Team LDN - Brother UK Crit Series 2

Closed Circuit , Ilford – Saturday, 12 Jun 2021

Event Summary

Event Overview

A day of racing at the Redbridge cycling Centre part of the Team LDN - Brother UK Crit Series 

Event Details

Event URN:

486290

Start Date:

Sat, 12th Jun 2021

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Redbridge Cycling Centre, Forest Road, Ilford, IG6 3HP

View map

Entry close date

Thu, 10th Jun 2021

Event Organiser:

Ian Watson
07867434920
ianwatson55@gmail.com

Results

Confirmed Results

Womens 3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
Womens 3/4 - Results
1.  Katarzyna Madej Paceline RT Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Penny Colloff Paceline RT Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Kate Voller Browning Paceline RT Finished 4th 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Jamie-Lee Wright CC London Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Rebecca Hair Magspeed Racing Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Georgia Robinson TRASH MILE Finished 4th 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Baiba Fogele CC London Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Bethan Buck CC London Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Madeleine Nutt Paceline RT Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Emma Andrews CC London Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Rachel Dumbrell CC London Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Jonna de Vries Grinta Coaching Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Hannah Roberts CC London Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
14.  Melisa Kuzubasoglu Dulwich Paragon CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
15.  Heather Waterton Kingston Wheelers CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
16.  Caroline Soubayroux Team Watto-LDN Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Sofie Kirk VC Londres Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
18.  Amy Harvey Verulam - reallymoving.com Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
19.  Emma Watson Grinta Coaching Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
20.  Mollie Bilner Fast Test Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
21.  Michelle Ko CC London Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
22.  Leah Brook Lea Valley CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
23.  Guillemette de Calbiac Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Womens E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
Womens E/1/2/3 - Results
1.  Charlotte Berry Pro-Noctis - Redchilli Bikes -... Finished 1st 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Lucy Lee Team LDN - Brother UK Finished 2nd 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Kate Wootton CAMS-Basso Finished 1st 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Suzetta Guerrini Team Watto-LDN Finished 2nd 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Jessica Finney CAMS-Basso Finished 1st 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 1st
6.  Polly Burge Jadan - Vive le Velo Finished 2nd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Marine Guerin Team Watto-LDN Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Corinne Side Pro-Noctis - Redchilli Bikes -... Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Sophie Lewis Team Breeze (UCI Track Team) Finished 1st 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 1st
10.  Connie Hayes AWOL- O'Shea Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Kerry Middleton Team LDN - Brother UK Finished 1st 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 1st
12.  Helen Ralston Paceline RT Finished 1st 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 1st
13.  Gabriella Homer Team Rupelcleaning - Champion ... Finished 1st 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 1st
14.  Francesca Cutts Team LDN - Brother UK Finished 1st 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 1st
15.  Lauren Higham Team LDN - Brother UK Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
16.  Megan Panton MULTUM ACCOUNTANTS - LSK LADIE... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
17.  Samantha Fawcett Pro-Noctis - Redchilli Bikes -... Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
18.  Maddie Heywood Team Watto-LDN Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
19.  Jayne Paine Les Filles Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
20.  Jo Tindley CAMS-Basso Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
21.  Hannah Graveney AWOL- O'Shea Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  Rupert Beharrell Islington Cycling Club Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Monte Guerrini Onyx Racing Team Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Thomas Bardill Cycling Club Hackney Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Freddie Weller VC Londres Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Callum Biggs FlandersColor Galloo Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Jake Neale TRASH MILE Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Theo Clarke TRASH MILE Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Louis Digance Southend Wheelers Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Sam Llewellyn-Jones London Dynamo Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Peter Hargreaves VC Londres Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Martyn Townsend London Dynamo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Duke Agyapong Stayer Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Sonny Molloy Rapha Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Alexandre Proy Rapha Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Andy Wakeling Hub Vélo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Tobin Brett PARLAY CC Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
17.  Iain McNaught CC London Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  Jack Samways Watford Velo Sport Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
19.  Michael Parkin-White GFTL Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
20.  Mark Kendernay Bath Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
21.  Richard McShee Sa Calobra Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
22.  Christopher Eibich GFTL Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
23.  Alexander Slaughter Finished 0

23.  Alexander Slaughter -

Points: 0 | Status: Finished
24.  Thomas Corbet Hart Performance Coaching Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
25.  Brian Van-Du Watford Velo Sport Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
26.  Thomas Eke Finished 3rd 0

26.  Thomas Eke -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
27.  Ricky Mullins Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
28.  George Hale UCL Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
29.  Jack Roe London Dynamo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
30.  Richard Major Rapha Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
31.  Mark Harris Onimpex Bioracer RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
32.  Lee Lavery Lea Valley CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
33.  Cliff Steele Brixton Cycles Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
34.  Lewis Bloyce GFTL Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
35.  Callum Amor Watford Velo Sport Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
36.  James Penson Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3 - Results
1.  Tom Portsmouth Carbonbike Discar Academy Finished 1st 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Timothy Torrie TBW23 Stuart Hall Cycling Finished 1st 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Cai Davies BIKESTRONG-KTM Finished 2nd 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  James Madgwick Finished 2nd 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Tim Allen Team LDN - Brother UK Finished 2nd 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Elliot Phillips VC Londres Finished 2nd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Michael Cunliffe Paceline RT Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Timothy Lynch London Dynamo Finished Elite 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Elite
9.  Callum Laborde Tofauti Everyone Active Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  David Mitchinson Cinnamon Cafe-Contour Cycles S... Finished Elite 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Elite
11.  Matthew Clements Finished 1st 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 1st
12.  Benjamin Tuchner VC Londres Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Joshua Avery Brother U.K - Cycle Team OnFor... Finished 1st 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 1st
14.  George Nemilostivijs GFTL Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Max Bolton QSW Fenwicks Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
16.  Cameron McLaren Nopinz Motip Development Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
17.  Dominic Schils Velo Schils - Interbike RT Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
18.  Huw Buck Jones Backstedt Bike Performance RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
19.  Stephen Maxwell Dulwich Paragon CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
20.  Aaron Stone Richardsons-Trek RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
21.  Harry Macfarlane Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
22.  Jody Paxman Team LDN - Brother UK Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
23.  Oliver Parsons Saint Piran Development Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
24.  Mark Barningham ViCiOUS VELO Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
25.  Isaac Lawrence Brother U.K - Cycle Team OnFor... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
26.  Liam Fenner API-Metrow/Bodyby JR Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
27.  Joseph Blackmore ROTOR Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
28.  Matthew Sumpton Dulwich Paragon CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
29.  Tobias Dahlhaus Foran CCC Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
30.  Callum Riley Richardsons-Trek RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
31.  Fabian Horrocks Velo Schils - Interbike RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
32.  James O'Connell Onyx Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
33.  Vaughn Pretorius Team LDN - Brother UK Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
34.  Simon Norman Beds Road Race Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
35.  Robin Mould Foran CCC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
36.  Nathan Hardy Tofauti Everyone Active Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
37.  Philip Glowinski VC Londres Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
38.  James Somerfield TRASH MILE Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
39.  George Mitchell Paceline RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
40.  Tom Fee Paceline RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
41.  Sam Humpheson Look Mum No Hands! Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
42.  Jacob Avery Brother U.K - Cycle Team OnFor... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
43.  Daryl Maffey CC London Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

About the Event

The Races

Womens 3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/06/21 13:30 Regional C+ Band 5 --- 45 mins
Entry: Postal: (£20.00)
Sat 12/06/21 – 13:30
Regional C+, Band 5
45 mins
Womens E/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/06/21 14:30 National B Band 3 --- 45 mins
Entry: Postal: (£20.00)
Sat 12/06/21 – 14:30
National B, Band 3
45 mins
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/06/21 15:30 Regional C+ Band 5 --- 45 mins
Entry: Postal: (£20.00)
Sat 12/06/21 – 15:30
Regional C+, Band 5
45 mins
E/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/06/21 16:30 National B Band 3 --- 01 hr
Entry: Postal: (£20.00)
Sat 12/06/21 – 16:30
National B, Band 3
01 hr

Event Summary

Event Overview

A day of racing at the Redbridge cycling Centre part of the Team LDN - Brother UK Crit Series 

Event Details

Event URN:

486290

Start Date:

Sat, 12th Jun 2021

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Redbridge Cycling Centre, Forest Road, Ilford, IG6 3HP

View map

Entry close date

Thu, 10th Jun 2021

Event Organiser:

Ian Watson
07867434920
ianwatson55@gmail.com

Results

Confirmed Results

Womens 3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
Womens 3/4 - Results
1.  Katarzyna Madej Paceline RT Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Penny Colloff Paceline RT Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Kate Voller Browning Paceline RT Finished 4th 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Jamie-Lee Wright CC London Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Rebecca Hair Magspeed Racing Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Georgia Robinson TRASH MILE Finished 4th 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Baiba Fogele CC London Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Bethan Buck CC London Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Madeleine Nutt Paceline RT Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Emma Andrews CC London Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Rachel Dumbrell CC London Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Jonna de Vries Grinta Coaching Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Hannah Roberts CC London Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
14.  Melisa Kuzubasoglu Dulwich Paragon CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
15.  Heather Waterton Kingston Wheelers CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
16.  Caroline Soubayroux Team Watto-LDN Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Sofie Kirk VC Londres Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
18.  Amy Harvey Verulam - reallymoving.com Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
19.  Emma Watson Grinta Coaching Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
20.  Mollie Bilner Fast Test Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
21.  Michelle Ko CC London Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
22.  Leah Brook Lea Valley CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
23.  Guillemette de Calbiac Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Womens E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
Womens E/1/2/3 - Results
1.  Charlotte Berry Pro-Noctis - Redchilli Bikes -... Finished 1st 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Lucy Lee Team LDN - Brother UK Finished 2nd 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Kate Wootton CAMS-Basso Finished 1st 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Suzetta Guerrini Team Watto-LDN Finished 2nd 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Jessica Finney CAMS-Basso Finished 1st 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 1st
6.  Polly Burge Jadan - Vive le Velo Finished 2nd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Marine Guerin Team Watto-LDN Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Corinne Side Pro-Noctis - Redchilli Bikes -... Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Sophie Lewis Team Breeze (UCI Track Team) Finished 1st 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 1st
10.  Connie Hayes AWOL- O'Shea Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Kerry Middleton Team LDN - Brother UK Finished 1st 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 1st
12.  Helen Ralston Paceline RT Finished 1st 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 1st
13.  Gabriella Homer Team Rupelcleaning - Champion ... Finished 1st 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 1st
14.  Francesca Cutts Team LDN - Brother UK Finished 1st 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 1st
15.  Lauren Higham Team LDN - Brother UK Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
16.  Megan Panton MULTUM ACCOUNTANTS - LSK LADIE... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
17.  Samantha Fawcett Pro-Noctis - Redchilli Bikes -... Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
18.  Maddie Heywood Team Watto-LDN Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
19.  Jayne Paine Les Filles Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
20.  Jo Tindley CAMS-Basso Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
21.  Hannah Graveney AWOL- O'Shea Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  Rupert Beharrell Islington Cycling Club Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Monte Guerrini Onyx Racing Team Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Thomas Bardill Cycling Club Hackney Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Freddie Weller VC Londres Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Callum Biggs FlandersColor Galloo Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Jake Neale TRASH MILE Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Theo Clarke TRASH MILE Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Louis Digance Southend Wheelers Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Sam Llewellyn-Jones London Dynamo Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Peter Hargreaves VC Londres Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Martyn Townsend London Dynamo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Duke Agyapong Stayer Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Sonny Molloy Rapha Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Alexandre Proy Rapha Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Andy Wakeling Hub Vélo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Tobin Brett PARLAY CC Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
17.  Iain McNaught CC London Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  Jack Samways Watford Velo Sport Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
19.  Michael Parkin-White GFTL Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
20.  Mark Kendernay Bath Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
21.  Richard McShee Sa Calobra Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
22.  Christopher Eibich GFTL Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
23.  Alexander Slaughter Finished 0

23.  Alexander Slaughter -

Points: 0 | Status: Finished
24.  Thomas Corbet Hart Performance Coaching Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
25.  Brian Van-Du Watford Velo Sport Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
26.  Thomas Eke Finished 3rd 0

26.  Thomas Eke -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
27.  Ricky Mullins Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
28.  George Hale UCL Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
29.  Jack Roe London Dynamo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
30.  Richard Major Rapha Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
31.  Mark Harris Onimpex Bioracer RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
32.  Lee Lavery Lea Valley CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
33.  Cliff Steele Brixton Cycles Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
34.  Lewis Bloyce GFTL Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
35.  Callum Amor Watford Velo Sport Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
36.  James Penson Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3 - Results
1.  Tom Portsmouth Carbonbike Discar Academy Finished 1st 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Timothy Torrie TBW23 Stuart Hall Cycling Finished 1st 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Cai Davies BIKESTRONG-KTM Finished 2nd 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  James Madgwick Finished 2nd 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Tim Allen Team LDN - Brother UK Finished 2nd 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Elliot Phillips VC Londres Finished 2nd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Michael Cunliffe Paceline RT Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Timothy Lynch London Dynamo Finished Elite 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Elite
9.  Callum Laborde Tofauti Everyone Active Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  David Mitchinson Cinnamon Cafe-Contour Cycles S... Finished Elite 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Elite
11.  Matthew Clements Finished 1st 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 1st
12.  Benjamin Tuchner VC Londres Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Joshua Avery Brother U.K - Cycle Team OnFor... Finished 1st 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 1st
14.  George Nemilostivijs GFTL Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Max Bolton QSW Fenwicks Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
16.  Cameron McLaren Nopinz Motip Development Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
17.  Dominic Schils Velo Schils - Interbike RT Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
18.  Huw Buck Jones Backstedt Bike Performance RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
19.  Stephen Maxwell Dulwich Paragon CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
20.  Aaron Stone Richardsons-Trek RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
21.  Harry Macfarlane Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
22.  Jody Paxman Team LDN - Brother UK Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
23.  Oliver Parsons Saint Piran Development Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
24.  Mark Barningham ViCiOUS VELO Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
25.  Isaac Lawrence Brother U.K - Cycle Team OnFor... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
26.  Liam Fenner API-Metrow/Bodyby JR Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
27.  Joseph Blackmore ROTOR Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
28.  Matthew Sumpton Dulwich Paragon CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
29.  Tobias Dahlhaus Foran CCC Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
30.  Callum Riley Richardsons-Trek RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
31.  Fabian Horrocks Velo Schils - Interbike RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
32.  James O'Connell Onyx Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
33.  Vaughn Pretorius Team LDN - Brother UK Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
34.  Simon Norman Beds Road Race Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
35.  Robin Mould Foran CCC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
36.  Nathan Hardy Tofauti Everyone Active Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
37.  Philip Glowinski VC Londres Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
38.  James Somerfield TRASH MILE Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
39.  George Mitchell Paceline RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
40.  Tom Fee Paceline RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
41.  Sam Humpheson Look Mum No Hands! Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
42.  Jacob Avery Brother U.K - Cycle Team OnFor... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
43.  Daryl Maffey CC London Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

About the Event

The Races

Womens 3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/06/21 13:30 Regional C+ Band 5 --- 45 mins
Entry: Postal: (£20.00)
Sat 12/06/21 – 13:30
Regional C+, Band 5
45 mins
Womens E/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/06/21 14:30 National B Band 3 --- 45 mins
Entry: Postal: (£20.00)
Sat 12/06/21 – 14:30
National B, Band 3
45 mins
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/06/21 15:30 Regional C+ Band 5 --- 45 mins
Entry: Postal: (£20.00)
Sat 12/06/21 – 15:30
Regional C+, Band 5
45 mins
E/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/06/21 16:30 National B Band 3 --- 01 hr
Entry: Postal: (£20.00)
Sat 12/06/21 – 16:30
National B, Band 3
01 hr

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk