Portsmouth-DHCyclesport.co.uk Circuit Races 1

Closed Circuit – Wednesday, 05 May 2010

Event Summary

Event Details

Event URN:

192/EN/009/2010

Start Date:

Wed, 5th May 2010

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Results

Confirmed Results

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Erin Baker Southdown Velo Unknown D 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Carla James Andover Whls Unknown D 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: D
2.  Evie Loveman Fareham Wheelers Cycling Club Unknown D 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: D
3.  Alderney Baker Southdown Velo Unknown D 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: D

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Rob Panter Portsmouth North End CC Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C
2.  Jack Phillips Banjo Cycles Unknown C 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: C
3.  Thamana Nel Velocity Bikes Cycling Club Unknown C 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: C
4.  Joe Clark Unknown 0

4. Joe Clark -

Points: 0 | Status: Unknown

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Harvey Watson Velocity Bikes Cycling Club Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
2.  Hugo Walters New Forest CC Unknown B 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: B
3.  Cameron Thompson Andover Whls Unknown B 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: B
4.  Callum Butterworth Portsmouth North End CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
5.  Jack Netherwood Chapel Tri-Stars Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Harry Strudley Palmer Park Velo RT Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A
2.  Will Stephenson Bournemouth Arrow Unknown A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: A
3.  Andy Shackel I-Team Cyclists' Club Unknown A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: A
4.  Matthew Hargroves Hargroves-Ridley-Montezuma's Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
5.  Simon Jefferies I-Team Cyclists' Club Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
6.  Cameron Taylor Sotonia CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
7.  Guy Newbury Fareham Wheelers Cycling Club Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  Michael Scott Sotonia CC Unknown 3rd 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Phil Burton Velocity Bikes Cycling Club Unknown N/A 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Harry Strudley Palmer Park Velo RT Unknown A 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: A
4.  Howard Milner Velocity Bikes Cycling Club Unknown 3rd 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: 3rd
5.  Jeremy Lambert Sotonia CC Unknown 3rd 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: 3rd
6.  Jon Cannings Team Wiggle Unknown 3rd 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: 3rd
7.  Mark Warrington Southdown Velo Unknown 3rd 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: 3rd
8.  Norman Mellors Hantspol CC Unknown 3rd 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: 3rd
9.  Adrian Colyer Sotonia CC Unknown 4th 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 4th
10.  Darryl Rice Southdown Velo Unknown 4th 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 4th
10.  Darryl Rice Southdown Velo Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
11.  Mark Barfield Birmingham CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
12.  Gavin Brown Fareham Wheelers Cycling Club Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
13.  Barry Plank Behind The Bikeshed Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
14.  Nigel Powell VC St Raphael Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
15.  Brian Johnson Velocity Bikes Cycling Club Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
16.  John Sanchez-Bisson DHCyclesport Cycling Club Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
17.  Simon Spencer Unknown 3rd 0

17. Simon Spencer -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
18.  Trevor King I-Team Cyclists' Club Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
19.  James Cooper Lincoln Wheelers CC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
20.  Andrew Redding I-Team Cyclists' Club Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
21.  Andy Betteridge New Forest CC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
22.  Gareth Hall Unknown N/A 0

22. Gareth Hall -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
23.  Dave Dalton Fareham Wheelers Cycling Club Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
24.  Peter Kitching Team Wiggle Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
25.  Clinton Casteller Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
26.  Roger Skerry Unknown N/A 0

26. Roger Skerry -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
27.  Antony Grabham Fareham Wheelers Cycling Club Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
28.  John McGeehan I-Team Cyclists' Club Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
29.  James Ebdon Wightlink,Wight Mountain CRT. Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
30.  Bernard van den Berg Fareham Wheelers Cycling Club Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
31.  Charlie White DHCyclesport Cycling Club Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
32.  Shaun Green Army Cycling Union Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
33.  Richard Stephens Sotonia CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
34.  Richard Pearman Team Wiggle Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
35.  Warren Peters a3crg Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
36.  Eamon Watson Velocity Bikes Cycling Club Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
37.  John Marriner ROGUE STATE Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
38.  James Brett Wightlink,Wight Mountain CRT. Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
39.  Andy Shackel I-Team Cyclists' Club Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
40.  Gregg James Andover Whls Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
41.  Kevin Blann Team Rose Blann Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
42.  Joseph Frend South Western RC - Evans Cycle... Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
43.  Chris Dobson Geared Bikes.co.uk Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
44.  John Clark a3crg Unknown 4th 0

44. John Clark - a3crg

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th

E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3 - Results
1.  Toby Neave DHCyclesport Cycling Club Unknown Elite 30
Points: 30 | Status: Unknown | Category: Elite
2.  Jonathan Dibben Hargroves-Ridley-Montezuma's Unknown A 25
Points: 25 | Status: Unknown | Category: A
3.  Ian Legg Felt Racing Unknown Elite 21
Points: 21 | Status: Unknown | Category: Elite
4.  Andrew Hargroves Hargroves-Ridley-Montezuma's Unknown N/A 17
Points: 17 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  Harry Bulstrode DHCyclesport Cycling Club Unknown Elite 14
Points: 14 | Status: Unknown | Category: Elite
6.  Tim Benham DHCyclesport Cycling Club Unknown 2nd 12
Points: 12 | Status: Unknown | Category: 2nd
7.  Michael Warner Hargroves-Ridley-Montezuma's Unknown 2nd 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: 2nd
8.  Jay Eastwood VC St Raphael Unknown 2nd 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: 2nd
9.  Stuart Thompson Andover Whls Unknown 2nd 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: 2nd
10.  Christopher Peden WyndyMilla Unknown 2nd 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: 2nd
11.  Michael Cotty Herbalife-Leisure Lakes Bikes.... Unknown 2nd 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: 2nd
12.  Philip Peters DHCyclesport Cycling Club Unknown 2nd 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: 2nd
13.  James Cotty Wheelbase Castelli MGD Unknown 2nd 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: 2nd
14.  Matthew Heathcote Unknown N/A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: N/A
15.  Henry Newbury Fareham Wheelers Cycling Club Unknown N/A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: N/A
16.  Joshua Stewart Velocity Bikes Cycling Club Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
17.  James Jones Beeline Bicycles RT Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
18.  Geoff Loveman Fareham Wheelers Cycling Club Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
19.  Daniel Stephens Sotonia CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
20.  Mick Metcalf VC St Raphael Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
21.  David Hooper VC St Raphael Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
22.  Tim Smallshaw I-Team Cyclists' Club Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
23.  James Astbury DHCyclesport Cycling Club Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd

About the Event

The Races

U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 05/05/10 18:15 Youth Only Youth ---
Entry: Online: (£4.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£4.00)
Wed 05/05/10 – 18:15
Youth Only, Youth
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 05/05/10 18:15 Youth Only Youth ---
Entry: Online: (£4.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£4.00)
Wed 05/05/10 – 18:15
Youth Only, Youth
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 05/05/10 18:15 Youth Only Youth ---
Entry: Online: (£4.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£4.00)
Wed 05/05/10 – 18:15
Youth Only, Youth
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 05/05/10 18:15 Youth Only Youth ---
Entry: Online: (£4.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£4.00)
Wed 05/05/10 – 18:15
Youth Only, Youth
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 05/05/10 18:15 Youth Only Youth ---
Entry: Online: (£4.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£4.00)
Wed 05/05/10 – 18:15
Youth Only, Youth
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 05/05/10 18:45 Regional B Band 5 --- 52km / 32 miles
Entry: Online: (£10.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£10.00)
Wed 05/05/10 – 18:45

3/4

Regional B, Band 5
52km / 32 miles
E/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 05/05/10 19:30 National B Band 3 --- 52km / 32 miles
Entry: Online: (£10.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£10.00)
Wed 05/05/10 – 19:30
National B, Band 3
52km / 32 miles

Event Summary

Event Details

Event URN:

192/EN/009/2010

Start Date:

Wed, 5th May 2010

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Results

Confirmed Results

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Erin Baker Southdown Velo Unknown D 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Carla James Andover Whls Unknown D 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: D
2.  Evie Loveman Fareham Wheelers Cycling Club Unknown D 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: D
3.  Alderney Baker Southdown Velo Unknown D 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: D

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Rob Panter Portsmouth North End CC Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C
2.  Jack Phillips Banjo Cycles Unknown C 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: C
3.  Thamana Nel Velocity Bikes Cycling Club Unknown C 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: C
4.  Joe Clark Unknown 0

4. Joe Clark -

Points: 0 | Status: Unknown

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Harvey Watson Velocity Bikes Cycling Club Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
2.  Hugo Walters New Forest CC Unknown B 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: B
3.  Cameron Thompson Andover Whls Unknown B 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: B
4.  Callum Butterworth Portsmouth North End CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
5.  Jack Netherwood Chapel Tri-Stars Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Harry Strudley Palmer Park Velo RT Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A
2.  Will Stephenson Bournemouth Arrow Unknown A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: A
3.  Andy Shackel I-Team Cyclists' Club Unknown A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: A
4.  Matthew Hargroves Hargroves-Ridley-Montezuma's Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
5.  Simon Jefferies I-Team Cyclists' Club Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
6.  Cameron Taylor Sotonia CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
7.  Guy Newbury Fareham Wheelers Cycling Club Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  Michael Scott Sotonia CC Unknown 3rd 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Phil Burton Velocity Bikes Cycling Club Unknown N/A 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Harry Strudley Palmer Park Velo RT Unknown A 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: A
4.  Howard Milner Velocity Bikes Cycling Club Unknown 3rd 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: 3rd
5.  Jeremy Lambert Sotonia CC Unknown 3rd 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: 3rd
6.  Jon Cannings Team Wiggle Unknown 3rd 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: 3rd
7.  Mark Warrington Southdown Velo Unknown 3rd 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: 3rd
8.  Norman Mellors Hantspol CC Unknown 3rd 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: 3rd
9.  Adrian Colyer Sotonia CC Unknown 4th 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 4th
10.  Darryl Rice Southdown Velo Unknown 4th 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 4th
10.  Darryl Rice Southdown Velo Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
11.  Mark Barfield Birmingham CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
12.  Gavin Brown Fareham Wheelers Cycling Club Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
13.  Barry Plank Behind The Bikeshed Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
14.  Nigel Powell VC St Raphael Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
15.  Brian Johnson Velocity Bikes Cycling Club Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
16.  John Sanchez-Bisson DHCyclesport Cycling Club Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
17.  Simon Spencer Unknown 3rd 0

17. Simon Spencer -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
18.  Trevor King I-Team Cyclists' Club Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
19.  James Cooper Lincoln Wheelers CC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
20.  Andrew Redding I-Team Cyclists' Club Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
21.  Andy Betteridge New Forest CC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
22.  Gareth Hall Unknown N/A 0

22. Gareth Hall -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
23.  Dave Dalton Fareham Wheelers Cycling Club Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
24.  Peter Kitching Team Wiggle Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
25.  Clinton Casteller Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
26.  Roger Skerry Unknown N/A 0

26. Roger Skerry -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
27.  Antony Grabham Fareham Wheelers Cycling Club Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
28.  John McGeehan I-Team Cyclists' Club Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
29.  James Ebdon Wightlink,Wight Mountain CRT. Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
30.  Bernard van den Berg Fareham Wheelers Cycling Club Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
31.  Charlie White DHCyclesport Cycling Club Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
32.  Shaun Green Army Cycling Union Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
33.  Richard Stephens Sotonia CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
34.  Richard Pearman Team Wiggle Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
35.  Warren Peters a3crg Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
36.  Eamon Watson Velocity Bikes Cycling Club Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
37.  John Marriner ROGUE STATE Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
38.  James Brett Wightlink,Wight Mountain CRT. Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
39.  Andy Shackel I-Team Cyclists' Club Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
40.  Gregg James Andover Whls Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
41.  Kevin Blann Team Rose Blann Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
42.  Joseph Frend South Western RC - Evans Cycle... Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
43.  Chris Dobson Geared Bikes.co.uk Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
44.  John Clark a3crg Unknown 4th 0

44. John Clark - a3crg

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th

E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3 - Results
1.  Toby Neave DHCyclesport Cycling Club Unknown Elite 30
Points: 30 | Status: Unknown | Category: Elite
2.  Jonathan Dibben Hargroves-Ridley-Montezuma's Unknown A 25
Points: 25 | Status: Unknown | Category: A
3.  Ian Legg Felt Racing Unknown Elite 21
Points: 21 | Status: Unknown | Category: Elite
4.  Andrew Hargroves Hargroves-Ridley-Montezuma's Unknown N/A 17
Points: 17 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  Harry Bulstrode DHCyclesport Cycling Club Unknown Elite 14
Points: 14 | Status: Unknown | Category: Elite
6.  Tim Benham DHCyclesport Cycling Club Unknown 2nd 12
Points: 12 | Status: Unknown | Category: 2nd
7.  Michael Warner Hargroves-Ridley-Montezuma's Unknown 2nd 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: 2nd
8.  Jay Eastwood VC St Raphael Unknown 2nd 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: 2nd
9.  Stuart Thompson Andover Whls Unknown 2nd 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: 2nd
10.  Christopher Peden WyndyMilla Unknown 2nd 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: 2nd
11.  Michael Cotty Herbalife-Leisure Lakes Bikes.... Unknown 2nd 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: 2nd
12.  Philip Peters DHCyclesport Cycling Club Unknown 2nd 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: 2nd
13.  James Cotty Wheelbase Castelli MGD Unknown 2nd 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: 2nd
14.  Matthew Heathcote Unknown N/A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: N/A
15.  Henry Newbury Fareham Wheelers Cycling Club Unknown N/A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: N/A
16.  Joshua Stewart Velocity Bikes Cycling Club Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
17.  James Jones Beeline Bicycles RT Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
18.  Geoff Loveman Fareham Wheelers Cycling Club Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
19.  Daniel Stephens Sotonia CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
20.  Mick Metcalf VC St Raphael Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
21.  David Hooper VC St Raphael Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
22.  Tim Smallshaw I-Team Cyclists' Club Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
23.  James Astbury DHCyclesport Cycling Club Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd

About the Event

The Races

U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 05/05/10 18:15 Youth Only Youth ---
Entry: Online: (£4.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£4.00)
Wed 05/05/10 – 18:15
Youth Only, Youth
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 05/05/10 18:15 Youth Only Youth ---
Entry: Online: (£4.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£4.00)
Wed 05/05/10 – 18:15
Youth Only, Youth
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 05/05/10 18:15 Youth Only Youth ---
Entry: Online: (£4.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£4.00)
Wed 05/05/10 – 18:15
Youth Only, Youth
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 05/05/10 18:15 Youth Only Youth ---
Entry: Online: (£4.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£4.00)
Wed 05/05/10 – 18:15
Youth Only, Youth
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 05/05/10 18:15 Youth Only Youth ---
Entry: Online: (£4.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£4.00)
Wed 05/05/10 – 18:15
Youth Only, Youth
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 05/05/10 18:45 Regional B Band 5 --- 52km / 32 miles
Entry: Online: (£10.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£10.00)
Wed 05/05/10 – 18:45

3/4

Regional B, Band 5
52km / 32 miles
E/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 05/05/10 19:30 National B Band 3 --- 52km / 32 miles
Entry: Online: (£10.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£10.00)
Wed 05/05/10 – 19:30
National B, Band 3
52km / 32 miles

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk