HSBC UK Cyclo-Cross National Championships 2022

Cyclo-Cross , Ardingly – Saturday, 08 Jan 2022

Event Summary

Event Overview

CLOSING DATE 19/12/2021 @ 23:55.

NO LATE ENTRIES, SO PLEASE DON'T ASK.

Event Details

Event URN:

493236

Start Date:

Sat, 8th Jan 2022

Finish date:

Sun, 9th Jan 2022

Event Type:

Cyclo-Cross (Competitive)

Venue:

South of England Showground, Selsfield Road, Ardingly, RH17 6TL

View map

Series:

HSBC UK Cyclo-Cross National Trophy Series

Results

Confirmed Results

Senior / U23 Men's Championship

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Senior / U23 Men's Championship - Results
1.  Thomas Mein Tormans Cyclo Cross Team Finished Senior 00:57:00:000 200
Points: 200 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:57:00:000
2.  Cameron Mason Trinity Racing Finished Senior 00:57:04:000 160
Points: 160 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:57:04:000
3.  Joseph Blackmore ROTOR Race Team Finished Senior 00:57:45:000 140
Points: 140 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:57:45:000
4.  Toby Barnes SCHAMEL P/B KLOSTER KITCHEN Finished Senior 00:58:07:000 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:58:07:000
5.  Corran Carrick-Anderson T-Mo Racing Finished Senior 01:00:00:000 110
Points: 110 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:00:00:000
6.  Tom Couzens Montezuma's Race Team Finished Senior 01:00:19:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:00:19:000
7.  Daniel Barnes Spectra Racing Finished Senior 01:00:46:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:00:46:000
8.  Ben Chilton Spectra Racing Finished Senior 01:01:27:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:01:27:000
9.  Joseph Beckingsale Montezuma's Race Team Finished Senior 01:01:44:000 70
Points: 70 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:01:44:000
10.  Jenson Young Saint Piran Finished Senior 01:02:21:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:02:21:000
11.  Joe Coukham Shibden Cycling Club Finished Senior 01:02:27:000 54
Points: 54 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:02:27:000
12.  Nicholas Craig SCOTT Pioneer DJ Finished Vet 50-59 01:03:11:000 48
Points: 48 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 01:03:11:000
13.  Giles Drake Wheelbase CabTech Castelli Finished Senior 01:03:22:000 44
Points: 44 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:03:22:000
14.  Robert Jebb Hope Tech Factory Racing Finished Vet 40-49 01:03:33:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 01:03:33:000
15.  Lewis Craven Wheelbase CabTech Castelli Finished Vet 40-49 01:03:49:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 01:03:49:000
16.  James Swadling NSR - Nigel Smith Racing Finished Senior 01:03:57:000 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:03:57:000
17.  Steven James Hope Tech Factory Racing Finished Senior 01:04:24:000 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:04:24:000
18.  Cai Davies Embark - Bikestrong (2022) Finished Senior 01:04:44:000 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:04:44:000
19.  William Weatherill Hope Tech Factory Racing Finished Senior 01:05:13:000 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:05:13:000
20.  Adam Bent Wheelbase CabTech Castelli Finished Senior 01:05:43:000 22
Points: 22 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:05:43:000
21.  Finn Mansfield Cero - Cycle Division Racing T... Finished Senior 01:05:45:000 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:05:45:000
22.  Matthew Ellis Charvieu-Chavagneux Isère Cyc... Finished Senior 01:05:51:000 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:05:51:000
23.  Ethan Whiteside Shibden Cycling Club Finished Senior 01:06:02:000 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:06:02:000
24.  Joshua Jones ALL IN Racing Finished Senior 01:06:55:000 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:06:55:000
25.  Simon Wyllie Spectra Racing Finished Senior 01:07:14:000 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:07:14:000
26.  James Madgwick ALL IN Racing Finished Senior 01:07:22:000 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:07:22:000
27.  Jonathan Dennis Kibosh Finished Senior 01:07:37:000 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:07:37:000
28.  Kieran Jarvis Brother UK - On Form Finished Senior 01:07:38:000 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:07:38:000
29.  Jake Jackson Rose Race Team Finished Senior 01:07:40:000 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:07:40:000
30.  Robert Burns Islabikes (2023) Finished Senior 01:08:18:000 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:08:18:000
31.  Grant Ferguson Hope Tech Factory Racing Finished Senior 01:08:51:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:08:51:000
32.  Flynn Gregory Wheelbase CabTech Castelli Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
33.  Spencer Davies CC Abergavenny - Owen Associat... Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
34.  Cameron Hurst Schils - Doltcini Racing Team Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
35.  Nick Blight Magspeed Racing Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
36.  Louis Evans Team Novo Nordisk Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
37.  Tristan Davies Saint Piran Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
38.  Joe Parker Racing Club Ravenna Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
39.  Felix Barker Hope Tech Factory Racing Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
40.  Freddie Checketts Kibosh Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
41.  Kishan Bakrania TBW23 Stuart Hall Cycling Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
42.  Grant Fraser G!RO Cycles Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
43.  David Bone Racing Club Ravenna Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
44.  Joseph Taylor Magspeed Racing Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
45.  Kieren Brown Sherwood Pines Cycles Forme Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
46.  Dan Clark Hunt Bike Wheels Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
47.  Paul Morris Fareham Wheelers Cycling Club Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
48.  Gary Price Stolen Goat Race Club Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
49.  Samuel Holder Liverpool Century RC Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
50.  Andrew Kirby 73Degrees CC Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
51.  Robin Godden Hope Tech Factory Racing Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
52.  Karl Norfolk Pedalon.co.uk Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
53.  Daniel Hall Colchester Rovers CC Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
54.  James Patterson Caesarean CC Jersey Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
55.  Patrick Hough Lewes Wanderers CC Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
56.  Fletcher Adams Nova Race Team Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
57.  Gareth Davies Will Houghton Racing Team Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
58.  Alex Rhodes Brixton Cycles Club Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
59.  Thomas Yeatman Oxonian CC Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
60.  Bruce Johnston Pedal Power Loughborough Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
61.  Giorgio Coppola Four4th Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
62.  Nicholas Wood Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
63.  Thomas Crapper Abergavenny Road Club Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
64.  Michael Burke Welland Valley CC Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
65.  Owen Jowett Sunday Echappée Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
66.  CJ McGovern CMG Factory Racing Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
67.  Gareth Parr Addiscombe CC Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
68.  Jack Dunne Lindfield Coffee Works Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
69.  Alistair Slater Clancy Briggs Cycling Academy Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
70.  Paul Dable CC Etupes Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
--- Patrick Atkinson Renvale RT Did not finish Senior --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Senior
--- Bruce Dalton Spectra Racing Did not finish Senior --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Senior
--- Peter Maytom VC Londres Did not finish Senior --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Senior

Junior Men's Championship

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Junior Men's Championship - Results
1.  Joseph Smith Tofauti Everyone Active Finished Junior 00:45:42:500 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:45:42:500
2.  Ben Askey Backstedt Bike Performance RC Finished Junior 00:46:10:200 102
Points: 102 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:46:10:200
3.  Max Greensill Hope Tech Factory Racing Finished Junior 00:46:27:100 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:46:27:100
4.  Bjoern Koerdt Shibden Cycling Club Finished Junior 00:47:37:200 78
Points: 78 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:47:37:200
5.  Oliver Peace Tofauti Everyone Active Finished Junior 00:47:54:400 69
Points: 69 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:47:54:400
6.  Callum Laborde Tofauti Everyone Active Finished Junior 00:48:07:800 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:48:07:800
7.  Huw Buck Jones Marsh Tracks Racing - Trek Finished Junior 00:48:42:500 54
Points: 54 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:48:42:500
8.  Oliver Akers Ribble - Verge Sport Finished Junior 00:49:12:900 48
Points: 48 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:49:12:900
9.  Jamie Gostick Banjo Cycles/Raceware Finished Junior 00:49:18:500 42
Points: 42 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:49:18:500
10.  Jude Chamberlain Team Enable MI Racing Finished Junior 00:49:47:900 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:49:47:900
11.  Jacob Bush Fensham Howes - MAS Design Finished Junior 00:49:52:800 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:49:52:800
12.  Tom Scott Trek Sheffield Fox Valley Finished Junior 00:50:10:900 27
Points: 27 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:50:10:900
13.  Harry Ellison Shibden Cycling Club Finished N/A 00:50:37:100 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:50:37:100
14.  Fred Meredith Holohan Coaching Race Team Finished Junior 00:51:44:000 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:51:44:000
15.  Oliver Halliday The Bike Rack CC Finished Junior 00:51:52:600 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:51:52:600
16.  Matthew Wilson Team Milton Keynes Finished Junior 00:51:56:600 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:51:56:600
17.  Kieron Heuberger Backstedt Bike Performance RC Finished Junior 00:52:02:700 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:52:02:700
18.  Oscar Taylor Clifton CC Finished Junior 00:52:11:600 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:52:11:600
19.  Reuben Oakley ROTOR Race Team Finished Junior 00:52:17:000 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:52:17:000
20.  Alex Galpin Bourne Whls CC Finished Junior 00:52:24:000 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:52:24:000
21.  Ben Ramsden Shibden Cycling Club Finished Junior 00:52:50:700 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:52:50:700
22.  Piers Higginson VC Londres Finished Junior 00:52:55:400 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:52:55:400
23.  Dominic Switzer Welland Valley CC Finished Junior 00:52:58:200 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:52:58:200
24.  Yani Angelo Djelil Una Forza Racing Finished Junior 00:53:10:100 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:53:10:100
25.  Sullivan Berry ROTOR Race Team Finished Junior 00:53:26:900 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:53:26:900
26.  Oliver Coughlan Shibden Cycling Club Finished N/A 00:53:45:100 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:53:45:100
27.  Dan Galpin Bourne Whls CC Finished Junior 00:54:06:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:54:06:000
28.  Sam Chisholm West Lothian Clarion CC Finished Junior 00:54:40:800 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:54:40:800
29.  Jim Vernon Welland Valley CC Finished Junior 00:54:44:100 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:54:44:100
30.  Benjamin Flatau Elitecycling Development Team Finished Junior 00:54:45:100 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:54:45:100
31.  Oscar Pratt Velo Club Venta Finished Junior 00:55:28:800 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:55:28:800
32.  Ethan Grimshaw Cookson Cycles Finished Junior 00:55:43:900 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:55:43:900
33.  Arlo Carey Pedalon.co.uk Finished Junior 00:55:59:100 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:55:59:100
34.  Nathan Cracknell Pedalon.co.uk Finished Junior 00:56:03:800 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:56:03:800
35.  Otto Chilton Derby Mercury RC Finished Junior 00:56:05:700 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:56:05:700
36.  Alessandro Sella Lee Valley Youth Cycling Club Finished N/A 00:56:20:600 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:56:20:600
37.  Jack Hastings Cardiff JIF Finished Junior 00:56:23:400 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:56:23:400
38.  Joe Brookes Halesowen A & CC Finished Junior 00:56:28:100 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:56:28:100
39.  Pedro Hutchinson Velo Club Venta Finished Junior 00:57:12:100 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:57:12:100
40.  Robin Steer Welwyn Wheelers CC Finished Junior 00:57:32:500 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:57:32:500
41.  Dominic Bell C and N Cycles RT Finished Junior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior
42.  Max Darnton Sotonia CC Finished Junior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior
43.  Oscar Heslop Team Milton Keynes Finished Junior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior
44.  Oliver Harris VC Deal Finished Junior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior
45.  Arran Robinson Hetton Hawks Cycling Club Finished Junior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior
46.  Maurice Tate Southborough & District Whls Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
47.  Cody Lee Hetton Hawks Cycling Club Finished Junior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior
48.  Joshua Hemmings Verulam - reallymoving.com Finished Junior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior
--- Oliver Griggs Hub Vélo Did not finish N/A --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A
--- Mark Lightfoot Welwyn Wheelers CC Did not finish Junior --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Junior
--- Daniel Lloyd VC Londres Did not finish Junior --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Junior
--- Nathan Smith Ribble - Verge Sport Did not finish N/A --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A

Veteran Men 40-49 Championship

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Veteran Men 40-49 Championship - Results
1.  Adrian Lansley Pedalon.co.uk Finished Vet 40-49 00:43:06:000 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:43:06:000
2.  Lewis Craven Wheelbase CabTech Castelli Finished Vet 40-49 00:43:22:000 102
Points: 102 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:43:22:000
3.  Paul Oldham Hope Tech Factory Racing Finished Vet 40-49 00:43:30:300 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:43:30:300
4.  Paul Lloyd Banjo Cycles/Raceware (Duplica... Finished Vet 40-49 00:44:11:900 78
Points: 78 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:44:11:900
5.  Ian Taylor Shibden Cycling Club Finished Vet 40-49 00:44:51:200 69
Points: 69 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:44:51:200
6.  Robert Jebb Hope Tech Factory Racing Finished Vet 40-49 00:45:00:900 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:45:00:900
7.  Tony Fawcett SCOTT Pioneer DJ Finished Vet 40-49 00:45:14:200 54
Points: 54 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:45:14:200
8.  David Earth Rose Race Team Finished Vet 40-49 00:46:20:500 48
Points: 48 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:46:20:500
9.  Dave Powell Horwich CC Finished Vet 40-49 00:47:05:700 42
Points: 42 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:47:05:700
10.  James Dear Destination Bike RT Finished Vet 40-49 00:47:18:300 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:47:18:300
11.  James Thompson Rutland CC Finished Vet 40-49 00:47:32:300 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:47:32:300
12.  Daniel Guest Magspeed Racing Finished Vet 40-49 00:47:36:800 27
Points: 27 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:47:36:800
13.  Mark Perry ViCiOUS VELO Finished Vet 40-49 00:47:41:000 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:47:41:000
14.  Paul Elcock AS Test Team Finished Vet 40-49 00:48:14:200 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:48:14:200
15.  Stephen Gibson 4T+ Cyclopark Finished Vet 40-49 00:49:03:000 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:49:03:000
16.  Crispin Doyle Montezuma's Race Team Finished Vet 40-49 00:49:08:300 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:49:08:300
17.  Simon Burgess Bristol CX Finished Vet 40-49 00:49:08:800 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:49:08:800
18.  David Spencer Velo Club Venta Finished Vet 40-49 00:49:30:700 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:49:30:700
19.  Paul Colling Shibden Cycling Club Finished Vet 40-49 00:49:34:800 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:49:34:800
20.  Matthew Webber Forest Side Riders Finished Vet 40-49 00:49:45:300 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:49:45:300
21.  James Allaway Pedalon.co.uk Finished Vet 40-49 00:50:01:800 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:50:01:800
22.  Josh Gregory VC Deal Finished Vet 40-49 00:50:16:500 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:50:16:500
23.  Andrew Taylor Destination Bike RT Finished Vet 40-49 00:50:33:200 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:50:33:200
24.  Philip Simcock Team JMC Finished Vet 40-49 00:50:36:900 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:50:36:900
25.  Chris Ames Machen Miggly Moos MTB Club Finished Vet 40-49 00:50:41:900 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:50:41:900
26.  Gareth Whittall Finished Vet 40-49 00:50:44:100 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:50:44:100
27.  Richard Knowles Finished Vet 40-49 00:50:44:200 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:50:44:200
28.  Glenn Davey Fast Test Racing Team Finished Vet 40-49 00:50:50:300 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:50:50:300
29.  Dominic Rorke Didcot Phoenix CC Finished Vet 40-49 00:50:59:200 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:50:59:200
30.  Matt J Smith WDMBC Finished Vet 40-49 00:51:01:100 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:51:01:100
31.  Nigel Wood Kendal Cycle Club Finished Vet 40-49 00:51:16:800 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:51:16:800
32.  Ian Crocker Sotonia CC Finished Vet 40-49 00:51:24:100 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:51:24:100
33.  Colin Miller Ride Coventry Finished Vet 40-49 00:51:36:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:51:36:000
34.  Kevin Brewer 73Degrees CC Finished Vet 40-49 00:51:56:600 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:51:56:600
35.  Geoffrey Lulham Paceline RT Finished Vet 40-49 00:52:38:600 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:52:38:600
36.  Simon Snowden 73Degrees CC Finished Vet 40-49 00:52:42:300 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:52:42:300
37.  Andy Hurst Amisvelo Racing Team Finished Vet 40-49 00:52:47:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:52:47:000
38.  Andy Collis Cero - Cycle Division Racing T... Finished Vet 40-49 00:52:55:800 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:52:55:800
39.  Sam Chatwin Army Cycling Union Finished Vet 40-49 00:53:08:500 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:53:08:500
40.  Darren Rutterford Iceni Velo Finished Vet 40-49 00:53:20:300 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:53:20:300
41.  Dean Hitchings Cotswold Cycles RT Finished Vet 40-49 00:53:21:400 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:53:21:400
42.  Nick Taylor Red Rose Olympic CC Finished Vet 40-49 00:53:29:100 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:53:29:100
43.  Iain Robertson Epic Orange Race Team Finished Vet 40-49 00:53:33:200 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:53:33:200
44.  Kevin Newlyn Sussex Revolution Velo Club Finished Vet 40-49 00:53:33:900 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:53:33:900
45.  Matt Waters Army Cycling Union Finished Vet 40-49 00:53:33:900 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:53:33:900
46.  Arwel Davies Towy Riders Finished Vet 40-49 00:53:37:700 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:53:37:700
47.  Jamie Norfolk Pedalon.co.uk Finished Vet 40-49 00:54:06:600 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:54:06:600
48.  James Norris Cinnamon Cafe-SaddleDrunk RT Finished Vet 40-49 00:54:31:300 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:54:31:300
49.  Keith Randle Amisvelo Racing Team Finished Vet 40-49 00:55:02:200 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:55:02:200
50.  Hans van Nierop Welland Valley CC Finished Vet 40-49 00:55:16:600 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:55:16:600
51.  Jesse Baines Finished Vet 40-49 00:55:17:300 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:55:17:300
52.  Stuart Nisbett Crawley Wheelers Finished Vet 40-49 00:55:19:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:55:19:000
53.  Gary Spencer Shibden Cycling Club Finished Vet 40-49 00:55:20:900 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:55:20:900
54.  Graham Hollidge Fareham Wheelers Cycling Club Finished Vet 40-49 00:55:26:600 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:55:26:600
55.  Daniel Atkins Didcot Phoenix CC Finished Vet 40-49 00:56:05:600 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:56:05:600
56.  Steven Smith Maybush CC Finished N/A 00:56:09:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:56:09:000
57.  Ryan Machin Crawley Wheelers Finished N/A 00:56:16:400 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:56:16:400
58.  Tim Hyde Finished Vet 40-49 00:56:41:300 0

58.  Tim Hyde -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:56:41:300
59.  Leon Goodwin Louth Cycle Centre RT Finished Vet 40-49 00:57:01:300 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:57:01:300
60.  Martin Richardson Farnborough & Camberley CC Finished Vet 40-49 00:57:43:900 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:57:43:900
61.  Daniel Di Principe Kingston Wheelers CC Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
62.  Duncan Rimmer Morden Cycle Racing Club Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
63.  Spencer Laborde Iceni Velo Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
64.  Philip Hersey Eagle RC Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
65.  David Cocker J's Cycle Shack 2019 Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
66.  Paul Bailey Bridgnorth Cycling Club Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
67.  Timothy Peters Horsham Cycling Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
68.  Chris Staunton Sprockets Cycle Club Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
--- Ben Eedy Team Empella Did not finish Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Vet 40-49
--- Danny Halpin Bristol CX Did not finish Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Vet 40-49
--- Peter Phillips Colchester Rovers CC Did not finish Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Vet 40-49
--- Philip Wilkinson Rockingham Forest Whls Did not finish Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Vet 40-49

Veteran Men 50-59 Championship

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Veteran Men 50-59 Championship - Results
1.  Nicholas Craig SCOTT Pioneer DJ Finished Vet 50-59 00:43:13:300 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:43:13:300
2.  Darren Atkins Team Enable MI Racing Finished Vet 50-59 00:43:57:000 102
Points: 102 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:43:57:000
3.  Mike Simpson Beeline Bicycles RT Finished Vet 50-59 00:44:27:100 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:44:27:100
4.  Nicholas Whitley Chester RC Finished Vet 50-59 00:45:27:400 78
Points: 78 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:45:27:400
5.  Daniel Alexander www.Zepnat.com RT - Lazer helm... Finished N/A 00:45:35:800 69
Points: 69 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:45:35:800
6.  Pete Middleton www.Zepnat.com RT - Lazer helm... Finished Vet 50-59 00:45:50:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:45:50:000
7.  Simon Hale Army Cycling Union Finished Vet 50-59 00:46:14:200 54
Points: 54 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:46:14:200
8.  Steven Henshall Port Sunlight Wheelers Finished Vet 50-59 00:46:32:800 48
Points: 48 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:46:32:800
9.  Greg Simcock CC Luton Finished Vet 50-59 00:47:15:400 42
Points: 42 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:47:15:400
10.  David Haygarth Wheelbase CabTech Castelli Finished Vet 50-59 00:47:17:200 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:47:17:200
11.  Andrew Peace Shibden Cycling Club Finished Vet 50-59 00:47:17:300 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:47:17:300
12.  Stephen Knight Team Enable MI Racing Finished Vet 50-59 00:47:21:100 27
Points: 27 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:47:21:100
13.  Grant Johnson Finished Vet 50-59 00:47:32:900 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:47:32:900
14.  Jason Marriott Army Cycling Union Finished Vet 50-59 00:47:48:900 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:47:48:900
15.  Ian Jeremiah Cardiff JIF Finished Vet 50-59 00:47:55:600 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:47:55:600
16.  Simon Muir Blumilk.com Finished Vet 50-59 00:48:04:800 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:48:04:800
17.  Nicholas Popham ROTOR Race Team Finished Vet 50-59 00:48:10:000 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:48:10:000
18.  Carl Jackson Ellmore Factory Racing Finished Vet 50-59 00:48:13:700 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:48:13:700
19.  Andrew Turner Element Cycling Team Finished Vet 50-59 00:48:50:100 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:48:50:100
20.  Matthew Crouch Fossa Racing Finished Vet 50-59 00:48:59:700 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:48:59:700
21.  Tim Costello GS Vecchi Finished Vet 50-59 00:49:39:500 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:49:39:500
22.  Jon Lyons GS Invicta-ELO-Herberts Cycles Finished Vet 50-59 00:49:47:300 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:49:47:300
23.  Paul Bond Ellmore Factory Racing Finished Vet 50-59 00:49:54:800 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:49:54:800
24.  John McGrath Worthing Excelsior CC Finished Vet 50-59 00:50:25:400 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:50:25:400
25.  Simon Hime Finchley Racing Team Finished Vet 50-59 00:50:31:900 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:50:31:900
26.  Jeremy Parsons Brighton Excelsior CC Finished Vet 50-59 00:50:48:200 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:50:48:200
27.  Dylan Bexley Dulwich Paragon CC Finished Vet 50-59 00:51:01:700 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:51:01:700
28.  Keith Sheridan Great Western Cycling Club Finished Vet 50-59 00:51:11:500 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:51:11:500
29.  Philip Boarer GS Vecchi Finished Vet 50-59 00:51:13:800 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:51:13:800
30.  Ian Newby Diss & District CC Finished Vet 50-59 00:51:29:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:51:29:000
31.  Michael Murray Brighton Excelsior CC Finished Vet 50-59 00:51:29:100 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:51:29:100
32.  Stuart Evans Crawley Wheelers Race Team Finished Vet 50-59 00:51:31:800 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:51:31:800
33.  Ian Knights Team VC Finished Vet 50-59 00:51:38:700 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:51:38:700
34.  John Elwell www.Zepnat.com RT - Lazer helm... Finished Vet 50-59 00:51:51:400 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:51:51:400
35.  Neil Mansfield Magspeed Racing Finished Vet 50-59 00:51:57:900 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:51:57:900
36.  Bill Kay Reifen Racing Finished Vet 50-59 00:52:19:100 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:52:19:100
37.  Martin Smith Mid Devon CC Finished Vet 50-59 00:52:37:800 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:52:37:800
38.  Russell Jones Hackney GT Finished Vet 50-59 00:52:50:800 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:52:50:800
39.  Mark Shepherd Stourbridge CC Finished Vet 50-59 00:53:01:700 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:53:01:700
40.  Stephen Wilkinson TWB - ON TIME RACE TEAM Finished Vet 50-59 00:53:02:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:53:02:000
41.  Tim Gill Shibden Cycling Club Finished N/A 00:53:21:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:53:21:000
42.  Michael Thomson Deeside Thistle CC Finished N/A 00:53:32:700 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:53:32:700
43.  John Alderman GS Vecchi Finished Vet 50-59 00:53:39:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:53:39:000
44.  George Higgs Crawley Wheelers Finished N/A 00:53:39:900 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:53:39:900
45.  Chris Hutchings Velo Club Venta Finished Vet 50-59 00:53:41:600 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:53:41:600
46.  John Polak Cotswold Veldrijden Finished Vet 50-59 00:53:43:400 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:53:43:400
47.  Anthony Dyment North Hampshire RC Finished Vet 50-59 00:53:47:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:53:47:000
48.  Leon Field CC Giro Finished Vet 50-59 00:53:49:400 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:53:49:400
49.  Sean Beswick www.Zepnat.com RT - Lazer helm... Finished Vet 50-59 00:53:52:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:53:52:000
50.  Robin Wilmott Cotswold Veldrijden Finished Vet 50-59 00:53:55:500 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:53:55:500
51.  Richard Noble Tyne&Wear Fire&Rescue CC Finished Vet 50-59 00:54:18:500 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:54:18:500
52.  David Kent Whitby Wheelers CC Finished Vet 50-59 00:54:25:800 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:54:25:800
53.  Craig Tabiner Port Sunlight Wheelers Finished Vet 50-59 00:54:27:900 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:54:27:900
54.  Thomas Bardgett www.cyclocrossrider.com Finished Vet 50-59 00:54:32:300 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:54:32:300
55.  Jeremy Shotter Brighton Excelsior CC Finished Vet 50-59 00:54:33:400 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:54:33:400
56.  Warren Drew Rapha Cycling Club Finished Vet 50-59 00:54:37:200 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:54:37:200
57.  Julian Howell Gala Cycling Club Finished Vet 50-59 00:54:53:700 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:54:53:700
58.  Alan Yule Crawley Wheelers Finished Vet 50-59 00:54:56:400 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:54:56:400
59.  Andy Collins Mid Shropshire Wheelers Finished Vet 50-59 00:54:58:600 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:54:58:600
60.  Phil Kirby VC Londres Finished Vet 50-59 00:55:00:900 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:55:00:900
61.  Robert Kennison Medway Velo Finished Vet 50-59 00:55:15:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:55:15:000
62.  Gary Brooks Kenilworth Wheelers CC Finished Vet 50-59 00:55:20:200 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:55:20:200
63.  Steve Coombs Rockingham Forest Whls Finished Vet 50-59 00:55:36:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:55:36:000
64.  Philip Murrell Forest Side Riders Finished Vet 50-59 00:55:37:300 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:55:37:300
65.  Jez Hart Sotonia CC Finished Vet 50-59 00:55:42:700 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:55:42:700
66.  Peter Busby Team Enable MI Racing Finished Vet 50-59 00:55:57:400 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:55:57:400
67.  Wayne Jones Stratford CC Finished Vet 50-59 00:56:05:700 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:56:05:700
68.  Rob Pettitt Chester RC Finished Vet 50-59 00:56:11:900 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:56:11:900
69.  Richard Collins Imperial Racing Team Finished Vet 50-59 00:56:15:500 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:56:15:500
70.  Philip Connell Sotonia CC Finished Vet 50-59 00:56:27:200 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:56:27:200
71.  Ashley Coups C and N Cycles RT Finished Vet 50-59 00:56:31:700 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:56:31:700
72.  Scott Heyhoe Handsling Racing Finished Vet 50-59 00:56:47:700 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:56:47:700
73.  Paul Byford Crawley Wheelers Finished Vet 50-59 00:56:50:500 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:56:50:500
74.  Martin Peace Shibden Cycling Club Finished Vet 50-59 00:56:52:200 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:56:52:200
75.  Paul Moss Stowmarket & District CC Finished Vet 50-59 00:57:12:300 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:57:12:300
76.  David Hobbs Cotswold Veldrijden Finished Vet 50-59 00:57:37:400 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:57:37:400
77.  Andrew Cook Trek Sheffield Fox Valley Finished Vet 50-59 00:57:53:600 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:57:53:600
78.  Ian Kendall Liverpool Century RC Finished Vet 50-59 00:57:58:500 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:57:58:500
79.  Norman Blissett trainSharp Club Finished Vet 50-59 00:58:32:500 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:58:32:500
80.  Bruce Mackie Lee Valley Youth Cycling Club Finished Vet 50-59 00:43:21:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:43:21:000
81.  Anthony Grey Crawley Wheelers Finished Vet 50-59 00:43:33:900 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:43:33:900
82.  Nicholas Kershaw Welland Valley CC Finished Vet 50-59 00:43:56:200 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:43:56:200
83.  Jeff Roberts High Wycombe Cycling Club Finished Vet 50-59 00:44:07:600 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:44:07:600
84.  Phil Bristow WarVena Racing Team Finished Vet 50-59 00:44:08:200 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:44:08:200
85.  Phillip Chinn Fareham Wheelers Cycling Club Finished Vet 50-59 00:44:17:700 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:44:17:700
86.  Paul Hewitt Generation Press CC Finished Vet 50-59 00:44:47:800 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:44:47:800
87.  Richard House WarVena Racing Team Finished Vet 50-59 00:45:01:400 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:45:01:400
88.  Kevin Carter Hackney GT Finished Vet 50-59 00:45:03:800 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:45:03:800
89.  Andrew South GS Avanti Finished Vet 50-59 00:45:09:700 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:45:09:700
90.  Kevin Barker Ciclos Uno Finished Vet 50-59 00:45:44:700 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:45:44:700
91.  James Tredray Dulwich Paragon CC Finished Vet 50-59 00:46:11:800 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:46:11:800
92.  James Woodbridge Velobants.cc Finished Vet 50-59 00:46:59:400 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:46:59:400
93.  Paul Neville C and N Cycles RT Finished Vet 50-59 00:47:29:700 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:47:29:700
94.  Paul Crapper Abergavenny Road Club Finished Vet 50-59 00:47:53:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:47:53:000
--- Kevin Dawson RTD - J'sCycleShack Did not finish Vet 50-59 DN:00:00:000 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Vet 50-59 | Time: DN:00:00:000
--- Robert Tutt Velo Club Venta Did not finish Vet 50-59 DN:00:00:000 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Vet 50-59 | Time: DN:00:00:000

Veteran Men 60+ Championship

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Veteran Men 60+ Championship - Results
1.  Robin Delve Mid Devon CC Finished Vet 60+ 00:49:40:900 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: Vet 60+ | Time: 00:49:40:900
2.  Michael Davies Pedal Power Loughborough Finished Vet 60+ 00:49:44:600 102
Points: 102 | Status: Finished | Category: Vet 60+ | Time: 00:49:44:600
3.  Peter Harris Pearce Cycles RT Finished Vet 60+ 00:51:38:200 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Vet 60+ | Time: 00:51:38:200
4.  Paul Caton Verulam - reallymoving.com Finished Vet 60+ 00:52:03:300 78
Points: 78 | Status: Finished | Category: Vet 60+ | Time: 00:52:03:300
5.  Roy Hunt Team Bottecchia Finished Vet 60+ 00:52:19:300 69
Points: 69 | Status: Finished | Category: Vet 60+ | Time: 00:52:19:300
6.  Kirby Bennett Team Enable MI Racing Finished Vet 60+ 00:52:43:900 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Vet 60+ | Time: 00:52:43:900
7.  John Galway Scarborough Coast Cycle Club Finished Vet 60+ 00:53:10:400 54
Points: 54 | Status: Finished | Category: Vet 60+ | Time: 00:53:10:400
8.  Jan Kardasz Fibrax Fenwick's Wrexham Cycli... Finished Vet 60+ 00:53:35:500 48
Points: 48 | Status: Finished | Category: Vet 60+ | Time: 00:53:35:500
9.  Kevin Payton Stourbridge CC Finished Vet 60+ 00:54:54:000 42
Points: 42 | Status: Finished | Category: Vet 60+ | Time: 00:54:54:000
10.  Paul Dickens Rockingham Forest Whls Finished Vet 60+ 00:55:19:800 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Vet 60+ | Time: 00:55:19:800
11.  David Robinson VC VELDRIJDEN Finished Vet 60+ --- 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Vet 60+
12.  Donald Gray Cardiff JIF Finished Vet 60+ --- 27
Points: 27 | Status: Finished | Category: Vet 60+
13.  Chris Watts Matlock CC Finished Vet 60+ --- 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Vet 60+
14.  Graham Berridge Velo 1860 Finished Vet 60+ --- 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: Vet 60+
15.  John Risby Team Milton Keynes Finished Vet 60+ --- 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Vet 60+
16.  Clifford Featherstone MTS Cycle Sport Finished Vet 60+ --- 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: Vet 60+
17.  Russell Crowe Abellio - SFA Racing Team Finished Vet 60+ --- 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Vet 60+
18.  Nigel Jones ROTOR Race Team Finished Vet 60+ --- 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Vet 60+
19.  Ian Robson ProSport UK Finished Vet 60+ --- 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Vet 60+
20.  Timothy Stowe Team Enable MI Racing Finished Vet 60+ --- 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Vet 60+
21.  Nigel Herrod ROTOR Race Team Finished Vet 60+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 60+
22.  Lynn Lines Gateway Racing Finished Vet 60+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 60+
23.  Alistair Hardy Cheltenham & County Cycling Cl... Finished Vet 60+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 60+
24.  Michael Speirs Kendal Cycle Club Finished Vet 60+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 60+
25.  Charlie Elsey Newbury Velo Finished Vet 60+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 60+
26.  Jonathan Dudley Sotonia CC Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
27.  Clive Powell Rhayader Riders Cycling Club Finished Vet 60+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 60+
28.  Steve Whitehouse WarVena Racing Team Finished Vet 60+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 60+
29.  John Newton Leslie Bike Shop-Bikers Boutiq... Finished Vet 60+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 60+
--- Alistair Dow Peebles CC Did not finish N/A --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A
--- Rob O 'Connor Team Enable MI Racing Did not start Vet 60+ --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Vet 60+

Senior / U23s Women's Championship

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Senior / U23s Women's Championship - Results
1.  Harriet Harnden Trek Factory Racing XC Finished Senior 00:54:50:000 200
Points: 200 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:54:50:000
2.  Annie Last SCOTT Pioneer DJ Finished Senior 00:55:05:000 160
Points: 160 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:55:05:000
3.  Anna Kay StarCasino Team Finished Senior 00:55:18:000 140
Points: 140 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:55:18:000
4.  Christina Wiejak Saint Piran WRT Finished Senior 00:58:35:000 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:58:35:000
5.  Xan Crees Spectra Racing Finished Senior 00:59:07:000 110
Points: 110 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:59:07:000
6.  Ceris Styler Backstedt Bike Performance RC Finished Vet 40-49 00:59:28:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:59:28:000
7.  Alderney Baker Team Empella Finished Senior 01:00:00:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:00:00:000
8.  Anna Flynn Edinburgh RC Finished Senior 01:00:35:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:00:35:000
9.  Ruby James Hope Tech Factory Racing Finished Senior 01:01:29:000 70
Points: 70 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:01:29:000
10.  Abbie Manley Montezuma's Race Team Finished Senior 01:01:59:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:01:59:000
11.  Amy Perryman Montezuma's Race Team Finished Senior 01:02:39:000 54
Points: 54 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:02:39:000
12.  Lotta Mansfield Montezuma's Race Team Finished Senior 01:02:57:000 48
Points: 48 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:02:57:000
13.  Kate Eedy Team Empella Finished Vet 40-49 01:03:58:000 44
Points: 44 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 01:03:58:000
14.  Bethany Barnett Doltcini - Cycle Division Finished Senior 01:04:38:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:04:38:000
15.  Connie Hayes Doltcini - O'Shea Finished Senior 01:05:07:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:05:07:000
16.  Ffion James Hope Tech Factory Racing Finished N/A 01:05:56:000 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:05:56:000
17.  Bethany Crumpton Spectra Racing Finished N/A 01:06:42:000 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:06:42:000
18.  Ishbel Strathdee VeloRevolution-WPCycles Finished Senior 01:07:25:000 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:07:25:000
19.  Helen Ralston Paceline RT Finished Senior 01:07:29:000 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:07:29:000
20.  Catriona Ross Bridport CC Finished Vet 50-59 01:07:45:000 22
Points: 22 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 01:07:45:000
21.  Lindy Brazier-Larkin Sarum Velo Finished Senior --- 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Senior
22.  Lisa Mansell Big Maggys Finished Senior --- 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Senior
23.  Libby Greatorex www.cyclocrossrider.com Finished Senior --- 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Senior
24.  Lydia Brookes Les Filles Racing Team Finished Vet 40-49 --- 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
25.  Natasha Reddy BIANCHI HUNT MORVELO Finished Senior --- 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Senior
26.  Grace Whitehouse WarVena Racing Team Finished Senior --- 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Senior
27.  Cassandra Mackintosh Rapha Cycling Club Finished Senior --- 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Senior
28.  Charlotte-Louise McGreevy Doltcini - Cycle Division Finished Senior --- 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Senior
29.  Cecilia Hime Doltcini - Cycle Division Finished Senior --- 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Senior
30.  Carly Ibbitson Fareham Wheelers Cycling Club Finished Senior --- 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Senior
31.  Amelie Wayte Cero - Cycle Division Racing T... Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
32.  Mollie Bilner Fast Test Racing Team Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
33.  Lucy Hart Cero - Cycle Division Racing T... Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
34.  Gemma Wilks Sotonia CC Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
35.  Emma Jane Hornsby VC Londres Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
36.  Katie Scotter ViCiOUS VELO Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
37.  Sarah Toms Royal Air Force CA Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
38.  Sarah Hickman Nova Race Team Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
39.  Heidi Robus-Toner VC Deal Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
--- Millie Couzens Crelan-IKO Did not finish Senior --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Senior
--- Rebecca Preece Hope Tech Factory Racing Did not finish Senior --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Senior
--- Georgina Wise Crawley Wheelers Race Team Did not finish Senior --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Senior

Junior Women's Championship

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Junior Women's Championship - Results
1.  Ella Maclean-Howell Tofauti Everyone Active Finished Junior 00:40:18:300 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:40:18:300
2.  Elizabeth McKinnon Derwentside CC Finished Junior 00:41:50:900 102
Points: 102 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:41:50:900
3.  Emily Carrick-Anderson T-Mo Racing Finished Junior 00:43:51:600 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:43:51:600
4.  Freya Whiteside PH-MAS - Paul Milnes Cycles Finished Junior 00:44:07:600 78
Points: 78 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:44:07:600
5.  Hope Inglis Kent Velo Youth Finished Junior 00:44:46:300 69
Points: 69 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:44:46:300
6.  Phoebe Roche WXC World Racing Finished Junior 00:44:55:200 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:44:55:200
7.  Niamh Murphy Montezuma's Race Team Finished Junior 00:45:13:900 54
Points: 54 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:45:13:900
8.  Kacey Eyeington Derwentside CC Finished Junior 00:45:26:800 48
Points: 48 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:45:26:800
9.  Christina Mcgorum Una Forza Racing Finished N/A 00:45:48:700 42
Points: 42 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:45:48:700
10.  Florence Lissaman Newark Castle CC Finished Junior 00:46:17:100 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:46:17:100
11.  Harriet Limb WXC World Racing Finished Junior 00:46:52:600 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:46:52:600
12.  Daphne Jones Cero - Cycle Division Racing T... Finished Junior 00:47:47:000 27
Points: 27 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:47:47:000
13.  Elena Day Montezuma's Race Team Finished Junior 00:48:13:300 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:48:13:300
14.  Evie Steed Sherwood Pines Cycles Forme Finished Junior 00:48:30:600 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:48:30:600
15.  Freya Evans Cero - Cycle Division Racing T... Finished Junior 00:49:14:000 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:49:14:000
16.  Phoebe Skinner Derwentside CC Finished Junior 00:49:55:300 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:49:55:300
17.  Heather Robinson Hetton Hawks Cycling Club Finished Junior 00:50:40:300 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:50:40:300
18.  Abigail Miller WXC World Racing Finished Junior 00:52:06:500 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:52:06:500
19.  Georgina Pasmore Welwyn Wheelers CC Finished Junior 00:43:37:200 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:43:37:200
--- Lotty Dawson Team Milton Keynes Did not finish Junior --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Junior

Veteran Women 40-49 Championship

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Veteran Women 40-49 Championship - Results
1.  Ceris Styler Backstedt Bike Performance RC Finished Vet 40-49 00:40:24:100 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:40:24:100
2.  Kate Eedy Team Empella Finished Vet 40-49 00:41:56:700 102
Points: 102 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:41:56:700
3.  Lucy Siddle Reifen Racing Finished Vet 40-49 00:42:16:200 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:42:16:200
4.  Alison Kinloch PH-MAS - Paul Milnes Cycles Finished Vet 40-49 00:44:00:000 78
Points: 78 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:44:00:000
5.  Lydia Brookes Les Filles Racing Team Finished Vet 40-49 00:44:50:900 69
Points: 69 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:44:50:900
6.  Maryka Sennema Cotswold Veldrijden Finished N/A 00:45:27:300 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:45:27:300
7.  Natalie Jenks Magspeed Racing Finished Vet 40-49 00:45:33:700 54
Points: 54 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:45:33:700
8.  Karen Heppenstall Finished Vet 40-49 00:45:52:600 48
Points: 48 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:45:52:600
9.  Kate Robson Pedalon.co.uk Finished Vet 40-49 00:45:59:800 42
Points: 42 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:45:59:800
10.  Jennifer Andrews 1904 RT Finished Vet 40-49 00:47:46:100 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:47:46:100
11.  Tracy Bremner Pedalon.co.uk Finished Vet 40-49 00:47:48:600 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:47:48:600
12.  Ruth Taylor Element Cycling Team Finished Vet 40-49 00:48:51:100 27
Points: 27 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:48:51:100
13.  Melanie Annable Allen Valley Velo Finished N/A 00:49:03:600 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:49:03:600
14.  Laura Lawson Velobants.cc Finished Vet 40-49 00:49:29:600 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:49:29:600
15.  Lindsay Newman Pedal Power Loughborough Finished N/A 00:49:34:400 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:49:34:400
16.  Hannah Quay Reading CC Finished Vet 40-49 00:49:43:500 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:49:43:500
17.  Donna Short Cotswold Veldrijden Finished Vet 40-49 00:50:04:300 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:50:04:300
18.  Deborah Smith Nova Race Team Finished Vet 40-49 00:50:06:000 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:50:06:000
19.  Emma Bexson Stratford CC Finished Vet 40-49 00:50:31:800 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:50:31:800
20.  Zoe Allsop ROTOR Race Team Finished Vet 40-49 00:51:43:500 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:51:43:500
21.  Joanne Howes Sleaford Wheelers Cycling Club Finished Vet 40-49 00:52:08:500 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:52:08:500
22.  Lucy Williams Crawley Wheelers Race Team Finished N/A 00:53:15:700 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:53:15:700
23.  Sarah Grimshaw Element Cycling Team Finished Vet 40-49 00:53:34:600 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:53:34:600
24.  Donna Goodwin Louth Cycle Centre RT Finished Vet 40-49 00:54:07:200 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:54:07:200
25.  Steph Rorke Cotswold Veldrijden Finished Vet 40-49 00:54:43:700 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:54:43:700
26.  Emma Payne Bolsover & District Cycling Cl... Finished Vet 40-49 00:55:04:800 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:55:04:800
27.  Lynsey Whitley Chester RC Finished Vet 40-49 00:57:11:100 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:57:11:100
28.  Charlotte Fisher Cotswold Veldrijden Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
29.  Suzanne Warren Cardiff Ajax CC Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
30.  Claire Hughes Peddlamaniacs Cycle Club Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
--- Becky Robertson Epic Orange Race Team Did not finish Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Vet 40-49

Veteran Women 50-59 Championship

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Veteran Women 50-59 Championship - Results
1.  Catriona Ross Bridport CC Finished Vet 50-59 00:43:25:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:43:25:000
2.  Isla Rowntree Islabikes (2023) Finished Vet 50-59 00:43:36:000 48
Points: 48 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:43:36:000
3.  Helen Pattinson Montezuma's Race Team Finished Vet 50-59 00:44:13:200 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:44:13:200
4.  Helen Dussek Nottingham Clarion CC Finished N/A 00:45:12:200 27
Points: 27 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:45:12:200
5.  Miriam Whitehurst Finished Vet 50-59 00:45:25:600 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:45:25:600
6.  Caroline Harvey Peebles CC Finished N/A 00:47:03:400 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:47:03:400
7.  Kate Dixon Oscar Bravo Finished Vet 50-59 00:47:34:900 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:47:34:900
8.  Tracey Fletcher Magspeed Racing Finished Vet 50-59 00:49:04:800 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:49:04:800
9.  Joanne Newstead XRT - Elmy Cycles Finished Vet 50-59 00:49:41:000 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:49:41:000
10.  Catherine Kilburn Mid Devon CC Finished Vet 50-59 00:49:48:000 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:49:48:000
11.  Tracy Wilkinson-Begg TWB - ON TIME RACE TEAM Finished Vet 50-59 00:52:41:500 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:52:41:500
12.  Lydia Gould Velo Club Venta Finished Vet 60+ 00:53:16:500 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 60+ | Time: 00:53:16:500
13.  Alison Bagnall ROTOR Race Team Finished Vet 50-59 00:53:50:200 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:53:50:200
14.  Caroline Mansfield Magspeed Racing Finished Vet 50-59 00:54:35:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:54:35:000
15.  Catherine Pascoe New Forest CC Finished Vet 50-59 00:55:21:400 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:55:21:400
16.  Karen McGrath Worthing Excelsior CC Finished Vet 50-59 00:56:28:400 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:56:28:400
17.  Suzanne Wise C and N Cycles RT Finished Vet 50-59 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59

Veteran Women 60+ Championship

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Veteran Women 60+ Championship - Results
1.  Nicola Davies www.cyclocrossrider.com Finished Vet 60+ 00:48:46:000 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Vet 60+ | Time: 00:48:46:000
2.  Lydia Gould Velo Club Venta Finished Vet 60+ 00:54:16:500 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Vet 60+ | Time: 00:54:16:500

Under 16 Boys Championship

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Under 16 Boys Championship - Results
1.  Sebastian Grindley Ribble - Verge Sport Finished Youth U16 00:34:25:900 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:34:25:900
2.  Nathaniel Henderson Hetton Hawks Cycling Club Finished Youth U16 00:35:12:800 102
Points: 102 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:35:12:800
3.  Alfie Amey DB Racing Finished Youth U16 00:35:29:500 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:35:29:500
4.  Alfie Davies The Bulls Finished N/A 00:35:38:500 78
Points: 78 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:35:38:500
5.  Mackenzie Riley Shibden Cycling Club Finished Youth U16 00:35:41:200 69
Points: 69 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:35:41:200
6.  Ben Coppola Four4th Finished Youth U16 00:36:07:400 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:36:07:400
7.  Spencer Corder ROTOR Race Team Finished Youth U16 00:36:26:100 54
Points: 54 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:36:26:100
8.  Oscar Martin ROTOR Race Team Finished Youth U16 00:36:34:700 48
Points: 48 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:36:34:700
9.  Ollie Boarer FlandersColor Galloo Finished Youth U16 00:36:50:200 42
Points: 42 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:36:50:200
10.  Joshua Jackson Team Ohten Aveas Finished Youth U16 00:37:10:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:37:10:000
11.  Harley Gregory West Suffolk Wheelers Finished Youth U16 00:37:10:800 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:37:10:800
12.  Peter Carpenter C and N Cycles RT Finished N/A 00:37:25:400 27
Points: 27 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:37:25:400
13.  Cian Evans The Bulls Finished Youth U16 00:37:32:400 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:37:32:400
14.  Felix Earth Sleaford Wheelers Cycling Club Finished Youth U16 00:37:43:100 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:37:43:100
15.  Ewan Dix Origin Race Team Finished Youth U16 00:37:43:800 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:37:43:800
16.  Luca Bednarek Kirklees Cycling Academy Finished Youth U16 00:37:52:200 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:37:52:200
17.  Oscar Amey DB Racing Finished Youth U16 00:37:59:100 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:37:59:100
18.  Joe Watkins-Wilson North Cheshire Clarion Finished Youth U16 00:38:00:000 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:38:00:000
19.  Jamie Stewart Shibden Cycling Club Finished Youth U16 00:38:11:100 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:38:11:100
20.  Noah Ellison Shibden Cycling Club Finished Youth U16 00:38:13:000 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:38:13:000
21.  Joseph Wright Team Zoyland Race Academy Finished Youth U16 00:38:23:800 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:38:23:800
22.  Oliver Dawson RTD - J'sCycleShack Finished Youth U16 00:38:26:100 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:38:26:100
23.  Seth Jackson Kirklees Cycling Academy Finished Youth U16 00:38:28:700 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:38:28:700
24.  Finlay Mowat Avid Sport Finished Youth U16 00:38:30:500 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:38:30:500
25.  Luke Gibson 4T+ Cyclopark Finished Youth U16 00:38:33:900 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:38:33:900
26.  Joel Hurt Derwentside CC Finished Youth U16 00:38:36:400 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:38:36:400
27.  Oscar Davies CC Abergavenny - Owen Associat... Finished Youth U16 00:38:37:900 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:38:37:900
28.  Lewis Tinsley ROTOR Race Team Finished Youth U16 00:38:43:500 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:38:43:500
29.  Oliver Murphy Dartmoor Velo Finished Youth U16 00:38:48:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:38:48:000
30.  Callum Evans Clancy Briggs Cycling Academy Finished Youth U16 00:39:02:400 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:39:02:400
31.  Alex Hart Mid Shropshire Wheelers Finished Youth U16 00:39:05:800 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:39:05:800
32.  Declan Oldham Hope Tech Factory Racing Finished Youth U16 00:39:19:200 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:39:19:200
33.  Magnus Denwood Harrogate Nova CC Finished Youth U16 00:39:44:200 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:39:44:200
34.  Toby Bush Beeston Cycling Club Finished Youth U16 00:39:56:400 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:39:56:400
35.  Denholm Edwards Harrogate Nova CC Finished Youth U16 00:40:01:800 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:40:01:800
36.  John White North Cheshire Clarion Finished Youth U16 00:40:02:600 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:40:02:600
37.  Adam Jones Four4th Finished Youth U16 00:40:14:900 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:40:14:900
38.  Rowan Baxter Huddersfield Star Wheelers Finished Youth U16 00:40:17:400 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:40:17:400
39.  Dylan Cherruault Avid Sport Finished Youth U16 00:40:17:800 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:40:17:800
40.  Ben Ellis Matlock CC Finished Youth U16 00:40:20:400 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:40:20:400
41.  Ryan Oldfield Redditch Road & Path CC Finished Youth U16 00:40:48:200 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:40:48:200
42.  Ethan Storti Welwyn Wheelers CC Finished Youth U16 00:40:50:200 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:40:50:200
43.  Noah Horton Palmer Park Velo RT Finished Youth U16 00:40:52:500 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:40:52:500
44.  Charlie Hoyle Ashfield RC Finished Youth U16 00:40:53:100 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:40:53:100
45.  Reece Pittman Palmer Park Velo RT Finished Youth U16 00:40:56:300 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:40:56:300
46.  Oliver Morgan Solent Pirates Finished Youth U16 00:40:57:200 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:40:57:200
47.  Mak Larkin ROTOR Race Team Finished Youth U16 00:41:19:400 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:41:19:400
48.  Alex Taylor Pedalon.co.uk Finished Youth U16 00:41:29:300 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:41:29:300
49.  Matthew Peace Otley CC Finished Youth U16 00:41:33:400 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:41:33:400
50.  Freddie Dixon Hope Tech Factory Racing Finished Youth U16 00:41:36:800 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:41:36:800
51.  Ben Mellor Matlock CC Finished Youth U16 00:41:54:100 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:41:54:100
52.  Samuel Brownsword Solihull CC Finished Youth U16 00:42:02:600 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:42:02:600
53.  Samuel Greenwell Solihull CC Finished Youth U16 00:42:11:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:42:11:000
54.  Matthew Bell Kirklees Cycling Academy Finished Youth U16 00:42:28:100 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:42:28:100
55.  Toby Pullan Cambridge Junior Cycling Club Finished Youth U16 00:42:30:300 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:42:30:300
56.  Ben Scott Racing Metro 15 Finished Youth U16 00:43:04:600 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:43:04:600
57.  Ellis Jackson Leicester Forest CC Finished Youth U16 00:43:07:500 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:43:07:500
58.  Daniel Phillips WORX Factory Racing Finished Youth U16 00:43:12:600 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:43:12:600
59.  Lucas Elwell East Bradford Race Team Finished Youth U16 00:43:18:100 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:43:18:100
60.  Edward Charles WORX Factory Racing Finished Youth U16 00:43:18:300 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:43:18:300
61.  Tom Pruett Welwyn Wheelers CC Finished Youth U16 00:43:21:100 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:43:21:100
62.  Oscar Nisbett Crawley Wheelers Finished Youth U16 00:43:25:900 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:43:25:900
63.  Benjamin Pearcey Avid Sport Finished Youth U16 00:43:39:800 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:43:39:800
64.  Thomas Bottomley Solent Pirates Finished Youth U16 00:44:10:700 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:44:10:700
65.  Ethan Campbell Newport Shropshire CC Finished Youth U16 00:44:34:800 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:44:34:800
66.  Kyran Levey Solent Pirates Finished Youth U16 00:44:44:900 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:44:44:900
67.  Jack Beveridge Avid Sport Finished Youth U16 00:44:49:500 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:44:49:500
68.  Sam Budd Magspeed Racing Finished Youth U16 00:44:50:200 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:44:50:200
69.  Oscar Karta-Smith Colchester Rovers CC Finished N/A 00:45:26:700 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:45:26:700
70.  Alexander Keary Palmer Park Velo RT Finished Youth U16 00:45:44:700 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:45:44:700
71.  Sam Benson VC Deal Finished Youth U16 00:45:47:900 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:45:47:900
72.  Oscar Pasmore Welwyn Wheelers CC Finished Youth U16 00:45:49:600 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:45:49:600
73.  Oliver Agombar Magspeed Racing Finished Youth U16 00:45:50:700 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:45:50:700
74.  Bobby Buenfeld Velo Club Venta Finished Youth U16 00:46:30:300 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:46:30:300
75.  Rupert Cavill Welwyn Wheelers CC Finished Youth U16 00:46:51:200 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:46:51:200
76.  Aaron Medlyn Bigfoot Youth Cycle Club Ltd Finished Youth U16 00:46:59:100 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:46:59:100
77.  Matthew Hitchings Cotswold Cycles RT Finished Youth U16 00:47:01:900 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:47:01:900
78.  Miles Horner Sotonia CC Finished Youth U16 00:47:03:900 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:47:03:900
79.  William Flatau Team HUP Finished Youth U16 00:48:10:200 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:48:10:200
80.  Owain Williams Hillingdon Slipstreamers Finished Youth U16 00:50:35:700 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:50:35:700
--- Augustus Harris Southborough & District Whls Did not finish Youth U16 --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Youth U16
--- Tom Jackson Newport Shropshire CC Did not finish Youth U16 --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Youth U16
--- William Pollard Welwyn Wheelers CC Did not finish Youth U16 --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Youth U16
--- Huw Watkins Palmer Park Velo RT Did not finish Youth U16 --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Youth U16

Under 16 Girls Championship

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Under 16 Girls Championship - Results
1.  Cat Ferguson Hope Tech Factory Racing Finished Youth U16 00:26:17:200 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:26:17:200
2.  Imogen Wolff Shibden Cycling Club Finished Youth U16 00:26:25:300 102
Points: 102 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:26:25:300
3.  Carys Lloyd VC Londres Finished Youth U16 00:26:46:900 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:26:46:900
4.  Esther Wong Cog Set Papyrus Racing Club Finished Youth U16 00:27:35:600 78
Points: 78 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:27:35:600
5.  Arabella Blackburn Deeside Thistle CC Finished Youth U16 00:27:44:700 69
Points: 69 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:27:44:700
6.  Alice Colling Shibden Cycling Club Finished Youth U16 00:27:50:200 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:27:50:200
7.  Zoe Parker Solihull CC Finished Youth U16 00:27:57:300 54
Points: 54 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:27:57:300
8.  Mia Rutterford Iceni Velo Finished Youth U16 00:28:02:000 48
Points: 48 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:28:02:000
9.  Amelia Cebak Team Milton Keynes Finished Youth U16 00:28:31:800 42
Points: 42 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:28:31:800
10.  Bethany-Ann Jackson WXC World Racing Finished Youth U16 00:28:36:400 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:28:36:400
11.  Lucy Allsop Welwyn Wheelers CC Finished Youth U16 00:28:45:900 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:28:45:900
12.  Greta Carey Pedalon.co.uk Finished Youth U16 00:29:03:100 27
Points: 27 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:29:03:100
13.  Rebecca Woodvine Mid Shropshire Wheelers Finished Youth U16 00:29:10:200 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:29:10:200
14.  Florence Greenhalgh Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished N/A 00:29:31:500 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:29:31:500
15.  Charlotte Smith Solent Pirates Finished Youth U16 00:29:55:600 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:29:55:600
16.  Ellie Mitchinson Welwyn Wheelers CC Finished Youth U16 00:30:11:000 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:30:11:000
17.  Skye Willis Una Forza Racing Finished Youth U16 00:30:19:600 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:30:19:600
18.  Anna Patterson Palmer Park Velo RT Finished Youth U16 00:30:44:100 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:30:44:100
19.  Faye Williams North Cheshire Clarion Finished Youth U16 00:30:53:700 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:30:53:700
20.  Grace Ward Mid Devon CC Finished Youth U16 00:30:55:300 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:30:55:300
21.  Megan Lloyd Harry Middleton Cycling Club Finished Youth U16 00:30:58:700 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:30:58:700
22.  Electra Morris Charlotteville CC Finished Youth U16 00:31:27:100 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:31:27:100
23.  Tulsi Bakrania WXC World Racing Finished Youth U16 00:31:41:300 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:31:41:300
24.  Jessica Hoskins Cardiff JIF Finished Youth U16 00:32:28:700 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:32:28:700
25.  Esme Wiley VC Londres Finished Youth U16 00:32:42:700 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:32:42:700
26.  Jamie Leigh Lloyd Liverpool Braveheart Bicycle C... Finished Youth U16 00:32:55:300 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:32:55:300
27.  Amelia Staunton Sprockets Cycle Club Finished Youth U16 00:33:06:100 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:33:06:100
28.  Edith Davies 4T+ Cyclopark Finished Youth U16 00:33:24:300 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:33:24:300
29.  Amelia Cleathero Racing Metro 15 Finished Youth U16 00:34:06:500 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:34:06:500
30.  Ilana Lord VC Deal Finished Youth U16 00:35:22:600 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:35:22:600
31.  Harriet Greensill Rapid Racer Products (2019) Finished Youth U16 00:36:29:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:36:29:000
32.  Eleanor Whalley Magspeed Racing Finished Youth U16 00:37:12:200 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:37:12:200
33.  Elise Whitaker Welwyn Wheelers CC Finished Youth U16 00:37:28:100 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:37:28:100
34.  Ingrid Gascoigne Team Empella Finished Youth U16 00:37:44:100 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:37:44:100
35.  Iona Simcock Finished Youth U16 00:38:13:900 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:38:13:900

Under 14 Boys Championship

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Under 14 Boys Championship - Results
1.  Leon Atkins Welwyn Wheelers CC Finished Youth U14 00:37:44:500 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:37:44:500
2.  Dillon Preece Clancy Briggs Cycling Academy Finished Youth U14 00:39:57:100 102
Points: 102 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:39:57:100
3.  Albie Jones North Cheshire Clarion Finished Youth U14 00:40:03:500 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:40:03:500
4.  Arthur Limb Matlock CC Finished Youth U14 00:40:09:600 78
Points: 78 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:40:09:600
5.  Jem Henderson Hetton Hawks Cycling Club Finished Youth U14 00:40:15:800 69
Points: 69 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:40:15:800
6.  Alex Coles Velo Myrddin CC powered by Y B... Finished Youth U14 00:40:31:700 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:40:31:700
7.  Cameron Annable Derwentside CC Finished Youth U14 00:40:32:500 54
Points: 54 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:40:32:500
8.  Daniel Ward Cero - Cycle Division Racing T... Finished Youth U14 00:40:49:800 48
Points: 48 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:40:49:800
9.  Daniel Thompson Cleveland Wheelers CC Finished Youth U14 00:40:52:900 42
Points: 42 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:40:52:900
10.  Noah White Mid Shropshire Wheelers Finished Youth U14 00:41:16:700 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:41:16:700
11.  Jefferson Tear-Verweij Team Enable MI Racing Finished Youth U14 00:41:39:600 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:41:39:600
12.  Jacob Steed Sherwood Pines Cycles Forme Finished Youth U14 00:41:49:700 27
Points: 27 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:41:49:700
13.  Aaron Cocker Clancy Briggs Cycling Academy Finished Youth U14 00:41:52:000 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:41:52:000
14.  Finn Davies The Bulls Finished Youth U14 00:42:29:800 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:42:29:800
15.  Jamie Kershaw Welland Valley CC Finished Youth U14 00:42:45:000 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:42:45:000
16.  Oliver Beale Welwyn Wheelers CC Finished Youth U14 00:42:46:400 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:42:46:400
17.  Jody Mills East Bradford Race Team Finished Youth U14 00:43:14:400 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:43:14:400
18.  Cormac Denwood Harrogate Nova CC Finished Youth U14 00:43:24:300 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:43:24:300
19.  Oscar Shaw Ellmore Factory Racing Finished Youth U14 00:43:31:300 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:43:31:300
20.  Fraser Cummings Matlock CC Finished Youth U14 00:43:54:200 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:43:54:200
21.  Harrison Evans Clancy Briggs Cycling Academy Finished Youth U14 00:44:03:800 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:44:03:800
22.  Evander Wishart Fenland Clarion CC Finished Youth U14 00:45:12:100 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:45:12:100
23.  Thomas Styles Team Milton Keynes Finished Youth U14 00:45:16:600 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:45:16:600
24.  Ashley Watton Newport Shropshire CC Finished Youth U14 00:46:16:800 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:46:16:800
25.  Jack Morgan Solent Pirates Finished Youth U14 00:47:22:200 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:47:22:200
26.  Alfie Steed Sherwood Pines Cycles Forme Finished Youth U14 00:47:40:300 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:47:40:300
27.  Noah Smith Southborough & District Whls Finished Youth U14 00:47:43:900 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:47:43:900
28.  Sam Genazzini Solent Pirates Finished Youth U14 00:48:03:500 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:48:03:500
29.  Alarik Knox Verulam - reallymoving.com Finished Youth U14 00:48:10:300 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:48:10:300
30.  Jake Bird Kettering CC Finished Youth U14 00:48:42:300 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:48:42:300
31.  Isaac Allaway Pedalon.co.uk Finished Youth U14 00:48:55:800 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:48:55:800
32.  Edward Home Hillingdon Slipstreamers Finished Youth U14 00:49:05:800 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:49:05:800
33.  Samuel de la Mare VC Londres Finished Youth U14 00:49:39:900 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:49:39:900
34.  Hadley Davis VC Jubilee Finished Youth U14 00:50:11:700 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:50:11:700
35.  Montague Flavell Sotonia CC Finished Youth U14 00:50:33:800 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:50:33:800
36.  Thomas Allen Sotonia CC Finished Youth U14 00:51:43:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:51:43:000
37.  Oliver Shears Palmer Park Velo RT Finished Youth U14 00:51:53:700 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:51:53:700
38.  Milo Clarke Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished Youth U14 00:53:15:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:53:15:000
39.  Noah Wheller Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished Youth U14 00:54:29:400 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:54:29:400
40.  Wilf Jones Beeline Bicycles RT Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
41.  Jamie Brough Matlock CC Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
--- Edwin Boyle Preston Park Youth CC (PPYCC) Did not finish Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Youth U14
--- George Cooper Sherwood Pines Cycles Forme Did not finish Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Youth U14
--- Theo Sandell Southborough & District Whls Did not finish Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Youth U14
--- Charlie Shepherd Solent Pirates Did not finish Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Youth U14
--- Billy Tomlinson Lee Valley Youth Cycling Club Did not finish Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Youth U14
--- Bayley Woodger Mid Devon CC Did not finish Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Youth U14

Under 14 Girls Championship

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Under 14 Girls Championship - Results
1.  Aelwen Davies Velo Myrddin CC powered by Y B... Finished Youth U14 00:28:38:600 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:28:38:600
2.  Zoe Roche WXC World Racing Finished Youth U14 00:29:59:200 102
Points: 102 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:29:59:200
3.  Mabli Phillips Maindy Flyers CC Finished Youth U14 00:30:01:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:30:01:000
4.  Rose Lewis Halesowen A & CC Finished Youth U14 00:30:13:800 78
Points: 78 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:30:13:800
5.  Daisy Wilkinson Edinburgh RC Finished Youth U14 00:30:45:400 69
Points: 69 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:30:45:400
6.  Anna Lloyd VC Londres Finished Youth U14 00:31:11:500 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:31:11:500
7.  Charlotte Lissaman Newark Castle CC Finished Youth U14 00:31:35:800 54
Points: 54 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:31:35:800
8.  Lara Dix Dartmoor Velo Finished Youth U14 00:31:41:600 48
Points: 48 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:31:41:600
9.  Megan Cherry Leicester Forest CC Finished Youth U14 00:31:55:700 42
Points: 42 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:31:55:700
10.  Georgia Mahoney Origin Race Team Finished Youth U14 00:32:14:200 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:32:14:200
11.  Orla Willis Una Forza Racing Finished Youth U14 00:32:17:300 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:32:17:300
12.  Isabel Beale Welwyn Wheelers CC Finished Youth U14 00:32:25:400 27
Points: 27 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:32:25:400
13.  Phoebe Taylor ESV Manchester Finished Youth U14 00:32:29:700 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:32:29:700
14.  Hope Thomson Deeside Thistle CC Finished Youth U14 00:32:35:000 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:32:35:000
15.  Eva Fox Mid Devon CC Finished Youth U14 00:32:56:800 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:32:56:800
16.  Isla Pattinson Solent Pirates Finished Youth U14 00:33:17:300 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:33:17:300
17.  Katie Allsop ROTOR Race Team Finished Youth U14 00:33:38:000 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:33:38:000
18.  Elsie Haygarth Wheelbase CabTech Castelli Finished Youth U14 00:33:44:800 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:33:44:800
19.  Ruby Isaac Welland Valley CC Finished Youth U14 00:34:01:000 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:34:01:000
20.  Elena Green Huddersfield Star Wheelers Finished Youth U14 00:34:05:100 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:34:05:100
21.  Pippa Taylor Beeston RC Finished Youth U14 00:34:56:900 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:34:56:900
22.  Rianna Mahoney Woolwich CC Finished Youth U14 00:35:00:300 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:35:00:300
23.  Lola Arnold WXC World Racing Finished Youth U14 00:35:37:400 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:35:37:400
24.  Bethany Goodwin Louth Cycle Centre RT Finished Youth U14 00:35:08:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:35:08:000
25.  Blake Charles Charlotteville CC Finished Youth U14 00:36:08:100 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:36:08:100
26.  Bibiane Ames Maindy Flyers CC Finished Youth U14 00:37:30:400 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:37:30:400
27.  Molly Jones C and N Cycles RT Finished Youth U14 00:38:25:700 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:38:25:700
28.  Charlie Furlong Limited Edition Cycling Finished Youth U14 00:38:37:400 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:38:37:400
29.  Kirsten Brown Sprockets Cycle Club Finished Youth U14 00:41:56:100 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:41:56:100
30.  Lara Brown Sprockets Cycle Club Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14

About the Event

Info for Riders

Event organiser: Douglas Fox dougt595@gmail.com

 

Entry on-line only via BC website; no paper entries or entries on the day.

 

Places will be by selection, based on the up to date National Rankings on the closing date of the event.  The continued growth in participation means that we are approaching realistic capacity so please note that an entry to an event does not guarantee acceptance.  The maximum field size has been set at 100 for any one category, or a total of 140 where there are two or more waves in the same race.  Please note that there will not be a reserve list.

 

Please note that race regulations and schedules are subject to change at any point up to and including on the day.  Any changes will of course be communicated to riders.

 

Finally, entrants are asked to notify the event organiser if they develop Covid-19 symptoms before the event and not to travel on the day.

The Races

Senior / U23 Men's Championship Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 09/01/22 14:45 Category A CX Band 2 (Pre Sept 2023) --- 01 hr
Sun 09/01/22 – 14:45
Category A, CX Band 2 (Pre Sept 2023)
01 hr
Junior Men's Championship Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 09/01/22 11:15 Category A CX Band 3 (Pre Sept 2023) --- 40 mins
Sun 09/01/22 – 11:15
Category A, CX Band 3 (Pre Sept 2023)
40 mins
Veteran Men 40-49 Championship Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 08/01/22 11:00 Category A CX Band 3 (Pre Sept 2023) --- 40 mins
Sat 08/01/22 – 11:00
Category A, CX Band 3 (Pre Sept 2023)
40 mins
Veteran Men 50-59 Championship Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 08/01/22 09:45 Category A CX Band 3 (Pre Sept 2023) --- 40 mins
Sat 08/01/22 – 09:45
Category A, CX Band 3 (Pre Sept 2023)
40 mins
Veteran Men 60+ Championship Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 08/01/22 09:47 Category A CX Band 3 (Pre Sept 2023) --- 40 mins
Sat 08/01/22 – 09:47
Category A, CX Band 3 (Pre Sept 2023)
40 mins
Senior / U23s Women's Championship Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 09/01/22 13:00 Category A CX Band 2 (Pre Sept 2023) --- 40 mins
Sun 09/01/22 – 13:00
Category A, CX Band 2 (Pre Sept 2023)
40 mins
Junior Women's Championship Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 09/01/22 10:00 Category A CX Band 3 (Pre Sept 2023) ---
Sun 09/01/22 – 10:00
Category A, CX Band 3 (Pre Sept 2023)
Veteran Women 40-49 Championship Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 08/01/22 01:00 Category A CX Band 3 (Pre Sept 2023) ---
Sat 08/01/22 – 01:00
Category A, CX Band 3 (Pre Sept 2023)
Veteran Women 50-59 Championship Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 08/01/22 01:00 Category A CX Band 4 (Pre Sept 2023) ---
Sat 08/01/22 – 01:00
Category A, CX Band 4 (Pre Sept 2023)
Veteran Women 60+ Championship Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 08/01/22 01:00 Category A CX Band 6 (Pre Sept 2023) ---
Sat 08/01/22 – 01:00
Category A, CX Band 6 (Pre Sept 2023)
Under 16 Boys Championship Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 08/01/22 15:15 Category A CX Band 3 (Pre Sept 2023) --- 30 mins
Sat 08/01/22 – 15:15
Category A, CX Band 3 (Pre Sept 2023)
30 mins
Under 16 Girls Championship Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 08/01/22 13:45 Category A CX Band 3 (Pre Sept 2023) --- 30 mins
Sat 08/01/22 – 13:45
Category A, CX Band 3 (Pre Sept 2023)
30 mins
Under 14 Boys Championship Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 08/01/22 14:30 Category A CX Band 3 (Pre Sept 2023) --- 30 mins
Sat 08/01/22 – 14:30
Category A, CX Band 3 (Pre Sept 2023)
30 mins
Under 14 Girls Championship Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 08/01/22 13:47 Category A CX Band 3 (Pre Sept 2023) --- 30 mins
Sat 08/01/22 – 13:47
Category A, CX Band 3 (Pre Sept 2023)
30 mins
Veteran Women Championship Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 08/01/22 12:00 Category A CX Band 3 (Pre Sept 2023) --- 40 mins
Sat 08/01/22 – 12:00
Category A, CX Band 3 (Pre Sept 2023)
40 mins

Event Summary

Event Overview

CLOSING DATE 19/12/2021 @ 23:55.

NO LATE ENTRIES, SO PLEASE DON'T ASK.

Event Details

Event URN:

493236

Start Date:

Sat, 8th Jan 2022

Finish date:

Sun, 9th Jan 2022

Event Type:

Cyclo-Cross (Competitive)

Venue:

South of England Showground, Selsfield Road, Ardingly, RH17 6TL

View map

Series:

HSBC UK Cyclo-Cross National Trophy Series

Results

Confirmed Results

Senior / U23 Men's Championship

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Senior / U23 Men's Championship - Results
1.  Thomas Mein Tormans Cyclo Cross Team Finished Senior 00:57:00:000 200
Points: 200 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:57:00:000
2.  Cameron Mason Trinity Racing Finished Senior 00:57:04:000 160
Points: 160 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:57:04:000
3.  Joseph Blackmore ROTOR Race Team Finished Senior 00:57:45:000 140
Points: 140 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:57:45:000
4.  Toby Barnes SCHAMEL P/B KLOSTER KITCHEN Finished Senior 00:58:07:000 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:58:07:000
5.  Corran Carrick-Anderson T-Mo Racing Finished Senior 01:00:00:000 110
Points: 110 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:00:00:000
6.  Tom Couzens Montezuma's Race Team Finished Senior 01:00:19:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:00:19:000
7.  Daniel Barnes Spectra Racing Finished Senior 01:00:46:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:00:46:000
8.  Ben Chilton Spectra Racing Finished Senior 01:01:27:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:01:27:000
9.  Joseph Beckingsale Montezuma's Race Team Finished Senior 01:01:44:000 70
Points: 70 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:01:44:000
10.  Jenson Young Saint Piran Finished Senior 01:02:21:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:02:21:000
11.  Joe Coukham Shibden Cycling Club Finished Senior 01:02:27:000 54
Points: 54 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:02:27:000
12.  Nicholas Craig SCOTT Pioneer DJ Finished Vet 50-59 01:03:11:000 48
Points: 48 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 01:03:11:000
13.  Giles Drake Wheelbase CabTech Castelli Finished Senior 01:03:22:000 44
Points: 44 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:03:22:000
14.  Robert Jebb Hope Tech Factory Racing Finished Vet 40-49 01:03:33:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 01:03:33:000
15.  Lewis Craven Wheelbase CabTech Castelli Finished Vet 40-49 01:03:49:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 01:03:49:000
16.  James Swadling NSR - Nigel Smith Racing Finished Senior 01:03:57:000 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:03:57:000
17.  Steven James Hope Tech Factory Racing Finished Senior 01:04:24:000 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:04:24:000
18.  Cai Davies Embark - Bikestrong (2022) Finished Senior 01:04:44:000 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:04:44:000
19.  William Weatherill Hope Tech Factory Racing Finished Senior 01:05:13:000 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:05:13:000
20.  Adam Bent Wheelbase CabTech Castelli Finished Senior 01:05:43:000 22
Points: 22 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:05:43:000
21.  Finn Mansfield Cero - Cycle Division Racing T... Finished Senior 01:05:45:000 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:05:45:000
22.  Matthew Ellis Charvieu-Chavagneux Isère Cyc... Finished Senior 01:05:51:000 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:05:51:000
23.  Ethan Whiteside Shibden Cycling Club Finished Senior 01:06:02:000 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:06:02:000
24.  Joshua Jones ALL IN Racing Finished Senior 01:06:55:000 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:06:55:000
25.  Simon Wyllie Spectra Racing Finished Senior 01:07:14:000 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:07:14:000
26.  James Madgwick ALL IN Racing Finished Senior 01:07:22:000 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:07:22:000
27.  Jonathan Dennis Kibosh Finished Senior 01:07:37:000 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:07:37:000
28.  Kieran Jarvis Brother UK - On Form Finished Senior 01:07:38:000 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:07:38:000
29.  Jake Jackson Rose Race Team Finished Senior 01:07:40:000 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:07:40:000
30.  Robert Burns Islabikes (2023) Finished Senior 01:08:18:000 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:08:18:000
31.  Grant Ferguson Hope Tech Factory Racing Finished Senior 01:08:51:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:08:51:000
32.  Flynn Gregory Wheelbase CabTech Castelli Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
33.  Spencer Davies CC Abergavenny - Owen Associat... Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
34.  Cameron Hurst Schils - Doltcini Racing Team Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
35.  Nick Blight Magspeed Racing Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
36.  Louis Evans Team Novo Nordisk Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
37.  Tristan Davies Saint Piran Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
38.  Joe Parker Racing Club Ravenna Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
39.  Felix Barker Hope Tech Factory Racing Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
40.  Freddie Checketts Kibosh Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
41.  Kishan Bakrania TBW23 Stuart Hall Cycling Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
42.  Grant Fraser G!RO Cycles Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
43.  David Bone Racing Club Ravenna Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
44.  Joseph Taylor Magspeed Racing Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
45.  Kieren Brown Sherwood Pines Cycles Forme Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
46.  Dan Clark Hunt Bike Wheels Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
47.  Paul Morris Fareham Wheelers Cycling Club Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
48.  Gary Price Stolen Goat Race Club Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
49.  Samuel Holder Liverpool Century RC Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
50.  Andrew Kirby 73Degrees CC Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
51.  Robin Godden Hope Tech Factory Racing Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
52.  Karl Norfolk Pedalon.co.uk Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
53.  Daniel Hall Colchester Rovers CC Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
54.  James Patterson Caesarean CC Jersey Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
55.  Patrick Hough Lewes Wanderers CC Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
56.  Fletcher Adams Nova Race Team Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
57.  Gareth Davies Will Houghton Racing Team Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
58.  Alex Rhodes Brixton Cycles Club Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
59.  Thomas Yeatman Oxonian CC Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
60.  Bruce Johnston Pedal Power Loughborough Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
61.  Giorgio Coppola Four4th Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
62.  Nicholas Wood Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
63.  Thomas Crapper Abergavenny Road Club Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
64.  Michael Burke Welland Valley CC Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
65.  Owen Jowett Sunday Echappée Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
66.  CJ McGovern CMG Factory Racing Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
67.  Gareth Parr Addiscombe CC Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
68.  Jack Dunne Lindfield Coffee Works Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
69.  Alistair Slater Clancy Briggs Cycling Academy Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
70.  Paul Dable CC Etupes Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
--- Patrick Atkinson Renvale RT Did not finish Senior --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Senior
--- Bruce Dalton Spectra Racing Did not finish Senior --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Senior
--- Peter Maytom VC Londres Did not finish Senior --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Senior

Junior Men's Championship

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Junior Men's Championship - Results
1.  Joseph Smith Tofauti Everyone Active Finished Junior 00:45:42:500 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:45:42:500
2.  Ben Askey Backstedt Bike Performance RC Finished Junior 00:46:10:200 102
Points: 102 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:46:10:200
3.  Max Greensill Hope Tech Factory Racing Finished Junior 00:46:27:100 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:46:27:100
4.  Bjoern Koerdt Shibden Cycling Club Finished Junior 00:47:37:200 78
Points: 78 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:47:37:200
5.  Oliver Peace Tofauti Everyone Active Finished Junior 00:47:54:400 69
Points: 69 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:47:54:400
6.  Callum Laborde Tofauti Everyone Active Finished Junior 00:48:07:800 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:48:07:800
7.  Huw Buck Jones Marsh Tracks Racing - Trek Finished Junior 00:48:42:500 54
Points: 54 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:48:42:500
8.  Oliver Akers Ribble - Verge Sport Finished Junior 00:49:12:900 48
Points: 48 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:49:12:900
9.  Jamie Gostick Banjo Cycles/Raceware Finished Junior 00:49:18:500 42
Points: 42 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:49:18:500
10.  Jude Chamberlain Team Enable MI Racing Finished Junior 00:49:47:900 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:49:47:900
11.  Jacob Bush Fensham Howes - MAS Design Finished Junior 00:49:52:800 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:49:52:800
12.  Tom Scott Trek Sheffield Fox Valley Finished Junior 00:50:10:900 27
Points: 27 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:50:10:900
13.  Harry Ellison Shibden Cycling Club Finished N/A 00:50:37:100 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:50:37:100
14.  Fred Meredith Holohan Coaching Race Team Finished Junior 00:51:44:000 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:51:44:000
15.  Oliver Halliday The Bike Rack CC Finished Junior 00:51:52:600 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:51:52:600
16.  Matthew Wilson Team Milton Keynes Finished Junior 00:51:56:600 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:51:56:600
17.  Kieron Heuberger Backstedt Bike Performance RC Finished Junior 00:52:02:700 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:52:02:700
18.  Oscar Taylor Clifton CC Finished Junior 00:52:11:600 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:52:11:600
19.  Reuben Oakley ROTOR Race Team Finished Junior 00:52:17:000 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:52:17:000
20.  Alex Galpin Bourne Whls CC Finished Junior 00:52:24:000 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:52:24:000
21.  Ben Ramsden Shibden Cycling Club Finished Junior 00:52:50:700 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:52:50:700
22.  Piers Higginson VC Londres Finished Junior 00:52:55:400 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:52:55:400
23.  Dominic Switzer Welland Valley CC Finished Junior 00:52:58:200 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:52:58:200
24.  Yani Angelo Djelil Una Forza Racing Finished Junior 00:53:10:100 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:53:10:100
25.  Sullivan Berry ROTOR Race Team Finished Junior 00:53:26:900 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:53:26:900
26.  Oliver Coughlan Shibden Cycling Club Finished N/A 00:53:45:100 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:53:45:100
27.  Dan Galpin Bourne Whls CC Finished Junior 00:54:06:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:54:06:000
28.  Sam Chisholm West Lothian Clarion CC Finished Junior 00:54:40:800 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:54:40:800
29.  Jim Vernon Welland Valley CC Finished Junior 00:54:44:100 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:54:44:100
30.  Benjamin Flatau Elitecycling Development Team Finished Junior 00:54:45:100 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:54:45:100
31.  Oscar Pratt Velo Club Venta Finished Junior 00:55:28:800 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:55:28:800
32.  Ethan Grimshaw Cookson Cycles Finished Junior 00:55:43:900 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:55:43:900
33.  Arlo Carey Pedalon.co.uk Finished Junior 00:55:59:100 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:55:59:100
34.  Nathan Cracknell Pedalon.co.uk Finished Junior 00:56:03:800 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:56:03:800
35.  Otto Chilton Derby Mercury RC Finished Junior 00:56:05:700 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:56:05:700
36.  Alessandro Sella Lee Valley Youth Cycling Club Finished N/A 00:56:20:600 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:56:20:600
37.  Jack Hastings Cardiff JIF Finished Junior 00:56:23:400 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:56:23:400
38.  Joe Brookes Halesowen A & CC Finished Junior 00:56:28:100 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:56:28:100
39.  Pedro Hutchinson Velo Club Venta Finished Junior 00:57:12:100 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:57:12:100
40.  Robin Steer Welwyn Wheelers CC Finished Junior 00:57:32:500 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:57:32:500
41.  Dominic Bell C and N Cycles RT Finished Junior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior
42.  Max Darnton Sotonia CC Finished Junior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior
43.  Oscar Heslop Team Milton Keynes Finished Junior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior
44.  Oliver Harris VC Deal Finished Junior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior
45.  Arran Robinson Hetton Hawks Cycling Club Finished Junior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior
46.  Maurice Tate Southborough & District Whls Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
47.  Cody Lee Hetton Hawks Cycling Club Finished Junior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior
48.  Joshua Hemmings Verulam - reallymoving.com Finished Junior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior
--- Oliver Griggs Hub Vélo Did not finish N/A --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A
--- Mark Lightfoot Welwyn Wheelers CC Did not finish Junior --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Junior
--- Daniel Lloyd VC Londres Did not finish Junior --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Junior
--- Nathan Smith Ribble - Verge Sport Did not finish N/A --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A

Veteran Men 40-49 Championship

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Veteran Men 40-49 Championship - Results
1.  Adrian Lansley Pedalon.co.uk Finished Vet 40-49 00:43:06:000 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:43:06:000
2.  Lewis Craven Wheelbase CabTech Castelli Finished Vet 40-49 00:43:22:000 102
Points: 102 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:43:22:000
3.  Paul Oldham Hope Tech Factory Racing Finished Vet 40-49 00:43:30:300 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:43:30:300
4.  Paul Lloyd Banjo Cycles/Raceware (Duplica... Finished Vet 40-49 00:44:11:900 78
Points: 78 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:44:11:900
5.  Ian Taylor Shibden Cycling Club Finished Vet 40-49 00:44:51:200 69
Points: 69 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:44:51:200
6.  Robert Jebb Hope Tech Factory Racing Finished Vet 40-49 00:45:00:900 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:45:00:900
7.  Tony Fawcett SCOTT Pioneer DJ Finished Vet 40-49 00:45:14:200 54
Points: 54 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:45:14:200
8.  David Earth Rose Race Team Finished Vet 40-49 00:46:20:500 48
Points: 48 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:46:20:500
9.  Dave Powell Horwich CC Finished Vet 40-49 00:47:05:700 42
Points: 42 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:47:05:700
10.  James Dear Destination Bike RT Finished Vet 40-49 00:47:18:300 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:47:18:300
11.  James Thompson Rutland CC Finished Vet 40-49 00:47:32:300 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:47:32:300
12.  Daniel Guest Magspeed Racing Finished Vet 40-49 00:47:36:800 27
Points: 27 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:47:36:800
13.  Mark Perry ViCiOUS VELO Finished Vet 40-49 00:47:41:000 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:47:41:000
14.  Paul Elcock AS Test Team Finished Vet 40-49 00:48:14:200 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:48:14:200
15.  Stephen Gibson 4T+ Cyclopark Finished Vet 40-49 00:49:03:000 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:49:03:000
16.  Crispin Doyle Montezuma's Race Team Finished Vet 40-49 00:49:08:300 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:49:08:300
17.  Simon Burgess Bristol CX Finished Vet 40-49 00:49:08:800 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:49:08:800
18.  David Spencer Velo Club Venta Finished Vet 40-49 00:49:30:700 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:49:30:700
19.  Paul Colling Shibden Cycling Club Finished Vet 40-49 00:49:34:800 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:49:34:800
20.  Matthew Webber Forest Side Riders Finished Vet 40-49 00:49:45:300 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:49:45:300
21.  James Allaway Pedalon.co.uk Finished Vet 40-49 00:50:01:800 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:50:01:800
22.  Josh Gregory VC Deal Finished Vet 40-49 00:50:16:500 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:50:16:500
23.  Andrew Taylor Destination Bike RT Finished Vet 40-49 00:50:33:200 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:50:33:200
24.  Philip Simcock Team JMC Finished Vet 40-49 00:50:36:900 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:50:36:900
25.  Chris Ames Machen Miggly Moos MTB Club Finished Vet 40-49 00:50:41:900 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:50:41:900
26.  Gareth Whittall Finished Vet 40-49 00:50:44:100 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:50:44:100
27.  Richard Knowles Finished Vet 40-49 00:50:44:200 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:50:44:200
28.  Glenn Davey Fast Test Racing Team Finished Vet 40-49 00:50:50:300 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:50:50:300
29.  Dominic Rorke Didcot Phoenix CC Finished Vet 40-49 00:50:59:200 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:50:59:200
30.  Matt J Smith WDMBC Finished Vet 40-49 00:51:01:100 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:51:01:100
31.  Nigel Wood Kendal Cycle Club Finished Vet 40-49 00:51:16:800 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:51:16:800
32.  Ian Crocker Sotonia CC Finished Vet 40-49 00:51:24:100 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:51:24:100
33.  Colin Miller Ride Coventry Finished Vet 40-49 00:51:36:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:51:36:000
34.  Kevin Brewer 73Degrees CC Finished Vet 40-49 00:51:56:600 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:51:56:600
35.  Geoffrey Lulham Paceline RT Finished Vet 40-49 00:52:38:600 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:52:38:600
36.  Simon Snowden 73Degrees CC Finished Vet 40-49 00:52:42:300 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:52:42:300
37.  Andy Hurst Amisvelo Racing Team Finished Vet 40-49 00:52:47:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:52:47:000
38.  Andy Collis Cero - Cycle Division Racing T... Finished Vet 40-49 00:52:55:800 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:52:55:800
39.  Sam Chatwin Army Cycling Union Finished Vet 40-49 00:53:08:500 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:53:08:500
40.  Darren Rutterford Iceni Velo Finished Vet 40-49 00:53:20:300 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:53:20:300
41.  Dean Hitchings Cotswold Cycles RT Finished Vet 40-49 00:53:21:400 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:53:21:400
42.  Nick Taylor Red Rose Olympic CC Finished Vet 40-49 00:53:29:100 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:53:29:100
43.  Iain Robertson Epic Orange Race Team Finished Vet 40-49 00:53:33:200 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:53:33:200
44.  Kevin Newlyn Sussex Revolution Velo Club Finished Vet 40-49 00:53:33:900 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:53:33:900
45.  Matt Waters Army Cycling Union Finished Vet 40-49 00:53:33:900 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:53:33:900
46.  Arwel Davies Towy Riders Finished Vet 40-49 00:53:37:700 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:53:37:700
47.  Jamie Norfolk Pedalon.co.uk Finished Vet 40-49 00:54:06:600 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:54:06:600
48.  James Norris Cinnamon Cafe-SaddleDrunk RT Finished Vet 40-49 00:54:31:300 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:54:31:300
49.  Keith Randle Amisvelo Racing Team Finished Vet 40-49 00:55:02:200 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:55:02:200
50.  Hans van Nierop Welland Valley CC Finished Vet 40-49 00:55:16:600 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:55:16:600
51.  Jesse Baines Finished Vet 40-49 00:55:17:300 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:55:17:300
52.  Stuart Nisbett Crawley Wheelers Finished Vet 40-49 00:55:19:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:55:19:000
53.  Gary Spencer Shibden Cycling Club Finished Vet 40-49 00:55:20:900 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:55:20:900
54.  Graham Hollidge Fareham Wheelers Cycling Club Finished Vet 40-49 00:55:26:600 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:55:26:600
55.  Daniel Atkins Didcot Phoenix CC Finished Vet 40-49 00:56:05:600 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:56:05:600
56.  Steven Smith Maybush CC Finished N/A 00:56:09:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:56:09:000
57.  Ryan Machin Crawley Wheelers Finished N/A 00:56:16:400 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:56:16:400
58.  Tim Hyde Finished Vet 40-49 00:56:41:300 0

58.  Tim Hyde -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:56:41:300
59.  Leon Goodwin Louth Cycle Centre RT Finished Vet 40-49 00:57:01:300 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:57:01:300
60.  Martin Richardson Farnborough & Camberley CC Finished Vet 40-49 00:57:43:900 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:57:43:900
61.  Daniel Di Principe Kingston Wheelers CC Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
62.  Duncan Rimmer Morden Cycle Racing Club Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
63.  Spencer Laborde Iceni Velo Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
64.  Philip Hersey Eagle RC Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
65.  David Cocker J's Cycle Shack 2019 Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
66.  Paul Bailey Bridgnorth Cycling Club Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
67.  Timothy Peters Horsham Cycling Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
68.  Chris Staunton Sprockets Cycle Club Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
--- Ben Eedy Team Empella Did not finish Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Vet 40-49
--- Danny Halpin Bristol CX Did not finish Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Vet 40-49
--- Peter Phillips Colchester Rovers CC Did not finish Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Vet 40-49
--- Philip Wilkinson Rockingham Forest Whls Did not finish Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Vet 40-49

Veteran Men 50-59 Championship

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Veteran Men 50-59 Championship - Results
1.  Nicholas Craig SCOTT Pioneer DJ Finished Vet 50-59 00:43:13:300 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:43:13:300
2.  Darren Atkins Team Enable MI Racing Finished Vet 50-59 00:43:57:000 102
Points: 102 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:43:57:000
3.  Mike Simpson Beeline Bicycles RT Finished Vet 50-59 00:44:27:100 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:44:27:100
4.  Nicholas Whitley Chester RC Finished Vet 50-59 00:45:27:400 78
Points: 78 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:45:27:400
5.  Daniel Alexander www.Zepnat.com RT - Lazer helm... Finished N/A 00:45:35:800 69
Points: 69 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:45:35:800
6.  Pete Middleton www.Zepnat.com RT - Lazer helm... Finished Vet 50-59 00:45:50:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:45:50:000
7.  Simon Hale Army Cycling Union Finished Vet 50-59 00:46:14:200 54
Points: 54 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:46:14:200
8.  Steven Henshall Port Sunlight Wheelers Finished Vet 50-59 00:46:32:800 48
Points: 48 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:46:32:800
9.  Greg Simcock CC Luton Finished Vet 50-59 00:47:15:400 42
Points: 42 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:47:15:400
10.  David Haygarth Wheelbase CabTech Castelli Finished Vet 50-59 00:47:17:200 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:47:17:200
11.  Andrew Peace Shibden Cycling Club Finished Vet 50-59 00:47:17:300 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:47:17:300
12.  Stephen Knight Team Enable MI Racing Finished Vet 50-59 00:47:21:100 27
Points: 27 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:47:21:100
13.  Grant Johnson Finished Vet 50-59 00:47:32:900 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:47:32:900
14.  Jason Marriott Army Cycling Union Finished Vet 50-59 00:47:48:900 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:47:48:900
15.  Ian Jeremiah Cardiff JIF Finished Vet 50-59 00:47:55:600 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:47:55:600
16.  Simon Muir Blumilk.com Finished Vet 50-59 00:48:04:800 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:48:04:800
17.  Nicholas Popham ROTOR Race Team Finished Vet 50-59 00:48:10:000 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:48:10:000
18.  Carl Jackson Ellmore Factory Racing Finished Vet 50-59 00:48:13:700 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:48:13:700
19.  Andrew Turner Element Cycling Team Finished Vet 50-59 00:48:50:100 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:48:50:100
20.  Matthew Crouch Fossa Racing Finished Vet 50-59 00:48:59:700 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:48:59:700
21.  Tim Costello GS Vecchi Finished Vet 50-59 00:49:39:500 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:49:39:500
22.  Jon Lyons GS Invicta-ELO-Herberts Cycles Finished Vet 50-59 00:49:47:300 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:49:47:300
23.  Paul Bond Ellmore Factory Racing Finished Vet 50-59 00:49:54:800 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:49:54:800
24.  John McGrath Worthing Excelsior CC Finished Vet 50-59 00:50:25:400 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:50:25:400
25.  Simon Hime Finchley Racing Team Finished Vet 50-59 00:50:31:900 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:50:31:900
26.  Jeremy Parsons Brighton Excelsior CC Finished Vet 50-59 00:50:48:200 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:50:48:200
27.  Dylan Bexley Dulwich Paragon CC Finished Vet 50-59 00:51:01:700 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:51:01:700
28.  Keith Sheridan Great Western Cycling Club Finished Vet 50-59 00:51:11:500 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:51:11:500
29.  Philip Boarer GS Vecchi Finished Vet 50-59 00:51:13:800 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:51:13:800
30.  Ian Newby Diss & District CC Finished Vet 50-59 00:51:29:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:51:29:000
31.  Michael Murray Brighton Excelsior CC Finished Vet 50-59 00:51:29:100 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:51:29:100
32.  Stuart Evans Crawley Wheelers Race Team Finished Vet 50-59 00:51:31:800 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:51:31:800
33.  Ian Knights Team VC Finished Vet 50-59 00:51:38:700 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:51:38:700
34.  John Elwell www.Zepnat.com RT - Lazer helm... Finished Vet 50-59 00:51:51:400 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:51:51:400
35.  Neil Mansfield Magspeed Racing Finished Vet 50-59 00:51:57:900 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:51:57:900
36.  Bill Kay Reifen Racing Finished Vet 50-59 00:52:19:100 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:52:19:100
37.  Martin Smith Mid Devon CC Finished Vet 50-59 00:52:37:800 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:52:37:800
38.  Russell Jones Hackney GT Finished Vet 50-59 00:52:50:800 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:52:50:800
39.  Mark Shepherd Stourbridge CC Finished Vet 50-59 00:53:01:700 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:53:01:700
40.  Stephen Wilkinson TWB - ON TIME RACE TEAM Finished Vet 50-59 00:53:02:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:53:02:000
41.  Tim Gill Shibden Cycling Club Finished N/A 00:53:21:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:53:21:000
42.  Michael Thomson Deeside Thistle CC Finished N/A 00:53:32:700 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:53:32:700
43.  John Alderman GS Vecchi Finished Vet 50-59 00:53:39:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:53:39:000
44.  George Higgs Crawley Wheelers Finished N/A 00:53:39:900 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:53:39:900
45.  Chris Hutchings Velo Club Venta Finished Vet 50-59 00:53:41:600 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:53:41:600
46.  John Polak Cotswold Veldrijden Finished Vet 50-59 00:53:43:400 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:53:43:400
47.  Anthony Dyment North Hampshire RC Finished Vet 50-59 00:53:47:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:53:47:000
48.  Leon Field CC Giro Finished Vet 50-59 00:53:49:400 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:53:49:400
49.  Sean Beswick www.Zepnat.com RT - Lazer helm... Finished Vet 50-59 00:53:52:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:53:52:000
50.  Robin Wilmott Cotswold Veldrijden Finished Vet 50-59 00:53:55:500 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:53:55:500
51.  Richard Noble Tyne&Wear Fire&Rescue CC Finished Vet 50-59 00:54:18:500 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:54:18:500
52.  David Kent Whitby Wheelers CC Finished Vet 50-59 00:54:25:800 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:54:25:800
53.  Craig Tabiner Port Sunlight Wheelers Finished Vet 50-59 00:54:27:900 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:54:27:900
54.  Thomas Bardgett www.cyclocrossrider.com Finished Vet 50-59 00:54:32:300 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:54:32:300
55.  Jeremy Shotter Brighton Excelsior CC Finished Vet 50-59 00:54:33:400 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:54:33:400
56.  Warren Drew Rapha Cycling Club Finished Vet 50-59 00:54:37:200 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:54:37:200
57.  Julian Howell Gala Cycling Club Finished Vet 50-59 00:54:53:700 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:54:53:700
58.  Alan Yule Crawley Wheelers Finished Vet 50-59 00:54:56:400 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:54:56:400
59.  Andy Collins Mid Shropshire Wheelers Finished Vet 50-59 00:54:58:600 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:54:58:600
60.  Phil Kirby VC Londres Finished Vet 50-59 00:55:00:900 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:55:00:900
61.  Robert Kennison Medway Velo Finished Vet 50-59 00:55:15:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:55:15:000
62.  Gary Brooks Kenilworth Wheelers CC Finished Vet 50-59 00:55:20:200 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:55:20:200
63.  Steve Coombs Rockingham Forest Whls Finished Vet 50-59 00:55:36:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:55:36:000
64.  Philip Murrell Forest Side Riders Finished Vet 50-59 00:55:37:300 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:55:37:300
65.  Jez Hart Sotonia CC Finished Vet 50-59 00:55:42:700 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:55:42:700
66.  Peter Busby Team Enable MI Racing Finished Vet 50-59 00:55:57:400 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:55:57:400
67.  Wayne Jones Stratford CC Finished Vet 50-59 00:56:05:700 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:56:05:700
68.  Rob Pettitt Chester RC Finished Vet 50-59 00:56:11:900 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:56:11:900
69.  Richard Collins Imperial Racing Team Finished Vet 50-59 00:56:15:500 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:56:15:500
70.  Philip Connell Sotonia CC Finished Vet 50-59 00:56:27:200 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:56:27:200
71.  Ashley Coups C and N Cycles RT Finished Vet 50-59 00:56:31:700 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:56:31:700
72.  Scott Heyhoe Handsling Racing Finished Vet 50-59 00:56:47:700 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:56:47:700
73.  Paul Byford Crawley Wheelers Finished Vet 50-59 00:56:50:500 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:56:50:500
74.  Martin Peace Shibden Cycling Club Finished Vet 50-59 00:56:52:200 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:56:52:200
75.  Paul Moss Stowmarket & District CC Finished Vet 50-59 00:57:12:300 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:57:12:300
76.  David Hobbs Cotswold Veldrijden Finished Vet 50-59 00:57:37:400 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:57:37:400
77.  Andrew Cook Trek Sheffield Fox Valley Finished Vet 50-59 00:57:53:600 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:57:53:600
78.  Ian Kendall Liverpool Century RC Finished Vet 50-59 00:57:58:500 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:57:58:500
79.  Norman Blissett trainSharp Club Finished Vet 50-59 00:58:32:500 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:58:32:500
80.  Bruce Mackie Lee Valley Youth Cycling Club Finished Vet 50-59 00:43:21:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:43:21:000
81.  Anthony Grey Crawley Wheelers Finished Vet 50-59 00:43:33:900 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:43:33:900
82.  Nicholas Kershaw Welland Valley CC Finished Vet 50-59 00:43:56:200 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:43:56:200
83.  Jeff Roberts High Wycombe Cycling Club Finished Vet 50-59 00:44:07:600 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:44:07:600
84.  Phil Bristow WarVena Racing Team Finished Vet 50-59 00:44:08:200 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:44:08:200
85.  Phillip Chinn Fareham Wheelers Cycling Club Finished Vet 50-59 00:44:17:700 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:44:17:700
86.  Paul Hewitt Generation Press CC Finished Vet 50-59 00:44:47:800 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:44:47:800
87.  Richard House WarVena Racing Team Finished Vet 50-59 00:45:01:400 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:45:01:400
88.  Kevin Carter Hackney GT Finished Vet 50-59 00:45:03:800 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:45:03:800
89.  Andrew South GS Avanti Finished Vet 50-59 00:45:09:700 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:45:09:700
90.  Kevin Barker Ciclos Uno Finished Vet 50-59 00:45:44:700 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:45:44:700
91.  James Tredray Dulwich Paragon CC Finished Vet 50-59 00:46:11:800 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:46:11:800
92.  James Woodbridge Velobants.cc Finished Vet 50-59 00:46:59:400 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:46:59:400
93.  Paul Neville C and N Cycles RT Finished Vet 50-59 00:47:29:700 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:47:29:700
94.  Paul Crapper Abergavenny Road Club Finished Vet 50-59 00:47:53:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:47:53:000
--- Kevin Dawson RTD - J'sCycleShack Did not finish Vet 50-59 DN:00:00:000 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Vet 50-59 | Time: DN:00:00:000
--- Robert Tutt Velo Club Venta Did not finish Vet 50-59 DN:00:00:000 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Vet 50-59 | Time: DN:00:00:000

Veteran Men 60+ Championship

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Veteran Men 60+ Championship - Results
1.  Robin Delve Mid Devon CC Finished Vet 60+ 00:49:40:900 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: Vet 60+ | Time: 00:49:40:900
2.  Michael Davies Pedal Power Loughborough Finished Vet 60+ 00:49:44:600 102
Points: 102 | Status: Finished | Category: Vet 60+ | Time: 00:49:44:600
3.  Peter Harris Pearce Cycles RT Finished Vet 60+ 00:51:38:200 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Vet 60+ | Time: 00:51:38:200
4.  Paul Caton Verulam - reallymoving.com Finished Vet 60+ 00:52:03:300 78
Points: 78 | Status: Finished | Category: Vet 60+ | Time: 00:52:03:300
5.  Roy Hunt Team Bottecchia Finished Vet 60+ 00:52:19:300 69
Points: 69 | Status: Finished | Category: Vet 60+ | Time: 00:52:19:300
6.  Kirby Bennett Team Enable MI Racing Finished Vet 60+ 00:52:43:900 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Vet 60+ | Time: 00:52:43:900
7.  John Galway Scarborough Coast Cycle Club Finished Vet 60+ 00:53:10:400 54
Points: 54 | Status: Finished | Category: Vet 60+ | Time: 00:53:10:400
8.  Jan Kardasz Fibrax Fenwick's Wrexham Cycli... Finished Vet 60+ 00:53:35:500 48
Points: 48 | Status: Finished | Category: Vet 60+ | Time: 00:53:35:500
9.  Kevin Payton Stourbridge CC Finished Vet 60+ 00:54:54:000 42
Points: 42 | Status: Finished | Category: Vet 60+ | Time: 00:54:54:000
10.  Paul Dickens Rockingham Forest Whls Finished Vet 60+ 00:55:19:800 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Vet 60+ | Time: 00:55:19:800
11.  David Robinson VC VELDRIJDEN Finished Vet 60+ --- 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Vet 60+
12.  Donald Gray Cardiff JIF Finished Vet 60+ --- 27
Points: 27 | Status: Finished | Category: Vet 60+
13.  Chris Watts Matlock CC Finished Vet 60+ --- 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Vet 60+
14.  Graham Berridge Velo 1860 Finished Vet 60+ --- 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: Vet 60+
15.  John Risby Team Milton Keynes Finished Vet 60+ --- 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Vet 60+
16.  Clifford Featherstone MTS Cycle Sport Finished Vet 60+ --- 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: Vet 60+
17.  Russell Crowe Abellio - SFA Racing Team Finished Vet 60+ --- 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Vet 60+
18.  Nigel Jones ROTOR Race Team Finished Vet 60+ --- 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Vet 60+
19.  Ian Robson ProSport UK Finished Vet 60+ --- 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Vet 60+
20.  Timothy Stowe Team Enable MI Racing Finished Vet 60+ --- 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Vet 60+
21.  Nigel Herrod ROTOR Race Team Finished Vet 60+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 60+
22.  Lynn Lines Gateway Racing Finished Vet 60+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 60+
23.  Alistair Hardy Cheltenham & County Cycling Cl... Finished Vet 60+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 60+
24.  Michael Speirs Kendal Cycle Club Finished Vet 60+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 60+
25.  Charlie Elsey Newbury Velo Finished Vet 60+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 60+
26.  Jonathan Dudley Sotonia CC Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
27.  Clive Powell Rhayader Riders Cycling Club Finished Vet 60+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 60+
28.  Steve Whitehouse WarVena Racing Team Finished Vet 60+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 60+
29.  John Newton Leslie Bike Shop-Bikers Boutiq... Finished Vet 60+ --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 60+
--- Alistair Dow Peebles CC Did not finish N/A --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A
--- Rob O 'Connor Team Enable MI Racing Did not start Vet 60+ --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Vet 60+

Senior / U23s Women's Championship

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Senior / U23s Women's Championship - Results
1.  Harriet Harnden Trek Factory Racing XC Finished Senior 00:54:50:000 200
Points: 200 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:54:50:000
2.  Annie Last SCOTT Pioneer DJ Finished Senior 00:55:05:000 160
Points: 160 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:55:05:000
3.  Anna Kay StarCasino Team Finished Senior 00:55:18:000 140
Points: 140 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:55:18:000
4.  Christina Wiejak Saint Piran WRT Finished Senior 00:58:35:000 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:58:35:000
5.  Xan Crees Spectra Racing Finished Senior 00:59:07:000 110
Points: 110 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:59:07:000
6.  Ceris Styler Backstedt Bike Performance RC Finished Vet 40-49 00:59:28:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:59:28:000
7.  Alderney Baker Team Empella Finished Senior 01:00:00:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:00:00:000
8.  Anna Flynn Edinburgh RC Finished Senior 01:00:35:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:00:35:000
9.  Ruby James Hope Tech Factory Racing Finished Senior 01:01:29:000 70
Points: 70 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:01:29:000
10.  Abbie Manley Montezuma's Race Team Finished Senior 01:01:59:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:01:59:000
11.  Amy Perryman Montezuma's Race Team Finished Senior 01:02:39:000 54
Points: 54 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:02:39:000
12.  Lotta Mansfield Montezuma's Race Team Finished Senior 01:02:57:000 48
Points: 48 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:02:57:000
13.  Kate Eedy Team Empella Finished Vet 40-49 01:03:58:000 44
Points: 44 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 01:03:58:000
14.  Bethany Barnett Doltcini - Cycle Division Finished Senior 01:04:38:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:04:38:000
15.  Connie Hayes Doltcini - O'Shea Finished Senior 01:05:07:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:05:07:000
16.  Ffion James Hope Tech Factory Racing Finished N/A 01:05:56:000 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:05:56:000
17.  Bethany Crumpton Spectra Racing Finished N/A 01:06:42:000 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:06:42:000
18.  Ishbel Strathdee VeloRevolution-WPCycles Finished Senior 01:07:25:000 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:07:25:000
19.  Helen Ralston Paceline RT Finished Senior 01:07:29:000 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:07:29:000
20.  Catriona Ross Bridport CC Finished Vet 50-59 01:07:45:000 22
Points: 22 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 01:07:45:000
21.  Lindy Brazier-Larkin Sarum Velo Finished Senior --- 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Senior
22.  Lisa Mansell Big Maggys Finished Senior --- 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Senior
23.  Libby Greatorex www.cyclocrossrider.com Finished Senior --- 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Senior
24.  Lydia Brookes Les Filles Racing Team Finished Vet 40-49 --- 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
25.  Natasha Reddy BIANCHI HUNT MORVELO Finished Senior --- 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Senior
26.  Grace Whitehouse WarVena Racing Team Finished Senior --- 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Senior
27.  Cassandra Mackintosh Rapha Cycling Club Finished Senior --- 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Senior
28.  Charlotte-Louise McGreevy Doltcini - Cycle Division Finished Senior --- 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Senior
29.  Cecilia Hime Doltcini - Cycle Division Finished Senior --- 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Senior
30.  Carly Ibbitson Fareham Wheelers Cycling Club Finished Senior --- 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Senior
31.  Amelie Wayte Cero - Cycle Division Racing T... Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
32.  Mollie Bilner Fast Test Racing Team Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
33.  Lucy Hart Cero - Cycle Division Racing T... Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
34.  Gemma Wilks Sotonia CC Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
35.  Emma Jane Hornsby VC Londres Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
36.  Katie Scotter ViCiOUS VELO Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
37.  Sarah Toms Royal Air Force CA Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
38.  Sarah Hickman Nova Race Team Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
39.  Heidi Robus-Toner VC Deal Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
--- Millie Couzens Crelan-IKO Did not finish Senior --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Senior
--- Rebecca Preece Hope Tech Factory Racing Did not finish Senior --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Senior
--- Georgina Wise Crawley Wheelers Race Team Did not finish Senior --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Senior

Junior Women's Championship

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Junior Women's Championship - Results
1.  Ella Maclean-Howell Tofauti Everyone Active Finished Junior 00:40:18:300 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:40:18:300
2.  Elizabeth McKinnon Derwentside CC Finished Junior 00:41:50:900 102
Points: 102 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:41:50:900
3.  Emily Carrick-Anderson T-Mo Racing Finished Junior 00:43:51:600 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:43:51:600
4.  Freya Whiteside PH-MAS - Paul Milnes Cycles Finished Junior 00:44:07:600 78
Points: 78 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:44:07:600
5.  Hope Inglis Kent Velo Youth Finished Junior 00:44:46:300 69
Points: 69 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:44:46:300
6.  Phoebe Roche WXC World Racing Finished Junior 00:44:55:200 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:44:55:200
7.  Niamh Murphy Montezuma's Race Team Finished Junior 00:45:13:900 54
Points: 54 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:45:13:900
8.  Kacey Eyeington Derwentside CC Finished Junior 00:45:26:800 48
Points: 48 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:45:26:800
9.  Christina Mcgorum Una Forza Racing Finished N/A 00:45:48:700 42
Points: 42 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:45:48:700
10.  Florence Lissaman Newark Castle CC Finished Junior 00:46:17:100 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:46:17:100
11.  Harriet Limb WXC World Racing Finished Junior 00:46:52:600 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:46:52:600
12.  Daphne Jones Cero - Cycle Division Racing T... Finished Junior 00:47:47:000 27
Points: 27 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:47:47:000
13.  Elena Day Montezuma's Race Team Finished Junior 00:48:13:300 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:48:13:300
14.  Evie Steed Sherwood Pines Cycles Forme Finished Junior 00:48:30:600 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:48:30:600
15.  Freya Evans Cero - Cycle Division Racing T... Finished Junior 00:49:14:000 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:49:14:000
16.  Phoebe Skinner Derwentside CC Finished Junior 00:49:55:300 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:49:55:300
17.  Heather Robinson Hetton Hawks Cycling Club Finished Junior 00:50:40:300 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:50:40:300
18.  Abigail Miller WXC World Racing Finished Junior 00:52:06:500 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:52:06:500
19.  Georgina Pasmore Welwyn Wheelers CC Finished Junior 00:43:37:200 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:43:37:200
--- Lotty Dawson Team Milton Keynes Did not finish Junior --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Junior

Veteran Women 40-49 Championship

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Veteran Women 40-49 Championship - Results
1.  Ceris Styler Backstedt Bike Performance RC Finished Vet 40-49 00:40:24:100 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:40:24:100
2.  Kate Eedy Team Empella Finished Vet 40-49 00:41:56:700 102
Points: 102 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:41:56:700
3.  Lucy Siddle Reifen Racing Finished Vet 40-49 00:42:16:200 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:42:16:200
4.  Alison Kinloch PH-MAS - Paul Milnes Cycles Finished Vet 40-49 00:44:00:000 78
Points: 78 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:44:00:000
5.  Lydia Brookes Les Filles Racing Team Finished Vet 40-49 00:44:50:900 69
Points: 69 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:44:50:900
6.  Maryka Sennema Cotswold Veldrijden Finished N/A 00:45:27:300 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:45:27:300
7.  Natalie Jenks Magspeed Racing Finished Vet 40-49 00:45:33:700 54
Points: 54 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:45:33:700
8.  Karen Heppenstall Finished Vet 40-49 00:45:52:600 48
Points: 48 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:45:52:600
9.  Kate Robson Pedalon.co.uk Finished Vet 40-49 00:45:59:800 42
Points: 42 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:45:59:800
10.  Jennifer Andrews 1904 RT Finished Vet 40-49 00:47:46:100 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:47:46:100
11.  Tracy Bremner Pedalon.co.uk Finished Vet 40-49 00:47:48:600 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:47:48:600
12.  Ruth Taylor Element Cycling Team Finished Vet 40-49 00:48:51:100 27
Points: 27 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:48:51:100
13.  Melanie Annable Allen Valley Velo Finished N/A 00:49:03:600 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:49:03:600
14.  Laura Lawson Velobants.cc Finished Vet 40-49 00:49:29:600 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:49:29:600
15.  Lindsay Newman Pedal Power Loughborough Finished N/A 00:49:34:400 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:49:34:400
16.  Hannah Quay Reading CC Finished Vet 40-49 00:49:43:500 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:49:43:500
17.  Donna Short Cotswold Veldrijden Finished Vet 40-49 00:50:04:300 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:50:04:300
18.  Deborah Smith Nova Race Team Finished Vet 40-49 00:50:06:000 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:50:06:000
19.  Emma Bexson Stratford CC Finished Vet 40-49 00:50:31:800 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:50:31:800
20.  Zoe Allsop ROTOR Race Team Finished Vet 40-49 00:51:43:500 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:51:43:500
21.  Joanne Howes Sleaford Wheelers Cycling Club Finished Vet 40-49 00:52:08:500 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:52:08:500
22.  Lucy Williams Crawley Wheelers Race Team Finished N/A 00:53:15:700 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:53:15:700
23.  Sarah Grimshaw Element Cycling Team Finished Vet 40-49 00:53:34:600 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:53:34:600
24.  Donna Goodwin Louth Cycle Centre RT Finished Vet 40-49 00:54:07:200 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:54:07:200
25.  Steph Rorke Cotswold Veldrijden Finished Vet 40-49 00:54:43:700 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:54:43:700
26.  Emma Payne Bolsover & District Cycling Cl... Finished Vet 40-49 00:55:04:800 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:55:04:800
27.  Lynsey Whitley Chester RC Finished Vet 40-49 00:57:11:100 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:57:11:100
28.  Charlotte Fisher Cotswold Veldrijden Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
29.  Suzanne Warren Cardiff Ajax CC Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
30.  Claire Hughes Peddlamaniacs Cycle Club Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
--- Becky Robertson Epic Orange Race Team Did not finish Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Vet 40-49

Veteran Women 50-59 Championship

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Veteran Women 50-59 Championship - Results
1.  Catriona Ross Bridport CC Finished Vet 50-59 00:43:25:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:43:25:000
2.  Isla Rowntree Islabikes (2023) Finished Vet 50-59 00:43:36:000 48
Points: 48 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:43:36:000
3.  Helen Pattinson Montezuma's Race Team Finished Vet 50-59 00:44:13:200 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:44:13:200
4.  Helen Dussek Nottingham Clarion CC Finished N/A 00:45:12:200 27
Points: 27 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:45:12:200
5.  Miriam Whitehurst Finished Vet 50-59 00:45:25:600 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:45:25:600
6.  Caroline Harvey Peebles CC Finished N/A 00:47:03:400 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:47:03:400
7.  Kate Dixon Oscar Bravo Finished Vet 50-59 00:47:34:900 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:47:34:900
8.  Tracey Fletcher Magspeed Racing Finished Vet 50-59 00:49:04:800 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:49:04:800
9.  Joanne Newstead XRT - Elmy Cycles Finished Vet 50-59 00:49:41:000 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:49:41:000
10.  Catherine Kilburn Mid Devon CC Finished Vet 50-59 00:49:48:000 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:49:48:000
11.  Tracy Wilkinson-Begg TWB - ON TIME RACE TEAM Finished Vet 50-59 00:52:41:500 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:52:41:500
12.  Lydia Gould Velo Club Venta Finished Vet 60+ 00:53:16:500 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 60+ | Time: 00:53:16:500
13.  Alison Bagnall ROTOR Race Team Finished Vet 50-59 00:53:50:200 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:53:50:200
14.  Caroline Mansfield Magspeed Racing Finished Vet 50-59 00:54:35:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:54:35:000
15.  Catherine Pascoe New Forest CC Finished Vet 50-59 00:55:21:400 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:55:21:400
16.  Karen McGrath Worthing Excelsior CC Finished Vet 50-59 00:56:28:400 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:56:28:400
17.  Suzanne Wise C and N Cycles RT Finished Vet 50-59 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59

Veteran Women 60+ Championship

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Veteran Women 60+ Championship - Results
1.  Nicola Davies www.cyclocrossrider.com Finished Vet 60+ 00:48:46:000 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Vet 60+ | Time: 00:48:46:000
2.  Lydia Gould Velo Club Venta Finished Vet 60+ 00:54:16:500 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Vet 60+ | Time: 00:54:16:500

Under 16 Boys Championship

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Under 16 Boys Championship - Results
1.  Sebastian Grindley Ribble - Verge Sport Finished Youth U16 00:34:25:900 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:34:25:900
2.  Nathaniel Henderson Hetton Hawks Cycling Club Finished Youth U16 00:35:12:800 102
Points: 102 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:35:12:800
3.  Alfie Amey DB Racing Finished Youth U16 00:35:29:500 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:35:29:500
4.  Alfie Davies The Bulls Finished N/A 00:35:38:500 78
Points: 78 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:35:38:500
5.  Mackenzie Riley Shibden Cycling Club Finished Youth U16 00:35:41:200 69
Points: 69 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:35:41:200
6.  Ben Coppola Four4th Finished Youth U16 00:36:07:400 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:36:07:400
7.  Spencer Corder ROTOR Race Team Finished Youth U16 00:36:26:100 54
Points: 54 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:36:26:100
8.  Oscar Martin ROTOR Race Team Finished Youth U16 00:36:34:700 48
Points: 48 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:36:34:700
9.  Ollie Boarer FlandersColor Galloo Finished Youth U16 00:36:50:200 42
Points: 42 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:36:50:200
10.  Joshua Jackson Team Ohten Aveas Finished Youth U16 00:37:10:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:37:10:000
11.  Harley Gregory West Suffolk Wheelers Finished Youth U16 00:37:10:800 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:37:10:800
12.  Peter Carpenter C and N Cycles RT Finished N/A 00:37:25:400 27
Points: 27 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:37:25:400
13.  Cian Evans The Bulls Finished Youth U16 00:37:32:400 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:37:32:400
14.  Felix Earth Sleaford Wheelers Cycling Club Finished Youth U16 00:37:43:100 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:37:43:100
15.  Ewan Dix Origin Race Team Finished Youth U16 00:37:43:800 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:37:43:800
16.  Luca Bednarek Kirklees Cycling Academy Finished Youth U16 00:37:52:200 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:37:52:200
17.  Oscar Amey DB Racing Finished Youth U16 00:37:59:100 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:37:59:100
18.  Joe Watkins-Wilson North Cheshire Clarion Finished Youth U16 00:38:00:000 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:38:00:000
19.  Jamie Stewart Shibden Cycling Club Finished Youth U16 00:38:11:100 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:38:11:100
20.  Noah Ellison Shibden Cycling Club Finished Youth U16 00:38:13:000 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:38:13:000
21.  Joseph Wright Team Zoyland Race Academy Finished Youth U16 00:38:23:800 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:38:23:800
22.  Oliver Dawson RTD - J'sCycleShack Finished Youth U16 00:38:26:100 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:38:26:100
23.  Seth Jackson Kirklees Cycling Academy Finished Youth U16 00:38:28:700 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:38:28:700
24.  Finlay Mowat Avid Sport Finished Youth U16 00:38:30:500 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:38:30:500
25.  Luke Gibson 4T+ Cyclopark Finished Youth U16 00:38:33:900 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:38:33:900
26.  Joel Hurt Derwentside CC Finished Youth U16 00:38:36:400 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:38:36:400
27.  Oscar Davies CC Abergavenny - Owen Associat... Finished Youth U16 00:38:37:900 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:38:37:900
28.  Lewis Tinsley ROTOR Race Team Finished Youth U16 00:38:43:500 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:38:43:500
29.  Oliver Murphy Dartmoor Velo Finished Youth U16 00:38:48:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:38:48:000
30.  Callum Evans Clancy Briggs Cycling Academy Finished Youth U16 00:39:02:400 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:39:02:400
31.  Alex Hart Mid Shropshire Wheelers Finished Youth U16 00:39:05:800 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:39:05:800
32.  Declan Oldham Hope Tech Factory Racing Finished Youth U16 00:39:19:200 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:39:19:200
33.  Magnus Denwood Harrogate Nova CC Finished Youth U16 00:39:44:200 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:39:44:200
34.  Toby Bush Beeston Cycling Club Finished Youth U16 00:39:56:400 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:39:56:400
35.  Denholm Edwards Harrogate Nova CC Finished Youth U16 00:40:01:800 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:40:01:800
36.  John White North Cheshire Clarion Finished Youth U16 00:40:02:600 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:40:02:600
37.  Adam Jones Four4th Finished Youth U16 00:40:14:900 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:40:14:900
38.  Rowan Baxter Huddersfield Star Wheelers Finished Youth U16 00:40:17:400 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:40:17:400
39.  Dylan Cherruault Avid Sport Finished Youth U16 00:40:17:800 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:40:17:800
40.  Ben Ellis Matlock CC Finished Youth U16 00:40:20:400 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:40:20:400
41.  Ryan Oldfield Redditch Road & Path CC Finished Youth U16 00:40:48:200 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:40:48:200
42.  Ethan Storti Welwyn Wheelers CC Finished Youth U16 00:40:50:200 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:40:50:200
43.  Noah Horton Palmer Park Velo RT Finished Youth U16 00:40:52:500 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:40:52:500
44.  Charlie Hoyle Ashfield RC Finished Youth U16 00:40:53:100 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:40:53:100
45.  Reece Pittman Palmer Park Velo RT Finished Youth U16 00:40:56:300 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:40:56:300
46.  Oliver Morgan Solent Pirates Finished Youth U16 00:40:57:200 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:40:57:200
47.  Mak Larkin ROTOR Race Team Finished Youth U16 00:41:19:400 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:41:19:400
48.  Alex Taylor Pedalon.co.uk Finished Youth U16 00:41:29:300 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:41:29:300
49.  Matthew Peace Otley CC Finished Youth U16 00:41:33:400 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:41:33:400
50.  Freddie Dixon Hope Tech Factory Racing Finished Youth U16 00:41:36:800 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:41:36:800
51.  Ben Mellor Matlock CC Finished Youth U16 00:41:54:100 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:41:54:100
52.  Samuel Brownsword Solihull CC Finished Youth U16 00:42:02:600 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:42:02:600
53.  Samuel Greenwell Solihull CC Finished Youth U16 00:42:11:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:42:11:000
54.  Matthew Bell Kirklees Cycling Academy Finished Youth U16 00:42:28:100 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:42:28:100
55.  Toby Pullan Cambridge Junior Cycling Club Finished Youth U16 00:42:30:300 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:42:30:300
56.  Ben Scott Racing Metro 15 Finished Youth U16 00:43:04:600 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:43:04:600
57.  Ellis Jackson Leicester Forest CC Finished Youth U16 00:43:07:500 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:43:07:500
58.  Daniel Phillips WORX Factory Racing Finished Youth U16 00:43:12:600 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:43:12:600
59.  Lucas Elwell East Bradford Race Team Finished Youth U16 00:43:18:100 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:43:18:100
60.  Edward Charles WORX Factory Racing Finished Youth U16 00:43:18:300 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:43:18:300
61.  Tom Pruett Welwyn Wheelers CC Finished Youth U16 00:43:21:100 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:43:21:100
62.  Oscar Nisbett Crawley Wheelers Finished Youth U16 00:43:25:900 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:43:25:900
63.  Benjamin Pearcey Avid Sport Finished Youth U16 00:43:39:800 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:43:39:800
64.  Thomas Bottomley Solent Pirates Finished Youth U16 00:44:10:700 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:44:10:700
65.  Ethan Campbell Newport Shropshire CC Finished Youth U16 00:44:34:800 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:44:34:800
66.  Kyran Levey Solent Pirates Finished Youth U16 00:44:44:900 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:44:44:900
67.  Jack Beveridge Avid Sport Finished Youth U16 00:44:49:500 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:44:49:500
68.  Sam Budd Magspeed Racing Finished Youth U16 00:44:50:200 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:44:50:200
69.  Oscar Karta-Smith Colchester Rovers CC Finished N/A 00:45:26:700 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:45:26:700
70.  Alexander Keary Palmer Park Velo RT Finished Youth U16 00:45:44:700 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:45:44:700
71.  Sam Benson VC Deal Finished Youth U16 00:45:47:900 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:45:47:900
72.  Oscar Pasmore Welwyn Wheelers CC Finished Youth U16 00:45:49:600 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:45:49:600
73.  Oliver Agombar Magspeed Racing Finished Youth U16 00:45:50:700 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:45:50:700
74.  Bobby Buenfeld Velo Club Venta Finished Youth U16 00:46:30:300 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:46:30:300
75.  Rupert Cavill Welwyn Wheelers CC Finished Youth U16 00:46:51:200 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:46:51:200
76.  Aaron Medlyn Bigfoot Youth Cycle Club Ltd Finished Youth U16 00:46:59:100 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:46:59:100
77.  Matthew Hitchings Cotswold Cycles RT Finished Youth U16 00:47:01:900 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:47:01:900
78.  Miles Horner Sotonia CC Finished Youth U16 00:47:03:900 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:47:03:900
79.  William Flatau Team HUP Finished Youth U16 00:48:10:200 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:48:10:200
80.  Owain Williams Hillingdon Slipstreamers Finished Youth U16 00:50:35:700 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:50:35:700
--- Augustus Harris Southborough & District Whls Did not finish Youth U16 --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Youth U16
--- Tom Jackson Newport Shropshire CC Did not finish Youth U16 --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Youth U16
--- William Pollard Welwyn Wheelers CC Did not finish Youth U16 --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Youth U16
--- Huw Watkins Palmer Park Velo RT Did not finish Youth U16 --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Youth U16

Under 16 Girls Championship

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Under 16 Girls Championship - Results
1.  Cat Ferguson Hope Tech Factory Racing Finished Youth U16 00:26:17:200 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:26:17:200
2.  Imogen Wolff Shibden Cycling Club Finished Youth U16 00:26:25:300 102
Points: 102 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:26:25:300
3.  Carys Lloyd VC Londres Finished Youth U16 00:26:46:900 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:26:46:900
4.  Esther Wong Cog Set Papyrus Racing Club Finished Youth U16 00:27:35:600 78
Points: 78 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:27:35:600
5.  Arabella Blackburn Deeside Thistle CC Finished Youth U16 00:27:44:700 69
Points: 69 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:27:44:700
6.  Alice Colling Shibden Cycling Club Finished Youth U16 00:27:50:200 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:27:50:200
7.  Zoe Parker Solihull CC Finished Youth U16 00:27:57:300 54
Points: 54 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:27:57:300
8.  Mia Rutterford Iceni Velo Finished Youth U16 00:28:02:000 48
Points: 48 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:28:02:000
9.  Amelia Cebak Team Milton Keynes Finished Youth U16 00:28:31:800 42
Points: 42 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:28:31:800
10.  Bethany-Ann Jackson WXC World Racing Finished Youth U16 00:28:36:400 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:28:36:400
11.  Lucy Allsop Welwyn Wheelers CC Finished Youth U16 00:28:45:900 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:28:45:900
12.  Greta Carey Pedalon.co.uk Finished Youth U16 00:29:03:100 27
Points: 27 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:29:03:100
13.  Rebecca Woodvine Mid Shropshire Wheelers Finished Youth U16 00:29:10:200 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:29:10:200
14.  Florence Greenhalgh Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished N/A 00:29:31:500 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:29:31:500
15.  Charlotte Smith Solent Pirates Finished Youth U16 00:29:55:600 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:29:55:600
16.  Ellie Mitchinson Welwyn Wheelers CC Finished Youth U16 00:30:11:000 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:30:11:000
17.  Skye Willis Una Forza Racing Finished Youth U16 00:30:19:600 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:30:19:600
18.  Anna Patterson Palmer Park Velo RT Finished Youth U16 00:30:44:100 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:30:44:100
19.  Faye Williams North Cheshire Clarion Finished Youth U16 00:30:53:700 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:30:53:700
20.  Grace Ward Mid Devon CC Finished Youth U16 00:30:55:300 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:30:55:300
21.  Megan Lloyd Harry Middleton Cycling Club Finished Youth U16 00:30:58:700 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:30:58:700
22.  Electra Morris Charlotteville CC Finished Youth U16 00:31:27:100 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:31:27:100
23.  Tulsi Bakrania WXC World Racing Finished Youth U16 00:31:41:300 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:31:41:300
24.  Jessica Hoskins Cardiff JIF Finished Youth U16 00:32:28:700 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:32:28:700
25.  Esme Wiley VC Londres Finished Youth U16 00:32:42:700 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:32:42:700
26.  Jamie Leigh Lloyd Liverpool Braveheart Bicycle C... Finished Youth U16 00:32:55:300 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:32:55:300
27.  Amelia Staunton Sprockets Cycle Club Finished Youth U16 00:33:06:100 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:33:06:100
28.  Edith Davies 4T+ Cyclopark Finished Youth U16 00:33:24:300 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:33:24:300
29.  Amelia Cleathero Racing Metro 15 Finished Youth U16 00:34:06:500 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:34:06:500
30.  Ilana Lord VC Deal Finished Youth U1