SCCU Good Friday Meeting

Track , London – Friday, 06 Apr 2007

Event Summary

Event Details

Event URN:

381/EN/011/2007

Start Date:

Fri, 6th Apr 2007

Event Type:

Track (Competitive)

Venue:

Herne Hill Velodrome, Burbage Road, London, SE24 9HE
View map

Results

Confirmed Results

Catford CC Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Catford CC Devil - Results
1.  Alex Aldham-Breary Ciclos Uno Unknown 2nd 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Daniel Rudd Citihub/Cycles Dauphin Unknown 2nd 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Adam Gent VO2 Development Team Unknown 3rd 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  Erick Rowsell Team Corridori Unknown 2nd 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: 2nd
5.  Michael Wilmot Team Quest - The Bike Shop Unknown N/A 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: N/A
6.  Robert O'Loughlin VC Londres Unknown 2nd 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: 2nd
7.  Alice Monger-Godfrey Glendene CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
8.  Osian Meilyr CC Cardiff Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
9.  Jack Kirk Wyre Forest CRC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
10.  George Olive VC St Raphael Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Ed Taylor Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Ed Taylor Points Race - Results
1.  Anthony Gibb Madison.co.uk Cycling Team Unknown Elite 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: Elite
2.  Gordon McCauley Madison.co.uk Cycling Team Unknown Elite 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: Elite
3.  Stefan Steinweg Unknown 0

3. Stefan Steinweg -

Points: 0 | Status: Unknown
4.  Alex Dowsett 100% ME Unknown Elite 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: Elite
5.  James Taylor Madison.co.uk Cycling Team Unknown Elite 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: Elite
6.  Timo Scholz Unknown 0

6. Timo Scholz -

Points: 0 | Status: Unknown
7.  Bradley Wiggins KBE Cofidis Unknown Elite 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: Elite
8.  John Scripps VC Londres Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
9.  Rhys Thomas CC Cardiff Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
10.  Iain Cook VC Londres Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
11.  Ross Muir JLT Condor Unknown Elite 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: Elite
12.  Tom Smith Pearl Izumi - Planet X - High ... Unknown Elite 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: Elite

Golden Wheel Scratch Race (BC Endurance League)

Position Name Club name Rider status Category Points
Golden Wheel Scratch Race (BC Endurance League) - Results
1.  Jason Allen Madison.co.uk Cycling Team Unknown Elite 30
Points: 30 | Status: Unknown | Category: Elite
2.  Alex Dowsett 100% ME Unknown Elite 25
Points: 25 | Status: Unknown | Category: Elite
3.  Anthony Gibb Madison.co.uk Cycling Team Unknown Elite 21
Points: 21 | Status: Unknown | Category: Elite
4.  Bradley Wiggins KBE Cofidis Unknown Elite 17
Points: 17 | Status: Unknown | Category: Elite
5.  Stefan Steinweg Unknown 0

5. Stefan Steinweg -

Points: 0 | Status: Unknown
6.  Jonathan Norfolk MBE Yasumitsu Schlapp Unknown 2nd 12
Points: 12 | Status: Unknown | Category: 2nd
7.  James Taylor Madison.co.uk Cycling Team Unknown Elite 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: Elite
8.  Dominic Hill BEC Cycling Club Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
9.  Simon Gaywood Madison.co.uk Cycling Team Unknown Elite 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: Elite
10.  Ross Muir JLT Condor Unknown Elite 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: Elite

Invitation Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Invitation Sprint - Results
1.  Jan Van Eijden Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Robin Thompson Team Trackcycling.co.uk Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Denis Spicka Unknown 0

3. Denis Spicka -

Points: 0 | Status: Unknown
4.  Marco Brossa Unknown 0

4. Marco Brossa -

Points: 0 | Status: Unknown
5.  Christian Lyte Sportcity Velo Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
6.  David Daniell Cleveland Wheelers CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Ron Beckett Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Ron Beckett Scratch Race - Results
1.  Alex Aldham-Breary Ciclos Uno Unknown 2nd 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Tom Buck Sportcity Velo Unknown N/A 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  George Olive VC St Raphael Unknown N/A 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  George Olive VC St Raphael Unknown N/A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  George Olive VC St Raphael Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Christian Lyte Sportcity Velo Unknown 3rd 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: 3rd
5.  Michael Wilmot Team Quest - The Bike Shop Unknown N/A 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: N/A
6.  Adam Gent VO2 Development Team Unknown 3rd 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: 3rd
7.  Iain Cook VC Londres Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
8.  Robert O'Loughlin VC Londres Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
9.  Osian Meilyr CC Cardiff Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
10.  Dane Percival Cardiff Ajax CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

White Hope Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
White Hope Sprint - Results
1.  Anthony Gill Unknown 4th 0

1. Anthony Gill -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
2.  Luc Jones West Riding Track League Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  Tom Buck Sportcity Velo Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Michael Partridge CC Cardiff Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
5.  Peter Mitchell Team Terminator Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
6.  Steven Hill Brooks Cycles - cronshaw coach... Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd

Womens Keirin

Position Name Club name Rider status Category Points
Womens Keirin - Results
1.  Rebecca James Giordana-Mitsubishi Electric R... Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Jessica Varnish Halesowen A & CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Janet Birkmyre Polypipe Cycling Team Unknown Elite 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: Elite
4.  Alice Monger-Godfrey Glendene CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
5.  Danielle Rowe MBE I-Team Cyclists' Club Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
6.  Rebecca Rimmington VC St Raphael Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Adept Handicap Final

Position Name Club name Rider status Category Points
Adept Handicap Final - Results
1.  Bruce Croall City of Edinburgh RC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Anthony Gill Unknown 4th 0

2. Anthony Gill -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
3.  Peter Mitchell Team Terminator Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
4.  Joshua Hargreaves Sportcity Velo Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
5.  Christian Lyte Sportcity Velo Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
6.  Tom Buck Sportcity Velo Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
7.  Anthony Stirrat City of Edinburgh RC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
8.  Denis Spicka Unknown 0

8. Denis Spicka -

Points: 0 | Status: Unknown
9.  Luc Jones Unknown A 0

9. Luc Jones -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
10.  David Daniell Cleveland Wheelers CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

About the Event

Info for Riders

Further details from the organiser or website.

The Races

Catford CC Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 06/04/07 00:00 Regional C+ Band 5 ---
Entry:
Fri 06/04/07 – 00:00
Regional C+, Band 5
Ed Taylor Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 06/04/07 00:00 Regional C+ Band 5 ---
Entry:
Fri 06/04/07 – 00:00
Regional C+, Band 5
Golden Wheel Scratch Race (BC Endurance League) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 06/04/07 00:00 Regional C+ Band 3 ---
Entry:
Fri 06/04/07 – 00:00
Invitation Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 06/04/07 00:00 Regional C MTB IA ---
Entry:
Fri 06/04/07 – 00:00
Regional C, MTB IA
Ron Beckett Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 06/04/07 00:00 Regional C+ Band 5 ---
Entry:
Fri 06/04/07 – 00:00
Regional C+, Band 5
White Hope Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 06/04/07 00:00 Regional C MTB IA ---
Entry:
Fri 06/04/07 – 00:00
Regional C, MTB IA
Womens Keirin Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 06/04/07 00:00 Regional C MTB IA ---
Entry:
Fri 06/04/07 – 00:00
Regional C, MTB IA
Adept Handicap Final Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 06/04/07 10:00 Regional C MTB IA --- Various
Entry: Online: (£15.00 + £0.60 Application fee)
Fri 06/04/07 – 10:00
Regional C, MTB IA
Various

Event Summary

Event Details

Event URN:

381/EN/011/2007

Start Date:

Fri, 6th Apr 2007

Event Type:

Track (Competitive)

Venue:

Herne Hill Velodrome, Burbage Road, London, SE24 9HE
View map

Results

Confirmed Results

Catford CC Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Catford CC Devil - Results
1.  Alex Aldham-Breary Ciclos Uno Unknown 2nd 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Daniel Rudd Citihub/Cycles Dauphin Unknown 2nd 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Adam Gent VO2 Development Team Unknown 3rd 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  Erick Rowsell Team Corridori Unknown 2nd 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: 2nd
5.  Michael Wilmot Team Quest - The Bike Shop Unknown N/A 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: N/A
6.  Robert O'Loughlin VC Londres Unknown 2nd 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: 2nd
7.  Alice Monger-Godfrey Glendene CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
8.  Osian Meilyr CC Cardiff Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
9.  Jack Kirk Wyre Forest CRC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
10.  George Olive VC St Raphael Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Ed Taylor Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Ed Taylor Points Race - Results
1.  Anthony Gibb Madison.co.uk Cycling Team Unknown Elite 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: Elite
2.  Gordon McCauley Madison.co.uk Cycling Team Unknown Elite 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: Elite
3.  Stefan Steinweg Unknown 0

3. Stefan Steinweg -

Points: 0 | Status: Unknown
4.  Alex Dowsett 100% ME Unknown Elite 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: Elite
5.  James Taylor Madison.co.uk Cycling Team Unknown Elite 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: Elite
6.  Timo Scholz Unknown 0

6. Timo Scholz -

Points: 0 | Status: Unknown
7.  Bradley Wiggins KBE Cofidis Unknown Elite 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: Elite
8.  John Scripps VC Londres Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
9.  Rhys Thomas CC Cardiff Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
10.  Iain Cook VC Londres Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
11.  Ross Muir JLT Condor Unknown Elite 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: Elite
12.  Tom Smith Pearl Izumi - Planet X - High ... Unknown Elite 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: Elite

Golden Wheel Scratch Race (BC Endurance League)

Position Name Club name Rider status Category Points
Golden Wheel Scratch Race (BC Endurance League) - Results
1.  Jason Allen Madison.co.uk Cycling Team Unknown Elite 30
Points: 30 | Status: Unknown | Category: Elite
2.  Alex Dowsett 100% ME Unknown Elite 25
Points: 25 | Status: Unknown | Category: Elite
3.  Anthony Gibb Madison.co.uk Cycling Team Unknown Elite 21
Points: 21 | Status: Unknown | Category: Elite
4.  Bradley Wiggins KBE Cofidis Unknown Elite 17
Points: 17 | Status: Unknown | Category: Elite
5.  Stefan Steinweg Unknown 0

5. Stefan Steinweg -

Points: 0 | Status: Unknown
6.  Jonathan Norfolk MBE Yasumitsu Schlapp Unknown 2nd 12
Points: 12 | Status: Unknown | Category: 2nd
7.  James Taylor Madison.co.uk Cycling Team Unknown Elite 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: Elite
8.  Dominic Hill BEC Cycling Club Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
9.  Simon Gaywood Madison.co.uk Cycling Team Unknown Elite 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: Elite
10.  Ross Muir JLT Condor Unknown Elite 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: Elite

Invitation Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Invitation Sprint - Results
1.  Jan Van Eijden Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Robin Thompson Team Trackcycling.co.uk Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Denis Spicka Unknown 0

3. Denis Spicka -

Points: 0 | Status: Unknown
4.  Marco Brossa Unknown 0

4. Marco Brossa -

Points: 0 | Status: Unknown
5.  Christian Lyte Sportcity Velo Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
6.  David Daniell Cleveland Wheelers CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Ron Beckett Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Ron Beckett Scratch Race - Results
1.  Alex Aldham-Breary Ciclos Uno Unknown 2nd 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Tom Buck Sportcity Velo Unknown N/A 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  George Olive VC St Raphael Unknown N/A 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  George Olive VC St Raphael Unknown N/A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  George Olive VC St Raphael Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Christian Lyte Sportcity Velo Unknown 3rd 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: 3rd
5.  Michael Wilmot Team Quest - The Bike Shop Unknown N/A 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: N/A
6.  Adam Gent VO2 Development Team Unknown 3rd 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: 3rd
7.  Iain Cook VC Londres Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
8.  Robert O'Loughlin VC Londres Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
9.  Osian Meilyr CC Cardiff Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
10.  Dane Percival Cardiff Ajax CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

White Hope Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
White Hope Sprint - Results
1.  Anthony Gill Unknown 4th 0

1. Anthony Gill -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
2.  Luc Jones West Riding Track League Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  Tom Buck Sportcity Velo Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Michael Partridge CC Cardiff Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
5.  Peter Mitchell Team Terminator Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
6.  Steven Hill Brooks Cycles - cronshaw coach... Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd

Womens Keirin

Position Name Club name Rider status Category Points
Womens Keirin - Results
1.  Rebecca James Giordana-Mitsubishi Electric R... Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Jessica Varnish Halesowen A & CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Janet Birkmyre Polypipe Cycling Team Unknown Elite 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: Elite
4.  Alice Monger-Godfrey Glendene CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
5.  Danielle Rowe MBE I-Team Cyclists' Club Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
6.  Rebecca Rimmington VC St Raphael Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Adept Handicap Final

Position Name Club name Rider status Category Points
Adept Handicap Final - Results
1.  Bruce Croall City of Edinburgh RC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Anthony Gill Unknown 4th 0

2. Anthony Gill -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
3.  Peter Mitchell Team Terminator Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
4.  Joshua Hargreaves Sportcity Velo Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
5.  Christian Lyte Sportcity Velo Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
6.  Tom Buck Sportcity Velo Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
7.  Anthony Stirrat City of Edinburgh RC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
8.  Denis Spicka Unknown 0

8. Denis Spicka -

Points: 0 | Status: Unknown
9.  Luc Jones Unknown A 0

9. Luc Jones -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
10.  David Daniell Cleveland Wheelers CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

About the Event

Info for Riders

Further details from the organiser or website.

The Races

Catford CC Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 06/04/07 00:00 Regional C+ Band 5 ---
Entry:
Fri 06/04/07 – 00:00
Regional C+, Band 5
Ed Taylor Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 06/04/07 00:00 Regional C+ Band 5 ---
Entry:
Fri 06/04/07 – 00:00
Regional C+, Band 5
Golden Wheel Scratch Race (BC Endurance League) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 06/04/07 00:00 Regional C+ Band 3 ---
Entry:
Fri 06/04/07 – 00:00
Invitation Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 06/04/07 00:00 Regional C MTB IA ---
Entry:
Fri 06/04/07 – 00:00
Regional C, MTB IA
Ron Beckett Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 06/04/07 00:00 Regional C+ Band 5 ---
Entry:
Fri 06/04/07 – 00:00
Regional C+, Band 5
White Hope Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 06/04/07 00:00 Regional C MTB IA ---
Entry:
Fri 06/04/07 – 00:00
Regional C, MTB IA
Womens Keirin Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 06/04/07 00:00 Regional C MTB IA ---
Entry:
Fri 06/04/07 – 00:00
Regional C, MTB IA
Adept Handicap Final Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 06/04/07 10:00 Regional C MTB IA --- Various
Entry: Online: (£15.00 + £0.60 Application fee)
Fri 06/04/07 – 10:00
Regional C, MTB IA
Various

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk