Science In Sport Criterium League - Event 9

Closed Circuit , Preston – Thursday, 05 Jun 2008

Event Summary

Event Details

Event URN:

977/EN/003/2008

Start Date:

Thu, 5th Jun 2008

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Preston Sports Arena, University Of Central Lancashire, Psa Tom Benson Way, Preston, Lancs, PR2 1SG

View map

Results

Confirmed Results

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Leighton Sharman Liverpool Century RC Unknown D 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Helena Preece Red Rose Olympic CC Unknown D 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: D

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Samuel Turton Ribble Valley Juniors Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C
2.  Robert Armstrong Ribble Valley Juniors Unknown C 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: C
3.  Mitchell Cross Mossley CRT Unknown N/A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Bill Cooper Red Rose Olympic CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Clare Gore Red Rose Olympic CC Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C
2.  India Penrice Eastlands Velo Unknown C 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: C
3.  Caroline Humphreys Red Rose Olympic CC Unknown N/A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: N/A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Joshua Penrice Eastlands Velo Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
2.  Jack Humphreys Red Rose Olympic CC Unknown B 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: B
3.  Jordan Rigby Ribble Valley Juniors Unknown B 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: B
4.  Thomas Armstrong Ribble Valley Juniors Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
5.  Matthew Galland Bristol BMX Club Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
6.  Mark McGavock Ribble Valley Juniors Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Melissa Bury Sportcity Velo Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
2.  Zoe Armstrong Ribble Valley Juniors Unknown B 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: B

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Jack Penrice Eastlands Velo Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A
2.  Matthew Waters Ribble Valley Juniors Unknown N/A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Dan Whelan Liverpool Century RC Unknown A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: A
4.  Matthew Holmes Team Trident Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
5.  Lucas Tilston Eastlands Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
6.  Simon Winston VC St Raphael Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
7.  Joshua Gibson Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
8.  Callum Fletcher Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
9.  Sean Fletcher Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
10.  Jack Cooper Polypipe Cycling Team Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Laura Allen New Brighton CC Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A
2.  Sophie Gore Sportcity Velo Unknown N/A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: N/A

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Daniel Gibson Liverpool Century RC Unknown E 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: E
2.  Matthew Baptista Eastlands Velo Unknown E 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: E

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Kim Baptista Eastlands Velo Unknown E 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: E

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  Lewis Balyckyi Ribble Valley Juniors Unknown A 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: A
2.  Simon Yates Sportcity Velo Unknown A 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: A
3.  Robert Watson Paul Milnes - Bradford Olympic... Unknown 2nd 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Robert Watson Paul Milnes - Bradford Olympic... Unknown 3rd 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Robert Watson Paul Milnes - Bradford Olympic... Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
4.  Paul Andrews Lune RCC Unknown 4th 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: 4th
5.  Adam Yates Sportcity Velo Unknown N/A 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: N/A
6.  Andrew Hawdon Probikekit.com Unknown 3rd 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: 3rd
7.  Adam Wood Horwich CC Unknown 3rd 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: 3rd
8.  Shaun Faraday Unknown 3rd 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: 3rd
9.  Mick Browne Preston CC Unknown N/A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: N/A
10.  Jonathan Knox Kent Valley RC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
11.  Matthew Jones Velo Schils - Interbike RT Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
12.  Alistair Jowett Pendle Forest CC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
13.  Craig Steventon Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
14.  Geoff Burgess Stockport Clarion CC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
15.  Martin Attwood Cleveleys RC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
16.  Laurie Brooking Buxton CC/Sett Valley Cycles Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
17.  Michael Armstrong Ribble Valley Juniors Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
18.  Martin Phillips Southport CC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
19.  Daniel Hurran Pendle Forest CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
20.  Andrew Tabernacle Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
21.  Alexander Tyrrell Garstang Cycling Club Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
22.  Iain Layton Ribble Valley Juniors Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

EL/1/2

Position Name Club name Rider status Category Points
EL/1/2 - Results
1.  Dillon Byrne Weston Wheelers Unknown 1st 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: 1st
2.  Nick Shaughnessy Flatlandria.cc Unknown 2nd 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Graeme Goulding Kuota - Spinergy - GSG Unknown N/A 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Duncan McLaren Great Britain Fire Service/Pro... Unknown 2nd 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: 2nd
5.  James Rutherford Science In Sport.com Unknown 2nd 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: 2nd
6.  Emmanuel Guitton Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
7.  Graham Payne Preston CC Unknown 2nd 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: 2nd
8.  Joseph Allen New Brighton CC Unknown 2nd 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: 2nd
9.  Eldon Garnett Ribble Valley CRC Unknown N/A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: N/A

EL/1/2/3/4 - Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
EL/1/2/3/4 - Handicap - Results
1.  Duncan McLaren Redhill Raiders Unknown 2nd 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Graeme Goulding Kuota - Spinergy - GSG Unknown N/A 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Graham Payne Preston CC Unknown 2nd 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: 2nd
4.  James Rutherford Science In Sport.com Unknown 2nd 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: 2nd
5.  Joseph Allen New Brighton CC Unknown 2nd 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: 2nd
6.  Dillon Byrne Probikekit.com Unknown 1st 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: 1st
7.  Andrew Hawdon Probikekit.com Unknown 3rd 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: 3rd
8.  Lewis Balyckyi Ribble Valley Juniors Unknown A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: A
9.  Laurie Brooking Buxton CC/Sett Valley Cycles Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
10.  Jonathan Knox Kent Valley RC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
11.  Eldon Garnett Ribble Valley CRC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
12.  Simon Yates Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
13.  Adam Yates Sportcity Velo Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
14.  Adam Wood Horwich CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
15.  Robert Watson Paul Milnes - Bradford Olympic... Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
16.  Emmanuel Guitton Wills Wheels Cycling Club Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
17.  Daniel Hurran Pendle Forest CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
18.  Alistair Jowett Pendle Forest CC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
19.  Martin Attwood Cleveleys RC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
20.  Martin Phillips Southport CC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
21.  Geoff Burgess Stockport Clarion CC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
22.  Craig Steventon Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
23.  Nick Shaughnessy Science In Sport.com Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
24.  Matthew Jones Velo Schils - Interbike RT Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
25.  Mick Browne Preston CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

About the Event

Info for Riders

Riders must register with the criterium league before they race. League registrations are completed on the night of the event, no pre-entries for registrations. No pre-entries for races, every race is EOL, handicap races are entry on the day only. E/1/2 riders will be placed in group A and 3/4/W riders will be placed in group B.

The Races

U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 05/06/08 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Thu 05/06/08 – 18:30
Youth Only, Youth
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 05/06/08 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Thu 05/06/08 – 18:30
Youth Only, Youth
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 05/06/08 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Thu 05/06/08 – 18:30
Youth Only, Youth
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 05/06/08 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Thu 05/06/08 – 18:30
Youth Only, Youth
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 05/06/08 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Thu 05/06/08 – 18:30
Youth Only, Youth
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 05/06/08 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Thu 05/06/08 – 18:30
Youth Only, Youth
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 05/06/08 18:30 Youth Only Youth --- Varies
Entry: On Day: (£3.00)
Thu 05/06/08 – 18:30
Youth Only, Youth
Varies
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 05/06/08 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Thu 05/06/08 – 18:30
Youth Only, Youth
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 05/06/08 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Thu 05/06/08 – 18:30
Youth Only, Youth
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 05/06/08 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Thu 05/06/08 – 18:30
Youth Only, Youth
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 05/06/08 19:15 Regional C+ Band 5 --- 21km / 13 miles
Entry: On Day: (£9.00)
Thu 05/06/08 – 19:15

3/4

Regional C+, Band 5
21km / 13 miles
EL/1/2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 05/06/08 19:15 Regional C+ Band 5 --- 19km / 12 miles
Entry: On Day: (£9.00)
Thu 05/06/08 – 19:15
Regional C+, Band 5
19km / 12 miles
EL/1/2/3/4 - Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 05/06/08 20:00 Regional C+ Band 5 --- 19km / 12 miles
Entry: On Day: (£9.00)
Thu 05/06/08 – 20:00
Regional C+, Band 5
19km / 12 miles

Event Summary

Event Details

Event URN:

977/EN/003/2008

Start Date:

Thu, 5th Jun 2008

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Preston Sports Arena, University Of Central Lancashire, Psa Tom Benson Way, Preston, Lancs, PR2 1SG

View map

Results

Confirmed Results

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Leighton Sharman Liverpool Century RC Unknown D 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Helena Preece Red Rose Olympic CC Unknown D 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: D

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Samuel Turton Ribble Valley Juniors Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C
2.  Robert Armstrong Ribble Valley Juniors Unknown C 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: C
3.  Mitchell Cross Mossley CRT Unknown N/A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Bill Cooper Red Rose Olympic CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Clare Gore Red Rose Olympic CC Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C
2.  India Penrice Eastlands Velo Unknown C 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: C
3.  Caroline Humphreys Red Rose Olympic CC Unknown N/A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: N/A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Joshua Penrice Eastlands Velo Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
2.  Jack Humphreys Red Rose Olympic CC Unknown B 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: B
3.  Jordan Rigby Ribble Valley Juniors Unknown B 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: B
4.  Thomas Armstrong Ribble Valley Juniors Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
5.  Matthew Galland Bristol BMX Club Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
6.  Mark McGavock Ribble Valley Juniors Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Melissa Bury Sportcity Velo Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
2.  Zoe Armstrong Ribble Valley Juniors Unknown B 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: B

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Jack Penrice Eastlands Velo Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A
2.  Matthew Waters Ribble Valley Juniors Unknown N/A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Dan Whelan Liverpool Century RC Unknown A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: A
4.  Matthew Holmes Team Trident Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
5.  Lucas Tilston Eastlands Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
6.  Simon Winston VC St Raphael Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
7.  Joshua Gibson Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
8.  Callum Fletcher Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
9.  Sean Fletcher Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
10.  Jack Cooper Polypipe Cycling Team Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Laura Allen New Brighton CC Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A
2.  Sophie Gore Sportcity Velo Unknown N/A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: N/A

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Daniel Gibson Liverpool Century RC Unknown E 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: E
2.  Matthew Baptista Eastlands Velo Unknown E 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: E

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Kim Baptista Eastlands Velo Unknown E 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: E

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  Lewis Balyckyi Ribble Valley Juniors Unknown A 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: A
2.  Simon Yates Sportcity Velo Unknown A 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: A
3.  Robert Watson Paul Milnes - Bradford Olympic... Unknown 2nd 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Robert Watson Paul Milnes - Bradford Olympic... Unknown 3rd 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Robert Watson Paul Milnes - Bradford Olympic... Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
4.  Paul Andrews Lune RCC Unknown 4th 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: 4th
5.  Adam Yates Sportcity Velo Unknown N/A 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: N/A
6.  Andrew Hawdon Probikekit.com Unknown 3rd 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: 3rd
7.  Adam Wood Horwich CC Unknown 3rd 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: 3rd
8.  Shaun Faraday Unknown 3rd 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: 3rd
9.  Mick Browne Preston CC Unknown N/A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: N/A
10.  Jonathan Knox Kent Valley RC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
11.  Matthew Jones Velo Schils - Interbike RT Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
12.  Alistair Jowett Pendle Forest CC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
13.  Craig Steventon Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
14.  Geoff Burgess Stockport Clarion CC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
15.  Martin Attwood Cleveleys RC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
16.  Laurie Brooking Buxton CC/Sett Valley Cycles Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
17.  Michael Armstrong Ribble Valley Juniors Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
18.  Martin Phillips Southport CC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
19.  Daniel Hurran Pendle Forest CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
20.  Andrew Tabernacle Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
21.  Alexander Tyrrell Garstang Cycling Club Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
22.  Iain Layton Ribble Valley Juniors Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

EL/1/2

Position Name Club name Rider status Category Points
EL/1/2 - Results
1.  Dillon Byrne Weston Wheelers Unknown 1st 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: 1st
2.  Nick Shaughnessy Flatlandria.cc Unknown 2nd 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Graeme Goulding Kuota - Spinergy - GSG Unknown N/A 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Duncan McLaren Great Britain Fire Service/Pro... Unknown 2nd 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: 2nd
5.  James Rutherford Science In Sport.com Unknown 2nd 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: 2nd
6.  Emmanuel Guitton Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
7.  Graham Payne Preston CC Unknown 2nd 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: 2nd
8.  Joseph Allen New Brighton CC Unknown 2nd 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: 2nd
9.  Eldon Garnett Ribble Valley CRC Unknown N/A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: N/A

EL/1/2/3/4 - Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
EL/1/2/3/4 - Handicap - Results
1.  Duncan McLaren Redhill Raiders Unknown 2nd 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Graeme Goulding Kuota - Spinergy - GSG Unknown N/A 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Graham Payne Preston CC Unknown 2nd 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: 2nd
4.  James Rutherford Science In Sport.com Unknown 2nd 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: 2nd
5.  Joseph Allen New Brighton CC Unknown 2nd 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: 2nd
6.  Dillon Byrne Probikekit.com Unknown 1st 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: 1st
7.  Andrew Hawdon Probikekit.com Unknown 3rd 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: 3rd
8.  Lewis Balyckyi Ribble Valley Juniors Unknown A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: A
9.  Laurie Brooking Buxton CC/Sett Valley Cycles Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
10.  Jonathan Knox Kent Valley RC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
11.  Eldon Garnett Ribble Valley CRC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
12.  Simon Yates Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
13.  Adam Yates Sportcity Velo Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
14.  Adam Wood Horwich CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
15.  Robert Watson Paul Milnes - Bradford Olympic... Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
16.  Emmanuel Guitton Wills Wheels Cycling Club Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
17.  Daniel Hurran Pendle Forest CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
18.  Alistair Jowett Pendle Forest CC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
19.  Martin Attwood Cleveleys RC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
20.  Martin Phillips Southport CC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
21.  Geoff Burgess Stockport Clarion CC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
22.  Craig Steventon Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
23.  Nick Shaughnessy Science In Sport.com Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
24.  Matthew Jones Velo Schils - Interbike RT Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
25.  Mick Browne Preston CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

About the Event

Info for Riders

Riders must register with the criterium league before they race. League registrations are completed on the night of the event, no pre-entries for registrations. No pre-entries for races, every race is EOL, handicap races are entry on the day only. E/1/2 riders will be placed in group A and 3/4/W riders will be placed in group B.

The Races

U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 05/06/08 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Thu 05/06/08 – 18:30
Youth Only, Youth
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 05/06/08 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Thu 05/06/08 – 18:30
Youth Only, Youth
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 05/06/08 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Thu 05/06/08 – 18:30
Youth Only, Youth
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 05/06/08 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Thu 05/06/08 – 18:30
Youth Only, Youth
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 05/06/08 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Thu 05/06/08 – 18:30
Youth Only, Youth
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 05/06/08 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Thu 05/06/08 – 18:30
Youth Only, Youth
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 05/06/08 18:30 Youth Only Youth --- Varies
Entry: On Day: (£3.00)
Thu 05/06/08 – 18:30
Youth Only, Youth
Varies
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 05/06/08 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Thu 05/06/08 – 18:30
Youth Only, Youth
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 05/06/08 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Thu 05/06/08 – 18:30
Youth Only, Youth
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 05/06/08 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Thu 05/06/08 – 18:30
Youth Only, Youth
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 05/06/08 19:15 Regional C+ Band 5 --- 21km / 13 miles
Entry: On Day: (£9.00)
Thu 05/06/08 – 19:15

3/4

Regional C+, Band 5
21km / 13 miles
EL/1/2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 05/06/08 19:15 Regional C+ Band 5 --- 19km / 12 miles
Entry: On Day: (£9.00)
Thu 05/06/08 – 19:15
Regional C+, Band 5
19km / 12 miles
EL/1/2/3/4 - Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 05/06/08 20:00 Regional C+ Band 5 --- 19km / 12 miles
Entry: On Day: (£9.00)
Thu 05/06/08 – 20:00
Regional C+, Band 5
19km / 12 miles

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk