Eastern Region Return to the Road #2

Road , Thetford – Sunday, 06 Jun 2021

Event Summary

Event Overview

This is a test road race, to trial the return of racing on the road and prove that events can be delivered safely.

The race will be for a total of 90 minutes around the small 3 mile Croxton circuit.

The fields will be selected from Eastern Clubs with preference  to those clubs that normally promote an event, followed by juniors.

The mens event has closed due to a high volumne of entries.

Ladies from all regions are still invited to enter as this is the only road race available in the country.

Event Details

Event URN:

484649

Start Date:

Sun, 6th Jun 2021

Event Type:

Road (Competitive)

Venue:

Wretham Village Hall, Church Lane, Wretham, Thetford, IP24 1RL

View map

Entry close date

Thu, 27th May 2021

Event Organiser:

Ian Doe
07940302228
iandoe@britishcycling.org.uk

Results

Confirmed Results

2/3/4 Men

Position Name Club name Rider status Category Points
2/3/4 Men - Results
1.  Max Bolton QSW Fenwicks Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Jamie Dene Finchley Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Chris Crabtree Orwell Velo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Oliver Wood TBW23 Stuart Hall Cycling Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Callum Laborde Tofauti Everyone Active Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Angus Lawrence Lee Valley Youth Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Aaron Stone Richardsons Trek DAS Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Tom Yiangou Athlon CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Matthew Carter Velo Schils - Interbike RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Fabian Horrocks Velo Schils - Interbike RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Philip Large Iceni Velo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Leighton Oxley-Crisp Velo Schils - Interbike RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Ian Perry Velo Schils - Interbike RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Andy Bathe Cambridge CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Luca Russo Cambridge CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
16.  Connor Stevens Lee Valley Youth Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Nicholas Candy Finchley Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
18.  William White Newmarket Cycling &Triathlon C... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
19.  Kieran Jarvis Brother U.K - Cycle Team OnFor... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
20.  Oscar Woodward Lee Valley Youth Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
21.  Michael Auger Iceni Velo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
22.  David Clark Orwell Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
23.  Adam Hole VC Norwich Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
24.  David Norman Fenland Clarion CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
25.  Joshua Aiken Orwell Velo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
26.  Matthew Holland Gt Yarmouth CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
27.  Darren Rutterford Iceni Velo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
28.  Jake Towler Strada 2020 Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
29.  Harvey Thomas Strada 2020 Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
30.  Joe Fisher Tri Harder Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
31.  Patrick Stebbens Strada 2020 Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
32.  Alessandro Sella Lee Valley Youth Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
33.  Spencer Laborde Iceni Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
34.  Jack Charlton-Hunt Lee Valley Youth Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
35.  Adam Allen trainSharp Development team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
36.  Lee Frappell Iceni Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
37.  Alexander Chastney North Walsham Velo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
38.  Francesca Cutts Team LDN - Brother UK Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
39.  Alex Warburton Velo Schils - Interbike RT Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
40.  Alan Groves VC Revolution Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
41.  Jolyon Glynn Cambridge CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
42.  Matthew Denny West Suffolk Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
43.  David Wells Cycle Club Ashwell (CCA) Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
44.  Oliver Griggs Hub Vélo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
45.  Lee Cheung NEG Eastern Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

2/3/4 Women

Position Name Club name Rider status Category Points
2/3/4 Women - Results
1.  Bethany Barnett AWOL Worx Galliard Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Suzetta Guerrini Team Watto-LDN Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Jasmine Cornelius Lee Valley Youth Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Emily Knight Isorex NoAqua Ladies Cycling T... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Libby Smithson AWOL Worx Galliard Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Polly Burge Jadan - Vive le Velo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Sian Botteley Brother U.K - Cycle Team OnFor... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Jennifer Millmore Team Watto-LDN Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Polly Mason Team LDN - Brother UK Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Molly Patch Sopela Women’s Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Hannah Graveney AWOL- O'Shea Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Hannah Roberts CC London Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Emma Andrews CC London Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
14.  Jamie-Lee Wright CC London Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Nicola Lynch Newmarket Cycling &Triathlon C... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
16.  Maddie Heywood Team Watto-LDN Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Lauren O'Brien Team Watto-LDN Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  Baiba Fogele CC London Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
19.  Ellen Inglis Brother U.K - Cycle Team OnFor... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
20.  Jihanna Bonilla-Allard PMRR Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
21.  Lauren Higham Team LDN - Brother UK Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
22.  Isabella Johnson Datalynx-Parenesis Cycling Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
23.  Claire Martin Espresso Library Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
24.  Clover Murray CAMS-Basso Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
25.  Ellie Lewis CC London Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
26.  Isabella Torrie Datalynx-Parenesis Cycling Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
27.  Kerry Tate Newmarket Cycling &Triathlon C... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
28.  Kamarla Lawson Velouse Flyers Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
29.  Abigail Coles North Road CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
30.  Dannielle Watkinson Team Watto-LDN Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
31.  Jennifer Andrews 1904 RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
32.  Georgia Doolan CC London Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
33.  Sophie Earl Crimson Orientation Marketing ... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
34.  Connie Hayes AWOL- O'Shea Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
35.  Lizzie Jenkins Islington Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
36.  Emilie Wix Orwell Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
37.  Dannielle Khan Isorex NoAqua Ladies Cycling T... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

About the Event

Info for Riders

As this is a test event, we are not able to offer prize money and BC ranking points will not be awarded.

Event information will be distributed following the entry closing date. You will be required to confirm that you have read and understood this information, when you report in for the event.

The Races

2/3/4 Men Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 06/06/21 10:00 Regional C None 2nd, 3rd, 4th 01 hr 30 mins
Sun 06/06/21 – 10:00
Regional C, None | 2nd, 3rd, 4th
01 hr 30 mins
2/3/4 Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 06/06/21 14:00 Regional C None 2nd, 3rd, 4th 01 hr 30 mins
Sun 06/06/21 – 14:00
Regional C, None | 2nd, 3rd, 4th
01 hr 30 mins

Event Summary

Event Overview

This is a test road race, to trial the return of racing on the road and prove that events can be delivered safely.

The race will be for a total of 90 minutes around the small 3 mile Croxton circuit.

The fields will be selected from Eastern Clubs with preference  to those clubs that normally promote an event, followed by juniors.

The mens event has closed due to a high volumne of entries.

Ladies from all regions are still invited to enter as this is the only road race available in the country.

Event Details

Event URN:

484649

Start Date:

Sun, 6th Jun 2021

Event Type:

Road (Competitive)

Venue:

Wretham Village Hall, Church Lane, Wretham, Thetford, IP24 1RL

View map

Entry close date

Thu, 27th May 2021

Event Organiser:

Ian Doe
07940302228
iandoe@britishcycling.org.uk

Results

Confirmed Results

2/3/4 Men

Position Name Club name Rider status Category Points
2/3/4 Men - Results
1.  Max Bolton QSW Fenwicks Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Jamie Dene Finchley Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Chris Crabtree Orwell Velo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Oliver Wood TBW23 Stuart Hall Cycling Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Callum Laborde Tofauti Everyone Active Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Angus Lawrence Lee Valley Youth Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Aaron Stone Richardsons Trek DAS Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Tom Yiangou Athlon CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Matthew Carter Velo Schils - Interbike RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Fabian Horrocks Velo Schils - Interbike RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Philip Large Iceni Velo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Leighton Oxley-Crisp Velo Schils - Interbike RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Ian Perry Velo Schils - Interbike RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Andy Bathe Cambridge CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Luca Russo Cambridge CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
16.  Connor Stevens Lee Valley Youth Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Nicholas Candy Finchley Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
18.  William White Newmarket Cycling &Triathlon C... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
19.  Kieran Jarvis Brother U.K - Cycle Team OnFor... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
20.  Oscar Woodward Lee Valley Youth Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
21.  Michael Auger Iceni Velo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
22.  David Clark Orwell Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
23.  Adam Hole VC Norwich Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
24.  David Norman Fenland Clarion CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
25.  Joshua Aiken Orwell Velo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
26.  Matthew Holland Gt Yarmouth CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
27.  Darren Rutterford Iceni Velo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
28.  Jake Towler Strada 2020 Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
29.  Harvey Thomas Strada 2020 Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
30.  Joe Fisher Tri Harder Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
31.  Patrick Stebbens Strada 2020 Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
32.  Alessandro Sella Lee Valley Youth Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
33.  Spencer Laborde Iceni Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
34.  Jack Charlton-Hunt Lee Valley Youth Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
35.  Adam Allen trainSharp Development team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
36.  Lee Frappell Iceni Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
37.  Alexander Chastney North Walsham Velo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
38.  Francesca Cutts Team LDN - Brother UK Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
39.  Alex Warburton Velo Schils - Interbike RT Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
40.  Alan Groves VC Revolution Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
41.  Jolyon Glynn Cambridge CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
42.  Matthew Denny West Suffolk Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
43.  David Wells Cycle Club Ashwell (CCA) Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
44.  Oliver Griggs Hub Vélo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
45.  Lee Cheung NEG Eastern Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

2/3/4 Women

Position Name Club name Rider status Category Points
2/3/4 Women - Results
1.  Bethany Barnett AWOL Worx Galliard Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Suzetta Guerrini Team Watto-LDN Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Jasmine Cornelius Lee Valley Youth Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Emily Knight Isorex NoAqua Ladies Cycling T... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Libby Smithson AWOL Worx Galliard Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Polly Burge Jadan - Vive le Velo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Sian Botteley Brother U.K - Cycle Team OnFor... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Jennifer Millmore Team Watto-LDN Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Polly Mason Team LDN - Brother UK Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Molly Patch Sopela Women’s Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Hannah Graveney AWOL- O'Shea Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Hannah Roberts CC London Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Emma Andrews CC London Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
14.  Jamie-Lee Wright CC London Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Nicola Lynch Newmarket Cycling &Triathlon C... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
16.  Maddie Heywood Team Watto-LDN Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Lauren O'Brien Team Watto-LDN Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  Baiba Fogele CC London Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
19.  Ellen Inglis Brother U.K - Cycle Team OnFor... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
20.  Jihanna Bonilla-Allard PMRR Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
21.  Lauren Higham Team LDN - Brother UK Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
22.  Isabella Johnson Datalynx-Parenesis Cycling Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
23.  Claire Martin Espresso Library Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
24.  Clover Murray CAMS-Basso Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
25.  Ellie Lewis CC London Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
26.  Isabella Torrie Datalynx-Parenesis Cycling Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
27.  Kerry Tate Newmarket Cycling &Triathlon C... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
28.  Kamarla Lawson Velouse Flyers Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
29.  Abigail Coles North Road CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
30.  Dannielle Watkinson Team Watto-LDN Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
31.  Jennifer Andrews 1904 RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
32.  Georgia Doolan CC London Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
33.  Sophie Earl Crimson Orientation Marketing ... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
34.  Connie Hayes AWOL- O'Shea Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
35.  Lizzie Jenkins Islington Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
36.  Emilie Wix Orwell Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
37.  Dannielle Khan Isorex NoAqua Ladies Cycling T... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

About the Event

Info for Riders

As this is a test event, we are not able to offer prize money and BC ranking points will not be awarded.

Event information will be distributed following the entry closing date. You will be required to confirm that you have read and understood this information, when you report in for the event.

The Races

2/3/4 Men Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 06/06/21 10:00 Regional C None 2nd, 3rd, 4th 01 hr 30 mins
Sun 06/06/21 – 10:00
Regional C, None | 2nd, 3rd, 4th
01 hr 30 mins
2/3/4 Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 06/06/21 14:00 Regional C None 2nd, 3rd, 4th 01 hr 30 mins
Sun 06/06/21 – 14:00
Regional C, None | 2nd, 3rd, 4th
01 hr 30 mins

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk