BCNE North East Youth League - Round 4

Closed Circuit , Carlisle – Sunday, 11 Jul 2021

Event Summary

Event Overview

Round 4 of the North East Youth Series 2021, organised by BCNE and Carlisle Cycling Association

Closed circuit racing for all youth categories (A,B,C,D,E)

 

ONLINE ENTRY ONLY - There will be no entries available on the day.

Youth riders from all regions are welcome to enter.

 

 

Event Details

Event URN:

489555

Start Date:

Sun, 11th Jul 2021

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Carlisle Cycle Circuit, Edgehill Road, Harraby, Carlisle, Cumbria, CA1 3SN

View map

Entry close date

Fri, 9th Jul 2021

Event Organiser:

Andy Cosgrove
07940302065

Safeguarding lead:

Caroline Reynolds
caroline.reynolds101@gmail.com

Results

Confirmed Results

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Jake Gibson Derwentside CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Edward Sylph Tyneside Vagabonds CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Maximus Ridehalgh Finished 0

3.  Maximus Ridehalgh -

Points: 0 | Status: Finished
4.  Jacob Raper Tyneside Vagabonds CC Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
5.  Wesley van Schelven Finished 0

5.  Wesley van Schelven -

Points: 0 | Status: Finished

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Robyn McLean Beacon Wheelers Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Heather Bailie Tyneside Vagabonds CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Iona Macpherson Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
4.  Chloe McLean Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
5.  Mieke van Schelven Finished 0

5.  Mieke van Schelven -

Points: 0 | Status: Finished

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  James Starford Tyneside Vagabonds CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Ben McMurray Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Lewis Bailie Tyneside Vagabonds CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Harrison Lamb North Tyneside Riders Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Ruaraidh Macpherson Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Harrison Huntley Manilla Cycling Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
7.  Charlie Fulton Border City Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Lucy Raper Tyneside Vagabonds CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Ella Dixon Cockermouth Youth Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Zachary Hutchinson Clifton CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Xander Graham Edinburgh RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Alex Box Finished C 0

3.  Alex Box -

Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Micah Myles Edinburgh RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  William McEwan North Tyneside Riders Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Noah Hoyle Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
7.  Ewan Whiting Stockton Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Matthew Sanderson NRG Cycles RT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Reuben McLardie Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Kasey Park Edinburgh RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Isabel Barbour SteppingStanes Youth Cycling C... Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Edith Shaw Gosforth RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Cillian Lewis Stockton Wheelers CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Joshua Jewitt Stockton Wheelers CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Mason Bulfin North Tyneside Riders Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Zach Barbour SteppingStanes Youth Cycling C... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Samuel Wrightson Border City Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Max Webster Stockton Wheelers CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Colin McGourty Glasgow Riderz Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Sam Barbour SteppingStanes Youth Cycling C... Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A

About the Event

Info for Riders

ONLINE ENTRY ONLY - There will be no entries available on the day.

Sign on will open from 9:30, initially for Youth E only.

Gear check is compulsory for all riders prior to sign on.

Top 3 riders in each category must report to the commissaire for gear check before leaving the circuit.

 

Race Times:

10:00 Youth E    10 mins + Street Sprint Competition

10:40 Youth D    15 mins + Street Sprint Competition

11:30 Youth C    25 mins + Street Sprint Competition      

12:30 Youth A+B    45 mins

Each age groups will be allocated an area of the facility and not mix with other groups.

There will be no podium presentations under the present Covid restrictions.

Riders and helpers should clear the circuit as soon as their racing is finished.

Parents should only attend to support their riders, spectating is not encouraged.

 

The Races

U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/07/21 10:00 Youth Only None --- 10 mins
Sun 11/07/21 – 10:00
Youth Only, None
10 mins
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/07/21 10:00 Youth Only None --- 10 mins
Sun 11/07/21 – 10:00
Youth Only, None
10 mins
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/07/21 10:40 Youth Only None --- 12 mins
Sun 11/07/21 – 10:40
Youth Only, None
12 mins
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/07/21 10:40 Youth Only None --- 12 mins
Sun 11/07/21 – 10:40
Youth Only, None
12 mins
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/07/21 11:30 Youth Only None --- 20 mins
Sun 11/07/21 – 11:30
Youth Only, None
20 mins
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/07/21 11:30 Youth Only None --- 20 mins
Sun 11/07/21 – 11:30
Youth Only, None
20 mins
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/07/21 12:30 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 40 mins
Sun 11/07/21 – 12:30
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
40 mins
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/07/21 12:30 Youth Only Band 5 --- 40 mins
Sun 11/07/21 – 12:30
Youth Only, Band 5
40 mins
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/07/21 12:30 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 40 mins
Sun 11/07/21 – 12:30
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
40 mins
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/07/21 12:30 Youth Only Band 5 --- 40 mins
Sun 11/07/21 – 12:30
Youth Only, Band 5
40 mins

Event Summary

Event Overview

Round 4 of the North East Youth Series 2021, organised by BCNE and Carlisle Cycling Association

Closed circuit racing for all youth categories (A,B,C,D,E)

 

ONLINE ENTRY ONLY - There will be no entries available on the day.

Youth riders from all regions are welcome to enter.

 

 

Event Details

Event URN:

489555

Start Date:

Sun, 11th Jul 2021

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Carlisle Cycle Circuit, Edgehill Road, Harraby, Carlisle, Cumbria, CA1 3SN

View map

Entry close date

Fri, 9th Jul 2021

Event Organiser:

Andy Cosgrove
07940302065

Safeguarding lead:

Caroline Reynolds
caroline.reynolds101@gmail.com

Results

Confirmed Results

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Jake Gibson Derwentside CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Edward Sylph Tyneside Vagabonds CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Maximus Ridehalgh Finished 0

3.  Maximus Ridehalgh -

Points: 0 | Status: Finished
4.  Jacob Raper Tyneside Vagabonds CC Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
5.  Wesley van Schelven Finished 0

5.  Wesley van Schelven -

Points: 0 | Status: Finished

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Robyn McLean Beacon Wheelers Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Heather Bailie Tyneside Vagabonds CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Iona Macpherson Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
4.  Chloe McLean Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
5.  Mieke van Schelven Finished 0

5.  Mieke van Schelven -

Points: 0 | Status: Finished

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  James Starford Tyneside Vagabonds CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Ben McMurray Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Lewis Bailie Tyneside Vagabonds CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Harrison Lamb North Tyneside Riders Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Ruaraidh Macpherson Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Harrison Huntley Manilla Cycling Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
7.  Charlie Fulton Border City Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Lucy Raper Tyneside Vagabonds CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Ella Dixon Cockermouth Youth Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Zachary Hutchinson Clifton CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Xander Graham Edinburgh RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Alex Box Finished C 0

3.  Alex Box -

Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Micah Myles Edinburgh RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  William McEwan North Tyneside Riders Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Noah Hoyle Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
7.  Ewan Whiting Stockton Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Matthew Sanderson NRG Cycles RT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Reuben McLardie Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Kasey Park Edinburgh RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Isabel Barbour SteppingStanes Youth Cycling C... Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Edith Shaw Gosforth RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Cillian Lewis Stockton Wheelers CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Joshua Jewitt Stockton Wheelers CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Mason Bulfin North Tyneside Riders Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Zach Barbour SteppingStanes Youth Cycling C... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Samuel Wrightson Border City Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Max Webster Stockton Wheelers CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Colin McGourty Glasgow Riderz Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Sam Barbour SteppingStanes Youth Cycling C... Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A

About the Event

Info for Riders

ONLINE ENTRY ONLY - There will be no entries available on the day.

Sign on will open from 9:30, initially for Youth E only.

Gear check is compulsory for all riders prior to sign on.

Top 3 riders in each category must report to the commissaire for gear check before leaving the circuit.

 

Race Times:

10:00 Youth E    10 mins + Street Sprint Competition

10:40 Youth D    15 mins + Street Sprint Competition

11:30 Youth C    25 mins + Street Sprint Competition      

12:30 Youth A+B    45 mins

Each age groups will be allocated an area of the facility and not mix with other groups.

There will be no podium presentations under the present Covid restrictions.

Riders and helpers should clear the circuit as soon as their racing is finished.

Parents should only attend to support their riders, spectating is not encouraged.

 

The Races

U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/07/21 10:00 Youth Only None --- 10 mins
Sun 11/07/21 – 10:00
Youth Only, None
10 mins
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/07/21 10:00 Youth Only None --- 10 mins
Sun 11/07/21 – 10:00
Youth Only, None
10 mins
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/07/21 10:40 Youth Only None --- 12 mins
Sun 11/07/21 – 10:40
Youth Only, None
12 mins
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/07/21 10:40 Youth Only None --- 12 mins
Sun 11/07/21 – 10:40
Youth Only, None
12 mins
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/07/21 11:30 Youth Only None --- 20 mins
Sun 11/07/21 – 11:30
Youth Only, None
20 mins
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/07/21 11:30 Youth Only None --- 20 mins
Sun 11/07/21 – 11:30
Youth Only, None
20 mins
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/07/21 12:30 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 40 mins
Sun 11/07/21 – 12:30
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
40 mins
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/07/21 12:30 Youth Only Band 5 --- 40 mins
Sun 11/07/21 – 12:30
Youth Only, Band 5
40 mins
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/07/21 12:30 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 40 mins
Sun 11/07/21 – 12:30
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
40 mins
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/07/21 12:30 Youth Only Band 5 --- 40 mins
Sun 11/07/21 – 12:30
Youth Only, Band 5
40 mins

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk