Dolan Bikes North West Youth League - Round 1 Salt Ayre Cog Set

Closed Circuit , Lancaster – Saturday, 01 May 2021

Event Summary

Event Overview

The North West Youth Cycling League is back for 2021 with a new format!  This is a road closed circuit only league of 7 races at different venues and the winners will be North West Youth League Champions! 

 

A huge THANK YOU to Dolan Bikes for supporting the series, please visit https://www.dolan-bikes.com/ for some of the best youth and adult bikes and with the added bonus of being based in the North West in Lancashire.

 

The NWYL rankings will be based on a riders league points from their best 5 races. There will be a NWYL presentation night (Covid permitting) at the end of the season where the league trophies and other prizes will be presented.

 

Please note priority will be given to North West Riders in the event of the races being oversubscribed, your place is not confirmed until you have received an email.  We are limited to 30 riders per race as per BC Covid restrictions.  From Round 3 onwards this is relaxed to 45 riders.

 

The race format has been standardised where possible across the NWYL events with boys and girls racing together in their respective age categories.  Featuring chip timing for all competitors.  The format will be:

 

09:30     Youth E                                 15 mins

09:55     Youth D                                20 mins

10:25     Youth C                                30 mins

11:05     Youth B Boys                      30 mins (restricted to 30 mins due to covid regs)

11:45     Youth A/B Girls                  30 mins (restricted to 30 mins due to covid regs)

12:25     Youth A Boys                      30 mins (restricted to 30 mins due to covid regs)

 

Please note due to Covd restrictions the first two races will be limited to 30 minutes max per race.

 

League points will be awarded to all race finishers based on their finishing position as outlined below:

 

1st 50 Points
2nd 49 Points
3rd 48 Points
4th 47 Points
5th 46 Points
6th 45 Points
7th 44 Points
8th 43 Points
9th 42 Points
10th 41 Points

 

 

Entries close 24th April 2021.

Event Details

Event URN:

484062

Start Date:

Sat, 1st May 2021

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Salt Ayre Sports Centre, Salt Ayre Lane, Lancaster, Lancashire, LA1 5JS

View map

Series:

North West Youth League

Entry close date

Fri, 23rd Apr 2021

Event Organiser:

Stuart Parker
stu@ridethelakes.co.uk

Results

Confirmed Results

Youth E Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth E Boys - Results
1.  Cobey Stewart SteppingStanes Youth Cycling C... Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Jack Bowman Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Oliver Edwards Finished 0

3.  Oliver Edwards -

Points: 0 | Status: Finished
4.  Edward Leslie Salt Ayre Cog Set Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
5.  Ted Dewhurst Red Rose Olympic CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
6.  Mitch Stewart Finished 0

6.  Mitch Stewart -

Points: 0 | Status: Finished

Youth E Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth E Girls - Results
1.  Libby Winkley Red Rose Olympic CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Zoe Scott North Cheshire Clarion Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Charlotte Brighouse North Cheshire Clarion Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

Youth D Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth D Boys - Results
1.  Frank White North Cheshire Clarion Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Josh Stewart SteppingStanes Youth Cycling C... Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Joshua Hughes Rhyl Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Eamonn Postlethwaite Mossley CRT Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Red Johnson Sportcity Velo Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Albert Winkley Red Rose Olympic CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
7.  Harry Jennings Salt Ayre Cog Set Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
8.  Brodie Stewart Shibden Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
9.  Tommy Bowman Team HUP Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
10.  Leo Walsh Salt Ayre Cog Set Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
11.  Freddie Roberts Hafren CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
12.  Finley Potter Rhyl Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
13.  Luke Johnston Salt Ayre Cog Set Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
14.  Tom Jennings Salt Ayre Cog Set Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
15.  Otto Bowden Mid Lancs BMX Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
16.  Nathaniel Obertelli Bolton Hot Wheels CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
17.  Thomas Palmer Preston Pirates BMX Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
18.  Finley Brennan Red Rose Olympic CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
19.  George Fairclough Bolton Hot Wheels CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

Youth D Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth D Girls - Results
1.  Seraphina Clegg North Cheshire Clarion Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Lucy Leslie Salt Ayre Cog Set Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Katie Morgan Salt Ayre Cog Set Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Eleanor Rayner Rhyl Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Philippa Rankin Ribble Valley Juniors Cycling ... Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Olivia Griffiths Rhyl Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
7.  Grace Fairclough Bolton Hot Wheels CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
8.  Betty Jones North Cheshire Clarion Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
--- Alaina Jones Rhyl Cycling Club Did not finish D 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: D

Youth C Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth C Boys - Results
1.  Leon Parker Salt Ayre Cog Set Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Billy Ladle Kirklees Cycling Academy Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Freddie Winkley Red Rose Olympic CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Xander Graham Edinburgh RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Aidan Ryder Edinburgh RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Harry Ball Salt Ayre Cog Set Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Charlie Porter Rhyl Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Liam Curran Harry Middleton Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Oliver Liptrot Rhyl Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
10.  Edward Whittaker Bolton Hot Wheels CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
--- Owen Rayner Rhyl Cycling Club Did not finish C 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: C

Youth C Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth C Girls - Results
1.  Aisling Charlesworth Fibrax Wrexham Roads Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Ciara Postlethwaite Mossley CRT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Olivia Poole Black Isle Mountain Bike Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Annabelle Griffiths Rhyl Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Katie Colling Ribble Valley Juniors Cycling ... Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Jessie Jo Haslingden Red Rose Olympic CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Melissa Moscrop Southport CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Youth B Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth B Boys - Results
1.  Albie Jones North Cheshire Clarion Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Seth Jackson Kirklees Cycling Academy Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Matthew Bell Kirklees Cycling Academy Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Luca Bednarek Kirklees Cycling Academy Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Alex Hodgkins Otley CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Matthew Peace Shibden Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Harrison Dainty Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  James Ingham Green Jersey CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
9.  Iestyn Evans Rhyl Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
10.  Trayden Jarrett Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
11.  Joshua Jewitt Stockton Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Harper Johnson Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
13.  Alex Hodgson Beacon Wheelers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
14.  Fraser Cummings Matlock CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
15.  Oliver Ball Salt Ayre Cog Set Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
16.  Patrick Mannion Sportcity Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
17.  Matthew Hill North Cheshire Clarion Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
18.  Charlie Brennan Red Rose Olympic CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
19.  Steffan Hunt Rhyl Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
20.  Tom Murphy Dolan Ellesse Race Team Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
21.  Kaden Williams Harry Middleton Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
22.  Ewan McGrath Border City Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
--- Alex Boyer Stockton Wheelers CC Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B
--- Beau Hanson Eastlands Velo Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B
--- Bill Preston Cycle Sport Pendle Did not finish B 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: B
--- Jamie Stewart Shibden Cycling Club Did not finish B 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: B
--- Samuel Stewart-Ball Eastlands Velo Did not finish B 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: B
--- James Willis Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B
--- Freddie Wood Harry Middleton Cycling Club Did not finish B 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: B

Youth A Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth A Girls - Results
1.  Lily Brindle JRC-Shutt-Ridley Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Alice Colling Shibden Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Esther Wong Cog Set Papyrus Racing Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Hannah McClorey RFDA Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Emily Carrick-Anderson T-Mo Racing Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Elizabeth McKinnon Derwentside CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Amelia Walton Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Evelyn Field Liverpool Century Cycling Acad... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  Rebecca Woodvine Mid Shropshire Wheelers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
10.  Amy Loftus East Bradford Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
11.  Megan de Lacy-Perkins JRC-Shutt-Ridley Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Lucy Glover Derwentside CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Florence Rhodes Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
--- Alice Feetham Sportcity Velo Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A

Youth B Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth B Girls - Results
1.  Megan Lloyd Harry Middleton Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Ruby Blanc Sportcity Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Phoebe Taylor Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Faye Williams North Cheshire Clarion Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Gabby Scott North Cheshire Clarion Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Abby Johnston Salt Ayre Cog Set Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Briony Roberts Hafren CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
--- Ffion Hill Towy Riders Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B

About the Event

Info for Riders

 

Covid Safe Measures: Please arrive no earlier than 1 hour before your race. Each category will be given warm up laps just before the race however you won't be allowed on the circuit before this and please leave the circuit as soon as your race finishes. There will be no podium presentation after each race, only at the series end race on the 8th July. Please ensure social distancing at all times. Ideally only one spectator per rider, again please use social distancing, there is plenty of space around the track, please do no congregate at the circuit entrance.

The Races

Youth E Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 01/05/21 09:30 Youth Only None --- 15 mins
Sat 01/05/21 – 09:30
Youth Only, None
15 mins
Youth E Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 01/05/21 09:30 Youth Only None --- 15 mins
Sat 01/05/21 – 09:30
Youth Only, None
15 mins
Youth D Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 01/05/21 09:55 Youth Only None --- 20 mins
Sat 01/05/21 – 09:55
Youth Only, None
20 mins
Youth D Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 01/05/21 09:55 Youth Only None --- 20 mins
Sat 01/05/21 – 09:55
Youth Only, None
20 mins
Youth C Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 01/05/21 10:25 Youth Only None --- 30 mins
Sat 01/05/21 – 10:25
Youth Only, None
30 mins
Youth C Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 01/05/21 10:25 Youth Only None --- 30 mins
Sat 01/05/21 – 10:25
Youth Only, None
30 mins
Youth B Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 01/05/21 11:05 Youth Only None --- 30 mins
Sat 01/05/21 – 11:05
Youth Only, None
30 mins
Youth A Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 01/05/21 11:45 Youth Only None --- 30 mins
Sat 01/05/21 – 11:45
Youth Only, None
30 mins
Youth B Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 01/05/21 11:45 Youth Only None --- 30 mins
Sat 01/05/21 – 11:45
Youth Only, None
30 mins
Youth A Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 01/05/21 12:25 Youth Only None --- 30 mins
Sat 01/05/21 – 12:25
Youth Only, None
30 mins

Event Summary

Event Overview

The North West Youth Cycling League is back for 2021 with a new format!  This is a road closed circuit only league of 7 races at different venues and the winners will be North West Youth League Champions! 

 

A huge THANK YOU to Dolan Bikes for supporting the series, please visit https://www.dolan-bikes.com/ for some of the best youth and adult bikes and with the added bonus of being based in the North West in Lancashire.

 

The NWYL rankings will be based on a riders league points from their best 5 races. There will be a NWYL presentation night (Covid permitting) at the end of the season where the league trophies and other prizes will be presented.

 

Please note priority will be given to North West Riders in the event of the races being oversubscribed, your place is not confirmed until you have received an email.  We are limited to 30 riders per race as per BC Covid restrictions.  From Round 3 onwards this is relaxed to 45 riders.

 

The race format has been standardised where possible across the NWYL events with boys and girls racing together in their respective age categories.  Featuring chip timing for all competitors.  The format will be:

 

09:30     Youth E                                 15 mins

09:55     Youth D                                20 mins

10:25     Youth C                                30 mins

11:05     Youth B Boys                      30 mins (restricted to 30 mins due to covid regs)

11:45     Youth A/B Girls                  30 mins (restricted to 30 mins due to covid regs)

12:25     Youth A Boys                      30 mins (restricted to 30 mins due to covid regs)

 

Please note due to Covd restrictions the first two races will be limited to 30 minutes max per race.

 

League points will be awarded to all race finishers based on their finishing position as outlined below:

 

1st 50 Points
2nd 49 Points
3rd 48 Points
4th 47 Points
5th 46 Points
6th 45 Points
7th 44 Points
8th 43 Points
9th 42 Points
10th 41 Points

 

 

Entries close 24th April 2021.

Event Details

Event URN:

484062

Start Date:

Sat, 1st May 2021

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Salt Ayre Sports Centre, Salt Ayre Lane, Lancaster, Lancashire, LA1 5JS

View map

Series:

North West Youth League

Entry close date

Fri, 23rd Apr 2021

Event Organiser:

Stuart Parker
stu@ridethelakes.co.uk

Results

Confirmed Results

Youth E Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth E Boys - Results
1.  Cobey Stewart SteppingStanes Youth Cycling C... Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Jack Bowman Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Oliver Edwards Finished 0

3.  Oliver Edwards -

Points: 0 | Status: Finished
4.  Edward Leslie Salt Ayre Cog Set Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
5.  Ted Dewhurst Red Rose Olympic CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
6.  Mitch Stewart Finished 0

6.  Mitch Stewart -

Points: 0 | Status: Finished

Youth E Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth E Girls - Results
1.  Libby Winkley Red Rose Olympic CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Zoe Scott North Cheshire Clarion Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Charlotte Brighouse North Cheshire Clarion Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

Youth D Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth D Boys - Results
1.  Frank White North Cheshire Clarion Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Josh Stewart SteppingStanes Youth Cycling C... Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Joshua Hughes Rhyl Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Eamonn Postlethwaite Mossley CRT Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Red Johnson Sportcity Velo Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Albert Winkley Red Rose Olympic CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
7.  Harry Jennings Salt Ayre Cog Set Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
8.  Brodie Stewart Shibden Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
9.  Tommy Bowman Team HUP Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
10.  Leo Walsh Salt Ayre Cog Set Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
11.  Freddie Roberts Hafren CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
12.  Finley Potter Rhyl Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
13.  Luke Johnston Salt Ayre Cog Set Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
14.  Tom Jennings Salt Ayre Cog Set Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
15.  Otto Bowden Mid Lancs BMX Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
16.  Nathaniel Obertelli Bolton Hot Wheels CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
17.  Thomas Palmer Preston Pirates BMX Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
18.  Finley Brennan Red Rose Olympic CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
19.  George Fairclough Bolton Hot Wheels CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

Youth D Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth D Girls - Results
1.  Seraphina Clegg North Cheshire Clarion Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Lucy Leslie Salt Ayre Cog Set Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Katie Morgan Salt Ayre Cog Set Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Eleanor Rayner Rhyl Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Philippa Rankin Ribble Valley Juniors Cycling ... Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Olivia Griffiths Rhyl Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
7.  Grace Fairclough Bolton Hot Wheels CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
8.  Betty Jones North Cheshire Clarion Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
--- Alaina Jones Rhyl Cycling Club Did not finish D 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: D

Youth C Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth C Boys - Results
1.  Leon Parker Salt Ayre Cog Set Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Billy Ladle Kirklees Cycling Academy Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Freddie Winkley Red Rose Olympic CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Xander Graham Edinburgh RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Aidan Ryder Edinburgh RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Harry Ball Salt Ayre Cog Set Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Charlie Porter Rhyl Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Liam Curran Harry Middleton Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Oliver Liptrot Rhyl Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
10.  Edward Whittaker Bolton Hot Wheels CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
--- Owen Rayner Rhyl Cycling Club Did not finish C 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: C

Youth C Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth C Girls - Results
1.  Aisling Charlesworth Fibrax Wrexham Roads Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Ciara Postlethwaite Mossley CRT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Olivia Poole Black Isle Mountain Bike Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Annabelle Griffiths Rhyl Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Katie Colling Ribble Valley Juniors Cycling ... Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Jessie Jo Haslingden Red Rose Olympic CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Melissa Moscrop Southport CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Youth B Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth B Boys - Results
1.  Albie Jones North Cheshire Clarion Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Seth Jackson Kirklees Cycling Academy Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Matthew Bell Kirklees Cycling Academy Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Luca Bednarek Kirklees Cycling Academy Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Alex Hodgkins Otley CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Matthew Peace Shibden Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Harrison Dainty Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  James Ingham Green Jersey CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
9.  Iestyn Evans Rhyl Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
10.  Trayden Jarrett Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
11.  Joshua Jewitt Stockton Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Harper Johnson Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
13.  Alex Hodgson Beacon Wheelers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
14.  Fraser Cummings Matlock CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
15.  Oliver Ball Salt Ayre Cog Set Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
16.  Patrick Mannion Sportcity Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
17.  Matthew Hill North Cheshire Clarion Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
18.  Charlie Brennan Red Rose Olympic CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
19.  Steffan Hunt Rhyl Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
20.  Tom Murphy Dolan Ellesse Race Team Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
21.  Kaden Williams Harry Middleton Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
22.  Ewan McGrath Border City Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
--- Alex Boyer Stockton Wheelers CC Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B
--- Beau Hanson Eastlands Velo Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B
--- Bill Preston Cycle Sport Pendle Did not finish B 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: B
--- Jamie Stewart Shibden Cycling Club Did not finish B 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: B
--- Samuel Stewart-Ball Eastlands Velo Did not finish B 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: B
--- James Willis Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B
--- Freddie Wood Harry Middleton Cycling Club Did not finish B 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: B

Youth A Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth A Girls - Results
1.  Lily Brindle JRC-Shutt-Ridley Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Alice Colling Shibden Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Esther Wong Cog Set Papyrus Racing Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Hannah McClorey RFDA Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Emily Carrick-Anderson T-Mo Racing Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Elizabeth McKinnon Derwentside CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Amelia Walton Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Evelyn Field Liverpool Century Cycling Acad... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  Rebecca Woodvine Mid Shropshire Wheelers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
10.  Amy Loftus East Bradford Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
11.  Megan de Lacy-Perkins JRC-Shutt-Ridley Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Lucy Glover Derwentside CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Florence Rhodes Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
--- Alice Feetham Sportcity Velo Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A

Youth B Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth B Girls - Results
1.  Megan Lloyd Harry Middleton Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Ruby Blanc Sportcity Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Phoebe Taylor Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Faye Williams North Cheshire Clarion Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Gabby Scott North Cheshire Clarion Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Abby Johnston Salt Ayre Cog Set Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Briony Roberts Hafren CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
--- Ffion Hill Towy Riders Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B

About the Event

Info for Riders

 

Covid Safe Measures: Please arrive no earlier than 1 hour before your race. Each category will be given warm up laps just before the race however you won't be allowed on the circuit before this and please leave the circuit as soon as your race finishes. There will be no podium presentation after each race, only at the series end race on the 8th July. Please ensure social distancing at all times. Ideally only one spectator per rider, again please use social distancing, there is plenty of space around the track, please do no congregate at the circuit entrance.

The Races

Youth E Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 01/05/21 09:30 Youth Only None --- 15 mins
Sat 01/05/21 – 09:30
Youth Only, None
15 mins
Youth E Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 01/05/21 09:30 Youth Only None --- 15 mins
Sat 01/05/21 – 09:30
Youth Only, None
15 mins
Youth D Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 01/05/21 09:55 Youth Only None --- 20 mins
Sat 01/05/21 – 09:55
Youth Only, None
20 mins
Youth D Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 01/05/21 09:55 Youth Only None --- 20 mins
Sat 01/05/21 – 09:55
Youth Only, None
20 mins
Youth C Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 01/05/21 10:25 Youth Only None --- 30 mins
Sat 01/05/21 – 10:25
Youth Only, None
30 mins
Youth C Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 01/05/21 10:25 Youth Only None --- 30 mins
Sat 01/05/21 – 10:25
Youth Only, None
30 mins
Youth B Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 01/05/21 11:05 Youth Only None --- 30 mins
Sat 01/05/21 – 11:05
Youth Only, None
30 mins
Youth A Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 01/05/21 11:45 Youth Only None --- 30 mins
Sat 01/05/21 – 11:45
Youth Only, None
30 mins
Youth B Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 01/05/21 11:45 Youth Only None --- 30 mins
Sat 01/05/21 – 11:45
Youth Only, None
30 mins
Youth A Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 01/05/21 12:25 Youth Only None --- 30 mins
Sat 01/05/21 – 12:25
Youth Only, None
30 mins

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk