Crystal Palace Cycle League 7

Closed Circuit , London – Tuesday, 02 Jun 2009

Event Summary

Event Details

Event URN:

127/EN/011/2009

Start Date:

Tue, 2nd Jun 2009

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Crystal Palace Park, Anerley Hill, Sydenham, London, SE20 8DT

View map

Results

Confirmed Results

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Daniel Tulett Herne Hill Youth CC Unknown D 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: D
2.  Freddie Argent Herne Hill Youth CC Unknown D 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: D
3.  James Mitri VC Londres Unknown D 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Rachel Jary VC Londres Unknown D 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: D
2.  Charlotte Cole-Hossain VC Londres Unknown D 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: D
3.  Georgie Hopkins Go-Ride Bexley Unknown D 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: D

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  David Barnes Palmer Park Velo RT Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C
2.  Aidan Woolven Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Unknown C 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: C
3.  Sam Titmarsh Team Darenth Unknown C 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Germain Burton Team De Ver Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
2.  Euan Cattermole VC Londres Unknown B 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: B
3.  Harry Franklin VC Londres Unknown B 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Kimberley English Palmer Park Velo RT Unknown N/A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Zoe Lewis VC Londres Unknown B 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: B
3.  Sara Gent VO2 Development Team Unknown B 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: B

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Conor Bunn VC Londres Unknown N/A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Kristian Cave VC Londres Unknown N/A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Alex Cozens Woolwich CC Unknown A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: A

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Ben Tulett Herne Hill Youth CC Unknown E 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: E
2.  Felix Mackie Lee Valley Youth Cycling Club Unknown N/A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Harry Jones Herne Hill Youth CC Unknown E 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: E

EL/1/2

Position Name Club name Rider status Category Points
EL/1/2 - Results
1.  Tom Hemmant London Dynamo Unknown 1st 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: 1st
2.  Warrick Spence Cyclefit RT Unknown 1st 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: 1st
3.  Daniele Santoni Pearson Cycling Club Unknown 1st 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: 1st
4.  Kevin Knox Dulwich Paragon CC Unknown 1st 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: 1st
5.  Ian Paine London Dynamo Unknown 1st 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: 1st
6.  Sam Humpheson London Dynamo Unknown 1st 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: 1st
7.  Michael Ladbrook Norwood Paragon CC Unknown 3rd 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: 3rd
8.  Christopher Ansell Team Corridori Unknown 2nd 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: 2nd
9.  Philip Glowinski VC Londres Unknown 2nd 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 2nd
10.  Simon Bird Dulwich Paragon CC Unknown 2nd 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 2nd

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  Hugo Humphreys Lee Valley Youth Cycling Club Unknown N/A 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Matthew Zietz Pearson Cycling Club Unknown 3rd 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Oliver Rossi Glendene CC Unknown A 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: A
4.  James Wilson Sigma Sport.co.uk Unknown 3rd 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: 3rd
5.  Luis Cuevas Unknown 3rd 5

5. Luis Cuevas -

Points: 5 | Status: Unknown | Category: 3rd
6.  Christian Cormack London Dynamo Unknown 3rd 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: 3rd
7.  Andy Ross Sydenham Wheelers CC Unknown 4th 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: 4th
8.  Sean Hogan Addiscombe CC Unknown 4th 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: 4th
9.  Robert Moore London Phoenix CC Unknown 3rd 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 3rd
10.  Matthew Harper London Phoenix CC Unknown 3rd 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 3rd
11.  Alex Robbins Dulwich Paragon CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
12.  Benedict Spurrier Team Mule Bar Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Women

Position Name Club name Rider status Category Points
Women - Results
1.  Charlotte Easton Cyclefit RT Unknown Elite 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: Elite
2.  Bryony Darbon VC Londres Unknown A 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: A
3.  Chloe Thomas Addiscombe CC Unknown 3rd 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  Carole Heritage Addiscombe CC Unknown 4th 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: 4th

About the Event

Info for Riders

Junior entry fee is £6.00.

The Races

U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 02/06/09 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Tue 02/06/09 – 18:30
Youth Only, Youth
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 02/06/09 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Tue 02/06/09 – 18:30
Youth Only, Youth
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 02/06/09 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Tue 02/06/09 – 18:30
Youth Only, Youth
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 02/06/09 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Tue 02/06/09 – 18:30
Youth Only, Youth
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 02/06/09 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Tue 02/06/09 – 18:30
Youth Only, Youth
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 02/06/09 18:30 Youth Only Youth --- 10km / 6 miles
Entry: On Day: (£3.00)
Tue 02/06/09 – 18:30
Youth Only, Youth
10km / 6 miles
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 02/06/09 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Tue 02/06/09 – 18:30
Youth Only, Youth
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 02/06/09 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Tue 02/06/09 – 18:30
Youth Only, Youth
EL/1/2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 02/06/09 19:00 Regional C+ Band 5 --- 30km / 19 miles
Entry: On Day: (£10.00)
Tue 02/06/09 – 19:00
Regional C+, Band 5
30km / 19 miles
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 02/06/09 19:01 Regional C+ Band 5 --- 30km / 19 miles
Entry: On Day: (£10.00)
Tue 02/06/09 – 19:01

3/4

Regional C+, Band 5
30km / 19 miles
Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 02/06/09 19:02 Regional C+ Band 5 --- 30km / 19 miles
Entry: On Day: (£10.00)
Tue 02/06/09 – 19:02
Regional C+, Band 5
30km / 19 miles

Event Summary

Event Details

Event URN:

127/EN/011/2009

Start Date:

Tue, 2nd Jun 2009

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Crystal Palace Park, Anerley Hill, Sydenham, London, SE20 8DT

View map

Results

Confirmed Results

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Daniel Tulett Herne Hill Youth CC Unknown D 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: D
2.  Freddie Argent Herne Hill Youth CC Unknown D 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: D
3.  James Mitri VC Londres Unknown D 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Rachel Jary VC Londres Unknown D 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: D
2.  Charlotte Cole-Hossain VC Londres Unknown D 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: D
3.  Georgie Hopkins Go-Ride Bexley Unknown D 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: D

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  David Barnes Palmer Park Velo RT Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C
2.  Aidan Woolven Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Unknown C 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: C
3.  Sam Titmarsh Team Darenth Unknown C 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Germain Burton Team De Ver Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
2.  Euan Cattermole VC Londres Unknown B 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: B
3.  Harry Franklin VC Londres Unknown B 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Kimberley English Palmer Park Velo RT Unknown N/A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Zoe Lewis VC Londres Unknown B 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: B
3.  Sara Gent VO2 Development Team Unknown B 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: B

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Conor Bunn VC Londres Unknown N/A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Kristian Cave VC Londres Unknown N/A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Alex Cozens Woolwich CC Unknown A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: A

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Ben Tulett Herne Hill Youth CC Unknown E 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: E
2.  Felix Mackie Lee Valley Youth Cycling Club Unknown N/A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Harry Jones Herne Hill Youth CC Unknown E 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: E

EL/1/2

Position Name Club name Rider status Category Points
EL/1/2 - Results
1.  Tom Hemmant London Dynamo Unknown 1st 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: 1st
2.  Warrick Spence Cyclefit RT Unknown 1st 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: 1st
3.  Daniele Santoni Pearson Cycling Club Unknown 1st 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: 1st
4.  Kevin Knox Dulwich Paragon CC Unknown 1st 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: 1st
5.  Ian Paine London Dynamo Unknown 1st 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: 1st
6.  Sam Humpheson London Dynamo Unknown 1st 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: 1st
7.  Michael Ladbrook Norwood Paragon CC Unknown 3rd 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: 3rd
8.  Christopher Ansell Team Corridori Unknown 2nd 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: 2nd
9.  Philip Glowinski VC Londres Unknown 2nd 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 2nd
10.  Simon Bird Dulwich Paragon CC Unknown 2nd 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 2nd

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  Hugo Humphreys Lee Valley Youth Cycling Club Unknown N/A 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Matthew Zietz Pearson Cycling Club Unknown 3rd 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Oliver Rossi Glendene CC Unknown A 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: A
4.  James Wilson Sigma Sport.co.uk Unknown 3rd 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: 3rd
5.  Luis Cuevas Unknown 3rd 5

5. Luis Cuevas -

Points: 5 | Status: Unknown | Category: 3rd
6.  Christian Cormack London Dynamo Unknown 3rd 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: 3rd
7.  Andy Ross Sydenham Wheelers CC Unknown 4th 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: 4th
8.  Sean Hogan Addiscombe CC Unknown 4th 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: 4th
9.  Robert Moore London Phoenix CC Unknown 3rd 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 3rd
10.  Matthew Harper London Phoenix CC Unknown 3rd 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 3rd
11.  Alex Robbins Dulwich Paragon CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
12.  Benedict Spurrier Team Mule Bar Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Women

Position Name Club name Rider status Category Points
Women - Results
1.  Charlotte Easton Cyclefit RT Unknown Elite 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: Elite
2.  Bryony Darbon VC Londres Unknown A 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: A
3.  Chloe Thomas Addiscombe CC Unknown 3rd 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  Carole Heritage Addiscombe CC Unknown 4th 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: 4th

About the Event

Info for Riders

Junior entry fee is £6.00.

The Races

U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 02/06/09 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Tue 02/06/09 – 18:30
Youth Only, Youth
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 02/06/09 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Tue 02/06/09 – 18:30
Youth Only, Youth
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 02/06/09 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Tue 02/06/09 – 18:30
Youth Only, Youth
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 02/06/09 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Tue 02/06/09 – 18:30
Youth Only, Youth
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 02/06/09 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Tue 02/06/09 – 18:30
Youth Only, Youth
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 02/06/09 18:30 Youth Only Youth --- 10km / 6 miles
Entry: On Day: (£3.00)
Tue 02/06/09 – 18:30
Youth Only, Youth
10km / 6 miles
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 02/06/09 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Tue 02/06/09 – 18:30
Youth Only, Youth
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 02/06/09 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Tue 02/06/09 – 18:30
Youth Only, Youth
EL/1/2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 02/06/09 19:00 Regional C+ Band 5 --- 30km / 19 miles
Entry: On Day: (£10.00)
Tue 02/06/09 – 19:00
Regional C+, Band 5
30km / 19 miles
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 02/06/09 19:01 Regional C+ Band 5 --- 30km / 19 miles
Entry: On Day: (£10.00)
Tue 02/06/09 – 19:01

3/4

Regional C+, Band 5
30km / 19 miles
Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 02/06/09 19:02 Regional C+ Band 5 --- 30km / 19 miles
Entry: On Day: (£10.00)
Tue 02/06/09 – 19:02
Regional C+, Band 5
30km / 19 miles

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk