No Nonsense Hope Tech North Of England MTB XC Championships.

MTB XC , Bradford – Sunday, 01 Aug 2021

Event Summary

Event Overview

No Nonsense Hope Tech North of England MTB XC Championships


Shibden CC are proud to organise the 2021 North of England MTB XC Championships.

Based at an exciting new venue which will provide flowing, technical and challenging courses for all age categories.

 

Full details of the race programme, courses, parking, practice times etc. will be published soon.

 

Make sure you've saved the date !   Sunday 1st August 2021

 

More info soon.

Event Details

Event URN:

486210

Start Date:

Sun, 1st Aug 2021

Event Type:

MTB XC (Competitive)

Venue:

Flappit Quarry, Halifax Road, Cullingworth, Bradford, Bd13 5ee

View map

Series:

Mud, Sweat & Gears Eastern Cross Country Series

Results

Confirmed Results

Female Super/Grand Vet

Position Name Club name Rider status Category Points
Female Super/Grand Vet - Results
1.  Virginia Roberts Albion Cycling Co Finished G/Vet 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: G/Vet
2.  Carolyn Speirs Kendal Cycle Club Finished S/Vet 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: S/Vet

Super Vet Male

Position Name Club name Rider status Category Points
Super Vet Male - Results
1.  Bruce Rollinson All Terrain Cycles Ride In Pea... Finished S/Vet 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: S/Vet
2.  John Galway Scarborough Coast Cycle Club Finished S/Vet 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: S/Vet
3.  James Sutherland Bolsover & District Cycling Cl... Finished S/Vet 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: S/Vet
4.  Brian Gough Southport CC Finished S/Vet 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: S/Vet
5.  Michael Speirs Kendal Cycle Club Finished S/Vet 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: S/Vet
6.  Colin Murley Derwentside CC Finished S/Vet 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: S/Vet

U12

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 - Results
1.  Freddie Winkley Red Rose Olympic CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Xander Graham Edinburgh RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Cormac Denwood Harrogate Nova CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Charlie Albone Bronte Tykes Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  George Hughes Finished 0

5.  George Hughes -

Points: 0 | Status: Finished
6.  Oscar Shaw www.Zepnat.com RT - Lazer helm... Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
7.  Alex Carson Dyffryn Conwy Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
8.  Joseph Throp Matlock CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
9.  Joseph Wooliscroft Clancy Briggs Cycling Academy Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
10.  Isaac Holwell Matlock CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
11.  Frederic Moorhouse-Smith Bronte Tykes Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
12.  Luke Trafford Holmfirth Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
13.  Annabelle Griffiths Rhyl Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
14.  Oliver Glass Hetton Hawks Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
15.  Casey Jackson Shibden Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
16.  Zavier Cleathero Derwentside CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
17.  William Pickering Shibden Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
18.  Harry Read Stockton Wheelers CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
19.  Joe Timbers Bronte Tykes Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
20.  Macey Arrowsmith Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
21.  Joe Linch Finished 0

21.  Joe Linch -

Points: 0 | Status: Finished
22.  Ted Carey Harrogate Nova CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
--- Katie Lawson Secret-Training.cc Did not finish N/A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A

U10

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 - Results
1.  Isaac Vickery Mid Shropshire Wheelers Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Josh Stewart SteppingStanes Youth Cycling C... Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Sennen Brown Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Albert Winkley Red Rose Olympic CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Micah Hayward Finished 0

5.  Micah Hayward -

Points: 0 | Status: Finished
6.  Louis Spencer Finished 0

6.  Louis Spencer -

Points: 0 | Status: Finished
7.  Harriet Butcher Thanet RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
8.  Rory Stanton Spencer Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
9.  Elliot Holwell Matlock CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
10.  Brodie Stewart Shibden Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
11.  Elsie Hughes Eastlands Velo Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
12.  William Young Shibden Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
13.  William Butcher Thanet RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
14.  Theo Beynon Bronte Tykes Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
15.  Jessica Read Stockton Wheelers CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

U8

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 - Results
1.  Cobey Stewart SteppingStanes Youth Cycling C... Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Libby Winkley Red Rose Olympic CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Jake Gibson Derwentside CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Kirstie Annable Derwentside CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Erin Denwood Harrogate Nova CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Isaac Spencer Finished 0

6.  Isaac Spencer -

Points: 0 | Status: Finished
7.  Isla Pickering Shibden Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
8.  Mitchell Stewart SteppingStanes Youth Cycling C... Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
9.  Rex Walmsley Hamsterley Trailblazers Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
10.  Dora Walmsley Hamsterley Trailblazers Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
11.  Henry Best East Bradford CC Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
12.  Stanley Spencer Shibden Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
13.  Jemima Spencer Finished 0

13.  Jemima Spencer -

Points: 0 | Status: Finished

Juvenile Female

Position Name Club name Rider status Category Points
Juvenile Female - Results
1.  Madeline Moorhouse Smith Bronte Tykes Cycling Club Finished Juvenile 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Juvenile
2.  Elsie Haygarth Wheelbase CabTech Castelli Finished Juvenile 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Juvenile
3.  Evie Smith Sportcity Velo Finished Juvenile 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Juvenile
4.  Katherine Bucknell Otley CC Finished Juvenile 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Juvenile

Juvenile Male

Position Name Club name Rider status Category Points
Juvenile Male - Results
1.  Freddie Dixon Hope Factory Racing Finished Juvenile 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Juvenile
2.  Jacob Steed Sherwood Pines Cycles Forme Finished Juvenile 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Juvenile
3.  George Cooper Sherwood Pines Cycles Forme Finished Juvenile 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Juvenile
4.  Magnus Denwood Harrogate Nova CC Finished Juvenile 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Juvenile
5.  Luca Bednarek Kirklees Cycling Academy Finished Juvenile 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Juvenile
6.  Matthew Bell Kirklees Cycling Academy Finished Juvenile 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Juvenile
7.  Declan Oldham Hope Factory Racing Finished Juvenile 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Juvenile
8.  Jem Henderson Hetton Hawks Cycling Club Finished Juvenile 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Juvenile
9.  Jamie Stewart Shibden Cycling Club Finished Juvenile 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Juvenile
10.  Daniel Thompson Cleveland Wheelers CC Finished Juvenile 22
Points: 22 | Status: Finished | Category: Juvenile
11.  Oliver Barker Shibden Cycling Club Finished Juvenile 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Juvenile
12.  Jody Mills East Bradford Race Team Finished Juvenile 19
Points: 19 | Status: Finished | Category: Juvenile
13.  Zac Batey Derwentside CC Finished Juvenile 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Juvenile
14.  Finley Wilkinson East Bradford Race Team Finished Juvenile 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: Juvenile
15.  Jack Livesey Salt Ayre Cog Set Finished Juvenile 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Juvenile
16.  Harrison Evans Sleaford Wheelers Cycling Club Finished Juvenile 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: Juvenile
17.  Cameron Annable Derwentside CC Finished Juvenile 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Juvenile
18.  Alex Hodgkins Otley CC Finished Juvenile 13
Points: 13 | Status: Finished | Category: Juvenile
19.  Ryden Hindle Shibden Cycling Club Finished Juvenile 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Juvenile
--- Seth Jackson Kirklees Cycling Academy Did not finish Juvenile 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Juvenile

Youth Female

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Female - Results
1.  Evie Steed Sherwood Pines Cycles Forme Finished Youth 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Youth
2.  Imogen Wolff Shibden Cycling Club Finished Youth 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Youth
3.  Hannah McClorey RFDA Finished Youth 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Youth
4.  Freya Whiteside PH-MAS - Paul Milnes Cycles Finished Youth 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Youth
5.  Kacey Eyeington Derwentside CC Finished Youth 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Youth
6.  Emily Middlebrooke Otley CC Finished Youth 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Youth
7.  Heather Robinson Hetton Hawks Cycling Club Finished Youth 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Youth
8.  Megan Plews Hetton Hawks Cycling Club Finished Youth 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Youth
9.  Tallulah Butcher Thanet RC Finished Youth 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Youth

Youth Male

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Male - Results
1.  Ethan Grimshaw Finished Youth 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Youth
2.  Nathaniel Henderson Hetton Hawks Cycling Club Finished Youth 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Youth
3.  Oscar Taylor Clifton CC Finished Youth 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Youth
4.  Tom Carson Finished 0

4.  Tom Carson -

Points: 0 | Status: Finished
5.  Daniel Porter Horwich CC Finished Youth 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Youth
6.  Callum Evans Sleaford Wheelers Cycling Club Finished Youth 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Youth
7.  Cody Lee Hetton Hawks Cycling Club Finished Youth 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Youth
8.  Alex Poulston Birkenhead North End CC Finished Youth 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Youth
9.  James Elves Hetton Hawks Cycling Club Finished Youth 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Youth
10.  Benjamin Livesey Cog Set Papyrus Racing Club Finished Youth 22
Points: 22 | Status: Finished | Category: Youth
11.  Thomas Williams Lincoln Wheelers CC Finished Youth 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Youth
12.  Jack Parnaby Shibden Cycling Club Finished Youth 19
Points: 19 | Status: Finished | Category: Youth
13.  Harry Wardle Clifton CC Finished Youth 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Youth
14.  Rowan Baxter Huddersfield Star Wheelers Finished Youth 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: Youth
15.  Arran Robinson Hetton Hawks Cycling Club Finished Youth 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Youth
--- Oliver Meentzen-Alldritt Did not finish 0

Oliver Meentzen-Alldritt -

Points: 0 | Status: Did not finish

Junior Female

Position Name Club name Rider status Category Points
Junior Female - Results
1.  Katie Hadnum PH-MAS - Paul Milnes Cycles Finished Junior 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Junior
2.  Erin Corrigan Origin Race Team Finished Junior 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Junior

Junior Male

Position Name Club name Rider status Category Points
Junior Male - Results
1.  Nathan Smith Garden Shed UK-Ribble-Verge Sp... Finished Junior 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Junior
2.  Tom Scott Trek Sheffield Fox Valley Finished Junior 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Junior
3.  Oliver Coughlan Shibden Cycling Club Finished Junior 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Junior
--- Bjoern Koerdt All Terrain Cycles Ride In Pea... Did not finish Junior 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Junior

Sport Female

Position Name Club name Rider status Category Points
Sport Female - Results
1.  Victoria Peel Hope Factory Racing Finished Sport 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Sport
2.  Cassandra Mackintosh Rapha Cycling Club Finished Sport 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Sport
3.  Nicola Walmsley Hamsterley Trailblazers Finished 0
Points: 0 | Status: Finished

Sport Male

Position Name Club name Rider status Category Points
Sport Male - Results
1.  Tom Stephenson Lakes RC Finished Sport 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Sport
2.  Jake Womersley Shibden Cycling Club Finished Sport 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Sport
3.  Ethan Whiteside East Bradford Race Team Finished Sport 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Sport
4.  Kieran Wynne-Cattanach Team Lifting Gear Products Finished Sport 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Sport
5.  William Brown Ribble Weldtite Pro Cycling Finished Sport 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Sport
6.  Richard Jones Ribble Weldtite Pro Cycling Finished Sport 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Sport
7.  Daniel Moore Muckle Cycle Club Finished Sport 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Sport
8.  Joe Coukham Prologue Racing Team Finished Sport 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Sport
9.  John Isaac Audlem Cycling Club Finished Sport 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Sport
10.  Jack Hartley JRC-INTERFLON Race Team Finished Sport 22
Points: 22 | Status: Finished | Category: Sport
11.  Ian Nixon Albarosa Cycling Club Finished Sport 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Sport
12.  Harry Walshaw Shibden Cycling Club Finished Sport 19
Points: 19 | Status: Finished | Category: Sport
13.  Ross Morris Saint Piran Development Finished Sport 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Sport
14.  George Holland Albarosa Cycling Club Finished Sport 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: Sport
15.  Tom Whitworth Royal Air Force CA Finished Sport 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Sport
16.  Robin Godden Hope Factory Racing Finished Sport 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: Sport
17.  Alistair Thomas Crimson Orientation Marketing ... Finished Sport 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Sport
18.  Samuel Barrans Holmfirth Cycling Club Finished Sport 13
Points: 13 | Status: Finished | Category: Sport
19.  Elliot Gough KTM UK Factory MTB Team Finished Sport 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Sport
20.  Ryan Middlemiss Wheelbase CabTech Castelli Finished Sport 11
Points: 11 | Status: Finished | Category: Sport
21.  James Farnaby Finished Sport 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Sport
22.  Daniel Hadnum Backyardbikeshop.com Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
23.  Shaun Wheatcroft Finished 0

23.  Shaun Wheatcroft -

Points: 0 | Status: Finished
24.  Tim Cooper Finished 0

24.  Tim Cooper -

Points: 0 | Status: Finished
25.  Ian Thompson Finished 0

25.  Ian Thompson -

Points: 0 | Status: Finished
26.  Simon Gelsthorpe Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
27.  Bob Walmsley Albarosa Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
28.  Christian Spencer Shibden Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
--- Martin Allanson Scarborough Coast Cycle Club Did not finish N/A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A
--- Mark Barker Did not finish 0

Mark Barker -

Points: 0 | Status: Did not finish
--- Robert Craighead Bolsover & District Cycling Cl... Did not finish Sport 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Sport
--- John Dixon Did not finish 0

John Dixon -

Points: 0 | Status: Did not finish
--- Thomas Frater Did not finish Sport 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Sport
--- Sam Stephenson Lakes RC Did not finish Sport 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Sport
--- William Weatherill Hope Factory Racing Did not finish Sport 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Sport

Veteran Male

Position Name Club name Rider status Category Points
Veteran Male - Results
1.  Paul Oldham Hope Factory Racing Finished Veteran 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Veteran
2.  Ian Taylor Shibden Cycling Club Finished Veteran 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Veteran
3.  Richard Middleton Finished Veteran 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Veteran
4.  Kevin Smith Shibden Cycling Club Finished Veteran 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Veteran
5.  Mike Harper Albarosa Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Steven Ward Velo Culture Finished Veteran 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Veteran
7.  James Thompson Morvelo Magspeed Racing Finished Veteran 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Veteran
8.  Giles Dumont Chevin Cycles.com Trek Finished Veteran 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Veteran
9.  Jason Elliott Doncaster Whls CC Finished Veteran 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Veteran
10.  Gary Spencer Shibden Cycling Club Finished Veteran 22
Points: 22 | Status: Finished | Category: Veteran
11.  Simon Maudsley West Yorkshire Police CC Finished Veteran 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Veteran
12.  Ronnie Batey Derwentside CC Finished Veteran 19
Points: 19 | Status: Finished | Category: Veteran
13.  Paul Dixon Hope Factory Racing Finished Veteran 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Veteran
14.  Neil Upton Finished N/A 0

14.  Neil Upton -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
15.  Daniel Varley Finished Veteran 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Veteran
16.  David Bough Finished Veteran 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: Veteran
17.  Ross Litherland Horwich CC Finished Veteran 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Veteran
18.  Peter Steed Sherwood Pines Cycles Forme Finished Veteran 13
Points: 13 | Status: Finished | Category: Veteran
--- Steve Wood Ellmore Factory Racing Did not finish Veteran 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Veteran

Veteran Female

Position Name Club name Rider status Category Points
Veteran Female - Results
1.  Helen Jackson Kendal Cycle Club Finished Veteran 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Veteran
2.  Karen Heppenstall Origin Race Team Finished Veteran 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Veteran
--- Sarah Grimshaw Element Cycling Team Did not finish Veteran 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Veteran

G.Vet Male

Position Name Club name Rider status Category Points
G.Vet Male - Results
1.  Bill Kay Reifen Racing Finished G/Vet 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: G/Vet
2.  Stefan Macina Shibden Cycling Club Finished G/Vet 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: G/Vet
3.  Woody Hole Finished 0

3.  Woody Hole -

Points: 0 | Status: Finished
4.  Paul Nutton Shibden Cycling Club Finished G/Vet 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: G/Vet
5.  David Haygarth Wheelbase CabTech Castelli Finished G/Vet 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: G/Vet
6.  Paul Wilson Huddersfield Star Wheelers Finished G/Vet 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: G/Vet
7.  Tony Mills York Cycleworks Finished G/Vet 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: G/Vet
8.  Andrew Johnston Clifton CC Finished G/Vet 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: G/Vet

Elite/Expert Male

Position Name Club name Rider status Category Points
Elite/Expert Male - Results
1.  Frazer Clacherty Team Inspired Finished Elite 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Jacob Scott Albion Cycling Co Finished Elite 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Elite
3.  James Pickering Finished Elite 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Elite
4.  Adam Gascoigne Windmill Wheels Finished Expert 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Expert
5.  John Hopkinson Finished Expert 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Expert
6.  Peter Armistead Barrow Central Wheelers Finished Expert 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Expert
7.  Elliot Ward Bridgwater Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

About the Event

Info for Riders

Schedule

 

09.00 - 10.15 - Open practice for all categories

10.30 - Under-8
11.00 - Under-10
11.30 - Under-12

 

12.30 - Under 14/16 Girls
12.30 - Under 14/16 Boys

 

13.30 - 14.15 - Open practice for all categories

 

14.30 - Adult/Junior Men
14.30 - Adult/Junior Women

 

Results:

 

Will be published after every race on the Smartiming website -http://results.smartiming.co.uk/ - and on our own website www.nononsenseraces.co.uk

 

The Races

Female Super/Grand Vet Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 01/08/21 01:00 MTB Regional A MTB XC Regional A G/Vet, S/Vet
Sun 01/08/21 – 01:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | G/Vet, S/Vet
Super Vet Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 01/08/21 01:00 MTB Regional A MTB XC Regional A S/Vet
Sun 01/08/21 – 01:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | S/Vet
Under 12 Coaching and Race Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Sun 01/08/21 10:00 Non-Ranking N/A 01 hr 30 mins
Sun 01/08/21 – 10:00
Non-Ranking,  | N/A
01 hr 30 mins
Under 12 Boys RACE ONLY Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 01/08/21 12:00 Non-Ranking None N/A 30 mins
Sun 01/08/21 – 12:00
Non-Ranking, None | N/A
30 mins
Under 12 Girls RACE ONLY Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 01/08/21 12:00 Non-Ranking None N/A 01 hr 30 mins
Sun 01/08/21 – 12:00
Non-Ranking, None | N/A
01 hr 30 mins
U12 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 01/08/21 11:30 Go-MTB None Juvenile 25 mins
Sun 01/08/21 – 11:30

U12

Go-MTB, None | Juvenile
25 mins
U10 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 01/08/21 11:00 Go-MTB None Juvenile 15 mins
Sun 01/08/21 – 11:00
Go-MTB, None | Juvenile
15 mins
Under 9 Girls Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Sun 01/08/21 01:00 Non-Ranking N/A
Sun 01/08/21 – 01:00
Non-Ranking,  | N/A
Under 9 Boys Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Sun 01/08/21 10:00 Non-Ranking N/A 02 hr 30 mins
Sun 01/08/21 – 10:00
Non-Ranking,  | N/A
02 hr 30 mins
U8 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 01/08/21 10:30 Go-MTB None Juvenile 15 mins
Sun 01/08/21 – 10:30

U8

Go-MTB, None | Juvenile
15 mins
14/16 Youth Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 01/08/21 12:30 MTB Regional B MTB XC Regional B Youth 45 mins
Sun 01/08/21 – 12:30
MTB Regional B, MTB XC Regional B | Youth
45 mins
14/16 Youth Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 01/08/21 12:30 MTB Regional B MTB XC Regional B Youth 45 mins
Sun 01/08/21 – 12:30
MTB Regional B, MTB XC Regional B | Youth
45 mins
Juvenile Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 01/08/21 10:05 MTB Regional A MTB XC Regional A Juvenile 45 mins
Sun 01/08/21 – 10:05
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Juvenile
45 mins
Juvenile Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 01/08/21 10:11 MTB Regional A MTB XC Regional A Juvenile 45 mins
Sun 01/08/21 – 10:11
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Juvenile
45 mins
Youth Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 01/08/21 10:04 MTB Regional A MTB XC Regional A Youth
Sun 01/08/21 – 10:04
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Youth
Youth Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 01/08/21 10:10 MTB Regional A MTB XC Regional A Youth 45 mins
Sun 01/08/21 – 10:10
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Youth
45 mins
Junior Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 01/08/21 10:01 MTB Regional A MTB XC Regional A Junior 01 hr 10 mins
Sun 01/08/21 – 10:01
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Junior
01 hr 10 mins
Junior Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 01/08/21 14:01 MTB Regional A MTB XC Regional A Junior 01 hr 10 mins
Sun 01/08/21 – 14:01
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Junior
01 hr 10 mins
Sport Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 01/08/21 10:02 MTB Regional A MTB XC Regional A Sport 01 hr 15 mins
Sun 01/08/21 – 10:02
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Sport
01 hr 15 mins
Sport Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 01/08/21 14:02 MTB Regional A MTB XC Regional A Sport 01 hr 30 mins
Sun 01/08/21 – 14:02
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Sport
01 hr 30 mins
Veteran Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 01/08/21 14:03 MTB Regional A MTB XC Regional A Veteran 01 hr 30 mins
Sun 01/08/21 – 14:03
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Veteran
01 hr 30 mins
Veteran Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 01/08/21 10:03 MTB Regional A MTB XC Regional A G/Vet, Veteran 01 hr 15 mins
Sun 01/08/21 – 10:03
MTB Regional A, MTB XC Regional A | G/Vet, Veteran
01 hr 15 mins
G.Vet Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 01/08/21 14:04 MTB Regional A MTB XC Regional A G/Vet, S/Vet 01 hr 30 mins
Sun 01/08/21 – 14:04
MTB Regional A, MTB XC Regional A | G/Vet, S/Vet
01 hr 30 mins
Elite/Expert Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 01/08/21 10:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Elite, Expert 01 hr 30 mins
Sun 01/08/21 – 10:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Elite, Expert
01 hr 30 mins
Elite/Expert Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 01/08/21 14:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Elite, Expert 01 hr 30 mins
Sun 01/08/21 – 14:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Elite, Expert
01 hr 30 mins
Adult/Junior Female XC Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 01/08/21 14:30 MTB Regional B MTB XC Regional B Elite, Expert, ... 01 hr 30 mins
Sun 01/08/21 – 14:30
MTB Regional B, MTB XC Regional B | Elite, Expert, ...
01 hr 30 mins
Adult/Junior Male XC Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 01/08/21 14:30 MTB Regional B MTB XC Regional B Elite, Expert, ... 01 hr 30 mins
Sun 01/08/21 – 14:30
MTB Regional B, MTB XC Regional B | Elite, Expert, ...
01 hr 30 mins
Open Male Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Sun 01/08/21 10:12 Non-Ranking N/A 01 hr
Sun 01/08/21 – 10:12
Non-Ranking,  | N/A
01 hr
Open Female Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Sun 01/08/21 10:06 Non-Ranking N/A 01 hr
Sun 01/08/21 – 10:06
Non-Ranking,  | N/A
01 hr

Event Summary

Event Overview

No Nonsense Hope Tech North of England MTB XC Championships


Shibden CC are proud to organise the 2021 North of England MTB XC Championships.

Based at an exciting new venue which will provide flowing, technical and challenging courses for all age categories.

 

Full details of the race programme, courses, parking, practice times etc. will be published soon.

 

Make sure you've saved the date !   Sunday 1st August 2021

 

More info soon.

Event Details

Event URN:

486210

Start Date:

Sun, 1st Aug 2021

Event Type:

MTB XC (Competitive)

Venue:

Flappit Quarry, Halifax Road, Cullingworth, Bradford, Bd13 5ee

View map

Series:

Mud, Sweat & Gears Eastern Cross Country Series

Results

Confirmed Results

Female Super/Grand Vet

Position Name Club name Rider status Category Points
Female Super/Grand Vet - Results
1.  Virginia Roberts Albion Cycling Co Finished G/Vet 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: G/Vet
2.  Carolyn Speirs Kendal Cycle Club Finished S/Vet 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: S/Vet

Super Vet Male

Position Name Club name Rider status Category Points
Super Vet Male - Results
1.  Bruce Rollinson All Terrain Cycles Ride In Pea... Finished S/Vet 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: S/Vet
2.  John Galway Scarborough Coast Cycle Club Finished S/Vet 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: S/Vet
3.  James Sutherland Bolsover & District Cycling Cl... Finished S/Vet 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: S/Vet
4.  Brian Gough Southport CC Finished S/Vet 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: S/Vet
5.  Michael Speirs Kendal Cycle Club Finished S/Vet 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: S/Vet
6.  Colin Murley Derwentside CC Finished S/Vet 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: S/Vet

U12

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 - Results
1.  Freddie Winkley Red Rose Olympic CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Xander Graham Edinburgh RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Cormac Denwood Harrogate Nova CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Charlie Albone Bronte Tykes Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  George Hughes Finished 0

5.  George Hughes -

Points: 0 | Status: Finished
6.  Oscar Shaw www.Zepnat.com RT - Lazer helm... Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
7.  Alex Carson Dyffryn Conwy Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
8.  Joseph Throp Matlock CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
9.  Joseph Wooliscroft Clancy Briggs Cycling Academy Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
10.  Isaac Holwell Matlock CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
11.  Frederic Moorhouse-Smith Bronte Tykes Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
12.  Luke Trafford Holmfirth Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
13.  Annabelle Griffiths Rhyl Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
14.  Oliver Glass Hetton Hawks Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
15.  Casey Jackson Shibden Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
16.  Zavier Cleathero Derwentside CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
17.  William Pickering Shibden Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
18.  Harry Read Stockton Wheelers CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
19.  Joe Timbers Bronte Tykes Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
20.  Macey Arrowsmith Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
21.  Joe Linch Finished 0

21.  Joe Linch -

Points: 0 | Status: Finished
22.  Ted Carey Harrogate Nova CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
--- Katie Lawson Secret-Training.cc Did not finish N/A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A

U10

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 - Results
1.  Isaac Vickery Mid Shropshire Wheelers Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Josh Stewart SteppingStanes Youth Cycling C... Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Sennen Brown Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Albert Winkley Red Rose Olympic CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Micah Hayward Finished 0

5.  Micah Hayward -

Points: 0 | Status: Finished
6.  Louis Spencer Finished 0

6.  Louis Spencer -

Points: 0 | Status: Finished
7.  Harriet Butcher Thanet RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
8.  Rory Stanton Spencer Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
9.  Elliot Holwell Matlock CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
10.  Brodie Stewart Shibden Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
11.  Elsie Hughes Eastlands Velo Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
12.  William Young Shibden Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
13.  William Butcher Thanet RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
14.  Theo Beynon Bronte Tykes Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
15.  Jessica Read Stockton Wheelers CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

U8

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 - Results
1.  Cobey Stewart SteppingStanes Youth Cycling C... Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Libby Winkley Red Rose Olympic CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Jake Gibson Derwentside CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Kirstie Annable Derwentside CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Erin Denwood Harrogate Nova CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Isaac Spencer Finished 0

6.  Isaac Spencer -

Points: 0 | Status: Finished
7.  Isla Pickering Shibden Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
8.  Mitchell Stewart SteppingStanes Youth Cycling C... Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
9.  Rex Walmsley Hamsterley Trailblazers Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
10.  Dora Walmsley Hamsterley Trailblazers Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
11.  Henry Best East Bradford CC Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
12.  Stanley Spencer Shibden Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
13.  Jemima Spencer Finished 0

13.  Jemima Spencer -

Points: 0 | Status: Finished

Juvenile Female

Position Name Club name Rider status Category Points
Juvenile Female - Results
1.  Madeline Moorhouse Smith Bronte Tykes Cycling Club Finished Juvenile 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Juvenile
2.  Elsie Haygarth Wheelbase CabTech Castelli Finished Juvenile 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Juvenile
3.  Evie Smith Sportcity Velo Finished Juvenile 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Juvenile
4.  Katherine Bucknell Otley CC Finished Juvenile 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Juvenile

Juvenile Male

Position Name Club name Rider status Category Points
Juvenile Male - Results
1.  Freddie Dixon Hope Factory Racing Finished Juvenile 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Juvenile
2.  Jacob Steed Sherwood Pines Cycles Forme Finished Juvenile 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Juvenile
3.  George Cooper Sherwood Pines Cycles Forme Finished Juvenile 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Juvenile
4.  Magnus Denwood Harrogate Nova CC Finished Juvenile 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Juvenile
5.  Luca Bednarek Kirklees Cycling Academy Finished Juvenile 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Juvenile
6.  Matthew Bell Kirklees Cycling Academy Finished Juvenile 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Juvenile
7.  Declan Oldham Hope Factory Racing Finished Juvenile 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Juvenile
8.  Jem Henderson Hetton Hawks Cycling Club Finished Juvenile 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Juvenile
9.  Jamie Stewart Shibden Cycling Club Finished Juvenile 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Juvenile
10.  Daniel Thompson Cleveland Wheelers CC Finished Juvenile 22
Points: 22 | Status: Finished | Category: Juvenile
11.  Oliver Barker Shibden Cycling Club Finished Juvenile 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Juvenile
12.  Jody Mills East Bradford Race Team Finished Juvenile 19
Points: 19 | Status: Finished | Category: Juvenile
13.  Zac Batey Derwentside CC Finished Juvenile 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Juvenile
14.  Finley Wilkinson East Bradford Race Team Finished Juvenile 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: Juvenile
15.  Jack Livesey Salt Ayre Cog Set Finished Juvenile 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Juvenile
16.  Harrison Evans Sleaford Wheelers Cycling Club Finished Juvenile 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: Juvenile
17.  Cameron Annable Derwentside CC Finished Juvenile 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Juvenile
18.  Alex Hodgkins Otley CC Finished Juvenile 13
Points: 13 | Status: Finished | Category: Juvenile
19.  Ryden Hindle Shibden Cycling Club Finished Juvenile 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Juvenile
--- Seth Jackson Kirklees Cycling Academy Did not finish Juvenile 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Juvenile

Youth Female

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Female - Results
1.  Evie Steed Sherwood Pines Cycles Forme Finished Youth 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Youth
2.  Imogen Wolff Shibden Cycling Club Finished Youth 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Youth
3.  Hannah McClorey RFDA Finished Youth 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Youth
4.  Freya Whiteside PH-MAS - Paul Milnes Cycles Finished Youth 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Youth
5.  Kacey Eyeington Derwentside CC Finished Youth 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Youth
6.  Emily Middlebrooke Otley CC Finished Youth 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Youth
7.  Heather Robinson Hetton Hawks Cycling Club Finished Youth 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Youth
8.  Megan Plews Hetton Hawks Cycling Club Finished Youth 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Youth
9.  Tallulah Butcher Thanet RC Finished Youth 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Youth

Youth Male

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Male - Results
1.  Ethan Grimshaw Finished Youth 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Youth
2.  Nathaniel Henderson Hetton Hawks Cycling Club Finished Youth 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Youth
3.  Oscar Taylor Clifton CC Finished Youth 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Youth
4.  Tom Carson Finished 0

4.  Tom Carson -

Points: 0 | Status: Finished
5.  Daniel Porter Horwich CC Finished Youth 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Youth
6.  Callum Evans Sleaford Wheelers Cycling Club Finished Youth 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Youth
7.  Cody Lee Hetton Hawks Cycling Club Finished Youth 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Youth
8.  Alex Poulston Birkenhead North End CC Finished Youth 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Youth
9.  James Elves Hetton Hawks Cycling Club Finished Youth 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Youth
10.  Benjamin Livesey Cog Set Papyrus Racing Club Finished Youth 22
Points: 22 | Status: Finished | Category: Youth
11.  Thomas Williams Lincoln Wheelers CC Finished Youth 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Youth
12.  Jack Parnaby Shibden Cycling Club Finished Youth 19
Points: 19 | Status: Finished | Category: Youth
13.  Harry Wardle Clifton CC Finished Youth 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Youth
14.  Rowan Baxter Huddersfield Star Wheelers Finished Youth 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: Youth
15.  Arran Robinson Hetton Hawks Cycling Club Finished Youth 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Youth
--- Oliver Meentzen-Alldritt Did not finish 0

Oliver Meentzen-Alldritt -

Points: 0 | Status: Did not finish

Junior Female

Position Name Club name Rider status Category Points
Junior Female - Results
1.  Katie Hadnum PH-MAS - Paul Milnes Cycles Finished Junior 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Junior
2.  Erin Corrigan Origin Race Team Finished Junior 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Junior

Junior Male

Position Name Club name Rider status Category Points
Junior Male - Results
1.  Nathan Smith Garden Shed UK-Ribble-Verge Sp... Finished Junior 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Junior
2.  Tom Scott Trek Sheffield Fox Valley Finished Junior 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Junior
3.  Oliver Coughlan Shibden Cycling Club Finished Junior 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Junior
--- Bjoern Koerdt All Terrain Cycles Ride In Pea... Did not finish Junior 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Junior

Sport Female

Position Name Club name Rider status Category Points
Sport Female - Results
1.  Victoria Peel Hope Factory Racing Finished Sport 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Sport
2.  Cassandra Mackintosh Rapha Cycling Club Finished Sport 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Sport
3.  Nicola Walmsley Hamsterley Trailblazers Finished 0
Points: 0 | Status: Finished

Sport Male

Position Name Club name Rider status Category Points
Sport Male - Results
1.  Tom Stephenson Lakes RC Finished Sport 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Sport
2.  Jake Womersley Shibden Cycling Club Finished Sport 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Sport
3.  Ethan Whiteside East Bradford Race Team Finished Sport 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Sport
4.  Kieran Wynne-Cattanach Team Lifting Gear Products Finished Sport 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Sport
5.  William Brown Ribble Weldtite Pro Cycling Finished Sport 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Sport
6.  Richard Jones Ribble Weldtite Pro Cycling Finished Sport 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Sport
7.  Daniel Moore Muckle Cycle Club Finished Sport 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Sport
8.  Joe Coukham Prologue Racing Team Finished Sport 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Sport
9.  John Isaac Audlem Cycling Club Finished Sport 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Sport
10.  Jack Hartley JRC-INTERFLON Race Team Finished Sport 22
Points: 22 | Status: Finished | Category: Sport
11.  Ian Nixon Albarosa Cycling Club Finished Sport 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Sport
12.  Harry Walshaw Shibden Cycling Club Finished Sport 19
Points: 19 | Status: Finished | Category: Sport
13.  Ross Morris Saint Piran Development Finished Sport 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Sport
14.  George Holland Albarosa Cycling Club Finished Sport 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: Sport
15.  Tom Whitworth Royal Air Force CA Finished Sport 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Sport
16.  Robin Godden Hope Factory Racing Finished Sport 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: Sport
17.  Alistair Thomas Crimson Orientation Marketing ... Finished Sport 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Sport
18.  Samuel Barrans Holmfirth Cycling Club Finished Sport 13
Points: 13 | Status: Finished | Category: Sport
19.  Elliot Gough KTM UK Factory MTB Team Finished Sport 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Sport
20.  Ryan Middlemiss Wheelbase CabTech Castelli Finished Sport 11
Points: 11 | Status: Finished | Category: Sport
21.  James Farnaby Finished Sport 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Sport
22.  Daniel Hadnum Backyardbikeshop.com Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
23.  Shaun Wheatcroft Finished 0

23.  Shaun Wheatcroft -

Points: 0 | Status: Finished
24.  Tim Cooper Finished 0

24.  Tim Cooper -

Points: 0 | Status: Finished
25.  Ian Thompson Finished 0

25.  Ian Thompson -

Points: 0 | Status: Finished
26.  Simon Gelsthorpe Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
27.  Bob Walmsley Albarosa Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
28.  Christian Spencer Shibden Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
--- Martin Allanson Scarborough Coast Cycle Club Did not finish N/A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A
--- Mark Barker Did not finish 0

Mark Barker -

Points: 0 | Status: Did not finish
--- Robert Craighead Bolsover & District Cycling Cl... Did not finish Sport 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Sport
--- John Dixon Did not finish 0

John Dixon -

Points: 0 | Status: Did not finish
--- Thomas Frater Did not finish Sport 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Sport
--- Sam Stephenson Lakes RC Did not finish Sport 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Sport
--- William Weatherill Hope Factory Racing Did not finish Sport 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Sport

Veteran Male

Position Name Club name Rider status Category Points
Veteran Male - Results
1.  Paul Oldham Hope Factory Racing Finished Veteran 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Veteran
2.  Ian Taylor Shibden Cycling Club Finished Veteran 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Veteran
3.  Richard Middleton Finished Veteran 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Veteran
4.  Kevin Smith Shibden Cycling Club Finished Veteran 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Veteran
5.  Mike Harper Albarosa Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Steven Ward Velo Culture Finished Veteran 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Veteran
7.  James Thompson Morvelo Magspeed Racing Finished Veteran 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Veteran
8.  Giles Dumont Chevin Cycles.com Trek Finished Veteran 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Veteran
9.  Jason Elliott Doncaster Whls CC Finished Veteran 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Veteran
10.  Gary Spencer Shibden Cycling Club Finished Veteran 22
Points: 22 | Status: Finished | Category: Veteran
11.  Simon Maudsley West Yorkshire Police CC Finished Veteran 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Veteran
12.  Ronnie Batey Derwentside CC Finished Veteran 19
Points: 19 | Status: Finished | Category: Veteran
13.  Paul Dixon Hope Factory Racing Finished Veteran 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Veteran
14.  Neil Upton Finished N/A 0

14.  Neil Upton -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
15.  Daniel Varley Finished Veteran 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Veteran
16.  David Bough Finished Veteran 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: Veteran
17.  Ross Litherland Horwich CC Finished Veteran 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Veteran
18.  Peter Steed Sherwood Pines Cycles Forme Finished Veteran 13
Points: 13 | Status: Finished | Category: Veteran
--- Steve Wood Ellmore Factory Racing Did not finish Veteran 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Veteran

Veteran Female

Position Name Club name Rider status Category Points
Veteran Female - Results
1.  Helen Jackson Kendal Cycle Club Finished Veteran 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Veteran
2.  Karen Heppenstall Origin Race Team Finished Veteran 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Veteran
--- Sarah Grimshaw Element Cycling Team Did not finish Veteran 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Veteran

G.Vet Male

Position Name Club name Rider status Category Points
G.Vet Male - Results
1.  Bill Kay Reifen Racing Finished G/Vet 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: G/Vet
2.  Stefan Macina Shibden Cycling Club Finished G/Vet 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: G/Vet
3.  Woody Hole Finished 0

3.  Woody Hole -

Points: 0 | Status: Finished
4.  Paul Nutton Shibden Cycling Club Finished G/Vet 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: G/Vet
5.  David Haygarth Wheelbase CabTech Castelli Finished G/Vet 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: G/Vet
6.  Paul Wilson Huddersfield Star Wheelers Finished G/Vet 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: G/Vet
7.  Tony Mills York Cycleworks Finished G/Vet 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: G/Vet
8.  Andrew Johnston Clifton CC Finished G/Vet 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: G/Vet

Elite/Expert Male

Position Name Club name Rider status Category Points
Elite/Expert Male - Results
1.  Frazer Clacherty Team Inspired Finished Elite 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Jacob Scott Albion Cycling Co Finished Elite 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Elite
3.  James Pickering Finished Elite 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Elite
4.  Adam Gascoigne Windmill Wheels Finished Expert 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Expert
5.  John Hopkinson Finished Expert 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Expert
6.  Peter Armistead Barrow Central Wheelers Finished Expert 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Expert
7.  Elliot Ward Bridgwater Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

About the Event

Info for Riders

Schedule

 

09.00 - 10.15 - Open practice for all categories

10.30 - Under-8
11.00 - Under-10
11.30 - Under-12

 

12.30 - Under 14/16 Girls
12.30 - Under 14/16 Boys

 

13.30 - 14.15 - Open practice for all categories

 

14.30 - Adult/Junior Men
14.30 - Adult/Junior Women

 

Results:

 

Will be published after every race on the Smartiming website -http://results.smartiming.co.uk/ - and on our own website www.nononsenseraces.co.uk

 

The Races

Female Super/Grand Vet Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 01/08/21 01:00 MTB Regional A MTB XC Regional A G/Vet, S/Vet
Sun 01/08/21 – 01:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | G/Vet, S/Vet
Super Vet Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 01/08/21 01:00 MTB Regional A MTB XC Regional A S/Vet
Sun 01/08/21 – 01:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | S/Vet
Under 12 Coaching and Race Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Sun 01/08/21 10:00 Non-Ranking N/A 01 hr 30 mins
Sun 01/08/21 – 10:00
Non-Ranking,  | N/A
01 hr 30 mins
Under 12 Boys RACE ONLY Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 01/08/21 12:00 Non-Ranking None N/A 30 mins
Sun 01/08/21 – 12:00
Non-Ranking, None | N/A
30 mins
Under 12 Girls RACE ONLY Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 01/08/21 12:00 Non-Ranking None N/A 01 hr 30 mins
Sun 01/08/21 – 12:00
Non-Ranking, None | N/A
01 hr 30 mins
U12 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 01/08/21 11:30 Go-MTB None Juvenile 25 mins
Sun 01/08/21 – 11:30

U12

Go-MTB, None | Juvenile
25 mins
U10 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 01/08/21 11:00 Go-MTB None Juvenile 15 mins
Sun 01/08/21 – 11:00
Go-MTB, None | Juvenile
15 mins
Under 9 Girls Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Sun 01/08/21 01:00 Non-Ranking N/A
Sun 01/08/21 – 01:00
Non-Ranking,  | N/A
Under 9 Boys Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Sun 01/08/21 10:00 Non-Ranking N/A 02 hr 30 mins
Sun 01/08/21 – 10:00
Non-Ranking,  | N/A
02 hr 30 mins
U8 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 01/08/21 10:30 Go-MTB None Juvenile 15 mins
Sun 01/08/21 – 10:30

U8

Go-MTB, None | Juvenile
15 mins
14/16 Youth Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 01/08/21 12:30 MTB Regional B MTB XC Regional B Youth 45 mins
Sun 01/08/21 – 12:30
MTB Regional B, MTB XC Regional B | Youth
45 mins
14/16 Youth Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 01/08/21 12:30 MTB Regional B MTB XC Regional B Youth 45 mins
Sun 01/08/21 – 12:30
MTB Regional B, MTB XC Regional B | Youth
45 mins
Juvenile Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 01/08/21 10:05 MTB Regional A MTB XC Regional A Juvenile 45 mins
Sun 01/08/21 – 10:05
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Juvenile
45 mins
Juvenile Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 01/08/21 10:11 MTB Regional A MTB XC Regional A Juvenile 45 mins
Sun 01/08/21 – 10:11
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Juvenile
45 mins
Youth Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 01/08/21 10:04 MTB Regional A MTB XC Regional A Youth
Sun 01/08/21 – 10:04
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Youth
Youth Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 01/08/21 10:10 MTB Regional A MTB XC Regional A Youth 45 mins
Sun 01/08/21 – 10:10
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Youth
45 mins
Junior Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 01/08/21 10:01 MTB Regional A MTB XC Regional A Junior 01 hr 10 mins
Sun 01/08/21 – 10:01
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Junior
01 hr 10 mins
Junior Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 01/08/21 14:01 MTB Regional A MTB XC Regional A Junior 01 hr 10 mins
Sun 01/08/21 – 14:01
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Junior
01 hr 10 mins
Sport Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 01/08/21 10:02 MTB Regional A MTB XC Regional A Sport 01 hr 15 mins
Sun 01/08/21 – 10:02
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Sport
01 hr 15 mins
Sport Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 01/08/21 14:02 MTB Regional A MTB XC Regional A Sport 01 hr 30 mins
Sun 01/08/21 – 14:02
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Sport
01 hr 30 mins
Veteran Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 01/08/21 14:03 MTB Regional A MTB XC Regional A Veteran 01 hr 30 mins
Sun 01/08/21 – 14:03
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Veteran
01 hr 30 mins
Veteran Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 01/08/21 10:03 MTB Regional A MTB XC Regional A G/Vet, Veteran 01 hr 15 mins
Sun 01/08/21 – 10:03
MTB Regional A, MTB XC Regional A | G/Vet, Veteran
01 hr 15 mins
G.Vet Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 01/08/21 14:04 MTB Regional A MTB XC Regional A G/Vet, S/Vet 01 hr 30 mins
Sun 01/08/21 – 14:04
MTB Regional A, MTB XC Regional A | G/Vet, S/Vet
01 hr 30 mins
Elite/Expert Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 01/08/21 10:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Elite, Expert 01 hr 30 mins
Sun 01/08/21 – 10:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Elite, Expert
01 hr 30 mins
Elite/Expert Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 01/08/21 14:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Elite, Expert 01 hr 30 mins
Sun 01/08/21 – 14:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Elite, Expert
01 hr 30 mins
Adult/Junior Female XC Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 01/08/21 14:30 MTB Regional B MTB XC Regional B Elite, Expert, ... 01 hr 30 mins
Sun 01/08/21 – 14:30
MTB Regional B, MTB XC Regional B | Elite, Expert, ...
01 hr 30 mins
Adult/Junior Male XC Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 01/08/21 14:30 MTB Regional B MTB XC Regional B Elite, Expert, ... 01 hr 30 mins
Sun 01/08/21 – 14:30
MTB Regional B, MTB XC Regional B | Elite, Expert, ...
01 hr 30 mins
Open Male Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Sun 01/08/21 10:12 Non-Ranking N/A 01 hr
Sun 01/08/21 – 10:12
Non-Ranking,  | N/A
01 hr
Open Female Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Sun 01/08/21 10:06 Non-Ranking N/A 01 hr
Sun 01/08/21 – 10:06
Non-Ranking,  | N/A
01 hr

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk