Imperial Winter Series 8

Closed Circuit , Hayes – Saturday, 05 Jan 2008

Event Summary

Event Details

Event URN:

440/EN/007/2008

Start Date:

Sat, 5th Jan 2008

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Hillingdon Cycle Circuit, Springfield Road, Hayes, Middlesex, UB4 0LT

View map

Results

Confirmed Results

4

Position Name Club name Rider status Category Points
4 - Results
1.  Kevin Ball Dulwich Paragon CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
1.  Kevin Ball Dulwich Paragon CC Unknown N/A 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: N/A
1.  Kevin Ball Dulwich Paragon CC Unknown N/A 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  James Dunsbier London Dynamo Unknown 4th 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: 4th
3.  Paul Redman Thames Velo Unknown N/A 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Marcus Atkins Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  Yannick Pierre Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
6.  David Rees Dulwich Paragon CC Unknown 4th 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: 4th
7.  Christian Spencer-Davies Unknown 4th 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: 4th
8.  Chris Jenkins Kingston Wheelers CC Unknown 4th 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 4th
8.  Chris Jenkins Kingston Wheelers CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
8.  Chris Jenkins Kingston Wheelers CC Unknown 3rd 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 3rd
9.  Steve James Unknown 3rd 0

9. Steve James -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
10.  Richard Black Dulwich Paragon CC Unknown 4th 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 4th
11.  Robert Crozier Addiscombe CC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
12.  Thomas Patrick Imperial Racing Team Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
13.  David Ryan Imperial Racing Team Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
14.  Paul Callaghan GS Avanti Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
15.  James Evans Dulwich Paragon CC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
16.  Darren Poon Unknown N/A 0

16. Darren Poon -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
17.  Daniel Gower Addiscombe CC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
18.  George York Unknown N/A 0

18. George York -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
19.  Brodie Gardias Oxford City RC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
20.  James Platt Kingston Wheelers CC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
21.  Paul Gibb Team Trident Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
22.  Peter Cornwall Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
23.  Tom Silverlock Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
24.  Roger Fowkes Unknown 4th 0

24. Roger Fowkes -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
25.  Philip Ember Kingston Wheelers CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
26.  Richard Goodwin Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
27.  Scott Bentley Dulwich Paragon CC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
28.  David Stockwell Shaftesbury CC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
29.  Alan Nixon Unknown N/A 0

29. Alan Nixon -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
30.  Paul Morrissey High Wycombe Cycling Club Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
31.  Tracy Jaquest High Wycombe Cycling Club Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
32.  Marianne Streather Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
33.  Paul Driver Ipswich Bicycle Club Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
34.  Rachel Clarke Ipswich Bicycle Club Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Cedric Klassen Kingston Wheelers CC Unknown D 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: D
2.  Carl Jolly Hillingdon Slipstreamers Unknown D 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: D
3.  Niall Dawkins Hillingdon Slipstreamers Unknown D 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: D

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Jamil Gaida Palmer Park Velo RT Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C
2.  Harvey Watson Velocity Bikes Cycling Club Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
3.  Henry Dawson Kingston Wheelers CC Unknown N/A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Benjamin Wilson Hillingdon Slipstreamers Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
5.  Simon Passey Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Harriet Hollis Hillingdon Slipstreamers Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Daniel Maslin Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  David Swan Cowley Road Condors Unknown B 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: B
3.  Rory Atkins Twickenham CC Unknown B 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: B
4.  Milo Burdeau VO2 Development Team Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
5.  Frazier Carr Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
6.  Cam Swarbrick Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
7.  Mark Passey Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
8.  Jamie Hayhurst Hillingdon Slipstreamers Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
9.  Samuel Wilson Hillingdon Slipstreamers Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
10.  Baysal Mehmed Hillingdon Slipstreamers Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Natalie Hill Hillingdon Slipstreamers Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
2.  Stephanie May Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Emily Barnes Palmer Park Velo RT Unknown B 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: B

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Tom Stockdale Evesham & District Whls CC Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A
2.  Samuel Grant Hillingdon Slipstreamers Unknown A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: A
3.  Misha Newman Hillingdon Slipstreamers Unknown A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: A
4.  Alexander Murison Team Axiom Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
5.  Nathan Cox 1st Chard Whls Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
6.  Edward Murison Team Axiom Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
7.  James Hobbs Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
8.  Tim Moriarty Unknown 0

8. Tim Moriarty -

Points: 0 | Status: Unknown

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Thomas Barrowcliffe Hillingdon Slipstreamers Unknown E 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: E

2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
2/3 - Results
1.  Clive Nicholls High Wycombe Cycling Club Unknown 3rd 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Toby Meadows Team Corridori Unknown 2nd 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Dane Percival Cardiff Ajax CC Unknown 2nd 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: 2nd
4.  Thorsten Klassen Kingston Wheelers CC Unknown 2nd 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: 2nd
5.  Simon Whiten Imperial Racing Team Unknown 2nd 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: 2nd
6.  Harry Bulstrode Thames Velo Unknown 2nd 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: 2nd
7.  Michael Hill Team Quest - The Bike Shop Unknown 3rd 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: 3rd
8.  Thomas Snape VO2 Development Team Unknown 3rd 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: 3rd
9.  Mark Northover CC Giro Unknown 2nd 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 2nd
10.  Robert Fletcher High Wycombe Cycling Club Unknown 2nd 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 2nd
11.  Martin Dawkins Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
12.  Phil Sheehan Sigma Sport Women's Race Team Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
13.  Lewis Earthrowl-Gould VO2 Development Team Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
14.  Keith Knight Addiscombe CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
15.  Vaughan Luff Team De Ver Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
16.  Jake Butterworth Unknown 0

16. Jake Butterworth -

Points: 0 | Status: Unknown
17.  Andrew Stronge London Dynamo Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
18.  Torkel Dohmers London Dynamo Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
19.  Brad Lamb Victoria Cycling Club Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
20.  ? ? Unknown 0

20. ? ? -

Points: 0 | Status: Unknown
21.  Kevin Holloway High Wycombe Cycling Club Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
22.  Rudie Marais Norwood Paragon CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
23.  Darren Waters Unknown 3rd 0

23. Darren Waters -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
24.  Simon Letch Twickenham CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
25.  Rodney Freeman Imperial Racing Team Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
26.  Wayne Thomas Reading CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
27.  Alice Monger-Godfrey Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
28.  Brent Skinner Hounslow & District Wheelers Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
29.  Joe Gardias Oxford City RC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
30.  Nathaniel Spurling Finsbury Park CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
31.  Matthew Ullmer Evesham & District Whls CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
32.  London Dynamo Unknown 0

32. London Dynamo -

Points: 0 | Status: Unknown
33.  Patrick Hawkins Shavedlegs.co.uk Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
34.  Peter Jones Unknown N/A 0

34. Peter Jones -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
35.  Sara Burling Fat Birds Cycling Club *use 42... Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
36.  James King VO2 Development Team Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
37.  Philip Hersey Eagle RC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
38.  Paul Martin Easterley RC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
39.  Michael McManus RT 316 Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
40.  Ishmael Burdeau Agiskoviner Cycling Team Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
41.  Mark Baxter Unknown A 0

41. Mark Baxter -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
42.  Tim Benham VC St Raphael Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
43.  ? ? Unknown 0

43. ? ? -

Points: 0 | Status: Unknown
44.  Mike Knight VC Meudon Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
45.  Paul Shoobridge Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
46.  Richard Collins Imperial Racing Team Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
47.  James Leach Twickenham CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

EL/1

Position Name Club name Rider status Category Points
EL/1 - Results
1.  Paul Pickup Unknown 1st 10

1. Paul Pickup -

Points: 10 | Status: Unknown | Category: 1st
2.  Thomas Copeland Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Ben White Unknown 2nd 0

3. Ben White -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
4.  Christopher Moores Norwood Paragon CC Unknown 1st 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: 1st
5.  Jason Streather VC St Raphael Unknown Elite 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: Elite
6.  Gianluca Cappello Unknown 1st 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: 1st
7.  Vincent Halpern AW Cycles Unknown 1st 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: 1st
8.  Ed Graefe East London Velo Unknown N/A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: N/A
9.  Andrew Bye Sigma Sport.co.uk Unknown Elite 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: Elite
10.  Matthew Green Unknown N/A 0

10. Matthew Green -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

About the Event

Info for Riders

Racers can pre-register for the series on-line at www.imperialracingteam.com or on the line on the day.

The Races

4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 05/01/08 12:30 Regional C+ Band 5 --- 35 Mins
Entry: On Day: (£8.00)
Sat 05/01/08 – 12:30

4

Regional C+, Band 5
35 Mins
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 05/01/08 13:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Sat 05/01/08 – 13:30
Youth Only, Youth
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 05/01/08 13:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Sat 05/01/08 – 13:30
Youth Only, Youth
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 05/01/08 13:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Sat 05/01/08 – 13:30
Youth Only, Youth
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 05/01/08 13:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Sat 05/01/08 – 13:30
Youth Only, Youth
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 05/01/08 13:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Sat 05/01/08 – 13:30
Youth Only, Youth
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 05/01/08 13:30 Youth Only Youth --- 30 Mins
Entry: On Day: (£3.00)
Sat 05/01/08 – 13:30
Youth Only, Youth
30 Mins
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 05/01/08 13:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Sat 05/01/08 – 13:30
Youth Only, Youth
2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 05/01/08 14:15 Regional C+ Band 5 --- 1 Hour
Entry: On Day: (£10.00)
Sat 05/01/08 – 14:15

2/3

Regional C+, Band 5
1 Hour
EL/1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 05/01/08 14:15 Regional C+ Band 5 --- 1 Hour
Entry: On Day: (£10.00)
Sat 05/01/08 – 14:15
Regional C+, Band 5
1 Hour

Event Summary

Event Details

Event URN:

440/EN/007/2008

Start Date:

Sat, 5th Jan 2008

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Hillingdon Cycle Circuit, Springfield Road, Hayes, Middlesex, UB4 0LT

View map

Results

Confirmed Results

4

Position Name Club name Rider status Category Points
4 - Results
1.  Kevin Ball Dulwich Paragon CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
1.  Kevin Ball Dulwich Paragon CC Unknown N/A 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: N/A
1.  Kevin Ball Dulwich Paragon CC Unknown N/A 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  James Dunsbier London Dynamo Unknown 4th 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: 4th
3.  Paul Redman Thames Velo Unknown N/A 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Marcus Atkins Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  Yannick Pierre Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
6.  David Rees Dulwich Paragon CC Unknown 4th 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: 4th
7.  Christian Spencer-Davies Unknown 4th 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: 4th
8.  Chris Jenkins Kingston Wheelers CC Unknown 4th 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 4th
8.  Chris Jenkins Kingston Wheelers CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
8.  Chris Jenkins Kingston Wheelers CC Unknown 3rd 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 3rd
9.  Steve James Unknown 3rd 0

9. Steve James -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
10.  Richard Black Dulwich Paragon CC Unknown 4th 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 4th
11.  Robert Crozier Addiscombe CC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
12.  Thomas Patrick Imperial Racing Team Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
13.  David Ryan Imperial Racing Team Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
14.  Paul Callaghan GS Avanti Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
15.  James Evans Dulwich Paragon CC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
16.  Darren Poon Unknown N/A 0

16. Darren Poon -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
17.  Daniel Gower Addiscombe CC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
18.  George York Unknown N/A 0

18. George York -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
19.  Brodie Gardias Oxford City RC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
20.  James Platt Kingston Wheelers CC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
21.  Paul Gibb Team Trident Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
22.  Peter Cornwall Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
23.  Tom Silverlock Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
24.  Roger Fowkes Unknown 4th 0

24. Roger Fowkes -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
25.  Philip Ember Kingston Wheelers CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
26.  Richard Goodwin Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
27.  Scott Bentley Dulwich Paragon CC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
28.  David Stockwell Shaftesbury CC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
29.  Alan Nixon Unknown N/A 0

29. Alan Nixon -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
30.  Paul Morrissey High Wycombe Cycling Club Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
31.  Tracy Jaquest High Wycombe Cycling Club Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
32.  Marianne Streather Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
33.  Paul Driver Ipswich Bicycle Club Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
34.  Rachel Clarke Ipswich Bicycle Club Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Cedric Klassen Kingston Wheelers CC Unknown D 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: D
2.  Carl Jolly Hillingdon Slipstreamers Unknown D 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: D
3.  Niall Dawkins Hillingdon Slipstreamers Unknown D 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: D

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Jamil Gaida Palmer Park Velo RT Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C
2.  Harvey Watson Velocity Bikes Cycling Club Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
3.  Henry Dawson Kingston Wheelers CC Unknown N/A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Benjamin Wilson Hillingdon Slipstreamers Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
5.  Simon Passey Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Harriet Hollis Hillingdon Slipstreamers Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Daniel Maslin Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  David Swan Cowley Road Condors Unknown B 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: B
3.  Rory Atkins Twickenham CC Unknown B 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: B
4.  Milo Burdeau VO2 Development Team Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
5.  Frazier Carr Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
6.  Cam Swarbrick Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
7.  Mark Passey Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
8.  Jamie Hayhurst Hillingdon Slipstreamers Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
9.  Samuel Wilson Hillingdon Slipstreamers Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
10.  Baysal Mehmed Hillingdon Slipstreamers Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Natalie Hill Hillingdon Slipstreamers Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
2.  Stephanie May Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Emily Barnes Palmer Park Velo RT Unknown B 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: B

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Tom Stockdale Evesham & District Whls CC Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A
2.  Samuel Grant Hillingdon Slipstreamers Unknown A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: A
3.  Misha Newman Hillingdon Slipstreamers Unknown A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: A
4.  Alexander Murison Team Axiom Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
5.  Nathan Cox 1st Chard Whls Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
6.  Edward Murison Team Axiom Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
7.  James Hobbs Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
8.  Tim Moriarty Unknown 0

8. Tim Moriarty -

Points: 0 | Status: Unknown

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Thomas Barrowcliffe Hillingdon Slipstreamers Unknown E 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: E

2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
2/3 - Results
1.  Clive Nicholls High Wycombe Cycling Club Unknown 3rd 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Toby Meadows Team Corridori Unknown 2nd 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Dane Percival Cardiff Ajax CC Unknown 2nd 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: 2nd
4.  Thorsten Klassen Kingston Wheelers CC Unknown 2nd 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: 2nd
5.  Simon Whiten Imperial Racing Team Unknown 2nd 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: 2nd
6.  Harry Bulstrode Thames Velo Unknown 2nd 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: 2nd
7.  Michael Hill Team Quest - The Bike Shop Unknown 3rd 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: 3rd
8.  Thomas Snape VO2 Development Team Unknown 3rd 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: 3rd
9.  Mark Northover CC Giro Unknown 2nd 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 2nd
10.  Robert Fletcher High Wycombe Cycling Club Unknown 2nd 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 2nd
11.  Martin Dawkins Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
12.  Phil Sheehan Sigma Sport Women's Race Team Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
13.  Lewis Earthrowl-Gould VO2 Development Team Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
14.  Keith Knight Addiscombe CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
15.  Vaughan Luff Team De Ver Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
16.  Jake Butterworth Unknown 0

16. Jake Butterworth -

Points: 0 | Status: Unknown
17.  Andrew Stronge London Dynamo Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
18.  Torkel Dohmers London Dynamo Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
19.  Brad Lamb Victoria Cycling Club Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
20.  ? ? Unknown 0

20. ? ? -

Points: 0 | Status: Unknown
21.  Kevin Holloway High Wycombe Cycling Club Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
22.  Rudie Marais Norwood Paragon CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
23.  Darren Waters Unknown 3rd 0

23. Darren Waters -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
24.  Simon Letch Twickenham CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
25.  Rodney Freeman Imperial Racing Team Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
26.  Wayne Thomas Reading CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
27.  Alice Monger-Godfrey Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
28.  Brent Skinner Hounslow & District Wheelers Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
29.  Joe Gardias Oxford City RC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
30.  Nathaniel Spurling Finsbury Park CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
31.  Matthew Ullmer Evesham & District Whls CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
32.  London Dynamo Unknown 0

32. London Dynamo -

Points: 0 | Status: Unknown
33.  Patrick Hawkins Shavedlegs.co.uk Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
34.  Peter Jones Unknown N/A 0

34. Peter Jones -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
35.  Sara Burling Fat Birds Cycling Club *use 42... Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
36.  James King VO2 Development Team Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
37.  Philip Hersey Eagle RC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
38.  Paul Martin Easterley RC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
39.  Michael McManus RT 316 Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
40.  Ishmael Burdeau Agiskoviner Cycling Team Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
41.  Mark Baxter Unknown A 0

41. Mark Baxter -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
42.  Tim Benham VC St Raphael Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
43.  ? ? Unknown 0

43. ? ? -

Points: 0 | Status: Unknown
44.  Mike Knight VC Meudon Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
45.  Paul Shoobridge Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
46.  Richard Collins Imperial Racing Team Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
47.  James Leach Twickenham CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

EL/1

Position Name Club name Rider status Category Points
EL/1 - Results
1.  Paul Pickup Unknown 1st 10

1. Paul Pickup -

Points: 10 | Status: Unknown | Category: 1st
2.  Thomas Copeland Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Ben White Unknown 2nd 0

3. Ben White -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
4.  Christopher Moores Norwood Paragon CC Unknown 1st 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: 1st
5.  Jason Streather VC St Raphael Unknown Elite 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: Elite
6.  Gianluca Cappello Unknown 1st 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: 1st
7.  Vincent Halpern AW Cycles Unknown 1st 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: 1st
8.  Ed Graefe East London Velo Unknown N/A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: N/A
9.  Andrew Bye Sigma Sport.co.uk Unknown Elite 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: Elite
10.  Matthew Green Unknown N/A 0

10. Matthew Green -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

About the Event

Info for Riders

Racers can pre-register for the series on-line at www.imperialracingteam.com or on the line on the day.

The Races

4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 05/01/08 12:30 Regional C+ Band 5 --- 35 Mins
Entry: On Day: (£8.00)
Sat 05/01/08 – 12:30

4

Regional C+, Band 5
35 Mins
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 05/01/08 13:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Sat 05/01/08 – 13:30
Youth Only, Youth
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 05/01/08 13:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Sat 05/01/08 – 13:30
Youth Only, Youth
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 05/01/08 13:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Sat 05/01/08 – 13:30
Youth Only, Youth
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 05/01/08 13:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Sat 05/01/08 – 13:30
Youth Only, Youth
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 05/01/08 13:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Sat 05/01/08 – 13:30
Youth Only, Youth
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 05/01/08 13:30 Youth Only Youth --- 30 Mins
Entry: On Day: (£3.00)
Sat 05/01/08 – 13:30
Youth Only, Youth
30 Mins
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 05/01/08 13:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Sat 05/01/08 – 13:30
Youth Only, Youth
2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 05/01/08 14:15 Regional C+ Band 5 --- 1 Hour
Entry: On Day: (£10.00)
Sat 05/01/08 – 14:15

2/3

Regional C+, Band 5
1 Hour
EL/1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 05/01/08 14:15 Regional C+ Band 5 --- 1 Hour
Entry: On Day: (£10.00)
Sat 05/01/08 – 14:15
Regional C+, Band 5
1 Hour

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk