Shaftesbury CC Hog Hill Criteriums

Closed Circuit , Ilford – Saturday, 21 Aug 2010

Event Summary

Event Details

Event URN:

677/EN/008/2010

Start Date:

Sat, 21st Aug 2010

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Redbridge Cycling Centre, Forest Road, Ilford, IG6 3HP

View map

Results

Confirmed Results

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U14 Boys - Results
1.  Matthew Clements Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U14 Girls - Results
1.  Hannah Kane Southend Wheelers Finished B 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U16 Boys - Results
1.  Joshua Green Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
2.  Luke Hattersley St Ives CC Finished A 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
3.  William Aldridge East London Velo Finished A 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U16 Girls - Results
1.  Sherilyn Powell Chelmer CC Finished A 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U8 Boys - Results
1.  Aaron Freeman Chelmer CC Finished E 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:00:00:00
2.  Zach Bridgeland Finished 00:00:00:00 0

2. Zach Bridgeland -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U8 Girls - Results
1.  Bethan Panton Finished 00:00:00:00 0

1. Bethan Panton -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U10 Boys - Results
1.  Nathan Martin Team Darenth Finished D 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
2.  Felix Mackie Lee Valley Youth Cycling Club Finished N/A 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
3.  Owen Williams Lee Valley Youth Cycling Club Finished D 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U10 Girls - Results
1.  Abigail Coles Welwyn Wheelers CC Finished D 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
2.  Megan Panton Team Darenth Finished D 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
3.  Ruth Cook Essex Roads CC Finished D 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U12 Boys - Results
1.  Mitchell Powell Chelmer CC Finished C 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
2.  Toby Martin Team Darenth Finished C 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
3.  Georg Mew Jensen Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00

2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Time Points
2/3/4 - Results
1.  Anthony Moye CC Luton Finished 2nd 00:00:00:00 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
2.  Dominic Berner Shaftesbury CC Finished 3rd 00:00:00:00 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
3.  Oliver Glackin Easton Ritte Finished N/A 00:00:00:00 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
4.  Adam French East London Velo Finished 2nd 00:00:00:00 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
5.  James Duguid Finished 3rd 00:00:00:00 6

5. James Duguid -

Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
6.  Christopher Dick London Phoenix CC Finished 2nd 00:00:00:00 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
7.  Daniel Scott Shaftesbury CC Finished 2nd 00:00:00:00 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
8.  Ralph Mullan Shaftesbury CC Finished 2nd 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
9.  Will Hedden Glade CC Finished N/A 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
10.  John Van Schalkwyk Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
11.  Simon Bateson East London Velo Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
12.  Stephen Nunn Arctic Tacx RT Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
13.  Michael Rostoft Chelmer CC Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
14.  Luis Cuevas Finished 3rd 00:00:00:00 0

14. Luis Cuevas -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
15.  Bruce Mackie Lee Valley Youth Cycling Club Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
16.  Jamie Anderson North Road CC Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
17.  Mark Lees East London Velo Finished 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
18.  Nick Campregher Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00

Women Only

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Women Only - Results
1.  Helen McKay London Phoenix CC Finished 2nd 00:00:00:00 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00

Juniors

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Juniors - Results
1.  Taylor Johnstone Team De Ver Finished 2nd 00:00:00:00 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
2.  Tom Byers Cambridge CC Finished 4th 00:00:00:00 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00

About the Event

Info for Riders

All Youth races incorporate the ECCA Youth Criterium Championships. All Youth entries will have the oppotunity to participate in a three-event Omnium which includes the Youth races listed

The Races

U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 21/08/10 10:15 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 21/08/10 – 10:15
Youth Only, Youth
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 21/08/10 10:15 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 21/08/10 – 10:15
Youth Only, Youth
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 21/08/10 10:15 Youth Only Youth --- 14km / 9 miles
Entry:
Sat 21/08/10 – 10:15
Youth Only, Youth
14km / 9 miles
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 21/08/10 10:15 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 21/08/10 – 10:15
Youth Only, Youth
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 21/08/10 11:00 Youth Only Youth --- 3km / 2 miles
Entry:
Sat 21/08/10 – 11:00
Youth Only, Youth
3km / 2 miles
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 21/08/10 11:00 Youth Only Youth --- 3km / 2 miles
Entry:
Sat 21/08/10 – 11:00
Youth Only, Youth
3km / 2 miles
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 21/08/10 11:15 Youth Only Youth --- 3km / 2 miles
Entry:
Sat 21/08/10 – 11:15
Youth Only, Youth
3km / 2 miles
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 21/08/10 11:15 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 21/08/10 – 11:15
Youth Only, Youth
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 21/08/10 11:40 Youth Only Youth --- 6km / 4 miles
Entry:
Sat 21/08/10 – 11:40
Youth Only, Youth
6km / 4 miles
Go-Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 21/08/10 15:00 Go-Race None --- 30mins
Entry: Online: (£5.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£8.00)
Sat 21/08/10 – 15:00
Go-Race, None
30mins
2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 21/08/10 15:45 Regional A Band 4 --- 60mins + 5 laps
Entry: Online: (£12.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£15.00)
Sat 21/08/10 – 15:45
Regional A, Band 4
60mins + 5 laps
Women Only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 21/08/10 15:45 Women Only Band 4 --- 60mins + 5 laps
Entry: Online: (£12.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£15.00)
Sat 21/08/10 – 15:45
Women Only, Band 4
60mins + 5 laps
Juniors Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 21/08/10 16:00 Regional Junior Only Band 5 ---
Entry:
Sat 21/08/10 – 16:00
Regional Junior Only, Band 5

Event Summary

Event Details

Event URN:

677/EN/008/2010

Start Date:

Sat, 21st Aug 2010

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Redbridge Cycling Centre, Forest Road, Ilford, IG6 3HP

View map

Results

Confirmed Results

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U14 Boys - Results
1.  Matthew Clements Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U14 Girls - Results
1.  Hannah Kane Southend Wheelers Finished B 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U16 Boys - Results
1.  Joshua Green Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
2.  Luke Hattersley St Ives CC Finished A 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
3.  William Aldridge East London Velo Finished A 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U16 Girls - Results
1.  Sherilyn Powell Chelmer CC Finished A 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U8 Boys - Results
1.  Aaron Freeman Chelmer CC Finished E 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:00:00:00
2.  Zach Bridgeland Finished 00:00:00:00 0

2. Zach Bridgeland -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U8 Girls - Results
1.  Bethan Panton Finished 00:00:00:00 0

1. Bethan Panton -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U10 Boys - Results
1.  Nathan Martin Team Darenth Finished D 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
2.  Felix Mackie Lee Valley Youth Cycling Club Finished N/A 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
3.  Owen Williams Lee Valley Youth Cycling Club Finished D 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U10 Girls - Results
1.  Abigail Coles Welwyn Wheelers CC Finished D 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
2.  Megan Panton Team Darenth Finished D 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
3.  Ruth Cook Essex Roads CC Finished D 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U12 Boys - Results
1.  Mitchell Powell Chelmer CC Finished C 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
2.  Toby Martin Team Darenth Finished C 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
3.  Georg Mew Jensen Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00

2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Time Points
2/3/4 - Results
1.  Anthony Moye CC Luton Finished 2nd 00:00:00:00 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
2.  Dominic Berner Shaftesbury CC Finished 3rd 00:00:00:00 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
3.  Oliver Glackin Easton Ritte Finished N/A 00:00:00:00 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
4.  Adam French East London Velo Finished 2nd 00:00:00:00 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
5.  James Duguid Finished 3rd 00:00:00:00 6

5. James Duguid -

Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
6.  Christopher Dick London Phoenix CC Finished 2nd 00:00:00:00 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
7.  Daniel Scott Shaftesbury CC Finished 2nd 00:00:00:00 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
8.  Ralph Mullan Shaftesbury CC Finished 2nd 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
9.  Will Hedden Glade CC Finished N/A 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
10.  John Van Schalkwyk Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
11.  Simon Bateson East London Velo Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
12.  Stephen Nunn Arctic Tacx RT Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
13.  Michael Rostoft Chelmer CC Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
14.  Luis Cuevas Finished 3rd 00:00:00:00 0

14. Luis Cuevas -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
15.  Bruce Mackie Lee Valley Youth Cycling Club Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
16.  Jamie Anderson North Road CC Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
17.  Mark Lees East London Velo Finished 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
18.  Nick Campregher Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00

Women Only

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Women Only - Results
1.  Helen McKay London Phoenix CC Finished 2nd 00:00:00:00 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00

Juniors

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Juniors - Results
1.  Taylor Johnstone Team De Ver Finished 2nd 00:00:00:00 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
2.  Tom Byers Cambridge CC Finished 4th 00:00:00:00 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00

About the Event

Info for Riders

All Youth races incorporate the ECCA Youth Criterium Championships. All Youth entries will have the oppotunity to participate in a three-event Omnium which includes the Youth races listed

The Races

U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 21/08/10 10:15 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 21/08/10 – 10:15
Youth Only, Youth
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 21/08/10 10:15 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 21/08/10 – 10:15
Youth Only, Youth
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 21/08/10 10:15 Youth Only Youth --- 14km / 9 miles
Entry:
Sat 21/08/10 – 10:15
Youth Only, Youth
14km / 9 miles
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 21/08/10 10:15 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 21/08/10 – 10:15
Youth Only, Youth
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 21/08/10 11:00 Youth Only Youth --- 3km / 2 miles
Entry:
Sat 21/08/10 – 11:00
Youth Only, Youth
3km / 2 miles
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 21/08/10 11:00 Youth Only Youth --- 3km / 2 miles
Entry:
Sat 21/08/10 – 11:00
Youth Only, Youth
3km / 2 miles
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 21/08/10 11:15 Youth Only Youth --- 3km / 2 miles
Entry:
Sat 21/08/10 – 11:15
Youth Only, Youth
3km / 2 miles
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 21/08/10 11:15 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 21/08/10 – 11:15
Youth Only, Youth
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 21/08/10 11:40 Youth Only Youth --- 6km / 4 miles
Entry:
Sat 21/08/10 – 11:40
Youth Only, Youth
6km / 4 miles
Go-Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 21/08/10 15:00 Go-Race None --- 30mins
Entry: Online: (£5.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£8.00)
Sat 21/08/10 – 15:00
Go-Race, None
30mins
2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 21/08/10 15:45 Regional A Band 4 --- 60mins + 5 laps
Entry: Online: (£12.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£15.00)
Sat 21/08/10 – 15:45
Regional A, Band 4
60mins + 5 laps
Women Only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 21/08/10 15:45 Women Only Band 4 --- 60mins + 5 laps
Entry: Online: (£12.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£15.00)
Sat 21/08/10 – 15:45
Women Only, Band 4
60mins + 5 laps
Juniors Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 21/08/10 16:00 Regional Junior Only Band 5 ---
Entry:
Sat 21/08/10 – 16:00
Regional Junior Only, Band 5

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk