Spokes RT - Midsummer Series Race 1

Closed Circuit , Lochgelly – Thursday, 08 Jul 2021

Event Summary

Event Overview

Spokes RT will continue to provide racing opportunities throughout the summer. Building on the Spokes Summer Development Series, we will run a 2nd Series called Midsummer Series, intending to follow this with an Autumn series!

The event is part of a six race series, there will be series prizes only. The series will help support the running of the Spokes Racing Team and Youth Development.

Events for male and female seniors, on alternate weeks there will be events for Youths and Women only.

 

 

 

 

Event Details

Event URN:

486095

Start Date:

Thu, 8th Jul 2021

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Fife Cycle Park, Station Road, Lochgelly, KY5 8LZ

View map

Event Organiser:

Robbie Brown
robbie.brown@ecosse-wte.com

Safeguarding lead:

Martin Harris
mpgharris@me.com

Delegate Organiser:
Martin Harris
mpgharris@me.com

Results

Confirmed Results

Youth A Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth A Boys - Results
1.  Jamie Thomson Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Reuben Oakley Edinburgh RC Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Rory Laidlaw Peebles CC Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Alasdair Baillie Stirling Bike Club Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Colin McGourty Glasgow Riderz Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Peter Ferguson Edinburgh RC Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Rhys Edwards Edinburgh RC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Emmet Foster Carnegie Cyclones Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Samuel Edgar Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Kayden Davidson Team Andrew Allan Architecture Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
--- Luis Ryder Edinburgh RC Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A

Youth A Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth A Girls - Results
1.  Molly Evans Deeside Thistle CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Christina Mcgorum Una Forza Racing Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Isla McCutcheon Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A

Youth B Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth B Boys - Results
1.  Struan Shaw Edinburgh RC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Elliot Speedie West Lothian Clarion CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Alasdair Easton Edinburgh RC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Murdo Evans Deeside Thistle CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Youth B Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth B Girls - Results
1.  Anna Birrell Edinburgh RC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Sarah Darling West Lothian Clarion CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B

Race 2 - 3/4 Cat-Male

Position Name Club name Rider status Category Points
Race 2 - 3/4 Cat-Male - Results
1.  Gregor McArthur Vanelli-Project Go Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Andrew Hale Team Andrew Allan Architecture Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Calum McVie Torvelo Racing Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Harry Mustard Edinburgh RC Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Keir Gaffney Edinburgh RC Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Sam Chisholm West Lothian Clarion CC Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Marc Cunningham Livingston Cycling Club Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Graeme Hart Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Kris Lindsay Veloclub Edinburgh Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Sean Taylor Team Andrew Allan Architecture Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Simon Arnot Torvelo Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Jesse Vernon Edinburgh RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Derek Hughes Glasgow Green Cycle Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
14.  David Ogden Deeside Thistle CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
15.  Luke Maguire Torvelo Racing Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
16.  Nicholas Moir Elgin CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
17.  Chris Banks Edinburgh RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
18.  Hamish Creber Ryan's Bike Surgery-Thomson Ho... Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
19.  John Soutar Ythan CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
20.  Adam Harris Edinburgh RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
21.  Daniel Hasbullah Livingston Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
22.  Mark Walker Deeside Thistle CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
23.  Jackie Chan Team Andrew Allan Architecture Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
24.  Euan Munro Edinburgh RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
25.  Craig Hamilton SR Albannach Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
26.  Simon Russell PDQ Cycle Coaching Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
27.  Gregor Mcphaden West Lothian Clarion CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
28.  Kieran Kirk Dundee Thistle RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
29.  David Mckay Deeside Thistle CC Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
30.  Allan Maclean VC Glasgow South Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
--- Lewis Coffin Deeside Thistle CC Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Kenny Macniven RC Cumbernauld & Kilsyth Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Kyle Mowbray Ecosse Northboats Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Richie Sim Moray Firth Cycling Club Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th

Race 3 - 3/4 Cat-Male

Position Name Club name Rider status Category Points
Race 3 - 3/4 Cat-Male - Results
1.  Mark Walker Deeside Thistle CC Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Brodie Runciman Musselburgh RCC Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  David Ogden Deeside Thistle CC Finished 4th 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Jesse Vernon Edinburgh RC Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Harry Mustard Edinburgh RC Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Mark Webster EH Star Cycling Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Graeme Kelly Forth Velo Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Luke Maguire Torvelo Racing Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Bruce Irvine Team Andrew Allan Architecture Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Nicholas Moir Elgin CC Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Michael Nally Dunfermline CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Stuart King Ythan CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Steve Rae Ythan CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
14.  Fergus Macaulay-Robertson Rapha Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
15.  Scott Bain Finished 4th 0

15.  Scott Bain -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
16.  Andrew Macalister Hall Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Race 3 - E1234 Women

Position Name Club name Rider status Category Points
Race 3 - E1234 Women - Results
1.  Beth Morrow Storey Racing Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Elena McGorum Peebles CC Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Beth Harley-Jepson Jadan - Vive le Velo Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Arianne Holland Forth Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Anna Fairweather RT23 Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Grace Norman Vanelli-Project Go Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Kirsteen Ellis Synergy Cycles Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Race 4 - Male Senior & Junior E123

Position Name Club name Rider status Category Points
Race 4 - Male Senior & Junior E123 - Results
1.  Andy Brown Velocity 44 RT Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Ciaran Mc Sherry Edinburgh RC Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Aaron King RT23 Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Corin Halliday Torvelo Racing Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Fraser Gault Spokes Racing Team Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Matti Dobbins RT23 Finished 1st 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 1st
7.  Kyle Thomas Edinburgh RC Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Gregor McArthur Vanelli-Project Go Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Jacob Smith Deeside Thistle CC Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Jordan Doig Wheelbase CabTech Castelli Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Keir Gaffney Edinburgh RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Lee Rosie University of Aberdeen Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Conal Davidson Edinburgh RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Neil Scott Deeside Thistle CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Graeme Hart Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
--- Mark Walker Deeside Thistle CC Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd

About the Event

Info for Riders

By entering the event you are agreeing to comply with British Cycling Rules & Regulations.

The event shall be compliant with the relevant Covid guidelines, we will advise further in Race Pack when issued.

There will be restrictions on attendees, where practical riders should be self sufficient and youth riders with a maximum of one parent/guardian. Sorry, there will be no spectating until restrictions are eased.

Entries will not be accepted until after closing date.

The Races

Youth A Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 08/07/21 18:00 Youth Only Band 5 --- 30 mins
Thu 08/07/21 – 18:00
Youth Only, Band 5
30 mins
Youth A Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 08/07/21 18:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 30 mins
Thu 08/07/21 – 18:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
30 mins
Youth B Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 08/07/21 18:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 30 mins
Thu 08/07/21 – 18:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
30 mins
Youth B Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 08/07/21 18:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 30 mins
Thu 08/07/21 – 18:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
30 mins
Race 2 - 3/4 Cat-Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 08/07/21 18:40 Regional C+ Band 5 --- 40 mins
Thu 08/07/21 – 18:40
Regional C+, Band 5
40 mins
Race 3 - 3/4 Cat-Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 08/07/21 19:30 Regional C+ Band 5 --- 40 mins
Thu 08/07/21 – 19:30
Regional C+, Band 5
40 mins
Race 3 - E1234 Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 08/07/21 19:30 Regional C+ Band 5 (<10 Entrants) --- 40 mins
Thu 08/07/21 – 19:30
Regional C+, Band 5 (<10 Entrants)
40 mins
Race 4 - Male Senior & Junior E123 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 08/07/21 20:20 Regional C+ Band 5 --- 50 mins
Thu 08/07/21 – 20:20
Regional C+, Band 5
50 mins
Female Seniors & Juniors Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 08/07/21 19:30 Regional C+ Band 5 --- 40 mins
Thu 08/07/21 – 19:30
Regional C+, Band 5
40 mins
Race 1 - Youth A/.B Boys & Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 08/07/21 18:00 Youth Only Band 5 --- 30 mins
Thu 08/07/21 – 18:00
Youth Only, Band 5
30 mins
Cat-3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 08/07/21 18:40 Regional C+ Band 5 --- 40 mins
Thu 08/07/21 – 18:40
Regional C+, Band 5
40 mins
Male Senior & Junior E123 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 08/07/21 20:20 Regional C+ Band 5 --- 50 mins
Thu 08/07/21 – 20:20
Regional C+, Band 5
50 mins

Event Summary

Event Overview

Spokes RT will continue to provide racing opportunities throughout the summer. Building on the Spokes Summer Development Series, we will run a 2nd Series called Midsummer Series, intending to follow this with an Autumn series!

The event is part of a six race series, there will be series prizes only. The series will help support the running of the Spokes Racing Team and Youth Development.

Events for male and female seniors, on alternate weeks there will be events for Youths and Women only.

 

 

 

 

Event Details

Event URN:

486095

Start Date:

Thu, 8th Jul 2021

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Fife Cycle Park, Station Road, Lochgelly, KY5 8LZ

View map

Event Organiser:

Robbie Brown
robbie.brown@ecosse-wte.com

Safeguarding lead:

Martin Harris
mpgharris@me.com

Delegate Organiser:
Martin Harris
mpgharris@me.com

Results

Confirmed Results

Youth A Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth A Boys - Results
1.  Jamie Thomson Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Reuben Oakley Edinburgh RC Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Rory Laidlaw Peebles CC Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Alasdair Baillie Stirling Bike Club Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Colin McGourty Glasgow Riderz Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Peter Ferguson Edinburgh RC Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Rhys Edwards Edinburgh RC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Emmet Foster Carnegie Cyclones Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Samuel Edgar Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Kayden Davidson Team Andrew Allan Architecture Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
--- Luis Ryder Edinburgh RC Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A

Youth A Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth A Girls - Results
1.  Molly Evans Deeside Thistle CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Christina Mcgorum Una Forza Racing Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Isla McCutcheon Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A

Youth B Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth B Boys - Results
1.  Struan Shaw Edinburgh RC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Elliot Speedie West Lothian Clarion CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Alasdair Easton Edinburgh RC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Murdo Evans Deeside Thistle CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Youth B Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth B Girls - Results
1.  Anna Birrell Edinburgh RC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Sarah Darling West Lothian Clarion CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B

Race 2 - 3/4 Cat-Male

Position Name Club name Rider status Category Points
Race 2 - 3/4 Cat-Male - Results
1.  Gregor McArthur Vanelli-Project Go Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Andrew Hale Team Andrew Allan Architecture Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Calum McVie Torvelo Racing Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Harry Mustard Edinburgh RC Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Keir Gaffney Edinburgh RC Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Sam Chisholm West Lothian Clarion CC Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Marc Cunningham Livingston Cycling Club Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Graeme Hart Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Kris Lindsay Veloclub Edinburgh Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Sean Taylor Team Andrew Allan Architecture Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Simon Arnot Torvelo Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Jesse Vernon Edinburgh RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Derek Hughes Glasgow Green Cycle Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
14.  David Ogden Deeside Thistle CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
15.  Luke Maguire Torvelo Racing Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
16.  Nicholas Moir Elgin CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
17.  Chris Banks Edinburgh RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
18.  Hamish Creber Ryan's Bike Surgery-Thomson Ho... Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
19.  John Soutar Ythan CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
20.  Adam Harris Edinburgh RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
21.  Daniel Hasbullah Livingston Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
22.  Mark Walker Deeside Thistle CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
23.  Jackie Chan Team Andrew Allan Architecture Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
24.  Euan Munro Edinburgh RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
25.  Craig Hamilton SR Albannach Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
26.  Simon Russell PDQ Cycle Coaching Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
27.  Gregor Mcphaden West Lothian Clarion CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
28.  Kieran Kirk Dundee Thistle RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
29.  David Mckay Deeside Thistle CC Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
30.  Allan Maclean VC Glasgow South Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
--- Lewis Coffin Deeside Thistle CC Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Kenny Macniven RC Cumbernauld & Kilsyth Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Kyle Mowbray Ecosse Northboats Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Richie Sim Moray Firth Cycling Club Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th

Race 3 - 3/4 Cat-Male

Position Name Club name Rider status Category Points
Race 3 - 3/4 Cat-Male - Results
1.  Mark Walker Deeside Thistle CC Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Brodie Runciman Musselburgh RCC Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  David Ogden Deeside Thistle CC Finished 4th 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Jesse Vernon Edinburgh RC Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Harry Mustard Edinburgh RC Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Mark Webster EH Star Cycling Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Graeme Kelly Forth Velo Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Luke Maguire Torvelo Racing Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Bruce Irvine Team Andrew Allan Architecture Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Nicholas Moir Elgin CC Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Michael Nally Dunfermline CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Stuart King Ythan CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Steve Rae Ythan CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
14.  Fergus Macaulay-Robertson Rapha Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
15.  Scott Bain Finished 4th 0

15.  Scott Bain -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
16.  Andrew Macalister Hall Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Race 3 - E1234 Women

Position Name Club name Rider status Category Points
Race 3 - E1234 Women - Results
1.  Beth Morrow Storey Racing Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Elena McGorum Peebles CC Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Beth Harley-Jepson Jadan - Vive le Velo Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Arianne Holland Forth Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Anna Fairweather RT23 Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Grace Norman Vanelli-Project Go Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Kirsteen Ellis Synergy Cycles Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Race 4 - Male Senior & Junior E123

Position Name Club name Rider status Category Points
Race 4 - Male Senior & Junior E123 - Results
1.  Andy Brown Velocity 44 RT Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Ciaran Mc Sherry Edinburgh RC Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Aaron King RT23 Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Corin Halliday Torvelo Racing Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Fraser Gault Spokes Racing Team Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Matti Dobbins RT23 Finished 1st 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 1st
7.  Kyle Thomas Edinburgh RC Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Gregor McArthur Vanelli-Project Go Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Jacob Smith Deeside Thistle CC Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Jordan Doig Wheelbase CabTech Castelli Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Keir Gaffney Edinburgh RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Lee Rosie University of Aberdeen Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Conal Davidson Edinburgh RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Neil Scott Deeside Thistle CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Graeme Hart Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
--- Mark Walker Deeside Thistle CC Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd

About the Event

Info for Riders

By entering the event you are agreeing to comply with British Cycling Rules & Regulations.

The event shall be compliant with the relevant Covid guidelines, we will advise further in Race Pack when issued.

There will be restrictions on attendees, where practical riders should be self sufficient and youth riders with a maximum of one parent/guardian. Sorry, there will be no spectating until restrictions are eased.

Entries will not be accepted until after closing date.

The Races

Youth A Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 08/07/21 18:00 Youth Only Band 5 --- 30 mins
Thu 08/07/21 – 18:00
Youth Only, Band 5
30 mins
Youth A Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 08/07/21 18:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 30 mins
Thu 08/07/21 – 18:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
30 mins
Youth B Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 08/07/21 18:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 30 mins
Thu 08/07/21 – 18:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
30 mins
Youth B Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 08/07/21 18:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 30 mins
Thu 08/07/21 – 18:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
30 mins
Race 2 - 3/4 Cat-Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 08/07/21 18:40 Regional C+ Band 5 --- 40 mins
Thu 08/07/21 – 18:40
Regional C+, Band 5
40 mins
Race 3 - 3/4 Cat-Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 08/07/21 19:30 Regional C+ Band 5 --- 40 mins
Thu 08/07/21 – 19:30
Regional C+, Band 5
40 mins
Race 3 - E1234 Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 08/07/21 19:30 Regional C+ Band 5 (<10 Entrants) --- 40 mins
Thu 08/07/21 – 19:30
Regional C+, Band 5 (<10 Entrants)
40 mins
Race 4 - Male Senior & Junior E123 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 08/07/21 20:20 Regional C+ Band 5 --- 50 mins
Thu 08/07/21 – 20:20
Regional C+, Band 5
50 mins
Female Seniors & Juniors Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 08/07/21 19:30 Regional C+ Band 5 --- 40 mins
Thu 08/07/21 – 19:30
Regional C+, Band 5
40 mins
Race 1 - Youth A/.B Boys & Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 08/07/21 18:00 Youth Only Band 5 --- 30 mins
Thu 08/07/21 – 18:00
Youth Only, Band 5
30 mins
Cat-3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 08/07/21 18:40 Regional C+ Band 5 --- 40 mins
Thu 08/07/21 – 18:40
Regional C+, Band 5
40 mins
Male Senior & Junior E123 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 08/07/21 20:20 Regional C+ Band 5 --- 50 mins
Thu 08/07/21 – 20:20
Regional C+, Band 5
50 mins

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk