3km / 2 miles
Sun 06/07/08 – 00:11
Regional C+, Band 3
3km / 2 miles
Male 35-39 Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 06/07/08 00:12 Regional C+ Band 3 --- 3km / 2 miles
Sun 06/07/08 – 00:12
Regional C+, Band 3
3km / 2 miles
Male 30-34 Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 06/07/08 00:13 Regional C+ Band 3 --- 3km / 2 miles
Sun 06/07/08 – 00:13
Regional C+, Band 3
3km / 2 miles
Women 45+ Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 06/07/08 00:14 Regional C+ MTB IA --- 2km / 1 mile
Sun 06/07/08 – 00:14
Regional C+, MTB IA
2km / 1 mile
Women 35-44 Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 06/07/08 00:15 Regional C+ MTB IA --- 2km / 1 mile
Sun 06/07/08 – 00:15
Regional C+, MTB IA
2km / 1 mile
Women 30-34 Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 06/07/08 00:16 Regional C+ MTB IA --- 2km / 1 mile
Sun 06/07/08 – 00:16
Regional C+, MTB IA
2km / 1 mile
Women 30-49 Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 06/07/08 00:17 Regional C+ Band 3 ---
Sun 06/07/08 – 00:17
Regional C+, Band 3

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk