The 2021 Ilkley Cycle Races

Town Centre Crit , Ilkley – Friday, 23 Jul 2021

Event Summary

Event Overview

First promoted to celebrate the Grand Départ of the Tour de France, the Ilkley Cycle Races are now firmly established on the sporting & social calendar. The challenging 1.5 km circuit awaits the riders, using the Riddings Road hill with a high-speed finish along The Grove. With generous sponsorship by local businesses, the stage is set for another fantastic summer evening of sport.

Event Details

Event URN:

488292

Start Date:

Fri, 23rd Jul 2021

Event Type:

Town Centre Crit (Competitive)

Venue:

The Clarke Foley Centre, Cunliffe Road, Ilkley, West Yorkshire, LS29 9DZ

View map

Series:

HSBC UK National Women's Circuit Series
HSBC UK National Circuit Series - Men

Entry close date

Fri, 9th Jul 2021

Event Organiser:

Mike Firth
07801 256777
organiser@ilkleycycleraces.co.uk

Results

Confirmed Results

U16 Boys MAS Design

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys MAS Design - Results
1.  Jacob Bush Bourne Whls CC Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Ben Wiggins Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Finlay Tarling WORX Factory Racing Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Zak Machin Cero - Cycle Division Racing T... Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Denholm Edwards Harrogate Nova CC Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Raphael Tabiner Innovation Racing Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Maxwell Hereward Green Jersey CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Mark Lightfoot Welwyn Wheelers CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Joshua Jackson Team Ohten Aveas Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  John Bardsley Cog Set Papyrus Racing Club Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
11.  Corey Whiteford Lanark Race team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Alexander Foster Innovation Racing Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Matthew Ellmore Otley CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Joe Watkins-Wilson North Cheshire Clarion Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Toby Bush Bourne Whls CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  Joseph Turnbull Otley CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
17.  Bryn Lawrence C and N Cycles RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
18.  John White North Cheshire Clarion Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
19.  Joel Hurt Derwentside CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
20.  Finley Bass Cero - Cycle Division Racing T... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
21.  Toby Pullan Cambridge Junior Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
22.  Evan Schofield D2D SHEFFIELD RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
23.  Jack Cook Calder Clarion CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
24.  Alexander Robinson Clifton CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
25.  Nathan Smith Clifton CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
26.  Will Roberts Derwentside CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
27.  Thomas Hepton Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
28.  Jacques Goetz East Bradford CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
29.  James Sawyers Clifton CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
30.  Xavier Teece-Round Innovation Racing Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
31.  Thomas Miller Clifton CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
32.  Oliver Moss Clifton CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
33.  Archie Honeysett Salt Ayre Cog Set Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
34.  James Luxton Otley CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
35.  Joshua Power JRC-Shutt-Ridley Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
36.  Arthur Yates Dolan Ellesse Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
37.  James Clinton Liverpool Braveheart Bicycle C... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
--- Patrick Casey East Bradford Race Team Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Seth Jackson Kirklees Cycling Academy Did not finish B 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: B
--- Oliver Sergeant JRC-Shutt-Ridley Race Team Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Christos Tzelis Ilkley Cycling Club Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A

U16 Girls MAS Design

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls MAS Design - Results
1.  Ruby Oakes JRC-Shutt-Ridley Race Team Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Ella Jamieson Clifton CC Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Matilda McKibben Team SB Hub Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Amy Loftus East Bradford Race Team Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Abigail Miller Clifton CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Emily Middlebrooke Otley CC Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Eva Newby RFDA Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Alice Feetham Sportcity Velo Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Evelyn Field Liverpool Century Cycling Acad... Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Jamie Leigh Lloyd Liverpool Braveheart Bicycle C... Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
11.  Amy Mourne RFDA Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Poppy Peacock Otley CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

2/3/4 Ilkley C.C. Classic

Position Name Club name Rider status Category Points
2/3/4 Ilkley C.C. Classic - Results
1.  Craig Rogers Cambridge University CC Finished 2nd 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Alex Beldon PH-MAS - Paul Milnes Cycles Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Fergus Jones Yomp Bonk Crew Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Max Krasinski Prologue Racing Team Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  James Wordsworth University of Leeds Cycling Cl... Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Joseph Smith Tofauti Everyone Active Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Adam Bent Wheelbase CabTech Castelli Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Samuel Morris Loughborough Students CC Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Finlay Robertson Wheelbase CabTech Castelli Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Jake Jackson Rose Race Team Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Joshua Clough Identity Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Thomas Wood Prologue Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  George Radcliffe Identity Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Tom Cullen Otley CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Callum Stewart East London Velo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
16.  Sam Shepherd Geared Up & CN Cycles RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
17.  Sam Kettlewell TS Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
18.  Hugo Lutz-Atkinson HUUB Ribble Performance Academ... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
19.  Griff Lewis Backstedt Bike Performance RC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
20.  Robbie Pollard Otley CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
21.  Jake Womersley Shibden Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
22.  Will Beech Beeston Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
23.  Mark Jagger Lifting Gear Prod- CyclesInMot... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
24.  Jack Reed Guernsey Velo Club (LBG) Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
25.  Joshua Saunders Guernsey Velo Club (LBG) Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
26.  Ethan Whiteside East Bradford Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
27.  Sam Hollis Prologue Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
28.  Liam Davison JRC-Shutt-Ridley Race Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
29.  Tobi Ng Team PB Performance Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
30.  Sam Lashley Wheelbase CabTech Castelli Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
31.  Tobyn Horton Guernsey Velo Club (LBG) Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
32.  Max Lutz-Atkinson HUUB Ribble Performance Academ... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
33.  Harry Hunt Otley CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
34.  Harry Walshaw Shibden Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
35.  Glen Hale Finished 2nd 0

35.  Glen Hale -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
36.  Oliver Sawyer Velo Club Lincoln Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
37.  Richie Allen Saint Piran Development Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
38.  Ryan Middlemiss Wheelbase CabTech Castelli Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
39.  Ben Iddon Identity Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
40.  Ewan Brannan Albarosa Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
41.  Daniel Yates Identity Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
42.  James Biggin Airedale Olympic CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
--- Richard Evans Birkenhead North End CC Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Harry Jordan Backstedt Bike Performance RC Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Benjamin Moody Team Anarto SVK Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Joe Shillabeer Clifton CC Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- George Thompson Rose Race Team Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Cavan Walker Loughborough Students CC Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Archie White Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd

3/4 Wheelbase Master's (35+)

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 Wheelbase Master's (35+) - Results
1.  Mark Buckingham Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Richard Butler Giant-Kendal RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Ben Stead 3RT Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Stuart Reid Wheelbase CabTech Castelli Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Matthew Smithson Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Daniell Jay-Webster Ilkley Cycling Club Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Graham Pearce Ilkley Cycling Club Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Richard Helm Barrow Central Wheelers Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Joseph Tivey Holmfirth Cycling Club Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Luke Rothery Airedale Olympic CC Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Matthew Mannakee Prologue Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Daniel Sharp Ilkley Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Adrian Keeler Valley Striders CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Mike Moss Clifton CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Paul Grave Albarosa Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Andy Brown Cappuccino Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Ewan Dowes Seacroft Wheelers Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
18.  John Humberstone Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
19.  Stuart Mitchell Ilkley Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
20.  Ian Cliffe Ilkley Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
21.  Thomas Maher Horwich CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
22.  James Elliott Sowerby Brothers CRT Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
23.  Ian Anderson York Cycleworks Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
24.  Shaun Burke Airedale Olympic CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
25.  Paul Ochiltree Rossington Wheelers Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
--- Dave Moss-Blundell Moonglu CC Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- John Shanks Valley Striders CC Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Chris Watts Ilkley Cycling Club Did not finish N/A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A

E/1/2/3 Ilkley Cinema Women's GP

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3 Ilkley Cinema Women's GP - Results
1.  Megan Barker CAMS-Basso Finished 1st 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Beth Morrow Storey Racing Finished 2nd 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Illi Gardner CAMS-Basso Finished 2nd 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Jessica Finney CAMS-Basso Finished 1st 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: 1st
5.  Lucy Ellmore SKODA DSI Cycling Academy Finished 2nd 35
Points: 35 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Eluned King Team Breeze Finished 1st 31
Points: 31 | Status: Finished | Category: 1st
7.  Jo Tindley Pro-Noctis - Redchilli Bikes -... Finished Elite 27
Points: 27 | Status: Finished | Category: Elite
8.  Isabel Darvill Team Boompods Finished 2nd 23
Points: 23 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Amira Mellor Spectra Wiggle p/b Vitus Finished 2nd 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Amy Gornall Pro-Noctis - Redchilli Bikes -... Finished 2nd 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Rebecca Seal Torelli-Assure-Cayman Islands Finished 2nd 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Millie Couzens PH-MAS - Paul Milnes Cycles Finished 2nd 13
Points: 13 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Madelaine Leech PH-MAS - Paul Milnes Cycles Finished 2nd 11
Points: 11 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Connie Hayes AWOL- O'Shea Finished 2nd 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Xan Crees Spectra Wiggle p/b Vitus Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
16.  Mary Wilkinson Crimson Orientation Marketing ... Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
17.  Samantha Stuart Crimson Orientation Marketing ... Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
18.  Nicole Coates Torelli-Assure-Cayman Islands Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
19.  Harriet Dodd Team LDN - Brother UK Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
20.  Francesca Hall Loughborough Lightning - TRG Finished 1st 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 1st

E/1/2 Lister Horsfall Men's GP

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2 Lister Horsfall Men's GP - Results
1.  Reece Wood Canyon DHB Sungod Finished 1st 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Jacob Scott Canyon DHB Sungod Finished Elite 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: Elite
3.  Thomas Mein Canyon DHB Sungod Finished 2nd 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Alex Peters SwiftCarbon Pro Cycling Finished 1st 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: 1st
5.  Oliver Peckover SwiftCarbon Pro Cycling Finished 1st 35
Points: 35 | Status: Finished | Category: 1st
6.  Robert Scott Canyon DHB Sungod Finished Elite 31
Points: 31 | Status: Finished | Category: Elite
7.  Joey Walker Crimson Orientation Marketing ... Finished Elite 27
Points: 27 | Status: Finished | Category: Elite
8.  Matthew Bostock Canyon DHB Sungod Finished Elite 23
Points: 23 | Status: Finished | Category: Elite
9.  Leon Mazzone Crimson Orientation Marketing ... Finished 2nd 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Oliver Rees TRINITY Road Racing Finished Elite 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: Elite
11.  Jim Brown Canyon DHB Sungod Finished 1st 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: 1st
12.  Owain Roberts Wales Racing Academy Finished 1st 13
Points: 13 | Status: Finished | Category: 1st
13.  Cameron Jeffers Ribble Weldtite Pro Cycling Finished 1st 11
Points: 11 | Status: Finished | Category: 1st
14.  Jack Rootkin-Gray Team Inspired Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
15.  Alistair Slater Clancy Briggs Cycling Academy Finished Elite 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Elite
16.  Max Poole Fensham Howes - MAS Design Finished 1st 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 1st
17.  Joshua Tarling FlandersColor Galloo Finished 1st 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 1st
18.  Toby Barnes Crimson Orientation Marketing ... Finished 1st 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 1st
19.  Tom Couzens Spirit Bontrager BSS Rotor Finished 1st 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 1st
20.  Ed Beecher Crimson Orientation Marketing ... Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd

About the Event

Info for Riders

The races are now well established and always have a terrific atmosphere for both riders & spectators alike. 
The evening of racing costs over £15,000 to put on and Ilkley CC cover any short-fall from club funds.

For info. our main costs are:

  • Infrastructure
  • Prize Money
  • Traffic Management
  • Medical cover
  • Hire of the HQ
  • Banners, flyers, race numbers, commentary etc..

We do our utmost to keep racing affordable for everyone and want to thank the huge contribution from our sponsors and all the volunteers who freely give up their time to make this event possible.

The Races

U16 Boys MAS Design Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 23/07/21 17:45 Youth Only Band 5 --- 25 mins
Fri 23/07/21 – 17:45
Youth Only, Band 5
25 mins
U16 Girls MAS Design Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 23/07/21 17:46 Youth Only Band 5 --- 25 mins
Fri 23/07/21 – 17:46
Youth Only, Band 5
25 mins
2/3/4 Ilkley C.C. Classic Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 23/07/21 18:25 Regional A Band 4 --- 35 mins
Fri 23/07/21 – 18:25
Regional A, Band 4
35 mins
3/4 Wheelbase Master's (35+) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 23/07/21 18:26 Regional Masters A Band 5 --- 35 mins
Fri 23/07/21 – 18:26
Regional Masters A, Band 5
35 mins
E/1/2/3 Ilkley Cinema Women's GP Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 23/07/21 19:20 National A Band 2 --- 45 mins
Fri 23/07/21 – 19:20
National A, Band 2
45 mins
E/1/2 Lister Horsfall Men's GP Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 23/07/21 20:20 National A Band 2 --- 01 hr
Fri 23/07/21 – 20:20
National A, Band 2
01 hr

Event Summary

Event Overview

First promoted to celebrate the Grand Départ of the Tour de France, the Ilkley Cycle Races are now firmly established on the sporting & social calendar. The challenging 1.5 km circuit awaits the riders, using the Riddings Road hill with a high-speed finish along The Grove. With generous sponsorship by local businesses, the stage is set for another fantastic summer evening of sport.

Event Details

Event URN:

488292

Start Date:

Fri, 23rd Jul 2021

Event Type:

Town Centre Crit (Competitive)

Venue:

The Clarke Foley Centre, Cunliffe Road, Ilkley, West Yorkshire, LS29 9DZ

View map

Series:

HSBC UK National Women's Circuit Series
HSBC UK National Circuit Series - Men

Entry close date

Fri, 9th Jul 2021

Event Organiser:

Mike Firth
07801 256777
organiser@ilkleycycleraces.co.uk

Results

Confirmed Results

U16 Boys MAS Design

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys MAS Design - Results
1.  Jacob Bush Bourne Whls CC Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Ben Wiggins Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Finlay Tarling WORX Factory Racing Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Zak Machin Cero - Cycle Division Racing T... Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Denholm Edwards Harrogate Nova CC Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Raphael Tabiner Innovation Racing Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Maxwell Hereward Green Jersey CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Mark Lightfoot Welwyn Wheelers CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Joshua Jackson Team Ohten Aveas Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  John Bardsley Cog Set Papyrus Racing Club Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
11.  Corey Whiteford Lanark Race team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Alexander Foster Innovation Racing Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Matthew Ellmore Otley CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Joe Watkins-Wilson North Cheshire Clarion Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Toby Bush Bourne Whls CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  Joseph Turnbull Otley CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
17.  Bryn Lawrence C and N Cycles RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
18.  John White North Cheshire Clarion Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
19.  Joel Hurt Derwentside CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
20.  Finley Bass Cero - Cycle Division Racing T... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
21.  Toby Pullan Cambridge Junior Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
22.  Evan Schofield D2D SHEFFIELD RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
23.  Jack Cook Calder Clarion CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
24.  Alexander Robinson Clifton CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
25.  Nathan Smith Clifton CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
26.  Will Roberts Derwentside CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
27.  Thomas Hepton Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
28.  Jacques Goetz East Bradford CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
29.  James Sawyers Clifton CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
30.  Xavier Teece-Round Innovation Racing Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
31.  Thomas Miller Clifton CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
32.  Oliver Moss Clifton CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
33.  Archie Honeysett Salt Ayre Cog Set Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
34.  James Luxton Otley CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
35.  Joshua Power JRC-Shutt-Ridley Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
36.  Arthur Yates Dolan Ellesse Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
37.  James Clinton Liverpool Braveheart Bicycle C... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
--- Patrick Casey East Bradford Race Team Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Seth Jackson Kirklees Cycling Academy Did not finish B 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: B
--- Oliver Sergeant JRC-Shutt-Ridley Race Team Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Christos Tzelis Ilkley Cycling Club Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A

U16 Girls MAS Design

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls MAS Design - Results
1.  Ruby Oakes JRC-Shutt-Ridley Race Team Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Ella Jamieson Clifton CC Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Matilda McKibben Team SB Hub Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Amy Loftus East Bradford Race Team Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Abigail Miller Clifton CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Emily Middlebrooke Otley CC Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Eva Newby RFDA Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Alice Feetham Sportcity Velo Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Evelyn Field Liverpool Century Cycling Acad... Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Jamie Leigh Lloyd Liverpool Braveheart Bicycle C... Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
11.  Amy Mourne RFDA Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Poppy Peacock Otley CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

2/3/4 Ilkley C.C. Classic

Position Name Club name Rider status Category Points
2/3/4 Ilkley C.C. Classic - Results
1.  Craig Rogers Cambridge University CC Finished 2nd 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Alex Beldon PH-MAS - Paul Milnes Cycles Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Fergus Jones Yomp Bonk Crew Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Max Krasinski Prologue Racing Team Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  James Wordsworth University of Leeds Cycling Cl... Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Joseph Smith Tofauti Everyone Active Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Adam Bent Wheelbase CabTech Castelli Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Samuel Morris Loughborough Students CC Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Finlay Robertson Wheelbase CabTech Castelli Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Jake Jackson Rose Race Team Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Joshua Clough Identity Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Thomas Wood Prologue Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  George Radcliffe Identity Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Tom Cullen Otley CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Callum Stewart East London Velo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
16.  Sam Shepherd Geared Up & CN Cycles RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
17.  Sam Kettlewell TS Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
18.  Hugo Lutz-Atkinson HUUB Ribble Performance Academ... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
19.  Griff Lewis Backstedt Bike Performance RC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
20.  Robbie Pollard Otley CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
21.  Jake Womersley Shibden Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
22.  Will Beech Beeston Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
23.  Mark Jagger Lifting Gear Prod- CyclesInMot... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
24.  Jack Reed Guernsey Velo Club (LBG) Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
25.  Joshua Saunders Guernsey Velo Club (LBG) Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
26.  Ethan Whiteside East Bradford Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
27.  Sam Hollis Prologue Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
28.  Liam Davison JRC-Shutt-Ridley Race Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
29.  Tobi Ng Team PB Performance Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
30.  Sam Lashley Wheelbase CabTech Castelli Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
31.  Tobyn Horton Guernsey Velo Club (LBG) Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
32.  Max Lutz-Atkinson HUUB Ribble Performance Academ... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
33.  Harry Hunt Otley CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
34.  Harry Walshaw Shibden Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
35.  Glen Hale Finished 2nd 0

35.  Glen Hale -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
36.  Oliver Sawyer Velo Club Lincoln Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
37.  Richie Allen Saint Piran Development Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
38.  Ryan Middlemiss Wheelbase CabTech Castelli Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
39.  Ben Iddon Identity Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
40.  Ewan Brannan Albarosa Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
41.  Daniel Yates Identity Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
42.  James Biggin Airedale Olympic CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
--- Richard Evans Birkenhead North End CC Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Harry Jordan Backstedt Bike Performance RC Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Benjamin Moody Team Anarto SVK Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Joe Shillabeer Clifton CC Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- George Thompson Rose Race Team Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Cavan Walker Loughborough Students CC Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Archie White Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd

3/4 Wheelbase Master's (35+)

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 Wheelbase Master's (35+) - Results
1.  Mark Buckingham Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Richard Butler Giant-Kendal RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Ben Stead 3RT Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Stuart Reid Wheelbase CabTech Castelli Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Matthew Smithson Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Daniell Jay-Webster Ilkley Cycling Club Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Graham Pearce Ilkley Cycling Club Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Richard Helm Barrow Central Wheelers Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Joseph Tivey Holmfirth Cycling Club Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Luke Rothery Airedale Olympic CC Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Matthew Mannakee Prologue Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Daniel Sharp Ilkley Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Adrian Keeler Valley Striders CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Mike Moss Clifton CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Paul Grave Albarosa Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Andy Brown Cappuccino Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Ewan Dowes Seacroft Wheelers Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
18.  John Humberstone Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
19.  Stuart Mitchell Ilkley Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
20.  Ian Cliffe Ilkley Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
21.  Thomas Maher Horwich CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
22.  James Elliott Sowerby Brothers CRT Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
23.  Ian Anderson York Cycleworks Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
24.  Shaun Burke Airedale Olympic CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
25.  Paul Ochiltree Rossington Wheelers Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
--- Dave Moss-Blundell Moonglu CC Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- John Shanks Valley Striders CC Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Chris Watts Ilkley Cycling Club Did not finish N/A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A

E/1/2/3 Ilkley Cinema Women's GP

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3 Ilkley Cinema Women's GP - Results
1.  Megan Barker CAMS-Basso Finished 1st 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Beth Morrow Storey Racing Finished 2nd 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Illi Gardner CAMS-Basso Finished 2nd 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Jessica Finney CAMS-Basso Finished 1st 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: 1st
5.  Lucy Ellmore SKODA DSI Cycling Academy Finished 2nd 35
Points: 35 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Eluned King Team Breeze Finished 1st 31
Points: 31 | Status: Finished | Category: 1st
7.  Jo Tindley Pro-Noctis - Redchilli Bikes -... Finished Elite 27
Points: 27 | Status: Finished | Category: Elite
8.  Isabel Darvill Team Boompods Finished 2nd 23
Points: 23 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Amira Mellor Spectra Wiggle p/b Vitus Finished 2nd 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Amy Gornall Pro-Noctis - Redchilli Bikes -... Finished 2nd 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Rebecca Seal Torelli-Assure-Cayman Islands Finished 2nd 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Millie Couzens PH-MAS - Paul Milnes Cycles Finished 2nd 13
Points: 13 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Madelaine Leech PH-MAS - Paul Milnes Cycles Finished 2nd 11
Points: 11 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Connie Hayes AWOL- O'Shea Finished 2nd 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Xan Crees Spectra Wiggle p/b Vitus Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
16.  Mary Wilkinson Crimson Orientation Marketing ... Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
17.  Samantha Stuart Crimson Orientation Marketing ... Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
18.  Nicole Coates Torelli-Assure-Cayman Islands Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
19.  Harriet Dodd Team LDN - Brother UK Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
20.  Francesca Hall Loughborough Lightning - TRG Finished 1st 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 1st

E/1/2 Lister Horsfall Men's GP

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2 Lister Horsfall Men's GP - Results
1.  Reece Wood Canyon DHB Sungod Finished 1st 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Jacob Scott Canyon DHB Sungod Finished Elite 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: Elite
3.  Thomas Mein Canyon DHB Sungod Finished 2nd 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Alex Peters SwiftCarbon Pro Cycling Finished 1st 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: 1st
5.  Oliver Peckover SwiftCarbon Pro Cycling Finished 1st 35
Points: 35 | Status: Finished | Category: 1st
6.  Robert Scott Canyon DHB Sungod Finished Elite 31
Points: 31 | Status: Finished | Category: Elite
7.  Joey Walker Crimson Orientation Marketing ... Finished Elite 27
Points: 27 | Status: Finished | Category: Elite
8.  Matthew Bostock Canyon DHB Sungod Finished Elite 23
Points: 23 | Status: Finished | Category: Elite
9.  Leon Mazzone Crimson Orientation Marketing ... Finished 2nd 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Oliver Rees TRINITY Road Racing Finished Elite 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: Elite
11.  Jim Brown Canyon DHB Sungod Finished 1st 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: 1st
12.  Owain Roberts Wales Racing Academy Finished 1st 13
Points: 13 | Status: Finished | Category: 1st
13.  Cameron Jeffers Ribble Weldtite Pro Cycling Finished 1st 11
Points: 11 | Status: Finished | Category: 1st
14.  Jack Rootkin-Gray Team Inspired Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
15.  Alistair Slater Clancy Briggs Cycling Academy Finished Elite 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Elite
16.  Max Poole Fensham Howes - MAS Design Finished 1st 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 1st
17.  Joshua Tarling FlandersColor Galloo Finished 1st 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 1st
18.  Toby Barnes Crimson Orientation Marketing ... Finished 1st 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 1st
19.  Tom Couzens Spirit Bontrager BSS Rotor Finished 1st 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 1st
20.  Ed Beecher Crimson Orientation Marketing ... Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd

About the Event

Info for Riders

The races are now well established and always have a terrific atmosphere for both riders & spectators alike. 
The evening of racing costs over £15,000 to put on and Ilkley CC cover any short-fall from club funds.

For info. our main costs are:

  • Infrastructure
  • Prize Money
  • Traffic Management
  • Medical cover
  • Hire of the HQ
  • Banners, flyers, race numbers, commentary etc..

We do our utmost to keep racing affordable for everyone and want to thank the huge contribution from our sponsors and all the volunteers who freely give up their time to make this event possible.

The Races

U16 Boys MAS Design Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 23/07/21 17:45 Youth Only Band 5 --- 25 mins
Fri 23/07/21 – 17:45
Youth Only, Band 5
25 mins
U16 Girls MAS Design Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 23/07/21 17:46 Youth Only Band 5 --- 25 mins
Fri 23/07/21 – 17:46
Youth Only, Band 5
25 mins
2/3/4 Ilkley C.C. Classic Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 23/07/21 18:25 Regional A Band 4 --- 35 mins
Fri 23/07/21 – 18:25
Regional A, Band 4
35 mins
3/4 Wheelbase Master's (35+) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 23/07/21 18:26 Regional Masters A Band 5 --- 35 mins
Fri 23/07/21 – 18:26
Regional Masters A, Band 5
35 mins
E/1/2/3 Ilkley Cinema Women's GP Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 23/07/21 19:20 National A Band 2 --- 45 mins
Fri 23/07/21 – 19:20
National A, Band 2
45 mins
E/1/2 Lister Horsfall Men's GP Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 23/07/21 20:20 National A Band 2 --- 01 hr
Fri 23/07/21 – 20:20
National A, Band 2
01 hr

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk