HSBC UK National Cross Country Series Round 3

MTB XC , Ringwood – Saturday, 14 Aug 2021

Event Summary

Event Details

Event URN:

489472

Start Date:

Sat, 14th Aug 2021

Finish date:

Sun, 15th Aug 2021

Event Type:

MTB XC (Competitive)

Venue:

Gaddens Close Farm, Charles Lane, Crow Hill, Ringwood, BH24 3DA

View map

Series:

HSBC UK National Cross Country Series

Event Organiser:

Matt Williams
matt@runandride.co.uk

Results

Confirmed Results

Veteran Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Veteran Male - Results
1.  Paul Oldham Hope Factory Racing Finished Veteran 01:26:52:000 150
Points: 150 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:26:52:000
2.  Adrian Lansley Pedalon.co.uk Finished Veteran 01:28:19:000 125
Points: 125 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:28:19:000
3.  Marc Chamberlain Finished Veteran 01:28:34:000 110
Points: 110 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:28:34:000
4.  Philip Holwell Peak Road Club Finished Veteran 01:30:32:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:30:32:000
5.  Steve Calland Team TMC - Strada Wheels Finished Veteran 01:31:25:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:31:25:000
6.  Richard Freshwater Mountain Mania Race Team Finished Veteran 01:31:50:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:31:50:000
7.  Richard Gorst Axe Valley Pedallers Finished Veteran 01:32:35:000 70
Points: 70 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:32:35:000
8.  Roger Prior Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished Veteran 01:32:45:000 65
Points: 65 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:32:45:000
9.  Tom Budden Sotonia CC Finished Veteran 01:34:03:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:34:03:000
10.  Jonathan Harris PMR Finished Veteran 01:35:16:000 55
Points: 55 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:35:16:000
11.  Wayne Barr Velocity 44 RT Finished Veteran 01:35:37:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:35:37:000
12.  Lee Hayward Orbea Racing Team Finished Veteran 01:36:14:000 47
Points: 47 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:36:14:000
13.  Craig Gunnell Finished Veteran 01:37:23:000 44
Points: 44 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:37:23:000
14.  Stuart King BmthCycleworks VitecFire FordC... Finished Veteran 01:37:27:000 41
Points: 41 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:37:27:000
15.  James Styrin Finished Veteran 01:37:33:000 38
Points: 38 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:37:33:000
16.  Christian Aucote Cycle Mickleover Finished Veteran 01:37:36:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:37:36:000
17.  George Gori Nuun-Sigma Sports-London RT Finished Veteran 01:37:41:000 34
Points: 34 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:37:41:000
18.  Scott Bishop Finished Veteran 01:37:46:000 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:37:46:000
19.  Garry Hurst Finished Veteran 01:38:17:000 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:38:17:000
20.  Matthew Greensill Finished Veteran 01:39:22:000 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:39:22:000
21.  David Morris Harrogate Nova CC Finished Veteran 01:40:51:000 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:40:51:000
22.  Jamie Ward Mid Devon CC Finished Veteran 01:43:11:000 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:43:11:000
23.  Stephen Corbyn Prison Service Sports Associat... Finished Veteran 01:43:21:000 22
Points: 22 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:43:21:000
24.  Lawson Thrower Bournemouth Jubilee Wheelers Finished Veteran 01:43:32:000 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:43:32:000
25.  Ian Crocker Finished Veteran 01:44:12:000 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:44:12:000
26.  Christopher White Mountain Trax RT Finished Veteran 01:44:41:000 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:44:41:000
27.  James Waddington Finished Veteran 0 :00:00:000 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 0 :00:00:000
28.  Werner Kriek East London Velo Finished Veteran 0 :00:00:000 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 0 :00:00:000
29.  Andrew Horn Royal Air Force CA Finished Veteran 0 :00:00:000 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 0 :00:00:000
30.  Robert Wimble Drogon Racing Team Finished Veteran 0 :00:00:000 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 0 :00:00:000
31.  Mervyn Dempsey Berkhamsted Cycling Club Finished Veteran 0 :00:00:000 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 0 :00:00:000
32.  Paul Dixon Hope Factory Racing Finished Veteran 0 :00:00:000 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 0 :00:00:000
--- Daniel Harris Gemini BC Did not finish Veteran 0 :00:00:000 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Veteran | Time: 0 :00:00:000
--- Gary Spencer Shibden Cycling Club Did not finish Veteran 0 :00:00:000 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Veteran | Time: 0 :00:00:000

Grand Veteran Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Grand Veteran Male - Results
1.  Paul Hopkins Gillingham and District Wheele... Finished G/Vet 01:16:18:000 150
Points: 150 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:16:18:000
2.  Nicholas Whitley Chester RC Finished G/Vet 01:17:15:000 125
Points: 125 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:17:15:000
3.  David King-Smith Finished G/Vet 01:18:34:000 110
Points: 110 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:18:34:000
4.  Anthony White Royal Dean Forest CC Finished G/Vet 01:19:41:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:19:41:000
5.  Dean Morgan Finished G/Vet 01:20:15:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:20:15:000
6.  Graham Rogerson Port Talbot Wheelers Finished G/Vet 01:20:32:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:20:32:000
7.  Gary Barlow Reading CC Finished G/Vet 01:20:46:000 70
Points: 70 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:20:46:000
8.  Stewart Coates All Terrain Cycles Ride In Pea... Finished G/Vet 01:21:14:000 65
Points: 65 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:21:14:000
9.  Bill Kay Reifen Racing Finished G/Vet 01:21:28:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:21:28:000
10.  Grant Johnson Finished G/Vet 01:21:51:000 55
Points: 55 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:21:51:000
11.  Andy Weaving Cotswold Cycles-TREK -RT Finished G/Vet 01:23:38:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:23:38:000
12.  Keith Sheridan Finished G/Vet 01:25:11:000 47
Points: 47 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:25:11:000
13.  Nicholas Popham ROTOR Race Team Finished G/Vet 01:26:19:000 44
Points: 44 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:26:19:000
14.  Richard House WarVena Racing Team Finished G/Vet 01:26:27:000 41
Points: 41 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:26:27:000
15.  Richard Collins Imperial Racing Team Finished G/Vet 01:26:33:000 38
Points: 38 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:26:33:000
16.  Stephen Moors BmthCycleworks VitecFire FordC... Finished G/Vet 01:26:51:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:26:51:000
17.  Neil Mansfield Magspeed Racing Finished G/Vet 01:26:55:000 34
Points: 34 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:26:55:000
18.  Daniel Wood Stevenage CC Finished G/Vet 01:26:57:000 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:26:57:000
19.  Andy Collins Mid Shropshire Wheelers Finished G/Vet 01:28:47:000 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:28:47:000
20.  Michael Vaughan Mike Vaughan Cycles Finished G/Vet 01:30:37:000 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:30:37:000
21.  Duncan McIntosh Peebles CC Finished G/Vet 01:31:38:000 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:31:38:000
22.  Patrick Stokes Finished G/Vet 01:33:25:000 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:33:25:000
23.  David Hobbs Cotswold Veldrijden Finished G/Vet 01:34:41:000 22
Points: 22 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:34:41:000
24.  Andy Bowker Lyme RC Finished G/Vet 01:35:31:000 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:35:31:000
25.  Nigel Brown Finished G/Vet 01:24:14:000 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:24:14:000
26.  David Wadsworth Beeline Bicycles RT Finished G/Vet --- 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: G/Vet
29.  Roland Tilley BmthCycleworks VitecFire FordC... Finished G/Vet 01:22:00:000 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:22:00:000
--- Paul Hudson VC Deal Did not finish G/Vet --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: G/Vet
--- Simon Willats Did not finish G/Vet --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: G/Vet

Super Veteran Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Super Veteran Male - Results
1.  Bruce Rollinson All Terrain Cycles Ride In Pea... Finished S/Vet 01:06:10:000 150
Points: 150 | Status: Finished | Category: S/Vet | Time: 01:06:10:000
2.  Donald MacGregor Dream Cycling Finished S/Vet 01:07:28:000 125
Points: 125 | Status: Finished | Category: S/Vet | Time: 01:07:28:000
3.  Robert Jackson Beyond Bikes Finished S/Vet 01:08:11:000 110
Points: 110 | Status: Finished | Category: S/Vet | Time: 01:08:11:000
4.  Nigel Herrod ROTOR Race Team Finished S/Vet 01:09:47:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: S/Vet | Time: 01:09:47:000
5.  Nigel Jones ROTOR Race Team Finished S/Vet 01:11:44:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: S/Vet | Time: 01:11:44:000
6.  Andy Firman Cycle-Tec Finished S/Vet 01:12:24:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: S/Vet | Time: 01:12:24:000
7.  Mark Hardwicke Bournemouth Arrow Finished S/Vet 01:12:28:000 70
Points: 70 | Status: Finished | Category: S/Vet | Time: 01:12:28:000
8.  Steve Whitehouse WarVena Racing Team Finished S/Vet 01:14:37:000 65
Points: 65 | Status: Finished | Category: S/Vet | Time: 01:14:37:000
9.  Denis Smith Welland Valley CC Finished S/Vet 01:14:48:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: S/Vet | Time: 01:14:48:000
10.  Ian Petherbridge Finished S/Vet 01:15:03:000 55
Points: 55 | Status: Finished | Category: S/Vet | Time: 01:15:03:000
11.  Adrian Vaudin Guernsey Velo Club (LBG) Finished S/Vet 01:17:56:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: S/Vet | Time: 01:17:56:000
12.  Ian Robson ProSport UK Finished S/Vet 01:19:02:000 47
Points: 47 | Status: Finished | Category: S/Vet | Time: 01:19:02:000
13.  John Newport Finished S/Vet 01:21:54:000 44
Points: 44 | Status: Finished | Category: S/Vet | Time: 01:21:54:000

Youth Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Youth Male - Results
1.  Max Greensill Hope Factory Racing Finished Youth 00:57:30:000 150
Points: 150 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:57:30:000
2.  Ioan Oldfield Marsh Tracks Racing - Trek Finished Youth 00:59:30:000 125
Points: 125 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:59:30:000
3.  Ethan Grimshaw North Cheshire Clarion Finished Youth 00:59:47:000 110
Points: 110 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:59:47:000
4.  Yani Angelo Djelil Una Forza Racing Finished Youth 00:59:48:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:59:48:000
5.  Reuben Oakley Edinburgh RC Finished Youth 01:00:01:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:00:01:000
6.  Harry Ellison Shibden Cycling Club Finished Youth 01:00:39:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:00:39:000
7.  Oliver Murphy Dartmoor Velo–CareControlSys... Finished Youth 01:01:00:000 70
Points: 70 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:01:00:000
8.  Alfie Amey DB Racing Finished Youth 01:01:00:000 65
Points: 65 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:01:00:000
9.  Travis Harkness Finished 01:01:00:000 0

9.  Travis Harkness -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:01:00:000
10.  Oscar Taylor Clifton CC Finished Youth 01:01:04:000 55
Points: 55 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:01:04:000
11.  Billy Reed Origin Race Team Finished Youth 01:01:05:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:01:05:000
12.  Seth Dunwoody Eastlands Velo Finished N/A 01:01:11:000 47
Points: 47 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:01:11:000
13.  Ben Coppola Four4th Finished Youth 01:01:15:000 44
Points: 44 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:01:15:000
14.  Samuel Coleman Finished Youth 01:01:17:000 41
Points: 41 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:01:17:000
15.  Finn Mason West Lothian Clarion CC Finished Youth 01:01:20:000 38
Points: 38 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:01:20:000
16.  Alfie Davies A Cycling Finished Youth 01:01:26:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:01:26:000
17.  Oscar Davies CC Abergavenny - JP Signs & Pr... Finished Youth 01:01:26:000 34
Points: 34 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:01:26:000
18.  Harry Howlett Origin Race Team Finished Youth 01:03:02:000 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:03:02:000
19.  Pedro Hutchinson Velo Club Venta Finished Youth 01:03:03:000 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:03:03:000
20.  Ewan Dix Origin Race Team Finished Youth 01:03:13:000 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:03:13:000
21.  Lewis Tinsley ROTOR Race Team Finished Youth 01:03:36:000 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:03:36:000
22.  Douglas Main Derby Mercury RC Finished Youth 01:04:08:000 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:04:08:000
23.  Daniel Scott Finished 01:04:17:000 0

23.  Daniel Scott -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:04:17:000
24.  Jack Cromie Pine Sport Finished Youth 01:04:35:000 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:04:35:000
25.  Milo McIntosh Peebles CC Finished Youth 01:04:40:000 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:04:40:000
26.  Charles Hart Jersey Youth Cycling Finished Youth 01:05:13:000 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:05:13:000
27.  Bobby Buenfeld New Forest CC Finished Youth 01:05:42:000 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:05:42:000
28.  Campbell Mackintosh Nevis Cycles Racing Team Finished Youth 01:05:43:000 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:05:43:000
29.  Dominic Switzer Welland Valley CC Finished Youth 01:07:00:000 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:07:00:000
30.  Evan McKenzie West Lothian Clarion CC Finished Youth 01:07:50:000 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:07:50:000
31.  Oscar Martin ROTOR Race Team Finished Youth 01:09:19:000 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:09:19:000
32.  Arran Robinson Hetton Hawks Cycling Club Finished Youth 01:09:35:000 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:09:35:000
33.  Finlay Mowat Avid Sport Finished Youth 01:11:15:000 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:11:15:000
34.  Thomas Williams Lincoln Wheelers CC Finished Youth 01:12:40:000 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:12:40:000
35.  Joshua Darlow ROTOR Race Team Finished Youth 01:13:53:000 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:13:53:000
36.  Tom Hyde Newport Shropshire CC Finished Youth 01:14:16:000 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:14:16:000
37.  Lewis Smith Finished Youth 01:16:03:000 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:16:03:000
38.  Alex Taylor Pedalon.co.uk Finished Youth --- 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Youth
--- Ellis Jackson Leicester Forest CC Did not finish Youth --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Youth

Youth Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Youth Female - Results
1.  Emily Carrick-Anderson T-Mo Racing Finished Youth 00:49:44:000 150
Points: 150 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:49:44:000
2.  Aine Doherty Finished 00:49:45:000 0

2.  Aine Doherty -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:49:45:000
3.  Evie Steed Sherwood Pines Cycles Forme Finished Youth 00:50:51:000 110
Points: 110 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:50:51:000
4.  Libby Bell Garden Shed UK-Ribble-Verge Sp... Finished Youth 00:51:18:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:51:18:000
5.  Lucy Allsop Welwyn Wheelers CC Finished Youth 00:52:15:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:52:15:000
6.  Rebecca Woodvine Mid Shropshire Wheelers Finished Youth 00:53:00:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:53:00:000
7.  Bethany-Ann Jackson Leicester Forest CC Finished Youth 00:53:25:000 70
Points: 70 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:53:25:000
8.  Beatrix Kiehlmann Falcons Cycling Club Bishopbri... Finished Youth 00:53:39:000 65
Points: 65 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:53:39:000
9.  Phoebe Roche WXC World Racing Finished Youth 00:54:08:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:54:08:000
10.  Harriet Limb WXC World Racing Finished Youth 00:54:39:000 55
Points: 55 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:54:39:000
11.  Hannah McClorey RFDA Finished Youth 00:54:41:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:54:41:000
12.  Jessica Hoskins Cardiff JIF Finished Youth 00:55:02:000 47
Points: 47 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:55:02:000
13.  Freya Whiteside PH-MAS - Paul Milnes Cycles Finished Youth 00:55:34:000 44
Points: 44 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:55:34:000
14.  Heather Robinson Hetton Hawks Cycling Club Finished Youth 00:56:11:000 41
Points: 41 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:56:11:000
15.  Florence Greenhalgh Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished Youth 00:56:46:000 38
Points: 38 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:56:46:000
16.  Kacey Eyeington Derwentside CC Finished Youth 00:57:08:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:57:08:000
17.  Harriette Taylor Newport Shropshire CC Finished Youth 00:57:38:000 34
Points: 34 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:57:38:000
18.  Abigail Miller WXC World Racing Finished Youth 00:59:18:000 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:59:18:000
19.  Tallulah Butcher Thanet RC Finished Youth 01:05:38:000 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:05:38:000

Juvenile Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Juvenile Male - Results
1.  Innes McDonald Edinburgh RC Finished Juvenile 00:46:38:000 150
Points: 150 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:46:38:000
2.  Leon Atkins Welwyn Wheelers CC Finished Juvenile 00:46:41:000 125
Points: 125 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:46:41:000
3.  Alex Hart Mid Shropshire Wheelers Finished Juvenile 00:47:05:000 110
Points: 110 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:47:05:000
4.  Oscar Amey DB Racing Finished Juvenile 00:47:19:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:47:19:000
5.  Freddie Dixon Hope Factory Racing Finished Juvenile 00:47:30:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:47:30:000
6.  Max Standen Southfork Racing.co.uk Finished Juvenile 00:47:37:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:47:37:000
7.  Curtis McKee Finished 00:47:38:000 0

7.  Curtis McKee -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:47:38:000
8.  Mak Larkin ROTOR Race Team Finished Juvenile 00:48:16:000 65
Points: 65 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:48:16:000
9.  Adam Jones Banjo Cycles - Raceware - Spec... Finished Juvenile 00:48:34:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:48:34:000
10.  Declan Oldham Hope Factory Racing Finished Juvenile 00:48:57:000 55
Points: 55 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:48:57:000
11.  Logan Stander Finished Juvenile 00:49:55:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:49:55:000
12.  Jacob Steed Sherwood Pines Cycles Forme Finished Juvenile 00:50:03:000 47
Points: 47 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:50:03:000
13.  Noah Ellison Shibden Cycling Club Finished Juvenile 00:50:09:000 44
Points: 44 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:50:09:000
14.  Daniel Ward Cero - Cycle Division Racing T... Finished Juvenile 00:50:40:000 41
Points: 41 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:50:40:000
15.  Finn Davies A Cycling Finished Juvenile 00:51:40:000 38
Points: 38 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:51:40:000
16.  Arthur Limb Matlock CC Finished Juvenile 00:51:49:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:51:49:000
17.  Charlie Tourtel Guernsey Velo Club (LBG) Finished Juvenile 00:51:58:000 34
Points: 34 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:51:58:000
18.  Tomos Davies Velo Myrddin CC powered by Y B... Finished Juvenile 00:52:38:000 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:52:38:000
19.  Sam Budd Magspeed Racing Finished Juvenile 00:52:42:000 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:52:42:000
20.  Tom Norris Finished Juvenile 00:53:06:000 28

20.  Tom Norris -

Points: 28 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:53:06:000
21.  Teddy Taylor Newport Shropshire CC Finished Juvenile 00:55:43:000 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:55:43:000
22.  Harry Woodhouse Kent Velo Youth Finished Juvenile 00:56:31:000 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:56:31:000
23.  William Hyde Newport Shropshire CC Finished Juvenile 00:58:34:000 22
Points: 22 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:58:34:000
24.  James Oates Lee Valley Youth Cycling Club Finished Juvenile 00:58:44:000 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:58:44:000
25.  Ashley Watton Newport Shropshire CC Finished Juvenile 01:00:37:000 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:00:37:000
26.  Finlay Woodliffe Welwyn Wheelers CC Finished Juvenile --- 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Juvenile
27.  Tomas McIntosh Peebles CC Finished Juvenile --- 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Juvenile

Juvenile Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Juvenile Female - Results
1.  Zoe Roche WXC World Racing Finished Juvenile 00:52:34:000 150
Points: 150 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:52:34:000
2.  Tulsi Bakrania WXC World Racing Finished Juvenile 00:52:36:000 125
Points: 125 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:52:36:000
3.  Faye Williams North Cheshire Clarion Finished Juvenile 00:54:46:000 110
Points: 110 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:54:46:000
4.  Evie Strachan Stafford Road Club Finished Juvenile 00:55:04:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:55:04:000
5.  Mazie Harper Stafford Road Club Finished Juvenile 00:56:14:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:56:14:000
6.  Harriet Greensill Rapid Racer Products Finished Juvenile 00:57:55:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:57:55:000
7.  Anna Lane Mid Devon CC Finished Juvenile 00:58:05:000 70
Points: 70 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:58:05:000
8.  Lara Dix Dartmoor Velo–CareControlSys... Finished Juvenile 00:58:53:000 65
Points: 65 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:58:53:000
9.  Molly Lane Mid Devon CC Finished Juvenile 00:59:48:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:59:48:000
10.  Georgia Mahoney Origin Race Team Finished Juvenile 01:00:27:000 55
Points: 55 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:00:27:000
11.  Emily Miller WXC World Racing Finished Juvenile 01:01:20:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:01:20:000
12.  Elizabeth Hart Jersey Youth Cycling Finished Juvenile 01:02:58:000 47
Points: 47 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:02:58:000
13.  Grace Ward Mid Devon CC Finished Juvenile 01:03:37:000 44
Points: 44 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:03:37:000
14.  Lola Arnold WXC World Racing Finished Juvenile 01:03:37:000 41
Points: 41 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:03:37:000
--- Aimee Taylor Palmer Park Velo RT Did not finish Juvenile --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Juvenile

Sport Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Sport Male - Results
1.  Aled Jones VCEquipe-FlixOralHygiene-Propu... Finished Sport 01:15:09:000 150
Points: 150 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:15:09:000
2.  Alexandre Touche Pontypool RCC Finished Sport 01:15:24:000 125
Points: 125 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:15:24:000
3.  Daniel Moore Muckle Cycle Club Finished Sport 01:15:38:000 110
Points: 110 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:15:38:000
4.  Joseph Bowers Tactic Sport UK Race Team Finished Sport 01:16:07:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:16:07:000
5.  Tom Whitworth Royal Air Force CA Finished Sport 01:17:26:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:17:26:000
6.  Robert Durnford Paceline RT Finished Sport 01:17:33:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:17:33:000
7.  James Horton VC St Raphael Finished Sport 01:17:39:000 70
Points: 70 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:17:39:000
8.  George Holland Albarosa Cycling Club Finished Sport 01:17:58:000 65
Points: 65 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:17:58:000
9.  Jonathan Dennis Kibosh Finished Sport 01:18:36:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:18:36:000
10.  Connor Murphy trainSharp Club Finished Sport 01:18:41:000 55
Points: 55 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:18:41:000
11.  James Croughton Finished Sport 01:18:52:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:18:52:000
12.  Robin Godden Hope Factory Racing Finished Sport 01:19:42:000 47
Points: 47 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:19:42:000
13.  Matthew Skeats University of Bristol CC Finished Sport 01:20:13:000 44
Points: 44 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:20:13:000
14.  Liam Roberts Vittoria Sigma Sports Finished Sport 01:20:45:000 41
Points: 41 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:20:45:000
15.  Callum Deakin Mid Devon CC Finished Sport 01:21:13:000 38
Points: 38 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:21:13:000
16.  Giorgio Coppola Four4th Finished Sport 01:21:34:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:21:34:000
17.  Sam Hanson Finished Sport 01:22:21:000 34

17.  Sam Hanson -

Points: 34 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:22:21:000
18.  Dru Dennis Finished Sport 01:22:35:000 32

18.  Dru Dennis -

Points: 32 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:22:35:000
19.  James Phillips Finished Sport 01:22:40:000 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:22:40:000
20.  Mike Brunsdon Magspeed Racing Finished Veteran 01:22:52:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:22:52:000
21.  Ian Legg Finished Sport 01:23:09:000 26

21.  Ian Legg -

Points: 26 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:23:09:000
22.  Ollie Mitchell a3crg Finished Sport 01:24:08:000 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:24:08:000
23.  Fred Harris Finished Sport 01:25:22:000 22
Points: 22 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:25:22:000
24.  Samuel Barrans Holmfirth Cycling Club Finished Sport 01:28:50:000 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:28:50:000
25.  Laurence Warren-West RAMcc Finished Sport 01:30:13:000 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:30:13:000
26.  David Smith Walsall RCC Finished Sport 01:31:25:000 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:31:25:000
27.  Alex Hinks Origin Race Team Finished Sport 01:33:03:000 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:33:03:000
28.  Martyn Dymond Pedalon.co.uk Finished G/Vet 01:34:28:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:34:28:000
29.  Gary Helyar Finished Sport --- 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Sport
--- Jon Clemas BmthCycleworks VitecFire FordC... Did not finish Expert --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Expert

Elite Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Elite Female - Results
1.  Harriet Harnden Trek Factory Racing XC Finished Elite 01:33:08:000 150
Points: 150 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:33:08:000
2.  Anna Kay Team Rupelcleaning - Champion ... Finished Elite 01:36:17:000 125
Points: 125 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:36:17:000
3.  Anna Flynn Edinburgh RC Finished Elite 01:39:24:000 110
Points: 110 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:39:24:000
4.  Holly MacMahon Bianchi Dama Finished Elite 01:40:21:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:40:21:000
5.  Jane Barr Velocity 44 RT Finished Elite 01:42:18:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:42:18:000
6.  Elvita Branch Finished Elite 01:44:57:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:44:57:000
7.  Abbie Manley Montezuma's Race Team Finished Elite 01:45:45:000 70
Points: 70 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:45:45:000
8.  Amy-Jo Hansford BmthCycleworks VitecFire FordC... Finished Elite 01:46:22:000 65
Points: 65 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:46:22:000
9.  Kerry Jago Finished Elite 01:47:24:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:47:24:000
10.  Kirree Quayle Manx Viking Wheelers CC Finished Elite 01:50:25:000 55
Points: 55 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:50:25:000
11.  Emily Smith Finished Elite --- 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Elite

Sport / Expert Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Sport / Expert Female - Results
1.  Libby Harman Wadebridge Coasters Cycling Cl... Finished Sport 01:11:41:000 150
Points: 150 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:11:41:000
2.  Emily Bridson AWOL Worx Galliard Finished Expert 01:11:46:000 125
Points: 125 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:11:46:000
3.  Roisin Browne Veloccino Squadra Donne Finished Sport 01:11:55:000 110
Points: 110 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:11:55:000
4.  Lisa Mansell Big Maggys Finished Expert 01:13:16:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:13:16:000
5.  Adeline Moreau Sunday Echappée Finished Sport 01:14:35:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:14:35:000
6.  Rachel Connerney Cheshire Maverick CC Finished Expert 01:17:27:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:17:27:000
7.  Nicky Hughes San Fairy Ann CC Finished Expert 01:18:56:000 70
Points: 70 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:18:56:000
8.  Amy Moore Velo Sport Jersey Finished Sport 01:24:00:000 65
Points: 65 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:24:00:000
9.  Carly Ibbitson Fareham Wheelers Cycling Club Finished Sport 01:24:25:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:24:25:000
10.  Jenny Bolsom Saint Piran WRT Finished Sport 01:34:30:000 55
Points: 55 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:34:30:000

Junior Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Junior Female - Results
1.  Lotta Mansfield Cero - Cycle Division Racing T... Finished Junior 01:09:27:000 150
Points: 150 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:09:27:000
2.  Kylie Vaudin Guernsey Velo Club (LBG) Finished Junior 01:10:14:000 125
Points: 125 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:10:14:000
3.  Charlotte-Louise McGreevy AWOL Worx Galliard Finished Junior 01:10:18:000 110
Points: 110 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:10:18:000
4.  Grace Whitehouse WarVena Racing Team Finished Junior 01:14:11:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:14:11:000
5.  Daphne Jones Cero - Cycle Division Racing T... Finished Junior 01:16:04:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:16:04:000
6.  Isla Mason WXC World Racing Finished Junior 01:19:06:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:19:06:000
7.  Erin Corrigan Origin Race Team Finished Junior 01:20:45:000 70
Points: 70 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:20:45:000

Veteran Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Veteran Female - Results
1.  Ruth Miller Ben Thomas Coaching Club Finished Veteran 01:34:07:000 150
Points: 150 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:34:07:000
2.  Karen Heppenstall Origin Race Team Finished Veteran 01:35:19:000 125
Points: 125 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:35:19:000
3.  Kate Robson Pedalon.co.uk Finished Veteran 01:36:02:000 110
Points: 110 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:36:02:000
4.  Lucy Etherton Finished Veteran 01:36:10:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:36:10:000
5.  Sarah Grimshaw Element Cycling Team Finished Veteran --- 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Veteran

Grand Veteran Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Grand Veteran Female - Results
1.  Catherine Kilburn Mid Devon CC Finished G/Vet 01:17:12:000 150
Points: 150 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:17:12:000
2.  Clare Hoskins Cardiff JIF Finished G/Vet 01:19:01:000 125
Points: 125 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:19:01:000
3.  Kym Harvey Fareham Wheelers Cycling Club Finished G/Vet 01:26:49:000 110
Points: 110 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:26:49:000
4.  Caroline Mansfield Magspeed Racing Finished G/Vet 01:26:56:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:26:56:000
5.  Catherine Pascoe New Forest CC Finished G/Vet 01:33:48:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:33:48:000
6.  Carol Tilley BmthCycleworks VitecFire FordC... Finished G/Vet 01:36:11:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:36:11:000
7.  Suzanne Wise C and N Cycles RT Finished G/Vet 01:38:21:000 70
Points: 70 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:38:21:000

Super Veteran Female

Position Name Club name Rider status Category Points
Super Veteran Female - Results
1.  Kim Long Finished S/Vet 150

1.  Kim Long -

Points: 150 | Status: Finished | Category: S/Vet

Elite Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Elite Male - Results
1.  Frazer Clacherty Team Inspired Finished Elite 01:36:39:000 150
Points: 150 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:36:39:000
2.  Christopher Rothwell BW Cycling Finished Elite 01:36:40:000 125
Points: 125 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:36:40:000
3.  Jason Bouttell Team Vision Silverhook Chemica... Finished Elite 01:36:48:000 110
Points: 110 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:36:48:000
4.  Ben Wadey Clee Cycles Finished Elite 01:36:50:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:36:50:000
5.  Rhys Hidrio Caesarean CC Jersey Finished Elite 01:39:29:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:39:29:000
6.  Paul Oldham Hope Factory Racing Finished Veteran 01:40:17:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:40:17:000
7.  Max Gibbons Orbea Racing Team Finished Elite 01:41:08:000 70
Points: 70 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:41:08:000
8.  Jason Meaton Finished Elite 01:41:29:000 65
Points: 65 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:41:29:000
9.  Reuben Orr Finished Elite 01:42:00:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:42:00:000
10.  Sam Bishop Vittoria Sigma Sports Finished Elite 01:42:06:000 55
Points: 55 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:42:06:000
11.  Tom Knight INTENSE Cycles Finished Elite 01:43:41:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:43:41:000
12.  James Pickering Finished Elite 01:45:02:000 47
Points: 47 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:45:02:000
13.  Patrick Atkinson Team Surrey Cycling Finished Elite 01:45:14:000 44
Points: 44 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:45:14:000
14.  Joseph Beckingsale Wales Racing Academy Finished Elite 01:45:48:000 41
Points: 41 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:45:48:000
15.  Lee Williams Orbea Racing Team Finished Elite 01:45:54:000 38
Points: 38 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:45:54:000
16.  Grant Ferguson Hope Factory Racing Finished Elite 01:46:51:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:46:51:000
17.  Nick Drew Dyson Cycles Finished Elite 01:48:52:000 34
Points: 34 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:48:52:000
18.  Simon Richardson Finished Elite 01:52:02:000 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:52:02:000

Expert Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Expert Male - Results
1.  Phillip Pearce Hope Factory Racing Finished Expert 01:24:17:000 150
Points: 150 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:24:17:000
2.  David Bone Racing Club Ravenna Finished Expert 01:28:11:000 125
Points: 125 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:28:11:000
3.  Kishan Bakrania TBW23 Stuart Hall Cycling Finished Expert 01:28:13:000 110
Points: 110 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:28:13:000
4.  Thomas Timberlake Dyson Cycles Finished Expert 01:29:44:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:29:44:000
5.  Sam Sayers Finished Expert 01:30:17:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:30:17:000
6.  James Patterson Caesarean CC Jersey Finished Expert 01:30:31:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:30:31:000
7.  Clarke James Abergavenny Road Club Finished Expert 01:30:55:000 70
Points: 70 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:30:55:000
8.  Adam Gascoigne Windmill Wheels Finished Expert 01:30:56:000 65
Points: 65 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:30:56:000
9.  Alex Powell Cardiff JIF Finished Expert 01:31:14:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:31:14:000
10.  Joel Chidley Finished Expert 01:32:14:000 55
Points: 55 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:32:14:000
11.  Luke Peyton Four4th Finished Expert 01:32:29:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:32:29:000
12.  Richard Long Finished Expert 01:32:39:000 47
Points: 47 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:32:39:000
13.  Louis Bronstein Mountain Mania Race Team Finished Expert 01:32:47:000 44
Points: 44 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:32:47:000
14.  Joseph Clark GS Mossa Finished Expert 01:32:51:000 41
Points: 41 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:32:51:000
15.  Charlie Pickering Finished Expert 01:35:33:000 38
Points: 38 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:35:33:000
16.  Joe Harris Velo Schils - Interbike RT Finished Expert 01:37:38:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:37:38:000
17.  Oleksii Kolbasko BW Cycling Finished Expert 01:38:40:000 34
Points: 34 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:38:40:000
18.  James Dilks Big Maggys Finished Expert 01:39:26:000 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:39:26:000
19.  Simon Richards Army Cycling Union Finished Expert --- 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Expert
20.  Joseph Richards Lakes RC Finished Expert --- 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Expert

Junior Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Junior Male - Results
1.  Joseph Blackmore ROTOR Race Team Finished Junior 01:08:52:000 150
Points: 150 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:08:52:000
2.  Nathan Smith Garden Shed UK-Ribble-Verge Sp... Finished Junior 01:10:30:000 125
Points: 125 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:10:30:000
3.  Huw Buck Jones Backstedt Bike Performance RC Finished Junior 01:11:47:000 110
Points: 110 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:11:47:000
4.  Ben McMullen Sprockets Cycle Shop Race Team... Finished Junior 01:15:02:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:15:02:000
5.  Jack Southcott Pilgrim Flyers Finished Junior 01:15:24:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:15:24:000
6.  Flynn Gregory Wheelbase CabTech Castelli Finished Junior 01:15:26:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:15:26:000
7.  Spencer Davies CC Abergavenny - JP Signs & Pr... Finished Junior 01:15:31:000 70
Points: 70 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:15:31:000
8.  Christopher Hilbert Sherwood Pines Cycles Forme Finished Junior 01:15:38:000 65
Points: 65 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:15:38:000
9.  Samuel Howes Sleaford Wheelers Cycling Club Finished Junior 01:16:11:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:16:11:000
10.  Matthew Wilson Team Milton Keynes Finished Junior 01:16:50:000 55
Points: 55 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:16:50:000
11.  Patrick Kiehlmann Falcons Cycling Club Bishopbri... Finished Junior 01:18:11:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:18:11:000
12.  Dylan Dayman Southfork Racing.co.uk Finished Junior 01:19:24:000 47
Points: 47 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:19:24:000
13.  Joe Brookes Halesowen A & CC Finished Junior 01:20:30:000 44
Points: 44 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:20:30:000
14.  Leo White Origin Race Team Finished Junior 01:21:01:000 41
Points: 41 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:21:01:000
15.  Adam Potter Pine Sport Finished Junior 01:21:03:000 38
Points: 38 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:21:03:000
16.  Dominic Duke Finished Junior 01:22:09:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:22:09:000
17.  Leon Dawes Origin Race Team Finished Junior 01:22:48:000 34
Points: 34 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:22:48:000
18.  Sullivan Berry ROTOR Race Team Finished Junior --- 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Junior
--- Jamie Brown Backstedt Bike Performance RC Did not finish Junior --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Junior
--- Tom Scott Trek Sheffield Fox Valley Did not finish Junior --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Junior

About the Event

Info for Riders

Event organiser: Matt Williams matt@runandride.co.uk

 

Entry on-line only via BC website; no paper entries or entries on the day.


There will be a few changes this season to ensure that the event can run safely under the Covid-19 guidance which we now all live by.  Many of these details are now standard practise in our day to day lives, and further details of these will be given in the rider info packs.  However, please note that the timetable is different from previous years.  Race times can be seen on the entry page, and please expect your designated practise session to be directly beforehand.

 

Please also note that due to the evolving situation we face, race regulations and schedules are subject to change at any point up to and including on the day.  Any changes will of course be communicated to riders.

The Races

Open Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/08/21 11:00 Non-Ranking None N/A
Sat 14/08/21 – 11:00
Non-Ranking, None | N/A
Open Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/08/21 11:00 Non-Ranking None N/A
Sat 14/08/21 – 11:00
Non-Ranking, None | N/A
Veteran Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/08/21 13:00 MTB National B MTB XC National B Veteran
Sat 14/08/21 – 13:00
MTB National B, MTB XC National B | Veteran
Grand Veteran Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/08/21 13:00 MTB National B MTB XC National B G/Vet
Sat 14/08/21 – 13:00
MTB National B, MTB XC National B | G/Vet
Super Veteran Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/08/21 13:00 MTB National B MTB XC National B S/Vet
Sat 14/08/21 – 13:00
MTB National B, MTB XC National B | S/Vet
Youth Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/08/21 16:45 MTB National B MTB XC National B Youth
Sat 14/08/21 – 16:45
MTB National B, MTB XC National B | Youth
Youth Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/08/21 16:45 MTB National B MTB XC National B Youth
Sat 14/08/21 – 16:45
MTB National B, MTB XC National B | Youth
Juvenile Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/08/21 16:45 MTB National B MTB XC National B Juvenile
Sat 14/08/21 – 16:45
MTB National B, MTB XC National B | Juvenile
Juvenile Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/08/21 16:45 MTB National B MTB XC National B Juvenile
Sat 14/08/21 – 16:45
MTB National B, MTB XC National B | Juvenile
Sport Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 15/08/21 09:30 MTB National B MTB XC National B Sport
Sun 15/08/21 – 09:30
MTB National B, MTB XC National B | Sport
Elite Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 15/08/21 13:00 MTB National B MTB XC National B Elite
Sun 15/08/21 – 13:00
MTB National B, MTB XC National B | Elite
Sport / Expert Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 15/08/21 13:00 MTB National B MTB XC National B Expert, Sport
Sun 15/08/21 – 13:00
MTB National B, MTB XC National B | Expert, Sport
Junior Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 15/08/21 13:00 MTB National B MTB XC National B Junior
Sun 15/08/21 – 13:00
MTB National B, MTB XC National B | Junior
Veteran Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 15/08/21 13:00 MTB National B MTB XC National B Veteran
Sun 15/08/21 – 13:00
MTB National B, MTB XC National B | Veteran
Grand Veteran Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 15/08/21 13:00 MTB National B MTB XC National B G/Vet
Sun 15/08/21 – 13:00
MTB National B, MTB XC National B | G/Vet
Super Veteran Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 15/08/21 13:00 MTB National B MTB XC National B S/Vet
Sun 15/08/21 – 13:00
MTB National B, MTB XC National B | S/Vet
Elite Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 15/08/21 15:15 MTB National B MTB XC National B Elite, Veteran
Sun 15/08/21 – 15:15
MTB National B, MTB XC National B | Elite, Veteran
Expert Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 15/08/21 15:15 MTB National B MTB XC National B Expert
Sun 15/08/21 – 15:15
MTB National B, MTB XC National B | Expert
Junior Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 15/08/21 15:15 MTB National B MTB XC National B Junior
Sun 15/08/21 – 15:15
MTB National B, MTB XC National B | Junior

Event Summary

Event Details

Event URN:

489472

Start Date:

Sat, 14th Aug 2021

Finish date:

Sun, 15th Aug 2021

Event Type:

MTB XC (Competitive)

Venue:

Gaddens Close Farm, Charles Lane, Crow Hill, Ringwood, BH24 3DA

View map

Series:

HSBC UK National Cross Country Series

Event Organiser:

Matt Williams
matt@runandride.co.uk

Results

Confirmed Results

Veteran Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Veteran Male - Results
1.  Paul Oldham Hope Factory Racing Finished Veteran 01:26:52:000 150
Points: 150 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:26:52:000
2.  Adrian Lansley Pedalon.co.uk Finished Veteran 01:28:19:000 125
Points: 125 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:28:19:000
3.  Marc Chamberlain Finished Veteran 01:28:34:000 110
Points: 110 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:28:34:000
4.  Philip Holwell Peak Road Club Finished Veteran 01:30:32:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:30:32:000
5.  Steve Calland Team TMC - Strada Wheels Finished Veteran 01:31:25:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:31:25:000
6.  Richard Freshwater Mountain Mania Race Team Finished Veteran 01:31:50:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:31:50:000
7.  Richard Gorst Axe Valley Pedallers Finished Veteran 01:32:35:000 70
Points: 70 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:32:35:000
8.  Roger Prior Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished Veteran 01:32:45:000 65
Points: 65 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:32:45:000
9.  Tom Budden Sotonia CC Finished Veteran 01:34:03:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:34:03:000
10.  Jonathan Harris PMR Finished Veteran 01:35:16:000 55
Points: 55 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:35:16:000
11.  Wayne Barr Velocity 44 RT Finished Veteran 01:35:37:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:35:37:000
12.  Lee Hayward Orbea Racing Team Finished Veteran 01:36:14:000 47
Points: 47 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:36:14:000
13.  Craig Gunnell Finished Veteran 01:37:23:000 44
Points: 44 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:37:23:000
14.  Stuart King BmthCycleworks VitecFire FordC... Finished Veteran 01:37:27:000 41
Points: 41 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:37:27:000
15.  James Styrin Finished Veteran 01:37:33:000 38
Points: 38 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:37:33:000
16.  Christian Aucote Cycle Mickleover Finished Veteran 01:37:36:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:37:36:000
17.  George Gori Nuun-Sigma Sports-London RT Finished Veteran 01:37:41:000 34
Points: 34 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:37:41:000
18.  Scott Bishop Finished Veteran 01:37:46:000 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:37:46:000
19.  Garry Hurst Finished Veteran 01:38:17:000 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:38:17:000
20.  Matthew Greensill Finished Veteran 01:39:22:000 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:39:22:000
21.  David Morris Harrogate Nova CC Finished Veteran 01:40:51:000 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:40:51:000
22.  Jamie Ward Mid Devon CC Finished Veteran 01:43:11:000 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:43:11:000
23.  Stephen Corbyn Prison Service Sports Associat... Finished Veteran 01:43:21:000 22
Points: 22 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:43:21:000
24.  Lawson Thrower Bournemouth Jubilee Wheelers Finished Veteran 01:43:32:000 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:43:32:000
25.  Ian Crocker Finished Veteran 01:44:12:000 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:44:12:000
26.  Christopher White Mountain Trax RT Finished Veteran 01:44:41:000 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:44:41:000
27.  James Waddington Finished Veteran 0 :00:00:000 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 0 :00:00:000
28.  Werner Kriek East London Velo Finished Veteran 0 :00:00:000 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 0 :00:00:000
29.  Andrew Horn Royal Air Force CA Finished Veteran 0 :00:00:000 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 0 :00:00:000
30.  Robert Wimble Drogon Racing Team Finished Veteran 0 :00:00:000 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 0 :00:00:000
31.  Mervyn Dempsey Berkhamsted Cycling Club Finished Veteran 0 :00:00:000 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 0 :00:00:000
32.  Paul Dixon Hope Factory Racing Finished Veteran 0 :00:00:000 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 0 :00:00:000
--- Daniel Harris Gemini BC Did not finish Veteran 0 :00:00:000 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Veteran | Time: 0 :00:00:000
--- Gary Spencer Shibden Cycling Club Did not finish Veteran 0 :00:00:000 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Veteran | Time: 0 :00:00:000

Grand Veteran Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Grand Veteran Male - Results
1.  Paul Hopkins Gillingham and District Wheele... Finished G/Vet 01:16:18:000 150
Points: 150 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:16:18:000
2.  Nicholas Whitley Chester RC Finished G/Vet 01:17:15:000 125
Points: 125 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:17:15:000
3.  David King-Smith Finished G/Vet 01:18:34:000 110
Points: 110 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:18:34:000
4.  Anthony White Royal Dean Forest CC Finished G/Vet 01:19:41:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:19:41:000
5.  Dean Morgan Finished G/Vet 01:20:15:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:20:15:000
6.  Graham Rogerson Port Talbot Wheelers Finished G/Vet 01:20:32:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:20:32:000
7.  Gary Barlow Reading CC Finished G/Vet 01:20:46:000 70
Points: 70 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:20:46:000
8.  Stewart Coates All Terrain Cycles Ride In Pea... Finished G/Vet 01:21:14:000 65
Points: 65 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:21:14:000
9.  Bill Kay Reifen Racing Finished G/Vet 01:21:28:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:21:28:000
10.  Grant Johnson Finished G/Vet 01:21:51:000 55
Points: 55 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:21:51:000
11.  Andy Weaving Cotswold Cycles-TREK -RT Finished G/Vet 01:23:38:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:23:38:000
12.  Keith Sheridan Finished G/Vet 01:25:11:000 47
Points: 47 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:25:11:000
13.  Nicholas Popham ROTOR Race Team Finished G/Vet 01:26:19:000 44
Points: 44 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:26:19:000
14.  Richard House WarVena Racing Team Finished G/Vet 01:26:27:000 41
Points: 41 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:26:27:000
15.  Richard Collins Imperial Racing Team Finished G/Vet 01:26:33:000 38
Points: 38 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:26:33:000
16.  Stephen Moors BmthCycleworks VitecFire FordC... Finished G/Vet 01:26:51:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:26:51:000
17.  Neil Mansfield Magspeed Racing Finished G/Vet 01:26:55:000 34
Points: 34 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:26:55:000
18.  Daniel Wood Stevenage CC Finished G/Vet 01:26:57:000 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:26:57:000
19.  Andy Collins Mid Shropshire Wheelers Finished G/Vet 01:28:47:000 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:28:47:000
20.  Michael Vaughan Mike Vaughan Cycles Finished G/Vet 01:30:37:000 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:30:37:000
21.  Duncan McIntosh Peebles CC Finished G/Vet 01:31:38:000 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:31:38:000
22.  Patrick Stokes Finished G/Vet 01:33:25:000 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:33:25:000
23.  David Hobbs Cotswold Veldrijden Finished G/Vet 01:34:41:000 22
Points: 22 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:34:41:000
24.  Andy Bowker Lyme RC Finished G/Vet 01:35:31:000 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:35:31:000
25.  Nigel Brown Finished G/Vet 01:24:14:000 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:24:14:000
26.  David Wadsworth Beeline Bicycles RT Finished G/Vet --- 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: G/Vet
29.  Roland Tilley BmthCycleworks VitecFire FordC... Finished G/Vet 01:22:00:000 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:22:00:000
--- Paul Hudson VC Deal Did not finish G/Vet --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: G/Vet
--- Simon Willats Did not finish G/Vet --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: G/Vet

Super Veteran Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Super Veteran Male - Results
1.  Bruce Rollinson All Terrain Cycles Ride In Pea... Finished S/Vet 01:06:10:000 150
Points: 150 | Status: Finished | Category: S/Vet | Time: 01:06:10:000
2.  Donald MacGregor Dream Cycling Finished S/Vet 01:07:28:000 125
Points: 125 | Status: Finished | Category: S/Vet | Time: 01:07:28:000
3.  Robert Jackson Beyond Bikes Finished S/Vet 01:08:11:000 110
Points: 110 | Status: Finished | Category: S/Vet | Time: 01:08:11:000
4.  Nigel Herrod ROTOR Race Team Finished S/Vet 01:09:47:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: S/Vet | Time: 01:09:47:000
5.  Nigel Jones ROTOR Race Team Finished S/Vet 01:11:44:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: S/Vet | Time: 01:11:44:000
6.  Andy Firman Cycle-Tec Finished S/Vet 01:12:24:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: S/Vet | Time: 01:12:24:000
7.  Mark Hardwicke Bournemouth Arrow Finished S/Vet 01:12:28:000 70
Points: 70 | Status: Finished | Category: S/Vet | Time: 01:12:28:000
8.  Steve Whitehouse WarVena Racing Team Finished S/Vet 01:14:37:000 65
Points: 65 | Status: Finished | Category: S/Vet | Time: 01:14:37:000
9.  Denis Smith Welland Valley CC Finished S/Vet 01:14:48:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: S/Vet | Time: 01:14:48:000
10.  Ian Petherbridge Finished S/Vet 01:15:03:000 55
Points: 55 | Status: Finished | Category: S/Vet | Time: 01:15:03:000
11.  Adrian Vaudin Guernsey Velo Club (LBG) Finished S/Vet 01:17:56:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: S/Vet | Time: 01:17:56:000
12.  Ian Robson ProSport UK Finished S/Vet 01:19:02:000 47
Points: 47 | Status: Finished | Category: S/Vet | Time: 01:19:02:000
13.  John Newport Finished S/Vet 01:21:54:000 44
Points: 44 | Status: Finished | Category: S/Vet | Time: 01:21:54:000

Youth Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Youth Male - Results
1.  Max Greensill Hope Factory Racing Finished Youth 00:57:30:000 150
Points: 150 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:57:30:000
2.  Ioan Oldfield Marsh Tracks Racing - Trek Finished Youth 00:59:30:000 125
Points: 125 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:59:30:000
3.  Ethan Grimshaw North Cheshire Clarion Finished Youth 00:59:47:000 110
Points: 110 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:59:47:000
4.  Yani Angelo Djelil Una Forza Racing Finished Youth 00:59:48:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:59:48:000
5.  Reuben Oakley Edinburgh RC Finished Youth 01:00:01:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:00:01:000
6.  Harry Ellison Shibden Cycling Club Finished Youth 01:00:39:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:00:39:000
7.  Oliver Murphy Dartmoor Velo–CareControlSys... Finished Youth 01:01:00:000 70
Points: 70 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:01:00:000
8.  Alfie Amey DB Racing Finished Youth 01:01:00:000 65
Points: 65 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:01:00:000
9.  Travis Harkness Finished 01:01:00:000 0

9.  Travis Harkness -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:01:00:000
10.  Oscar Taylor Clifton CC Finished Youth 01:01:04:000 55
Points: 55 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:01:04:000
11.  Billy Reed Origin Race Team Finished Youth 01:01:05:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:01:05:000
12.  Seth Dunwoody Eastlands Velo Finished N/A 01:01:11:000 47
Points: 47 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:01:11:000
13.  Ben Coppola Four4th Finished Youth 01:01:15:000 44
Points: 44 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:01:15:000
14.  Samuel Coleman Finished Youth 01:01:17:000 41
Points: 41 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:01:17:000
15.  Finn Mason West Lothian Clarion CC Finished Youth 01:01:20:000 38
Points: 38 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:01:20:000
16.  Alfie Davies A Cycling Finished Youth 01:01:26:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:01:26:000
17.  Oscar Davies CC Abergavenny - JP Signs & Pr... Finished Youth 01:01:26:000 34
Points: 34 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:01:26:000
18.  Harry Howlett Origin Race Team Finished Youth 01:03:02:000 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:03:02:000
19.  Pedro Hutchinson Velo Club Venta Finished Youth 01:03:03:000 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:03:03:000
20.  Ewan Dix Origin Race Team Finished Youth 01:03:13:000 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:03:13:000
21.  Lewis Tinsley ROTOR Race Team Finished Youth 01:03:36:000 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:03:36:000
22.  Douglas Main Derby Mercury RC Finished Youth 01:04:08:000 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:04:08:000
23.  Daniel Scott Finished 01:04:17:000 0

23.  Daniel Scott -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:04:17:000
24.  Jack Cromie Pine Sport Finished Youth 01:04:35:000 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:04:35:000
25.  Milo McIntosh Peebles CC Finished Youth 01:04:40:000 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:04:40:000
26.  Charles Hart Jersey Youth Cycling Finished Youth 01:05:13:000 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:05:13:000
27.  Bobby Buenfeld New Forest CC Finished Youth 01:05:42:000 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:05:42:000
28.  Campbell Mackintosh Nevis Cycles Racing Team Finished Youth 01:05:43:000 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:05:43:000
29.  Dominic Switzer Welland Valley CC Finished Youth 01:07:00:000 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:07:00:000
30.  Evan McKenzie West Lothian Clarion CC Finished Youth 01:07:50:000 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:07:50:000
31.  Oscar Martin ROTOR Race Team Finished Youth 01:09:19:000 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:09:19:000
32.  Arran Robinson Hetton Hawks Cycling Club Finished Youth 01:09:35:000 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:09:35:000
33.  Finlay Mowat Avid Sport Finished Youth 01:11:15:000 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:11:15:000
34.  Thomas Williams Lincoln Wheelers CC Finished Youth 01:12:40:000 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:12:40:000
35.  Joshua Darlow ROTOR Race Team Finished Youth 01:13:53:000 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:13:53:000
36.  Tom Hyde Newport Shropshire CC Finished Youth 01:14:16:000 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:14:16:000
37.  Lewis Smith Finished Youth 01:16:03:000 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:16:03:000
38.  Alex Taylor Pedalon.co.uk Finished Youth --- 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Youth
--- Ellis Jackson Leicester Forest CC Did not finish Youth --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Youth

Youth Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Youth Female - Results
1.  Emily Carrick-Anderson T-Mo Racing Finished Youth 00:49:44:000 150
Points: 150 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:49:44:000
2.  Aine Doherty Finished 00:49:45:000 0

2.  Aine Doherty -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:49:45:000
3.  Evie Steed Sherwood Pines Cycles Forme Finished Youth 00:50:51:000 110
Points: 110 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:50:51:000
4.  Libby Bell Garden Shed UK-Ribble-Verge Sp... Finished Youth 00:51:18:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:51:18:000
5.  Lucy Allsop Welwyn Wheelers CC Finished Youth 00:52:15:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:52:15:000
6.  Rebecca Woodvine Mid Shropshire Wheelers Finished Youth 00:53:00:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:53:00:000
7.  Bethany-Ann Jackson Leicester Forest CC Finished Youth 00:53:25:000 70
Points: 70 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:53:25:000
8.  Beatrix Kiehlmann Falcons Cycling Club Bishopbri... Finished Youth 00:53:39:000 65
Points: 65 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:53:39:000
9.  Phoebe Roche WXC World Racing Finished Youth 00:54:08:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:54:08:000
10.  Harriet Limb WXC World Racing Finished Youth 00:54:39:000 55
Points: 55 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:54:39:000
11.  Hannah McClorey RFDA Finished Youth 00:54:41:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:54:41:000
12.  Jessica Hoskins Cardiff JIF Finished Youth 00:55:02:000 47
Points: 47 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:55:02:000
13.  Freya Whiteside PH-MAS - Paul Milnes Cycles Finished Youth 00:55:34:000 44
Points: 44 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:55:34:000
14.  Heather Robinson Hetton Hawks Cycling Club Finished Youth 00:56:11:000 41
Points: 41 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:56:11:000
15.  Florence Greenhalgh Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished Youth 00:56:46:000 38
Points: 38 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:56:46:000
16.  Kacey Eyeington Derwentside CC Finished Youth 00:57:08:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:57:08:000
17.  Harriette Taylor Newport Shropshire CC Finished Youth 00:57:38:000 34
Points: 34 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:57:38:000
18.  Abigail Miller WXC World Racing Finished Youth 00:59:18:000 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:59:18:000
19.  Tallulah Butcher Thanet RC Finished Youth 01:05:38:000 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:05:38:000

Juvenile Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Juvenile Male - Results
1.  Innes McDonald Edinburgh RC Finished Juvenile 00:46:38:000 150
Points: 150 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:46:38:000
2.  Leon Atkins Welwyn Wheelers CC Finished Juvenile 00:46:41:000 125
Points: 125 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:46:41:000
3.  Alex Hart Mid Shropshire Wheelers Finished Juvenile 00:47:05:000 110
Points: 110 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:47:05:000
4.  Oscar Amey DB Racing Finished Juvenile 00:47:19:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:47:19:000
5.  Freddie Dixon Hope Factory Racing Finished Juvenile 00:47:30:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:47:30:000
6.  Max Standen Southfork Racing.co.uk Finished Juvenile 00:47:37:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:47:37:000
7.  Curtis McKee Finished 00:47:38:000 0

7.  Curtis McKee -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:47:38:000
8.  Mak Larkin ROTOR Race Team Finished Juvenile 00:48:16:000 65
Points: 65 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:48:16:000
9.  Adam Jones Banjo Cycles - Raceware - Spec... Finished Juvenile 00:48:34:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:48:34:000
10.  Declan Oldham Hope Factory Racing Finished Juvenile 00:48:57:000 55
Points: 55 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:48:57:000
11.  Logan Stander Finished Juvenile 00:49:55:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:49:55:000
12.  Jacob Steed Sherwood Pines Cycles Forme Finished Juvenile 00:50:03:000 47
Points: 47 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:50:03:000
13.  Noah Ellison Shibden Cycling Club Finished Juvenile 00:50:09:000 44
Points: 44 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:50:09:000
14.  Daniel Ward Cero - Cycle Division Racing T... Finished Juvenile 00:50:40:000 41
Points: 41 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:50:40:000
15.  Finn Davies A Cycling Finished Juvenile 00:51:40:000 38
Points: 38 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:51:40:000
16.  Arthur Limb Matlock CC Finished Juvenile 00:51:49:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:51:49:000
17.  Charlie Tourtel Guernsey Velo Club (LBG) Finished Juvenile 00:51:58:000 34
Points: 34 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:51:58:000
18.  Tomos Davies Velo Myrddin CC powered by Y B... Finished Juvenile 00:52:38:000 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:52:38:000
19.  Sam Budd Magspeed Racing Finished Juvenile 00:52:42:000 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:52:42:000
20.  Tom Norris Finished Juvenile 00:53:06:000 28

20.  Tom Norris -

Points: 28 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:53:06:000
21.  Teddy Taylor Newport Shropshire CC Finished Juvenile 00:55:43:000 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:55:43:000
22.  Harry Woodhouse Kent Velo Youth Finished Juvenile 00:56:31:000 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:56:31:000
23.  William Hyde Newport Shropshire CC Finished Juvenile 00:58:34:000 22
Points: 22 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:58:34:000
24.  James Oates Lee Valley Youth Cycling Club Finished Juvenile 00:58:44:000 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:58:44:000
25.  Ashley Watton Newport Shropshire CC Finished Juvenile 01:00:37:000 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:00:37:000
26.  Finlay Woodliffe Welwyn Wheelers CC Finished Juvenile --- 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Juvenile
27.  Tomas McIntosh Peebles CC Finished Juvenile --- 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Juvenile

Juvenile Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Juvenile Female - Results
1.  Zoe Roche WXC World Racing Finished Juvenile 00:52:34:000 150
Points: 150 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:52:34:000
2.  Tulsi Bakrania WXC World Racing Finished Juvenile 00:52:36:000 125
Points: 125 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:52:36:000
3.  Faye Williams North Cheshire Clarion Finished Juvenile 00:54:46:000 110
Points: 110 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:54:46:000
4.  Evie Strachan Stafford Road Club Finished Juvenile 00:55:04:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:55:04:000
5.  Mazie Harper Stafford Road Club Finished Juvenile 00:56:14:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:56:14:000
6.  Harriet Greensill Rapid Racer Products Finished Juvenile 00:57:55:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:57:55:000
7.  Anna Lane Mid Devon CC Finished Juvenile 00:58:05:000 70
Points: 70 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:58:05:000
8.  Lara Dix Dartmoor Velo–CareControlSys... Finished Juvenile 00:58:53:000 65
Points: 65 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:58:53:000
9.  Molly Lane Mid Devon CC Finished Juvenile 00:59:48:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:59:48:000
10.  Georgia Mahoney Origin Race Team Finished Juvenile 01:00:27:000 55
Points: 55 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:00:27:000
11.  Emily Miller WXC World Racing Finished Juvenile 01:01:20:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:01:20:000
12.  Elizabeth Hart Jersey Youth Cycling Finished Juvenile 01:02:58:000 47
Points: 47 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:02:58:000
13.  Grace Ward Mid Devon CC Finished Juvenile 01:03:37:000 44
Points: 44 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:03:37:000
14.  Lola Arnold WXC World Racing Finished Juvenile 01:03:37:000 41
Points: 41 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:03:37:000
--- Aimee Taylor Palmer Park Velo RT Did not finish Juvenile --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Juvenile

Sport Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Sport Male - Results
1.  Aled Jones VCEquipe-FlixOralHygiene-Propu... Finished Sport 01:15:09:000 150
Points: 150 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:15:09:000
2.  Alexandre Touche Pontypool RCC Finished Sport 01:15:24:000 125
Points: 125 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:15:24:000
3.  Daniel Moore Muckle Cycle Club Finished Sport 01:15:38:000 110
Points: 110 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:15:38:000
4.  Joseph Bowers Tactic Sport UK Race Team Finished Sport 01:16:07:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:16:07:000
5.  Tom Whitworth Royal Air Force CA Finished Sport 01:17:26:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:17:26:000
6.  Robert Durnford Paceline RT Finished Sport 01:17:33:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:17:33:000
7.  James Horton VC St Raphael Finished Sport 01:17:39:000 70
Points: 70 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:17:39:000
8.  George Holland Albarosa Cycling Club Finished Sport 01:17:58:000 65
Points: 65 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:17:58:000
9.  Jonathan Dennis Kibosh Finished Sport 01:18:36:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:18:36:000
10.  Connor Murphy trainSharp Club Finished Sport 01:18:41:000 55
Points: 55 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:18:41:000
11.  James Croughton Finished Sport 01:18:52:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:18:52:000
12.  Robin Godden Hope Factory Racing Finished Sport 01:19:42:000 47
Points: 47 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:19:42:000
13.  Matthew Skeats University of Bristol CC Finished Sport 01:20:13:000 44
Points: 44 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:20:13:000
14.  Liam Roberts Vittoria Sigma Sports Finished Sport 01:20:45:000 41
Points: 41 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:20:45:000
15.  Callum Deakin Mid Devon CC Finished Sport 01:21:13:000 38
Points: 38 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:21:13:000
16.  Giorgio Coppola Four4th Finished Sport 01:21:34:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:21:34:000
17.  Sam Hanson Finished Sport 01:22:21:000 34

17.  Sam Hanson -

Points: 34 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:22:21:000
18.  Dru Dennis Finished Sport 01:22:35:000 32

18.  Dru Dennis -

Points: 32 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:22:35:000
19.  James Phillips Finished Sport 01:22:40:000 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:22:40:000
20.  Mike Brunsdon Magspeed Racing Finished Veteran 01:22:52:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:22:52:000
21.  Ian Legg Finished Sport 01:23:09:000 26

21.  Ian Legg -

Points: 26 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:23:09:000
22.  Ollie Mitchell a3crg Finished Sport 01:24:08:000 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:24:08:000
23.  Fred Harris Finished Sport 01:25:22:000 22
Points: 22 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:25:22:000
24.  Samuel Barrans Holmfirth Cycling Club Finished Sport 01:28:50:000 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:28:50:000
25.  Laurence Warren-West RAMcc Finished Sport 01:30:13:000 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:30:13:000
26.  David Smith Walsall RCC Finished Sport 01:31:25:000 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:31:25:000
27.  Alex Hinks Origin Race Team Finished Sport 01:33:03:000 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:33:03:000
28.  Martyn Dymond Pedalon.co.uk Finished G/Vet 01:34:28:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:34:28:000
29.  Gary Helyar Finished Sport --- 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Sport
--- Jon Clemas BmthCycleworks VitecFire FordC... Did not finish Expert --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Expert

Elite Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Elite Female - Results
1.  Harriet Harnden Trek Factory Racing XC Finished Elite 01:33:08:000 150
Points: 150 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:33:08:000
2.  Anna Kay Team Rupelcleaning - Champion ... Finished Elite 01:36:17:000 125
Points: 125 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:36:17:000
3.  Anna Flynn Edinburgh RC Finished Elite 01:39:24:000 110
Points: 110 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:39:24:000
4.  Holly MacMahon Bianchi Dama Finished Elite 01:40:21:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:40:21:000
5.  Jane Barr Velocity 44 RT Finished Elite 01:42:18:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:42:18:000
6.  Elvita Branch Finished Elite 01:44:57:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:44:57:000
7.  Abbie Manley Montezuma's Race Team Finished Elite 01:45:45:000 70
Points: 70 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:45:45:000
8.  Amy-Jo Hansford BmthCycleworks VitecFire FordC... Finished Elite 01:46:22:000 65
Points: 65 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:46:22:000
9.  Kerry Jago Finished Elite 01:47:24:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:47:24:000
10.  Kirree Quayle Manx Viking Wheelers CC Finished Elite 01:50:25:000 55
Points: 55 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:50:25:000
11.  Emily Smith Finished Elite --- 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Elite

Sport / Expert Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Sport / Expert Female - Results
1.  Libby Harman Wadebridge Coasters Cycling Cl... Finished Sport 01:11:41:000 150
Points: 150 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:11:41:000
2.  Emily Bridson AWOL Worx Galliard Finished Expert 01:11:46:000 125
Points: 125 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:11:46:000
3.  Roisin Browne Veloccino Squadra Donne Finished Sport 01:11:55:000 110
Points: 110 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:11:55:000
4.  Lisa Mansell Big Maggys Finished Expert 01:13:16:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:13:16:000
5.  Adeline Moreau Sunday Echappée Finished Sport 01:14:35:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:14:35:000
6.  Rachel Connerney Cheshire Maverick CC Finished Expert 01:17:27:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:17:27:000
7.  Nicky Hughes San Fairy Ann CC Finished Expert 01:18:56:000 70
Points: 70 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:18:56:000
8.  Amy Moore Velo Sport Jersey Finished Sport 01:24:00:000 65
Points: 65 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:24:00:000
9.  Carly Ibbitson Fareham Wheelers Cycling Club Finished Sport 01:24:25:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:24:25:000
10.  Jenny Bolsom Saint Piran WRT Finished Sport 01:34:30:000 55
Points: 55 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:34:30:000

Junior Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Junior Female - Results
1.  Lotta Mansfield Cero - Cycle Division Racing T... Finished Junior 01:09:27:000 150
Points: 150 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:09:27:000
2.  Kylie Vaudin Guernsey Velo Club (LBG) Finished Junior 01:10:14:000 125
Points: 125 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:10:14:000
3.  Charlotte-Louise McGreevy AWOL Worx Galliard Finished Junior 01:10:18:000 110
Points: 110 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:10:18:000
4.  Grace Whitehouse WarVena Racing Team Finished Junior 01:14:11:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:14:11:000
5.  Daphne Jones Cero - Cycle Division Racing T... Finished Junior 01:16:04:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:16:04:000
6.  Isla Mason WXC World Racing Finished Junior 01:19:06:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:19:06:000
7.  Erin Corrigan Origin Race Team Finished Junior 01:20:45:000 70
Points: 70 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:20:45:000

Veteran Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Veteran Female - Results
1.  Ruth Miller Ben Thomas Coaching Club Finished Veteran 01:34:07:000 150
Points: 150 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:34:07:000
2.  Karen Heppenstall Origin Race Team Finished Veteran 01:35:19:000 125
Points: 125 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:35:19:000
3.  Kate Robson Pedalon.co.uk Finished Veteran 01:36:02:000 110
Points: 110 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:36:02:000
4.  Lucy Etherton Finished Veteran 01:36:10:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:36:10:000
5.  Sarah Grimshaw Element Cycling Team Finished Veteran --- 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Veteran

Grand Veteran Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Grand Veteran Female - Results
1.  Catherine Kilburn Mid Devon CC Finished G/Vet 01:17:12:000 150
Points: 150 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:17:12:000
2.  Clare Hoskins Cardiff JIF Finished G/Vet 01:19:01:000 125
Points: 125 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:19:01:000
3.  Kym Harvey Fareham Wheelers Cycling Club Finished G/Vet 01:26:49:000 110
Points: 110 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:26:49:000
4.  Caroline Mansfield Magspeed Racing Finished G/Vet 01:26:56:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:26:56:000
5.  Catherine Pascoe New Forest CC Finished G/Vet 01:33:48:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:33:48:000
6.  Carol Tilley BmthCycleworks VitecFire FordC... Finished G/Vet 01:36:11:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:36:11:000
7.  Suzanne Wise C and N Cycles RT Finished G/Vet 01:38:21:000 70
Points: 70 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:38:21:000

Super Veteran Female

Position Name Club name Rider status Category Points
Super Veteran Female - Results
1.  Kim Long Finished S/Vet 150

1.  Kim Long -

Points: 150 | Status: Finished | Category: S/Vet

Elite Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Elite Male - Results
1.  Frazer Clacherty Team Inspired Finished Elite 01:36:39:000 150
Points: 150 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:36:39:000
2.  Christopher Rothwell BW Cycling Finished Elite 01:36:40:000 125
Points: 125 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:36:40:000
3.  Jason Bouttell Team Vision Silverhook Chemica... Finished Elite 01:36:48:000 110
Points: 110 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:36:48:000
4.  Ben Wadey Clee Cycles Finished Elite 01:36:50:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:36:50:000
5.  Rhys Hidrio Caesarean CC Jersey Finished Elite 01:39:29:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:39:29:000
6.  Paul Oldham Hope Factory Racing Finished Veteran 01:40:17:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:40:17:000
7.  Max Gibbons Orbea Racing Team Finished Elite 01:41:08:000 70
Points: 70 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:41:08:000
8.  Jason Meaton Finished Elite 01:41:29:000 65
Points: 65 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:41:29:000
9.  Reuben Orr Finished Elite 01:42:00:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:42:00:000
10.  Sam Bishop Vittoria Sigma Sports Finished Elite 01:42:06:000 55
Points: 55 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:42:06:000
11.  Tom Knight INTENSE Cycles Finished Elite 01:43:41:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:43:41:000
12.  James Pickering Finished Elite 01:45:02:000 47
Points: 47 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:45:02:000
13.  Patrick Atkinson Team Surrey Cycling Finished Elite 01:45:14:000 44
Points: 44 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:45:14:000
14.  Joseph Beckingsale Wales Racing Academy Finished Elite 01:45:48:000 41
Points: 41 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:45:48:000
15.  Lee Williams Orbea Racing Team Finished Elite 01:45:54:000 38
Points: 38 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:45:54:000
16.  Grant Ferguson Hope Factory Racing Finished Elite 01:46:51:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:46:51:000
17.  Nick Drew Dyson Cycles Finished Elite 01:48:52:000 34
Points: 34 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:48:52:000
18.  Simon Richardson Finished Elite 01:52:02:000 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:52:02:000

Expert Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Expert Male - Results
1.  Phillip Pearce Hope Factory Racing Finished Expert 01:24:17:000 150
Points: 150 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:24:17:000
2.  David Bone Racing Club Ravenna Finished Expert 01:28:11:000 125
Points: 125 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:28:11:000
3.  Kishan Bakrania TBW23 Stuart Hall Cycling Finished Expert 01:28:13:000 110
Points: 110 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:28:13:000
4.  Thomas Timberlake Dyson Cycles Finished Expert 01:29:44:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:29:44:000
5.  Sam Sayers Finished Expert 01:30:17:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:30:17:000
6.  James Patterson Caesarean CC Jersey Finished Expert 01:30:31:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:30:31:000
7.  Clarke James Abergavenny Road Club Finished Expert 01:30:55:000 70
Points: 70 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:30:55:000
8.  Adam Gascoigne Windmill Wheels Finished Expert 01:30:56:000 65
Points: 65 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:30:56:000
9.  Alex Powell Cardiff JIF Finished Expert 01:31:14:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:31:14:000
10.  Joel Chidley Finished Expert 01:32:14:000 55
Points: 55 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:32:14:000
11.  Luke Peyton Four4th Finished Expert 01:32:29:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:32:29:000
12.  Richard Long Finished Expert 01:32:39:000 47
Points: 47 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:32:39:000
13.  Louis Bronstein Mountain Mania Race Team Finished Expert 01:32:47:000 44
Points: 44 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:32:47:000
14.  Joseph Clark GS Mossa Finished Expert 01:32:51:000 41
Points: 41 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:32:51:000
15.  Charlie Pickering Finished Expert 01:35:33:000 38
Points: 38 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:35:33:000
16.  Joe Harris Velo Schils - Interbike RT Finished Expert 01:37:38:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:37:38:000
17.  Oleksii Kolbasko BW Cycling Finished Expert 01:38:40:000 34
Points: 34 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:38:40:000
18.  James Dilks Big Maggys Finished Expert 01:39:26:000 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:39:26:000
19.  Simon Richards Army Cycling Union Finished Expert --- 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Expert
20.  Joseph Richards Lakes RC Finished Expert --- 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Expert

Junior Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Junior Male - Results
1.  Joseph Blackmore ROTOR Race Team Finished Junior 01:08:52:000 150
Points: 150 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:08:52:000
2.  Nathan Smith Garden Shed UK-Ribble-Verge Sp... Finished Junior 01:10:30:000 125
Points: 125 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:10:30:000
3.  Huw Buck Jones Backstedt Bike Performance RC Finished Junior 01:11:47:000 110
Points: 110 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:11:47:000
4.  Ben McMullen Sprockets Cycle Shop Race Team... Finished Junior 01:15:02:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:15:02:000
5.  Jack Southcott Pilgrim Flyers Finished Junior 01:15:24:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:15:24:000
6.  Flynn Gregory Wheelbase CabTech Castelli Finished Junior 01:15:26:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:15:26:000
7.  Spencer Davies CC Abergavenny - JP Signs & Pr... Finished Junior 01:15:31:000 70
Points: 70 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:15:31:000
8.  Christopher Hilbert Sherwood Pines Cycles Forme Finished Junior 01:15:38:000 65
Points: 65 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:15:38:000
9.  Samuel Howes Sleaford Wheelers Cycling Club Finished Junior 01:16:11:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:16:11:000
10.  Matthew Wilson Team Milton Keynes Finished Junior 01:16:50:000 55
Points: 55 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:16:50:000
11.  Patrick Kiehlmann Falcons Cycling Club Bishopbri... Finished Junior 01:18:11:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:18:11:000
12.  Dylan Dayman Southfork Racing.co.uk Finished Junior 01:19:24:000 47
Points: 47 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:19:24:000
13.  Joe Brookes Halesowen A & CC Finished Junior 01:20:30:000 44
Points: 44 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:20:30:000
14.  Leo White Origin Race Team Finished Junior 01:21:01:000 41
Points: 41 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:21:01:000
15.  Adam Potter Pine Sport Finished Junior 01:21:03:000 38
Points: 38 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:21:03:000
16.  Dominic Duke Finished Junior 01:22:09:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:22:09:000
17.  Leon Dawes Origin Race Team Finished Junior 01:22:48:000 34
Points: 34 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:22:48:000
18.  Sullivan Berry ROTOR Race Team Finished Junior --- 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Junior
--- Jamie Brown Backstedt Bike Performance RC Did not finish Junior --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Junior
--- Tom Scott Trek Sheffield Fox Valley Did not finish Junior --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Junior

About the Event

Info for Riders

Event organiser: Matt Williams matt@runandride.co.uk

 

Entry on-line only via BC website; no paper entries or entries on the day.


There will be a few changes this season to ensure that the event can run safely under the Covid-19 guidance which we now all live by.  Many of these details are now standard practise in our day to day lives, and further details of these will be given in the rider info packs.  However, please note that the timetable is different from previous years.  Race times can be seen on the entry page, and please expect your designated practise session to be directly beforehand.

 

Please also note that due to the evolving situation we face, race regulations and schedules are subject to change at any point up to and including on the day.  Any changes will of course be communicated to riders.

The Races

Open Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/08/21 11:00 Non-Ranking None N/A
Sat 14/08/21 – 11:00
Non-Ranking, None | N/A
Open Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/08/21 11:00 Non-Ranking None N/A
Sat 14/08/21 – 11:00
Non-Ranking, None | N/A
Veteran Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/08/21 13:00 MTB National B MTB XC National B Veteran
Sat 14/08/21 – 13:00
MTB National B, MTB XC National B | Veteran
Grand Veteran Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/08/21 13:00 MTB National B MTB XC National B G/Vet
Sat 14/08/21 – 13:00
MTB National B, MTB XC National B | G/Vet
Super Veteran Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/08/21 13:00 MTB National B MTB XC National B S/Vet
Sat 14/08/21 – 13:00
MTB National B, MTB XC National B | S/Vet
Youth Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/08/21 16:45 MTB National B MTB XC National B Youth
Sat 14/08/21 – 16:45
MTB National B, MTB XC National B | Youth
Youth Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/08/21 16:45 MTB National B MTB XC National B Youth
Sat 14/08/21 – 16:45
MTB National B, MTB XC National B | Youth
Juvenile Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/08/21 16:45 MTB National B MTB XC National B Juvenile
Sat 14/08/21 – 16:45
MTB National B, MTB XC National B | Juvenile
Juvenile Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/08/21 16:45 MTB National B MTB XC National B Juvenile
Sat 14/08/21 – 16:45
MTB National B, MTB XC National B | Juvenile
Sport Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 15/08/21 09:30 MTB National B MTB XC National B Sport
Sun 15/08/21 – 09:30
MTB National B, MTB XC National B | Sport
Elite Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 15/08/21 13:00 MTB National B MTB XC National B Elite
Sun 15/08/21 – 13:00
MTB National B, MTB XC National B | Elite
Sport / Expert Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 15/08/21 13:00 MTB National B MTB XC National B Expert, Sport
Sun 15/08/21 – 13:00
MTB National B, MTB XC National B | Expert, Sport
Junior Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 15/08/21 13:00 MTB National B MTB XC National B Junior
Sun 15/08/21 – 13:00
MTB National B, MTB XC National B | Junior
Veteran Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 15/08/21 13:00 MTB National B MTB XC National B Veteran
Sun 15/08/21 – 13:00
MTB National B, MTB XC National B | Veteran
Grand Veteran Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 15/08/21 13:00 MTB National B MTB XC National B G/Vet
Sun 15/08/21 – 13:00
MTB National B, MTB XC National B | G/Vet
Super Veteran Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 15/08/21 13:00 MTB National B MTB XC National B S/Vet
Sun 15/08/21 – 13:00
MTB National B, MTB XC National B | S/Vet
Elite Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 15/08/21 15:15 MTB National B MTB XC National B Elite, Veteran
Sun 15/08/21 – 15:15
MTB National B, MTB XC National B | Elite, Veteran
Expert Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 15/08/21 15:15 MTB National B MTB XC National B Expert
Sun 15/08/21 – 15:15
MTB National B, MTB XC National B | Expert
Junior Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 15/08/21 15:15 MTB National B MTB XC National B Junior
Sun 15/08/21 – 15:15
MTB National B, MTB XC National B | Junior

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk