Scottish Cycling National Youth Road Race Series & Open Events

Closed Circuit , Lochgelly – Saturday, 05 Jun 2021

Event Summary

Event Overview

Round 1 of the Scottish Cycling Youth Development Series. Racing throughout the day for all categories.

Timings are provisional and may be amended to comply with Covid guidelines.

 

Event Details

Event URN:

485493

Start Date:

Sat, 5th Jun 2021

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Fife Cycle Park, Station Road, Lochgelly, KY5 8LZ

View map

Series:

Scottish Cycling National Youth Road Race Series

Entry close date

Sun, 30th May 2021

Event Organiser:

Robbie Brown
robbie.brown@ecosse-wte.com

Safeguarding lead:

Martin Harris
mpgharris@me.com

Delegate Organiser:
Martin Harris
mpgharris@me.com

Results

Confirmed Results

Male Senior & Junior E123

Position Name Club name Rider status Category Points
Male Senior & Junior E123 - Results
1.  Finn Crockett Wheelbase CabTech Castelli Finished 1st 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Murray Soutter Torvelo Racing Finished 2nd 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Jacob Smith Deeside Thistle CC Finished 3rd 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Fraser Martin Wheelbase CabTech Castelli Finished 1st 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 1st
5.  Fraser Gault Spokes Racing Team Finished 3rd 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Cameron Richardson Finished 1st 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 1st
7.  Corin Halliday Torvelo Racing Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Alexander Ball Vanelli-Project Go Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Aaron King RT23 Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Callum Reid The Cycling Academy Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Matti Dobbins RT23 Finished 1st 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 1st
12.  Alexander MacLeod Deeside Thistle CC Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Ross Birrell Spokes Racing Team Finished 1st 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 1st
14.  Keir Gaffney Edinburgh RC Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  David Duggan Wheelbase CabTech Castelli Finished 1st 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 1st
16.  Colin Dunlop Veloclub Edinburgh Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
17.  Alastair McNicol dooleys cycles Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
18.  Andrew Bruce Vanelli-Project Go Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
19.  Alexander Gibb Spokes Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
20.  Alistair Merry Dundee Thistle RC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
21.  Jed Scott Moray Firth Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
22.  Conal Davidson Edinburgh RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
23.  Angus Joshi Edinburgh RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
24.  Neil Scott Deeside Thistle CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
25.  Charles Fletcher Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
26.  Alfie Atterton The Cycling Academy Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
27.  Daniel Hawkes BTNRT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
28.  Murray Lawson Spokes Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
29.  James Mccallum META Bike Division Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
30.  Cameron Brown Spokes Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
--- Graeme Hart Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Calum Johnston Filial Caja Rural - Seguros RG... Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Daniel Kain Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Chris Main Deeside Thistle CC Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Tim Shoreman Wheelbase CabTech Castelli Did not start 1st 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 1st
--- Sean Taylor Team Andrew Allan Architecture Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Callum Thornley Spokes Racing Team Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd

Cat-3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
Cat-3/4 - Results
1.  Gregor McArthur Vanelli-Project Go Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Alan Clark Torvelo Racing Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Jamie Liversidge Deeside Thistle CC Finished 4th 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Daniel Hawkes BTNRT Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Graeme Hart Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Chris Petrie Aberdeen Wheelers Cycling Club Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Jesse Vernon Edinburgh RC Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Harry Mustard Edinburgh RC Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Liam Scott Douglas dooleys cycles Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
10.  David Ogden Deeside Thistle CC Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Cameron Brown Spokes Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  John MacLeod Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  James Merry Neukyt Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Bruce Irvine Team Andrew Allan Architecture Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Chris Watson Glasgow Nightingale CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Steven Sharp Ecosse Northboats Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
17.  Fiona Cockburn Jordanhill Wheelers Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
18.  Ross Burgess Torvelo Racing Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
19.  David Mckay Deeside Thistle CC Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
--- Adam Harris Edinburgh RC Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th
--- Matthew Stephen Leslie Bike Shop-Bikers Boutiq... Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th

Female Seniors

Position Name Club name Rider status Category Points
Female Seniors - Results
1.  Beth Maciver Torvelo Racing Finished 4th 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Eilidh Shaw Tofauti Everyone Active Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Morven Yeoman Tofauti Everyone Active Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Beth Morrow Storey Racing Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Arianne Holland Forth Velo Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Erin Murphy Deeside Thistle CC Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Eleanor McKay Vanelli-Project Go Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Anna Fairweather RT23 Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Abigail Corsie Dundee Wheelers CC Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Isla-May Edge Team 22 Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Catriona Lockie Torvelo Racing Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Grace Norman Vanelli-Project Go Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Elizabeth Wisdish Glasgow Wheelers Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
--- Sharon Bird Torvelo Racing Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- Fiona Cockburn Jordanhill Wheelers Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th
--- Karen Graham Torvelo Racing Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Megan Panton MULTUM ACCOUNTANTS - LSK LADIE... Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd

Youth A Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth A Boys - Results
1.  Corey Whiteford Lanark Race team Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Elliot Rowe Deeside Thistle CC Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Jamie Thomson Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Cormac McConville East Kilbride Road Club Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Harry Barr Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Ahron Dick Edinburgh RC Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Samuel Edgar Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Rory Laidlaw Peebles CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Jake Speed Stirling Bike Club Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Thomas Wisdish East Kilbride Road Club Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
11.  Emmet Foster Carnegie Cyclones Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Alasdair Baillie Stirling Bike Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Louis Sharp Glasgow Riderz Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Rhys Edwards Edinburgh RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Colin McGourty Glasgow Riderz Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  Murray Gray Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
17.  Cian Sharp Edinburgh RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
18.  Isaac Small Deeside Thistle CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
19.  Noah Bleteau West Lothian Clarion CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
--- Peter Ferguson Edinburgh RC Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
0.  Emmet Foster Carnegie Cyclones Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
--- Luis Ryder Edinburgh RC Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Robert Smart Ythan CC Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A

Youth A Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth A Girls - Results
1.  Molly Evans Deeside Thistle CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Sarah Johnson Edinburgh RC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Evie White Deeside Thistle CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Isla McCutcheon Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Millie Thomson Deeside Thistle CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Youth B Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth B Boys - Results
1.  James Sweeney Edinburgh RC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Struan Shaw Edinburgh RC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Adam Murray East Kilbride Road Club Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Alasdair Easton Edinburgh RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Elliot Speedie West Lothian Clarion CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Ross Eastaugh Grampian Tigers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Murdo Evans Deeside Thistle CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
--- Jamie Hall Edinburgh RC Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B

Youth B Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth B Girls - Results
1.  Arabella Blackburn Deeside Thistle CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Erin Boothman East Kilbride Road Club Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Niamh Waters Edinburgh RC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Thea Aitken Deeside Thistle CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Anna Birrell Edinburgh RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Eva Murphy Deeside Thistle CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
--- Hope Thomson Deeside Thistle CC Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B

Youth C Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth C Boys - Results
1.  Xander Graham Edinburgh RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Innes Long Deeside Thistle CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Aidan Ryder Edinburgh RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Sebastian Blackburn Deeside Thistle CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Micah Myles Cairngorm CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Andrew Levinson Edinburgh RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Charlie Hibberd Edinburgh RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Lucas Stenton Edinburgh RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Reuben McLardie Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
10.  Alastair Ruskell Stirling Bike Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
11.  Matthew Lambie Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
12.  Luca Brigato Discovery Junior Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Youth C Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth C Girls - Results
1.  Melanie Rowe Deeside Thistle CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Eve Fairbairn Discovery Junior Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Kasey Park Edinburgh RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Olivia Poole Black Isle Mountain Bike Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Zara Main Deeside Thistle CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Millie Boothman East Kilbride Road Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Emma Hall Edinburgh RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Emma Campbell Deeside Thistle CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Eilish Gaffney Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
10.  Cerys Parker Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Youth D Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth D Boys - Results
1.  Ruaraidh Macpherson Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Griff Aitken Deeside Thistle CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Nicholas Cutler East Kilbride Road Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Fyfe Gray Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Leo Patterson-Allan Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Ewan Martin Finished 0

6.  Ewan Martin -

Points: 0 | Status: Finished

Youth D Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth D Girls - Results
1.  Emma Nicholson East Kilbride Road Club Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
2.  Eden Thomson Deeside Thistle CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

Youth E Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth E Girls - Results
1.  Boo Williams Royal Albert CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Olivia McMurray Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Faith Hibberd Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
4.  Iona Macpherson Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
5.  Anna Campbell Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

Youth E Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth E Boys - Results
1.  Jonathan Myles Finished 0

1.  Jonathan Myles -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Calum Campbell Deeside Thistle CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Hunter Pytko Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
4.  Rhys Scott Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
5.  Freddie Ball Deeside Thistle CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

About the Event

Info for Riders

By entering the event you are agreeing to comply with British Cycling Rules & Regulations.

The event shall be compliant with the relevant Covid guidelines, we will advise further in Race Pack when issued.

Entries will not be accepted until after closing date.

The Races

Male Senior & Junior E123 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 05/06/21 14:10 National B Band 3 --- 50 mins
Sat 05/06/21 – 14:10
National B, Band 3
50 mins
Cat-3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 05/06/21 17:00 Regional B Band 5 --- 45 mins
Sat 05/06/21 – 17:00
Regional B, Band 5
45 mins
Female Seniors Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 05/06/21 15:45 Regional C+ Band 5 --- 45 mins
Sat 05/06/21 – 15:45
Regional C+, Band 5
45 mins
Youth A Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 05/06/21 12:55 Youth Only Band 5 --- 30 mins
Sat 05/06/21 – 12:55
Youth Only, Band 5
30 mins
Youth A Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 05/06/21 11:55 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 30 mins
Sat 05/06/21 – 11:55
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
30 mins
Youth B Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 05/06/21 10:55 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 30 mins
Sat 05/06/21 – 10:55
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
30 mins
Youth B Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 05/06/21 11:55 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 30 mins
Sat 05/06/21 – 11:55
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
30 mins
Youth C Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 05/06/21 10:00 Youth Only None --- 30 mins
Sat 05/06/21 – 10:00
Youth Only, None
30 mins
Youth C Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 05/06/21 10:00 Youth Only None --- 30 mins
Sat 05/06/21 – 10:00
Youth Only, None
30 mins
Youth D Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 05/06/21 01:00 Youth Only None ---
Sat 05/06/21 – 01:00
Youth Only, None
Youth D Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 05/06/21 01:00 Youth Only None ---
Sat 05/06/21 – 01:00
Youth Only, None
Youth E Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 05/06/21 01:00 Youth Only None ---
Sat 05/06/21 – 01:00
Youth Only, None
Youth E Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 05/06/21 01:00 Youth Only None ---
Sat 05/06/21 – 01:00
Youth Only, None
Youth D & E Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 05/06/21 09:15 Youth Only None --- 15 mins
Sat 05/06/21 – 09:15
Youth Only, None
15 mins
Youth A Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 05/06/21 01:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Sat 05/06/21 – 01:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)

Event Summary

Event Overview

Round 1 of the Scottish Cycling Youth Development Series. Racing throughout the day for all categories.

Timings are provisional and may be amended to comply with Covid guidelines.

 

Event Details

Event URN:

485493

Start Date:

Sat, 5th Jun 2021

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Fife Cycle Park, Station Road, Lochgelly, KY5 8LZ

View map

Series:

Scottish Cycling National Youth Road Race Series

Entry close date

Sun, 30th May 2021

Event Organiser:

Robbie Brown
robbie.brown@ecosse-wte.com

Safeguarding lead:

Martin Harris
mpgharris@me.com

Delegate Organiser:
Martin Harris
mpgharris@me.com

Results

Confirmed Results

Male Senior & Junior E123

Position Name Club name Rider status Category Points
Male Senior & Junior E123 - Results
1.  Finn Crockett Wheelbase CabTech Castelli Finished 1st 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Murray Soutter Torvelo Racing Finished 2nd 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Jacob Smith Deeside Thistle CC Finished 3rd 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Fraser Martin Wheelbase CabTech Castelli Finished 1st 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 1st
5.  Fraser Gault Spokes Racing Team Finished 3rd 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Cameron Richardson Finished 1st 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 1st
7.  Corin Halliday Torvelo Racing Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Alexander Ball Vanelli-Project Go Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Aaron King RT23 Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Callum Reid The Cycling Academy Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Matti Dobbins RT23 Finished 1st 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 1st
12.  Alexander MacLeod Deeside Thistle CC Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Ross Birrell Spokes Racing Team Finished 1st 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 1st
14.  Keir Gaffney Edinburgh RC Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  David Duggan Wheelbase CabTech Castelli Finished 1st 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 1st
16.  Colin Dunlop Veloclub Edinburgh Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
17.  Alastair McNicol dooleys cycles Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
18.  Andrew Bruce Vanelli-Project Go Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
19.  Alexander Gibb Spokes Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
20.  Alistair Merry Dundee Thistle RC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
21.  Jed Scott Moray Firth Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
22.  Conal Davidson Edinburgh RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
23.  Angus Joshi Edinburgh RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
24.  Neil Scott Deeside Thistle CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
25.  Charles Fletcher Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
26.  Alfie Atterton The Cycling Academy Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
27.  Daniel Hawkes BTNRT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
28.  Murray Lawson Spokes Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
29.  James Mccallum META Bike Division Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
30.  Cameron Brown Spokes Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
--- Graeme Hart Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Calum Johnston Filial Caja Rural - Seguros RG... Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Daniel Kain Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Chris Main Deeside Thistle CC Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Tim Shoreman Wheelbase CabTech Castelli Did not start 1st 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 1st
--- Sean Taylor Team Andrew Allan Architecture Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Callum Thornley Spokes Racing Team Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd

Cat-3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
Cat-3/4 - Results
1.  Gregor McArthur Vanelli-Project Go Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Alan Clark Torvelo Racing Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Jamie Liversidge Deeside Thistle CC Finished 4th 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Daniel Hawkes BTNRT Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Graeme Hart Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Chris Petrie Aberdeen Wheelers Cycling Club Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Jesse Vernon Edinburgh RC Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Harry Mustard Edinburgh RC Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Liam Scott Douglas dooleys cycles Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
10.  David Ogden Deeside Thistle CC Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Cameron Brown Spokes Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  John MacLeod Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  James Merry Neukyt Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Bruce Irvine Team Andrew Allan Architecture Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Chris Watson Glasgow Nightingale CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Steven Sharp Ecosse Northboats Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
17.  Fiona Cockburn Jordanhill Wheelers Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
18.  Ross Burgess Torvelo Racing Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
19.  David Mckay Deeside Thistle CC Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
--- Adam Harris Edinburgh RC Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th
--- Matthew Stephen Leslie Bike Shop-Bikers Boutiq... Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th

Female Seniors

Position Name Club name Rider status Category Points
Female Seniors - Results
1.  Beth Maciver Torvelo Racing Finished 4th 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Eilidh Shaw Tofauti Everyone Active Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Morven Yeoman Tofauti Everyone Active Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Beth Morrow Storey Racing Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Arianne Holland Forth Velo Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Erin Murphy Deeside Thistle CC Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Eleanor McKay Vanelli-Project Go Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Anna Fairweather RT23 Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Abigail Corsie Dundee Wheelers CC Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Isla-May Edge Team 22 Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Catriona Lockie Torvelo Racing Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Grace Norman Vanelli-Project Go Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Elizabeth Wisdish Glasgow Wheelers Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
--- Sharon Bird Torvelo Racing Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- Fiona Cockburn Jordanhill Wheelers Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th
--- Karen Graham Torvelo Racing Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Megan Panton MULTUM ACCOUNTANTS - LSK LADIE... Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd

Youth A Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth A Boys - Results
1.  Corey Whiteford Lanark Race team Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Elliot Rowe Deeside Thistle CC Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Jamie Thomson Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Cormac McConville East Kilbride Road Club Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Harry Barr Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Ahron Dick Edinburgh RC Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Samuel Edgar Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Rory Laidlaw Peebles CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Jake Speed Stirling Bike Club Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Thomas Wisdish East Kilbride Road Club Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
11.  Emmet Foster Carnegie Cyclones Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Alasdair Baillie Stirling Bike Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Louis Sharp Glasgow Riderz Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Rhys Edwards Edinburgh RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Colin McGourty Glasgow Riderz Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  Murray Gray Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
17.  Cian Sharp Edinburgh RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
18.  Isaac Small Deeside Thistle CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
19.  Noah Bleteau West Lothian Clarion CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
--- Peter Ferguson Edinburgh RC Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
0.  Emmet Foster Carnegie Cyclones Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
--- Luis Ryder Edinburgh RC Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Robert Smart Ythan CC Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A

Youth A Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth A Girls - Results
1.  Molly Evans Deeside Thistle CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Sarah Johnson Edinburgh RC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Evie White Deeside Thistle CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Isla McCutcheon Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Millie Thomson Deeside Thistle CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Youth B Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth B Boys - Results
1.  James Sweeney Edinburgh RC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Struan Shaw Edinburgh RC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Adam Murray East Kilbride Road Club Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Alasdair Easton Edinburgh RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Elliot Speedie West Lothian Clarion CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Ross Eastaugh Grampian Tigers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Murdo Evans Deeside Thistle CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
--- Jamie Hall Edinburgh RC Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B

Youth B Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth B Girls - Results
1.  Arabella Blackburn Deeside Thistle CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Erin Boothman East Kilbride Road Club Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Niamh Waters Edinburgh RC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Thea Aitken Deeside Thistle CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Anna Birrell Edinburgh RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Eva Murphy Deeside Thistle CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
--- Hope Thomson Deeside Thistle CC Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B

Youth C Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth C Boys - Results
1.  Xander Graham Edinburgh RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Innes Long Deeside Thistle CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Aidan Ryder Edinburgh RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Sebastian Blackburn Deeside Thistle CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Micah Myles Cairngorm CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Andrew Levinson Edinburgh RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Charlie Hibberd Edinburgh RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Lucas Stenton Edinburgh RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Reuben McLardie Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
10.  Alastair Ruskell Stirling Bike Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
11.  Matthew Lambie Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
12.  Luca Brigato Discovery Junior Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Youth C Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth C Girls - Results
1.  Melanie Rowe Deeside Thistle CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Eve Fairbairn Discovery Junior Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Kasey Park Edinburgh RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Olivia Poole Black Isle Mountain Bike Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Zara Main Deeside Thistle CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Millie Boothman East Kilbride Road Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Emma Hall Edinburgh RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Emma Campbell Deeside Thistle CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Eilish Gaffney Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
10.  Cerys Parker Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Youth D Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth D Boys - Results
1.  Ruaraidh Macpherson Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Griff Aitken Deeside Thistle CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Nicholas Cutler East Kilbride Road Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Fyfe Gray Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Leo Patterson-Allan Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Ewan Martin Finished 0

6.  Ewan Martin -

Points: 0 | Status: Finished

Youth D Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth D Girls - Results
1.  Emma Nicholson East Kilbride Road Club Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
2.  Eden Thomson Deeside Thistle CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

Youth E Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth E Girls - Results
1.  Boo Williams Royal Albert CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Olivia McMurray Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Faith Hibberd Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
4.  Iona Macpherson Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
5.  Anna Campbell Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

Youth E Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth E Boys - Results
1.  Jonathan Myles Finished 0

1.  Jonathan Myles -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Calum Campbell Deeside Thistle CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Hunter Pytko Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
4.  Rhys Scott Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
5.  Freddie Ball Deeside Thistle CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

About the Event

Info for Riders

By entering the event you are agreeing to comply with British Cycling Rules & Regulations.

The event shall be compliant with the relevant Covid guidelines, we will advise further in Race Pack when issued.

Entries will not be accepted until after closing date.

The Races

Male Senior & Junior E123 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 05/06/21 14:10 National B Band 3 --- 50 mins
Sat 05/06/21 – 14:10
National B, Band 3
50 mins
Cat-3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 05/06/21 17:00 Regional B Band 5 --- 45 mins
Sat 05/06/21 – 17:00
Regional B, Band 5
45 mins
Female Seniors Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 05/06/21 15:45 Regional C+ Band 5 --- 45 mins
Sat 05/06/21 – 15:45
Regional C+, Band 5
45 mins
Youth A Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 05/06/21 12:55 Youth Only Band 5 --- 30 mins
Sat 05/06/21 – 12:55
Youth Only, Band 5
30 mins
Youth A Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 05/06/21 11:55 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 30 mins
Sat 05/06/21 – 11:55
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
30 mins
Youth B Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 05/06/21 10:55 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 30 mins
Sat 05/06/21 – 10:55
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
30 mins
Youth B Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 05/06/21 11:55 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 30 mins
Sat 05/06/21 – 11:55
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
30 mins
Youth C Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 05/06/21 10:00 Youth Only None --- 30 mins
Sat 05/06/21 – 10:00
Youth Only, None
30 mins
Youth C Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 05/06/21 10:00 Youth Only None --- 30 mins
Sat 05/06/21 – 10:00
Youth Only, None
30 mins
Youth D Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 05/06/21 01:00 Youth Only None ---
Sat 05/06/21 – 01:00
Youth Only, None
Youth D Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 05/06/21 01:00 Youth Only None ---
Sat 05/06/21 – 01:00
Youth Only, None
Youth E Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 05/06/21 01:00 Youth Only None ---
Sat 05/06/21 – 01:00
Youth Only, None
Youth E Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 05/06/21 01:00 Youth Only None ---
Sat 05/06/21 – 01:00
Youth Only, None
Youth D & E Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 05/06/21 09:15 Youth Only None --- 15 mins
Sat 05/06/21 – 09:15
Youth Only, None
15 mins
Youth A Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 05/06/21 01:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Sat 05/06/21 – 01:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk