SERRL 2 Day Circuit Stage race

Closed Circuit , Gravesend – Saturday, 14 Aug 2021

Event Summary

Event Overview

A 4 stage, 2 day stage race based at Cyclopark, Kent.

Separate events for 4th category riders and 3rd category riders.

Event will comprise of Individual prologue TT, circuit race with time bonuses, 3 man TTT, circuit race with time bonuses. 

Event Details

Event URN:

490029

Start Date:

Sat, 14th Aug 2021

Finish date:

Sun, 15th Aug 2021

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Cyclopark, The Tollgate, Wrotham Road, Gravesend, Kent, DA11 7NP

View map

Event Organiser:

Alan Denman
alan@project51racing.com

Results

Confirmed Results

Stage 1, 4th Category

Position Name Club name Rider status Category Points
Stage 1, 4th Category - Results
1.  Connor Rushen Se20 RT Finished 4th 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Owen Fletcher Ashford Whlrs CC Finished 4th 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Richard Mathie Penge Cycle Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Matt O'Brien Crawley Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Frederick Purcell Regents Park Rouleurs Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Joseph Turnbull San Fairy Ann CC Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Sam Hodge trainSharp Development team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Ian Reid 4T+ Cyclopark Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Alex Warburton Velo Schils - Interbike RT Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Edward Delville-Jones Lee Valley Youth Cycling Club Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Matt Nunn Medway Velo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Michael Belfrage San Fairy Ann CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  James Moss Hart Performance Coaching Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
14.  Reuban Davey Abellio - SFA Racing Team Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
14.  David Fry Finished 4th 0

14.  David Fry -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
16.  Leo Franks Finsbury Park CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
16.  Alex Trim Crawley Wheelers Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
18.  Ian Trzcinski Finsbury Park CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
19.  Darren Humphrey Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
20.  Richard Burchett Lewes Wanderers CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
20.  Leo Whyton Elitecycling Junior Team Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
22.  Matthew Foakes Hornchurch Cycle Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
22.  David Fowler SQL Undercover Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
22.  Kieren Stanley Addiscombe CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
25.  Simon Head Lewes Wanderers CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
--- Tariq Benson Hub Vélo Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th
--- Benjamin Jackson Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th

Stage 2, 4th Category

Position Name Club name Rider status Category Points
Stage 2, 4th Category - Results
1.  Alex Warburton Velo Schils - Interbike RT Finished 4th 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Richard Mathie Penge Cycle Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Matt O'Brien Crawley Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Joseph Turnbull San Fairy Ann CC Finished 4th 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 4th
5.  David Fry Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Matt Nunn Medway Velo Finished 4th 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Sam Hodge trainSharp Development team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Michael Belfrage San Fairy Ann CC Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Owen Fletcher Ashford Whlrs CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Leo Franks Finsbury Park CC Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Richard Burchett Lewes Wanderers CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Alex Trim Crawley Wheelers Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Reuban Davey Abellio - SFA Racing Team Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
14.  Edward Delville-Jones Lee Valley Youth Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
15.  James Moss Hart Performance Coaching Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
16.  Simon Head Lewes Wanderers CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
17.  Darren Humphrey Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
18.  David Fowler SQL Undercover Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
19.  Ian Trzcinski Finsbury Park CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
20.  Matthew Foakes Hornchurch Cycle Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
21.  Kieren Stanley Addiscombe CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
22.  Leo Whyton Elitecycling Junior Team Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
23.  Frederick Purcell Regents Park Rouleurs Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
24.  Connor Rushen Se20 RT Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
25.  Ian Reid 4T+ Cyclopark Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Stage 3, 4th Category

Position Name Club name Rider status Category Points
Stage 3, 4th Category - Results
1.  Edward Delville-Jones Lee Valley Youth Cycling Club Finished 4th 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 4th
1.  Sam Hodge trainSharp Development team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
1.  Leo Whyton Elitecycling Junior Team Finished 4th 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Michael Belfrage San Fairy Ann CC Finished 4th 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Reuban Davey Abellio - SFA Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Joseph Turnbull San Fairy Ann CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Richard Mathie Penge Cycle Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Matt O'Brien Crawley Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Alex Trim Crawley Wheelers Finished 4th 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Owen Fletcher Ashford Whlrs CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Matt Nunn Medway Velo Finished 4th 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Leo Franks Finsbury Park CC Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Ian Trzcinski Finsbury Park CC Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Matthew Foakes Hornchurch Cycle Club Finished 4th 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th
6.  James Moss Hart Performance Coaching Finished 4th 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Alex Warburton Velo Schils - Interbike RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Richard Burchett Lewes Wanderers CC Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Simon Head Lewes Wanderers CC Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Kieren Stanley Addiscombe CC Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  David Fowler SQL Undercover Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Darren Humphrey Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th

Stage 4, 4th Category

Position Name Club name Rider status Category Points
Stage 4, 4th Category - Results
1.  Sam Hodge trainSharp Development team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Matt O'Brien Crawley Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Edward Delville-Jones Lee Valley Youth Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Richard Mathie Penge Cycle Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Joseph Turnbull San Fairy Ann CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Alex Warburton Velo Schils - Interbike RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Matt Nunn Medway Velo Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Reuban Davey Abellio - SFA Racing Team Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Michael Belfrage San Fairy Ann CC Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Owen Fletcher Ashford Whlrs CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  James Moss Hart Performance Coaching Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Alex Trim Crawley Wheelers Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Richard Burchett Lewes Wanderers CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
14.  Darren Humphrey Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
15.  Simon Head Lewes Wanderers CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
16.  David Fowler SQL Undercover Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
17.  Ian Trzcinski Finsbury Park CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
18.  Matthew Foakes Hornchurch Cycle Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
19.  Leo Whyton Elitecycling Junior Team Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
20.  Kieren Stanley Addiscombe CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
--- Leo Franks Finsbury Park CC Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th

4th Cat Overall

Position Name Club name Rider status Category Points
4th Cat Overall - Results
1.  Sam Hodge trainSharp Development team Finished 4th 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Matt O'Brien Crawley Wheelers Finished 4th 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Richard Mathie Penge Cycle Club Finished 4th 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Joseph Turnbull San Fairy Ann CC Finished 4th 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Owen Fletcher Ashford Whlrs CC Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Michael Belfrage San Fairy Ann CC Finished 4th 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Matt Nunn Medway Velo Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Alex Warburton Velo Schils - Interbike RT Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Edward Delville-Jones Lee Valley Youth Cycling Club Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Reuban Davey Abellio - SFA Racing Team Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Alex Trim Crawley Wheelers Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  James Moss Hart Performance Coaching Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Richard Burchett Lewes Wanderers CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
14.  Darren Humphrey Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
15.  Simon Head Lewes Wanderers CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
16.  David Fowler SQL Undercover Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
17.  Ian Trzcinski Finsbury Park CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
18.  Matthew Foakes Hornchurch Cycle Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
19.  Leo Whyton Elitecycling Junior Team Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
20.  Kieren Stanley Addiscombe CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
--- Tariq Benson Cycling Club Hackney Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th
--- Leo Franks Finsbury Park CC Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- David Fry Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Benjamin Jackson Regents Park Rouleurs Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th
--- Ian Reid 4T+ Cyclopark Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Connor Rushen Se20 RT Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th

Stage 1, 3rd Category

Position Name Club name Rider status Category Points
Stage 1, 3rd Category - Results
1.  George Sales Project 51 Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Paul Newsome Project 51 Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Matthew Clayton University of Bath Cycling Clu... Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Jamie Maxen Verulam - reallymoving.com Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Chris Stanton Tri Surrey Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Ben Voller Ex Machina Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Christopher Lockwood Durham University Cycling Club Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Finn Dunton Elitecycling Junior Team Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Oliver East Ex Machina Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Daniel Price North Essex Velo Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Darren Franks PARLAY CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Jallani Qureshi Crawley Wheelers Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Jack Charlton-Hunt Lee Valley Youth Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Jacob James trainSharp Development team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Adam Pyper PARLAY CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Joshua Guest Oxted Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Nicholas Barratt Maison Du Velo In-Gear Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  Myles Brown 4T+ Cyclopark Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  Benjamin Flatau Elitecycling Junior Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
20.  Matthew Foote Spartans Velo Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
20.  Luca Unwin Lee Valley Youth Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
20.  Andy Wakeling Hub Vélo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
23.  Tijmen Schel Crawley Wheelers Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
24.  Anthony Attwood Project 51 Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
24.  Stephen Wilkinson TWB - ON TIME RACE TEAM Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
26.  Ryan Allen Verulam - reallymoving.com Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
27.  Luke De Quay East Grinstead CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
28.  Nathan Peppercorn Crawley Wheelers Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
29.  Kenneth Cunningham East Grinstead CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
30.  Nathan Delaney Project 51 Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
31.  Florian Holstein Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
--- Nick Hawksworth Addiscombe CC Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Connor Stevens Lee Valley Youth Cycling Club Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd

Stage 2, 3rd Category

Position Name Club name Rider status Category Points
Stage 2, 3rd Category - Results
1.  George Sales Project 51 Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Jamie Maxen Verulam - reallymoving.com Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Finn Dunton Elitecycling Junior Team Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Benjamin Flatau Elitecycling Junior Team Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Jacob James trainSharp Development team Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Matthew Clayton University of Bath Cycling Clu... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Adam Pyper PARLAY CC Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Christopher Lockwood Durham University Cycling Club Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Jallani Qureshi Crawley Wheelers Race Team Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Oliver East Ex Machina Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Chris Stanton Tri Surrey Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Luca Unwin Lee Valley Youth Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Paul Newsome Project 51 Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Nicholas Barratt Maison Du Velo In-Gear Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Joshua Guest Oxted Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Jack Charlton-Hunt Lee Valley Youth Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Darren Franks PARLAY CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  Ryan Allen Verulam - reallymoving.com Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
19.  Ben Voller Ex Machina Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
20.  Stephen Wilkinson TWB - ON TIME RACE TEAM Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
21.  Myles Brown 4T+ Cyclopark Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
22.  Matthew Foote Spartans Velo Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
23.  Tijmen Schel Crawley Wheelers Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
24.  Andy Wakeling Hub Vélo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
25.  Daniel Price North Essex Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
26.  Luke De Quay East Grinstead CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
27.  Florian Holstein Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
28.  Kenneth Cunningham East Grinstead CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
29.  Nathan Peppercorn Crawley Wheelers Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
30.  Anthony Attwood Project 51 Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
--- Nathan Delaney Project 51 Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd

Stage 3, 3rd Category

Position Name Club name Rider status Category Points
Stage 3, 3rd Category - Results
1.  Ryan Allen Verulam - reallymoving.com Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
1.  Jacob James trainSharp Development team Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
1.  Jamie Maxen Verulam - reallymoving.com Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Jack Charlton-Hunt Lee Valley Youth Cycling Club Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Matthew Clayton University of Bath Cycling Clu... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Luca Unwin Lee Valley Youth Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Nicholas Barratt Maison Du Velo In-Gear Cycles Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Finn Dunton Elitecycling Junior Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Chris Stanton Tri Surrey Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Anthony Attwood Project 51 Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Myles Brown 4T+ Cyclopark Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Oliver East Ex Machina Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Paul Newsome Project 51 Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  George Sales Project 51 Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Ben Voller Ex Machina Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Benjamin Flatau Elitecycling Junior Team Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Matthew Foote Spartans Velo Club Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Christopher Lockwood Durham University Cycling Club Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Darren Franks PARLAY CC Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Florian Holstein Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Adam Pyper PARLAY CC Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Nathan Peppercorn Crawley Wheelers Race Team Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Jallani Qureshi Crawley Wheelers Race Team Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Tijmen Schel Crawley Wheelers Race Team Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Daniel Price North Essex Velo Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Andy Wakeling Hub Vélo Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Stephen Wilkinson TWB - ON TIME RACE TEAM Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Kenneth Cunningham East Grinstead CC Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Luke De Quay East Grinstead CC Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Joshua Guest Oxted Cycling Club Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd

Stage 4, 3rd Category

Position Name Club name Rider status Category Points
Stage 4, 3rd Category - Results
1.  Jamie Maxen Verulam - reallymoving.com Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Benjamin Flatau Elitecycling Junior Team Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  George Sales Project 51 Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Matthew Clayton University of Bath Cycling Clu... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Jacob James trainSharp Development team Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Finn Dunton Elitecycling Junior Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Jack Charlton-Hunt Lee Valley Youth Cycling Club Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Adam Pyper PARLAY CC Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Christopher Lockwood Durham University Cycling Club Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Darren Franks PARLAY CC Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Oliver East Ex Machina Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Joshua Guest Oxted Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Luca Unwin Lee Valley Youth Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
14.  Tijmen Schel Crawley Wheelers Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Paul Newsome Project 51 Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Jallani Qureshi Crawley Wheelers Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Daniel Price North Essex Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  Chris Stanton Tri Surrey Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
19.  Andy Wakeling Hub Vélo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
20.  Ben Voller Ex Machina Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
21.  Myles Brown 4T+ Cyclopark Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
22.  Florian Holstein Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
23.  Ryan Allen Verulam - reallymoving.com Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
24.  Nicholas Barratt Maison Du Velo In-Gear Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
25.  Stephen Wilkinson TWB - ON TIME RACE TEAM Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
26.  Matthew Foote Spartans Velo Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
27.  Luke De Quay East Grinstead CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
28.  Nathan Peppercorn Crawley Wheelers Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
29.  Kenneth Cunningham East Grinstead CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
--- Anthony Attwood Project 51 Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd

3rd Cat Overall

Position Name Club name Rider status Category Points
3rd Cat Overall - Results
1.  Jamie Maxen Verulam - reallymoving.com Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  George Sales Project 51 Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Matthew Clayton University of Bath Cycling Clu... Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Finn Dunton Elitecycling Junior Team Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Oliver East Ex Machina Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Paul Newsome Project 51 Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Chris Stanton Tri Surrey Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Jacob James trainSharp Development team Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Ben Voller Ex Machina Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Luca Unwin Lee Valley Youth Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Nicholas Barratt Maison Du Velo In-Gear Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Benjamin Flatau Elitecycling Junior Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Christopher Lockwood Durham University Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
14.  Darren Franks PARLAY CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Adam Pyper PARLAY CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Ryan Allen Verulam - reallymoving.com Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Jallani Qureshi Crawley Wheelers Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  Joshua Guest Oxted Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
19.  Jack Charlton-Hunt Lee Valley Youth Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
20.  Stephen Wilkinson TWB - ON TIME RACE TEAM Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
21.  Matthew Foote Spartans Velo Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
22.  Myles Brown 4T+ Cyclopark Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
23.  Tijmen Schel Crawley Wheelers Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
24.  Andy Wakeling Hub Vélo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
25.  Daniel Price North Essex Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
26.  Luke De Quay East Grinstead CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
27.  Nathan Peppercorn Crawley Wheelers Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
28.  Florian Holstein Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
29.  Kenneth Cunningham East Grinstead CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
--- Anthony Attwood Project 51 Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Nathan Delaney Project 51 Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Nick Hawksworth Addiscombe CC Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Connor Stevens Lee Valley Youth Cycling Club Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd

About the Event

Info for Riders

Day 1

Stage 1: 1 lap individual TT, 4th category riders 1515 – 1615 (60 riders at 1 min intervals)

Stage 2: 45 min Circuit race, 4th category riders 1745 – 1830 (sprint bonus at finish: 10, 5, 3, 1 second)

Stage 1: 1 lap individual TT, 3rd category riders 1615 – 1715 (60 riders at 1 min intervals)

Stage 2: 45 min Circuit race, 3rd category riders 1845 – 1930 (sprint bonus at finish: 10, 5, 3, 1 second)

Day 2

Stage 3: 3 lap TTT, 4th category riders. 1515 – 1600 (20 teams of 3 at 1 min intervals. 15 min max time)

Stage 4: 1 hour circuit race, 4th category riders 1715 – 1815 (2 x intermediate time bonuses at 5,3,1 seconds. Finish line time bonus 15, 10, 5, 3 seconds)

Stage 3: 3 lap TTT, 4th category riders. 1600 – 1645 (20 teams of 3 at 2 min intervals. 15 min max time)

Stage 4: 1 hour circuit race, 4th category riders 1715 – 1815 (2 x intermediate time bonuses at 5,3,1 seconds. Finish line time bonus 15, 10, 5, 3 seconds)

 

  • Standard road bikes and equipment for all stages
  • Please nominate your team of 3 via email to the organisor at time of entry
  • more than one team from the same club will be accepted.
  • Organisor will put riders into a randomly selected team of 3 if you don't have one 

The Races

Stage 1, 4th Category Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/08/21 15:15 Regional C+ Band 5 --- 1 laps / 3km / 2 miles
Entry: On Day: (£50.00)
Sat 14/08/21 – 15:15
Regional C+, Band 5
1 laps / 3km / 2 miles
Stage 2, 4th Category Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/08/21 17:45 Regional C+ Band 5 --- 45 mins
Entry: On Day: (£50.00)
Sat 14/08/21 – 17:45
Regional C+, Band 5
45 mins
Stage 3, 4th Category Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 15/08/21 15:15 Regional C+ Band 5 --- 3 laps / 8km / 5 miles
Entry: On Day: (£50.00)
Sun 15/08/21 – 15:15
Regional C+, Band 5
3 laps / 8km / 5 miles
Stage 4, 4th Category Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 15/08/21 17:15 Regional C+ Band 5 --- 01 hr
Entry: On Day: (£50.00)
Sun 15/08/21 – 17:15
Regional C+, Band 5
01 hr
4th Cat Overall Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/08/21 15:15 Regional C+ Band 5 ---
Entry: On Day: (£50.00)
Sat 14/08/21 – 15:15
Regional C+, Band 5
Stage 1, 3rd Category Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/08/21 16:15 Regional C+ Band 5 --- 1 laps / 3km / 2 miles
Entry: On Day: (£50.00)
Sat 14/08/21 – 16:15
Regional C+, Band 5
1 laps / 3km / 2 miles
Stage 2, 3rd Category Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/08/21 18:45 Regional C+ Band 5 --- 45 mins
Entry: On Day: (£50.00)
Sat 14/08/21 – 18:45
Regional C+, Band 5
45 mins
Stage 3, 3rd Category Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 15/08/21 16:15 Regional C+ Band 5 --- 3 laps / 8km / 5 miles
Entry: On Day: (£50.00)
Sun 15/08/21 – 16:15
Regional C+, Band 5
3 laps / 8km / 5 miles
Stage 4, 3rd Category Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 15/08/21 18:45 Regional C+ Band 5 --- 01 hr
Entry: On Day: (£50.00)
Sun 15/08/21 – 18:45
Regional C+, Band 5
01 hr
3rd Cat Overall Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/08/21 16:15 Regional C+ Band 5 ---
Entry: On Day: (£50.00)
Sat 14/08/21 – 16:15
Regional C+, Band 5

Event Summary

Event Overview

A 4 stage, 2 day stage race based at Cyclopark, Kent.

Separate events for 4th category riders and 3rd category riders.

Event will comprise of Individual prologue TT, circuit race with time bonuses, 3 man TTT, circuit race with time bonuses. 

Event Details

Event URN:

490029

Start Date:

Sat, 14th Aug 2021

Finish date:

Sun, 15th Aug 2021

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Cyclopark, The Tollgate, Wrotham Road, Gravesend, Kent, DA11 7NP

View map

Event Organiser:

Alan Denman
alan@project51racing.com

Results

Confirmed Results

Stage 1, 4th Category

Position Name Club name Rider status Category Points
Stage 1, 4th Category - Results
1.  Connor Rushen Se20 RT Finished 4th 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Owen Fletcher Ashford Whlrs CC Finished 4th 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Richard Mathie Penge Cycle Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Matt O'Brien Crawley Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Frederick Purcell Regents Park Rouleurs Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Joseph Turnbull San Fairy Ann CC Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Sam Hodge trainSharp Development team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Ian Reid 4T+ Cyclopark Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Alex Warburton Velo Schils - Interbike RT Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Edward Delville-Jones Lee Valley Youth Cycling Club Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Matt Nunn Medway Velo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Michael Belfrage San Fairy Ann CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  James Moss Hart Performance Coaching Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
14.  Reuban Davey Abellio - SFA Racing Team Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
14.  David Fry Finished 4th 0

14.  David Fry -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
16.  Leo Franks Finsbury Park CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
16.  Alex Trim Crawley Wheelers Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
18.  Ian Trzcinski Finsbury Park CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
19.  Darren Humphrey Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
20.  Richard Burchett Lewes Wanderers CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
20.  Leo Whyton Elitecycling Junior Team Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
22.  Matthew Foakes Hornchurch Cycle Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
22.  David Fowler SQL Undercover Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
22.  Kieren Stanley Addiscombe CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
25.  Simon Head Lewes Wanderers CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
--- Tariq Benson Hub Vélo Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th
--- Benjamin Jackson Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th

Stage 2, 4th Category

Position Name Club name Rider status Category Points
Stage 2, 4th Category - Results
1.  Alex Warburton Velo Schils - Interbike RT Finished 4th 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Richard Mathie Penge Cycle Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Matt O'Brien Crawley Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Joseph Turnbull San Fairy Ann CC Finished 4th 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 4th
5.  David Fry Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Matt Nunn Medway Velo Finished 4th 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Sam Hodge trainSharp Development team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Michael Belfrage San Fairy Ann CC Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Owen Fletcher Ashford Whlrs CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Leo Franks Finsbury Park CC Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Richard Burchett Lewes Wanderers CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Alex Trim Crawley Wheelers Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Reuban Davey Abellio - SFA Racing Team Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
14.  Edward Delville-Jones Lee Valley Youth Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
15.  James Moss Hart Performance Coaching Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
16.  Simon Head Lewes Wanderers CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
17.  Darren Humphrey Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
18.  David Fowler SQL Undercover Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
19.  Ian Trzcinski Finsbury Park CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
20.  Matthew Foakes Hornchurch Cycle Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
21.  Kieren Stanley Addiscombe CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
22.  Leo Whyton Elitecycling Junior Team Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
23.  Frederick Purcell Regents Park Rouleurs Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
24.  Connor Rushen Se20 RT Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
25.  Ian Reid 4T+ Cyclopark Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Stage 3, 4th Category

Position Name Club name Rider status Category Points
Stage 3, 4th Category - Results
1.  Edward Delville-Jones Lee Valley Youth Cycling Club Finished 4th 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 4th
1.  Sam Hodge trainSharp Development team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
1.  Leo Whyton Elitecycling Junior Team Finished 4th 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Michael Belfrage San Fairy Ann CC Finished 4th 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Reuban Davey Abellio - SFA Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Joseph Turnbull San Fairy Ann CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Richard Mathie Penge Cycle Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Matt O'Brien Crawley Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Alex Trim Crawley Wheelers Finished 4th 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Owen Fletcher Ashford Whlrs CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Matt Nunn Medway Velo Finished 4th 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Leo Franks Finsbury Park CC Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Ian Trzcinski Finsbury Park CC Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Matthew Foakes Hornchurch Cycle Club Finished 4th 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th
6.  James Moss Hart Performance Coaching Finished 4th 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Alex Warburton Velo Schils - Interbike RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Richard Burchett Lewes Wanderers CC Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Simon Head Lewes Wanderers CC Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Kieren Stanley Addiscombe CC Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  David Fowler SQL Undercover Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Darren Humphrey Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th

Stage 4, 4th Category

Position Name Club name Rider status Category Points
Stage 4, 4th Category - Results
1.  Sam Hodge trainSharp Development team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Matt O'Brien Crawley Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Edward Delville-Jones Lee Valley Youth Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Richard Mathie Penge Cycle Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Joseph Turnbull San Fairy Ann CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Alex Warburton Velo Schils - Interbike RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Matt Nunn Medway Velo Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Reuban Davey Abellio - SFA Racing Team Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Michael Belfrage San Fairy Ann CC Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Owen Fletcher Ashford Whlrs CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  James Moss Hart Performance Coaching Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Alex Trim Crawley Wheelers Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Richard Burchett Lewes Wanderers CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
14.  Darren Humphrey Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
15.  Simon Head Lewes Wanderers CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
16.  David Fowler SQL Undercover Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
17.  Ian Trzcinski Finsbury Park CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
18.  Matthew Foakes Hornchurch Cycle Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
19.  Leo Whyton Elitecycling Junior Team Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
20.  Kieren Stanley Addiscombe CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
--- Leo Franks Finsbury Park CC Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th

4th Cat Overall

Position Name Club name Rider status Category Points
4th Cat Overall - Results
1.  Sam Hodge trainSharp Development team Finished 4th 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Matt O'Brien Crawley Wheelers Finished 4th 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Richard Mathie Penge Cycle Club Finished 4th 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Joseph Turnbull San Fairy Ann CC Finished 4th 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Owen Fletcher Ashford Whlrs CC Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Michael Belfrage San Fairy Ann CC Finished 4th 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Matt Nunn Medway Velo Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Alex Warburton Velo Schils - Interbike RT Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Edward Delville-Jones Lee Valley Youth Cycling Club Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Reuban Davey Abellio - SFA Racing Team Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Alex Trim Crawley Wheelers Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  James Moss Hart Performance Coaching Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Richard Burchett Lewes Wanderers CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
14.  Darren Humphrey Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
15.  Simon Head Lewes Wanderers CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
16.  David Fowler SQL Undercover Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
17.  Ian Trzcinski Finsbury Park CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
18.  Matthew Foakes Hornchurch Cycle Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
19.  Leo Whyton Elitecycling Junior Team Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
20.  Kieren Stanley Addiscombe CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
--- Tariq Benson Cycling Club Hackney Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th
--- Leo Franks Finsbury Park CC Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- David Fry Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Benjamin Jackson Regents Park Rouleurs Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th
--- Ian Reid 4T+ Cyclopark Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Connor Rushen Se20 RT Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th

Stage 1, 3rd Category

Position Name Club name Rider status Category Points
Stage 1, 3rd Category - Results
1.  George Sales Project 51 Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Paul Newsome Project 51 Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Matthew Clayton University of Bath Cycling Clu... Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Jamie Maxen Verulam - reallymoving.com Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Chris Stanton Tri Surrey Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Ben Voller Ex Machina Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Christopher Lockwood Durham University Cycling Club Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Finn Dunton Elitecycling Junior Team Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Oliver East Ex Machina Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Daniel Price North Essex Velo Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Darren Franks PARLAY CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Jallani Qureshi Crawley Wheelers Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Jack Charlton-Hunt Lee Valley Youth Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Jacob James trainSharp Development team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Adam Pyper PARLAY CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Joshua Guest Oxted Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Nicholas Barratt Maison Du Velo In-Gear Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  Myles Brown 4T+ Cyclopark Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  Benjamin Flatau Elitecycling Junior Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
20.  Matthew Foote Spartans Velo Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
20.  Luca Unwin Lee Valley Youth Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
20.  Andy Wakeling Hub Vélo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
23.  Tijmen Schel Crawley Wheelers Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
24.  Anthony Attwood Project 51 Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
24.  Stephen Wilkinson TWB - ON TIME RACE TEAM Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
26.  Ryan Allen Verulam - reallymoving.com Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
27.  Luke De Quay East Grinstead CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
28.  Nathan Peppercorn Crawley Wheelers Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
29.  Kenneth Cunningham East Grinstead CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
30.  Nathan Delaney Project 51 Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
31.  Florian Holstein Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
--- Nick Hawksworth Addiscombe CC Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Connor Stevens Lee Valley Youth Cycling Club Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd

Stage 2, 3rd Category

Position Name Club name Rider status Category Points
Stage 2, 3rd Category - Results
1.  George Sales Project 51 Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Jamie Maxen Verulam - reallymoving.com Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Finn Dunton Elitecycling Junior Team Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Benjamin Flatau Elitecycling Junior Team Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Jacob James trainSharp Development team Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Matthew Clayton University of Bath Cycling Clu... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Adam Pyper PARLAY CC Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Christopher Lockwood Durham University Cycling Club Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Jallani Qureshi Crawley Wheelers Race Team Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Oliver East Ex Machina Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Chris Stanton Tri Surrey Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Luca Unwin Lee Valley Youth Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Paul Newsome Project 51 Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Nicholas Barratt Maison Du Velo In-Gear Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Joshua Guest Oxted Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Jack Charlton-Hunt Lee Valley Youth Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Darren Franks PARLAY CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  Ryan Allen Verulam - reallymoving.com Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
19.  Ben Voller Ex Machina Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
20.  Stephen Wilkinson TWB - ON TIME RACE TEAM Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
21.  Myles Brown 4T+ Cyclopark Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
22.  Matthew Foote Spartans Velo Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
23.  Tijmen Schel Crawley Wheelers Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
24.  Andy Wakeling Hub Vélo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
25.  Daniel Price North Essex Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
26.  Luke De Quay East Grinstead CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
27.  Florian Holstein Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
28.  Kenneth Cunningham East Grinstead CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
29.  Nathan Peppercorn Crawley Wheelers Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
30.  Anthony Attwood Project 51 Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
--- Nathan Delaney Project 51 Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd

Stage 3, 3rd Category

Position Name Club name Rider status Category Points
Stage 3, 3rd Category - Results
1.  Ryan Allen Verulam - reallymoving.com Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
1.  Jacob James trainSharp Development team Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
1.  Jamie Maxen Verulam - reallymoving.com Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Jack Charlton-Hunt Lee Valley Youth Cycling Club Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Matthew Clayton University of Bath Cycling Clu... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Luca Unwin Lee Valley Youth Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Nicholas Barratt Maison Du Velo In-Gear Cycles Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Finn Dunton Elitecycling Junior Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Chris Stanton Tri Surrey Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Anthony Attwood Project 51 Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Myles Brown 4T+ Cyclopark Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Oliver East Ex Machina Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Paul Newsome Project 51 Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  George Sales Project 51 Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Ben Voller Ex Machina Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Benjamin Flatau Elitecycling Junior Team Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Matthew Foote Spartans Velo Club Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Christopher Lockwood Durham University Cycling Club Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Darren Franks PARLAY CC Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Florian Holstein Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Adam Pyper PARLAY CC Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Nathan Peppercorn Crawley Wheelers Race Team Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Jallani Qureshi Crawley Wheelers Race Team Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Tijmen Schel Crawley Wheelers Race Team Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Daniel Price North Essex Velo Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Andy Wakeling Hub Vélo Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Stephen Wilkinson TWB - ON TIME RACE TEAM Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Kenneth Cunningham East Grinstead CC Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Luke De Quay East Grinstead CC Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Joshua Guest Oxted Cycling Club Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd

Stage 4, 3rd Category

Position Name Club name Rider status Category Points
Stage 4, 3rd Category - Results
1.  Jamie Maxen Verulam - reallymoving.com Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Benjamin Flatau Elitecycling Junior Team Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  George Sales Project 51 Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Matthew Clayton University of Bath Cycling Clu... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Jacob James trainSharp Development team Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Finn Dunton Elitecycling Junior Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Jack Charlton-Hunt Lee Valley Youth Cycling Club Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Adam Pyper PARLAY CC Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Christopher Lockwood Durham University Cycling Club Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Darren Franks PARLAY CC Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Oliver East Ex Machina Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Joshua Guest Oxted Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Luca Unwin Lee Valley Youth Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
14.  Tijmen Schel Crawley Wheelers Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Paul Newsome Project 51 Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Jallani Qureshi Crawley Wheelers Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Daniel Price North Essex Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  Chris Stanton Tri Surrey Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
19.  Andy Wakeling Hub Vélo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
20.  Ben Voller Ex Machina Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
21.  Myles Brown 4T+ Cyclopark Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
22.  Florian Holstein Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
23.  Ryan Allen Verulam - reallymoving.com Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
24.  Nicholas Barratt Maison Du Velo In-Gear Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
25.  Stephen Wilkinson TWB - ON TIME RACE TEAM Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
26.  Matthew Foote Spartans Velo Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
27.  Luke De Quay East Grinstead CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
28.  Nathan Peppercorn Crawley Wheelers Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
29.  Kenneth Cunningham East Grinstead CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
--- Anthony Attwood Project 51 Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd

3rd Cat Overall

Position Name Club name Rider status Category Points
3rd Cat Overall - Results
1.  Jamie Maxen Verulam - reallymoving.com Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  George Sales Project 51 Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Matthew Clayton University of Bath Cycling Clu... Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Finn Dunton Elitecycling Junior Team Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Oliver East Ex Machina Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Paul Newsome Project 51 Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Chris Stanton Tri Surrey Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Jacob James trainSharp Development team Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Ben Voller Ex Machina Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Luca Unwin Lee Valley Youth Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Nicholas Barratt Maison Du Velo In-Gear Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Benjamin Flatau Elitecycling Junior Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Christopher Lockwood Durham University Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
14.  Darren Franks PARLAY CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Adam Pyper PARLAY CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Ryan Allen Verulam - reallymoving.com Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Jallani Qureshi Crawley Wheelers Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  Joshua Guest Oxted Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
19.  Jack Charlton-Hunt Lee Valley Youth Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
20.  Stephen Wilkinson TWB - ON TIME RACE TEAM Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
21.  Matthew Foote Spartans Velo Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
22.  Myles Brown 4T+ Cyclopark Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
23.  Tijmen Schel Crawley Wheelers Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
24.  Andy Wakeling Hub Vélo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
25.  Daniel Price North Essex Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
26.  Luke De Quay East Grinstead CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
27.  Nathan Peppercorn Crawley Wheelers Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
28.  Florian Holstein Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
29.  Kenneth Cunningham East Grinstead CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
--- Anthony Attwood Project 51 Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Nathan Delaney Project 51 Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Nick Hawksworth Addiscombe CC Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Connor Stevens Lee Valley Youth Cycling Club Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd

About the Event

Info for Riders

Day 1

Stage 1: 1 lap individual TT, 4th category riders 1515 – 1615 (60 riders at 1 min intervals)

Stage 2: 45 min Circuit race, 4th category riders 1745 – 1830 (sprint bonus at finish: 10, 5, 3, 1 second)

Stage 1: 1 lap individual TT, 3rd category riders 1615 – 1715 (60 riders at 1 min intervals)

Stage 2: 45 min Circuit race, 3rd category riders 1845 – 1930 (sprint bonus at finish: 10, 5, 3, 1 second)

Day 2

Stage 3: 3 lap TTT, 4th category riders. 1515 – 1600 (20 teams of 3 at 1 min intervals. 15 min max time)

Stage 4: 1 hour circuit race, 4th category riders 1715 – 1815 (2 x intermediate time bonuses at 5,3,1 seconds. Finish line time bonus 15, 10, 5, 3 seconds)

Stage 3: 3 lap TTT, 4th category riders. 1600 – 1645 (20 teams of 3 at 2 min intervals. 15 min max time)

Stage 4: 1 hour circuit race, 4th category riders 1715 – 1815 (2 x intermediate time bonuses at 5,3,1 seconds. Finish line time bonus 15, 10, 5, 3 seconds)

 

  • Standard road bikes and equipment for all stages
  • Please nominate your team of 3 via email to the organisor at time of entry
  • more than one team from the same club will be accepted.
  • Organisor will put riders into a randomly selected team of 3 if you don't have one 

The Races

Stage 1, 4th Category Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/08/21 15:15 Regional C+ Band 5 --- 1 laps / 3km / 2 miles
Entry: On Day: (£50.00)
Sat 14/08/21 – 15:15
Regional C+, Band 5
1 laps / 3km / 2 miles
Stage 2, 4th Category Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/08/21 17:45 Regional C+ Band 5 --- 45 mins
Entry: On Day: (£50.00)
Sat 14/08/21 – 17:45
Regional C+, Band 5
45 mins
Stage 3, 4th Category Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 15/08/21 15:15 Regional C+ Band 5 --- 3 laps / 8km / 5 miles
Entry: On Day: (£50.00)
Sun 15/08/21 – 15:15
Regional C+, Band 5
3 laps / 8km / 5 miles
Stage 4, 4th Category Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 15/08/21 17:15 Regional C+ Band 5 --- 01 hr
Entry: On Day: (£50.00)
Sun 15/08/21 – 17:15
Regional C+, Band 5
01 hr
4th Cat Overall Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/08/21 15:15 Regional C+ Band 5 ---
Entry: On Day: (£50.00)
Sat 14/08/21 – 15:15
Regional C+, Band 5
Stage 1, 3rd Category Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/08/21 16:15 Regional C+ Band 5 --- 1 laps / 3km / 2 miles
Entry: On Day: (£50.00)
Sat 14/08/21 – 16:15
Regional C+, Band 5
1 laps / 3km / 2 miles
Stage 2, 3rd Category Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/08/21 18:45 Regional C+ Band 5 --- 45 mins
Entry: On Day: (£50.00)
Sat 14/08/21 – 18:45
Regional C+, Band 5
45 mins
Stage 3, 3rd Category Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 15/08/21 16:15 Regional C+ Band 5 --- 3 laps / 8km / 5 miles
Entry: On Day: (£50.00)
Sun 15/08/21 – 16:15
Regional C+, Band 5
3 laps / 8km / 5 miles
Stage 4, 3rd Category Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 15/08/21 18:45 Regional C+ Band 5 --- 01 hr
Entry: On Day: (£50.00)
Sun 15/08/21 – 18:45
Regional C+, Band 5
01 hr
3rd Cat Overall Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/08/21 16:15 Regional C+ Band 5 ---
Entry: On Day: (£50.00)
Sat 14/08/21 – 16:15
Regional C+, Band 5

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk