South Open Circuits

Closed Circuit , Andover – Sunday, 11 Jul 2010

Event Summary

Event Details

Event URN:

370/EN/009/2010

Start Date:

Sun, 11th Jul 2010

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Thruxton Motor Circuit, Thruxton Aerodrome, Andover, Hampshire, SP11 8PW

View map

Results

Confirmed Results

3/4

Position Name Club name Rider status Category Time Points
3/4 - Results
1.  William Macke Palmer Park Velo RT Finished A 00:00:00:00 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
2.  Frazier Carr Palmer Park Velo RT Finished A 00:00:00:00 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
3.  Iain Bullar Wye Valley Cycling Club Finished 3rd 00:00:00:00 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
4.  Andy Sykes Thames Velo Finished 3rd 00:00:00:00 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
5.  Joseph Frend South Western RC - Evans Cycle... Finished 3rd 00:00:00:00 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
6.  Lee Mead VC Meudon Finished 3rd 00:00:00:00 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
7.  Paul Cooper Reading CC Finished 3rd 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
8.  Tim Sales Redhill CC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
9.  Ross King Velo Schils - Interbike RT Finished A --- 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Paul Redman Thames Velo Finished N/A 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00

E/1/2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
E/1/2 - Results
1.  Tim Elverson Felt Racing Finished Elite 00:00:00:00 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:00:00
2.  Anders Christensen Born to Bike Racing Team Finished 1st 00:00:00:00 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
3.  Lewis Atkins Richardsons-Trek RT Finished Elite 00:00:00:00 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:00:00
4.  John Wager Felt Racing Finished N/A 00:00:00:00 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
5.  Neil Cooper AW Cycles Finished 2nd 00:00:00:00 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
6.  James Jones Beeline Bicycles RT Finished 2nd 00:00:00:00 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
7.  Gavin Spiers AW Cycles Finished 2nd 00:00:00:00 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
8.  Paul Alderson South Western RC - Evans Cycle... Finished N/A 00:00:00:00 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U10 Boys - Results
1.  George Sales Redhill CC Finished D 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
2.  Harry Sheehan Bristol Cycling Development Sq... Finished D 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U12 Boys - Results
1.  Peter Kibble Abergavenny Road Club Finished C 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U14 Boys - Results
1.  Maximilian Stedman Palmer Park Velo RT Finished B 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
2.  Louis Magnani Hillingdon Slipstreamers Finished B 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U14 Girls - Results
1.  Alexandra Sheehan Bristol Cycling Development Sq... Finished B 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U16 Boys - Results
1.  Rory Townsend Hillingdon Slipstreamers Finished A 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
2.  William Macke Palmer Park Velo RT Finished A 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
3.  Ross King Velo Schils - Interbike RT Finished A 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
4.  Geraint Manley Cardiff JIF Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
5.  Frazier Carr Palmer Park Velo RT Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00

Reports

Photos & Results: Thruxton Crits

Posted 16/07/2010 - British Cycling

South Open Circuit Races & South Region Circuit Championships at Thruxton

View Full Report

About the Event

Info for Riders

Not open to South Region riders - riders from South Region should ride the South Region Circuit Championships (same day and venue)

The Races

3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/07/10 09:00 Regional B Band 5 --- 40 mins + 3 laps
Entry: Online: (£10.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£15.00)
Sun 11/07/10 – 09:00

3/4

Regional B, Band 5
40 mins + 3 laps
E/1/2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/07/10 10:00 National B Band 3 --- 50 mins + 3 laps
Entry: Online: (£10.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£15.00)
Sun 11/07/10 – 10:00
National B, Band 3
50 mins + 3 laps
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/07/10 11:15 Youth Only Youth ---
Entry:
Sun 11/07/10 – 11:15
Youth Only, Youth
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/07/10 11:30 Youth Only Youth ---
Entry:
Sun 11/07/10 – 11:30
Youth Only, Youth
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/07/10 11:30 Youth Only Youth ---
Entry:
Sun 11/07/10 – 11:30
Youth Only, Youth
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/07/10 11:30 Youth Only Youth ---
Entry:
Sun 11/07/10 – 11:30
Youth Only, Youth
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/07/10 11:30 Youth Only Youth ---
Entry:
Sun 11/07/10 – 11:30
Youth Only, Youth

Event Summary

Event Details

Event URN:

370/EN/009/2010

Start Date:

Sun, 11th Jul 2010

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Thruxton Motor Circuit, Thruxton Aerodrome, Andover, Hampshire, SP11 8PW

View map

Results

Confirmed Results

3/4

Position Name Club name Rider status Category Time Points
3/4 - Results
1.  William Macke Palmer Park Velo RT Finished A 00:00:00:00 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
2.  Frazier Carr Palmer Park Velo RT Finished A 00:00:00:00 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
3.  Iain Bullar Wye Valley Cycling Club Finished 3rd 00:00:00:00 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
4.  Andy Sykes Thames Velo Finished 3rd 00:00:00:00 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
5.  Joseph Frend South Western RC - Evans Cycle... Finished 3rd 00:00:00:00 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
6.  Lee Mead VC Meudon Finished 3rd 00:00:00:00 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
7.  Paul Cooper Reading CC Finished 3rd 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
8.  Tim Sales Redhill CC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
9.  Ross King Velo Schils - Interbike RT Finished A --- 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Paul Redman Thames Velo Finished N/A 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00

E/1/2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
E/1/2 - Results
1.  Tim Elverson Felt Racing Finished Elite 00:00:00:00 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:00:00
2.  Anders Christensen Born to Bike Racing Team Finished 1st 00:00:00:00 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
3.  Lewis Atkins Richardsons-Trek RT Finished Elite 00:00:00:00 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:00:00
4.  John Wager Felt Racing Finished N/A 00:00:00:00 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
5.  Neil Cooper AW Cycles Finished 2nd 00:00:00:00 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
6.  James Jones Beeline Bicycles RT Finished 2nd 00:00:00:00 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
7.  Gavin Spiers AW Cycles Finished 2nd 00:00:00:00 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
8.  Paul Alderson South Western RC - Evans Cycle... Finished N/A 00:00:00:00 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U10 Boys - Results
1.  George Sales Redhill CC Finished D 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
2.  Harry Sheehan Bristol Cycling Development Sq... Finished D 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U12 Boys - Results
1.  Peter Kibble Abergavenny Road Club Finished C 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U14 Boys - Results
1.  Maximilian Stedman Palmer Park Velo RT Finished B 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
2.  Louis Magnani Hillingdon Slipstreamers Finished B 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U14 Girls - Results
1.  Alexandra Sheehan Bristol Cycling Development Sq... Finished B 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U16 Boys - Results
1.  Rory Townsend Hillingdon Slipstreamers Finished A 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
2.  William Macke Palmer Park Velo RT Finished A 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
3.  Ross King Velo Schils - Interbike RT Finished A 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
4.  Geraint Manley Cardiff JIF Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
5.  Frazier Carr Palmer Park Velo RT Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00

Reports

Photos & Results: Thruxton Crits

Posted 16/07/2010 - British Cycling

South Open Circuit Races & South Region Circuit Championships at Thruxton

View Full Report

About the Event

Info for Riders

Not open to South Region riders - riders from South Region should ride the South Region Circuit Championships (same day and venue)

The Races

3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/07/10 09:00 Regional B Band 5 --- 40 mins + 3 laps
Entry: Online: (£10.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£15.00)
Sun 11/07/10 – 09:00

3/4

Regional B, Band 5
40 mins + 3 laps
E/1/2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/07/10 10:00 National B Band 3 --- 50 mins + 3 laps
Entry: Online: (£10.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£15.00)
Sun 11/07/10 – 10:00
National B, Band 3
50 mins + 3 laps
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/07/10 11:15 Youth Only Youth ---
Entry:
Sun 11/07/10 – 11:15
Youth Only, Youth
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/07/10 11:30 Youth Only Youth ---
Entry:
Sun 11/07/10 – 11:30
Youth Only, Youth
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/07/10 11:30 Youth Only Youth ---
Entry:
Sun 11/07/10 – 11:30
Youth Only, Youth
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/07/10 11:30 Youth Only Youth ---
Entry:
Sun 11/07/10 – 11:30
Youth Only, Youth
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/07/10 11:30 Youth Only Youth ---
Entry:
Sun 11/07/10 – 11:30
Youth Only, Youth

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk