Imperial Winter Series (Hillingdon) 2008/09 8

Closed Circuit , Hayes – Saturday, 10 Jan 2009

Event Summary

Event Details

Event URN:

630/EN/007/2009

Start Date:

Sat, 10th Jan 2009

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Hillingdon Cycle Circuit, Springfield Road, Hayes, Middlesex, UB4 0LT
View map

Results

Confirmed Results

4

Position Name Club name Rider status Category Points
4 - Results
1.  Robert Moore London Phoenix CC Unknown 4th 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 4th
1.  Robert Moore London Phoenix CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
1.  Robert Moore London Phoenix CC Unknown 3rd 9
Points: 9 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  George Edwards Unknown 4th 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: 4th
3.  Adam White Reading CC Unknown 4th 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: 4th
4.  Thomas Sutherland Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
5.  Charles Pearch London Dynamo Unknown 4th 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: 4th
6.  James Bowtell Cadence Cycling Performance Unknown 4th 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: 4th
7.  Antony Leeson Addiscombe CC Unknown N/A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: N/A
8.  Jonathan Heal Farnborough & Camberley CC Unknown 4th 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: 4th
9.  Jai Watson Unknown N/A 0

9. Jai Watson -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
10.  Nicholas Cribb Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Carl Jolly Hillingdon Slipstreamers Unknown D 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: D
2.  Niall Dawkins Hillingdon Slipstreamers Unknown D 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: D

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Benjamin Smith Hillingdon Slipstreamers Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C
2.  Daniel Maynard Walkers Cycling Club Unknown C 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Rebecca Maynard Cycle Club Ashwell (CCA) Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Daniel Maslin Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Maximilian Stedman Reading CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Rory Townsend Hillingdon Slipstreamers Unknown B 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: B
4.  Louis Fawke Hillingdon Slipstreamers Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
5.  Simon Passey Willesden Cycling Club Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Sara Gent VO2 Development Team Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Tom Canning Halesowen A & CC Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A
2.  Tanveer Mann Hillingdon Slipstreamers Unknown A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: A
3.  Lawrence Carpenter Hillingdon Slipstreamers Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
4.  Mark Passey Willesden Cycling Club Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  Charlie Fawke Hillingdon Slipstreamers Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
6.  Joshua Maynard Cycle Club Ashwell (CCA) Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
7.  Thomas Nason South Western RC - Evans Cycle... Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
8.  Thomas Jamieson VO2 Development Team Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
9.  Rory Atkins Twickenham CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

3

Position Name Club name Rider status Category Points
3 - Results
1.  Paul Alderson Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Benjamin Moores Norwood Paragon CC Unknown 3rd 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Henry Sleight Loughborough Students CC Unknown 3rd 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  James Dunsbier Stockport (2006) CSC Unknown 3rd 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: 3rd
5.  Evangelos Christides Unknown 0

5. Evangelos Christides -

Points: 0 | Status: Unknown
6.  Richard Black Dulwich Paragon CC Unknown 3rd 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: 3rd
7.  James Jones Didcot Phoenix CC Unknown 3rd 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: 3rd
8.  Miles Joule Stovold Dulwich Paragon CC Unknown 3rd 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: 3rd
9.  James Carter London Dynamo Unknown 3rd 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 3rd
10.  Kieran Dineen Amersham Road Cycling Club Unknown 3rd 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 3rd

EL/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
EL/1/2/3 - Results
1.  Jerone Walters Sigma Sport.co.uk Unknown 1st 30
Points: 30 | Status: Unknown | Category: 1st
2.  Christopher Moores Norwood Paragon CC Unknown Elite 25
Points: 25 | Status: Unknown | Category: Elite
3.  Joshua Cunningham VO2 Development Team Unknown N/A 21
Points: 21 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Will Fox Banbury Star CC Unknown 2nd 17
Points: 17 | Status: Unknown | Category: 2nd
5.  Jason Humphries Norwood Paragon CC Unknown 2nd 14
Points: 14 | Status: Unknown | Category: 2nd
6.  Rudie Marais Norwood Paragon CC Unknown 2nd 12
Points: 12 | Status: Unknown | Category: 2nd
7.  Adam Cotterell VO2 Development Team Unknown 1st 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: 1st
8.  Spencer Wilson East London Velo Unknown 2nd 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: 2nd
9.  Grant Grant Unknown 3rd 7

9. Grant Grant -

Points: 7 | Status: Unknown | Category: 3rd
10.  Thorsten Klassen Kingston Wheelers CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
11.  Doug Baldock VO2 Development Team Unknown 2nd 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: 2nd
12.  Steve Golla Team IG - Sigma Sport Unknown Elite 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: Elite
13.  Samuel Grant WDMBC/Specialized Ruislip Unknown 2nd 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: 2nd
14.  Jake Butler VO2 Development Team Unknown 2nd 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: 2nd
15.  Nathaniel Spurling Finsbury Park CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd

About the Event

Info for Riders

Racers can pre-register their details for the series online at www.imperialracingteam.com

The Races

4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 10/01/09 12:30 Regional C+ Band 5 --- 35 mins + 5 laps
Entry: On Day: (£8.00)
Sat 10/01/09 – 12:30

4

Regional C+, Band 5
35 mins + 5 laps
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 10/01/09 13:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Sat 10/01/09 – 13:30
Youth Only, Youth
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 10/01/09 13:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Sat 10/01/09 – 13:30
Youth Only, Youth
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 10/01/09 13:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Sat 10/01/09 – 13:30
Youth Only, Youth
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 10/01/09 13:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Sat 10/01/09 – 13:30
Youth Only, Youth
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 10/01/09 13:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Sat 10/01/09 – 13:30
Youth Only, Youth
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 10/01/09 13:30 Youth Only Youth --- 30 mins
Entry: On Day: (£3.00)
Sat 10/01/09 – 13:30
Youth Only, Youth
30 mins
3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 10/01/09 14:15 Regional B Band 5 --- 1 hour + 5 laps
Entry: On Day: (£10.00)
Sat 10/01/09 – 14:15

3

Regional B, Band 5
1 hour + 5 laps
EL/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 10/01/09 14:15 National B Band 3 --- 1 hour + 5 laps
Entry: On Day: (£10.00)
Sat 10/01/09 – 14:15
National B, Band 3
1 hour + 5 laps

Event Summary

Event Details

Event URN:

630/EN/007/2009

Start Date:

Sat, 10th Jan 2009

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Hillingdon Cycle Circuit, Springfield Road, Hayes, Middlesex, UB4 0LT
View map

Results

Confirmed Results

4

Position Name Club name Rider status Category Points
4 - Results
1.  Robert Moore London Phoenix CC Unknown 4th 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 4th
1.  Robert Moore London Phoenix CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
1.  Robert Moore London Phoenix CC Unknown 3rd 9
Points: 9 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  George Edwards Unknown 4th 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: 4th
3.  Adam White Reading CC Unknown 4th 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: 4th
4.  Thomas Sutherland Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
5.  Charles Pearch London Dynamo Unknown 4th 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: 4th
6.  James Bowtell Cadence Cycling Performance Unknown 4th 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: 4th
7.  Antony Leeson Addiscombe CC Unknown N/A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: N/A
8.  Jonathan Heal Farnborough & Camberley CC Unknown 4th 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: 4th
9.  Jai Watson Unknown N/A 0

9. Jai Watson -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
10.  Nicholas Cribb Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Carl Jolly Hillingdon Slipstreamers Unknown D 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: D
2.  Niall Dawkins Hillingdon Slipstreamers Unknown D 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: D

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Benjamin Smith Hillingdon Slipstreamers Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C
2.  Daniel Maynard Walkers Cycling Club Unknown C 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Rebecca Maynard Cycle Club Ashwell (CCA) Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Daniel Maslin Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Maximilian Stedman Reading CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Rory Townsend Hillingdon Slipstreamers Unknown B 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: B
4.  Louis Fawke Hillingdon Slipstreamers Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
5.  Simon Passey Willesden Cycling Club Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Sara Gent VO2 Development Team Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Tom Canning Halesowen A & CC Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A
2.  Tanveer Mann Hillingdon Slipstreamers Unknown A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: A
3.  Lawrence Carpenter Hillingdon Slipstreamers Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
4.  Mark Passey Willesden Cycling Club Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  Charlie Fawke Hillingdon Slipstreamers Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
6.  Joshua Maynard Cycle Club Ashwell (CCA) Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
7.  Thomas Nason South Western RC - Evans Cycle... Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
8.  Thomas Jamieson VO2 Development Team Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
9.  Rory Atkins Twickenham CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

3

Position Name Club name Rider status Category Points
3 - Results
1.  Paul Alderson Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Benjamin Moores Norwood Paragon CC Unknown 3rd 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Henry Sleight Loughborough Students CC Unknown 3rd 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  James Dunsbier Stockport (2006) CSC Unknown 3rd 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: 3rd
5.  Evangelos Christides Unknown 0

5. Evangelos Christides -

Points: 0 | Status: Unknown
6.  Richard Black Dulwich Paragon CC Unknown 3rd 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: 3rd
7.  James Jones Didcot Phoenix CC Unknown 3rd 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: 3rd
8.  Miles Joule Stovold Dulwich Paragon CC Unknown 3rd 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: 3rd
9.  James Carter London Dynamo Unknown 3rd 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 3rd
10.  Kieran Dineen Amersham Road Cycling Club Unknown 3rd 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 3rd

EL/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
EL/1/2/3 - Results
1.  Jerone Walters Sigma Sport.co.uk Unknown 1st 30
Points: 30 | Status: Unknown | Category: 1st
2.  Christopher Moores Norwood Paragon CC Unknown Elite 25
Points: 25 | Status: Unknown | Category: Elite
3.  Joshua Cunningham VO2 Development Team Unknown N/A 21
Points: 21 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Will Fox Banbury Star CC Unknown 2nd 17
Points: 17 | Status: Unknown | Category: 2nd
5.  Jason Humphries Norwood Paragon CC Unknown 2nd 14
Points: 14 | Status: Unknown | Category: 2nd
6.  Rudie Marais Norwood Paragon CC Unknown 2nd 12
Points: 12 | Status: Unknown | Category: 2nd
7.  Adam Cotterell VO2 Development Team Unknown 1st 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: 1st
8.  Spencer Wilson East London Velo Unknown 2nd 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: 2nd
9.  Grant Grant Unknown 3rd 7

9. Grant Grant -

Points: 7 | Status: Unknown | Category: 3rd
10.  Thorsten Klassen Kingston Wheelers CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
11.  Doug Baldock VO2 Development Team Unknown 2nd 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: 2nd
12.  Steve Golla Team IG - Sigma Sport Unknown Elite 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: Elite
13.  Samuel Grant WDMBC/Specialized Ruislip Unknown 2nd 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: 2nd
14.  Jake Butler VO2 Development Team Unknown 2nd 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: 2nd
15.  Nathaniel Spurling Finsbury Park CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd

About the Event

Info for Riders

Racers can pre-register their details for the series online at www.imperialracingteam.com

The Races

4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 10/01/09 12:30 Regional C+ Band 5 --- 35 mins + 5 laps
Entry: On Day: (£8.00)
Sat 10/01/09 – 12:30

4

Regional C+, Band 5
35 mins + 5 laps
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 10/01/09 13:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Sat 10/01/09 – 13:30
Youth Only, Youth
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 10/01/09 13:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Sat 10/01/09 – 13:30
Youth Only, Youth
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 10/01/09 13:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Sat 10/01/09 – 13:30
Youth Only, Youth
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 10/01/09 13:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Sat 10/01/09 – 13:30
Youth Only, Youth
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 10/01/09 13:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Sat 10/01/09 – 13:30
Youth Only, Youth
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 10/01/09 13:30 Youth Only Youth --- 30 mins
Entry: On Day: (£3.00)
Sat 10/01/09 – 13:30
Youth Only, Youth
30 mins
3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 10/01/09 14:15 Regional B Band 5 --- 1 hour + 5 laps
Entry: On Day: (£10.00)
Sat 10/01/09 – 14:15

3

Regional B, Band 5
1 hour + 5 laps
EL/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 10/01/09 14:15 National B Band 3 --- 1 hour + 5 laps
Entry: On Day: (£10.00)
Sat 10/01/09 – 14:15
National B, Band 3
1 hour + 5 laps

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk