IGNITE Scottish Youth Series 2021

Closed Circuit , Cambuslang, Glasgow – Saturday, 04 Sep 2021

Event Summary

Event Overview

Youth Circuit Race.

Closed road race within the fabulous training village of the Scottish Fire and Rescue Service in Cambuslang.

Successfully run in 2018 and 19, now back for 2021.

Event Details Event URN:

TBS

Start Date:

Sat, 4th Sep 2021

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Scottish Fire and Rescue Headquarters, Westburn Drive, Cambuslang, Glasgow, G72 7NA

Event Details

Event URN:

489196

Start Date:

Sat, 4th Sep 2021

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Scottish Fire and Rescue Headquarters, Westburn Drive, Cambuslang, Glasgow, G72 7NA

View map

Entry close date

Sun, 22nd Aug 2021

Event Organiser:

Gary McCabe
07825997628
clydesdalecolts@gmail.com

Safeguarding lead:

John Currie
Johnhcurrie@btinternet.com

Results

Confirmed Results

Youth E Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth E Boys - Results
1.  Cobey Stewart SteppingStanes Youth Cycling C... Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Ellis McAusland Falkirk Junior Bike Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Jonathan Myles Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
4.  Alasdair Ogg Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
5.  Charlie McCann Royal Albert CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
6.  Joshua Fowler Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
7.  Rhuari Toole Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
8.  Charlie Clark Finished 0

8.  Charlie Clark -

Points: 0 | Status: Finished
9.  Joshua Graham Royal Albert CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
10.  Calum Campbell Deeside Thistle CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
11.  Hunter Pytko Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
12.  Daniel Rice Cumbernauld Centurions BMX Clu... Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
13.  Austin Ledwidge Royal Albert CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
14.  Mitchell Stewart SteppingStanes Youth Cycling C... Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
15.  Freddie Gray Falkirk Junior Bike Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
16.  Calum Macleod Falkirk Junior Bike Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
17.  Campbell Milne Finished 0

17.  Campbell Milne -

Points: 0 | Status: Finished
18.  Angus Thomson Royal Albert CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
19.  Mason Small Finished 0

19.  Mason Small -

Points: 0 | Status: Finished
20.  Finlay Boyle Pedalsport Cycling Club Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
21.  Archie Ross Finished 0

21.  Archie Ross -

Points: 0 | Status: Finished
22.  Beau Brennan Finished 0

22.  Beau Brennan -

Points: 0 | Status: Finished
23.  Ruaridh Clark Royal Albert CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
24.  Alex Turner Finished 0

24.  Alex Turner -

Points: 0 | Status: Finished
25.  Hamish Morton Finished 0

25.  Hamish Morton -

Points: 0 | Status: Finished
26.  Matthew Harrison Royal Albert CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
27.  Zach Paterson Finished 0

27.  Zach Paterson -

Points: 0 | Status: Finished
--- Aiden Brawls Did not start 0

Aiden Brawls -

Points: 0 | Status: Did not start
--- Finlay Gibbs Falkirk Junior Bike Club Did not start E 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: E
--- Heath Harris Did not start 0

Heath Harris -

Points: 0 | Status: Did not start
--- Jasper Hughes Royal Albert CC Did not start E 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: E
--- JOSHUA McDermott Did not start 0

JOSHUA McDermott -

Points: 0 | Status: Did not start
--- Magnus Ogg Did not start 0

Magnus Ogg -

Points: 0 | Status: Did not start

Youth D Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth D Boys - Results
1.  Josh Stewart SteppingStanes Youth Cycling C... Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Charlie Lyne Glasgow Riderz Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Ruaraidh Macpherson Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Ben McMurray Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Jacob Lindsay Royal Albert CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Nicholas Cutler East Kilbride Road Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
7.  Theo Tuchewicz Finished 0

7.  Theo Tuchewicz -

Points: 0 | Status: Finished
8.  Griff Aitken Deeside Thistle CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
9.  Harris Douglas Finished 0

9.  Harris Douglas -

Points: 0 | Status: Finished
10.  Noah Kerr Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
11.  Finlay Crossen Royal Albert CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
12.  Arthur Dyer Finished 0

12.  Arthur Dyer -

Points: 0 | Status: Finished
13.  Murray Clark Finished 0

13.  Murray Clark -

Points: 0 | Status: Finished
14.  Leo Patterson Finished 0

14.  Leo Patterson -

Points: 0 | Status: Finished
15.  Hunter Harris Finished 0

15.  Hunter Harris -

Points: 0 | Status: Finished
16.  James Park Edinburgh RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
17.  Cameron Ledwidge Royal Albert CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
18.  Kyle Reid Falkirk Junior Bike Club Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
19.  Finn Mcquoney Royal Albert CC Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
20.  Alfie Ross Royal Albert CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
21.  Innes Milne Finished 0

21.  Innes Milne -

Points: 0 | Status: Finished
22.  Joshua Hanlon Finished 0

22.  Joshua Hanlon -

Points: 0 | Status: Finished
23.  Cameron Gibb Royal Albert CC Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
24.  Dominic Fallon East Kilbride Road Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
25.  Ethan Finnie Finished 0

25.  Ethan Finnie -

Points: 0 | Status: Finished
26.  Harry Holmes Royal Albert CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
27.  Jacob McMonagle Falkirk Junior Bike Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
--- FRASER HAY Did not start 0

FRASER HAY -

Points: 0 | Status: Did not start
--- Alexander Mullen Falkirk Junior Bike Club Did not start D 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: D
--- Sebastian Ross Cumbernauld Centurions BMX Clu... Did not start D 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: D

Youth D Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth D Girls - Results
1.  Olivia Lyne Glasgow Riderz Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Eden Thomson Deeside Thistle CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Isla Reekie Falkirk Junior Bike Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Ella McQueen Falkirk Junior Bike Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Boo Williams Royal Albert CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Hollie Carroll Royal Albert CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
7.  Livia Hawthorne East Kilbride Road Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

Youth C Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth C Boys - Results
1.  Fraser Gemmell West Lothian Clarion CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Xander Graham Edinburgh RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Aidan Ryder Edinburgh RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Innes Long Deeside Thistle CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Micah Myles Edinburgh RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Reuben McLardie Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Finn Crowther Edinburgh RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Andrew Levinson Edinburgh RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Oliver Mayes Glasgow Riderz Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
10.  Lewis McAusland Falkirk Junior Bike Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
11.  Finley Clark Finished 0

11.  Finley Clark -

Points: 0 | Status: Finished
12.  Mathew Hannah Finished 0

12.  Mathew Hannah -

Points: 0 | Status: Finished
--- Jake Jardine Falkirk Junior Bike Club Did not start C 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: C
--- Iain Rae Royal Albert CC Did not start C 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: C

Youth C Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth C Girls - Results
1.  Kasey Park Edinburgh RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Millie Boothman East Kilbride Road Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Zara Main Deeside Thistle CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Emma Campbell Deeside Thistle CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Eilish Gaffney Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Freyja Shackley Cumbernauld Centurions BMX Clu... Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Aila Cleland Finished 0

7.  Aila Cleland -

Points: 0 | Status: Finished
8.  Winnie Dyer Finished 0

8.  Winnie Dyer -

Points: 0 | Status: Finished
9.  Isla Brotherton Finished 0

9.  Isla Brotherton -

Points: 0 | Status: Finished
10.  Melanie Rowe Deeside Thistle CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
--- Sophie Davidson Did not start 0

Sophie Davidson -

Points: 0 | Status: Did not start
--- Eilidh Greenhalgh East Kilbride Road Club Did not start C 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: C
--- Matilda Hendry Deeside Thistle CC Did not start C 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: C
--- Katie McGurk Royal Albert CC Did not start C 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: C
--- Maisie Rae Royal Albert CC Did not start C 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: C

Youth B Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth B Boys - Results
1.  James Sweeney Edinburgh RC Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
2.  Adam Murray East Kilbride Road Club Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
3.  Elliot Speedie West Lothian Clarion CC Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
4.  Alasdair Easton Edinburgh RC Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
5.  Scott Slater Elgin CC Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
6.  Euan Mitchell Glasgow Riderz Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
7.  Euan Ramsay Deeside Thistle CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
8.  Colin Johnston Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
9.  Rory shepherd Glasgow Riderz Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
10.  Fraser Anderson Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
11.  Ross Eastaugh Deeside Thistle CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Brodie Duncan West Lothian Clarion CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
13.  Greg Hislop Royal Albert CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
14.  Oscar Parker Glasgow Riderz Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
15.  Fraser Corfield Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
16.  Callum Grant East Kilbride Road Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Youth B Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth B Girls - Results
1.  Niamh Waters Edinburgh RC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Harriet Hendry Deeside Thistle CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Hope Thomson Deeside Thistle CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Thea Aitken Deeside Thistle CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Anna Birrell Edinburgh RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Holly Burke East Kilbride Road Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Becky McManus Royal Albert CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Youth A Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth A Boys - Results
1.  Ahron Dick Edinburgh RC Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Jake Speed Stirling Bike Club Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Luis Ryder Edinburgh RC Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Harry Barr Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Thomas Wisdish East Kilbride Road Club Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Rory Laidlaw Peebles CC Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Louis Sharp Glasgow Riderz Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Colin McGourty Glasgow Riderz Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Samuel Edgar Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Noah Bleteau West Lothian Clarion CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
11.  Zak Swan Glasgow Riderz Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Youth A Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth A Girls - Results
1.  Millie Thomson Deeside Thistle CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Molly Evans Deeside Thistle CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Katie Galloway Edinburgh RC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A

Junior female

Position Name Club name Rider status Category Points
Junior female - Results
1.  Rebecca Saunderson Studio Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

About the Event

Info for Riders

Closed road Circuit event on the traffic free and secure SFRS training campus. Registration 11:00.

Parking and access:

On site parking

Private on site parking is available (free). Gates allowing vehicles access to the event close and will be locked at 11:00. Practice starts 11:15. First race 12:00.

Please note that the main access gates will only re-open after the final race. No vehicular exit during race event. Private car parking is available on site. Once the gates close pedestrian access will be permitted,

Off site parking

Late arrivals or those wishing to leave early can park at the local public car park serving Cambuslang town centre, a five minute walk away.

Pedestrian / Cycle access

Site is adjacent to the Clyde Walkway.

Race categories

Youth, A, B, C, D, E male and female And Junior Female.

Fees

TBD

NO ENTRY ON THE DAY, ON-LINE ENTRY ONLY.

Please register on line to save disappointment.

Covid Restrictions May Apply

The Races

Youth E Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 04/09/21 12:00 Youth Only None --- 10 mins / plus 1 laps / 1km / 1 mile
Sat 04/09/21 – 12:00
Youth Only, None
10 mins / plus 1 laps / 1km / 1 mile
Youth E Girls Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Sat 04/09/21 12:00 Youth Only ---
Sat 04/09/21 – 12:00
Youth D Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 04/09/21 12:15 Youth Only None --- 10 mins / plus 1 laps / 1km / 1 mile
Sat 04/09/21 – 12:15
Youth Only, None
10 mins / plus 1 laps / 1km / 1 mile
Youth D Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 04/09/21 01:00 Youth Only None ---
Sat 04/09/21 – 01:00
Youth Only, None
Youth C Boys Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Sat 04/09/21 12:30 Youth Only C 15 mins / plus 1 laps / 1km / 1 mile
Sat 04/09/21 – 12:30
Youth Only,  | C
15 mins / plus 1 laps / 1km / 1 mile
Youth C Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 04/09/21 01:00 Youth Only None ---
Sat 04/09/21 – 01:00
Youth Only, None
Youth B Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 04/09/21 12:50 Youth Only Band 5 --- 25 mins / plus 1 laps / 1km / 1 mile
Sat 04/09/21 – 12:50
Youth Only, Band 5
25 mins / plus 1 laps / 1km / 1 mile
Youth B Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 04/09/21 01:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Sat 04/09/21 – 01:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
Youth A Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 04/09/21 13:30 Youth Only Band 5 --- 30 mins / plus 1 laps / 1km / 1 mile
Sat 04/09/21 – 13:30
Youth Only, Band 5
30 mins / plus 1 laps / 1km / 1 mile
Youth A Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 04/09/21 14:15 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Sat 04/09/21 – 14:15
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
Junior female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 04/09/21 14:15 Regional Junior Only Band 5 (<10 Entrants) --- 45 mins / plus 1 laps / 1km / 1 mile
Sat 04/09/21 – 14:15
Regional Junior Only, Band 5 (<10 Entrants)
45 mins / plus 1 laps / 1km / 1 mile

Event Summary

Event Overview

Youth Circuit Race.

Closed road race within the fabulous training village of the Scottish Fire and Rescue Service in Cambuslang.

Successfully run in 2018 and 19, now back for 2021.

Event Details Event URN:

TBS

Start Date:

Sat, 4th Sep 2021

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Scottish Fire and Rescue Headquarters, Westburn Drive, Cambuslang, Glasgow, G72 7NA

Event Details

Event URN:

489196

Start Date:

Sat, 4th Sep 2021

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Scottish Fire and Rescue Headquarters, Westburn Drive, Cambuslang, Glasgow, G72 7NA

View map

Entry close date

Sun, 22nd Aug 2021

Event Organiser:

Gary McCabe
07825997628
clydesdalecolts@gmail.com

Safeguarding lead:

John Currie
Johnhcurrie@btinternet.com

Results

Confirmed Results

Youth E Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth E Boys - Results
1.  Cobey Stewart SteppingStanes Youth Cycling C... Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Ellis McAusland Falkirk Junior Bike Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Jonathan Myles Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
4.  Alasdair Ogg Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
5.  Charlie McCann Royal Albert CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
6.  Joshua Fowler Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
7.  Rhuari Toole Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
8.  Charlie Clark Finished 0

8.  Charlie Clark -

Points: 0 | Status: Finished
9.  Joshua Graham Royal Albert CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
10.  Calum Campbell Deeside Thistle CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
11.  Hunter Pytko Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
12.  Daniel Rice Cumbernauld Centurions BMX Clu... Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
13.  Austin Ledwidge Royal Albert CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
14.  Mitchell Stewart SteppingStanes Youth Cycling C... Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
15.  Freddie Gray Falkirk Junior Bike Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
16.  Calum Macleod Falkirk Junior Bike Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
17.  Campbell Milne Finished 0

17.  Campbell Milne -

Points: 0 | Status: Finished
18.  Angus Thomson Royal Albert CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
19.  Mason Small Finished 0

19.  Mason Small -

Points: 0 | Status: Finished
20.  Finlay Boyle Pedalsport Cycling Club Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
21.  Archie Ross Finished 0

21.  Archie Ross -

Points: 0 | Status: Finished
22.  Beau Brennan Finished 0

22.  Beau Brennan -

Points: 0 | Status: Finished
23.  Ruaridh Clark Royal Albert CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
24.  Alex Turner Finished 0

24.  Alex Turner -

Points: 0 | Status: Finished
25.  Hamish Morton Finished 0

25.  Hamish Morton -

Points: 0 | Status: Finished
26.  Matthew Harrison Royal Albert CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
27.  Zach Paterson Finished 0

27.  Zach Paterson -

Points: 0 | Status: Finished
--- Aiden Brawls Did not start 0

Aiden Brawls -

Points: 0 | Status: Did not start
--- Finlay Gibbs Falkirk Junior Bike Club Did not start E 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: E
--- Heath Harris Did not start 0

Heath Harris -

Points: 0 | Status: Did not start
--- Jasper Hughes Royal Albert CC Did not start E 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: E
--- JOSHUA McDermott Did not start 0

JOSHUA McDermott -

Points: 0 | Status: Did not start
--- Magnus Ogg Did not start 0

Magnus Ogg -

Points: 0 | Status: Did not start

Youth D Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth D Boys - Results
1.  Josh Stewart SteppingStanes Youth Cycling C... Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Charlie Lyne Glasgow Riderz Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Ruaraidh Macpherson Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Ben McMurray Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Jacob Lindsay Royal Albert CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Nicholas Cutler East Kilbride Road Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
7.  Theo Tuchewicz Finished 0

7.  Theo Tuchewicz -

Points: 0 | Status: Finished
8.  Griff Aitken Deeside Thistle CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
9.  Harris Douglas Finished 0

9.  Harris Douglas -

Points: 0 | Status: Finished
10.  Noah Kerr Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
11.  Finlay Crossen Royal Albert CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
12.  Arthur Dyer Finished 0

12.  Arthur Dyer -

Points: 0 | Status: Finished
13.  Murray Clark Finished 0

13.  Murray Clark -

Points: 0 | Status: Finished
14.  Leo Patterson Finished 0

14.  Leo Patterson -

Points: 0 | Status: Finished
15.  Hunter Harris Finished 0

15.  Hunter Harris -

Points: 0 | Status: Finished
16.  James Park Edinburgh RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
17.  Cameron Ledwidge Royal Albert CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
18.  Kyle Reid Falkirk Junior Bike Club Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
19.  Finn Mcquoney Royal Albert CC Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
20.  Alfie Ross Royal Albert CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
21.  Innes Milne Finished 0

21.  Innes Milne -

Points: 0 | Status: Finished
22.  Joshua Hanlon Finished 0

22.  Joshua Hanlon -

Points: 0 | Status: Finished
23.  Cameron Gibb Royal Albert CC Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
24.  Dominic Fallon East Kilbride Road Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
25.  Ethan Finnie Finished 0

25.  Ethan Finnie -

Points: 0 | Status: Finished
26.  Harry Holmes Royal Albert CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
27.  Jacob McMonagle Falkirk Junior Bike Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
--- FRASER HAY Did not start 0

FRASER HAY -

Points: 0 | Status: Did not start
--- Alexander Mullen Falkirk Junior Bike Club Did not start D 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: D
--- Sebastian Ross Cumbernauld Centurions BMX Clu... Did not start D 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: D

Youth D Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth D Girls - Results
1.  Olivia Lyne Glasgow Riderz Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Eden Thomson Deeside Thistle CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Isla Reekie Falkirk Junior Bike Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Ella McQueen Falkirk Junior Bike Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Boo Williams Royal Albert CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Hollie Carroll Royal Albert CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
7.  Livia Hawthorne East Kilbride Road Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

Youth C Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth C Boys - Results
1.  Fraser Gemmell West Lothian Clarion CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Xander Graham Edinburgh RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Aidan Ryder Edinburgh RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Innes Long Deeside Thistle CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Micah Myles Edinburgh RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Reuben McLardie Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Finn Crowther Edinburgh RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Andrew Levinson Edinburgh RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Oliver Mayes Glasgow Riderz Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
10.  Lewis McAusland Falkirk Junior Bike Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
11.  Finley Clark Finished 0

11.  Finley Clark -

Points: 0 | Status: Finished
12.  Mathew Hannah Finished 0

12.  Mathew Hannah -

Points: 0 | Status: Finished
--- Jake Jardine Falkirk Junior Bike Club Did not start C 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: C
--- Iain Rae Royal Albert CC Did not start C 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: C

Youth C Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth C Girls - Results
1.  Kasey Park Edinburgh RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Millie Boothman East Kilbride Road Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Zara Main Deeside Thistle CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Emma Campbell Deeside Thistle CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Eilish Gaffney Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Freyja Shackley Cumbernauld Centurions BMX Clu... Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Aila Cleland Finished 0

7.  Aila Cleland -

Points: 0 | Status: Finished
8.  Winnie Dyer Finished 0

8.  Winnie Dyer -

Points: 0 | Status: Finished
9.  Isla Brotherton Finished 0

9.  Isla Brotherton -

Points: 0 | Status: Finished
10.  Melanie Rowe Deeside Thistle CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
--- Sophie Davidson Did not start 0

Sophie Davidson -

Points: 0 | Status: Did not start
--- Eilidh Greenhalgh East Kilbride Road Club Did not start C 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: C
--- Matilda Hendry Deeside Thistle CC Did not start C 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: C
--- Katie McGurk Royal Albert CC Did not start C 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: C
--- Maisie Rae Royal Albert CC Did not start C 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: C

Youth B Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth B Boys - Results
1.  James Sweeney Edinburgh RC Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
2.  Adam Murray East Kilbride Road Club Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
3.  Elliot Speedie West Lothian Clarion CC Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
4.  Alasdair Easton Edinburgh RC Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
5.  Scott Slater Elgin CC Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
6.  Euan Mitchell Glasgow Riderz Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
7.  Euan Ramsay Deeside Thistle CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
8.  Colin Johnston Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
9.  Rory shepherd Glasgow Riderz Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
10.  Fraser Anderson Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
11.  Ross Eastaugh Deeside Thistle CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Brodie Duncan West Lothian Clarion CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
13.  Greg Hislop Royal Albert CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
14.  Oscar Parker Glasgow Riderz Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
15.  Fraser Corfield Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
16.  Callum Grant East Kilbride Road Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Youth B Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth B Girls - Results
1.  Niamh Waters Edinburgh RC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Harriet Hendry Deeside Thistle CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Hope Thomson Deeside Thistle CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Thea Aitken Deeside Thistle CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Anna Birrell Edinburgh RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Holly Burke East Kilbride Road Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Becky McManus Royal Albert CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Youth A Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth A Boys - Results
1.  Ahron Dick Edinburgh RC Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Jake Speed Stirling Bike Club Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Luis Ryder Edinburgh RC Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Harry Barr Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Thomas Wisdish East Kilbride Road Club Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Rory Laidlaw Peebles CC Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Louis Sharp Glasgow Riderz Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Colin McGourty Glasgow Riderz Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Samuel Edgar Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Noah Bleteau West Lothian Clarion CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
11.  Zak Swan Glasgow Riderz Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Youth A Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth A Girls - Results
1.  Millie Thomson Deeside Thistle CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Molly Evans Deeside Thistle CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Katie Galloway Edinburgh RC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A

Junior female

Position Name Club name Rider status Category Points
Junior female - Results
1.  Rebecca Saunderson Studio Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

About the Event

Info for Riders

Closed road Circuit event on the traffic free and secure SFRS training campus. Registration 11:00.

Parking and access:

On site parking

Private on site parking is available (free). Gates allowing vehicles access to the event close and will be locked at 11:00. Practice starts 11:15. First race 12:00.

Please note that the main access gates will only re-open after the final race. No vehicular exit during race event. Private car parking is available on site. Once the gates close pedestrian access will be permitted,

Off site parking

Late arrivals or those wishing to leave early can park at the local public car park serving Cambuslang town centre, a five minute walk away.

Pedestrian / Cycle access

Site is adjacent to the Clyde Walkway.

Race categories

Youth, A, B, C, D, E male and female And Junior Female.

Fees

TBD

NO ENTRY ON THE DAY, ON-LINE ENTRY ONLY.

Please register on line to save disappointment.

Covid Restrictions May Apply

The Races

Youth E Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 04/09/21 12:00 Youth Only None --- 10 mins / plus 1 laps / 1km / 1 mile
Sat 04/09/21 – 12:00
Youth Only, None
10 mins / plus 1 laps / 1km / 1 mile
Youth E Girls Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Sat 04/09/21 12:00 Youth Only ---
Sat 04/09/21 – 12:00
Youth D Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 04/09/21 12:15 Youth Only None --- 10 mins / plus 1 laps / 1km / 1 mile
Sat 04/09/21 – 12:15
Youth Only, None
10 mins / plus 1 laps / 1km / 1 mile
Youth D Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 04/09/21 01:00 Youth Only None ---
Sat 04/09/21 – 01:00
Youth Only, None
Youth C Boys Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Sat 04/09/21 12:30 Youth Only C 15 mins / plus 1 laps / 1km / 1 mile
Sat 04/09/21 – 12:30
Youth Only,  | C
15 mins / plus 1 laps / 1km / 1 mile
Youth C Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 04/09/21 01:00 Youth Only None ---
Sat 04/09/21 – 01:00
Youth Only, None
Youth B Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 04/09/21 12:50 Youth Only Band 5 --- 25 mins / plus 1 laps / 1km / 1 mile
Sat 04/09/21 – 12:50
Youth Only, Band 5
25 mins / plus 1 laps / 1km / 1 mile
Youth B Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 04/09/21 01:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Sat 04/09/21 – 01:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
Youth A Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 04/09/21 13:30 Youth Only Band 5 --- 30 mins / plus 1 laps / 1km / 1 mile
Sat 04/09/21 – 13:30
Youth Only, Band 5
30 mins / plus 1 laps / 1km / 1 mile
Youth A Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 04/09/21 14:15 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Sat 04/09/21 – 14:15
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
Junior female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 04/09/21 14:15 Regional Junior Only Band 5 (<10 Entrants) --- 45 mins / plus 1 laps / 1km / 1 mile
Sat 04/09/21 – 14:15
Regional Junior Only, Band 5 (<10 Entrants)
45 mins / plus 1 laps / 1km / 1 mile

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk