ART Summer Series 2021 - Week 4

Closed Circuit , Abingdon – Saturday, 03 Jul 2021

Event Summary

Event Overview

After an unexpected break in 2020 we're back with six weeks of summer evening racing at Dalton Barracks! Our summer series crits have been hugely popular in the past and we hope this season they will be too. We'll be running the same format as previous seasons with cash prizes for the top 3 riders in each field, each week. Chip timing was so popular at the 2020 Richard Kell Memorial Series that we're also pleased to confirm it will be back this summer!!

Really looking forward to seeing a lot of old faces and some new ones too! 

Event Details

Event URN:

486084

Start Date:

Sat, 3rd Jul 2021

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Abingdon Airfield, Dalton Barracks, Abingdon, Oxfordshire, OX13 6JQ

View map

Entry close date

Wed, 30th Jun 2021

Event Organiser:

Nathan Franks
abingdonraceteam@hotmail.com

Safeguarding lead:

Nathan Franks
nathan.franks@chandcogroup.com

Results

Confirmed Results

Mens 4th Cat Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Mens 4th Cat Race - Results
1.  Ole Henrik Bang-Andreasen Onyx Racing Team Finished 4th 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Iain Evans Army Cycling Union Finished 4th 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Aleksa Djordjevic Gloucester City Cycling Club Finished 4th 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 4th
4.  James Sellick Finished 4th 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Dan Cammack Loose Cannons - Aylesbury Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Alexander Luisi Bath Cycling Club Finished 4th 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Ollie Hanks Ride 24 - 7 Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Luke Norris Banbury Star CC Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Benjamin Bussmann Cowley Road Condors Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Luke Lynch Kingston Wheelers CC Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Richard King 360VRT Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Alexander Slaughter Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Paul Smith Thornbury Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
14.  Joseph Green Shipston Cycling Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
15.  Bailey Rafferty Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
16.  Matt Norris Banbury Star CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
17.  Sooraj Mahesh Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
18.  Paul Whitehouse Banbury Star CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
19.  Jonathan Andrews Oxford University Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
20.  Dean Hart Hart Performance Coaching Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
21.  Alex Royal Mickey Cranks CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
22.  Tom Lightfoot Reading CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
23.  James Moss Hart Performance Coaching Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
24.  Oliver Brookwell Mickey Cranks CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
25.  Alexander Craig Royal Leamington Spa CC (RLSCC... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
26.  William Preston Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
27.  Marcus Stannard Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
28.  Stuart Quick Banbury Star CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
29.  Jonathan Martin Oxford University Cycling Club Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
30.  Ed Cookson Finished 4th 0

30.  Ed Cookson -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
31.  Ben Walter Swindon Wheelers Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
32.  Bruno Cabrelli Hemel Hempstead CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
33.  Alexander Fisher La Cassette Cycling Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
34.  John Deal Rugby Velo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
35.  Nathan Buck 360VRT Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
36.  Danny Goggin Swindon Wheelers Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
--- Joseph Bearman Recycles RCC Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Ergun Irmak London Dynamo Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- David Irvine Treads Cycle Club - Northampt... Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Samuel Jones FTP-Fulfil The Potential-Racin... Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Jamie Noel Abingdon Race Team Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Qusai Nusair Ride 24 - 7 Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Alexander Rowe-Jones Oxford University Cycling Club Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Lucas Timms Solihull CC Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th

Mens E123 Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Mens E123 Race - Results
1.  Ben Stockdale Cotswold Cycles-TREK -RT Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Toby Barnes Crimson Orientation Marketing ... Finished 1st 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Thomas Springbett Foran CCC Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Tobias Dahlhaus Foran CCC Finished 1st 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 1st
5.  Jamie Francis UpShift Nutrition Race Team Finished 1st 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 1st
6.  Joshua Avery Brother U.K - Cycle Team OnFor... Finished 1st 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 1st
7.  Fergus Jones Yomp Bonk Crew Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Charlie Genner Zappi Racing Team Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Charles Page Ribble Weldtite Pro Cycling Finished Elite 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Elite
10.  Gavin Howell VéloElite RC Finished 1st 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 1st
11.  Conor McGoldrick Primera-TeamJobs Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Charles Ager StolenGoat Race Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Oliver Morgan TatraFitness (inc Jane Racing) Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Joshua Knowles Will Houghton Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Jacob Avery Brother U.K - Cycle Team OnFor... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Joe Baker Zappi Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
17.  Guy Davis Thames Velo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
18.  Chris Spencer Royal Leamington Spa CC (RLSCC... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
19.  Tobi Ng Team PB Performance Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
20.  Cameron Foster Bedfordshire Road Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
21.  Henry Eve Cotswold Cycles-TREK -RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
22.  Ryan Peirce Surrey Hills Cycleworks Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
23.  Frank Kilsby TAAP Cervelo Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
24.  James Pittard Didcot Phoenix CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
25.  Fraser Joyce Swindon Wheelers Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
26.  Edward Bowley VC Londres Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
27.  Andrew Wilde Cotswold Cycles-TREK -RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
--- Monte Guerrini Onyx Racing Team Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Harry Lock AeroLab Ward WheelZ Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Freddie Paling Vector Cycling Race Team Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Callum Slade Jam Cycling RT coached by BPC Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Elliot Tappin Nopinz Motip Development Team Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd

Mens 3rd Cat Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Mens 3rd Cat Race - Results
1.  James Muir Onyx Racing Team Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Yusuf Solomon Thames Velo Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Jona Boender Cowley Road Condors Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Roberto Ortolan Solihull CC Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Christopher Stuart-Leach Beds Road Race Team Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Matt Hermon Mickey Cranks CC Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Thomas Briers Loughborough Students CC Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  James Gill 360VRT Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  David Holland Cowley Road Condors Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Mark Peters 360VRT Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Freddie Loveday Team Surrey Cycling Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  James Jones WCCS Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Thomas Clarke Will Houghton Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Neil Johnson Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Bob McGlue High Wycombe Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Myles Thwaites Team Swindon Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Gary Blackman West Midlands Police CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  Jude Chamberlain Team Jewson-M.I.Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
19.  Brendan Schofield Abingdon Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
20.  Henry Knott High Wycombe Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
21.  Sebastian Palmer Rugby Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
22.  Matthew Peberdy GS Mossa Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
23.  Matthew Hallett Swindon Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
24.  James Osborn Army Cycling Union Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
25.  Peter Smith Cowley Road Condors Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
26.  Jacob Anderson South Shields Velo Cycling Clu... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
27.  James Garrett FTP-Fulfil The Potential-Racin... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
28.  Iain McNaught CC London Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
29.  Joshua Brown Tofauti Everyone Active Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
30.  Oli Gummery Mickey Cranks CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
31.  Tim Doole Cowley Road Condors Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
32.  Andrew Haines Cowley Road Condors Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
33.  Rodney Perry Thames Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
34.  Jonathan Hitch Army Cycling Union Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
35.  Jeremy Bishop VCEquipe-FlixOralHygiene-Propu... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
36.  Jaco Bruwer GS Henley Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
--- Paul Boden Cowley Road Condors Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Michael Cripps Velo Club Montpellier Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Nick James Mickey Cranks CC Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Martin Prior Vector Cycling Race Team Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Peter Smith Team Jewson-M.I.Racing Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Brian Taylor Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Jasper Threadingham Oxford University Cycling Club Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Reece Williams Did not finish 0

Reece Williams -

Points: 0 | Status: Did not finish

Womens 234 Cat Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Womens 234 Cat Race - Results
1.  Lucy Lee Team LDN - Brother UK Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Penny Colloff Paceline RT Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Lena Kane Paceline RT Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Lydia Watts AWOL Worx Galliard Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Sarah Hickman Nova Race Team Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Laura Haydon Paceline RT Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Ruth Fisher Abingdon Race Team Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Katrina Tse Oxford University Cycling Club Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Marianne Day Swindon Wheelers Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Rose McGovern Cowley Road Condors Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Chloe Vickers Loughborough Lightning - TRG Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Laura Pittard Brother U.K - Cycle Team OnFor... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Emma Watson Grinta Coaching Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Jo Atkins Abingdon Race Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Alderney Baker Loughborough Lightning - TRG Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
16.  Elizabeth Haskins Cowley Road Condors Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
17.  Lucy Harris Cowley Road Condors Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
18.  Caroline Nottage Army Cycling Union Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
--- Emma Cadoux-Hudson Cowley Road Condors Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Francesca Derbyshire Army Cycling Union Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Elizabeth Hodges Cowley Road Condors Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Sian Marsh Banbury Star CC Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Rachel Mckenzie Army Cycling Union Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Amelia Mitchell Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Gwyn Parry Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th

About the Event

Info for Riders

Races will take place on the 'middle, short' circuit and will be 45 minutes plus 3 laps in duration. Race times are as follows:

Start times for all weeks.

Sign on opens at 08:30

09:30 Mens Cat 4 Only

09:31 Mens E123

10:30 Mens Cat 3 Only

10:31 Womens 234

Sign on will be outdoors, beside the scout hut as it has been in previous years. Due to ongoing filming on the airfield car parking will be on the runway as it was for the Richard Kell Memorial Series in 2020. If you are not familiar with this it will be pointed out to you.

*** IMPORTANT *** 

We appreciate that often evening races are usually decided upon depending on work/school/home commitments and EOL is popular. Due to COVID we would ask that riders enter in advance where possible or bring the correct entry money with them on the day. We will not be handing over change as we have done previously.

*** LATE CHANGES ***

For those who aren't aware there is a television drama series currently being filmed at Dalton Barracks which is not due to be finished until September. With filming comes the potential for last minute changes to access and we may be notified up to 48hrs prior to a race that we have to reschedule/cancel. We don't believe this will be the case but please be aware.

The Races

Mens 4th Cat Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 03/07/21 09:30 Regional C+ Band 5 --- 50 mins / 40km / 25 miles
Entry: On Day: (£18.00)
Sat 03/07/21 – 09:30
Regional C+, Band 5
50 mins / 40km / 25 miles
Mens E123 Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 03/07/21 09:31 Regional C+ Band 5 --- 50 mins / 40km / 25 miles
Entry: On Day: (£18.00)
Sat 03/07/21 – 09:31
Regional C+, Band 5
50 mins / 40km / 25 miles
Mens 3rd Cat Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 03/07/21 10:30 Regional C+ Band 5 --- 50 mins / 40km / 25 miles
Entry: On Day: (£18.00)
Sat 03/07/21 – 10:30
Regional C+, Band 5
50 mins / 40km / 25 miles
Womens 234 Cat Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 03/07/21 10:31 Regional C+ Band 5 --- 50 mins / 40km / 25 miles
Entry: On Day: (£18.00)
Sat 03/07/21 – 10:31
Regional C+, Band 5
50 mins / 40km / 25 miles

Event Summary

Event Overview

After an unexpected break in 2020 we're back with six weeks of summer evening racing at Dalton Barracks! Our summer series crits have been hugely popular in the past and we hope this season they will be too. We'll be running the same format as previous seasons with cash prizes for the top 3 riders in each field, each week. Chip timing was so popular at the 2020 Richard Kell Memorial Series that we're also pleased to confirm it will be back this summer!!

Really looking forward to seeing a lot of old faces and some new ones too! 

Event Details

Event URN:

486084

Start Date:

Sat, 3rd Jul 2021

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Abingdon Airfield, Dalton Barracks, Abingdon, Oxfordshire, OX13 6JQ

View map

Entry close date

Wed, 30th Jun 2021

Event Organiser:

Nathan Franks
abingdonraceteam@hotmail.com

Safeguarding lead:

Nathan Franks
nathan.franks@chandcogroup.com

Results

Confirmed Results

Mens 4th Cat Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Mens 4th Cat Race - Results
1.  Ole Henrik Bang-Andreasen Onyx Racing Team Finished 4th 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Iain Evans Army Cycling Union Finished 4th 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Aleksa Djordjevic Gloucester City Cycling Club Finished 4th 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 4th
4.  James Sellick Finished 4th 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Dan Cammack Loose Cannons - Aylesbury Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Alexander Luisi Bath Cycling Club Finished 4th 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Ollie Hanks Ride 24 - 7 Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Luke Norris Banbury Star CC Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Benjamin Bussmann Cowley Road Condors Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Luke Lynch Kingston Wheelers CC Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Richard King 360VRT Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Alexander Slaughter Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Paul Smith Thornbury Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
14.  Joseph Green Shipston Cycling Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
15.  Bailey Rafferty Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
16.  Matt Norris Banbury Star CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
17.  Sooraj Mahesh Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
18.  Paul Whitehouse Banbury Star CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
19.  Jonathan Andrews Oxford University Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
20.  Dean Hart Hart Performance Coaching Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
21.  Alex Royal Mickey Cranks CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
22.  Tom Lightfoot Reading CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
23.  James Moss Hart Performance Coaching Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
24.  Oliver Brookwell Mickey Cranks CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
25.  Alexander Craig Royal Leamington Spa CC (RLSCC... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
26.  William Preston Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
27.  Marcus Stannard Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
28.  Stuart Quick Banbury Star CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
29.  Jonathan Martin Oxford University Cycling Club Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
30.  Ed Cookson Finished 4th 0

30.  Ed Cookson -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
31.  Ben Walter Swindon Wheelers Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
32.  Bruno Cabrelli Hemel Hempstead CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
33.  Alexander Fisher La Cassette Cycling Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
34.  John Deal Rugby Velo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
35.  Nathan Buck 360VRT Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
36.  Danny Goggin Swindon Wheelers Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
--- Joseph Bearman Recycles RCC Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Ergun Irmak London Dynamo Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- David Irvine Treads Cycle Club - Northampt... Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Samuel Jones FTP-Fulfil The Potential-Racin... Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Jamie Noel Abingdon Race Team Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Qusai Nusair Ride 24 - 7 Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Alexander Rowe-Jones Oxford University Cycling Club Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Lucas Timms Solihull CC Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th

Mens E123 Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Mens E123 Race - Results
1.  Ben Stockdale Cotswold Cycles-TREK -RT Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Toby Barnes Crimson Orientation Marketing ... Finished 1st 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Thomas Springbett Foran CCC Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Tobias Dahlhaus Foran CCC Finished 1st 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 1st
5.  Jamie Francis UpShift Nutrition Race Team Finished 1st 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 1st
6.  Joshua Avery Brother U.K - Cycle Team OnFor... Finished 1st 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 1st
7.  Fergus Jones Yomp Bonk Crew Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Charlie Genner Zappi Racing Team Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Charles Page Ribble Weldtite Pro Cycling Finished Elite 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Elite
10.  Gavin Howell VéloElite RC Finished 1st 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 1st
11.  Conor McGoldrick Primera-TeamJobs Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Charles Ager StolenGoat Race Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Oliver Morgan TatraFitness (inc Jane Racing) Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Joshua Knowles Will Houghton Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Jacob Avery Brother U.K - Cycle Team OnFor... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Joe Baker Zappi Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
17.  Guy Davis Thames Velo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
18.  Chris Spencer Royal Leamington Spa CC (RLSCC... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
19.  Tobi Ng Team PB Performance Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
20.  Cameron Foster Bedfordshire Road Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
21.  Henry Eve Cotswold Cycles-TREK -RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
22.  Ryan Peirce Surrey Hills Cycleworks Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
23.  Frank Kilsby TAAP Cervelo Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
24.  James Pittard Didcot Phoenix CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
25.  Fraser Joyce Swindon Wheelers Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
26.  Edward Bowley VC Londres Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
27.  Andrew Wilde Cotswold Cycles-TREK -RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
--- Monte Guerrini Onyx Racing Team Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Harry Lock AeroLab Ward WheelZ Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Freddie Paling Vector Cycling Race Team Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Callum Slade Jam Cycling RT coached by BPC Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Elliot Tappin Nopinz Motip Development Team Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd

Mens 3rd Cat Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Mens 3rd Cat Race - Results
1.  James Muir Onyx Racing Team Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Yusuf Solomon Thames Velo Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Jona Boender Cowley Road Condors Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Roberto Ortolan Solihull CC Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Christopher Stuart-Leach Beds Road Race Team Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Matt Hermon Mickey Cranks CC Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Thomas Briers Loughborough Students CC Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  James Gill 360VRT Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  David Holland Cowley Road Condors Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Mark Peters 360VRT Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Freddie Loveday Team Surrey Cycling Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  James Jones WCCS Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Thomas Clarke Will Houghton Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Neil Johnson Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Bob McGlue High Wycombe Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Myles Thwaites Team Swindon Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Gary Blackman West Midlands Police CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  Jude Chamberlain Team Jewson-M.I.Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
19.  Brendan Schofield Abingdon Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
20.  Henry Knott High Wycombe Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
21.  Sebastian Palmer Rugby Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
22.  Matthew Peberdy GS Mossa Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
23.  Matthew Hallett Swindon Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
24.  James Osborn Army Cycling Union Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
25.  Peter Smith Cowley Road Condors Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
26.  Jacob Anderson South Shields Velo Cycling Clu... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
27.  James Garrett FTP-Fulfil The Potential-Racin... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
28.  Iain McNaught CC London Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
29.  Joshua Brown Tofauti Everyone Active Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
30.  Oli Gummery Mickey Cranks CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
31.  Tim Doole Cowley Road Condors Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
32.  Andrew Haines Cowley Road Condors Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
33.  Rodney Perry Thames Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
34.  Jonathan Hitch Army Cycling Union Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
35.  Jeremy Bishop VCEquipe-FlixOralHygiene-Propu... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
36.  Jaco Bruwer GS Henley Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
--- Paul Boden Cowley Road Condors Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Michael Cripps Velo Club Montpellier Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Nick James Mickey Cranks CC Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Martin Prior Vector Cycling Race Team Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Peter Smith Team Jewson-M.I.Racing Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Brian Taylor Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Jasper Threadingham Oxford University Cycling Club Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Reece Williams Did not finish 0

Reece Williams -

Points: 0 | Status: Did not finish

Womens 234 Cat Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Womens 234 Cat Race - Results
1.  Lucy Lee Team LDN - Brother UK Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Penny Colloff Paceline RT Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Lena Kane Paceline RT Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Lydia Watts AWOL Worx Galliard Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Sarah Hickman Nova Race Team Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Laura Haydon Paceline RT Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Ruth Fisher Abingdon Race Team Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Katrina Tse Oxford University Cycling Club Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Marianne Day Swindon Wheelers Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Rose McGovern Cowley Road Condors Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Chloe Vickers Loughborough Lightning - TRG Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Laura Pittard Brother U.K - Cycle Team OnFor... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Emma Watson Grinta Coaching Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Jo Atkins Abingdon Race Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Alderney Baker Loughborough Lightning - TRG Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
16.  Elizabeth Haskins Cowley Road Condors Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
17.  Lucy Harris Cowley Road Condors Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
18.  Caroline Nottage Army Cycling Union Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
--- Emma Cadoux-Hudson Cowley Road Condors Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Francesca Derbyshire Army Cycling Union Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Elizabeth Hodges Cowley Road Condors Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Sian Marsh Banbury Star CC Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Rachel Mckenzie Army Cycling Union Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Amelia Mitchell Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Gwyn Parry Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th

About the Event

Info for Riders

Races will take place on the 'middle, short' circuit and will be 45 minutes plus 3 laps in duration. Race times are as follows:

Start times for all weeks.

Sign on opens at 08:30

09:30 Mens Cat 4 Only

09:31 Mens E123

10:30 Mens Cat 3 Only

10:31 Womens 234

Sign on will be outdoors, beside the scout hut as it has been in previous years. Due to ongoing filming on the airfield car parking will be on the runway as it was for the Richard Kell Memorial Series in 2020. If you are not familiar with this it will be pointed out to you.

*** IMPORTANT *** 

We appreciate that often evening races are usually decided upon depending on work/school/home commitments and EOL is popular. Due to COVID we would ask that riders enter in advance where possible or bring the correct entry money with them on the day. We will not be handing over change as we have done previously.

*** LATE CHANGES ***

For those who aren't aware there is a television drama series currently being filmed at Dalton Barracks which is not due to be finished until September. With filming comes the potential for last minute changes to access and we may be notified up to 48hrs prior to a race that we have to reschedule/cancel. We don't believe this will be the case but please be aware.

The Races

Mens 4th Cat Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 03/07/21 09:30 Regional C+ Band 5 --- 50 mins / 40km / 25 miles
Entry: On Day: (£18.00)
Sat 03/07/21 – 09:30
Regional C+, Band 5
50 mins / 40km / 25 miles
Mens E123 Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 03/07/21 09:31 Regional C+ Band 5 --- 50 mins / 40km / 25 miles
Entry: On Day: (£18.00)
Sat 03/07/21 – 09:31
Regional C+, Band 5
50 mins / 40km / 25 miles
Mens 3rd Cat Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 03/07/21 10:30 Regional C+ Band 5 --- 50 mins / 40km / 25 miles
Entry: On Day: (£18.00)
Sat 03/07/21 – 10:30
Regional C+, Band 5
50 mins / 40km / 25 miles
Womens 234 Cat Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 03/07/21 10:31 Regional C+ Band 5 --- 50 mins / 40km / 25 miles
Entry: On Day: (£18.00)
Sat 03/07/21 – 10:31
Regional C+, Band 5
50 mins / 40km / 25 miles

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk